De huurverhoging 2001-2002 Dirksland 55 jaar geleden Waterland Zet planten op een voetstuk Project Vastgoed beheer zal Oostflakkee geen windeieren leggen EiiAnaEit-raEyws Motie MKZ crisis bijna raadsbrede steun Ook dit jaar is er weer een maximuin percentage voor de jaarlijlise huur verhoging vastgesteld. Voor de woon ruimte (zelfstandig, onzelfstandig, woonwagen of standplaats) kan ten hoogste 3,8% huurverhoging worden gerealiseerd. Hierbij wordt aangete kend dat de huurverhoging niet mag leiden tot overschrijding van de met de puntentelling van de woonruimte corresponderende maximale huur- prijsgrens. Het huurverhogingvoorstel per 1 juli 2001 Bezwaar tegen de huurverhoging? De onderhoudsprocedure (5) door Hans Ottink, Gorinchem Samen zingen te Ouddorp Alledaags Een plant in een fraaie sierpot of een kuip oogt heel anders dan diezelfde plant in de volle grond tussen alle andere planten. Vooral kleine hees ters komen perfect tot hun recht wanneer ze op zo'n manier op een voetstuk worden gezet. Een wat hoger geplaatste pot of kuip geeft een nog betere kijk op de plant. Stamboompje in pot Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes 't Is dan wel geen rijk olieveld dat de gemeenteraad van Oostflakkee onder de gemeentebodem heeft aangetroffen, maar een nauwkeuriger vastgoedbeheer waarop wordt aangestuurd en dat vrijwel is bereikt zal evengoed z'n voordeel geven. Zo rond een ton per jaar, zo werd jl. don derdagavond ter raadsvergadering al wel duidelijk, maar dat kan best nog gunstiger uitpakken. Veelvuldige mankementen Meekrap-project Motie MKZ PAGINA 8 VRIJDAG 20 AJPBSL2001 De tabel met maximale huurprijsgrenzen is - ten opzichte van de tabel 2000/2001 - ver hoogd met 2,6%. De tabel met maximale huurprijsgrenzen voor zelfstandige woon ruimte (in guldens) wordt als bijlage bij deze brief gevoegd. Omdat per 1 januari 2002 de Euro wordt ingevoerd, treft u ook, als bijla ge, een tabel met maximale huurprijsgren zen voor zelfstandige woonruimte in Euro aan. Elk huurverhogingvoorstel moet voldoen aan een aantal vereisten. Om u hierover nog eens te informeren, worden de belangrijkste vereisten op een rij gezet: Een huurverhoging dient schriftelijk te worden voorgesteld. Er geldt een nieuwe aanzeggingtermijn voor een huui'verhoging vanaf 1 juli 2001! Het huurverhogingvoorstel dient de huurder tenminste twee maanden voor dat de huurverhoging in moet gaan, te hebben bereikt. Dat betekent dat als de huurverhoging in juli in moet gaan, de huurder het voorstel uiterlijk in april moet krijgen. Voor huurverhogingvoor- stellen met een eerdere ingangsdatum dan 1 juli 2001 kan worden volstaan met een aanzeggingtermijn van tenminste een maand. Het voorstel moet zaken als de naam, het adres, de ingangsdatum en het voorge stelde huurverhogingpercentage en de oude en nieuwe kale huurprijs bevatten. Als er meer dan 2,6% huurverhoging wordt voorgesteld, dient het voorstel ver gezeld te gaan van een motivering door middel van een gespecificeerde punten telling van de woning. Er geldt een extra motiveringseis voor huurverhoging vanaf 1 juli 2001 Als er meer dan 2,6% huurverhoging wordt voorgesteld én het betreft een zelf standige woonruimte, dan dient er, naast een puntentelling, tevens een motivering plaats te vinden in de vorm van een toe lichting op het onderhouds' en huurbe leid. Voor huurverhoging met een eerde re ingangsdatum dan 1 juli 2001 geldt deze extra motivering niet. De huurder dient in het huurverhoging voorstel gewezen te worden op de moge lijkheid binnen 6 weken na de ingangs datum bezwaar te maken tegen de huur verhoging. N.B.: De eisen, die te stellen zijn aan een voorstel tot huutyerhoging, gelden voor het overgrote deel óók voor een voorstel tot huurverlaging. Dit betekent dat de huurder, die, op basis van de puntentelling van de woning, huurverlaging voor wil stellen aan zijn verhuurder, ook rekening moet houden met een aanzeggingtermijn van twee maan den (als het gaat om een huurverlaging van af 1 juli 2001)! Probeer bij bezwaren altijd eerst met de ver huurder tot overeenstemming te komen. Lukt dat niet, dan kunt u in een aantal geval len de wettelijke bezwaarprocedure volgen. Er zijn op dit moment slechts een drietal redenen van bezwaar die een huurverhoging in de weg kunnen staan: 1 Overschrijding van de maximale huur- prijsgrens (puntentellingbezwaren), 2 Onjuistheden in bijvoorbeeld de huurver- hogingbrief (vormfouten), 3 Als de huurcommissie een tijdelijke huur verlaging wegens gebreken heeft uitgespro ken. Gebreken aan de woning kunnen dus in prin cipe de huurverhoging niet meer in de weg staan. De huurder kan, als er sprake is van ernstige gebreken aan de woning, de onder- houdsprocedure volgen (zie hieronder bij het hoofdstuk 'De onderhoudsprocedure'). Als de huurder bezwaar wil maken tegen de huurverhoging kan hij hiervoor een speciaal formulier (het Bezwaarschrift) invullen en aan de verhuurder sturen. Bezwaarschriften zijn in beperkte aantallen verkrijgbaar bij het secretariaat van de huurcommissie. Ook kan men zich hiervoor wenden tot het Distribu tiecentrum van het ministerie van VROM, tel.: 0900-8052, f 0,40 p/m). Via dit tele foonnummer zijn, vanaf ongeveer mei, ook de brochures en andere informatiematerialen op te vragen, die het ministerie van VROM dit jaar over het huurbeleid en het huurprijs- recht publiceert. In het bezwaarschrift moet goed omschreven zijn wat de bezwaren zijn. Is er sprake van overschrijding van de maxi male huurprijsgrens, maak dan een eigen puntentelling en voeg die bij het bezwaar schrift. Het bezwaarschrift moet uiterlijk zes weken na de in het voorstel van de verhuur der genoemde ingangsdatum van de huur verhoging bij de verhuurder binnen zijn! Dus, als het gaat om een huurverhoging per 1 juli 2001: uiteriijk 11 augustus 2001. De huurcommissie komt er eerst aan te pas als de verhuurder het niet eens is met de bezwa ren. Als de verhuurder ondanks de bezwaren de huurverhoging toch wil doorzetten, moet hij de huurcommissie inschakelen. De ver huurder zal dan een verzoek bij de huurcom missie indienen om te beoordelen of de huurverhoging door mag gaan of niet. Zodra de huurcommissie zo'n verzoek van de ver huurderheeft ontvangen, zal zij de ontvangst ervan schriftelijk bevestigen. Bij die ont vangstbevestiging zit een acceptgiro voor een legesvoorschot van f 25,- (vanaf 1 janu ari 2002 Euro 11,00), die de huurder moet betalen. Hij heeft daarvoor vier weken de tijd. Ook de verhuurder kiijgt zo'n acceptgi ro. De huurcommissie bepaalt in haar uit spraak wie er gelijk heeft gekregen in de pro cedure. Die partij krijgt het legesvoorschot weer terug. Er is een regeling om vrijstelling te krijgen van deze betalingsverplichting. De huurder, wiens huurwoning ernstige onderhoudsgebreken vertoont, kan de huur commissie verzoeken om een tijdelijke huurverlaging zolang die gebreken voortdu ren. De huurder moet dan eerst de gebreken schriftelijk melden aan de verhuurder. De verhuurder heeft vervolgens zes weken de tijd om de gebreken te verhelpen. Zijn na het verstrijken van die zes weken de gebreken niet verholpen, dan kan de huurder tot twaalf maanden daarna, de huurcommissie verzoe ken een tijdelijke huurverlaging toe te pas sen. Niet alle gebreken aan de woning kun nen reden zijn om zo'n korting op de huur prijs toe te staan. De gebreken die reden kunnen zijn, staan vermeld in het Nulpun- tenboek van de huurcommissie. Het Nulpun- tenboek is openbaar. Het ligt bij het secreta riaat van de huurcommissie ter inzage. Er zijn drie categorieën gebreken (A, B en C). Aan elke categorie is een eigen kortingper centage verbonden. De korting wordt bere kend aan de hand van de maximale huur prijsgrens van de woning (de met de punten telling corresponderende maximale huurprijs). Schematisch ziet het er als volgt uit: Gebreken in categorie A: korting tot 25% van de maximale huurprijsgrens Gebreken in categorie B: korting tot 40% van de maximale huurprijsgrens Gebreken in categorie C: korting van 55% van de maximale huurprijsgrens De onderhoudsprocedure is niet gratis. Zod ra de huurcommissie een verzoek van de huurderheeft ontvangen, zal zij de ontvangst ervan schriftelijk bevestigen. Bij die ont vangstbevestiging zit een acceptgiro voor een legesvoorschot van f 25,- (vanaf 1 janu ari 2002 Euro 11,00), die de huurder moet betalen. Hij heeft daarvoor vier weken de tijd. Ook der verhuurder krijgt zo'n accept giro. De huurconmiissie bepaalt in haar uit spraak wie er gelijk heeft gekregen in de pro cedure. Die partij krijgt zijn legesvoorschot weer terug. Er is een regeling om vrijstelling te krijgen van deze betalingsverplichting. Als de huurcommissie en tijdelijke huurkor- ting toepast, mag zolang als die korting geldt de huurprijs in principe niet worden ver hoogd. Maar dat werkt niet automatisch. Als er tijdens de werking van een huurkorting een huurverhoging wordt voorgesteld door de verhuurder, kan de huurder zich beroepen op die huurkorting. Hij moet dat dan doen in een bezwaarschrift, dat hij binnen zes weken na de ingangsdatum van de huurverhoging bij de verhuurder indient (zie hierboven onder het hoofdstuk 'Bezwaar tegen de huurverhoging?'). N.B.: Al de hier geschetste regels gelden voor verhoging van de huurprijs van een woonruimte die onder de Huurprijzenwet woonruimte (Hpw) valt. Niet elke huurover eenkomst van een woning wordt door die regels beheerst. Er zijn ook woonruimten die grotendeels buiten de Hpw vallen. Voor deze woningen geldt de zogenoemde huurlibera- lisatie (raadpleeg voor meer informatie het voorlichtingsblad Huurliberalisatie, onder meer verkrijgbaar bij het secretariaat van de huurcommissie). Voor verdere informatie over dit onderwerp, maar ook over de secretariaten van de huur- commissies, kunt u de volgende websites raadplegen: www.huurcommissies.nl of www.huurgeschillen.nl. De saamhorigheid waarvan de eerste tijd na de oorlog sprake was, samen werken aan de wederopbouw van het economisch leven, veranderde langzamerhand in een scheiding van geesten, verharding van politieke stand punten en religieuze stromingen. Dat is te merken aan de verslagen van de raadsverga deringen, maar ook in het gedenken van his torische feiten, zoals b.v. de viering van één jaar bevrijding. Op 13 april 1946 kondigt de burgemeester aan dat op 3 mei een herden- kings-samenkomst in de open lucht aan de Ring wordt belegd, waarin de beide plaatse lijke predikanten zullen voorgaan.. Op 23 april laat één van de predikanten echter weten dat zijn kerkenraad een eigen herden kingsdienst belegd en hij zich derhalve moet distantiëren van de geplande gezamenlijke dienst. Opbouw geeft enkele dagen daarna een ver slag van de bijeenkomst en daarin kan men lezen dat de verdeeldheid tussen bepaalde stromingen in de bevolkingsgroepen, wordt betreurd. Ds. Van der Wal spreekt van het feit dat allen tijdens de oorlogsjaren, zonder verschil van godsdienst of politieke overtuiging, bereid waren ook het zwaarste offer, dat van de dood, te geven voor de zaak van de vrij heid. Burgemeester Ottink is bang dat zinlo ze kritiek afbreuk doet aan de eensgezind heid om samen de schouders onder de pro blemen te zetten. Hij zegt letterlijk: "Houdt gij, wanneer ge kritiek hebt, voldoende reke ning met de moeilijkheden van de regering? Wanneer echter de regering alles doet om de economische machine weer op gang te bren gen dan heeft zij ook het recht om van u allen te verlangen mee te werken. Voorts wijst hij er op dat ongelofelijke pres taties zijn geleverd zoals de drooglegging van de ondergelopen polders en dat zelfs al weer (zij het schrale) oogst wordt verwacht en wees nu dan ook niet ontevreden over te weinig textiel, schoenen, klompen enz. Als men let op de mensen die alles kwijt zijn geraakt en zelfs doden hebben te betreuren, kunnen we niet anders dan onze zegeningen tellen. HERDENKINGSFEEST Vrijdagavond 3 Mei spralfen Ds. C. v. d. Wal en Burgm. E. Ottink een lierdenkingsrede uit, vanaf het grasveid van de Ned. Herv. Kerk. Daar door luidsprekers deze toespraken over een groot gedeelte der Ring te horen waren, waren velen opgekomen, om door hun aanwezigheid mede, onze doden te herdenken, die vielen voor de vrijheid van ons land. Zaterdagmorgen elf uur kondigde een kanonslag de minuut stilte aan, terwijl smiddags eenzelfde signaal de burgers uit nodigde gelijktijdig de vlaggen uit te steken, waaraan algemeen gevolg werd gegeven- De ver dere dag werd gevuld met muziek, zang, enkele volksspelen, een openlucht uitvoering door een gymnastiekuitvoering, terwijl de dag besloten werd met vuurwerk. Het was een stemmige feest dag, die in het raam der herdenking met gepaste vrolijkheid gevierd is en niet ontsierd is door luidruchtigheid. Dhr. W. A. Jaquet, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is als zodanig benoemd tegen 1 Aug. te Wierden (O) Dhr. C. Holleman, onderwijzer aan de O.L. School alhier, is in gelijke functie benoemd te Vlaardingen. Maandagavond gaven de muziekverenigingen van Dirksland en Middelharnis een fraaie uitvoe ring op de muziektent, die voor deze gelegenheid nog was blijven staan op de Voorstraat. Vele toehoorders genoten van dit goed uitge voerde concert, dat tevens als oefening voor het a.s. Pinksteren concours bedoeld was. Hopenlijk krijgt onze muziektent in de naaste toekomst eens een geschikte vaste standplaats en tevens een goede beurt! Uit alle documenten en kranten uit dat jaar blijkt een zekere trend; de geweldige toler antie en het gevoel van samenwerking slaat om in verdeeldheid en ontevredenheid. Voor dit fenomeen is wel een verklaring aan te geven. De eerste periode na de bevrijding kenmerkte zich door een gemeenschappelijk algemeen gevoel van vrijheid. Er was nog geen toekomstbeleid en dus geen verschil van inzicht daarover. Zelfs de religieuze ver schillen waren ondergeschikt aan het samen bindende gevoel van verlost te zijn van een slavenjuk. Daarna moest iedereen weer een plaats zien te vinden in het normale leven. De eigen groepsgeest of het individuahsme gaf verwijdering tussen mensen of groepen van mensen, vooral toen bleek dat de hoop volle verwachtingen op een beter leven, uit bleven. Uit eigen ervaring weet ik nog dat we als jongens van de christelijke en de openbare school een eenheid vormden in onze club De Jonge Padvinders. We hebben daaraan in het beschermde dorp veel plezier beleefd. Na de bevrijding konden we onze vleugels breder uitslaan naar andere dorpen met name Mid delharnis en de eenheid was plotseling ver broken, er was ineens geen contact meer met de vroegere vrienden. Hoewel dat natuurlijk ook te maken had met onze scho ling of arbeid na de lagere school, was er toch niemand meer die de club trouw bleef, de club werd dan ook opgeheven. In het verslag van Opbouw van 31 augustus 1945 staat vermeld: "het bestuur van de ont bonden jeugdvereniging De Jonge Padvin ders heeft besloten om het batig kassaldo van fl. 31,42 te schenken aan de Stichting '40-'45." Gemeten naar de huidige opvattingen over democratie en het recht om te staken, is de navolgende actie wel heel bijzonder te noe men. (17 mei 1946) "VRIJWILLIGERS VOOR DE ROTTER- DAMSCHE HAVEN GEVRAAGD" Bekendmaking: via het pubUkatiebord aan het gemeentehuis roept de burgemeester van Dirksland vrijwilligers op om op zoo kort mogelijken termijn mede te werken tot het verrichten van arbeid in de haven van Rot terdam. Niet omdat er gebrek is aan arbeiders, maar omdat de E.V.C, (waarschijnlijk een vak bond) staakt en de Minister President in een radiotoespraak zegt dat onze nationale belangen op het spel staan omdat zij met alle krachten bezig zijn alle transporten over de Nederlandse havens te leiden. "Schade en nadeel voor de voedselvoorzie ning is hiervan het gevolg", aldus de drin gende oproep. Er melden zich inderdaad een aantal belangstellenden enze zijn niet meer nodig want de staking wordt beëindigd! Een zeer vreemde betrokkenheid van een gemeentebestuurder! Vervolg in de krant van vrijdag 27april Op zaterdagavond 21 april a.s. zal in de Doopsgezinde Kerk in Ouddorp een 'zanguur' georganiseerd worden. Het zingen duurt van 19.30 tot 20.30 uur en een ieder is van harte welkom. De woorden natje en droogje zijn overbe kend in ons land. Hoe nat en hoe droog is verschillend. Echte droogteperioden hebben we in ons land. Natte voeten zijn wel een bekend begrip. Een waterschap zorgt voor dijken en andere waterkeringen, molens en sluizen. Nat betekent de bekende plu op. Bij droog weerzoeken we het onder de parasol. Natten is geen werkwoord. Drogen wel. Een droger maakt tegenwoordig deel uit van menige verzameling huishoudelijke apparaten. Nat wordt u in de badkamer of als u het dichtstbijzijnde zwemwater bezoekt. Bij aardrijkskunde leerden we van natte en droge moesson. Hete woestijnwind en drui pende grotten. Passaatwinden en paarden- breedte. Ijsvlakte en tropenhelm. Bergen en dalen. Water stroomt van berg naar dal. Daar komt alle nattigheid uiteindelijk terecht. Waterbeheer betekent tegeniuoordig meer dan het onderhouden van dijken. Natuurontwikkeling met behulp van water is een niet te stuiten ontwikkeling. Land van water. Water in het land. Ons land. Land aan de zee. Land van rivieren en brede zeearmen. Delta. Gemaal. Eilan den. Wetlands. Dijken en dammen. Strijd tegen het water. Vloeden en overstromin gen. Duinen. Kijkduinen. Zeewering. Slenk. Slufler. Waterwegen, (trachten en kanalen. Er komt geen einde aan. Aan afleidingen ook niet. Oosterschelde- dam. Wester'scheldetunnel. De pont van Kruiningen naar Perkpolder. Polderbe- stuur. Deltahoogte. Dijkwacht. Watervogel. Zwemdiploma. Water is overal. Water en land zijn natuurlijke tegenpolen. Al sinds de Schepping. Het droge noemde de Schepper aarde en de wateren zeeën. Er is de eeuwen door veelgezegd en geschreven over nat en droog. Nederland. Waterland. Geen wonder dat sierpotten en kuipen zo populair zijn. Ze zijn als het ware zilveren schaaltjes waarop planten op hun allerbest worden gepresenteerd. Een goed voorbeeld van een plant die het in een pot of kuip prachtig doet, is Pieris japonica. Het is een uitzonderlijk sierlijk heestertje. Behalve de groene Pieris japonica zijn er ook enkele bonte soorten. Vooral de Pieris 'Forest Fla me' is een unieke plant. In het voorjaar loopt deze plant met vlammende kleuren uit, van daar die mooie naam. Door de pot hierop goed af te stemmen, maakt u er iets heel moois van. De Cotoneaster is een veel gebruikte heester in de tuin. Toch zijn er hele fraaie, klein blij vende Cotoneasters waarvan de schoonheid juist in een pot of in een kuip volledig tot uiting komt. Er zijn Cotoneasters met of zonder witte bloemetjes. In de herfst krijgen ze bijna allemaal rode bessen. Er zijn trou wens ook nog Cotoneasters op stam; een klein boompje dus. Bij Buxus zijn het voor al de geknipte vormen zoals de bolletjes die in een pot of kuip iets extra's krijgen. Met deze planten geeft u aan het terras of het bal kon een bijzondere uitstraling. Op het tuin centrum of bij de bloemist staan nog veel meer heestertjes die in een pot of kuip op een voetstuk kunnen worden geplaatst. Er gaan wel de nodige kosten voor de baat uit, maar dat heeft de raad dan maar voor lief genomen, ook het krediet van 340.000,- dat nu werd gevraagd om het Project 'Vast goedbeheer' af te ronden, nadat er eerder al bijna 2 ton aan was besteed. Een groter nauwkeurigheid bij de inventari satie van alle gemeentelijke objecten dan tot dusver werd betracht maakte alras duidelijk dat de gemeente Oostflakkee wel bijna driemaal zoveel objecten in zich bergt dan de 110 die, keurig geregistreerd, al wel voor betaling van O.Z.B, in aanmerking kwamen. De niet geregistreerde objecten waren tot dusver die dans ontsprongen; om ze alsnog achterstallig aan te slaan lijkt juridisch niet mogelijk te zijn. Uiteraard had de raad geen moeite met dit structurele douceurtje, ook niet de heer Van Gurp (SGP) die aanvankelijk tegen het Pro ject Vastgoedbeheer z'n bezwaren had gehad, omdat er nog al wat geld ingestopt zou moeten worden. Nu het structureel geld op gaat leveren schaarde ook de heer Van Gurp zich aan de kant van de voorstanders, zoals van meet af aan ook mevrouw Van Rossum (CDA) had gedaan: "van harte akkoord", liet ze nu dan ook weten: "de kos ten zullen ruimschoots worden terugver diend". Er was in het begin nogal schrik geweest over de situatie van het vastgoedbeheer, erkende wethouder Andries en ja, er was zeker gebruik gemaakt van de gegevens van het kadaster maar er waren ook onduidelijk heden geweest die moesten worden opgelost waarmee een extern bureau zich verdienste lijk had bezig gehouden. Dat was trouwens de grief van de heer De Vries (VLO) die de klus liever door eigen personeel had laten klaren, "liever dan de weg naar zo'n duur bureau in te slaan", zo verweet hij het College. De eigen ambtenaren hebben trouwens "op enthousiaste en correcte wijze" meegewerkt stelde de heer Van der Valk (ChristenUnie) vast. De raad stemde met het voorstel in het gevraagde krediet beschikbaar te stellen. De huidige brandweerwagen van Ooltgens- plaat moet wel tot een heel krakkemikkig vehicel zijn verworden. In de toelichting om de blusploeg van Ooltgensplaat van een nieuw blusvoertuig te voorzien werd gespro ken over de 'veelvuldige mankementen aan de pomp' en de 'hevige roestvorming' aan de huidige, 19-jarige wagen. Het zal voor Ooltgensplaat een M.A.N, wagen met Zieg- ler opbouw worden zoals die ook in Oude Tonge en Den Bommel 'uitermate goed' functioneren. De raad stelde een krediet van ƒ413.615,- voor de aanschaf beschikbaar, wel wat meer dan in het investeriiigsplan 2001 geraamd maar daarin was niet de jaar lijkse inflatie in aaimierking genomen. Grote instemming bij de raad die er in z'n geheel en volstrekt van overtuigd is dat de brandweer alleen met het allerbeste mate rieel op pad gestuurd kan worden. Dat laatste moest de raad maar niet al te nadrukkelijk belijden, vond de heer Van de Ree: "we hebben de laatste jaren ook beknibbeld op de kosten voor de brand weer". De bespreking ging veel meer over de stal- lingsmogelijkheid van de nieuwe wagen. Die kan niet in de huidige garage (de vroe gere zeepfabriek), maar er staat een nieuwe garage op papier. Hangende een bezwaar procedure kan die (nog) niet gebouwd wor den, al heeft de voorzitter, burgemeester Van Pelt, goede hoop dat het alsnog in orde komt en dat zelfs de oplevering van de nieu we kazerne en, over driekwart jaar, de afle vering van de nieuwe wagen aardig met elkaar in de pas zullen lopen. De brandweer, waarvan meerdere leden op de publieke tribune aanwezig waren werd alvast door burgemeester Van Pelt gefelici teerd "ook al staat'ie dan ook nog niet voor de deur". De raad, minus de twee SGP fractieleden, stemden in met het voorstel een eenmalige subsidie van 10.000,- te verstrekken aan het Meekrapproject zoals de Stichting Open luchttheater Goeree-Overflakkee dat a.s. zomer aanschouwelijk zal maken met muziektheater voorstellingen op het Diek- huusplein en een onderwijsproject voor de scholen. De overige raadsleden vonden het een prima gedachte de huidige generatie met de mee- krapteelt uit de historie in aanraking te bren gen, zo niet de heer Breeman (SGP): "...als we zien wat zich in ons land afspeelt kunnen we vaststellen dat de oordelen Gods laag over ons landje gaan", waarschuwde hij. Voor hem geen aanleiding zang en muziek te maken. Maar de raad zou het historisch besef van de huidige generaties graag wat verder opkrik ken. In dat kader zag de heer Van de Ree al vooruit naar het jaar 2003 waarin het een halve eeuw geleden zal zijn dat zich de Watersnoodramp van 1 februari 1953 vol trok. Het zou goed zijn, dacht de heer Van de Ree, als eilandelijk, een herdenking zou worden voorbereid. Wethouder Van Dijke liet weten dat daar over al verkennende besprekingen gaande zijn. Bijna raadsbreed werd de motie aangeno men zoals door de ChristenUnie ingediend en door alle fracties, met uitzondering van het CDA ondertekend. Niet omdat - zo ver zekerde mevrouw Van Rossum - haar frac tie niet met deernis jegens de dieren vervuld zou zijn, maar omdat het preventief ruimen haar fractie de enige mogelijkheid lijkt het MKZ virus te stoppen. Mevrouw Van Ros sum denkt niet dat anderen, leken, de Minis ter met hun voorgewende kennis van zaken voor de voeten moeten lopen. Wanneer niet preventief geruimd zou worden zouden getroffen gebieden voor 1.5 jaar op slot gaan met een sociaal isolement en een zeker fail lissement voor de bedrijven als onontkoom baar gevolg. "Daarom staan wij achter de Minister en achter de LTO", liet mevrouw Van Rossum weten: "Zij handelen met ken nis van zaken". De motie, ingediend door de ChristenUnie werd door de heer Van der Valk kracht bij gezet met zijn verwijzing naar een goed rent meesterschap over het geschapene. De mens heeft de taak verantwoord met het dier om te gaan, maar de dieren lijken nog slechts te dienen ten nutte van economisch gewin. Het gaat, aldus de heer Van der Valk om centen en procenten, al lang niet meer om de funda menten. Bijna de voltallige raad kon het met die zienswijze eens zijn: "met de dieren worden omgegaan als zijn ze zakken walnoten", ver geleek de heer Sonius (PvdA). Door de heer Van de Ree (VVD) werd de motie evenzeer gesteund, niet in de hoop dat die de Minister op andere gedachten zou kunnen brengen, maar om de verantwoorde lijken in de dierhouderij misschien mee te kunnen bewegen tot een etische- discussie over het houden van dieren waarin niet de economische motieven voorop dienen te staan. Een aan de Bijbel ontleende lering tenslotte van de heer Breeman naar aanleiding van Jesaja 1:3... "een os kent zijn bezitter en een ezel de krib zijns heren, maar Israël heeft geen kennis, Mijn volk verstaat niet". "Er wordt maar aangerommeld met gezonde die ren dood te maken, dat is Gods wil niet", aldus de heer Breeman. De motie zoals door de raad aangenomen spreekt uit dat noodvaccinatie gericht dient te zijn op het indammen van de uitbraak van het MKZ virus én op het voorkomen van het onnodig afmaken van gezonde die ren en de motie spreekt uit dat het massaal doden en vernietigen van gezonde dieren op etische gronden dient te worden afgewe zen. Uitgangspunt dient te zijn dat dieren, na het krijgen van noodvaccinatie, in leven dienen te worden gelaten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 8