Minister Borst en de pil van Drion et l) i e b i| PREDIKBEURTEN Gemeentedag in Melissant Samen zingen Zuiveringsschap zeer innovatief Flakkee Voorlichtingsbijeenkomst EIIAi1i3B1.raEUWS Diet van der Velde in 'Flakiceecialiteiten' Kerkdienst Ger. Gem. EIIIVI1DEI1-t1IEUW5 Kernassortiment Dyncamic Meat in Ekoshop Sommelsdijk W.W.Z.-Oranjeconcert met Jan Mulder Groot bevrijdingsconcert in Papendreclit Zangavond met Karel Bogerd in Sommelsdijk Particuliere Synode Zuid der Gereformeerde Gemeenten Veel nieuwe activiteiten en producten PAGINA 2 VRIJDAG 20 APRIL 2001 Op zaterdag voor Pasen Minister Borst heeft in NRC-Handelsblad van 14 april een opzienbarend interview laten opnemen. Het is veelbewogen week geweest. In de Eerste Kamer de beslissing over het toestaan van euthanasie. Als deze volgens de regels - ik spreek over het spoor boekje naar het eindstation van de dood - toegepast wordt, komt de rechter er niet meer aan te pas. Een regionale toetsings commissie oordeelt over het al of niet terecht zijn van de euthanasievoltrekking. In de commissie zit een medicus, een jurist en een ethicus. Als zij het eens zijn over de juistheid van de euthanasiebeslissing, wordt de rech ter niet meer om een oordeel, lees een vonnis gevraagd. In Nederland kunnen straks men sen gedood worden zonder dat de rechter eraan te pas hoeft te komen. Hij wordt niet langer met een oordeel over deze vorm van doden lastig gevallen. De commissie van drie burgers - weliswaar specialisten op hun vakgebied - heeft het recht de arts vrij te stellen van vervolging. Doorslaggevend argument is: de euthanasie is volgens de regels toegepast. En daarnaast in deze week de enorme commotie over het slachten van dieren, al of niet besmet met het mkz-virus. Het optreden van minister borst Het gaat mij in dit artikel niet om een bespre king, laat staan een beoordeling van het nu ook door de Eerste Kamer aanvaarde wets voorstel. Het gaat mij om het optreden van minister Borst tijdens en na de discussies in de Eerste Kamer. Ik las in een krant van 17 april (dinsdag), dat er door verschillende partijen en personen woedend is gereageerd op het optreden van de ininister. Dat optre den raakt dan haar argumentatie in de Eerste Kamer enerzijds, en het interview dat ze zich liet afnemen anderzijds. Beide vonden plaats in de week voor Pasen. Daarin gedenkt de Kerk heel in het bijzonder het lijden van Christus, dat op Zijn dood aan het kruis op Goede Vrijdag uitloopt. Mevrouw Borst bestond het om ten aanzien van haar politie ke prestaties met betrekking tot deze eutha nasiewet te zeggen: Het is volbracht. Velen weten dat dit woord door Jezus werd gespro ken aan het kruis. Het is het voorlaatste kruiswoord. Het raakt een christen diep, als hij in de week voor Pasen met het lijden van Christus in gedachten, gebeden en geloof bezig is geweest, dat in de politiek dat kruis woord wordt gebruikt. En dan voor het tot stand brengen van een wet die euthanasie toestaat. Ik kan me geen schrijnender tegen stelling denken dan tussen Jezus' gebruik van dat woord en het gebruik door minister Borst ter voltooiing van de wet die euthana sie goedkeurt. Jezus heeft Zijn werk voltooid om mensen te redden. Mevrouw Borst heeft haar politieke doelstelling bereikt om men sen het recht toe te kennen hun eigen leven te laten beëindigen. In deze tegenstelling staat het Evangelie van redding door Jezus Christus tegenover het zelfbeschikkings recht van de mensen. Wie er genoeg van heeft, maakt er een eind aan. Onbegrijpelijk Het is voor velen in het land onbegrijpelijk dat mevrouw Borst de week van de euthana siebeslissing afsloot met een pleidooi voor het gebruik van de zelfmoordpil. Professor Drion, voormalig vice-voorzitter van de Hoge Raad, heeft tien jaar geleden ervoor gepleit dat mensen van vijfenzeventig jaar en ouder de beschikking zouden moeten krijgen over een zelfmoordpil. Nu sluit uit gerekend mevrouw Borst op zaterdag voor Pasen zich bij dit pleidooi aan. Ze vertelt van twee mensen. Beiden waren ze vijfennegen tig jaar. Ze hadden schoon genoeg van het leven. Ik citeer: "Ze verveelden zich te pletter en helaas verveelden ze zich niet dood. Want dat was eigenlijk wat ze het liefst wilden." Zo drukt een dienaar van de Kroon zich uit over mensen die genoeg hebben van het leven en daarom dood willen. Ik voeg er wel aan toe dat mevrouw Borst in dit geval niet van euthanasie spreekt. Niettemin moet er voor deze doodswens alle ruimte zijn. De minister van justitie moet regelingen treffen dat een mens in die situatie zijn leven kan beëindigen. Dan zijn we bij de pil van Drion. Ik wijs erop dat dit interview duidelijk maakt hoe mevrouw Borst over het bewerken van het eigen levenseinde denkt. Zij mag dan zeggen dat er voor euthanasie duidelijke cri teria zijn, namelijk ondraaglijk en uitzicht loos lijden, en een verlangen dat herhaalde lijk is geuit. Wie echter zo vrijmoedig over de dood durft te beschikken, kan verwachten dat de criteria die in de wet zijn opgenomen, opgerekt worden. Die vrees is bij de discus sies in de Eerste Kamer geuit. Mevrouw Borst heeft die vrees van tafel geveegd. Daar hoeft niemand bang voor te zijn. Ik herinner eraan dat het bezwaar van oprekken (beter is het te zeggen: uitrekken) van de criteria ook in 1981 is geuit bij de discussies over libera lisering van abortus. Toen zijn die bezwaren eveneens van tafel geveegd. Twintig jaar later weten we dat abortus vrijwel ongestraft kan worden toegepast. De wet slechts een tussenstation Mevrouw Borst zegt: Maakt u zich geen zor gen. Nog voordat de week voorbij is, wordt duidelijk dat ze zelf een ruim beleid met betrekking tot levensbeëindiging van men sen voorstaat. Nu blijkt dat de dood van oud- senator Brongersma impliciet ook onder het criterium van de wet valt. Daarmee is in feit de formulering van de wet al opgerekt. Daar komt nog bij dat de minister zelf zegt dat ze zich goed kan voorstellen dat artsen ster venshulp niet melden. Deze woorden vorm den de vetgedrukte kop - als letterlijk citaat - boven het interview. Denkt u zich in: De bedoeling van de wet is dat de artsen voor taan in honderd procent van de gevallen mel ding maken van euthanasie. Mijn conclusie is, dat dit alleen werkelijkheid wordt als de criteria worden verruimd. Eigenlijk is het standpunt van de minister, zoals verdedigd in de Eerste Kamer, nog maar een tussensta tion. Het einde van de rit komt uit bij een veel ruimere euthanasiepraktijk dan tijdens de debatten door de minister werd voorgege ven. Euthanasie zal ook toegepast gaan wor den zonder dat er expliciet om is gevraagd. Ik durf deze stelling aan om meer dan een reden. Allereerst omdat mevrouw Borst in haar gedachten al veel verder is dan zij als minister heeft voorgesteld. De huidige prak tijk is te beperkt. Vervolgens ook omdat ik (nogmaals) wijs op wat met de abortus bepalingen is gedaan. Door voorstanders werd hoog opgegeven van de beperkingen. Die zouden het aantal abortussen terugdrin gen. De praktijk is na twintig jaar precies tegenovergesteld. Ten aanzien van euthana sie zal het niet anders gaan. Mevrouw Borst heeft de deur alweer verder opengezet. Wij leven in een pro-euthanasieklimaat. Doden behoort bij het levenspatroon. Het wordt zelfs een geneeskundige behandeling genoemd. Pas nadat de beslissing is gevallen Een senator moet wel tot de conclusie komen dat minister Borst pas na afloop van de stemmin het achterste van haar tong heeft laten zien. Als dit interview een week eerder was gepubliceerd, zou het een belangrijk discussiepunt zijn geweest in de Eerste Kamer. Nu zijn de zaken gedaan. Nu kan mevrouw Borst zeggen wat haar diepste intentie is. Nu heeft ze pas echt haar kaarten op tafel gelegd. De Eerste Kamer is haar gevolgd - door de bocht. Nu mag ieder horen hoe het landschap door de bocht heen eruit ziet. Dit interview bevat een ideaal en een ver volgprogramma. Een onterechte klacht over DE reacties van HET BUITENLAND En dan maar klagen dat het buitenland er niets van snapt. Het buitenland interpreteert de genomen besluiten verkeerd, is de klacht. Ik zou willen zeggen: mevrouw Borst heeft haar diepste drijfveren verborgen gehouden. Nu wet wordt wat zij wenst, er is ruimte om open kaart te spelen. Het volgende traject is al uitgezet. Men kan van deze minister niet verwachten dat zij een beperkende interpretatie geeft aan de letter van de wet. Integendeel. Tenslotte wijs ik er nog eens op dat ze mede burgers op hun ziel heeft getrapt, door voor haar eigen werk Jezus' zesde kruiswoord te gebruiken. Onbegrijpelijk grof en bijna godslasterlijk. W. H. Velema Zaterdagmorgen kunt u op Radio Flakkee het levensverhaal horen van Diet van der Velde. Hij woont in Dirksland en 68 jaar geleden werd hij geboren in Nieuwe Ton- ge. Zijn brood verdiende hij als dealer van Deutz tractoren. Maar nu hebben de echte paardenkrachten weer zijn voorkeur, want zijn vrije tijd besteedt hij aan de paarden sport. Over paarden vertelt hij heel veel aan de presentator van het programma. Jan Lodder. De herhaling van het programma is op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. OUDDORP - Dinsdag 24 april 2001, 19.30 uur, ds. A.M. den Boer uit Dirksland (openbare belijdenis). Zondag 22 april 2001 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop en 18.30 uur kand. G. J. Blankers, Montfoort. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. J. Blankers en 18.30 uur ds. R. Veld man. Woensdag 25 april, Dorpskerk: 19.30 uur ds. L. H. Oosten, St. Antho- niepolder - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. J. Amesz en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. T. Moussault en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Geene, Katwijk aan Zee en 18.30 uur ds. C. A. van der Sluis, Rot terdam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. C T Amcsz MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. G. van Ginkel, Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mevr. A. T. Koop- mans en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul, welkomstdienst, bediening Heilige Doop en 18.00 uur dr. G. Bos, Serooskerke-Ger.Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00 uur ds. J. van Dijk, Ridderkerk - Ger. GEm. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (nabe- trachting H.A.) ds. P. Blok van Kootwij- Ic rhfo êIc SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Ouwendijk, Alphen a/d Rijn - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur prof. dr. Th. M. van Leeuwen - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Y. Voorhaar uit Ede. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. Gie- len - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. H. Verwaal en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. Meijer, Barendrecht. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H-. Visser, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. J. van den Herik, Oene en 18.00 uur ds. G. J. Hiensch, Lekkerkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom, bevestiging van lidmaten en 18.00 uur ds. P. Kolijn, Krimpen aan den IJssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. N. J. A. van Exel. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Meijer, Veenendaal en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur drs. I. J. Bijlsma en 18.00 uur drs. L. H. Bouwkamp. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. van de Ketterij, Zwartebroek en 18.00 uur Dr. T. E. van Spanje, Ede - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst D.V. morgenavond is er een - samen zingen - in De Hoeksteen. Hierbij is jong en oud van harte welkom. Een goede kans om alvast kennis te maken met het OJW, als jongere. Of om nog eens oude herinneringen boven te halen als oudere. En als je gewoon eens benieuwd bent, weet dan dat je van harte welkom bent! Onze 'stamgasten' verwach ten we uiteraard. Een combo uit Rotterdam zal ons een uurtje begeleiden met het zingen. Vanaf 19.30 uur ben je hartelijk welkom! De avond begint om 20.00 uur, Tot ziens! P.S.: Koninginnedag komt dichterbij: heb ben jullie al een team om mee te doen met de zeskamp die we organiseren? Geef jezelf anders morgenavond op! Afgelopen december zijn onze Groene Weg slagers een nieuw voorverpakcentrum gestart: Dynamic Meat in Wageningen. De kwaliteit van het vlees is verder verbeterd. Eerst verkochten we vlees met een EKO- keurmerk, nu heeft het vlees een Demeter keurmerk. Dit betekent dat het vlees van bio- logisch-dynamische kwaliteit is. Dit houdt in: 100% Biologische Landbouw en Voe ding. Demeter loopt voorop in de normering van bemesting, veevoeding, diereigenheid en dierhuisvesting. Ook houdt dit in: een gemengd boerenbedrijf met een duurzaam karakter. De plantenteelt en veehouderij voeden elkaar op hetzelfde bedrijf of in hechte samenwerking met een Demeterbe- drijf in de buurt. En tenslotte houdt dit ook in: 100% Dynamische Landbouw en Voe ding. Demeterboeren gaan een stap verder in biologische landbouw. Zij streven met ondersteunende maatregelen naar een nieuw natuurlijk evenwicht als basis van voedsel vol levenskracht. Dat klinkt allemaal heel mooi en goed, maar het belangrijkste argu ment voor u als consument is de Smaak. Bij de verwerking van Demeterlandbouwpro- ducten blijven karakter en volle smaak bewaard. En dat proeft u aan ons vlees. Deze week kunt u goedkoop kennismaken met Rundersaucijzen en Varkensschnitzel. U kunt uit een groot assortiment bestellen en we hebben op woensdag altijd een kernas sortiment vers in de winkel! - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. A. S. Rienstra, Scheveningen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 14.30 uur (nabetr.) ds. Lohuis - Ger. Gem. in Ned, 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Op D.V. zaterdag 28 april organiseert de Stichting Wereld Wijde Zending (W.W.Z.)- concerten een groot Oranjeconcert in de Hervormde Kerk te Tholen. Het prachtige Van Dam-orgel zal tijdens dit concert wor den bespeeld door de in Nederland veel gevraagde organist Jan Mulder. Deze orga nist maakte veel CD-opnames, maar vooral van zijn laatst uitgekomen CD 'Ecossaise' een CD met piano en het wereldberoemde Londens Philharmonisch Orkest, zijn er de laatste maanden al vele duizenden ver kocht. Deze en vele andere CD's zijn deze avond te verkrijgen bij de CD-taf el van de Stichting W.W.Z. Het programma bestaat uit improvisaties en veel samenzang van vaderlandse liederen en enkele fantastische werken, zoals Toccata uit Suite Gothlque van Boëllmann en Marche Triomphale van J. Lemmens. Kortom een gevarieerd pro gramma met muziek voor iedereen. Tevens is bij de uitgang de concertagenda, met een overzicht van alle W.W.Z.-concerten in 2001, gratis te verkrijgen. De aanvang van het concert is 20.00 uur en de kerk is vanaf 19.30 uur open. De toegang bedraagt voor volwassenen f 7,50 en voor kinderen t/m 12 jaar f 5,-. De opbrengst van dit concert is bestemd voor de Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne (OZO). Neemt u ook eens een kijkje op www.wwz-concerten.nl voor meer informatie over de Stichting W.W.Z.- concerten. op zaterdag 5 mei 2001 zal er in de Bethle- hemkerk te Papendrecht een bijzonder bevrijdingsconcert worden gegeven. Voor dit bijzondere concert is speciaal uitgeno digd het Urker Mannenkoor 'Hallelujah' o.l.v. Jan Quintus Zwart. Zowel koor als dirigent genieten een grote landelijke bekendheid van radio, tv en de vele gemaak te CD's. Verder werken aan deze avond mee het Int. Evangelisatiekoor uit Zuidland, het Hervormd Kerkoor Sliedrecht en het Chr. Gem. Koor 'Groote Lindt' uit Zwijndrecht o.l.v. dirigent Peter Overduin. Instrumentaal wordt de avond omlijst door Simon Wierin- ga en André Heuvelman, trompet. Jan Mul der, piano en André de Jager, orgel. De bekende sopraan Judith Sportel zal zowel met de koren als solistisch op deze avond optreden. De avond zal worden afgewisseld met samenzang van bekende vaderlandse liederen. De organisatie verwacht een grote belangstelling voor dit concert en verzoekt belangstellenden kaarten in de voorverkoop te kopen. Dit kan bij de onderstaande adres sen: Sluimer Schoenen in Hardinxveld- Giessendam, tel.: 0184-612280; Vermaas Textiel in Sliedrecht, tel.: 0184-412670; Slijterij/Wijnhandel Gerard Kremers in Papendrecht, tel.: 078-6411422; Drukkerij Jonkheer in Dordrecht, tel.: 078-6132475 en Chr. Muziek/Boekhandel 'De Schuilplaats' in Alblasserdam, tel.: 078-6913068. De aan vang van het concert is 20.00 uur en de kerk is vanaf 19.30 uur open. De toegangsprijs bedraagt f 15,- per persoon en voor kinderen t/m 12 jaar f 7,50. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met tel.: 078- 6818260. In de Hervormde Kerk te Sommelsdijk wordt op zaterdag 12 mei een zangavond gehouden met bariton Karel Bogerd en orga nist Bert Elbertsen. De avond staat in het teken van het geestelijke lied en voorziet naast solozang en orgelspel in veel samen zang. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis! De betere woninginrichting sinds 1920 De Particuliere Synode Zuid van de Gerefor meerde Gemeenten (omvattende de classes Goes, Middelburg en Tholen) hoopt op D.V. donderdag 26 april a.s. te vergaderen in de Sionskerk van de Gereformeerde Gemeente te Goes (ingang Graaf Adolf straat). De aan vang is 9.30 uur, Aan de vooravond van de Synode (woensdag 25 april) hoopt ds. G.J.N. Moens voor te gaan in een bidstond in de Zuiderkerk van de Gereformeerde Gemeen te te Middelburg-Zuid, Schoutstraat 1aan vang 19.30 uur. In een bedrijfsvergelijkingsonderzoek onder waterschappen komt Zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden als een van de meest innovatieve bedrijven uit de bus. Dit onderzoek werd uitgevoerd door de Unie van Waterschappen onder alle vierentwintig zuiverende waterschappen. Staatssecretaris mevrouw De Vries van Verkeer en Waters taat ontving 12 april jl. het onderzoeksrap port uit handen van ir. J. Boeve, lid van het dagelijks bestuur van de Unie van Water schappen. De waterschappen zijn beoor deeld op aspecten als innovativiteit, milieu en financiën. De technische vernieuwingen die het Zuive ringsschap heeft uitgevoerd op zijn afvalwa terzuiveringinrichtingen (awzi's) werden door de onderzoekers als zeer positief en vooruitstrevend ervaren. Een voorbeeld van deze vernieuwingen is de toepassing van de SHARON reactor. De verontreinigings heffing van het zuiveringsschap ligt iets onder het landelijk gemiddelde. De inwo ners die binnen het gebied van Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden wonen betaalden in 2000 f 90,- per vervui- lingeenheid terwijl het landelijk gemiddelde toen f 92,16 bedroeg. Op het gebied van milieuprestaties zien de onderzoekers moge lijkheden tot verbetering. Om dit te realise ren zijn al diverse maatregelen getroffen, zoals op de afvalwaterzuiveringinrichtingen Hellevoetsluis en Dokhaven, Rotterdam. De afdeling Ouddorp van 3VO nodigt u van harte uit tot het bijwonen van een voorlich tingsbijeenkomst op donderdag 26 april 2001 om 20.00 uur in het MFG aan de Dorp- stienden te Ouddorp. Het hoofdthema van de avond zal zijn de invoering vanaf 1 mei 2001 van de nieuwe verkeersregels dat bestuur ders op gelijkwaardige kruisingen voorrang moeten verlenen aan alle bestuurders die van rechts komen. Hiermee valt de regel dat 'snelverkeer' op gelijkwaar-dige kruisingen voor 'langzaam verkeer' gaat. Onder het motto 'Geef het door, rechts gaat voor' is iedereen van harte welkom. Het bestuur van 3VO Ouddorp De activiteitencommissie heeft ook dit jaar haar handen weer vol gehad aan de organisatie van de vierde gemeen tedag van de Hervormde Gemeente in Melissant op D.V. zaterdag 28 april a.s. Het resultaat van het vele werk is een zeer gevarieerde dag met veel ver schillende en nieuwe producten en verscheidene leuke activiteiten. Vele vrijwilligers staan klaar om deze dag aan de slag te gaan voor het goede doel. De verkoping op deze dag is geheel ten bate van het onderhoudsfonds van de Hervormde Kerk en een groot deel van de opbrengst zal worden besteed aan renovatie van het orgel. Hoewel de wekelijkse collecte tijdens de diensten, gezien het aantal aanwezigen, veel opbrengt is dat te weinig om alle kosten te kunnen dekken. Daarom slaan de vele vrij willigers op deze dag de handen inéén om zoveel mogelijk geld in te zamelen. De rom melmarkt bleek de afgelopen jaren erg in trek te zijn en ook nu is er weer heel wat ingezameld om te kunnen verkopen. Diverse spelletjes worden georganiseerd. Ook zijn er kaarten en hobby-artikelen. Natuurlijk is er ook op diverse manieren aan de inwendige mens gedacht. Naast de vele sponsors - afkomstig van het hele eiland - zijn er ook bedrijven die zelf aanwezig zijn op de verkoopdag. Zo zijn 't Oud-Beijeriandse Hoedenhuis en Warring's Kleding aanwezig. Bok uit Ouddorp zal voor een aantrekkelijke prijs speelgoed en vele schelpenkransen aan de man of vrouw bren gen. Firma Jelier Tweewielers uit Dirksland zal van de partij zijn, evenals de stichting Ontmoeting. Nieuw dit jaar is de mogelijkheid om een portretfoto van uw kinderen te laten maken. (Dit echter alleen bij mooi weer.) Ook zullen er weer vele geraniums en vaste planten te koop worden aangeboden; voor belangstel lenden is er nu reeds de mogelijkheid om geraniums te bestellen. De prijzen van de geraniums zijn: f 2.75 per stuk, 5 voor f 12,50 en 10 stuks voor f22,50. Voor informatie en/of bestelling kunt u bel len naar mevrouw Blokland, tel.: 602848 mevrouw Krijger, tel.: 602905, mevrouw Nagtegaal, tel.: 603238, de heer Plug, tel. 603835 of de heer Blokland, tel.: 602675. De activiteitencommissie hoopt ook u te ont- "l°^ten op D.V. 28 april tussen 9.30 en 15.00 uur rondom verenigingsgebouw 'De Poort in Melissant. «..—■■■■■M-ll^l^ chr. streeKblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,50; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur siuitingstennijn/amUiebe richten; dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J, van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 1440 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 18,50. Per jaar 70.—, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 'Flakkee is een eiland in 't waeter is brééd, wie d'r weunt ken d'r wel over praete.' Na enige tijd wachten wordt het geduld van de trouwe en incidentele lezer beloond. Een beschouwing over het Flak- keese volkslied. Of dit lied de hele bevol king geldt en gold is moeilijk te bepalen maar de tekst is meer dan verhelderend. Flakkee is, voor wie het nog niet wist, een eiland. Het water er om heen speelt een cruciale rol. De boot is onontbeerlijk en de bevolking wordt gestempeld door al die omringende nattigheid. Werken en zwoe gen zijn hier trefwoorden bij uitstek. Eigen opvattings tussen de achterwegen en zeedijken, dat is het waar Flakkee op gaat en staet - u merkt het, de beheersing van het dialect gaat alsmaar beter. Enige verdere oefening kan geen kwaad, wie weet komt dat nog. De taal is hier saambindend bij uitstek. Praeten dus en een dampende pupe roake. Op de kaoie, de heule of de straete ont moet men elkaar en deelt men de dóóze tebak. Dat kan natuurlijk alleen als het werk is gedaen, dat gezellig samen staen praete. Op die plaatsen worden zaken verhandeld, daar hoor je nog eens wat. Daar sta je echt voor je plezier. Een waer genoegen dus. Daar wordt gelachen en moed verzameld om de volgende dag weeral te zwoegen. 'Kom saem gezonge van 't moaie Flakkee,' waar ze weten van zweten en zwoegen. Ze zijn hier tevreden bij het wieden en oog sten. Dat laatste doen ze bij voorkeur in groepsverband. In ploegen ploegen dus. Hier kunt u leren hoe door noeste arbeid en kracht de beste vrucht als een zegen u wacht. Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie s«!Iisï«" De activiteitencommissie heeft ook dit jaar weer veel wen. geslaagde dag van te maken. 'i^lii om er een

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 2