Wie schrijft er mee j an en over Flakkee? van Afscheidsrondje. Schooljeugd gedenkt in Ouddorpse verzetsheld Johannes Hoek alle gevallenen uit Tweede Wereldoorlog Ei landen-NieuNA^s: Onverwachts bezoek! Skatevoorziening in kern Melissant In 2001 ruim 6.200 zieken en geliandicapten met 'De Zonnebloem' op vakantie Verkoopdag/ rommelmarkt Rockanje PIAItQSI-IIIEUWJI 29 april start 'Actie Zonnebloemvakanties een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Meer dan 6.200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehandicapten gaan dit jaar een weekje op vakantie met de Nationale Vereniging 'De Zon nebloem'. Toch is de capaciteit bij lan ge na niet voldoende om aan de enor me vraag te volden. 'De Zonnebloem' verwacht ruim 10.000 aanmeldingen binnen te krijgen en dus vallen ook dit jaar enkele duizenden aanvragers buiten de boot. Bij de selectie hanteert de vrijwilligersorganisatie het uit gangspunt dat zieken en gehandicap ten die de meeste verzorging en ver pleging nodig hebben het eerst voor een aangepaste vakantie in aanmer king komen. 75.000 overnachtingen Nee het was geen demonstratie, toen afgelopen donderdagmorgen een colonne trekkers en bromfietsers door Middel- hamis en Sommelsdijk trok. Het was een afscheidsrondje, dat door examenleerlingen van de VMBO Groen te Som- melsdijk werd gemaakt. Donderdag was hun laatste schooldag en dat is altijd een bijzonder moment. En om dat extra te vieren vormden ze een colonne en trokken ze luid toeterend en met zwaailichten aan door de straten. PAGINA 11 VRIJDAG 20 APRIL 2001 Op de vraeg hoe ze 't zou vinde dat d'r dochterjes heur de schuld zouwe geve van alle ellende die ze overkwamme, volgde een diepe zucht in onzeker kwam h't antwoord: "ik zou het vre-se-lijk vin den want ik heb altijd het beste met hen voor gehad en desondankshou ik toch van ze, omdat het mijn kinderen zijn.,.!" "Juust..., noe hij je zelf 'n antwoord gegeve op veule vraegen van waeroms naer God toe. Want bedienkt wel.dat alle leven op aerde van God is uutgegae. Hie is daer de Eigenaer van, of we dat noe prettig vinde of niet,t is wél zoIn hoe moeilijk oak om te bevat ten, Hie houdt als Eigenaer van Z'n schepsels. In mit alles wat Hie doet of laet, heit 'n 't beste mit ongs voor. Ondanks, in dan tóch. Mar as wiele noe geweun ongs eige zin doewe, mit respect gespro- ke de Eigenaer üenks laete laage, net doewe of 'n d'r niet is, behalve dan as we 'm noadig hao, bevoorbeeld om een zegen te vraegen over een huwelijk wat we zelf meastal zo geregeld hao, dan wille we dat God achter ongs an hobbelt. Want een zegen, al is 't achterof, wille we niet misloape, as een soort garantie.In as h't dan mislaopt? Dan zitte we vol mit vraegen naar God toe in geve we God in iederaen de schuld.In dat doe jóe noe toch oak.De vrouwe keek de man geschrok- ke an in zei mit h't leste beetje weerstand: "maar er staat toch 'wat God heeft samengevoegd, mag de mens niet scheiden!' En dan gebeurt dat toch? Dan had God toch een scheiding kunnen voorkó men? Hij heeft ons toch bij elkaar gebracht, of niet soms."Zie je noe wel, noe geef je God de schuld van je scheidieng, toch? In waer joe op doelt staet in Matthëus 19 vers 6, dat mot je nog mar 's naeleze. Wat daer staet griept veul dieper, daer staet dat man in vrouw tot ean geheal saemege- voegd worre. Die volgorde: man in vrouw.da's belangriek. Die volgorde, ingesteld deur God, magge wiele niet eigenhandig verbreke naer ongs goeddunken. Gean mannen in mannen, dus dit niet allean betrekke op h't huwelijk, want dan laop je hopeloas vast as h't mis gaet. Dan zou je God de schuld kenne geve van iedere verbroke relatie, zo van: 'waerom heit Hie ons dan biemekaore gebrocht, moeilijk te begriepen oor!' De dicipelen begrepe h't oak niet. Daerom zeit Jezus even lae- ter: "allen vatten dit woord niet.De vraeg is dan: heit Gód juule bie mekoare gevoegd, of was h't toch.'ikke wil'? Probeer daer noe's een earlijk antwoord op te geven voor jezelf. In te laete. Och, bin ik te laete dan? Ik doche van niet. Weet je wat.Dienk nog mar 's nae over alles wat ik gezeid hao. Zoek noe geen schuldige van buutenof, mar begm noe 's bie jezelf, as je dat durft.Dan leap je waerschienl'k vast, tiedelijk dan. Want juust dan kom je op h't punt datje de hangden vouwt om te vraegen om inzicht, hulp in vergevieng. Want vergeet dat nóait.die is te kriegen! 't Klienkt wel hard, dat weet ik wel, mar aores kom je d'r niet uut.Volgende weke kom ik dan weer terug, goewd.Zal ik nog een stikje uut de Biebel leze in saeme bidde?" De vrouwe schodde van nee. Ze was d'r niet klaer voor, de agressie naer alles wat mit geloaf in God te maeken had, zat te diep. De man rees vermoeid overaande, de vrouwe bleef as een standbeeld zitte.Kwaed? Teleurgesteld? De man liep effentjes laeter weer z'n weg zoekend langs opgevoge sneauwhoapen terug naer huus, niet echt tevree mit z'n eige.dat niet nee, h't leek wel of de last van een heal durp op z'n rik rust te. Mit een diepe zucht vervolgde hie z'n weg.de opdracht van Godswege was zwaer.soms te zwaer! De aore weke was z'n gang wéér naer het zelfde adres. Wie schetst z'n verwongderieng toen bleek dat h't huus leeg was.de beweuners warre vertrokke naer elders! De tied verstreek, in wat earst een herinnerieng was, een vraeg hoe h't noe wel zou gae mit dat jonge gezinnetje, och. zoals de maenden in jaeren weggleje, zo oak de herinnerieng. Tot op een moaie waarme zeumerse aevend, d'r stopte een klein autootje voor een alledaegs huus, de bestuurster keek voorover geboge deur de raampjes naer buuten. Ze zocht wat. Nae eanige aerzeliengen stapte ze uut in liep naer de voordeure van h't huus waer ze voor stond, drukte op de belle in wachtte of mar er kwam geen reac tie. Zetfs nae een tweade kear belle bleef h't stille. Vertwuufeld keek ze om d'r heen, wat noe? Je kon zieje dat ze toch een meugelijkheid zocht om de beweuners an te treffen. Nae eanige aerzeUeng besloot ze om via een pad langs h't huus achterom te gaen, want meschien zitte die maansen wel buuten mit dat moaije weer? Ze had geUek.want in éan oagopslag zag ze een vredig taferealtje: ongder de druuveranken die weelderig an een pergola groeiden, zat een echtpaer te rusten van een vermoeiende waarme dag. De man zag as earste de bezoekster stae in keek, zongder wat te zaagen, verwonderd naer dat jonge meisje dat wat verlege in onwennig verzichtig naederbie kwam. "Goedenavond samen.Mag ik even storen?" "Hallo, dat mag.Mar ik kenne je healemaele niet. Wil je soms zitte?" Geliek schoof de man een stoel bie waerop h't jonge dieng gieng zitte. Zoas de aevend was, stille in drukkend. zo oak de stilte tussen h't echtpaer in de bezoekster! Plotselieng diepte ze uut d'r tas een enveloppe in gaf die an de man. "Alstublieft mijnheer, een brief voor u, van mijn.moeder!" De man pakte de brief an in bekeek de voor in achterkant. Hie zag wel z'n eige adres, mar zongder naem in naargens een ofzender, d'r zat oak geen postzegel op! "Mag ik wete waerom ze mien een brief schrieft in waerom joe die komt brienge.'t Meisje slikte een paer kear, wat de vrouwe d'r toe zette om te vraegen of ze wat wilde drienke. Terwijl de gastvrouwe wat drienken haelde begon 't jonge dieng ze te vertellen. "Mag ik mij even voorstellen.De ben Inge.Ik heb u jaren geleden al eens binnen gelaten toen wij nog met mamma hier in het dorp woonden, weet u het nog? De deur klemde wat; duwde aan de buitenkant, terwijl ik trok. U kwam bij moeder op bezoek." De man polste z'n geheugen of naer een herkenningspunt, in langzaem drong h't tot z'n deur wie d'r voor z'n zat."Bij jóe h't.dat meisje dat.dat.welwel.je bint wel groater geworre oor! Mar wat briengt je noe nae zoveul jaeren hierheen.In dan deze brief.Hoe gaet h't mit je moeder.In.ik was wel verrast oor, dat juule zp snel verhuust warre. Vertel me mar 's hoe dat allemaele zo gekomme is." Toen vertelde h't meisje Inge dat d'r moeder deur verdriet, in oak wel deur financiële noad, naer een tante gegae was. Healemaele in Drenthe, dus vaore weg van alles waer ze h't moeilijk mee had. 't Huus wier verkocht in ze bleve gemume tied bie die tante weune. d'r Moeder was weer an't waark gegae in ze krege een klein huusje van de weuniengbouw. 't Bleef effentjes stüle voor ze voader gie ng. "Mamma heeft er niet lang gewoond, ze werd ziek.steeds maar buikklachten. Na onderzoek bleek dat zij een kwaadaardig gezwel bij zich droeg. Dat hebben ze verwijderd, maar helaas konden ze niet alles weghalen. Daarna heeft ze drie chemokuren moeten ondergaan. Ze heeft vreselijk veel pijn geleden en.nadat ze het gezwel verwijderd hadden heeft ze nog maar zeven maanden geleefd. Wat zeg ik.Geleden, want.léven kon ik dat niet noemen. Mama is nu dood.Zes weken gele den, bij het opruimen van haar spulletjes, vond ik deze niet verzonden brief.Mama had het nog wel eens over u, blijkbaar heeft uw bezoek haar niet losgelaten. Ze heeft een brief geschreven naar u, maar heeft de tijd niet meer gehad om hem te verzenden.Daarom breng ik hem u persoonlijk én.ik wilde zo graag nog eens de omgeving zien, waarin ik als kind gelukkig was. 't Meisje kon niet mear voarder.Spierwit hieng ze in de tuunstoel, terwijl ze vocht tegen d'r trae nen. Mar h't beven van de ongderlippe verried de spannieng in opgekropte ellende van deze jonge vrouwe! (wordt vervolgd) De groewte uut Dirksland, Joh. Wolfert Ruim 6.500 vrijwilligers, onder wie algeme ne medewerkers, artsen, diëtisten, fysiothe rapeuten en maar liefst 1.400 verpleegkundi gen en ziekenverzorgenden, staan dit jaar garant voor een deskundige verzorging en begeleiding van de zieke en gehandicapte vakantiegangers. Alles bij elkaar gaat het om ca. 75.000 overnachtingen. Ruim eenderde van de 6.200 deelnemers monsters aan op het volledig aangepaste hotelschip 'mps De Zonnebloem' voor een vaarvakantie naar Duitsland of door Nederland. De rest vindt onderdak in een van de 13 accommodaties die 'De Zonnebloem' voor dit vakantiesei zoen in Nederland heeft gecontracteerd. Het geveuieerde vakantiepakket van 'De Zonne bloem' biedt verder keuze uit groepsvakan- ties, vakanties voor (echt)paren, een bunga- lowvakantie voor geziimen en vakanties voor thuiswonende (echt)paren waarvan een der partners dementerende is. Speciaal voor niet-rokers organiseert 'De Zonnebloem' negen rookvrije vakanties, waarvan zes vaarvakanties. Ook staan drie vakanties voor deelnemers tot 45 jaar op het programma. Vakantie-actie Ondanks de hulp van de meer dan 6.500 vrij willigers kosten de Zonnebloemvakanties veel geld. Dat komt door de extra voorzie ningen en aanpassingen die nodig zijn. Bovendien neemt 'De Zonnebloem' uiter aard kost en inwoning van al die vrijwilli gers voor haar rekening. Om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaal baar te houden, betalen de deelnemers gemiddeld eenderde van de werkelijke kos ten en legt 'De Zonnebloem' de rest bij. Om dat te kunnen bekostigen organiseert de Stichting van 29 april t/m 5 mei de jaarlijkse 'Actie Zonnebloemvakanties'. Via deze vakantie-actie wordt de Nederlandse bevol king opgeroepen een bijdrage over te maken op giro 145 t.n.v. 'De Zonnebloem' te Bre da. Op deze manier kunnen ook mensen die van intensieve hulp en verzorging afhanke lijk zijn van een onbezorgde en bovendien betaalbare vakantie genieten. De gemeente Dirksland is voornemens om op korte termijn in de kern Melissant een skatevoorziening te realiseren voor jonge ren. Het plan is om deze skatevoorziening te situeren tussen het trapveldje en het basket balplein, welke zijn aangelegd op het gras veld dat is ingesloten door de Fabius- straat/Hazelaar/Beukelaar/Eik. In verband hiermee organiseert de gemeente Dirksland op maandag 23 april a.s. een voorlichtings avond over deze plannen, in het verenigings gebouw 'De Melishof'. De aanvang is 19.00 uur. Op deze avond zijn alle bewoners van Melissant welkom, zowel jongeren als oude ren, om nader kennis te nemen van de inhoud van deze plannen, en om hierop te reageren. Informatiemateriaal, in de vorm van een situatieschets en afbeeldingen van de geplande skatevoorziening, zal op deze avond beschikbaar zijn. De directe omwo nenden van de genoemde locatie ontvangen een persoonlijke uitnodiging voor deze voorlichtingsavond. Overige belangstellen den kunnen deze publicatie als uitnodiging beschouwen. Op zaterdag 21 april a.s. wordt in de schuur aan de Hilzeweg 3 in Rockanje weer de gebruikelijke verkoopdag (rommelmarkt) gehouden. Er is weer van alles binnengekomen, dus is er voor elk wat wils. U kunt er terecht tussen 9.30 en 14.00 uur aan de Hilzeweg te Rockanje. Voor informatie: (0181) 403971 of (0181) 401118. Woensdagmorgen 25 april, om precies 11 uur, zullen ze weer verzameld staan rond het oorlogsmonument hoek Hazersweg/Dorpsweg in Ouddorp. De leerlingen van de beide basisscholen uit groep 7 en 8. Vier leerlingen uit de groepen 8 zullen d.m.v. het overdra gen van een krans aan 4 leerlingen uit de groepen 7 symbolisch de morele adoptie van het monument overdra gen. Vervolgens zullen deze vier leer lingen uit groep 7 de krans, namens alle anderen plechtig neerleggen voor het oorlogsmonument. Dit alles ter herinnering aan hen, die vielen... Het is dit jaar voor de 15e keer dat deze plechtigheid plaatsvindt. In 1987 werd de Gemeente Goedereede door de Stichting Februari 1941 benaderd om mee te doen aan een nationaal project "Adopteer een monu ment". Deze Stichting wordt hiervoor gesponsord door het Nederlandse bedrijfsle ven. Hierbij werden de beide basisscholen van Ouddorp betrokken, omdat in deze plaats een oorlogsmonument aanwezig is. Dit monument werd in 1951 officieel ont huld. In 1982 is op het monument een gedenkplaat aangebracht met daarop de namen van oorlogsslachtoffers uit Ouddorp. Het idee werd geboren om jaarlijks een bepaalde naam voor het voetlicht te halen en met de leerlingen te overdenken waar en onder welke omstandigheden men was omgekomen. Bij deze herdenkingen zijn de nabestaande familieleden en betrekkingen nauw betrokken. Zij worden apart uitgeno digd om de plechtigheid bij te wonen en na afloop met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur nog een ogenblik bijeen te zijn in het m.f. gebouw "Dorpstienden". Burgemeester C. Sinke, van Goedereede zal tijdens de plechtigheid de verzamelde schooljeugd en belangstellenden toespreken. Dit jaar is op beide scholen weer extra aan dacht besteed aan een van de namen op het monument, namelijk Johannes Hoek, aan wie in 1983 postuum het verzetsherden- Hoofdingang Kamp Sachsenhausen Hek ingang kamp Sachsenhausen kings-kruis is toegekend. Zijn vriend, A.H. Tanis, aan wie eveneens, als ook aan zijn zuster Mw. J. Voogd-Tanis deze onderschei ding werd uitgereikt, maakte op ons verzoek het volgende verslag. Johannes Hoek is geboren op 6 februari 1920 te Goedereede en heeft gewoond op het Plaatje, een boerderij achter in de Oostdijk. In de maand maart 1942 is hij als oproep kracht in dienst gekomen op, het distributie kantoor te Ouddorp, samen met zijn vriend Jaas Tanis. Later zijn zij in vast dienstver band aangenomen. In de eerste oorlogsjaren kwam er meer en meer behoefte aan onderduikadressen voor jongens, die in de arbeidsdienst moesten op komen of als dwangarbeider naar Duitsland werden overgebracht. De jongens die daar aan geen gehoor gaven moesten onderdui ken, hier op het eiland of aan de overkant. Die onderduikers moesten worden voorzien van levensmid-delenkaarten (bonnen) omdat ze deze niet legaal konden verkrijgen. Zo ook werden in Ouddorp, door de distri- butiedienst illegaal bonnen, textielpunten voor de aankoop van kleding en schoenen bonnen verstrekt. De zogenaamde uitreikploeg van de distri- butiedienst hielp daannede. Hans Hoek maakte ook deel uit van die ploeg. Later kwam hij in conflict met de N.S.B- burgemeester Schippers van Oud dorp. Om erger te voorkomen is Hans toen overgeplaatst naar de distributiekring Helle- voetsluis. Vandaar is hij in contact gekomen met de illigaliteit en werd hij contactman van de Landelijke Hulp Organisatie aan Onderduikers, de L.O. Hans bezorgde klandestien gedrukte kaarten e.d., waarop door de distributiediensten levensmiddelenkaarten konden worden ver strekt. Hans haalde deze kaarten op en bezorgde de bonnen ter bestemde plaatse, waar zij op de hulpadressen werden afgege ven. Gevaarlijk werk, daar hij altijd op pad was. Zijn schuilnaam was Pieter de Zwart en hij had een vals identiteitsbewijs, als zijnde controleur bij de crisis-controledienst. In juli 1944 liep de hulpverlening spaak. Door een ondoordachte handeling van een contactman in Middelhamis is de hulpverle ning ontdekt. De man werd gearresteerd en op hem zijn distributiebescheiden gevonden, die fataal waren voor degenen, die ze in Ouddorp hadden afgegeven. Jaas Tanis werd gezocht door de Sicherheitsdienst, de S.D. Hij kon tijdig door Hans Hoek worden gewaarschuwd. Jaas dook onder; eerst enke le dagen bij de familie Voogd op de Molen te Ouddorp. Later elders in het land. In de nacht van 10 of 11 juli 1944 vond er een huiszoeking plaats in de woning van Jaas. Hans Hoek was daar ook aanwezig. Hij had een koffer met distributiebescheiden bij zich en was bovendien gewapend, 's Nachts kwam hij met een pistool in zijn pyama-jas- je naar beneden. Het is niet tot een schiet partij gekomen, omdat politie van der Wed de en nog twee agenten ook hun wapen had den getrokken. Hans werd gearresteerd. Ook zijn verloofde Jannetje Tanis en haar broer Maarten werden mee genomen. Tijdens de huiszoeking werden zij in bedwang gehou den en moesten zij met hun handen naar boven tegen de muur staan. Vader Pieter Tanis stond daar ook bij. Zijn vrouw mocht op bed blijven liggen. Hans, Jannetje en Maarten werden naar de strafgevangenis 't Haagse Veer in Rotter dam overgebracht. Diverse keren werden zij verhoord. Jannetje en Maarten hielden zich van de domme. Enkele keren hebben zij Hans nog gezien. Hij was zwaar mishandeld. Later is hij afgevoerd naar het concentratie kamp in Vught. Na dolle dinsdag in septem ber 1944 werden Jannetje en Maarten vrijge laten wegens gebrek aan bewijs. Vermoede lijk heeft de S.D. na die dag alle gegevens omtrent politieke gevangenen vernietigd, zodat er geen veroordeling meer plaats vond. Het kamp Vught is na de invasie in Frankrijk op 6 september 1944 ontnaimd en de gevan genen werden overgebracht naai" diverse concentratiekampen in Oost Duitsland en Polen. Hans kwam terecht in het kamp Sach senhausen, alwaar hij tewerk werd gesteld op 'Commando Klinkert'. Hans heeft nog een brief uit het kamp weten te smokkelen naar zijn broer Hein, die in Duitsland tewerk was gesteld. Toen de Russen in opmars waren naar Duits land zijn de gevangenen geëvacueerd en moesten zij onder bewaking te voet vluch ten. Hans was tijdens die mars zeer verzwakt geraakt vanwege honger en dorst. Hij werd door dokter Zubli, een vroegere arts in Goe dereede, die de familie Hoek kende, en ook medegevangene was, verpleegd. Hans werd ondersteund door zijn vrienden en wegens uitputting moest hij 's avonds worden opgenomen in een lazaret van het Internationale Rode Kiuis in de buurt van Roseneck, een heideontginning. Zijn vrien den Arnold Slager, Dr. Zubli en een zekere Tj. Kroon zijn behouden in het vaderland teruggekeerd. Hans is achtergebleven vol gens mededeling van Arnold Slager, onge veer op 30 april 1945 in de buurt van Wit- tstock in Polen. Volgens mededeling van het Rode Kruis is Hans daar overleden op 31 mei 1945. Hans is postuum geëerd met het Verzetsher- denkingskruis 1940-1945. Politieke gevangenen in kamp Sachsenhausen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 11