Wie schrijft er mee i van en over Flakkee? Doe-het-zelf-tips Excelsior en Randstedelijk Begeleidings Orkest presenteren Puccini's Messa di Gloria Ëiuiica^iiiiiiiifi 'PASTORALE' Ophalen oud papier in Steliendam Tweede Paasdag rijdt de tram weer te Ouddorp Nationale Auto Pas bestaat 10 jaar! Terwijl de vrouwe nog ienkele traenen uut d'r oagen wreef in nog wat nae snikte, keek de bezoeker mit gemengde gevoelens op z'n horloge. De tied gieng snel, té snel. Mar dat niet allean, wat zouwe ze thuus wel niet dienke? Normaal wier h't niet zo laete, mar noe... Hie kon moeil'k opstappe in de vrouwe laete zitte, dus besloot 'n om toch mar zelf h't woord te nemen. Hie vroeg: "beste mevrouw, ik schrikke van d'n tied. Mag ik je nog wat vraege, want ik zit toch nog wel mit een uutspraek van je. Toen'k nog mar net birmen was, zei je dat ik te laete was. Wat bedoel je hiermee?" De vrouwe keek de man schaarp an in antwoordde: "als u naar huis wilt.ga dan maar.Ik ben het wel gewend om afgescheept te worden!" De man schodde z'n hoad in zei: "vertel me noe earst mar 's waerom je zo fel reageert, want ik beginne zo langzaemerhangd een beeld te kriegen waer de schoene wriengt. Mar beter is h't as j't zelf zeit! Of .zal ik h't zaage.Ze bleef stilletjes zwiege. Dus begon de man verzichtig te praeten. "De verstandhoudieng mit je ouders was al niet wat h't weze most, in naedat je man je verlaete heit is dat 'r niet beter op geworre. Je zoekt een schuldige voor je eanzaemheid in verdriet. Die zoek je buuten jezelf, nee nog staarker: God in je vaoder binne de schuldige. Toch? In je gewezen man, niet te ver geten. Mar.al je teleurstellieng in wrok staepele op h't hoad van je vaoder - die is de schuldige, in omdat je weet dat dit niet earlijk is - bluuft h't wrienge bie je vanbin nen. De vrouwe bleef stilletjes zitte in zei niks. Dat gaf de man moewd om vaorder te gaen, "Dat je vaoder fouten gemaekt heit? Jao, dat geloaf ik wel oor; de veul voor- kommende misser die veul ambtdraegers maeke: te weinig tied voor h't eige gezin (in meschien geldt dat wel voor alle vaoders die h't zó druk hao mit van alles, dat ze ver- gete echt vaoder te wezen). Mar, laete we earlijk weze..., z'n bezurgheid was niet healemaele ongegrond. Toch? Allean... de menier waerop hie dat kenbaer heit ge maekt, daer valt wat van te zaagen. Zoas ik je noe ontmoet in hoe joe reageert kan ik me oak wel indienke hoe je gereageerd heit op die zogenaemde preken van je vaoder! Za'k 't zaage...? Ik dienke van aarg stekeUg... In weetje waerom...? Omdat je toch je zin wilde deurzetteniet voor rede vatbaer was...,indatzalde reden geweest hao van de opsteUieng van je vaoder, alhoewel ik de opstellieng van je vaoder niet goewd keur. Ik geve d'r zelf de voorkeur an dat as éan van m'n kinders op h't punt zou stae een rela tie an te gaen mit iemand zoas je geweze man, dan zou ik terstond alle durpels uut h't huus verwijdere. Daer bedoel ik mee dat as je jonge kinders heit, je de durpel zo hóag meugelijk mot houwe om h't onheil in kwaed buuten de deure te houwen. Worre de kinders volwasse? Dan de durpels d'r uut, snap je? Want dan is 'r geen belemmerieng om binnen of terug te kommen, zowel voor de de eige kinders as oak de vrienden daer- van. Want al stae je as geloavige bekend, je bin niet beter.Wél hei je mear vooruut- zicht in toekomst, dat wel, in dat had je vaoder mear uut motte straele dienk 'k, mar. ik bluve d'r bie: z'n bezurgdheid was niet onterecht..." De vrouwe keek de man lich telijk blozend an. Deze wendieng had ze waerschienl'k niet verwacht. "Maar".begon ze, "dat zegt u nu wel, maar liefde is toch van God, God brengt men sen toch samen? Hij schenkt ze toch dat ze van elkaar houden, ja toch? En.u zegt dat ik, tegen alles in, mijn zin wilde doorzettenLeg me dat dan eens uit.De man besef te dat h't aarg moeil'k begon te worren, d'r was hier een misverstand, een héal graot misverstand! De man zuchte 's even in zei, "Ik zal je't prebere uut te laagen. Kiek..., de liefde van God is anders dan wat wiele ongder Uefde verstae.Toen je Jan ontmoette in verliefd wier, kwam 'r toen geen lichaemelijke antrekkiengskracht bie te pas...? Wees noe 's earlijk, jao toch? Nóg een voorbeeld: je kan als man héal veul van je doch ter houwe, dat is liefde, in dat is goewd, mar as 'r seksuele gedachten biekomme, dan zit 'r een kras deur. H't gaet dan niet mear allean om die angder, nee... dan is 'r eige belang bie. Dan is dat houwen van vertroebeld deur begeren, snap je? Dat is noe h't verschil tussen de liefde van God in de Uefde van ongs as maansen. De liefde van God is van een zuuver gehalte! Die van ongs gaet gepaerd mit allerlei gebreken...! Snap je 't een beetje?..." "Ja, en nee. Als God dan zuivere Liefde is, of geeft..., en Hij brengt ons bij elkaar en schenkt ons een, zoals u zegt, gebrekkige liefde om van elkaar te hou den, daar kan ik nog wel inkomen. Maar..., waarom geeft Hij dan niet juist datgene waardoor die liefde niet kapot gaat door van alles? Daar had Hij, met eerbied gespro ken, toch wel een stokje voor kunnen steken.Een God die geeft en dan weer afpakt, nee.daar kan ik niet mee verder.Dan zit ik nog met één grote vraag: als God van ons als mensen hqmit, waarom laat Hij het toe dat huwelijken mislukken, zoals dat van mij én Jan? Zelfs als het in de kerk is ingezegend, nou.geef daar maar ééns een ant woord op, als je het weet?" De blik in d'r oagen was noe niet mear zo gelaete, nee.ze keek de bezoeker strijdvaerdig an! "Beste mevrouw... mag ik je vraege of je van je kindertjes houdt...?" "Ja natuurlijk houd ik van hen...!" "Mar..., waerom hou je noe van ze?" De vrouwe keek de man verwonderd an in zei ietewat verbolge: "gekke vraag overigens, maar ik houd van ze omdat het mijn kinderen zijn natuurlijk!" "Stel je noe 's voor dat je dochtertjes niks mear van je wille wete. Ze gae bie je weg. Hóe je oak waerschuwt, niks helpt.Ze gae in laete je geweun kletse. Je bint boas in verdrietig, mar oak bezurgd over d'r. H't bUekt na eanige tied dat h't niet goewd gaet mit ze, ze binnen eanzaem in ongelokkig. Tot overmaet van ramp geve ze joe as moeder de schuld van dit alles, hoe zou je dat vinde in daerop reagere?" H't antwoord kwam, mar.(wordt vervolgd) De gróewte uut Dirksland, Joh. Wolfert Op D.V. zaterdag 14 april hopen wij namens de financiële commissie van het Open Her vormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Gelieve geen karton. Bij voorbaat dank. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDUK - Tel. (0187) 471020 Bij het uitvoeren van doe-het-zelf klussen kunnen kleine tips soms groot gemak bezorgen. Wist u bijvoorbeeld dat: Als u de keuken aan het verbouwen bent, kunt u de leidingen wegwerken in muurs leuven. Controleer de leidingen op lekka ges voordat u de muur weer dichtmaakt. Dop de leiding af en zet het water erop. Laat - om vuil in de kranen te voorkomen - het water daarna eerst door de leiding stromen en vang dit op in een emmer. Monteer daarna de kranen. Zorg ervoor dat u tijdens deze werkzaamheden een watervoorraad heeft. Dat kan bijvoor beeld in lege frisdrankflessen. Breek- en sloopwerk wordt veel minder onaangenaam als u de binnendeuren in het huis gesloten houdt. Open de ramen in de ruimte waar u aan het breken bent. Zo voorkomt u dat de stof zich door het hele huis verspreidt. Voor de zekerheid kunt u in de aangrenzende kamers de meubels afdekken met folie. Leidingen in een tuin kunnen het beste in een plastic pijp gelegd worden. Als de kabel vervaiigen moet worden, hoeft u het gazon of tuinpad niet op te breken. U trekt dan de kabel uit de pijp. Als u de nieuwe kabel aan de oude vastbindt, wordt deze meteen door de pijp getrokken. Verder voorkomt u door de plastic pijp dat kinde ren of dieren bij de kabel kunnen. Bij het gebruik van hout in de tuin (bij voorbeeld voor een pergola, schutting of volière) kan het beste een fundering van steen gebruikt worden. Dat voorkomt dat het hout door vocht wordt aangetast en gaat rotten. Tijdens een pauze bij een verfklus kunt u de kwasten en rollers het beste verpakken in aluminium- of huishoudfolie. Na de pauze kunt u dan meteen doorgaan met werken. Dat scheelt u bij een grote klus de tijd van het regelmatig reinigen. Daar naast bespaart u zo veel kwastenreiniger. Dat komt tevens het milieu ten goede. Er is tegenwoordig veel milieuvriendelij ke verf te koop. Behalve goed voor het milieu zijn de verfsoorten ook gezonder voor de schilder. Er zitten geen schadelij ke oplosmiddelen in. Daardoor ruikt de verf veel minder sterk en blijft de geur korter in huis hangen. U kunt verflucht ook oplossen door gesneden uien op een schotel in de geverfde kamer te zetten. De uien absorberen de lucht, die daardoor vaak na één nacht al verdwenen is. De uitbreiding van een woning heeft vaak ook gevolgen voor de cv-installatie. Er moeten meestal extra radiatoren geplaatst worden en bij veel oudere huizen heeft de cv onvoldoende capaciteit om die extra radiatoren van warmte te voorzien. Daarom is het raadzaam om voor het uitbou wen van de woning de capaciteit van de cv-ketel te bekijken. Eventueel kunt u dan besluiten om meteen een nieuwe ketel te plaatsen. Alleen als de uitbouw beperkt blijft tot een serre is de nieuwe ruimte zo klein, dat de cv-ketel het meestal wel aan kan. Er zijn diverse richtlijnen voor de aanleg van elektriciteit in de badkamer. De com binatie van vocht en geleidende materia len kan in de badkamer voor levensge vaarlijke situaties zorgen. Doe-het-zelven is dan ook niet aan te raden. Een erkende installateur weet precies wat wel en niet kan. Hij zorgt ervoor dat u met een gerust hart in bad kunt of onder de dou che staat. Traditioneel begint het rijseizoen van de museumtram in Ouddorp op Twee de Paasdag. De oude stoomtram van de Zuid-Hollandse en Noordelijke Zeeuwse Eilanden zal op Tweede Paasdag weer voor het publiek gaan rijden. Om 11.30 uur vertrekt de eer ste tram vanaf de remise aan De Punt West in Ouddorp. De eerste tram zal getrokken worden door een diesellocomotief die vorig jaar oktober na een jarenlange restauratieperiode weer als nieuw in dienst gesteld kon worden. De eer ste stoomtram vertrekt om 13.00 uur en daarna om 14.30 uur en de laatste om 16.00 uur. Het R.T.M. Museum met attributen en veel oude foto's is gewijzigd en uitgebreid met een expositie van foto's van de tram op Voome en Putten. Vele Hakkeënaars zullen ongetwijfeld nog herinneringen hebben aan de tram die vanaf Hellevoetsluis na aan komst van de veerboot vertrok naar Rotter dam en hen ook weer terug bracht naar Hel levoetsluis. Op het eiland Goeree-Overflak- kee reed toen al jaren geen tram meer en was het openbaar vervoer geheel in handen van de autobus. Bij de huidige RTM te Ouddorp staat dit jaar geheel in het teken van dat het precies 35 jaar geleden is dat ook op Voome en Putten de tram vervangen werd door de autobus. Op Tweede Paasdag kunt u kennis nemen van de vorderingen van de restauratiewerk zaamheden aan de oude houden dieselloco motief die jarenlang op Goeree-Overflakkee gereden heeft. Ook kunt u zien hoe het staat met het rij vaardig maken van het in 1999 gerepatrieerde tramstel uit Oostenrijk. In een aantal goederenwagons zijn exposities inge richt over het goederenvervoer in vroeger tijden. Aan de ook door de R.T.M, geëxploi teerde veerdiensten, de enigste verbindingen van de eilanden met het vaste land, wordt ruimschoots aandacht besteed. De restaura tie van een houten personenrijtuig, dat in 1944 in een tram tussen Ouddorp en Goede- reede beschoten is geweest door een Engels vliegtuig, is bijna afgerond. Aan dit rijtuig met het nummer 363 zijn nog de in die tijd keurig gerepareerde en weggewerkte kogel gaten te zien. In 1962 had de tram op Voor- ne en Putten een tekort aan rijtuigcapaciteit. De R.T.M, kocht toenin België een drietal daar overtollige personenrijtuigen en stelde die onmiddelüjk in dienst. Onlangs kon de huidige R.T.M, in België beslag leggen op een dergelijk rijtuig, wat zaterdag 7 april jl. naar Ouddorp kwam. Dit rijtuig kan niet direct in dienst gesteld worden daar het in een nogal desolate toestand verkeert. Moge lijk dat het over een aantal jaren geheel gerestaureerd in dienst gesteld kan worden. Eén van de medewerkers van de R.T.M, kon beslag leggen op een oude Austin bellewa- gen, waarmede de R.T.M, na de Tweede Wereldoorlog op de nevenUjnen het vervoer ging verzorgen. Onlangs kon de autobus rij- vaardig worden gemaakt. Nog deze zomer hoopt de R.T.M, de bus in gave toestand gerestaureerd te hebben. Te zien is dan hoe Spartaans het openbaar vervoer was in de jaren 1945-1950. De Nationale Auto Pas viert in mei van dit jaar haar 10-jarige bestaan. Een goed moment om stil te staan bij de resultaten en het belang voor de consument en bedrijfsle ven. Wat is de Nationale Auto Pas ook al weer? De Nationale Auto Pas is een systeem dat kilometertellerstanden registreert van auto's. Dat gebeurt onder andere door auto bedrijven, die de auto verhandelen, onder houden, taxeren, APK-keuren, noem maar op. Vrijwel alle tellerstanden komen terecht in een databank. Door deze registratie is een voudig na te gaan of de tellerstand van een auto overeenkomt met de werkelijkheid. Het belang voor de klant en het autobedrijf De Nationale Auto Pas geeft een helder inzicht in het kilometerverleden van de auto, waardoor het terugdraaien van kilometertel lers wordt voorkomen. De koper van een gebruikte auto, en dat is óók het autobedrijf die een auto inruilt, krijgt daarmee zekerheid over de juistheid van het aantal gereden kilo meters. Het is immers voor de koper uiterst belangrijk om te weten dat de kilometers op de teller ook échte kilometers zijn. De klant, die met zijn auto bij een van de deelnemen de bedrijven langs gaat, kan de kilometers tand laten controleren en op verzoek een bewijsdocument in de vorm van een kilome tercertificaat aanvragen. Een groot succes! NAP heeft in 10 jaar tijd een belangrijke positie verworven in de Nederlandse auto branche. Organisaties als ANWB, BOVAG en RAI Vereniging zijn vanaf de start actief betrokken en hebben de uitbouw krachtig ondersteund. Alle professionele autobedrij ven in Nederland nemen deel aan de Natio nale Auto Pas. Voor hen is het een onmis baar stuk gereedschap geworden bij ruil en historiebepaling van auto's. Per jaar worden 9 miljoen tellerstanden toegevoegd aan het bestand, dat thans 50 miljoen tellerstanden bevat. Er zitten 7 miljoen auto's in de data bank, waarmee gezegd kan worden dat vrij wel alle auto's in Nederland met één of meerdere standen bekend zijn. En dat is een belangrijke zekerheid voor de klant! Nationale Auto Pas op het web Op de website van de Nationale Auto Pas: www.autopas.nl, kan iedereen de deelne mende autobedrijven opvragen. Verder geeft de site informatie over de ontwikkelingen en de werking van de Nationale Auto Pas. Het Gemengd Koor 'Excelsi or' te Dirksland presenteert op zaterdag 26 mei 2001 inte graal - dus volledig - de prachtige 'Messa di Gloria' van Giacomo Puccini in de Nederlandse Hervormde Kerk te Dirksland. Vóór de pauze zal het programma bestaan uit delen uit de imposante opera 'Nabucco' van Guisep- pe Verdi en uit de 'Cavalleria Rusticana' van Pietro Mas- cagni. Verdi heeft zich bij het componeren van de opera 'Nabucco' laten inspireren door het verhaal over de verovering van Jeruzalem door Nabuchodonosor, koning van Babylo- nië (605-562 voor Christus) en waarbij de joden als slaven te werk gesteld werden in de beroemde hangende tuinen. De 'Cavaleria Rusticana' speelt zich af in een dorpje op Sicilië, negentiende eeuw. Het is een merkwaardig en ontroerend verhaal over het Siciliaanse dorpsleven. Het is Paas- morgen, en de klokken roepen de gelovigen ter kerke. Het koor zingt het sprankelende, voorjaarsachtige 'Gli aranci olezzano' over geurende, glanzende sinaasappels, de leeu werik die zingt in de heg, over ontluikende liefde, en o wat vliegt de tijd voorbij! De mannen zingen over het noeste werk op het land waar zij vermoeid van wederkeren en thuiskomen bij hun dierbaren. Als de lok roep van een vogel volgen wij u! Dan volgt de oproep om voor vandaag de arbeid te laten rusten: het is Pasen. Dan heft in de kerk het koor het 'ReginaCoeli' aan. Samen zingt men de 'Paashymne', hynme van de verrij zenis: Inneggiamo, il Signor non morto. "Koningin der hemelen, de smart is voorbij. Hij is verrezen uit de tombe, zoals Hij ons gezegd had. Laat ons het wonderbaarlijke verhaal over Christus onze Heer zingen. Hij is niet dood, hij is verrezen. Christus regeert in glorie, het heilig licht overwint de duister nis! Laat ons zingen!" Puccini schreef op de jeugdige leeftijd van 18 jaar de 'Messa di Gloria'. Hoewel de uit voering een groot succes was en zeer loven de kritieken kreeg, had het niet veel gescheeld of deze eerste uitvoering in 1880 was ook de laatste geweest. In zijn ijver om zich in andere muziekvormen te bekwamen, legde Giacomo Puccini zijn religieuze muziekwerk terzijde en begon aan zijn meer theatrale werken waardoor hij zijn grote bekendheid zou krijgen. In de opwinding van de jaren die volgden werd deze 'Messa di Gloria' overschaduwd door het eclatante succes van zijn opera's als 'La Bohème', 'Tosca', 'Turandot' en 'Madame Butterfly'. In tegenstelling tot vele andere manuscripten die in de loop der tijd teruggevonden zijn is dit een niet onverdienstelijk werk uit de jeugd van de componist, want hoewel Pucci ni deze mis op zeer jonge leeftijd schreef is zijn volledige muzikale achtergrond, die in zijn latere opera's tot volle ontplooiing komt, hier al in te vinden. De mis heeft al het volledige creatieve potentieel waar later de melodieën uit voortkwamen die wereldbe roemd zouden worden. Het manuscript van de 'Messa di Gloria' werd in 1952 door een Amerikaanse priester, die een boek over het leven van Puccini schreef, teruggevonden in Lucca, de geboor teplaats van Puccini. Hij nam deze muzikale schat mee naar Ainerika, waar deze mis op 12 juU 1952 tijdens de Grant Park Concerts of Chicago voor het eerst sinds lange jaren weer uitgevoerd werd. Op 23 december van hetzelfde jaar vond de Europese première plaats in Napels, zo'n 72 jaar na de eerste uitvoering in Lucca. De kritieken van toen verschilden nauwelijks met de vroegere: buitengewoon vol goede ideeën, erg harmo nieus en goed opgebouwd en met zeer spon tane melodieën. Giacomo Puccini's 'Messa di Gloria' heeft alles in zich om de muziek geschiedenis in te gaan als een blijvend monument ter meerdere glorie van God. Aan het programma werken mee Ingrid Kappelle, sopraan, Lars Terray, bariton en Marten Smeding, tenor. De begeleiding is in handen van het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Het is niet voor de eerste keer dat het orkest op het eiland concerteert, maar voor dit unieke concert zijn maar liefst 50 musici van het orkest gecontracteerd, dus een bijna volledige bezetting. De muzikale leiding van deze avond is in handen van Bas van Houte, dirigent van 'Excelsior'. Excelsior Het Gemengd Koor 'Excelsior' werd opge richt te Dirksland op. 26 november 1909. Het eerste concert werd gegeven op 28 februari 1910 in het koor van dezelfde kerk waar thans dit grote concert plaatsvindt. 'Excelsi or' telt momenteel bijna 100 leden en is daarmee het grootste gemengd koor van Goeree Overflakkee. Het koor vervult een regiofuntie, in die zin dat de leden van het hele eiland (en zelfs van daarbuiten) komen. 'Excelsior' streeft naar een hoge mate van perfectie en hoewel het koor uitsluitend is saiAengesteld uit amateurzangers zijn de optredens verre van amateuristisch te noe men. Dit moge o.a. blijken uit de prijzen die het koor de laatste jaren in de wacht wist te slepen op het Concorso di Cori van het Bel canto-festival in Dordrecht en het internatio naal koorfestival van Verona. Het koor streeft naar een afwisselend repertoire. Voor deze avond is de keus gevallen op 'Nabucco' van Guiseppe Verdi, maar ook delen uit zijn andere opera's, zoals 'Aida' en 'I Lombardi' worden regelmatig vertolkt, en naast Giaco mo Puccini's 'Messa di Gloria' brengt het koor, ook oratoria uit o.a. de 'Messiah' van Georg Friedrich Handel ten gehore. Dirigent Bas van Houte De dirigent Bas van Houte uit Schiedam stu deerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken orgel (bij Jet Dubbeldam en Arie J. Keijzer) en koordirectie (bij Barend Schuurman). Tijdens deze studie volgde hij een interpretatiecursus voor oude Italiaanse orgelmuziek, volgde in 1989 de Kurt Tho mas dirigentencursus en werd winnaar van het orgelconcours te Gorinchem. Na de stu die aan het Rotterdams Conservatorium (diploma 1993) ging hij AMV/Schoolmu- ziek studeren aan de Schumann akademie (diplomering 1997 en 1999). In het cursus jaar 1998/1999 volgde hij verschillende cur sussen voor Culturele Kunstzinnige Vor ming, Cultuurgeschiedenis en CVK3- muziek. Bas van Houte is werkzaam in het voortgezet onderwijs als docent muziek. Culturele Kunstzinnige Vorming en Cul tuurgeschiedenis. Als dirigent is hij sinds 1995 werkzaam bij het Gemengd Koor 'Excelsior' te Dirksland. Ook is hij als artis tiek leider en dirigent verbonden aan ver schillende projectkoren, waaronder de jaar lijkse uitvoering van de Matthaus Passion van J.S. Bach in de Grote- of St. Janskerk te Schiedam. Naast de uitvoering van oratoria met begeleiding van gerenommeerde symfo nie-orkesten dirigeert Bas van Houte ook grote operaconcerten. Als dirigent-organist is Bas van Houte verbonden aan de Basiliek van de Heilige Liduina en O.L.Vr. Rozen krans te Schiedam. Randstedelijk Begeleidings Orkest Het Randstedelijk Begeleidings Orkest (RBO) is een professioneel orkest, gespecia liseerd in het begeleiden van koren en solis ten. Daarnaast verzorgt het RBO educatieve concerten en stelt koordirigenten door mid del van practica in de gelegenheid zich te bekwamen. Het RBO wordt per concert gecontracteerd. Vanuit de vaste bezetting zijn vele varianten in de samenstelling mogelijk. Zowel de orkestrale begeleiding van de 'Matthaus Passion' als het contracte ren van een koperkwintet of een enkele har- pist(e) behoren tot de mogelijkheden. Het RBO is opgericht in 1984 en heeft sinds dien meer dan 1200 werken uitgevoerd. Het heeft een schat aan ervaring in de personele bezetting binnen de veste. Sommigen ken nen een orkesttraditie van dertig jaar en lan ger. Door de organisatievorm en met name door de artistieke inbreng van concertmees ter Pleun van der Linden neemt het RBO bij de koren een unieke plaats in en staat het mede daardoor garant voor het welslagen van een uitvoering op een verantwoord niveau. De Stichting Koorbegeleidingen Randstad treedt op als werkgeefster van het orkest. Sopraan Ingrid Kappelle Ingrid Kappelle's vocale beroepsopleiding begon in 1982 bij Mya BesseUnk aan het Maastrichts Conservatorium. Zij behaalde daar niet alleen cum laude het diploma Uit voerend musicus, maar voegde daar als bekroning het diploma opera en - als eerste in Nederland - het diploma Solozang met aantekening Kamermuziek aan toe, beide opnieuw cum laude. In 1986 was zij Analis te van het Vocalisten Concours 's Hertogen- bosch en ontving ze er de Toonkunst Voca listen Prijs. In 1990 behaalde zij de 2de prijs in het Christina Deutecom Concours. Ze stu deerde o.a. bij Birgit Nillson, Galina Vish- nevskaya en Ré Koster. Ingrid Kappelle zingt een zeer breed repertoire: opera, ope rette, concertaria's, oratorium, liederen en 20ste eeuwse vocale muziek. Tournees en gastoptredens verzorgde ze in Italië, Frank rijk, Tsjecho-SIowakije, Polen en Duitsland. Tenor Marten Smeding Marten Smeding was aanvankelijk een ama teurzanger die het beroep van onderwijzer combineerde met diverse optredens, waarin voornamelijk liederen van Duitse en Franse componisten centraal stonden. N.a.v. een weddenschap deed hij mee aan het Interna tionaal Vocalisten Concours te Den Bosch, en haalde tot ieders verrassing de demi-fina le. Langzamerhand schoof hij op in de rich ting van het oratorium-vak, met vooral veel evangelist-partijen in de Bach-passionen. Zanglessen en coaching ontving hij o.a. van Maria Pluister-Leentvaar, Gé Neutel, Bern- hard Kiiiysen, Robert Holl en Henk Smit. Vanaf 1991 vestigde Maiten Smeding zich als professioneel free-lance zanger. Het was ook in dat jaar dat hij zich meldde bij de Nederlandse Opera, waar hij kort meezong in het koor, en al snel gevraagd werd enkele kleine rollen te zingen. Daarna auditeerde hij op diverse plaatsen en werd uitgenodigd par tijen te zingen in de Vara-matinée en ook in operahuizen zoals het 'Theatre Royal de la Monnaie in Brussel' en de opera in Frankfurt am Main. Zijn voorzichtig opschuiven van liederen, via oratorium naar de opera, is het gevolg van een gestage stemontwikkeUng. Bij de aanvang van zijn zangcarrière schreef een recensent nog: "Een heldere, lichte tenorstem, bijna tegen het timbre van een counter-tenor aan." Twaalf jaar later ver scheen een verslag waarin over zijn stem werd gesproken als van een 'heldentenor'. Opmerkelijk is dat Marten Smeding, hoewel nu in hoofdzaak operazanger, toch ook regelmatig teruggrijpt naar waar het begon: de liederen en het oratorium. Hij is daarmee één van de weinige tenoren die in dit soort partijen de dramatische wendingen ten volle kan ijenutten en niettemin toch ook de lich tere facetten aan bod kan laten komen. Bariton Lars Terray Lars Terray, bariton, werd geboren te Oslo, Noorwegen, haalde daar zijn diploma solo zang. Vervolgde zijn studie in 1989 aan de operaklas van het Sweelinck Conservatori um bij Kevin Smith, waar hij in 1993 afstu deerde. Sindsdien is hij als eerste bas ver bonden aan het 'Groot Omroepkoor'. Hij is een veel gevraagd oratoriumzanger. Deze avond met een groot en prachtig koor als 'Excelsior', befaamde solisten, een groot orkest en dit programma belooft werkelijk iets unieks te worden. Doordat vele bedrijven op en buiten het eiland hun financiële steun geven is het realiseren van een dergelijk con cert mogelijk. Toegangskaarten kosten 30,00 en zijn te koop bij het VVV/ANWB kantoor in Middelhamis, de Rabobanken op Oost-Flakkee, assurantiekantoor Van Loo in Dirksland of telefonisch onder nummer 0187-485025 en (indien voorradig) aan de kerk. De aanvang van het concert is 19.30 uur, de kerk gaat om 19.00 uur open.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 7