P^LITI 0900-8844 Klachtenpublicatie varkenshouderijen Commissie RO: Er komt zeker geen antenne wildgroei in Goeroes' gebied AASSm M^t Geldershof neemt verpleegunit en dagopvang officieel in gebruik Mond- en klauwzeer en de provincie Zuid-Holland Paaszangavond kcirets. - autoschode 3? ^-7 A-i3 13-14-16 april a.s. Garage Knöps ,(^i/lo MINNAARD K^ VASTGOED chr. streekblcud op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden \%ser Meubelen Natuurgeneeskundlge J. M. Bergsma weer op Flakkee te Goedereede |£lSO9002 Adoptie monument oorlogrsslachtoffers (30 cpm) Zestig kilo snoekbaars in beslag genomen Ontevreden met uw beleggingsresultaat? Hartetgkwellajmin de showroom vos ^S^S Visser Visser BARENDRECHT. TEL. 0180-642111 MIDDELHARNIS. TEL 0187-617 300 Niemand, ook niet raadslid mevrouw V.d. Heuvel, die daar dins dagavond in de commissievergade ring Ruimtelijke Ordening haar zorg over uitte, hoeft bang te zijn dat zich in Goerees' open veld allerlei antennes zullen gaan verheffen. Delta Expo Hotidi UMtbirUvttthus uv de-aatsH> Middelhar nis B.V. installatiebedrijf Tijdens een bijeenkomst in de recreatiezaal van Zorgcentrum Geldershof in Dirksland werden officieel de nieuwe verpleegunit en dagopvang in gebruik genomen. Enkele toespraken op het gebied van de ontwikkelingen in de oude renzorg én de ondertekening van een samenwerkingsovereenkomst tussen Geldershof en verpleeghuis 'de Samaritaan' te Sommelsdijk, tb.v. de exploitatie van de ver pleegunit, vormden de ingrediën ten van het programma voor deze middag. Meerwaarde Beperkingen Bureaucratie Zorgketen Samenwerkingsovereenkomst Dagopvang Ouderen in Dirksland Vrijdag 6 april 2001 73e jaargang nr. 6995 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee DEN BOMMEL - Maandagmiddag werd tegen een 62-jarige beroepsvisser uit Nieuw- Beijerland door controleurs van de provincie proces-verbaal opgemaakt wegens het vis sen op snoekbaars. Tijdens een controle aan boord van het vissersschip, dat viste op de Ventjagersplaats, werd aan boord in kisten ongeveer zestig kilo snoekbaars aangetrof fen. De vis werd in beslag genomen, omdat de visser geen vergunning had voor het vis sen op snoekbaars. De zestig kilo wordt via een vishandelaar verkocht. De opbrengst moet hij overmaken. WWW.PROFITEFFECT.COM - 609012 Haveneirwl 7, Soaiaiclstiijk, tel. (0187) 48 33 28 ii^'jaiamÏMwimhMiM™ REGISTERACCOUNTANTS In de maand maart 2001 zijn bij het ISGO 20 klachten geregistreerd aangaande de over last van de varkenshouderijen. Op 14 maart is de meeste overlast geweest. Over deze dag zijn 4 klachten binnengekomen. De overige klachten zijn verspreid over de gehele maand. Op 28 maart zijn 17 klachten binnengeko men over geuroverlast. Begrijpelijk is dat veel mensen direct dachten aan de varkens houderijen. Echter, men was bezig aan de rand van Mid- delhamis om het land te bemesten. Dat een bedrijf zijn land bemest op een dag dat de windrichting precies op het dorp staat is niet te voorkomen. Volgens de Algemene Inspectie Dienst (AID) mocht op deze dag het land gewoon bemest worden. Het ISGO kan niets doen indien door bemesting volgens de gebruike- Ujke landbouwpraktijken, geuroverlast ondervonden wordt. Op Goeree-Overflakkee is de naam van J.M. Bergsma voor velen niet onbekend meer. Vele malen heeft deze natuurgeneeskundlge al lezingen gehouden op het eiland, die als doel hebben mensen de helpende hand te bieden voor een betere gezondheid. Op een natuurlijke wijze werken aan een goede gezondheid blijkt in de praktijk dikwijls de meest doeltreffende en tevens meest eenvou dige manier te zijn. Velen hebben aan de hand van de lezingen van de heer Bergsma de weg naar een goede gezondheid terugge vonden. Overigens gaat het daarbij niet om wonderdoenerij of anderszins 'ongrijpbare' mirakels, 'slechts' door middel van uw voe ding en door natuurüjke middelen kan er aan uw gezondheid heel veel worden verbeterd. Niet in de laatste plaats bij langdurige gezondheidsproblemen zie je dit gebeuren! Om daar meer over te kunnen vertellen komt de heer Bergsma op maandagavond 9 april 2001 naar Dirksland. In 'de Schakel' hoopt hij weer een lezing te verzorgen, waarvoor de entree vrij is; de aanvang is 20.00 uur. De raad krijgt over enige tijd een notitie daarover ter vaststelling aangeboden; de commissie toonde zich al akkoord toen bleek hoezeer de plaatsing van GSM Anten ne Installaties niet zomaar in 't wilde weg plaats zal kunnen vinden, maar dat antennes, hoger dan twaalf meter, altijd door "duurza me, hoge opgaande beplanting" omgeven zullen moeten worden of aan hoge bouw werken zullen moeten zijn gekoppeld. De plaatsing van een antennemast van C2000 Landelijk Netwerk t.b.v. hulpverlenings diensten bleek ook heel wat voeten in de aarde te hebben gehad; meerdere locaties waren al gesuggereerd en afgevallen omdat zich in de omgeving van een C2000 anten nemast absoluut geen hinderpalen mogen bevinden. Nu wordt gemikt op plaatsing langs het voetbalveld waarover met het bestuur van de voetbalvereniging overlegd zal worden. De bouw van een bedrijfsloods voor de Maatschap Grinwis op het perceel Dirk- doensweg 45 te Ouddorp üjkt eindelijk, na twee jaar, te kunnen worden gereediseerd. De suggestie die de commissie nu werd gepresenteerd bood de beste oplossing: voor de ondernemer én voor de schurvelingen van één waarvan slechts "een klein hoekje" nodig lijkt te zijn om het grote gerij binnen te kunnen krijgen. Er zal spr^e zijn van slechts een lichte overschrijding van het bouwvlak (zo'n 10%), maar een bestem mingsplan laat die tolerantie toe, de goot hoogte en de nok van de te bouwen bedrijfs loods zullen wat hoger zijn maar niet hoger dan die van de bestaande schuren die tradi tioneel langs andere wegen aan de woningen staan vastgebouwd. Het lijkt er derhalve op dat tegen de komst van de loods geen bezwa ren van de omgeving meer zullen worden ingebracht. Voorzitter A. Lokker zou het ook weinig realistisch vinden een loods scheef conform het bestemmingsplan te ver langen, daar zou de ondernemer niet mee geholpen zijn en de omgeving nauweUjks mee zijn gediend. Zouden er onverhoopt tóch nog bezwaren komen dan üjkt een arti kel 19 procedure te moeten worden toege past. Van de bestaande bebouwing op het tertein zal ten behoeve van de nieuwe bedrijfsloods vrijwel alles gesloopt worden. De VVD vertegenwoordiger lijkt dat een voorwaarde voor zijn instemming te zijn. De nieuwe uitbater van 'Delta Expo' heeft met die voorziening nogal wat plannen. De commissie wil hem daar best in ter wille zijn, een aanlegplek voor de 'Saartje', uit breiding van het restaurant en van de exposi tie ruimte, een midgetgolfbaan en een recre- atiestrook, alleen de commissie wil er geen woning, zoals de ondernemer dat zou wen sen. De hele commissie verklaarde zich daar tegen. Vlakbij de Cl000 aan de Molenweg te Oud dorp staat, op de hoek Molenweg - Hoge- pad, een witstenen woonhuis op de plaats waarvan de ondernemer van de Cl000 een winkelgalerij met daarboven appartementen zou willen realiseren. Het voornemen heeft de zegen van de commissie die het vindt pas sen in de aankleding van het gebied rond de rotonde. Er lijkt niet te hoeven gevreesd dat de winkels meer verkeer aan zullen trekken dan zich nu al bij de Cl000 aandient, mis schien zullen zelfs de inpandige winkels naar de nieuwbouw verhuizen. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 De fractie van SGP/ChristenUnie maakt zich ernstige zorgen over de uitbraak van de mond- en klauwzeer in Nederland. De boeren en hun die ren zitten in de hoek waar de slagen vallen, en die slagen komen hard aan. In de gezinnen wordt intens geleden onder het ruimen van de vaak voluit gezonde veestapel. Ook in onze pro vincie bevinden zich tal van veehoude rijbedrijven die met deze problemen te maken kunnen krijgen. De provinciale SGP/ChristenUnie fractie heeft met name ook ernstige ethische bezwa ren tegen het zondermeer doden en vernieti gen van gezonde dieren. De fractie erkent dat het noodzakelijk kan zijn om de zoge noemde ringentingen in een straal van 2 km rond besmette en van besmetting verdachte bedrijven toe te passen. Deze noodvaccina- ties dienen gericht te zijn op het indammen van de verspreiding van het mkz-virus. Het daarna massaal doden en vernietigen van gezonde dieren wijst de fractie af. Voorals nog zou er mee kunnen worden volstaan de geënte dieren te registreren en te merken en niet te doden. De Statenfractie van SGP/ChristenUnie zal deze problematiek woensdag 4 april a.s. in de Statencommissie Groen, Water en Milieu aan de orde stellen. Het doel hiervan is om in samenspraak met de overige fracties te komen tot een uitspraak over deze materie tijdens de Statenvergadering van woensdag 25 april a.s. Afhankelijk van de verdere ont- wikkehngen streeft de fractie naar een Sta- tenuitspraak waarin tot uiting komt dat de Staten van Zuid-Holland meeleven met de boerengezinnen in de provincie. Daarnaast wil zij dat de problematiek van het doden van gezonde dieren door het provinciaal bestuur met klem bij de Rijksregering aan de orde wordt gesteld. Gas - Water - Warmte Zuidv/eg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Op vrijdag 6 april 2001vanavond dus, zal er een paaszangavond gehouden worden in de kerk van Goedereede. Het op ons eiland bekende bovenkoor van de Scholengemeen schap 'Prins Maurits' onder leiding van Mar van der Veer zal haar medewerking verle nen. Het Ujden van sterven van onze Heere Jezus zal het onderwerp zijn van de medita tie, die zal worden verzorgd door drs. J.W. van Estrik. Het orgel zal worden bespeeld door Jan Bezuijen. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. De kerk gaat om 19.00 uur open. De toegang is gratis. Bij de uit gang zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICftTE 36570 GOEDEREEDE - Al een ruim aantal jaren geleden is door de hoogste groep van de basisscholen in Ouddorp het monument ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers geadopteerd. Ieder jaar wordt deze adoptie overgedragen aan de volgende groep. Ook dit jaar zal een kranslegging plaatsvinden bij het monument (hoek Dorpsweg-Hazersweg te Ouddorp). Deze plechtigheid vindt plaats op woensdag 25 april 2001 om 10.55 uur. Het gemeente bestuur zal hierbij aanwezig zijn. "Een belangrijke meerwaarde aan de zorg in Geldershof', noemde de heer A. J. Schouten, voorzitter van de Raad van beheer van Geldershof, de nieuwe ver pleegunit en dagopvang. Die meerwaarde bestaat daarin dat ouderen, die vanwege de lichamelijke en/of geestelijke gesteldheid vanuit het verzorgingshuis eigenlijk naar een verpleeghuis zouden moeten, thans in het verzorgingshuis kunnen blijven. Dus bewoners van Geldershof die eigenlijk naar 'de Samaritaan' zouden moeten, kunnen nu gewoon in Geldershof blijven, maar dan in de verpleegunit. Een groot verschil tussen deze unit en het verpleeghuis is onder ande re dat bewoners in de unit meer privacy hebben. Ze leven er in meer huiselijke omstandigheden en hebben er een eigen kamer in plaats van met z'n vieren één kamer. ij'In gevangenissen hebben gedetineerden hiin 'eigen' cel, een voorrecht dat in een verpleeghuis kennelijk niet altijd wordt genoten", zo zinspeelde de heer dr. J. C. van der Wulp, hoofd Medische en Parame dische dienst van 'de Samaritaan'. "Op kleine schaal kan nu de zorg van een ver pleeghuis verleend worden op de locatie van een verzorgingshuis, compleet met 24- uurs bewaking", zo legde hij uit. Kort gezegd komt het dus neer op een ver betering van de levenskwaliteit van oude ren die aangewezen worden op verpleeg huiszorg. Daarom mag de verpleegunit, als nieuwe voorziening in Geldershof met ruimte voor acht verpleeghuisbedden, zeker een belang rijke meerwaarde worden genoemd. Toch moet eerlijkheidshalve ook gezien worden naar de 'nadelen' van de verpleegu nit, legde Van der Wulp uit. Met acht plaat sen is de voorziening, landelijk gezien, vrij klein. Daardoor kun je er niet dezelfde investeringen doen als in een groter geheel, hetgeen zich wreekt bij zaken als tilbeleid, gedragsproblematiek en medicijndistributie. Ook is er het 'reservoir' medewerkers klei ner, zodat daarvoor aanvulUng vanuit een verpleeghuis nodig kan zijn. Naar verwach ting zal in de praktijk de verpleegunit dan ook het meest geschikt zijn voor bewoners met 'lichtere' lichamelijke of geestelijke problemen, in vaktermen 'defecten' genoemd. Bovendien moet daarbij beseft worden dat deze 'defecten' zodanig verlopen dat op gegeven moment toch opname in een ver pleeghuis nodig wordt. "Niettemin kent de verpleegunit geweldig veel voordelen en brengt anderzijds de kleinschahgheid daarvan met zich mee dat zeer betrokken zorg verleend kan worden en dat de betrokkenheid van familieleden even eens groot is", aldus Van der Wulp. Ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst tussen 'Geldershof' en 'De Samaritaan t.b.v. de exploitatie van de verpleegunit De ontwikkeling van verpleeghuiszorg in een verzorgingshuis is al heel wat jaren geleden begonnen. De heer L.J. Verwijs, directeur van Geldershof, schetste er in 't kort de geschiedenis van. Van discussies - vanaf ca. 1990 - kwam het tot experimentele initiatieven voor nieuwe vormen van verpleeghuiszorg. Haalbaar heidsstudies werden gedaan en uiteindelijk gaf de provincie Zuid-Holland groen licht om op kleine schaal ruimte te bieden voor verpleegunits in het verzoi;gingshuis. Als proef mocht als eerste op Goeree-Overflak kee verzorgingshuis Ebbe en Vloed te Oude Tonge starten met een verpleegunit. De uit komsten daarvan waren zo positief dat ook de overige verzorgingshuizen op het eiland aan de beurt zouden komen. Daarvan is Gel dershof thans de eerste, in de toekomst gevolgd door respectievelijk De Vliedberg in Ouddorp en De Goede Ree te Sommels dijk. Het verbaast Verwijs dat het jaren moet duren vóórdat een en ander werkehjk gere aliseerd kan worden. "De bureaucratische procedures van aan vraag tot realisering heeft 5 jaar in beslag genomen, terwijl aannemingsbedrijf Kalle in slechts 9 weken tijd de verpleegunit tot stand heeft gebracht! Als we zien hoe veilig en comfortabel de verpleegunit is voor zowel bewoners als familie als personeel, dan vragen we ons af: 'waarom moet het allemaal zo lang duren, waarom verlopen de procedures zo moeizaam? Is het nu werke lijk zo ingewikkeld?' Mijn conclusie is dat wij in Nederland soms in staat zijn om iets wat voor de hand ligt dermate te bureaucra tiseren dat het welhaast onmogelijk lijkt. Als wij ouder zijn willen we liefst zo lang mogelijk zelfstandig wonen. En als er zorg behoefte ontstaat, willen we die zorg liefst in eigen huis genieten. En pas als dat niet meer mogelijk is, denken we aan een ver zorgingshuis, liefst met een grotere kamer dan thans het geval. En als vervolgens opna me in een verpleeghuis nodig is, dan willen we over een eigen appartement beschikken. Gelukkig speelt de overheid nu wél op deze woonbehoeften in", aldus Verwijs. Het gestalte krijgen van verpleeghuiszorg in een verzorgingshuis is er een blijk van dat de ouderenzorg meer afgestemd wordt op de behoeften van de bewoners, met andere woorden: meer vraaggericht wordt. "Om Op de bovenverdieping links bevindt zich de nieuwe verpleegunit. daar zo optimaal mogelijk invulling aan te kunnen geven, gaan verpleeg- en verzor gingshuizen in toenemende mate overeen komsten aan en ontstaat er een soort keten in de zorgverlening", zo lichtte de heer drs. I. van den Boogert, directeur van de HDG te Sommelsdijk, toe. Hij verwacht in de toekomst een toename van participanten in deze zorgketen, waarom het wenselijk is om daarin een heldere struc tuur aan te brengen. Daartoe werd in het ver leden reeds de Stichting ZorgSaam opge richt, die in de loop van dit jaar een holding zal worden en waardoor een eenduidig beleid en een eenduidige strategie mogelijk worden. Volgens Van den Boogert zijn het de voorwaarden voor een goede aansturing van het totale zorgproces. Eind deze maand zal daartoe een intentieverklaring worden getekend. Het mag duidelijk zijn dat de verpleeghuis zorg die in Geldershof wordt verleend niet op zichzelf staat; deze zorg zal in samenwer king met verpleeghuis De Samaritaan wor den verleend. Bhj en dankbaar toonde Gel dershof directeur Verwijs zich dan ook dat tijdens de bijeenkomst van deze middag een samenwerkingsovereenkomst getekend werd tussen Geldershof en De Samaritaan, ten behoeve van de exploitatie van de verpleeg unit - tevens het meest officiële moment van de bijeenkomst. Gestimuleerd door de Provincie Zuid-Hol land, kon tevens een dagopvang worden gerealiseerd. Een voorziening die neergezet werd door aannemingsbedrijf Van den Nieu- wendijk te Stellendam. Inmiddels worden gedurende twee dagen per week ouderen uit Dirksland, Herkingen en Mehssant met de taxi opgehaald en krijgen ze in de dagopvang een aantrekkelijk dagbeste dingsprogramma aangeboden. Primair is deze voorziening opgezet ter ondersteuning van ouderen die nog zelfstandig wonen, om opna me in het verzorgingshuis te voorkomen. De overige dagen van de week wordt deze ruimte gebruikt voor het Meerzorgproject. Bewoners van Geldershof met een verpleeg huisindicatie, die (nog) niet in de verpleegu nit wonen, kunnen hier een aantal dagen per week begeleiding en verzorging ontvangen. Juist voor die groep is het geven van aan dacht, activering en begeleiding een noodza kelijke voorwaarde om opname in een ver pleeghuis te voorkomen. Voor de Dirkslandse gemeenschap is er een breed scala van voorzieningen voor ouderen. Verdeeld over de woonkernen van de gemeente Dirksland zijn er vier bejaarden centra, met beheerders van de woningbouw vereniging 'Dirksland'. Daarnaast is er de serviceflat Vroonlande, een luxe woonvoorziening waarin 120 ouderen wonen. Dan is er de Geldershof met een verpleegunit, een dagopvang, een tijde lijke opnamemogelijkheid, een maaltijden voorziening voor zelfstandig thuis wonende ouderen, kommalfoons die in de wijk zijn uitgezet en is er het Woonzorgcomplex. Voor de toekomst wordt reeds gewerkt aan plannen voor een tweede Woonzorgcom plex en een seniorenrestaurant waar oude ren drie dagen per week uit eten kunnen gaan. Realisering en in standhouding van deze veelheid aan voorzieningen is alleen moge lijk door de inzet van en samenwerking met veel partijen, zoals o.a. de Stichting HDG, de gemeente Dirksland, Thuiszorg en Maat schappelijk Werk Goeree-Overflakkee, woningbouwvereniging Dirksland, Stuur groep Zorgvernieuwing en OZ Zorgkantoor.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1