UrutLb i: Het schepsel roept ons toe: verootmoedig u Maximumsnelheid op veel wegen op Goeree-Overflakkee omlaag www.knopsbv.nl Rectificatie mededeling verkoop boerenkaas chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden e GARAGE Hiwps Langeweg Middelhamis Tel. (0187)476767 u(/iAG MINNAARD VASTGOED ^i^* Visser Visser ^lisser Meubelen Boerderijwïnkel Keizer Groenten en Fruit tijdelijk verplaatst! Enige tijd geleden is het Waterschap Goeree-Overflakkee begonnen met op de Kop van Goeree in de buitengebieden 60 km-zones in te voeren. Op de meeste wegen buiten de bebouwde kom mag daar voortaan niet har der worden gereden dan 60 km/u, dit in het kader van het plan Duurzaam Veilig Flakkee. actief in beeld en geluid Opel-njeuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Middelhar nis B.V. BARENDRECHT TEL. 0180-642111 MIDDELHARNIS. TEL 0187-617 300 instaüatiebedrijf In verband met besmettingsgevaar mkz is onze groentewinkel tijdelijk ver plaatst naar Voorstraat 85 te Stellen- dam. In de voormalige winkel van de familie Loef, 50 meter voor de oude Rabobank. Voor informatie en/of bestellingen kunt u contact opnemen met tel/fax: (0187) 492904, e-mail: c.keizer@filtemet.nl. We hopen dat u begrip hebt voor de door de overheid ons opgelegd situatie. Gelukkig is Goeree-Overflakkee tot op heden vrij gebleven van mond- en klauwzeerbesmetting. Wel dienden er zich, in verband met het heersen van de ziekte elders in het land, enige gevolgen aan en werden preventieve maatregels genomen. Lege schappen Afsluitingen Oude geneeswijzen Vrijdag 30 maart 2001 73e jaargang nr. 6993 Met meer dan gewone belangstelling zullen deze week de landkaartjes bekeken zijn die de veetransporten in beeld brachten. Want zoveel is nu wel duidelijk: de mkz-infectie is begonnen in Engeland. Daar werd 'keukenafval' gevoerd dat afkomstig was uit de horeca. Er zijn daarna nog dieren naar Ierland vervoerd. Daar heeft het virus waarschijnlijk ook toegeslagen, alleen lijkt het erop dat er kalveren zijn die wel drager, maar geen lijder van de ziekte zijn. Als dat de start niet is, dan is het virus onderweg wel opge daan. Het verhaal is bekend, de media doen dagelijks uitvoerig verslag. Vee-exporteurs zijn van letland naar Nederland gereden en hebben gebruik gemaakt van een verplichte, diervrien delijke stop in Frankrijk. Daar vond in ieder geval de infectie plaats. Een transporteur ontsprong die dans, de rit naar Nederland werd in een ruk afgelegd. Achteraf is dat een overtreding die voor de ontvangende boeren positief uitwerkt, zij het dat de overtreding heel laat gemeld is. Te laat, enkele bedrijven werden nu voor niets geruimd. Bio-industrie Wie de verhalen op zich in laat werken ziet twee uitersten. Aan de ene kant gaat het om een gigantische industriële keten, met aan het begin op de boerderij kalveren, aan het eind het vlees en de zuivel. Via de slachterijen en de tussen handel belandt het product op de schappen van de supermarkt (wie heeft nog erg in de winkel om de hoek?). Daar wordt de prijs bepaald, mede door de consument Hoe we het ook wen den of keren, die consument vraagt veel voor bedragen die aan het begin van de keten noop ten tot schaalvergroting. Grote aantallen dieren worden daarom zo efficiënt mogelijk gemest of gevoerd om een kwaliteitsproduct op de markt te brengen. Met alle gevolgen van dien. Kwaliteit wordt mede bepaald door de stoffen die in het product komen. De gezondheidscultus rond de mens, maakt hem uiterst kritisch en argwanend. Gevolg: inenten, dus 'vreemde' stoffen in het dier oproepen, betekent dat de grenzen van Amerika en Japan dichtgaan. Einde export, ein de veeteelt in Nederland. Een puur economisch verhaal dus. Daar staat dan weer tegenover dat wij -in Europa- veel vlees uit (Zuid-)Amerlka importeren voor de consumptie. Het meeste eigen vee wordt natuurlijk ook uiteindelijk geslacht, maar wordt niet voor het vlees, maar voor de melk gehouden. Behalve dan de bij de mesters die de (stier)kalveren die niet in de melkproductie komen, opfokken. Deze laatste groep krijgt nu ook harde klappen, want de kal veren reizen heel wat af, voordat zij geslacht worden. Schaalvergroting Ook voor een leek kan het duidelijk zijn dat het oude beeld van een boerderij, waar eigen dieren worden gefokt voor een deel van de eigen vee stapel, al lang niet meer opgaat Verder werd deze week overduidelijk dat er heel wat heen en weer geschoven wordt Tekenend voor het industriële karakter van de bedrijfstak is dat nauwkeurig kan worden aangegeven waar het rundvee vandaan komt Dit laatste geldt overi gens niet voor alle dieren die evenhoevig zijn, zoals schapen en geiten. Kortom, de term bio- industrie is niet zomaar In de mond genomen, zij het dat die voor de melkveehouderij niet zo zichtbaar werd als in de varkensfokkerij. De beschrijving geldt echter wel. In Europees ver band werd de genoemde schaalvergroting noodzakelijk. Het is gênant te horen hoe de boe- renbedrijfstak nu te horen krijgt dat ze doorge schoten is in de bedrijfsvoering en dat we weer naar een maatvoering moeten die dier- en mensvriendelijk is. Was het niet een Nederland se Eurocommissaris -van huis uit PvdA- die de schaalvergroting als enige overlevingskans heeft gepropageerd? De Eurosceptici, degenen die tevreden bleven met klein is fijn, schijnen nu het gelijk aan hun zijde te krijgen. Zelfs oude sentimenten tegen het voormalige Landbouw schap spelen weer op. Het is echter de vraag of zij gelijk hebben en of de Nederlandse veeteelt inderdaad los van Europa zou kunnen overleven. En dan wel zonder subsidies en dergelijke. Ver der schrik je ervan als gelezen wordt hoeveel runderen er op een paar vierkante kilometer worden gehouden. Moeten worden gehouden, om het hoofd boven water te houden. Eigenlijk is dat vragen om infectieproblemen. Als we spre ken in termen als bedrijfstak en gezamenlijk economisch nut exportcijfers en dergelijke, is het te begrijpen dat nu zulke ingrijpende maat regelen moeten worden genomen. Het boerenerf Het andere uiterste is het individuele boerenerf met de individuele boer Zoals het in een oorlog gaat -de term is van de minister- de generaal kent troepen, maar aan het front vechten Indivi duen. De strategie kan op het niveau van een legerkorps noodzakelijk zijn. De geleden verlie zen werken echter door in de gezinnen, de omgeving van de getroffenen. Wie zegt dat de veeteelt ontaardt is in bio-industrie en daarop doorborduurt, loopt de kans het boerenbedrijf in kille bedrijfsmatige termen te beschrijven. De boer wordt een manager die het leven van zijn beesten niet kent Wie op boerderijen komt, weet beter Er is wel zeker een meer dan bedrijfsmatige betrekking op de dieren. Die gaat verder dan "goed zijn voor de dieren, want anders kost het geld." Het platteland in veel streken, zeker in de nu getroffen gebieden heeft een godsdienstige traditie of leeft ook nu nog met de wetenschap dat de rechtvaardige het leven van zijn beesten kent Men weet van wat de apostel Paulus in de Romeinenbrief schrijft over het schepsel wat zucht, wat aan de ijdel heid onderworpen is om diens wil die het der ijdelheid onderworpen heeft. De mens trok de schepping mee in zijn zondeval. Een boodschap Voor velen is het niet meer te begrijpen dat er stemmen opgaan die een relatie leggen tussen de Godverlating van kerk en samenleving In ons land, en de plagen die ons in opvolging treffen. Calvijn zegt van zo'n redenering dat God daar mee niet de auteur van de plaag is geworden, maar dat zij voortkomt uit onze zonden. Leed -ook dit- is een gesel Gods, met een remedie: genade. Dat maakt niet machteloos, dat ontheft niet van verantwoordelijkheid, het heeft maar een heilig doel: wederkeer tot Hem die ons geschapen heeft. Het moet ons wel solidair doen zijn, ons doen medeleven uit de grond van ons hart. Wie z'n oor te luisteren legt staat soms versteld van het gemak en afstandelijkheid waarmee (jonge) inwoners van niet getroffen streken -zelfs uit de zelfde beroepsgroep- Het invoeren van de zones is een onderdeel van de uitvoering van het plan. Ook andere te treffen veiligheidsmaatregels behoren daartoe, zoals bijvoorbeeld markeringen van kruispunten of plaatselijke verhogingen in het wegdek, maar daarover beraadt men zich nog. Aan het begin en aan het einde van een gebied waarvoor de 60 km-zone geldt wor den aan weerszijden van de weg 'poorten' geplaatst, waaraan bestuurders kunnen zien wanneer ze zich in een 60 km-zone bevinden.. Het is de bedoeling dat in de komende weken de rest van het eiland van '60-poortjes' wordt voorzien. reageren op de gebeurtenissen. Dat kan niet en dat mag niet Dit gaat ons hele volkaan, de die ren in de grijper zijn één roep: Verootmoedig u. Dat laatste heeft ook een praktische spits. Dui delijk is nu al dat het voorlopig of nooit meer wordt zoals het was. Bij de invulling van het landschap, als voedselproducent als bevol kingsgroep is de boerenstand onontbeerlijk. Opnieuw beginnen, de schaal van de bedrijfs voering aanpassen, een redelijk inkomen 'garanderen', kan dan geen zaak van individuele ondernemers met een gigantisch risico meer zijn. Daar moet een samenleving tegenover, nee rond hen zijn die bereid is te erkennen dat ook in deze een arbeider zijn loon waard is COMIBi I uur fotO'service I OUDDO«''Walslra<]l3STil.|OIS7|6S16<:lo«l]7HinESSE'PrinbliopHo9«ooml72lil,(OI1I|«»l» Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer lOPEL Yoor MPorJJden weP plezier Voor de koop of verlcoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Haeteip: t^lkom in de sbowrooMvaa &^ÜS-, •«l*^—iSrf^f**-»*». HsvetieM 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 In Eilanden Nieuws van dinsdag 27 maart jl. stond vermeld dat de verkoop van boeren kaas van Kaasboerderij 'De Westplaat' van familie R. J. van Schalk i.v.m. de MZK-epi- demie op Oost Voorgors 16 in Middelhamis zal worden voortgezet. Dit is niet juist, dit moet Oost Voorgors 66 te Middelharnis zijn. De openingstijden zijn ongewijzigd. Nog geen mkz op het eiland, wel gevolgen en maatregels Met name eind vorige week stuitten in ver schillende supeimarkten consumenten op lege schappen van een aantal zuivelproduc ten. Vanwege de maatregels m.b.t. vervoer en verkoop, die in verband met de mkz waren genomen, gingen klanten over tot massaal inslaan van zuivelproducten, wat voor diverse supers leidde tot problemen in de voorraad. Die perikelen zijn thans nage noeg voorbij. Nu de bevoorrading vrijwel is genormaliseerd lijken supermarkten zelfs niet van sommige voorraden af te komen. In verband met de piek in afname van produc ten werd een beduidend grotere voorraad aangelegd of werden producten van vervan gende merken neergezet indien de gangbare merken tijdelijk niet meer leverbaar waren. Met die voorreen lijken de supers nu te blij ven zitten. Ter preventie van verspreiding van mkz heeft het waterschap besloten om minder werkzaamheden in de buitengebieden uit te voeren. Ook heeft het schap om deze reden de klaphekjes aan de buitendijken - die toe gang verlenen tot de wandelgebieden aldaar afgesloten, zodat wandelaars niet eventu eel het mkz-viras van of naar de buitenge bieden brengen, waar ook vee graast. In afwachting van 'betere tijden' zullen de maatregels van kracht blijven. Verder hebben ook enkele agrarische bedrij ven op het eiland, bij wijze van overheids maatregel, hun erf af moeten sluiten voor publiek. Dit omdat op die bedrijven vee ver blijft en daar tevens verkoopactiviteiten Lege schappen... plaatsvinden. Hoe minder kopers zich daar op de erven begeven des te kleiner wordt de kans geacht op mogelijke verspreiding van mkz. In een eerder stadium werd ook de kinder boerderij van 'Hemesseroord' afgesloten voor het publiek. In een krant die 90 jaar geleden op Goeree- Overflakkee verscheen werden daadwerke lijk gevallen van mkz op het eiland gemeld. In Sommelsdijk werden 10 koeien door de ziekte getroffen en in Stellendam een varken en zelfs een haan. In tegenstelling tot afslachtingsmaatre gels van vandaag, werden toen therapieën aangewend die kennelijk zeer effectief waren. ...afgesloten wandelgebieden.. Zo werden met de looistof tannine succesvol 300 aangetaste koeien behandeld, die alle binnen vier tot zes dagen genezen waren. Het middel werd zowel in vloeibare als in vaste vorm toegediend, dagelijks een eetle pel van het extract, met alleen in ernstige gevallen een dubbele dosis. Ook werd een aftreksel van wilde tijm toe gepast ter genezing van mkz. Het aftreksel werd bereid door een hoeveelheid gedroog de tijm zo sterk mogelijk samen te drukken in een emmer, kuip of ton, deze vol te gieten met kokend water en vervolgens goed af te sluiten. Na zes uur werd het middel toege diend. Per koe werd vier a zes liter tijmaf- treksel gebraikt. Daarvan werd één liter met tussenpozen in de bek van het zieke dier gegoten, met de rest werden - na zorgvuldi ge reiniging vooraf - de wonden gespoeld. Ook werd het tijmaftreksel preventief gebmikt. Daarbij was het voldoende om ieder dier éénmalig, ook het pasgeborene, 's morgens in één keer 1 liter tijmaftreksel op te laten drinken, nog vóórdat de dieren iets anders hadden gebraikt. Een geheel andere visie op de ziekte en de behandeling daarvan bracht de Duitse ama teur-veearts Ernst Albert. In zijn zomerva kanties wijdde hij zich aan natuurstudies, waai'bij hij tot de conclusie kwam dat mkz veroorzaakt wordt door een soort vlieg, waarvan hij er 150 tegelijk in een netje ving op de buik van een koe. Onder die vliegen vond hij er veel die ziek waren. Bij wijze van experiment maakte Albert een wond bij zichzelf en bracht hij onder een omgekeerd wijnglas, dat hij over de wond zette, de zie ke vliegen in aanraking met de wond. De volgende dag had hij hevige koorts en gewrichtspijn. Een geraadpleegde arts constateerde gewrichtsreumatiek, maai' Albert verzweeg de oorzaak van zijn ziekte. Voor het vee maakte hij de gevolgtrekking dat de zieke vliegen alleen dan schadelijk zijn als de die ren ergens een wond(je) hebben. Daarop gebaseerd heeft hij - preventief - al de koei en van de burgemeester in zijn woonplaats behandeld door daarvan de kop en de poten met booipoeder in te wrijven. Al deze dieren zijn vrijgebleven van mkz, terwijl op de naburige hoeven de ziekte het vee wel heeft aangetast. .en niet toegankelijke agrarische bedrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1