College B&W Goedereede voor grenscorrectie binnen gemeente OPGELET! Chr. Gem. Koor 'Jubilate' viert 45 jarig jubileum Blik op polderverleden door heruitgave Caertboeck /)--/?> Meer parkeerplaatsen in Middelharnis Dag van Nederlandse Zeevisserij afgelast /f7/t-f 32r2 ,(^i/L MINNAARD VASTGOED Boerderijwinkel tijdelijk verplaatst Kerkdienst Ger. Gem. Wijziging aanvang bijbellezing Dinsdag 27 maart 2001 73e jaargang nr. ei,992 Nieuwe naamgeving voorgesteld: Goedereede-Oostdijk Lof voor vissers Goedereede-Oostdijk Verordening begraafplaatsen Regionale vergadering Vrouwen bond Ger. Gem. a^elast Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning KIEVIT WARMTE Oostdijk 49 Er zijn mensen die het Caertboeck van Voorne vrijwel constant binnen handbereik hebben. Ze zijn geobsedeerd door de topografie van het ver leden en willen elk polderweggetje, elke brug en elk watertje ontdekken. En misschien wel vergelijken met de situatie van nu, driehonderd jaar later. Van het Caertboeck van Voorne verscheen vorige week vrijdag een heruitgave, 's Morgens overhandigde de uitgever het boek aan dijkgraaf D.C. Goekoop van het waterschap Goeree-Overflakkee en 's middags ontvingen dijkgraaf D. Monster van het waterschap De Brielse Dijkring én burgemeester B.F.A. van der Kluit van Brielle een exemplaar van het facsimile herdrukte boek. Bauuw Kadaster Drukwerk Goeree-Overflakkee In de commissie Algemene Bestuurlijke Zaken van vorige week woensdag stonden onder meer de punten: de visafslag, de naamgeving van de Oostdijk en de nieuwe verordening op de begraafplaatsen op de agenda. Volgens directeur Venema, van de UFA (United Fish Auctions), heeft de visafslag van Stellendam, duidelijk meer last van de situatie rondom de visserij dan Schevenin- gen en Colijnsplaat. Op dit moment loopt de omzet zo'n 2 miljoen gulden achter t.o.v. vorig jaar. Hiervoor heeft de directie een aantal maatregelen genomen. Zo gaan de visserijdagen (vlaggetjesdag) niet door en zijn er diverse kostenbesparingen, als excur sies en studiereizen geannuleerd. Verder is voor de peken ATV aangevraagd, wat in ieder geval is toegekend tot 1 augustus. De visafslag mag 35% van de tijd claimen. De zojuist afgesloten CAO voor het personeel is teruggedraaid. De personeelsleden krijgen gewoon weer per uur betaald. Naar ver wachting kurmen in de 2e helft van mei de geriefloodsen voor de visserij (Plan Stelle Mare) aan de vissers worden overgedragen. Directeur Venema had alle lof voor de trouw van de lokale vloot, die, ondanks de moeilij ke tijden, elke week weer bij de visafslag aanlandt. Ongetwijfeld had het college niet verwacht, dat daar nu juist vragen over zouden worden gesteld. Het was met name de heer P.T. Grinwis (VGB), die het nogal moeilijk vond, om Ouddorps grondgebied af te staan aan Goedereede. De heer Grinwis vond het wat vreemd, dat we het landschap willen beschermen, dat er gesproken wordt over cultuurbehoud, maar dat de Oostdijk, wat al eeuwen en eeuwen bij Ouddorp hoort, nu bij Goedereede gerekend gaat worden. Het voorstel was dan ook, dat de Oostdijk, als bebouwde kom werd aangewezen, i.v.m. het plan duurzaam veilig. Verder is het de PTT geweest, die aan de Oostdijk de Goereese postcode had toegekend, om dat de Oostdijk in vroeger tijden bij de post van Goedereede hoorde. En juist dat argument vond de heer Grinwis niet juist. 'We zeggen toch ook niet, omdat Port-Zelande een Zeeuws telefoon nummer heeft, het bij Zeeland hoort?' Burgemeester C. Sinke vond het juist een rechttrekking van wat kerkelijk altijd al zo was. Want de Oostdijk hoort kerkelijk weer wel bij de Goereese gemeenschap. PvdA'er T. Tigchelaar-van As, zou graag zien dat het aan de Oostdijkers zelf zou wor den gevraagd. Maar dat is voor de Christen- Unie nu eigenüjk een probleem, want zo vond de heer A. v.d. Laan, 'de echte Oost dijkers zijn er niet zoveel meer'. De overige partijen hadden evenals de heer v.d. Laan er geen probleem mee, als de naam zoü wijzigen in: Goedereede-Oostdijk. Het college laat de argumenten op zich inwer ken, zo eindigde de burgervader de discus sie. SGP'er B.L. Noorthoek, vond dat de voor gestelde aanpassing vaii de verordening op de begraafplaatsen op een tweetal punten niet gelukkig. Allereerst de tijd van begra ven. Daar het nu nog mogelijk is, om op zaterdagmiddag te begraven, wordt in de nieuwe verordening een tijd tot 13.00 urn- gebruikt. Verder bracht de heer Noorthoek naar voren, principiële bezwaren te hebben bij het begraven van asbu...,jn. De door de Vrouwenbond van de Gerefor meerde Gemeente georganiseerde regionale vergadering, te houden op donderdag 29 maart a.s. te Tholen, is wegens het gevaar voor besmetting van mond- en klauwzeer, afgelast. Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Heet- en regisisystemen iCentrafe vmwarming Sommelsdljk tood-enzinhverfc 0187-48 26 09 wwv/.kievitwarmte.nl Lv.m. besmettingsgevaar mkz is onze boerderijwinkel tijdelijk verplaatst naar Voorstraat 108 in Stellendam (tegenover de huisarts). Geopend op vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 16.30 uur. Voor meer informatie, tel: (0187) 491777. Bel gerust! We hopen dat u begrip heeft voor deze tijdelijke situatie. Kaasboerderij fam. J. van Schaik Langeweg 1, Stellendam OUDE JONGE - Woensdag 28 maart 2001, 19.30 uur, ds. J. Karels (bevesti ging ambtsdrager). Sinds enige tijd heeft winkelcentrum 'd'n Diek' er ca. 60 parkeerplaatsen bij. De mid- denstandsvereniging heeft, na overleg met de gemeente, de panden van 'de Houtcentra- Ie' en 'de TegeUial' gesloopt en geschikt gemaakt voor parkeren. U vindt het terrein aan het Spui, voorbij Micro Electro. DIRKSLAND - De bijbellezing die dins dagavond 27 maart, vanavond dus, gehou den wordt vangt een half uur eerder aan dan gebruikelijk, dus 19.00 uur i.p.v. 19.30 uur. Dit i.vjn. condoleance. Leden van het koor 'Jubilate' uit Ooitgensplaat waren zaterdag - met familie - uitgenodigd in Fort Prins Frederik, om met elkaar te vieren dat het koor 45 jaar geleden werd opgericht. Twee van de leden zijn al vanaf de oprichting lid, terwijl zes anderen al meer dan 40 jaar aan het koor verbonden zijn. Het koor is begonnen onder leiding van de heer Scheffer, een onder wijzer van de christelijke school. Na diens vertrek werd hij opge volgd door de heer Cor van den Heuvel, voor velen een bekende op het eiland, daar hij bij diverse koren de dirigentenstok heeft gehan teerd, In een interview vertelde hij eens dat er in Ooitgensplaat veel gezongen werd. Ook nu nog zijn daar twee gemengde koren, een jeugdkoor en een nieuw opgericht kinderkoor. Na het overüjden van de heer van den Heuvel kwam de koorleiding in handen van Martien de Vogel, daarna in handen van Hannie van Nispen en ten slotte van Kees Braber, die echter ook weer gaat vertrekken. Gelukkig is er iimiiddels een nieuwe dirigent gevonden in de persoon van Mario Rietdijk uit St.Maartensdijk. 'Jubilate' heeft in de afgelopen jaren aan vele zangavonden haar medewerking verleend, Zowel plaatselijk als op het eiland, als bijv. in 'de Doelen' in Rotterdam. Dit laatste in samenwerking met ande re koren van de Koninklijke Christelijke Zangersbond, waaraan ook 'Jubilate' verbonden is. In diverse plaatsen in het land heeft het koor concoursen bezocht, meestal gecombineerd met een gezellig reisje. Vele prijzen werden in de wacht gesleept in diverse categorieën. Dit alles was niet mogelijk geweest zonder de aanwezigheid van trouwe leden en die werden dan ook op de jubileumavond van afge lopen zaterdag in de bloemetjes gezet. Mevrouw De Vos-Troost en de heer Wouters zijn al lid vanaf de oprichting van het koor. Zes dames werden gehuldigd voor ruim veertig jaar trouw lidmaatschap: mevrouw Van Dam-van Dam, mevr. Van Dam-Overbeeke, mevrouw Kamp-de Vos, mevrouw Korteweg-Korteweg, mevrouw J. Neels- deVos en mevrouw M. Neels-de Vos. Uit handen van de voorzitter, de heer de Vos, kregen ze een oorkonde en een zilveren speld. Tevens werd de heer Wouters gehuldigd wegens het feit dat hij al 25 jaar als penningmeester aan het koor verbonden is, gepaard met een woord van dank voor zijn trouwe inzet in die jaren. Het koor, dat niet zonder zorgen is als het om het aantal leden gaat en dat daarom nieuwe belangstellenden van harte uitnodigt, hoopt nog vele jaren te zingen tot eer van Hem die alleen de dank toekomt. Het Caertboeck van Voorne is iets speciaals. Het origineel, dat in het jaar 1699 werd gedrukt, bevat kaarten van alle polders op de eilanden Voorne, Goeree (Westvoome) en Overflakkee (Zuidvoome). J. Klok van uit geverij De Klokkestoel heeft er in zijn twee de heruitgave - de eerste verscheen een jaar of tien geleden en is geheel uitverkocht - kaarten uit dezelfde tijd aan toegevoegd van de Ring van Putten en Zuidland. Daarmee geeft het nieuwe kaartboek een compleet beeld van het polderverleden van Voome- Putten en Goeree-Overflakkee. Het oorspronkeüjke kaartboek is vervaar digd op initiatief van het College van Baljuw en Leenmaimen, dat vanuit de stad Brielle de Voomse Eilanden bestuurde. De voorzitter van dit college, waarin overigens allerlei eilandeUjke besturen vertegenwoordigd waren, was de baljuw, die rechter, dijkgraaf en representant van de Staten van Holland was. Een redelijk machtig heerschap dus. Eind zeventiende eeuw, toen het College besloot een kaartboek te laten maken, was Jacob Frederik van Schagen baljuw. Van Schagen was een kunstliefhebber en dat is te zien aan het Caertboeck van Voorne. De kleurrijke prenten - veelal gaat het om lan delijke voorstellingen - zijn gemaakt door niemand minder dan Jan Luyken, destijds al een beroemdheid. Wat was nu het doel van die hele gedetail leerde polderkaarten? Welnu, in feite zijn ze de voorlopers van het tegenwoordige kadas ter. Op de kaarten zijn alle percelen land voorzien van nummers, nurruners die corre sponderen met een veldboek waarin de grondeigenaren staan vermeld. Via kaart en veldboek kon precies worden vastgesteld hoeveel belasting er moest worden afgedra gen. De functie van het Caertboeck van Voorne lag dus in de eerste plaats op het financiële vlak. Uiteraard was het van groot belang dat de polderkaarten honderd procent betrouwbaar waren. Daarom liet het College van Baljuw en Leeiunannen het kaartboek maken door een echte landmeter. Het was Heijman van Dijk, zoon van een eenvoudig kleermaker te De heer Klok van uitgeverij 'De Klokkestoel' heeft zojuist het Caertenboeck van Voorne overhandigd aan dijkgraaf Goekoop Nieuwenhoom, die het grote karwei in vier jaar wist te klaren. Het Caertboeck van Voorne verscheen in een oplage van driehonderd. De Brielse fir ma Cahoen was verantwoordelijk voor het drukwerk. De atlassen gingen naar de diver se bestuurders en landeigenaren op de eilan den, zodat zij precies konden zien hoeveel polderlasten per perceel moesten worden opgebracht. De boeken werden in veel gevallen echte erfstukken, generatie op generatie maakte er gebruik van. In ieder geval tot begin negentiende eeuw, toen het kadaster de taak van de kaartboeken over nam. Van het oorspronkelijke Caertboeck van Voorne zijn nog maar weinig exemplaren over. Uitgever Klok schat het aantal op hooguit zestig. „De meeste boeken zijn uit elkaar gehaald; de losse kaarten werden in geval van erfenis verdeeld onder de erfgena men. Een heel enkele keer zie je nog wel eens een compleet Caertboeck van Voorne op een veiling. Daar betaal je gerust 25.000 gulden voor." WEGGEW/Sr Klok, die in zijn arbeidzame leven onder meer archivaris van de stad Brielle was, heeft wederom voor een heruitgave gezorgd. Ten eerste omdat de vorige heruitgave van het Caertboeck uitverkocht is. Daarnaast omdat er door toevoeging van de kaarten van Putten en Zuidland een nog completer beeld wordt geschapen. En tot slot heeft Klok ook romantische redenen om het boek opnieuw op de markt te brengen. „De fraaie polder kaarten worden steeds zeldzamer. Ze geven een prachtig beeld van de eeuwenoude pol ders, een beeld dat grotendeels is weggewist na de grote inundaties van 1944, 1945 en 1953 en vooral na de ruilverkaveling. Rond rijdend over het fraaie eiland Goeree-Over flakkee of over Voorne en Putten, vind je weinig terug van hetgeen op deze kaarten is te zien, zoals de kronkelende polderwegen met hun typische namen, de heulen en brug gen, de dijken, de watermolens, de eenden kooien en vroegere versterkingen, de buiten plaatsen en boerderijen. En de namen waarmee de verschillende pol dergedeelten werden aangeduid, de dorpen, stadjes en meestoven. Eigenlijk is het alle maal weg." „Door de heruitgave van het Caertboeck van Voorne", zegt Klok, „wordt de hedendaag se bewoners een bUk gegund op het roman tische van de polders in vroeger tijden." Voor wat betreft Goeree-Overflakkee (de vroegere eilanden Westvoome en Zuidvoor- ne) bevat het Caertboeck de volgende kaar ten: Generaale'Caarte ende Afbeeldinge van den Eylande van Westvoom, Caarte der Stadt Goedereede ende haar onderhoorende polders, Caarten van het Oude Landt van Diependorst, het Oude Nieuwe Landt in Westvoom, de polder vanden Ouden Oost- dyck in Westvoom, het West Nieuwe Lant in West Voorne, Generale Caarte van den Lande van Voome in den Lande van Over- flacuee, Caarten van de Ambachtsheerlijk- heyt Dirkx landt. Oude Tonge in de Heer- lijkheyt ende lande van Grij soort. Nieuwe Tonge in de Heerlijkheyt ende lande van Grij soort. Generale Caarte van de Ganse Heerlijkheyt ende Jurisdictie van Grij soort, Caarten van de polders van Out en Nieuw Herckingen, Heerlijkheyt van Melis Sant, polder van Rockxenisse en polders van On waart en Aertsdyckwal. Het fraai uitgevoerde boekwerk, dat een tik keltje kleiner is dan het origineel uit 1699, is verkrijgbaar bij de boekhandel en kost 225 gulden. Kees van Rixoort STELLENDAM - Vanwege de ont- vcikkelingen in de kottersector wordt dit jaar de nationale Dag van de Nederlandse Zeevisserij afgelast. Namens het organiserend comité 'Vlaggetjesdag Stellendam zegt direc teur Henk Venema van United Fish Auctions (waarvan de visafslag te Stel lendam deel uitmaakt): "er is geen reden voor feestgedruis. Daarom heb ben we alles afgeblazen". Volgens Venema geeft het géén pas om de vlag te hijsen als er wordt gelet op de aan zienlijk lagere aanvoeren en inkomsten, de aanvragen voor werktijdverkorting van het afslagpersoneel, de (onverwacht grote) belangstelling voor de jongste saneringsron- de en dat alles in combinatie met de hoge brandstofprijzen. Hij heeft zijn zorgelijke gevoelens neergelegd bij het bestuur van het Productschap Vis. "Wij hebben ons als UFA-organisatie in alle redelijkheid afge vraagd: waar zijn we als bedrijf mee bezig?" Burgemeester Sinke van de gemeente Goe dereede schaart zich volmondig achter het afgelasten van deze 'luisterrijke visserijdag'. Ook de Goereese vissers staan achter het standpunt dat het Comité Vlaggetjesdag en het Productschap Vis hebben ingenomen, terwijl mim een week geleden de jaarverga dering van de Vissersbond-afdeling 'Kop van Goeree' het afblazen van de jaarlijkse promotiedag voor visproducten met applaus heeft begroet. Het bestuur van de plaatselijke vissersver eniging 'Delta' noemden het besluit 'moedig en realistisch'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1