TN WINT PION 2001 OUTDOOR/ADVEJIITURE TixnT FIXET Bakkerij Van Helden beloont 500ste smulpashouder björn MASTENBROEK Nette hulp Nieuwe eisen voor steenachtige materialen Rommelmarkt 'Ebbe en Vloed' Vroege start verdere inrichting natuurgebied Zuidkust Schouwen EIIAI1DEIf.niEIJliia ƒ109. PAGINA 8 A/RIJDAG 16 MAART 2001 Banketbakkerij Van Helden, de eerste banketbakker van Nederland met een elektronische spaarpas, reikte zaterdag 10 maart een taart uit aan de 500ste klant die een Smulpas aanschafte. Onlangs werd al vermeld dat banketbakkerij Van Helden per 1 febru ari is gestart met een elektronische spaarpas, genaamd Smulpas. Hoe wel er al diverse winkelketens met een klantenkaart op de markt waren gekomen, was het voor de bakkersbranche nog een unicum. Daarom was het team van Van Helden er ook extra trots op om dit als eerste te gaan doen. Dat het nieuwe spaarsysteem aanslaat, staat inmiddels als een paal boven water. Vier weken na de start stond de teller al op ruim 400 klanten die op de Smulpas waren overgestapt. In de loop van de 5e week was het dan ook raak; de 499ste Smulpas ging over de toonbank en niet lang daarna kwam mevrouw de Blok met haar zoontje Roy de winkel binnen. Na een korte uitleg over de Smul pas en de vele voordelen van het sparen met dit systeem, ging mevrouw de Blok uit Middelharnis over tot de aanschaf van een Smulpas. Daarmee werd zij de 500ste klant met een Smulpas. Vijf honderd passen, alle reden voor een feestje hadden de banketbakkers van Van Helden bedacht en dus was er in het geheim een overheer lijke taart bereid. Toen de 500ste pas over de toonbank ging, kwam de taart tevoorschijn en volgde er natuurlijk de felicitaties aan de totaal overvompelde mevrouw de Blok. Haar zoontje keek watertan dend naar de lekkere taart. "Die komt wel op!", verzekerde hij ver koopster Ria Verlegh. Lachend ging het hele stel vervolgens op de foto. Succes 'Dat de Smulpas 't zou gaan maken, dat hadden we wel verwacht. Maar, dat het enthousiasme bij de klanten zo groot zou zijn, dat over treft onze stoutste verwachtingen.' Selma is zelf ook zichtbaar enthousiast. Ze legt nog een keer uit hoe het sparen met de Smulpas werkt. 'Voor alle klanten is er een Smulpas, een elektronische spaarkaart, ter grootte van een bankpasje. Op basis van de besteding in de winkel worden daar punten, "smulpunten", op bijgeschreven. Daarbij kijken we nu alvast naar de euro die eraan komt. Per bestede euro spaart de klant 10 smulpunten. Met de smulpunten kunnen gratis producten bij elkaar gespaard worden. Bijvoorbeeld een van de beroemde gebaks- rollen of een heuse skitaart.' Sneller sparen Naast het 'gewone' sparen, op basis van het aankoopbedrag, zijn er wekelijks actieartikelen waarbij extra smulpunten worden uitge keerd. Op die manier gaat het sparen dus extra snel. Voor meer infor matie kunt u contact opnemen met banketbaklcerij Van Helden, Westdijk 12, 3241 GV in Middelharnis, tel.: (0187) 482065, fax: 487822 of kijk op www.banketbakkerijvanhelden.nl. E-mailen kan ook: info@banketbakkerijvanhelden.nl. De winnaars v.l.n.r.: Marko Doirestijn, Leander Noordijk, Christopher Butcher en Arthur Corstanje. De Natuurkunde Olympiade voor stu- dententeams, PION 2001, is op maan dag 19 februari gewonnen door het team van de Afdeling Technische Natuurkunde van de TU Delft. De PION, Project Interuniversitaire Olym piade Natuurkunde, is een wedstrijd voor alle Natuurkunde en Technische Natuurkun de afdelingen in Nederland en wordt sinds 1996 jaarlijks georganiseerd. Het is een van de belangrijkste activiteiten van de stichting SPIN, Studenten Physica In Nederland. De SPIN is het overkoepelende orgaan voor de studieverenigingen voor natuurkundestu- denten in Nederiand. Ze stimuleert de com municatie tussen de verenigingen door mid del van bijeenkomsten voor de besturen van de verenigingen, activiteiten en informatie voorziening voor alle leden. Olympiade De organisatie van de olympiade was dit jaar in handen van het studievereniging van het team dat de wedstrijd vorig jaar gewonnen had nl. de Universiteit van Utrecht. De dag werd gesponsord door Shell, Philips, stich ting FOM en stichting SPIN. Het program ma bestond uit een lezing, gezamenlijke lun ch en 's middags kregen de teams drie uur de tijd om de elf pittige vraagstukken te maken die betrekking hadden op alle gebieden van de natuurkunde. Tijdens de borrel beoor deelde de jury de opgaven en vond de prijs uitreiking plaats. Enige TU Totaal deden zeven teams van vier studenten mee aan de competitie. Een belangrijke voorwaarde was dat alleen eerste- of twee dejaars studenten met één meerderejaars mochten deelnemen. De Universiteit Utrecht had drie teams ingezet, Groningen één en Leiden twee. Vertassend was, of eigenlijk niet dat de enige Technische Universiteit die meedeed met de prijs naar huis ging. Het winnende team van vorig jaar uit Utrecht werd tweede en het team uit Gro ningen moest genoegen nemen met een der de plaats. Dat het pittige vraagstukken wai'en bleek wel uit de uitslag. Het winnende Team Technische Fysica had maar de helft van de te behalen punten gekregen maar won wel met maar liefst zeven punten verschil ten opzichte van nummer twee. Sommige vraag stukken vereisten nogal een grondig inzicht in relativiteitstheorie. Voorbeeld Als voorbeeld voor de lezer geven we een deel van de opgave verzonnen door Vincent Icke, in een verkorte weergave. Opgave: Relativistische fotonaandrijving Gegeven een oneindig plat vlak dat thermi- Dit jaar wil 'Ebbe en Vloed', woongemeen schap voor ouderen in Oude Tonge, weer een gezellige rommel markt organiseren en wel op woensdag 30 mei a.s. Wij zijn daarom op zoek naar bruikbare spullen die wij die dag kunnen verkopen. Wij doen een beroep op u om eens, vooral bij de voorjaarsschoon maak, te kijken of u nog spullen kunt mis sen die 'jaren' niet gebruikt zijn. Van de opbrengst van deze dag willen wij de ouderen van 'Ebbe en Vloed' recreatieve bezigheden in het huis aanbieden. Het is namelijk voor de bewoners van het ver zorgingshuis moeilijk om buitenshuis te recreëren. Om het gewone leven door mid del van diverse activiteiten binnen het huis te halen is geld nodig. De rommelmarkt commissie en alle vrijwilligers die mee werken hopen dat u veel spullen kunt mis sen zodat het een gezellige en drukke mid dag kan worden. U kunt uw spullen afgeven bij 'Ebbe en Vloed', voor infor matie kunt u bellen naar (0187) 641844. Rommelmarktcommissie 'Ebbe en Vloed' sche straling uitzendt met temperatuur T. Beschouw de strahngsdruk die een zwart deeltje op een afstand h van dit vlak onder vindt en bereken de eindsnelheid tot welke het deeltje door de opgevangen fotonen wordt versneld. De naïeve verwachting is v=c, inaar dit zal niet zo blijken te zijn. Organisatie PION 2002 Een consequentie van de overwinning is dat de VvTP en het winnende team volgend jaar de organisatie van PION 2002 op zich moet nemen. Maar dit vonden de winnaars geen probleem. Ze hadden direct al ideeën voor een lezing, een andere opzet van de PION- site en wilden meer teams uitnodigen om het competitieverband te versterken. Volgend jaar dus een spannende olympiade bij TN. Wie overigens meer opgaven of informatie wenst kan surfen naar www.phys.uu,nl/~pion of www.a- es2.uu.nl/~spin. Kjnderjas Maten: 104-176 Div. kleuren West Achterweg 59-61 3245 BJ Sommelsdijk Tel. (0187)48 26 52 Sportieve ja; di¥. kfeyren Eind maart zal er reeds gestart worden met het vervolg van de inrichting van het natuurgebied Zuidliust Schouwen. De Landinrichtingscom missie Schouwen Oost zal zich dit jaar richten op het gebied ten zuiden van de N59 tussen de Bootsweg en Flaauwershaven. Ook hier zullen kreken worden gegraven en maaiveldverlagin gen worden gerealiseerd. De aanleg van het 650 ha groot natuurgebied Zuidkust Schouwen is een onderdeel van het Herinrichtingpro ject Schouwen Oost. De laatste paai" jaar was de aan dacht gericht op het gebied nabij Serooskerke ten noorden van de N59 tussen de Delingsdijk en de Slik- weg. Dit gebied is nu bijna klaar en wordt al ingeno men door veel verschillende vogelsoorten die het resultaat van het grondwerk van vele ki'anen en grondkarren al zeer op prijs stellen. Dit jaar dus aan de slag ten zuiden van de N59, de aannemer gaat voor aanvang van het broedseizoen van start. Hierdoor wordt voorkomen dat vogels in dit gebied nesten gaan maken en gaan broeden. Vorige jaren zijn de werk zaamheden pas na afloop van het broedseizoen gestart aangezien de voorbereidingen toen niet zo vroeg gereed waren. De vroege start is zeer wenselijk gezien er dan in het voorjaar en de zomer onder de gunstige weersomstandigheden gewerkt kan worden. Voor informatie over het project kunt u contact opnemen met Dienst Landelijk Gebied, tel.: 0113-237911. GEVRAAGD in de huishouding voor één ochtend per week Fam. D. Hoek Hazersweg 29, Ouddorp Tel. (0187) 68 14 13 Abonneert U op Eilanden-Nieuws werking getreden. Het Bouwstoffen besluit stelt milieueisen aan bouwma terialen en grond. Gebleken is, dat velen onvoldoende op de hoogte zijn van deze regels. Burgers, bedrijven en overheidsinstanties moeten hun eigen manier van werken met grond, puin en bouwstoffen opnieuw tegen het licht te houden. De invoering van het Bouwstoffenbesluit leidt niet alleen tot nieuwe regels. Het heeft ook tot gevolg dat de aandacht voor de nale ving van andere voorschriften m.b.t. toepassing van grond, bouwstoffen en puin opnieuw aandacht krijgt. Politie en justitie kijken kritisch toe. Het Bouwstoffenbesluit omvat regels ter beperking van bodem- en oppervlaktewater vervuiling. Als steenachtige materialen en arond in de bouw en voor aanleg van wegen worden toegepast, dan dient aan strenge eisen te worden voldaan om de kans op ver vuiling te voorkomen. Het Bouwstoffenbe sluit geldt voor materia len die buiten worden toe gepast en zo in contact kunnen komen met hemelwater, grondwater of oppervlak tewater. Gecertificeerde bouwstoffen Door het Bouwstoffenbesluit komen er steeds meer gecertificeerde producten op de markt die we kunnen gebruiken. Bakstenen, dakpannen, zand, slakken, granulaten, enzo voort worden allemaal gecertificeerd. Sbms zijn er partijen te krijgen waarvoor een par tijkeuring is uitgevoerd. Bij alle bouwstof fen zal in de toekomst de kwaliteit, de cate gorie en de wijze van toepassing (moeten) worden aangegeven. De stichting Bouw kwaliteit publiceert een lijst van gecertifi ceerde materialen en deze lijst groeit snel. De certificering van producenten en hun producten is volop in gang. Let bij de aan schaf van bouwstoffen op de afgebeelde logo's dan weetje bijna zeker datje goed zit. Grond Het toepassen van grond is door het Bouw stoffenbesluit aan dezelfde regels gebonden. Grond moet een partijkeuring hebben onder gaan of kan zelfs worden gecertificeerd. Alleen als je op de zelfde locatie hergebruikt hoefje niet te keuren. Let dus op als u bij voorbeeld een tuin op wilt hogen. Veel men sen zijn in de problemen geraakt doordat ze hun tuin opgehoogd hebben met vervuilde grond. Vervuiling zie of ruik je niet altijd. Later bij de verkoop kun je er problemen mee krijgen. Als u zelf grond kwijt wilt kan er dus bij u ook naar de kwaliteit gevraagd worden. Puin Niet alles wat van steen is, is een bouwstof. Sommige zaken vallen onder de afval stoffenwetgeving (Wet milieubeheer). Een voorbeeld is puin. Puin is een afvalstof, die hoort bij het zogenaamde Bouw- en sloopafval. Het is verbo den een afvalstoffen in de bodem te brengen. Als je dus puin, afkom stig van bij voorbeeld het slopen van een gebouw, als verharding of als wegfundering toepast ben je in overtreding. De boetes die daarvoor worden gegeven zijn niet mis. Wat moet je dan met puin doen? Afvoeren naar een erkende verwerker. Hoe voldoe ik aan de eisen? U als burger krijgt weinig met het Bouw stoffenbesluit te maken. Het is bijna onmo gelijk om aan bouwmaterialen te komen die niet schoon zijn. Aannemers en leveranciers van bouwmateiialen zijn op de hoogte en weten dus waar ze aan moeten voldoen. Kijk uit met grond. Grond kan verontreinigd zijn. Vraag bij twijfel advies aan het ISGO. Daar zijn we voor. Meer informatie: Voor meer informatie over het Bouwstoffen besluit en de andere bodemregelgeving kunt u terecht bij het Ministerie VROM, tel.: 070- 339 39 39. www.minvrom.nl. de Stichting Bouwkwaliteit, tel.: 070-307 29 29, www.sbk.nl of het ISGO, tel: 0187-48 81 34/35, isgo@tref.nl. Smulpas groot succes! VAHAF JE MAAKT HET MET FIXET Het bouwstoffenbesluit

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 8