IE 0900-8844 Open brief aan Van Genugten Weer flitspalen gesneuveld Gemeente Middelharnis weriit aan lioger veiligheidsniveau Jaaruitvoering 'Amicitia' 'Voor elck wat wils Omloop Menheerse 2001 GO 55 in de problemen Rien Mouw spreker op 55+ kring NIEUWS VAN DE WERELDWINKEL Regionale -16 jongerenavond Toegang ontzegd \n(/iAaMINNAARD VASTGOED Niels Snoek in Culturiek Dinsdag 13 maart 2001 73e jaargang nr. 6988 (30 cpm) Snelheidscontrole NIEUWE TONGE - Personeel van de Ver keerspolitie hield donderdagmiddag tussen kwart over drie en kwart over vijf een radar snelheidscontrole op de Verbindingsdijk. Er werd gecontroleerd met een Laser-Patrol in een scherpe bocht in de weg van de Verbin dingsdijk naar de Duivenwaardsedijk. Er werden tien processen-verbaal uitgeschre ven voor het overschrijden van de maximum snelheid van 80 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 106 km/uur. Tevens kre gen drie automobilisten een proces-verbaal voor het niet dragen van een autogordel. Ingebroken in bedrijfspand MIDDELHARNIS - Zondagavond is er aangifte gedaan van een inbraak in een bedrijfspand aan de Koningin Julianaweg. Men kwam binnen door het verbreken van een raam aan de achterzijde van het pand. Enkele computers zijn weggenomen. Auto in de sloot NIEUWE TONGE - Vrijdagmorgen om streeks zeven uur vond op de Oudelandse- dijk een aanrijding plaats. Een 23-jarige automobilist uit Bergen op Zoom kwam vanaf de Zuidelandsedijk en reed in de rich ting van de Oudelandsedijk. De bestuurder verklaarde dat hij ter hoogte van de T-split- sing had willen afremmen. Dit lukte niet echt, waardoor hij rechtuit door een hek de dijk afreed en in de sloot belandde. Hij bleef ongedeerd. Middelharnis B.V. Donderdagavond zal de Dirkslandse kunste naar Niels Snoek te gast zijn bij Cees Briek in het programma 'Culturiek' van Radio Flakkee. Op Goeree-Overflakkee kennen we Niels vooral door zijn expositie begin dit jaar in het gemeentehuis in Dirksland. Maar Niels is buiten Goeree-Overflakkee beken der dan op het eiland. Hij exposeert vooral in het westen van ons land. Daarnaast is hij ook bekend als presentator van het programma 'Wissel' van Radio Flakkee. Met de mens en kunstenaar Niels Snoek kunt u a.s. donder dagavond tussen 8 en 9 uur kennis maken in 'Culturiek'. In de maand januari vonden in Mid- delharnis/Sommelsdljk twee belang rijke vergaderingen plaats. Eén ver gadering vi'as georganiseerd door de Vereniging Nederlandse Gemeenten, de andere door Huurdersvereniging Middelharnis. In beide vergaderingen uitten veel inwoners van genoemde dorpen klachten over stankhinder die zij ondervinden van de varkenshou derijen van de gebroeders Van Ge nugten. Toen de provincie Brabant de milieu- en mestwetgeving aanpaste werd het houden van varkens in Brabant bemoeilijkt. Veel kleine ondernemers waren gedwongen hun bedrijf te staken. U besloot samen enkele mammoetbedrijven op te richten in Middel harnis. Hier bood de wet nog ruimte voor vestiging van varkensbedrijven. U onderne merschap en handelsgeest leidden ertoe, dat Middelharnis overspoeld werd met 15.000 varkens en een fabriek, waarin het voer voor die varkens geproduceerd werd. Tot het tijd stip, dat u zich hier vestigde woonden de mensen in Middelharnis en Sommelsdijk naar volle tevredenheid. Het was hier rustig en vooral schoon. Spoedig na uw vestiging werd duidelijk dat het met de schone lucht in Middelharnis en Sommelsdijk gedaan was. Uw komst maakte het wonen hier er niet aantrekkelijker op. Als de stankgolven óver drijven is het niet verstandig kleding of was goed buiten te hangen. Ook is het dan niet meer mogelijk in de tuin te vertoeven. Ramen en deuren moeten gesloten blijven. Van inwoners vernemen we zelfs gezond heidsklachten. Velen ondervinden last met ademhaling; vooral patiënten met cara, bronchitis, longemfyseem, enz. Velen kla gen ook over irritatie van de neusslijmvlie- zen, hoofdpijn, migraine, enz. De mensen ergeren zich mateloos aan de stank' die \y^ bedrijven veroorzaken. De gemeente die verantwoordelijk is voor de handhaving van het milieu slaagde er tot nu toe niet in u langs publiekrechtelijke weg te dwingen tot het nemen van afdoende maat regelen ter voorkoming van stankoverlast. Onze vereniging behartigt de woonbelangen van ca. 1500 leden, en spreekt ook namens een aanzienlijk deel van de bevolking van Middelharnis en Sommelsdijk. Inwoners van beide dorpen achten het onacceptabel dat u geen afdoende maatregelen neemt om aan de stankoverlast een eind te maken. U zult het met ons eens zijn, dat een moderne ondernemer ook een maatschappelijke ver antwoordelijkheid heeft. Daarom stellen wij u voor uw bedrijfsvoering zodanig aan te passen, dat de woonbelangen van omwonen den niet kunnen worden verstoord. Graag vernemen wij van u welke maatregelen u wilt treffen, opdat verdere overlast voor de bevolking voorkomen wordt. Vol belang stelling wachten wij uw reactie af. Huurdersvereniging Middelharnis Op 30 april aanstaande organiseert de atle tiek verenging MSV AV Flakkee de 26e omloop van Menheerse. Deze prestatieloop heeft een lengte van ongeveer 7 km. De start is op het parkeerterrein vóór de Staver, ver volgens naar de Langeweg, Rottenbugse- weg, Molenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Nieuwstraat, Beneden Zandpad, Oosdijk Sommelsdijk, Westdijk, Oudelandsedijk over het fietspad. Molenweg, Staverse weg en via het fietspad naar de finish bij de Sta ver. De stait is om 10.45 uur. De tijdslimiet voor deze loop is 1 uur. Het inschrijfgeld voor senioren en veteranen bedraagt 7,50 en voor de jeugd 3,50. Inschrijving tot een half uur vóór de start, of via de website van AV Flakkee, http://run.to/avflakkee Verder inlichtingen bij Kees van 't Zelfde 485566 of bij Riet van Putten 669525. Middelharnis Vrijdag 9 maart stoomde de Goereese Eurokotter GO 55 naar de thuishaven en was al bij de Kwade Hoek toen de schroef vol rommel draaide. Via de Kustwacht- post Ouddorp werd de Stellendamse red- dingboot gealarmeerd. De Zeemanspot voer 08.00 uur uit en was zeer snel bij de visser. De reddingboot nam de kotter op sleeptouw en bracht hem naar de buiten- haven van Stellendam, waar hij al binnen een uur werd afgemeerd. Duikers van Smit Tak probeerden de schroef vrij te krijgen, maar dat gelukte niet. In het dok van machinefabriek Maaskant werd de, GO 55 droog gezet. Er bleek een oude visdraad in de schroef vast te zitten en wel zodanig dat er waarschijnlijk nog een flinke schade aan de keerkoppeling is ontstaan. OOLTGENSPLAAT - Het comité van de 55+-kring heeft voor de samenkomst, die op D.V. donderdag 15 maart a.s. zal worden gehouden, de heer Rien Mouw uit Nunspeet uitgenodigd. De heer Mouw is schrijver van o.a. 'Dieren op het spoor' en hoopt de gas ten, via een diaklankbeeld de mooie natuur van de Veluwe te laten zien en horen. Het belooft een zeer interessante samen komst te worden, waarvoor u allen hartelijk wordt uitgenodigd. De aanvang in 'Elthato' is om 14.30 uur. Voor vervoer: de familie P. Mans, tel. 631336. Graag tot ziens. Wordt momenteel enerzijds gebouwd aan opbouw van het flitspalenpark op 't eiland, anderzijds heeft men het er kennelijk op begrepen om daar wat tegen te doen. Zo werden langs de Langeweg, tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge, en de Oude landsedijk, tussen Stad aan 't Haringvliet en Middelharnis, twee flitspalen omgetrokken. Die langs de Oudelandsedijk ligt helemaal gestrekt en kijkt nu dus de lucht in - regent het deze week bonnen bij de KLM.Het is de politie (nog) niet bekend wie er achter deze actie zit. Naar het motief hoeft niet te worden geraden. In de gemeente Middelharnis wordt momenteel flink gewerkt aan de veiligheid in de woonkernen. Zowel op het gebied van integrale veiligheid als van preventieve veilig heid. Wat betreft integrale veiligheid heeft de gemeente via burgeravonden en enquêteformulieren het oor te luisteren gelegd bij haar inwoners, wat betreft de preventieve veilig heid zijn de rampen in Enschede en Volendam, mét de ver schenen rapporten daarover, richtingaangevend. Integrale veiligheid Naar aanleiding van de burgeravonden inzake integrale veiligheid hebben in de gemeente Middelharnis zijn maar Uefst 2200 enquête formulieren bij het gemeentehuis binnengekomen. Een grote respons noemt burgemeester mevrouw De Vries het. Zoals tijdens de burger avonden al naar voren kwam geven ook de enquêteformulieren aan dat verkeersveiligheid en (jeugd)overlast de meeste aandacht vragen in de woonkernen. Alleen 'scoort' in Middelharnis de stankoverlast het hoogst. De gemeente is nu bezig met het uitzoeken en rubriceren van de enquête-uitslagen. Wat de burgemeester betreft kan, indien mogelijk, een aantal kleine zaken meteen worden aangepakt. Voor het overige streeft de gemeente ernaar om vóór de zomer het nodige afgerond te hebben. Preventieve veiligheid Ook op het terrein van veiligheid in pubheksgerichte gebouwen heeft Middelharnis niet stilgezeten. Thans zijn bijna al deze gebouwen op (brand)veiligheid gecontroleerd. Drie man en een brandpreventie officier zijn daar continue mee bezig. Onlangs is besloten dat, bedoeld voor het gehele eiland, een tweede brandpreventie-officier zal worden aangetrokken. "Na de rampen in Enschede en Volendam zien we alom dat de noodzaak van veiligheidszorg hoog in het vaan del is gekomen" zegt burgemeester De Vries. "Uit de verschenen rap porten blijkt dat het er wat dit betreft wel eens wat (te) gemakkelijk aan toe kon gaan. Na zulke rampen valt er wel het een en ander te leren." Ook geldt dat voor de onderlinge samenwerking van de diver se hulpverlenende disciplines. "Die moet beter op elkaar worden afgestemd." Tijdens de onderzoeken in de publieksgerichte gebouwen werden vrijwel nergens echt ernstige tekortkomingen geconstateerd. Kleine ingreepjes, zoals bijvoorbeeld het aanbrengen van een extra verlich- tingspunt, werden vrijwel meteen uitgevoerd. Voor het overige krij gen de eigenaren aanbevelingen en/of voorschriften, waarop zonodig zal wcsrden gecontroleerd. Alleen bij café Le Bateau aan het Vingerling zijn ingrijpender maat regels nodig. Het ontbreken van een ontsnappingsmogelijkheid óp en een vluchtroute vanaf de bovenverdieping kan niet langer door de beugel. Daarom zal nu worden gewerkt aan de realisering van een deur en een ladder aan de zijkant van het pand. Omdat het daar ech ter vrij nauw is wordt overwogen om een uitklapbare ladder aan te brengen, zodat onder normale omstandigheden toch langs de zijkant van het gebouw kan worden gelopen. Bovendien mogen op de boven verdieping van het gebouw niet meer dan circa 100 personen worden toegelaten, welk aantal in het verleden nogal eens werd overschreden. Op de naleving daarvan zal worden toegezien. Overigens zijn de controles bij de eigenaren van de gebouwen goed ontvangen. Voor veel ondernemers is daardoor een stukje duidelijk heid ontstaan. In het glap naast Le Bateau moet een nooduitgang met vluchttrap worden gemaakt. Vergunningen Om een hoger veiligheidsniveau vast te leggen in voorschriften zal in vergunningenland een en ander worden aangepast. In plaats van de horeca-vergunning komt er een exploitatievergunning. Die is bedoeld om handhaving van de voorschriften en een adequaat optreden beter mogelijk te maken ingeval van niet-naieving of overtreding. Daar naast wordt voor alle gebouwen waarin een horecavoorziening aan wezig is, al is het maar een keukentje in een verenigingsgebouw, een gebruiksvergunning vereist. Daarin wordt per gebouw aangegeven hoe met betrekking tot de (brand)veiligheid de inrichting eruit moet zien, hoeveel mensen er maximaal in mogen en welke veiligheids voorzieningen er aanwezig moeten zijn. Middelharnis heeft 120 stuks gebruiksvergunningen te verwerken. De wereldwinkel is weer open op zaterdag 17 maart, in de Gereformeerde Kerk, Julia naweg te Middelharnis, van 10.00 uur tot 15.00 uur, en ook op de Voorjaarsmarkt van De Samaritaan, op woensdag 21 maart. Onze leus voor deze maand is: Wie z'n (thee)kop gebruikt, drinkt nu ook onze thee! Waarom? We staan er niet altijd bij stil waar de producten die we gebruiken vandaan komen. Maar de situatie van de meeste thee plukkers is verre van rooskleurig. Er is veel mis op de theeplantages. Op papier is de positie van arbeiders doorgaans goed gere geld, maar er is onvoldoende controle. Als de theeplukkers hun rechten niet kennen lapt de plantage-eigenaar de regels vaak aan zijn laars. Dan zijn de lonen te laag, werken kin deren in plaats van naar school te gaan, is de huisvesting rampzalig en schieten de medi sche voorzieningen te kort. Stichting Max Havelaar helpt mee om daar verandering te brengen. Zij geven hun Keurmerk alleen aan thee die voldoet aan hun handelsvoor- waarden. Als u die thee koopt zorgt u ervoor dat de theeplukkers een beter bestaan krij gen. iCICVIT WARMTE De -16 jongerenavond wordt gehouden op vrijdagavond 16 maart. Ouderling B.C. Kooy zal dan spreken over Ts de Bijbel waar?'. Een onderwerp dat in onze tijd heel erg leeft. Deze avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Dirks land. Ook vrienden, vriendinnen en ouders zijn van harte welkom! Op zaterdag 17 maart a.s. is het weer zo ver. Dan houdt muziekvereniging "Amicitia" uit Dirksland haar jaarlijkse uitvoering. Alle afdelingen van de vereniging zullen dan een optreden verzorgen. Omdat het aantal fanfa- releerlingen de laatste tijd flink gegroeid is, zal deze avond ook het leerlingenorkest optreden. De spits zal worden afgebeten door de drum band van "Amicitia" onder leiding van Marian Zoon. Sinds de uitvinding van de podiumconcoursen voor slagwerkgroepen is het visuele aspect van slagwerknummers steeds belangrijker geworden. Vooral jonge componisten dragen daar hun steentje aan bij. De drumband van "Amicitia" kan daar bij natuurlijk niet achterblijven. Zij zullen dan ook een programma brengen met een hoog entertainmentgehalte; visuele foefjes met de traditionele slagwerkinstrumenten, alternatieve (Amerikaans getinte) opstelling, alternatieve instrumenten. Maar ook num mers bekend van radio en t.v., samenwer king met blokfluiten en een groot concert- werk. Al met al een zeer gevarieerd optre den. Daarna is het de beurt aan het leerlingenor kest onder leiding van fanfare irigent/docent Ivo Kouwenhoven. Het leerlingenorkest bestaat uit leerlingen van verschillende niveau's en leeftijden. Zowel leerlingen die nog geen jaar lessen volgen, als leerlingen die al enkele jaren les krijgen. Door de vele verschillende instrumenten waarop momen teel les gegeven wordt, is het echt een mini orkest geworden, waarin bijna alle instru menten vertegenwoordigd zijn. Het orkest brengt een kort programma met lekker in het gehoor liggende werkjes. De majorettes onder leiding van de instruc- trices Ineke en Petra CoUens zullen het pro gramma voor de pauze afsluiten. Zij brengen een afwisselende, wervelende non-stop- show op muziek bekend van radio en t.v. Bij de muziekkeuze is rekening gehouden met de leeftijd van de dames. Zo ziet u de klein sten (7 tot 10 jaar) de show stelen op onder andere muziek van kabouter Plop en de Smurfen, terwijl de oudsten zich meer rich ten op muziek uit de hitlijsten. Na de pauze is het de beurt aan de fanfare onder leiding van Ivo Kouwenhoven. De fanfare begint met wat serieuzer werk voor de liefhebbers van echte fanfaremuziek. Halverwege zal het orkest echter omge bouwd worden tot een heuse bigband, waar bij de fanfareleden zich op een heel andere manier aan u presenteren. Hoe precies? Dat blijft nog even een verrassing. In dit gedeel te brengt de fanfare niet alleen swingende bigbandmuziek, maar ook nummers bekend van radio, t.v. en film. Verder is er weer een hoofdrol weggelegd voor de saxofoongroep in het swingende "Saxofrolic". Echt een pro gramma met "voor elck wat wils" dus. Zoals gebruikelijk zal de avond weer op pro fessionele wijze aan elkaar gepraat worden door de vertrouwde ladyspeaker van "Ami citia" Anja Schaaf. Al met al belooft het een avond te worden om nooit te vergeten. Zet zaterdag 17 maart a.s. dus alvast in uw agenda. De jaaruitvoe ring zal worden gehouden in verenigingsge bouw "De Schakel" te Dirksland. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. De toegang is gratis. "Amicitia" nodigt hierbij alle dona teurs en andere belangstellenden uit om gezamenlijk de avond van uw leven te heb ben. Om een vereniging als "Amicitia" draaiende te houden, moet er regelmatig geïnvesteerd worden in instrumenten. Dat kost erg veel geld. "Amicitia" is dan ook zeer verheugd dat het Anjerfonds een bijdrage van 900,— heeft geleverd aan de aanschaf van twee nieuwe bugels. Rond acht uur afgelopen zondagmor gen was de ingang van de Nederlandse Hervormde Kerk te Stad aan 't Haring vliet geblokkeerd. Drie verkeers mar keringspaaltjes en een 'geleend' bord 'te koop' van een makelaar uit Middel harnis belemmerden de ingang van het kerkgebouw. Wie de daders van deze actie zijn is niet bekend, ook niet wat ze met deze actie willen 'zeggen'. De barricade werd op tijd verwijderd, zodat de kerkgang ongestoord kon plaatsvinden. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis r Tel. (0187)482606 Telefoon (0187) 48 71 73 www. gille-accountants.nl 1^ Centrale vcrwarmir^ '.•WgterinstaHa'iifis Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 www.kievitwarmte.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1