IE 0900-8844 Koffie-ochtend Goedereede Laatste 'eerste paal' van dorpsvernieuwingsproject Sommelsdijk Opnieuw ongevallen op Langeweg N215 Tankauto met 14.000 liter gif zorgt voor gevaarlij ice situatie Doelenconcert Deo Cantemus n6"Z f\^\l\ Zwaar weer over landbouwland Tweede muziekavond Kunststichting Goedereede Knutselmiddag bij 'De Zwaluw' www.knopsbv.nl chj. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en Zeeuwse eilanden Visser Meubelen Natuurmonument 'De Kwade Hoek' ,(/\Ao MINNAARD VASTGOED i'^ Visser Visser inzamelen goederen t.b.v. Oost-Europa IQfli© e GARAGE Klldpf Ungeweg Middelhamis Tel. (0187)47 87 67 Vrijdag 2 maart 2001 73e jaargang Bagatelliseren Signalen Beschermd Vertrouwen iaSonunelsdP!:. Rotterdam-Rijnmond (30 cpm) Auto in de sloot MIDDELHARNIS - Dinsdagavond omstreeks acht uur vond op de Zuidelijke Randweg een aanrijding plaats. Een 22-jari- ge automobilist uit Sommelsdijk raakte in een bocht de macht over het stuiir kwijt en belandde met zijn auto in de sloot. Hij bleef ongedeerd. De auto werd weg getakeld. Inbraak in bestelbus STELLENDAM - In de nacht van woens dag op donderdag omstreeks kwart over drie werd op het Narcissenpad ingebroken in een bestelbus. Het slot bleek geforceerd. Uit de bestelbus werden diverse goederen wegge nomen, waaronder gereedschap. In de mr. I. Caustraat werd eveneens in een bestelbus ingebroken. Het is nog niet bekend, wat uit deze bus werd weggenomen. Namens de ftünister van Landbouw, Natuur en Visserij (L.N. V.) maakt de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land bekend, dat van I april tot 15 juli 2001 aan de openbare toegankelijkheid zal zijn onttrokken het strand aan de noordkust van Goeree tussen de westelijke havendam van de buitenhaven van Stellendam en strand- Vereniging Natuurmonumenten Woensdagmorgen 7 maart a.s. is er opnieuw een koffie-ochtend in "de Ark" van Goeree. Deze keer een bekende stichting in ons mid den, namelijk de V.B.O.K.. Deze stichting, die hulp biedt aan zowel moeder als kind in allerlei situaties rond zwangerschap en geboorte, heeft onze aandacht en steun hard nodig. Aan de hand van film en presentatie zullen we nog meer te weten komen over het vele werk wat deze mensen doen. Omdat we weten dat velen deze stichting een warm hart toedragen, verwachten we veel belangstel ling. Om 9.15 uur staat de koffie klaar en 9.30 uur beginnen we. Kinderoppas aanwe zig. Vaste bijdrage aan deze ochtend f. 2.50. We willen u ook nog wijzen op de kado- en informatietafel t.b.v. de V.B.O.K. Graag tot ^i^"^- Het Team Met het slaan van de eerste paal voor 5 woningen aan de West-Achterweg in Sommelsdijk werd woensdagmiddag tevens de laatste fase ingeluid van het dorpsvernieuwingproject Sommels dijk. Aan wethouder Vroegindeweij was de eer om, onder toeziend oog van medebetrokkenen, de eerste paal te slaan voor een gedeelte van een pro ject dat het grootste is waarmee de gemeente de laatste jaren te maken heeft gehad. Aansluitend werd in 't Prieel bij recreatiecentrum Me Sta- ver' deze paalslag gezamenlijk gevierd. Daarbij liet de heer Van Nieuwaal van woningbouwvereniging 'Middelhamis' weten blij te zijn dat nu ook gezimien, jon geren, ouderen en mensen met een zorgbe hoefte huurwoningen in de oude dorpskern aangeboden kunnen worden. Immers, meestal worden huurwoningen aangebo den in nieuwbouwwijken, maar dat is nu anders. Om blijk te geven van haar erkentelijkheid jegens de gemeente Middelhamis, vanwe ge de goede onderlinge samenwerking, gaf het bestuur van de woningbouwvereniging wethouder Vroegindeweij een geschenk mee naar het gemeentehuis: een beeldje van de hand van Corry Ammerlaan-van Niekerk uit Bleiswijk, dat een opbouwende samenwerking weergeeft en flexibiliteit, evenwichtigheid en harmonie symboli seert. "Dat zullen we bij onze samenwer king in de toekomst ook hard nodig heb ben", liet Van Nieuwaal weten. Wethouder Vroegindeweij schetste een stukje geschiedenis van het dorpsvemieu- wingsbeleid. Omstreeks de jaren 80 besloot het gemeen tebestuur van Middelhamis beleid te ont wikkelen, dat gericht was op verbetering van de kwaliteit van de oude dorpskernen. Dit dorpsvemieuwingsproject bestaat uit drie fasen; verbetering van de woonomge ving, particuliere woonverbetering en inbreilocaties. De eerste twee fasen zijn inmiddels voltooid, ondermeer door de aanleg van 1450 meter riool, sanering van de hoofdwaterleiding en het aanbrengen van straatverlichting. Ook is de positie van de voetganger en de fietser ten opzichte van de auto verbeterd. Het project heeft tot nu toe raim 9,5 miljoen gulden gekost. Voor de derde fase is de bouw gepland van 30 woningen en mogelijk bedrijfsraimte. Met het slaan van de eerste paal is dus een start gemaakt met de laatste fase. Architect G. Bom liet enkele hoogtepunten uit het bouwproces de revue passeren, ter wijl aarmemer Kroon zijn bedenkingen uit te over de huidige duur van procedures voor het verlenen van bouwvergunningen. Zo werd in oktober 1998 gestart met de voorbereiding van dit project. Dat nu pas met de bouw wordt begonnen is volgens de heer Kroon geheel te wijden aan de ambte lijke molen "die te langzaam draait". Hij hoopt dat dit nog eens anders wordt. Wat hem betreft zal de bouw in ieder geval niet zo lang duren als de voorbereiding. Opnieuw hebben zich op de provinciale weg N215, tussen Nieuwe Tonge en Oude Tonge, verkeersongevallen voorge daan, twee op één middag. In beide gevallen ging het om een eenzijdig ongeval met een vrachtauto. Dinsdagmiddag omstreeks half drie raakte onder Nieuwe Tonge een 24Vjarige chauffeur van een (nagenöegTêge) tankwagen in de berm. Daarbij raakte hij enkele bermpaaltjes en de bossages die er langs de weg staan, waaidoor met name de cabine van de vrachtwagen schade opliep. De chauffeur bleef ongedeerd. Rond zes uur deed zich, meer in de richting van Oude Tonge, het tweede ongeval voor. Daar raakte, komend vanuit de richting Nieu we Tonge, een truck met tankoplegger van een Belgisch bedrijf even eens in de berm. Kennelijk door het zware gewicht van het gerij brok kelde de berm/slootkant af en kwam het gevaarte op z'n kant in de sloot terecht. De tank was geladen met 14.000 liter van de zeer gifti ge combinatiestof Methyl Bromide/Chloor Picrine, waarvan in geval van lekkage er rekening mee moest worden gehouden dat dit tot ern stige situaties zou leiden. Daarom werd de N215 er voor alle verkeer, ook vanaf polderwegen, afgesloten. De brandweer van Oude Tonge kwam ter plaatse en bleef - evenals een ambulance - aanwezig om in geval van nood in te kunnen grijperu^Een tweede ambulance was nodig om de 47-jarige vrachtwagenchauffeur met hartklachten naar het ziekenhuis in Dirksland te brengen. Voordat men, pas Iaat op de avond, met de takelwerkzaamheden begon om het gevaarte uit de sloot te krijgen, werd uit voorzorg een GRIP 1 -situatie van kracht, waarbij uitgebreider en specialistischer hulpverlening ter plaatse werd geroepen. Hierna werd de combinatie uit de sloot getakeld, waarbij alle hulpverleners die daar niet- direct bij ingezet hoefden te worden gelast werden zich op 150 meter afstand van de plaats van het incident te verwijderen. Er deden zich geen complicaties voor. Tot half drie 's nachts is de weg afgesloten gebleven. COMBI actief in beeld en geluid In aansluiting op hun eerste muziekavond organiseert de Kunststichting Goedereede op 9 maart a.s. opnieuw een muziekavond waarin ingegaan wordt op de achtergronden van jazz-muziek. Voor het muzikale gedeel te van de avond zijn deze avond Paul Stark en Maciej Domaradski aanwezig. Belang stellenden kuimen een plaats reserveren in de sfeervolle ambiance van het Röderhaus te Goedereede. Er kan 'slechts' een beperkt aantal bezoekers worden geplaatst. Kaarten ad f 20 zijn verkrijgbaar bij Helmut Roder, N.Z. Haven 13 te Goedereede, tel. 0187- 493077, of bij Harald Jassoy, Kerkstraat 7 te Goedereede, tel. 0187-492134. Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Woensdagmiddag 14 maart is er weer een knutselmiddag bij wijkgroep 'De Zwaluw' in Sommelsdijk. We maken iets voor op tafel. Ben je tussen 4 en 12 jaar? Dan ben je van harte welkom. We beginnen om 14.00 uur en stoppen om 15.30 uur. Leden betalen f 2,- en niet-leden f 2,50. Tot ziens! BARENDRECHT «TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS «TEL0187-617300 D.V. zaterdag 3 maart a.s. wordt er weer een inzameling gehouden voor de Oost-Europa Werkgroep 'Middelhamis'. Wij kunnen de volgende materialen en spullen weer gebrui ken, o.a. goede gebruikte kleding, bedden, matrassen, kinderledikantjes, kinderwagens, kinderstoelen, dekens, schoenen, brillen, fietsen, naaimachines, tuingereedschap enz. Ook is er grote behoefte aan wol voor het breien van dekens. De inzameling is in het voormalig koelhuis op het terrein van Dij kers en Pijl van 9.30 tot 11.30 uur aan de Koningin Juliana weg te Middelhamis. De nood, zowel materieel als financieel, is zeer groot. U kunt ons ook financieel helpen door uw gift over te maken op rekeningnummer 34.20.07.408 bij de Rabobank t.n.v. Oost- Europa Werkgroep 'Middelhamis'. Alternatieve parkeervoorziening i.v.m. werkzaamheden inbreilocaties te Sommelsdijk Omleiding zwaar vrachtverkeer Op 28 febmari jl. werd het startsein gegeven voor de bouw van woningen op de inbreilo caties West Achterweg, Finse Barak (Kra- keelstraat) en Wurft te Sommelsdijk. Het benutten van deze locaties voor woning bouw betekent onder meer dat er voor bepaalde tijd parkeercapaciteit verloren gaat. Hiervoor is een eveneens tijdelijke oplossing gevonden. Rond de haven van Sommelsdijk, in de nabijheid van de weeg brug, is op provisorische wijze een aantal parkeervakken aangegeven. Automobilisten die voorheen gebmik maakten van de genoemde inbreilocaties worden zodoende naar de haven van Sommelsdijk verwezen. Ook de bezoekers aan de weekmaikt wordt aangeraden van deze voorziening gebruik te maken. Door de bouwwerkzaamheden is in de Krakeelstraat een onaangename verkeers- dmkte ontstaan. Met name het zware verkeer leidt tot verkeersonveihge situaties. Om de verkeersdrukte in de Krakeelstraat te ontlas ten zal de kruising Krakeelstraat-Voorstraat- Kaai zodanig worden gereconstrueerd, dat het bouwverkeer er geen toegang heeft. Dit verkeer wordt omgeleid via de Staverseweg, Oudelandsedijk en Pmtweg. In verband met de nodige voorbereiding zal invoering van deze maatregel over een vijftal weken plaatsvinden. ittstaüatiebedrijf Rotterdam Zingt van Hem Voor dit unieke concert, dat als titel draagt: 'Eens zal op de grote morgen' en dat D.V. op vrijdagavond 20 april in de grote zaal van de Doelen te Rotterdam gegeven wordt, zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Het Chr. Gemengd Koor 'Deo Cantemus', dat 330 leden telt en onder leiding staat van Cor de Haan, en het 170 leden tellend Chr. Residentie Mannenkoor uit Den Haag, dat gedirigeerd wordt door Aad van der Hoeven, zingen afzonderlijk en samen. Ook de sopraan Mariëtte Oelderik en het strijkorkest o.l.v. Marco Bons verlenen hun medewer king. Marina Sentcha bespeelt de vleugel en André de Jager het orgel. De koren brengen een zeer afwisselend pro gramma, o.a. De Heilige Stad, Nooit meer nacht, O Saviour, Maranatha, Jemzalem, Praise Ye the Lord en nog verschillende andere bekende liederen meer. Voor kaarten kunt U terecht bij de heer A. Voogt, Hobbemaplein 15, 3262 VB Oud- Beijerland, tel. 0186-614527. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Sommige ontwikkelingen worden al lang voorzien, maar sluimeren jaren. Reeds in de jaren zestig van de vorige eeuw werd er alarm geslagen over de toe stand van tiet milieu. De rapporten van de Club van Rome hebben toen heel wat losgemaakt Eén van de trends die toen werden berekend was die van de wereldvoedselvoorziening. Nu is de praktijk dikwijls weerbarstiger dan de theorie. Zo was dat ook het geval met de problematiek die door de 'Club' werd opgevoerd. Na verloop van tijd bleek dat veel bere keningen achterhaald waren of moesten worden bij gesteld. De aarde, de schepping,^ was 'veerkrachti ger' dan gedacht, er waren meer natuurlijke hulp bronnen dan berekend en de menselijke geest vindingrijker dan geacht. Als voorspellingen niet uitkomen heeft men de nei ging hun belang te bagatelliseren, of te ontkennen. Zo is dat -zeker onder het grote publiek - ook gegaan. Na enkele jaren vatte de gedachte post dat het allemaal wel meeviel. Inderdaad, volgens de computermodellen van toen hadden we nu op een heel wat lager niveau moeten functioneren dan in werkelijkheid het geval is. Het zou van kortzichtig heid getuigen daarmee al dat onderzoek als'niet van waarde' af te doen. Sindsdien zijn er de nodige noodsignalen afgegeven, soms moest er flink aan de rem getrokken worden. Feit blijft dat de aarde met de omringende dampkring een gesloten systeem vormt. Alles speelt zich In een betrekkelijke kleine schil rond de planeet af Dat betekent dat de bevol king er woonruimte, voedsel en bewegingsvrijheid moet vinden. De aanwezige voorraden blijven eindig en al het afval moet op de een of andere manier ver werkt of weggewerkt worden in die schil De geschetste problematiek was dus niet verkeerd, de wijze waarop ze werd gepresenteerd is later bijge steld. Het zou dus dom zijn signalen die sporen met die van veertig jaar geleden te negeren. Met de gevolgen van een aantal signalen worden we momenteel geconfronteerd. Ze komen uit de land bouwsector. Gekke koeienziekte, mond- en klauw zeer en varkenspest kunnen een ieder bekend zijn. Het nieuws er over domineert, maar wordt het ook begrepen? De wereld is een dorp, dat blijkt ook nu weer Mond- en klauwzeer in Engeland heeft z'n gevolgen in een schaapskooi. Er is moeilijk van oor zaak en gevolg te spreken, maar het huizen van gro te aantallen dieren bij elkaar, gepaard met uitge kiende fokprogramma's en een uitstekende medi sche begeleiding, moest welhaast eens mis gaan. Weerbaarheid tegen ziektekiemen, ontvankelijkheid voor andere, erfelijk Iets veranderde ziektekiemen en een grote kans op overdracht van de besmetting zijn mede gevolgen van wat dan wel de intensieve veehouderij genoemd wordt. Daarbij moet niet ver geten worden dat de consument uiteindelijk de prijs van het product mede bepaalt Het is nu makkelijk de blo-industrie verwijten te doen over een bedrijfsvoe ring die nodig was om te overleven. Wie nu nog dezelfde prijs neerlegt voor bijvoorbeeld een ei als In de jaren 50, moet maar eens uitleggen hoe dat kan. De schaalvergroting van de agrarische bedrijven was trouwens ook het gevolg van hetlandbouwstructuur- beleid van de EG, ook wel bekend als de uitwerking van het plan Mansholt, de Nederlandse landbouw commissaris in de jaren 60. Er moest een gemeen schappelijk beleid komen in plaats van de nationale maatregelen ter ondersteuning van de boerenstand. Dat beleid moest gericht zijn op vergrote productivi teit, gepaard gaand met de halvering van de in die sector werkzame beroepsgroep. Daarnaast moest het marktevenwicht (toen ai) hersteld worden door 5 miljoen hectare cultuurgrond aan de landbouw te onttrekken. Het leidde tot Investerings- en bedrljfs- beëindingspremles. Het leidde begrijpelijkenvijs ook tot de nu verfoeide schaalvergroting. Het gaat te ver om de EG - en haar toenmalige socia listische landbouwcommissaris - de schuld te geven. De landbouw heeft altijd, dat ligt In de aard van het beroep, het imago gehad van vrije jongens. In werkelijkheid is het de sector die al sinds het eind van de negentiende eeuw gesteund wordt door een aantal beschermende maatregelen. Die waren tot voor kort gericht op prijsondersteuning. Met de libe ralisatie van de markt kan dat niet meer - het werd trouwens veel te kostbaar - en nu loopt met name Europa tegen de overproductie aan. Alsof dat nog niet erg genoeg is, worden we ook nog eens gecon fronteerd met varkenspest, mond- en klauwzeer en bse. Deze week hebben Duitsland, Nederland en Dene marken, moderne landbouwstaten, geprobeerd van de nood een (kleine) deugd te maken. In feite was de boodschap: Pak deze crisis aan om de sector te moderniseren Dat voorstel zou lelden tot een pijnlij ke ingreep, maar dan was er op termijn winst te halen. De ander EG-partners waren er niet voor te porren en zullen overgaan tot (nationale) steun van de getroffen sector Op cruciale momenten blijkt wat eenheid waard is. Ondertussen loopt het consumentenvertrouwen terug en daarmee de afname De hele Meten, van producent tot de consument lijdt daar onder Alleen de consument heeft andere belangen, hij vraagt moeten de prijzen zo hoog blijven? Daarmee maakt hij de vicieuze cirkel dicht. Als we dat volhouden is er zeker sprake van een neerwaartse spiraal Overi gens heeft hij al jaren via de belastingen een 'gehaktbalheffing' betaald. Goede rentmeesters weten wat er leeft. Zij geven acht op de signalen die de natuur geeft. Soms moe ten er draconisch maatregelen genomen worden om erger te voorkomen. Het zal misschien niet allemaal gaan zoals de wetenschappers voorspellen. We doen er wel goed aan te luisteren en een aantal jaren voor uit te denken. Haiiie^ welkom in de sfaowroontvan Haveoefml 7, Sowmebdijk, tel. (0187) 48 33 28 district De Eiianden Basiseenheid Goeree-Overfiaklcee OUOiP. Wis»l 35 Tel. I0II7) éSlill fox 613734 RENESSE. PrinUhop Hognoom 172 lil. |0111) UlWd Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Al onze occasions inci. foto's op dé site van uw Opel-dealer |OPEL voor ouPorlJdeM Met plezier

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1