Israël ZAFIRA \\J I E Feestelijke eerste paal Everdinapolder Middelharnis Prachtige kamermuziek in Exoduskerk 'Zout als wapen' karels. mifoschade mew0i 31^^^ Garage Knöps B.V. 0900-8844 (30 cpm) ul^Aa MINNAARD VASTGOED \1sser Meubelen Reportage Laatste Informatieavond Gemeente Middelharnis Jannie Bechthum in Flakkeecialiteiten Kerktelefoonluisteraars opgelet! Wijziging locatie doopdienst Berea-gemeente Arend Duim 40 jaar in dienst bij gemeente Oostflakkee G^rtJClijk wdkont in de iitSotnindl^jk. Nieuw van Opel: voor auto rij den mP plezier Concert door viool en harp i^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS* TEL 0187-617 300 Lezing De Motte in gemeentehuis Middelharnis Rotterdam-Rijnmond Inbraak in personenauto Vernieling flitspaal Aanrijding Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning iÉ- ISO 9002 Wegens enorme belangstelling blijkt Gebouw "de Bron" te Oude Tonge te klein te zijn voor de Doop dienst van zondag 11 februari a.s. De nieuwe locatie is: Het "Prieel" van Sportcomplex De Staver aan de Olympiaweg 32 te Sommelsdijk. De aanvang is 14.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Donderdag 1 februari 2001 was het veertig jaar geleden dat onze mede werker Arend Duim uit Ooltgens- plaat in dienst werd genomen door het college van de gemeente Oolt- gensplaat. Hij was toen op een haar na 24 jaar. Hij kwam te werken bij de technische dienst van Ooltgens- plaat/Den Bommel/Stad aan 't Haringvliet als eerste gemeente werkman. In 1966, na de herindeling, kwam Arend automatisch in dienst van de gemeente Oostflakkee, waar hij nu zijn 40-jarige jubileum viert. Iets, wat tegenwoordig toch bijna niet meer voorkomt, 40 jaar in dienst bij dezelfde baas. Vandaag zal Arend, samen met zijn gezin, zijn naaste collega's van de buitendienst en enkele leden van het gemeentebestuur, in het Fort Prins Frederik, onder het genot van een heerlijk diner, zijn 40-jarig jubileum vieren. Vrijdag 9 februari 2001 73e jaargang nr. 6979 Weer stond Israël dezer dagen in het brandpunt van de wereldbelangstelling. De feiten zijn inmiddels bekend. De Likudpoliticus Ariel Sharon werdmetgro- te meerderheid gekozen tot premier. De nederlaag van zijn opponent Ehud Barak kreeg een extra dimen sie doordat de Iraëlisch Arabieren voor het overgrote deel niet naar de stembus ging of blanco stemde. Bij de verkiezing van Barak kwamen zij juist massaal op. Het huidige stemgedrag zegt alles van hun teleurstel ling. Zoals zovelen er kennelijk geen heil in zagen te kiezen tussen wat wel omschreven werd twee kwa den. Sharon erft een tot op het bot verdeeld land wat mede door de intifada grote economische en dus financiële problemen kent. Een land ook, dat weliswaar wissel de van politiek leiderschap, maar waar de samenstel lingvan de volksvertegenwoordiging niet veranderde. Dat wil dus zeggen dat naast de twee grote machts blokken een aantal andere partijen -soms zelfs splin terpartijen- de toon kunnen aangeven. Sharon staat voor eenzelfde keus als Ehud Barak toen hij begon. Of de Likud gaat met de Arbeiderspartij een regering van nationale eenheid aan, of Sharon moet een coalitie aangaan met de overige partijen. In het laatste geval is de meerderheid in de Knesset 3 stemmen (63 tegen 57). Zoals wel meer het geval is geweest, zou hij daarmee de 'gevangene' van een veel kleinere coali tiegenoot kunnen worden. Onder die kleinere partijen zijn ook -wat men dan wel noemt- de orthodoxe par tijen. Al lang wordt die macht als klemmend ervaren. Enerzijds is Israël een moderne staat, met een op westerse leest gestoelde democratie. Hoe dan ook vindt de politieke besluitvorming in de openbaarheid plaats. Het is in veel facetten ook een moderne staat, waarin het moderne levensgevoel domineert. Wat dat betreft moeten we er geen al te orthodox beeld van koesteren. Anderzijds is het land een smeltkroes van Immigranten uit alle windstreken, die hun wortels hebben in het Midden-Oosten, dan wel Oost-Europa. De immigratiegolven volgen elkaar op metals gevolg dat de samenleving een nieuw evenwicht moet vin den. Palestijnen Op de achtergrond zijn er dan ook nog de Palestijnen, een volk dat net zo gemêleerd is. Een volk ook dat leeft uit totaal ander tradities en politiek bepaald anders wordt geleid dan de buren. De internationale sympathie voor deze groep is onmiskenbaar gegroeid. Dat wekt venvachtingen. Waar hoop is, wil men op enig moment die hoop geconcretiseerd zien. Het is te begrijpen dat juist de jongeren, in een veel opener maatschappij opgegroeid dan hun ouders, geen geduld meer betrachten. Dat laatste is ook het gevaarlijke van deze intifada. Zijn de leiders in staat de regie in handen te houden? Daarbij moet bedacht worden dat verkiezingen a la Israël ook aan die kant van de demarcatielijnen weleens een totale aardver schuiving tot gevolg zouden kunnen hebben. Het is te hopen dat Sharon als zijn Likud-voorgangers Begin en Sjamir de wereld versteld zal doen staan door juist wel een vredespad uit te stippelen. Men ver- wachthetniet, de prognoses zijn somber. Tochzullen we ook deze 'havik' op zijn daden moeten beoordelen. Daarbij speelt een factor een grote rol: Amerika heeft weer een president Hoe men het ook wendt of keert: Bush zal mede de trend zetten. Mocht Sharon inder daad een brede regering in het leven roepen, betekent dit dat hij meer vrijheid heeft om alsnog tot een vre- desregering te komen. De druk daartoe vanuit de Arbeiderspartij zal ook groot zijn. Tegelijkertijd zal het intern problemen oproepen, omdat de invloed van orthodoxen er door gefnuikt zal worden. Israël zal zich dan nog meer als seculiere staat ontwikkelen. Beloften Dat laatste is nu net een reden waarom wij ook met een andere 'bril' naar de gebeurtenissen in het Mid den-Oosten kijken. Israël blijft voor velen het volk waaruit de Heere Jezus naar Zijn menselijke natuur voortkwam. Ook het volk dat Hem niet aannam, maar waarvoor beloften in de Bijbel genoemd worden die nauwlettend geïnterpreteerd worden in het licht van de huidige geschiedenis. Daar moeten we nuchter mee omgaan, maar het neemt niet weg dat deze bij zondere positie de betrokkenheid op wat er in dat kleine landje aan de Middellandse Zee onder 'ons' groot maakt. Een oorlog is Iets verschrikkelijks, zeker voor de bevolking, voor de 'pionnen' in het spel. Een oneervolle vrede is de brandstof voor een volgend conflict. Dat volk, maar ook de Palestijnen, behoeft ons gebed: Vrede voor Israël. Dat gaat dieper dan vreedzaam wonen met de 'buren'. Tegelijkertijd passen deze gebeurtenissen in het perspectief van de wederkomst van Christus. De geschiedenis stuwt naar dat heils- feit. Daar kan geen enkel volk omheen. Hatfwielnd 7, SoBitnetsdijk, tel. (0187) 48 33 28 nu in onze showroom Op D.V. zaterdag 17 februari kunt u luiste ren naar Machteld Kerkmeester (harp) en Hans Van kerckhoven (viool) in het uitste kend klinkende kerkgebouw van de Exodus gemeente, Dorpsweg 97 te Sonmielsdijk. De aanvang is 20.00 uur en het evenement wordt georganiseerd door 'de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee. De toe gangsprijs is f 15,- voor volwassenen en f 10,- voor scholieren, CJP-houders en 65- plussers; kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar binnen. Machteld Kerkmeester en Hans Van kerck hoven hebben voor dit recital een prachtig programma samengesteld met werken van o.a. Ibert, Massenet en Saint-Saens. De com binatie harp en viool is van grote schoon heid, de te spelen composities zijn dat ook en de uitvoerenden zijn zeer gekwaUficeerd, zodat de verwachtingen voor dit concert hoog gespannen zijn. Machteld Kerkmeester studeerde in 1995 af aan het Rotterdams Conservatorium bij Teresa Rieu. Verder bekwaamde ze zich door deelname aan masterclasses bij ver maarde harpistes als Susann Mc. Donald en Linda Woods. Als uitvoerend musicus is ze zeer actiefin binnen- en buitenland; in Indo nesië trad ze bijvoorbeeld sohstisch op in een veel bekeken programma van de natio nale televisie, terwijl ze in eigen land o.a. soliste was bij het Albert Heyn gala en bij het World Press Photo gala. Machteld vormt een vast duo met de Belgische violist Hans Van kerckhoven. Hans Van kerckhoven behaalde, ook aan het Rotterdams Conservatorium, de diploma's Docerend Musicus, Uitvoerend Musicus en Kameimuziek cum laude bij Vaclav Novak, Jena-Jacques Kantarow en Olga Martinova. Masterclasses volgde hij bij o.a. Igor Oistr- ach en Herman Krebbers. Een zilveren medaille verwierf hij op het 'Concours International' te Luxemburg en in 1998, won hij de 'Erasmus Soloist Award' in De Doe len te Rotterdam. Als concertgever'trad hij diverse op als solist met orkest en werkt hij mee aan radio- en televisie opnamen. Hans bespeelt een viool die in 1854 gebouwd is door de Italiaanse meesterbouwer Raffaele Antonio. De concertgevers en de organisatie rekenen op uw stimulerende aanwezigheid en nodi gen u bij deze van harte uit. REGISTERACCOUNTANTS Moernering (zout- en turfwinning), zoals dat in de late middeleeuwen in West-Nederland plaatsvond. In het gemeentehuis van Middelharnis, Koningin Juhanaweg 45, houdt De Motte, vereniging van amateur-archeologen voor Goeree-Overflakkee, op 15 februari a.s. te 20. 00 uur een lezing over zout. Drs. A.J. de Jongste, docent geschiedenis aan de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis zal spreken over 'Zout als wapen'. Zout kent een lange en uitgebreide geschiedenis. Al in de steentijd werd er over betrekkelijk grote afstanden in zout gehan deld. Dit smaak- en conserveringsmiddel was kostbaar en geliefd. Egyptische boeren die aan de piramiden van een farao bouw den, kwamen in opstand toe ze hun toege zegde rantsoen zou niet ontvingen. Voor de Romeinse soldaten was het zoutrantsoen (Latijn: salaris) al even belangrijk. Later bleek het voor heersers een handig middel om belasting binnen te halen. Pas in 1951 werd deze accijns op zout in Nederland afge schaft. Op donderdag 15 februari willen wij ons bezighouden met een aspect uit de geschiedenis van de Noordelijke Nederlan den in de 16e en 17e eeuw, waarin we Zout als wapen tegenkomen. De vraag is natuur lijk, is zout als wapen te gebruiken en wie gebruikte het dan wel als wapen? district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Tussen zaterdagmid dag één uur en maandagmorgen half zes werd op het Oost Voorgors ingebroken in een personenauto. Uit de auto werden gereedschappen en een radardetector weg genomen. MIDDELHARNIS - Maandagmiddag omstreeks vijf uur ontdekte men, dat onbe kenden de flitspaal op de Oudelandsedijk hadden vernield. SOMMELSDIJK - Dinsdagavond omstreeks half tien vond als gevolg van een voorrangskwestie op de Dorpsweg een aanrijding plaats tussen twee perso nenauto's. Een 52-jarige man uit Rotter dam reed op de Dorpsweg en een 50- jarige man uit Den Borrmiel reed op de Koningin Julianaweg. Zij botsten op elkaar, maar bleven ongedeerd. De auto's raakten zwaar beschadigd en moesten worden weg getakeld. Op zaterdag 10 februari zal er een reportage uitgezonden worden in het actualiteitenpro gramma Koffie Radio Plus van Radio Super- Star Middelharnis. De laatste informatieavond van de gemeente Middelharnis, met als thema veiligheid in de woonkern Nieuwe-Tonge, zal uitgezonden worden vanaf 10.00 uur. De presentatie ligt in handen van Jan van Dop en zal duren tot ongeveer 12.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren 107.3 FM in de ether en 105.9 FM op de Flakkeese Kabel. De herhalingen vinden plaats op zaterdag 10/02 vanaf 16.00 uur, maandag 12/02 vanaf 17.00 uur en dins dag 13/02 vanaf 13.00 uur. Het aantal vrouwen die in het programma "FlakkeeciaUteiten" van Radio Flal±ee hun levensverhaal vertellen is kleiner dan het aantal mannen. Het blijkt dat vrouwen vaker een interview afwijzen dan mannen. En dat is vreemd, want vrouwen kunnen toch best hun woordje doen. Maar de 48-jarige Jannie Bechtum uit Middelharnis kwam wel naar de studio om aan Jan Lodder te vertellen wat zij in haar leven heeft meegemaakt. Zij werd geboren in Goedereede-Havenhoofd en runt nu samen met haar man een schilderswinkel in Middelharnis. Haar schaarse vrije tijd besteedt zij aan lezen en handwerken. Zater dagmorgen om 9 uur kunt u haar verhaal beluisteren op Radio Flakkee. De herhaUng van "Flakkeecialiteiten" is dinsdagavond te horen tussen 6 en 7 uur. Gas - Water - Warmte Züidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Vanavond, vrijdag 9 februari, organi seert P.V. 'De Zwaluw' weer een gezel lige bingo met veel mooie en vooral bruikbare prijzen, zoals vleesschotels, boodschappenmanden, prachtige plan ten en nog veel meer. U bent allen van harte welkom in ons clublokaal aan de Dorpsweg 2 te Oolt- gensplaat. De aanvang is 20.00 uur en de koffie en thee zijn gratis. De wethouder in actie. Het mag altijd een groot feest genoemd worden, als op een bepaalde locatie een nieuw project van start gaat. Zo ook in de Everdinapolder. Na een lange periode van voorbereidingen werd afgelopen woens dagmiddag door wethouder L. Vroegindeweij van Ruimtelijke Orde ning en Economische Zaken, de bekende, symbolische eerste paal gesfagen. En daarmee is het sein gegeven voor dé bouw van de geplande 106 woningen in deze tweede fase. Na de eerste paal werd door een werknemer van Amstelland Ontwikkeling een kleine hoe veelheid vuurwerk afgestoken, als bijdrage aan de gezelligheid. En ook daarna, tijdens de bijeenkomst van gemeente, wethouders, kopers en overige betrokkenen in het Prieel van De Staver, was de gezelUgheid ruimschoots vertegenwoordigd. De kopers werd gevraagd even te poseren, waar ze met plezier gehoor aan gaven. Ontwikkelingsmanager G. Bolk overhandigde de gemeente Middel harnis uit naam van opdrachtgever Amstelland Ontwikkeling een cheque ter waarde van f 25.000,-, bestemd voor het plaatsen van een kunstwerk in de nieuwe wijk, waarin de woningen variëren van f 186.000,- voor de sociale koopwoningen tot f 860.000,- voor de vrij staande woningen. Het totale project bestaat uit ca. 334 woningen, waarvan de eerste 88 dit voorjaar Worden opgeleverd. De tweede fase, 106 woningen in totaal, is afgelopen woensdag van start gegaan en de plannen voor de circa 140 woningen aan het nieuw aan te leg gen Havenkanaal uit de derde fase zijn momenteel volop in ontwik keling. Drie.architecten hebben elk een fase voor hun rekening geno men. Aan de groenvoorziening, water, rust, privacy, maar ook de kindvriendelijkheid is veel aandacht besteed, zodat het voor jonge kopers - en dat waren ze bijna allemaal - aantrekkelijk is, om zich in de toekomst op één van deze locaties te vestigen. De verwachting is dat alle woningen voor kerst 2002 zullen opgeleverd zijn. Aanstaande zaterdag zal er in de Ned. Her vormde Kerk van Middelharnis een grote Koor- en Samenzangavond gehouden wor den t.b.v. de aflossing van de Gereformeerde Gemeente en Nieuwe Tonge. Deze avond zal ook voor de kerktelefoon van de Hervormde Gemeente Middelharnis, Hervormde Gemeente Sommelsdijk, Chr. Ger. Kerk Middelharnis en de Gereformeer de Gemeente Middelharnis te beluisteren zijn. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. De bekende Mannenkoren 'Ethan' uit Yer- seke en 'Groot Rotterdam' uit Rotterdam zullen deze avond hun medewerking verle- Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 nen. Ds. A. M. den Boer uit Dirksland heeft de leiding deze avond en hoopt een medita tie te verzorgen. Wilt u ons financieel steunen, dan kan dat door een gift over te maken op ons bankre keningnummer 3454.19.162 inzake Ger. Gemeente te Nieuwe Tonge. KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1