Ouddorpers ongerust over vuurwerkopslag Tewaterlating 'Dutch Pioneer' IE 0900-8844 Alarm voor kustveiligheid op termijn itlottieebiaH yi-'^z (\- www.buijze.nl Kop van Goeree pleit voor zeewaartse kustv er sterking m(yyL MINNAARD VASTGOED Abonneert U op Eilanden-Nieuws Eerste paal voor 106 woningen in Everdina- polder Middelliarnis rEESTELDKE DOOPDrENST Extra kerkdienst Ger. Gem. Dinsdag 6 februari 2001 73e jaargang nr. 6978 Nadat in Enschede en in Volendam zich dramatische gebeurtenissen heb ben afgespeeld zit bij menigeen de schrik er nog goed in. En als je dan hoort of leest dat er plannen bestaan om slechts op steenworp afstand van je woning een vuurwerkopslagplaats te verwezenlijken, dan brengt dat de gemoederen danig in beroering. Dat is in Ouddorp het geval. Tijdbom De eerste week van december jl. kregen daar de bewoners van de straten rond de doe-het- zelf handel van M. van den Boogert aan de Hofdijksweg een kennisgeving van het ISGO dat aan het genoemde bedrijf een ont- werpvergunning was verleend voor de opslag en verkoop van vuurwerk. Aanvan kelijk reageerden de meeste buurtbewoners laconiek. Men ging ervan uit dat het om de slechts drie dagen durende vuurwerkopslag voor de jaarwisseling ging. Enkele buurtbe woners echter besloten om de stukken - die 'in verband met de te verlenen vergunning ter inzage lagen in het gemeentehuis - eens in te zien, en concludeerden dat het niet om een tijdelijke maar een permanente vuurwerkop slag ging, waarbij de hoeveelheid op te slaan vuurwerk het dubbele bedraagt van de huidi ge toegestane hoeveelheid: 2000 kilo in plaats van 1000 kilo vuurwerk. Daarnaast begrepen ze dat in het pand ook nog eens ruim 160 stuks gasflessen/-tanks, 1000 liter kerosine, 500 liter verf en 100 liter oplos middelen opgeslagen zouden kunnen wor den. En dat zette een tweetal families uit de buurt ertoe aan om daar actie tegen te onder nemen. Ze verspreidden een brandbrief onder de buurtbewoners (101 adressen) waarin ze waarschuwden voor een 'tijdbom in de voor- af achtertuin'. Daarbij gevoegd was éëöStanÏÏaard-bekenkingensclttift wiaar- op men naam, adres en handtekening kon zetten, waarna de formulieren zouden wor den overhandigd aan het ISGO. In totaal waren dat er 71, terwijl ook de directeur van de Vliedberg namens de bewoners van het verzorgingshuis zijn bedenkingen kenbaar maakte. Reactie Het ISGO heeft inmiddels laten weten dat ze a.s. donderdagavond 8 februari in m.f.g. 'Dorpstienden' vanaf acht uur een openbare hoorzitting belegt over de kwestie. Daarbij zullen behalve de vergunningaanvrager ook wethouder Lokker van de gemeente Goede^ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning reede, twee afgevaardigden van het ISGO, brandweerofficier Meijers en de heer Cheung van de Landmacht aanwezig zijn. De heer Van den Boogert zelf zegt de onge rustheid van de omwonenden best te kunnen begrijpen, maar volgens hem zijn er echt geen reden voor zulk een bezorgdheid. Hij heeft laten weten dat het niet om een perma nente vuurwerkopslag gaat; na nieuwjaar heeft hij de betreffende ruimte weer veel te hard nodig voor het opslaan van andere goe deren. En om calamiteiten tegen te gaan heeft hij in het pand zgn. sprinklerinstallaties in laten bouwen die in geval van brand het opgeslagen vuurwerk besproeien, en nat vuurwerk ontploft niet. Bestemmingsplan In afwachting van de a.s. hoorzitting zijn de buurtbewoners nog verder op onderzoek uit gegaan. Daarbij kwamen ze terecht bij het vigerende bestemmingsplan en kwamen ze tot de conclusie dat vuurwerkopslag op de bewuste locatie niet mogelijk is. Volgens het bestemmingsplan zou een afstand van 100 meter moeten worden aangehouden vanaf de opslagplek tot aan de rand van de bewoning. Erop lettend dat deze afstand tot de 'Vlied- berg' slechts ca. 30 meter bedraagt en dat er nog eens 50 woningen zich binnen de bewuste straal van 100 meter bevinden, zijn de actievoerende bewoners van mening dat er absoluut geen vuurwerk mag worden opgeslagen. Daarom hebben ze een tweede actiebrief opgesteld waaraan deze keer 77 mensen meededen en die dezer dagen naar het college van B&W zou worden gezonden met het dringende verzoek om het huidige bestemmingsplan te handhaven. Verantwoordelijkheid Ook aan de raadsleden afzonderlijk is een brief verzonden om ze over de kwestie te infoiineren. Daarin worden,jnet het oog op. Enschede, enkele indringende vragen gesteld omtrent de veiligheid in de eigen gemeente. "Kan ook óns zoiets overkomen? Zijn wij hierop voorbereid?" De bewoners betrekken in deze zorgen ook de aanwezig heid van een benzinestation, dat zich op ca. 100 meter afstand bevindt. De bewoners wij zen op de enorme les die inmiddels geleerd zou mogen zijn uit de vuurwerkramp en spreken er hun verbazing over uit dat deson danks de gemeente en het ISGO van plan zijn om de bewuste vergunning te verlenen. Ze wijzen de raadsleden op hun verantwoor- delijldieid om de burgers te beschermen. "Na alle actuele gebeurtenissen heeft u de verphchting om op te komen voor de belan gen van uw inwoners ten aanzien van de vuurwerkopslag. U kunt tonen dat de poli tiek daadwerkelijk en daadkrachtig kan optreden door op te komen voor onze belan gen en veiligheid." Uitdrukkelijk vermelden ze tenslotte dat de acties van de buurtbewo ners niet tegen de heer Van den Boogert gericht zijn, maar tegen vuurwerkopslag in de woonwijk. A.s. donderdag zullen we er meer over horen. Twee mammoetkranen met een tilkracht van 650 ton en 500 ton moesten er aan te pas komen om hem te water te laten. Met 5 centi meter extra ruimte paste hij door het sluisje van de haven: de nieuwe sleepboot 'Dutch Pioneer' van de heer Gebuis. Hij werd gebouwd op werf 'De Plaete' en daar afgelopen zaterdag ook te water gelaten. De ruim 200 ton wegende sleepboot 25,6 meter lang en 7,8 meter breed. Een forse maat voor de haven van Ooltgensplaat. Het is dan ook de grootste boot die ooit op deze werf werd gebouwd. De 'Dutch Pioneer', die 24 ton kan trekken, gaat zijn werk verrichten in Kazach- stan op de Kaspische Zee. Het zusterschip 'Dutch Pearl' is daar al twee jaar operatief. De tewaterlating bracht in Ooltgensplaat heel wat volk op de been. Dat was ondermeer te danken aan het feit dat het dorp niet echt op (de veel te grote) kraan van dit formaat is berekend. Maar de andere kraan, waarvan de bestuurder dacht in de polder meer ruimte te hebben, liep daar bijna vast op de smalle weggetjes. Door de stromende regen en de duur van de hele operatie, nam de belangstelling echter vlug weer af, dit mede doordat het geruime tijd duurde voor de boot in het water lag. Het klaarmaken van de boot voor transport nam 3 uren in beslag en de tewaterlating ook nog eens een half uur. (30 cpm) Aanrijding MIDDELHARNIS - Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur vond op de Koningin Julianaweg een aanrijding plaats. Een 77- jarige automobilist uit Sommelsdijk reed op de Koningin Julianaweg en wilde linksaf slaan, de Hobbemastraat in. Hierbij zag hij een 16-jarige bromfietser uit Dirksland over het hoofd, die in de richting van de Lange- weg reed en zojuist een afslaande auto rechts passeerde. De bromfietser en zijn 16-jarige passagiere uit Middelharnis raakten gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Schoorsteenbrand ACHTHUIZEN - Donderdagmorgen om streeks kwart over elf vond in een woning aan de Langstraat een schoorsteenbrand plaats. De brandweer bluste het brandje. Snelkraak OUDE TONGE - Vrijdagmorgen omstreeks vier uur vond in de Dabbestraat een snel- kraak plaats in een drogisterij. De gehele winkel werd doorzocht. Üit de winkel wer den enkele parfums weggenomen. In de Evangelische Berea Gemeente te Oude Tonge, vindt op 11 februari a.s. weer een feestelijke doopdienst plaats. Een aantal mensen laten zich dopen op Bijbelse wijze, door onderdompeling. Het doopbad staat klaar voor iedereen die zijn oude leven wil begraven, en op wil staan in een nieuw leven. Ook voor mensen buiten de eigen gemeente, die een verlangen heb ben zich te laten dopen, op grond van hun geloof in Jezus Christus, bestaat de moge lijkheid om het die dag ook te doen. Het feest vindt plaats in het gebouw "De Bron" Melk weg 75 te Oude Tonge. De aanvang is om 14.30 uur en de zaal is vanaf 14.00 uur open. Na de dienst is er gelegenheid om na te pra ten en een kopje koffie te nuttigen. Voor kin deren beneden 7 jaar is er opvang aanwezig. Iedereen hartelijk welkom. Wethouder L. Vroegindeweij van Ruim telijke Ordening en Economische Zaken van de gemeente Middelharnis zal op 7 februari a.s. de eerste paal slaan voor de 106 woningen van het uitbreidingsplan Westplaat in Middelharnis. Ontwikke lingsmanager G. Bolk zal uit naam van opdrachtgever Amstelland Ontwikke ling de gemeente Middelharnis een che que van f 25.000,- aanbieden. De gemeente zal hiervoor een kunstwerk voor de nieuwe wyk laten vervaardigen. Dit zal gevierd worden in bijzijn van gemeente en wethouders, kopers en ove rige betrokkenen bij het project. De 106 woningen bestaan uit onder meer seniorenwoningen, sociale koopwoningen, vrijstaande en twee-onder-een kapwonin- gen. Het project is grotendeels verkocht, slechts enkele woningen zijn nog beschik baar. De prijzen van de woningen variëren van f 186.000,- voor de sociale koopwonin gen tot ca. f 860.000,- voor de vrijstaande woningen. De kopers komen voornamelijk van Goeree-Overflakkee en uit de regio Rot terdam. De woningen zijn ontwikkeld in der tigerjaren-stijl. Naar verwachting zullen alle woningen voor kerst 2002 zijn opgeleverd. Schippers architecten uit Den Haag is ver antwoordelijk voor h^t ontwerp. Amstelland Ontwikkeling realiseert in totaal in circa 334 woningen in de Everdinapolder en het Havenkanaal in drie fasen. De 88 woningen uit de eerste fase worden dit voor jaar opgeleverd. De tweede fase, 106 wonin gen, start 7 februari 2001. De circa 140 woningen aan het nieuw aan te leggen HavenJkanaal uit de derde fase zijn momen teel volop in ontwikkeling. De verkoop van deze fase zal naar verwachting medio vol- 't Was afgelopen donderdag 48 jaar geleden dat in ons gebied de water snoodramp zich voltrok. Eén febru ari zal daarom ook lang in het teken blijven staan van die gebeurtenis. Heel toepasselijk werd daar jl. don derdagavond ook bij stilgestaan in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Daar belegde de Provincie Zuid- Holland een regiobijeenkomst over het project 'Visie Hollandse Kust 2050', een avond waarbij de duur zaamheid van onze kust als zeewe ring centraal stond. Er zijn duidelijke indicaties dat het er wat dat betreft niet rooskleuriger op wordt. Stij ging van de zeespiegel, bodemdaling van het vasteland, toename van zware stormen, toe nemende erosie langs de kustlijn en duinaf slag, het zijn allemaal signalen dat er iets moet worden ondernomen om ook over pak weg 50 jaar hier nog veilig te kunnen wonen. De overheid is zich van de aanwalikerende kustveiUgheidsproblematiek bewust en is daarom - in samenwerkingsverband tussen de kustgemeenten, waterschappen. Rijkswa terstaat, VROM en de provincies Noord- en Zuid-Holland - een project gestart waarin ze bestudeert in hoeverre de kust bestand is en blijft tegen het geweld van de zee. En als er maatregelen genomen moeten worden wil de overheid daarbij tevens in ogenschouw nemen welke maatschappelijke en economi sche ontwikkelen daarin mee betrokken kun nen worden zoals wonen, werken, recreatie, drinkwaterwinning en landschaps- en natuurwaarden, gas- en zandwinning, scheepvaart en visserij. Wie meer wil weten over de ontwikkelingen op dit gebied kan wekelijks een bezoek ■b'engen aan de website www.kustvisie.nl. Ook vragen kunnen daar worden neerge legd. Regiobijeenkomsten Al in Eilanden Nieuws van 15 december jl. hebben we over de kustproblematiek uitge weid naar aanleiding van een vraaggesprek met gedeputeerde van de provincie Zuid- Holland, L.E. van der Sar. Ook hij was aan wezig tijdens de regiobijeenkomst van vori ge week donderdag. Graag legt hij het oor te luisteren bij wat de eigen bewoners van het kustgebied op het hart hebben als het gaat over te nemen veihgheidsmaatregelen. Daarom zijn de regio-avonden ook bedoeld: meedenken en meediscussiëren, meningen, aandachtspunten, ideeën of commentaren naar voren brengen, suggesties of oplossin gen aandragen, elkaar op de hoogte houden van onderzoeksresultaten en samen spreken over mogelijke oplossingen met de bijbeho rende consequenties. Het past ook geheel in het beleid 'de Provincie komt naar u toe'"Ik ben ervan overtuigd dat ingrijpende veilig- heidsoplossingen alleen kans van slagen hebben wanneer deze kunnen rekenen op steun en waardering van de directe belang hebbenden. Van u dus!", riep Van der Sar zijn gehoor toe. Vandaar het mede betrekken van bewoners en vertegenwoordigers van lokale organisaties in het kustgebied. "Zij zijn immers de kenners van het gebied en zij kunnen ons wijzen op onduidelijkheden oif zaken die wij over het hoofd hebben gezien." Wat speelt er? Allereerst ging Van der Sar in op de ontwik kelingen rond de kustveiügheid. "Gelukkig is onze kustverdediging nu nog prima in orde" liet hij weten. "Onverwachte rampen daargelaten hoeven we ons de eerstkomende jaren geen grote zorgen te maken, maar dat betekent niet dat we achterover kunnen leu nen." Hij gaf aan dat naar verwachting de temperatuur in ons land de komende eeuw toeneemt met 1 tot 3,5°C en dat de zeespie gel daardoor stijgt met 60 tot 85 centimeter. Zelfs wordt al over 1.10 meter gesproken. Als het gaat om de bescherming tegen het zeewater hanteert de overheid veiligheids normen. Die wettelijke normen zijn per dijk ringgebied vastgesteld en zijn gerelateerd aan het maatschappelijk belang in het betreffende gebied. Sinds 1990 is het kust- lijnbeheer vooral gericht op het compense ren van kustverlies door water, weer en wind (erosie) d.m.v. zandsuppleties. Daardoor is een teruggang van de kustlijn tot staan gebracht. Inmiddels is echter duidelijk geworden dat op langere termijn de zand suppleties aanzienlijk zullen moeten worden verhoogd. Zo zal in 2020 een dubbele hoe veelheid zand moeten worden aangebracht en in 2100 een viervoudige hoeveelheid. Ook zal het strand mee opgehoogd moeten worden om te voorkomen dat de zee tegen gend jaar starten. Dankzij een grote variatie in woningtypen en architectuurstijlen, van modem tot klassiek, krijgt de nieuwe buurt een uitgesproken karakter. Drie architecten hebben elk een fase voor hun rekening geno men. Aan kindvriendelijkheid, veel groen, water, rust en privacy is in de wijk veel aan dacht besteed. w- de duinvoet aan komt te liggen. Ondanks deze maatregelen zijn er plekken in de kust waar op kortere of langere termijn de erosie zo sterk kan zijn dat zandsuppletie te kort schiet. Bij wijzigingen in het stormklimaat kan de robuustheid van de zeewering, en daarmee de veiligheid, te zeer onder druk komen te staan. Eén van die plekken in de kust is de 'Kop van Goeree', dat op twee plekken 'zorgenkinderen' kent: het 'Flaau- we Werk' en het 'Westhoofd', bij de vuurto ren. Door toename van erosie ter hoogte van het 'Flaauwe Werk' kan de stabiliteit van de bitumendijk worden ondermijnd. Op langere termijn (100) jaar wordt zelfs een aanzienlij ke erosie op de 'Kop van Goeree' verwacht. "Het is dan ook dringend noodzakelijk om te onderzoeken welke extra inspanningen nodig zijn om onze kustveiligheid ook in de toekomst te kunnen handhaven.", aldus Van der Sar. Vandaar het project Visie Hollandse Kust 2050. Dit studieproject telt drie stappen, waarvan de eerste twee bijna gereed zijn. In stap 1 werden de gevolgen van klimaat verandering, zeespiegelstijging en bodem daling voor ons kustsysteem geanalyseerd. Daarbij bleken inderdaad problemen te bestaan. In stap 2 werd de probleemanalyse nader uit gewerkt en is bezien welke ruimtelijke ont wikkelingen er in het kustgebied zijn en werd een analyse gemaakt van veiligheid en risico's. Het kustvisie-project toont aan dat steeds meer bebouwde delen van badplaat sen een toenemende kans op schade kunnen krijgen. Tenslotte zijn in stap 2 allerlei oplossingen onder de loep genomen die in aanmerking komen om ook op lange termijn droge voeten te houden in West-Nederland. Per kustvak afzonderlijk zijn oplossingsrich tingen onderzocht. Thans staat stap 3 voor de deur. Daarbij zul len de resultaten uit de vorige twee stappen bijeen worden gebracht en zullen de effecten worden bezien die mogelijke oplossingen voor een bepaald deel van de zeewering heb ben op de naastgelegen kustvlakken. Ook de maatschappelijke gevolgen zullen daarbij worden betroldken en vanzelf worden in stap 3 ook de financiële aspecten meegewogen door middel van een kosten-baten analyse. COMBI actief in beeld en geluid Wat kan er? Ook de heer H. Steetzel, deskundige op het gebied van kustvorming en op dat terrein werkzaam bij bureau Alkyon, ging op de problematiek in. Vooral op de technische mogelijkheden tot verstertóng van zeewe ring. Daarbij nemen drie begrippen een belangrijke plaats in: kustlijnhandhaving, veiligheidswaarborging en risicobeheersing. Kustlijnhandhaving ziet op het op z'n plaats houden van de kust, onder andere door zand suppletie op plekken waar veel zand is weg geslagen. Kustlijnhandhaving staat overi gens onder invloed van andere factoren, zoals bijv. de ontwikkelingen rond de 2e Maasvlakte en een ander spuiregime voor de Haringvlietsluizen. Veiligheidswaarborging levert in geval van een brede duinenrij geen problemen op. Bij het 'Flaauwe Werk' echter worden proble men binnen 50 jaar niet uitgesloten, maar om daar meer over te kunnen zeggen wil men eerst meer kennis over harde zeewerin gen in huis hebben. Het begrip risicobeheersing speelt vooral bij badplaatsen, dus daar waar bebouwing (zoals hotels of boulevards) op de zeewering voorkomt - voor Goeree-Overflakkee niet aan de orde. Wat oplossingsrichtingen betreft zijn in z'n algemeenheid drie principe-scenario's ont wikkeld: consoUderen (duurzamer maken), aanpassen en transformeren. Consolideren kan d.m.v. duinvoetversterking, dijkverzwa ring, vergroting van de duinmassa of duin- voetsuppletie; aanpassing van de kust(ver- dedigingstechniek) kan o.a. door het aan brengen van onderwaterdammen of golfbrekers; transformeren kan bijvoorbeeld door 'verduining' of door het verschuiven van getijdengeulen, waardoor o.a. de golfdy- namiek wordt verminderd. Voor de 'Kop van Goeree' wordt als oplos singsrichting gedacht aan het versterken van de bitumendijk bij het 'Flaauwe Werk', in combinatie met zandsuppleties. Een andere mogelijkheid is het transformeren van de kustzone d.m.v. een nieuwe duinenrij vóór de bestaande zeewering of door verplaatsing van de zeewering d.m.v. een nieuwe aan te leggen duinenrij landinwaarts. Vervolg op pag. 2 STAD AAN 'T HARINGVLIET - Woens dag 7 februari 2001, 19.30 uur, student B.J. van Boven uit Benthuizen. '4 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 INKOMENS- EN VERMOGENSPIANNING Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee Eén van de zorgvruMiaeren waar het de kustverdediging betreft: duinafslag na storm, ter hoogte van de vuurtoren. J uurtoio-smrvlea OUCDMP' WiillMat 35 Til. |I>1I7| 6)1611 hx 6I37U «MBSE. Hnliliip HqiiKm 171 Hl. |ai 11| 461400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1