IE 0900-8844 \{mi^im^ ZAFIRA Reconstructie Dirkslandse lanen zoveel mogelijk conform wensen bewoners IVIogelijk 200 meter breed kanaal door Goeree-Overflakkee \>J Kindermiddag 'Wijs op iveg' 0^7,^1 K- ,[/yL MINNAARD VASTGOED Oud papier Sommelsdijk ProfitEffecf Nederlandse Vissersbond polst actlebereidheid Europese zusterorganisaties Garage Knöps B.V. Visser Meubelen Wat doet de gemeente met stankoverlast? Visser ScVisser Gemeente Goedereede schrijft brandbrief aan Vaste kamercommissie Vrijdag 2 februari 2001 73e jaargang nr. 6977 (30 cpm) Auto in de sloot STELLENDAM - Maandagavond omstreeks kwart over zes raakte op de Plaat weg een 22-jarige automobilist uit Stellen- dam de macht over het stuur kwijt. De man was geschrokken van een afslaande vracht wagen. Hij belandde met zijn personenauto in de sloot. Hij liep een hoofdwond Op en is voor behandeling naar de huisarts gegaan. Aanrijding SOMMELSDIJK - Maandagmorgen omstreeks zeven uur vond op de Ie Staver- seweg een aanrijding plaats. Een tot nu toe onbekende bestuurder van een rode BMW kwam in botsing met een 17-jarige bromfiet ser uit Dirksland. De automobilist reed na de aanrijding door. De bromfietser kwam ten val en liep licht been- en armletsel op. Snelheidscontroles DEN BOMMEL OUDE TONGE - Perso neel van de Verkeerspolitie (Project Ver keershandhaving) hield maandagmorgen en -middag radarsnelheidscontroles op de Til- sedijk in Den Bommel en de N59 in Oude Tonge. Tussen half negen en tien uur werd gecontroleerd op de Tilsedijk. Van de 210 passerende automobilisten hielden 24 zich niet aan de maximum snelheid van 80 km/uur. Op de N59, waar tussen kwart over elf en kwart over twaalf werd gecontroleerd, hielden 84 van de 280 passerende automobi listen zich niet aan de 70 km-limiet. Op het zelfde tijdstip werd eveneens op de N59 gecontroleerd, waar de maximum snelheid van 100 km/uur geldt. Van de 200 passeren de automobilisten kunnen er 2 binnenkort een acceptgirokaart in de brievenbus ver wachten wegens het overschrijden van de maximum snelheid. Hoogst gemeten snel heid bedroeg 111 km/uur. Tussen kwart over één en kwart over twee stond de snelheidsra dar wederom op de N59. Van de 289 passe rende automobilisten werden er 91 geflitst. Inbraak in woning OUDDORP - Dinsdagavond werd door onbekenden ingebroken in een woning aan de Weststraat. Men was de woning binnen gekomen door de ruit van een schuifpui te verbreken. De gehele woning werd door zocht en overhoop gehaald. Het is nog niet duidelijk wat er precies is weggehaald. Er wordt wel geld vermist. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning actiefin beeld en geluid installatiebedrijf Zaterdag 3 februari komen de leden van het Mannenkoor 'Ons Koor' vanaf 9 uur weer bij u langs. Wilt u het papier gebun deld langs de straat zetten a.u.b. BELEGGINGEN Onafhankelijk beleggingsadvies Dagelijkse positiebewaking Resultaatafhankelijke vergoeding mr. A. van der Veer tel. (0187) 60 90 12 E-mail: info@profIteffect.com Voor alle kinderen van de basisschool wordt op woensdag 7 februari a.s. een kindermid dag georganiseerd. De middag zal gehouden worden in de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstienden 3 te Ouddorp en duurt van 12.30 tot 16.00 uur. Vanaf 12.15 uur staan de deuren voor jullie open. Wat gaat er gebeuren? Eerst gaan we samen eten, daarna kunnen jullie kijken naar een poppenkast en er zal ook een groot spelprogramma gehou den worden. Jullie zijn van harte welkom. Kom je ook? Gesloten visserij gebieden in de Noordzee Op dinsdag 30 januari jl. heeft het bestuur van de Nederlandse Vissersbond, in crisis beraad bijeen, besloten om de actiebereid heid te peilen van haart Europese zusteror ganisaties. De door de Europese Commissie ingestelde gesloten gebieden treffen de vis- sersvloten hard. De Vissersbond wil op Europees niveau gezamenlijk optrekken en een actieplan voor de korte en lange termijn ontwikkelen. Volgende week komt het bestuur weer bijeen. Om de steuid van de kabeljauw te bescher men heeft de Europese Commissie gebruik gemaakt van haar bevoegdheden om een noodmaatregel uit te vaardigen. Grote delen van de Noordzee worden van 14 februari tot 1 mei gesloten voor de gehele visserij. Alhoewel de Nederlandse vloot over slechts 10% van het Europese kabeljauwquotum beschikt, krijgt men wel de hardste klappen, aldus het bestuur. Verder spreken de vissers hun verontwaardiging uit dat de Deense industrievisserij wel wordt toegestaan om in de gesloten gebieden te vissen. Nederlandse vissers hebben aan de Europese Commissie zelf het voorstel gedaan om de visserij op de Noordzee voor vier weken volledig te ver bieden. Dit moet dan gebeuren in de periode dat de schol en kabeljauw kuit schieten. Vol gens de vissers is deze maatregel doel treffender dan het door Brussel opgelegde verbod. Nu worden vissers uit de Europese lidstaten gedwongen om voor 10 weken op dezelfde bestekken te vissen. Dat komt de visstand absoluut niet ten goede, aldus het bestuur van de Vissersbond. De Nederland se Vissersbond peilt de komende week de meningen van de visserijorganisaties van de landen rondom de Noordzee. Gepoogd wordt om voor zowel de korte als de lange termijn tot een actieplan te komen waarbij enerzijds de kabeljauwstand wordt bewaakt en anderzijds dé kotters nog wel rendabel kunnen vissen. Ni'euiv van Opel: VOO/' amPorijden m1^ plezier De gemeente Dirksland komt flink tegemoet aan de wensen die de bewoners van een aantal straten in Dirksland ken baar hebben gemaakt in verband met de aanleg van een nieuwe riolering en een reconstructie van de betreffende straten. Het gaat om de Emmalaan, Wilhelminalaan, Prins Bernhardlaan en Secretaris Rooijlaan. Op 8 januari jl. hield de gemeente hierover een voorlichtingsavond in gebouw 'de Schakel'. Bewoners werden daar geïnformeerd over de plannen die er voor deze straten liggen. Een grote opkomst gaf blijk van de betrokkenheid van de bewoners bij de toekomst van hun straten. Op de avond konden de bewoners door middel van het invullen van vragenformu lieren laten weten welke aandachtspunten ze daarbij belangrijk vinden of welke wensen en suggesties ze hebben. Daarnaast zetten bewoners van de Emmalaan een enquête op touw om specifiek hun wensen en ideeën kenbaar te maken. Deze week werd tijdens een openbare vergadering van de commissie Grondgebied van de gemeente Dirksland ingegaan op hetgeen de bewoners via de vragenformulie ren en enquête hebben uitgesproken. Duidelijk bleek daarbij dat de gemeente zoveel mogelijk rekening houdt met wat er bij haar burgers, de bewoners van genoemde stra ten, leeft. Zij vroegen o.a. aandacht voor verharding en verlichting van achterpaden, voor de troosteloze aanblik van sommige plantstro- ken, voor verkeersveiligheid (o.a. door visuele versmallingen of ver hoogde kruisingsvlakken aan te brengen), voor verbetering van trot toirs alsook aandacht voor de terug te planten bomen. Graag zien de bewoners het laanidee van de straten, waardoor deze al jaren worden gekenmerkt, behouden. De bewoners van de Emmalaan houden zelfs liefst het gehele straat beeld in stand: een geasfalteerd wegdek met aan weerszijden grint- trottoirs. Ook zien ze graag hetzelfde type boom terug als er nu staat en verkiezen ze de oude maatvoeringen van de straat. Waar vanuit de commissie enige voorkeur doorklonk om de Emmalaan te verbreden, o.a. ten behoeve van het parkeren en een betere doorstroming van het verkeer, vrezen de bewoners een verhoging van de snelheid vvaarmee door de straat gereden zal gaan worden, als die breder wordt. Ten opzichte van het merendeel van de Emmalaanbewoners liet één bewoonster een wat afwijkend geluid horen. Bij tijden geplaagd door wateroverlast en bij gebrek aan een eigen inrit voor een aantal wonin gen in de straat, ziet zij liever dat bij de reconstructie van de Emma laan niet hoofdzakelijk of uitsluitend zal worden gehecht aan cultuur historische waarden van de straat, maar dat er ook ruimte zal zijn om d.m.v. modernisering een oplossing van de problemen te reaUseren. Over deze en dergelijke zaken ging het tijdens de laatstgehouden commissievergadering, waarvoor de bewoners opnieuw waren uitge nodigd om die bij te wonen. Commissieleden en woordvoerders 'uit Het straatbeeld van de Emmalaan, dat de bewoners het liefst behouden zien de straat' konden zo nog eens met elkaar van gedachten wisselen, waarvan het resultaat was dat naar veler tevredenheid thans een com missie-advies richting B&W kan worden gezonden waarin de wen sen van de bewoners zoveel mogelijk doorklinken. Als het karwei wordt uitgevoerd zullen de straten niet in hun geheel, maar slechts voor de helft worden open gelegd. Er zullen platenbanen worden aan gelegd, terwijl in de zomervakantie geen straten zullen open liggen. Naar verwachting kan medio april met de werkzaamheden worden begonnen. n De belangrijkste zoetwaterinlaat aan de noordkant van het eiland staat nabij het Dirkslandse Sas. Met veel zekerheid kan er momenteel nog niets worden gezegd, maar het Waterschap Goeree-Overflakkee bestu deert - in overleg met Rijkswaterstaat en het ministerie van I^andbouw, Natuur en Visserij de mogelijkheid om een bihnendijks kanaal door de noordkant van het eiland aan te leggen van maximaal 200 meter breed. De noodzaak daartoe ligt in de openstelling van de Haringvlietsluizen op een kier per 1 januari 2005, waardoor een 'zouttong' het Haringvliet binnendringt en waardoor er alternatieven moeten komen voor de zoetwatervoorziening op het eiland. Momenteel wordt op drie plaatsen langs de noordkust van het eiland zoetwater vanuit het Haringvliet binnengelaten, benodigd voor zowel voor de drinkwatervoorziening als voor landbouwvoorzieningen. Als na de openstelling van de sluizen bij Stellendam het Haringvliet brak wordt valt daarmee het doek voor één of meerdere zoetwaterinlaat- punten en zal daarvoor een nieuwe locatie moeten worden gevonden richting het oosten van het eiland, afhankelijk van hoe ver de zout tong het Haringvliet binnendringt. De mate waarin dat het geval zal zijn kan nu nog niet worden bepaald, maar er wordt rekening mee gehouden dat dit verder dan Middelharnis zal reiken. Daarom gaan de gedachten er nu al naar uit om een nieuwe zoetwaterinlaat nabij Den Bommel te realiseren. Daarvandaan zou het gewonnen zoetwater dan verder het eiland over moeten worden getransporteerd richting de thans nog in dienst zijnde zoetwaterinlaat bij het Dirkslandse Sas. Vanaf Dirksland kan worden aangesloten op het bestaande systeem. Voor een alternatieve zoetwatervoorziening bestaan drie mogelijkhe den: een persleiding (gesloten pijpleiding), een smalle open water gang of een brede open watergang. Vooralsnog lijkt een pijpleiding het minst in trek omdat men daarmee vast zit aan één bepaalde door- voercapaciteit, terwijl het niet ondenkbaar is dat onder veranderende omstandigheden in de toekomst andere capaciteitsbehoeften zullen ontstaan. Wat dat betreft is men met een open watergang flexibeler. Ook kan een pijpleiding niet worden toegepast voor waterberging - een belangrijk taakgebied van het waterschap - terwijl dat bij een open watergang juist wel hetgeval is. Daarom gaan momenteel de gedachten uit naar een brede watergang met natte natuur, die van Den Bommel tot aan Dirksland op maai veldniveau maximaal 200 meter breed zal zijn en waarvan de oevers op een natuurlijke wijze zullen worden ingericht. In principe moeten daarin ook recreatiemogelijkheden aanwezig zijn. Bij Middelharnis zal het mogelijk te realiseren kanaal door middel van een sifon onder het havenkanaal door moeten worden geleid, ter wijl in verband met de geringe beschikbare breedte aldaar - tussen voetbalveld en het park 'Nieuw Zeeland' - van uitbreidingsmoge lijkheden voor 'Nieuw Zeeland' geen sprake meer zal zijn. Het gehe le traject wordt in drie fases verdeeld, afhankelijk van hoe ver de Haringvlietsluizen open worden gezet. Het waterschap gaat ervan uit dat de financiering van deze zoetwatertoevoer wordt gedekt door overheidsgelden. Daarnaast wordt nog een studie verricht naar het project 'Delta Natuur' dat - eveneens aan de noordkant van het eiland - een robuust nat natuurgebied voorstaat. In totaal zal realisering van een brede open watergang met natte natuur zo'n 250 hectare akkerland opeisen en zo'n 65 miljoen gulden aan kosten met zich meebrengen. Wil het waterschap in aanmerking komen voor een nadeelcompensatie dan moet het, zo stelt Rijkswa terstaat, deze mega-klus vóór 2005 hebben gerealiseerd. In het gehe le traject zitten echter zoveel tijdrovende hobbels - o.a. onteige ningsprocedures - dat redelijkerwijs niet kan worden verwacht dat een en ander op korte termijn te verwezenlijken valt. Overigens heeft Rijkswaterstaat te kennen gegeven in ieder geval per 1 januari 2005 - ongeacht of dan voor de zoetwatervoorziening op het eiland al alter natieven aanwezig zijn - de Haringvlietsluizen op een kier te zullen zetten. de ia^mineïsd^k. Op zaterdag 3 februari 2001 zal er een repor tage te beluisteren zijn op Radio Superstar en wel in het radioprogramma Koffie Radio Plus. Deze reportage zal gaan over de stank overlast. Dit alles is afkomstig van de verga dering van de Huurdersvereniging van Mid delharnis. De presentatie ligt in handen van Jan van Dop. Radio Superstar zendt dit pro gramma uit vanaf 10.00 uur en is te beluiste ren op 107.3 FM ether en 105.9 FM Flak- keese kabel. De herhalingen van dit pro gramma zullen plaatsvinden zaterdag 03/02 vanaf 18.00 uur, maandag 05/02 vanaf 17.00 uur en dinsdag 06/02 vanaf 13.00 uur ook op bovengenoemde frequenties. BARENDRECHT. TEL.0180-642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 Geschokt over het onlangs genomen besluit van de Europese Commissie om een groot deel van de Noordzee te sluiten voor visserij gedurende de periode 15 februari tot 1 mei a.s., met name ook op plat- en rondvis, heeft de gemeente Goedereede een brief geschre ven aan de Vaste kamercommissie LNV waarin ze haar zorgen uit omtrent het geno men besluit. "De Nederlandse visserij wordt in verhouding tot andere EU-landen zeer zwaar getroffen door deze maatregel. In het bijzonder op de Kop van Goeree komt deze maatregel als een mokerslag aan" schrijft de gemeente. Ze laat in haar brief weten dat het te sluiten gebied letterlijk voor de deur ligt van de UFA (de gefuseerde visVeilingen van Stellendam, Scheveningen en Colijnsplaat) en dat het overgrote deel van de wekelijkse aanvoer van platvis op de drie afslagen uit dat gebied komt. Honderden arbeidsplaatsen op de Kop van Goeree, in Scheveningen en in Colijnsplaat zijn ermee gemoeid, terwijl miljoeneninvesteringen - die op dit moment op en rond de havens worden gedaan - op de tocht komen te staan door het genomen besluit, waarvan het effect ernstig in twijfel wordt getrokken door zowel de vissers, de biologen en een ieder die hierop een goede kijk heeft. De gemeente schrijft geen enkele lijn in de maatregel te kunnen ontdekken. "Het besluit en het aangewezen gebied ver tonen alle kenmerken van willekeur; in het Nederlandse bestuursrecht een doodzonde, in het Europese recht kennelijk niet. Wij hebben sterk de indruk dat de Nederlandse vissers - met moderne bedrijven en groot vakmanschap efficiënt vissend binnen het wettelijke gereguleerde Biesheuvelstelsel -' gewoon worden gepakt. Alternatieven, zoals het aan wal houden van de vloot in de kuit zieke periode, maaswijdtevergroting, enz., zijn nauwelijks in de overwegingen betrok ken. Als een dief in de nacht heeft de Euro pese Commissie nog eens een extra draconi sche maatregel over de Nederlandse visserij doen neerdalen, nadat al in december 12% van het tongquotum en 20% van het schol- quotum moest worden ingeleverd. Dat geeft een machteloos gevoel, temeer nu de Euro pese Organen in hun democratische beïn- vloedings- en correctiemogelijkheden zwak- zo niet onderontwikkeld zijn." De gemeente voorziet dat het voorkomen van kabeljauw- bevissing niet wordt bereikt nu andere belangrijke kabeljauwgebieden ongemoeid worden gelaten en intensiever zullen worden bevist. In verband met dit alles vraagt Goedereede bij de kamercommissie zowel om aandacht als om recht. "De Nederlandse visserij wordt - al dan niet bewust - een gevoelige klap uitgedeeld. Hierdoor wordt de zeevisserij- sector en de daarmee nauw verbonden gemeenschappen zoals Goedereede, Urk, e.a., ernstig benadeeld en ontwricht. Bij een dergelijke maatregel kap van enigerlei bedrijfs- en toekomstplanning geen sprake meer zijn." Daarom verzoekt de gemeente met nadriik te trachten om de genomen maatregel teruggedraaid te krijgen c.q. bezwaar en/of beroep aan te tekenen. Mocht het genomen besluit gehandhaafd blijven dan bepleit de gemeente erop aan te dringen dat die maatregel slechts voor één jaar geldt en niet simpelweg ook de volgende jaren zal worden toegepast. Tenslotte acht zij het meer dan billijk dat van overheidswege een passende financiële vergoeding aan de sec tor beschikbaar wordt gesteld als compensa tie voor de sluiting van grote gebieden. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 COMBI ■jyirTtf*) |rj?iw^ BIJMB 1 uur foto-service OUDDORP-Weslsln»t3ST«l. (0137) 6S16nfax 663734 RENESSE-PrinIshepHageioom 172 tel, (0111) 462400 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 nu in onze showroom Haveneind 1, Sommel$dijMel. (0187)48 33 28 REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1