Raad Goedereede luidt de noodklok over de Nederlandse visserij Jeugdsolisten concours Concertenreeks Fanfare-orkest ■Vooruit' Tweede burgeravond gemeente Middelharnis: Wilgen Knotten in Ouddorp Aanmelden voor het Melissant Baby's beste begin Regiobijeenkomst 'visie Hollandse kust 2050' EIIAnCBI-IIIEyWS EIIAI1DEI1-I1IEUW5 EUROPAlUIN defecte achterlichten, drugshandel, klokkengebeier en parkeerperikelen PAGINA 2 DINSDAG 30 JANUARI 2001 Burgemeester C. Sinke stond tijdens de raadsvergadering van 25 januari jl. uitvoerig stil bij de door 'Brussel' op 24 januari jl. afgekondigde maat regelen, waarbij de Nederlandse visserij in het algemeen en de Goereese visserij in het bijzonder in zeer nadelige zin zijn betrokken. Naast de ver mindering van de quota voor tong, schol en kabeljauw is thans door de Europese Commissie de maatregel uitgevaardigd, dat de Nederlandse visserij op het oostelijke en meer centrale deel van de Noordzee geduren de de periode van 15 februari tot 1 mei a.s. niet mag vissen. Een algemeen visverbod dus. Deze maatregel treft uitsluitend de Nederlandse visserij als het ware in het hart, want de overige omliggende landen kunnen de visserij blijven voortzetten. Daarom moet er gesproken worden, niet alleen van een onrechtvaardige regeling, doch ook van een onjuiste rege ling. Andere landen mogen wel blijven vissen, zoals Duitsland, België en o.a. Engeland en Noorwegen. Alleen de zgn. Eurokotters (vissersschepen met een motorvermogen van max. 300 pk.) mogen blijven vissen. Over deze zaak is uitvoerig overleg gepleegd met de directie Visserij van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de heer D. Langstraat, voorzitter van het Productschap voor Vis en Vispro- dukten. Spreker gaf uiting aan zijn verontwaardi ging, dat hier sprake is van ondemocratisch handelen door de Europese Commissie, daar Nederland zich hiertegen verzet heeft. Er moet gesproken worden van een totaal fail liete verhouding tussen de Nederlandse vis serij met haar vertegenwoordigende organen ten opzichte van de Europese Commissie. Spreker vond het geheel een extra afstraffing van de Nederlandse vissersvloot, waar men zich via de zgn. Biesheuvel-groepen goed gehouden heeft aan de quota. Met de thans toe te passen regeling veroorzaakt men als het ware de doodsteek voor de visserij in ons land in het algemeen, doch in het bijzonder voor de Goereese visserij, omdat vanuit Goedereede als centrale plaats juist de af te sluiten gebieden worden bevist. Ook de afslagen en aanverwante bedrijven ondervinden grote schade van deze maatre gel, ook al kan men op andere delen van de Noordzee vissen. Hierdoor bestaat nl. het gevaar, dat de aanvoer meer op andere afsla gen wordt gericht. Overigens betoont de vis- afslag haar klantvriendelijkheid door het transport van de elders aangevoerde vis te verzorgen, zodat de schade voor de afslag te Goedereede zoveel mogelijk wordt beperkt. De heer H. van der Meer (VVD) vindt het een betreurenswaardige zaak, dat door de Europese conmiissie door haar 'partners' zo' nadelig met de Nederlandse visserij wordt omgesprongen. Spreker stelt, dat deze zaak aan het Europese hof zou kunnen worden voorgelegd om de uitvoering van deze maat regel te voorkomen. Ook de visserij-organi saties dienen deze maatregel aan te vechten. De voorzitter stelt, dat deze maatregel vast staat. Met inschakeling van de diverse visse rij-organisaties kan deze zaak nader worden bestudeerd. Reeds de quota voor kabeljauw is voor 2001 met 10 a 20% beperkt, hetgeen al een desastreuse maatregel is te noemen. Het ondernemen van juridische stappen zal nog nader worden bezien. De heer J. 't Mannetje (SGP) stelt, dat de uit gevaardigde sluiting van de Noordzee als een noodmaatregel moet worden gezien en daarom zal er juridisch bezien niet veel tegen te ondernemen zijn. Overigens wijst spreker op de spanningen, die bij de visserij zich voordoen en spreker sluit de mogelijk heid niet uit, dat dit tot agressieve daden kan leiden. De visserij is gedurende de laatste tijd ook de dupe geworden van dé hoge olie- prijzen. Al met al verwacht spreker ernstige tijden voor de visserij met alle gevolgen van- dien. De heer J. Klepper (SGP) stelt, dat hij heeft geconstateerd bij een bezoek aan 'Brussel', dat van de visserij in ons land geen lobbyist aanwezig is om in het belang van de Neder landse visserij te pleiten. Spreker pleit voor een 'verdediger' bij de Europese commissie voor de visserij in ons land. De voorzitter deelt mede, dat bij de laatste verkiezing van het Europees Parlement in 1999 er geen vertegenwoordigers voor Nederland in de visserij-commissie is terug gekeerd. Momenteel bestaat een zgn. deel tijd-vertegenwoordiger voor de behartiging van de Nederlandse visserij en mogelijk zal per 1 januari 2002 de heer D. Langstraat, thans voorzitter van het Productschap voor Vis en Visproducten zich hiervoor full-time beschikbaar stellen. Mevrouw T. A. H. Tigchelaar-van As (PvdA) is van mening, dat het noodzakelijk is alles in het werk te stellen om protest aan te tekenen tegen deze maatregel. De heer C. Noorthoek (CDA) uit de vrees, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat na deze trieste maatregel, in de toekomst meer van dit soort besluiten zijn te verwach ten, zodat het noodzakelijk is om in deze alert te zijn en te blijven. In dit opzicht zou thans reeds van de diensten van de heer Langstraat en de vissersbonden e.d. kunnen worden geprofiteerd. De voorzitter rondt deze discussie af met de toezegging, dat de ontwikkelingen, ook na bestudering van eventueel te ondernemen juridische stappen, nauwlettend zullen wor den gevolgd en dat hiervan de raad op de hoogte zal worden gehouden. Bescherming landschap Kop van Goeree Van de zijde van het Platform Monumentaal Groen is de zgn. 'Verklaring van Arnhem' ontvangen voor het behoud van monumen taal groen in ons land. Mevrouw E. P.Mastenbroek-van der Sluis (VVD) kon zich niet vinden in het voorne men van burgemeester en wethouders om hiermee in te stemmen. Spreekster is van mening, dat het landschap op de kop van Goeree voldoende beschermd wordt door de diverse plaatselijke maatregelen tot behoud van o.a. het schurvelingenlandschap. Spreek ster ontraadt in dit opzicht bemoeienis van buitenstaande instanties. De heer H. van der Meer (VVD) liet zich in nagenoeg gelijke bewoordingen uit. Vol gens spreker is hier sprake van instanties, die in een ver verwijderd verband staan ten opzichte van de maatregelen tot behoud van het landschap op de Kop van Goeree. Besloten werd om in te stemmen met de 'Verklaring van Arnhem', waarbij de fractie van de VVD zich tegen verklaarde. Aanwijzing niet-raadsleden als plaatsvervangende commissieleden Uit de gestelde vragen, 'zowel van de zijde van de heren C. Noorthoek (CDA) als B. L. Noorthoek (SGP) bleek, dat de vrees zou bestaan, dat de niet-raadsleden evenals de raadsleden gelijke kansen zouden hebben om aan de commissie-vergaderingen als plaatsvervanger deel te nemen. De voorzitter kon de vragenstellers gerust stellen door erop te wijzen, dat de raadsleden primair in de gelegenheid zijn om als plaats vervanger op te treden en dat secundair aan dacht wordt besteed aan de niet-raadsleden als plaatsvervangend lid van de commissies. De heer P. T. Grinwis (VGB) kon zich geheel met deze uitleg verenigen en bedank te voorts de raad voor de verleende mede werking aan het initiatief-voorstel van de VGB bij de behandeling van de gemeente begroting 2001. Op deze wijze kunnen niet- raadsleden zich gemotiveerd inwerken op het raadswerk, dat hen zou (kunnen) wach ten. Spreker wenste de niet-raadsleden veel geluk bij hun taakvervulhng en drong er bij het gemeentebestuur op aan om via een zgn. instructie-programma de gang van zaken uit een te zetten als praktische handleiding. De door de diverse politieke partijen voor gedragen niet-raadsleden werden vervol gens als plaatsvervangend lid van de diverse commissies aangewezen. Planschadevergoeding P. J. Glerum te Ouddorp In verband met de bouw van een woning aan de Juliana weg 13 te Ouddorp meende de heer P. J. Glerum als naaste buur op Juliana- weg 15 voor planschade in aanmerking te komen, aangezien tengevolge van de stede- bouwkundige maatregelen betrokkene in het woongenot van zijn woning Juhanaweg 15 werd beperkt. De heer P. T. Grinwis (VGB) gaf te kermen, dat het de vraag is of hier, gelet op de lange procedureweg, hier wel voldoende objectief is gehandeld voor het beoordelen van het toe te kennen schadevergoedingsbedrag. Spre ker wil hiermede geen enkele twijfel doen ontstaan over de juiste manier van handelen door de Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken (SOAZ), doch in verband met de ge voerde onderhandelingen is het naar spre ker's oordeel aan te bevelen om nog een andere adviesinstantie in te schakelen, een zgn. second-opinion. Ook de heer H. van der Meer (VVD) deelde deze mening, gelet op alle gehouden bespre kingen met belanghebbenden. Spreker zou ervoor willen pleiten in de vorm van een arbitrage-uitspraak tot een objectief oordeel te komen en daar mede zou naar spreker's mening beter in het belang van alle daarbij betrokken partijen worden behandeld. De heer A. Human (SGP) kon zich geheel met het voorstel van burgemeester en wet houders verenigen, waarbij het advies van de SOAZ als basis heeft gegolden. De heer C. Noorthoek (CDA) had geen enkele aanleiding om aan de integriteit van de SOAZ te twijfelen, zodat hij zich even eens geheel met het voorstel van burgemees ter en wethouders kon verenigen. De heer A. van der Laan (CU) pleitte even wel, mede gelet op de langdurige procedure en de daarbij gevoerde besprekingen, om een arbitraire uitspraak tot stand te doen komen, zodat beide partijen naar objectieve normen worden behandeld. Wethouder A. C. Lokker (SGP) stelde, dat deze aangelegenheid in twee commissiever gaderingen is behandeld. Spreker stelde, dat door de toepassing van de verordening geen andere wijze van behandeling mogelijk is. Naar spreker's mening zou hier van verloren inspanning van de zijde van de gemeente moeten worden gesproken. Uiteraard zal voor de partijen niet altijd tot tevredenheid de problemen de problematiek kunnen wor den opgelost, doch spreker is van mening, dat de gemeente op basis van het rapport van SOAZ alleszins objectief heeft gehandeld en is er sprake van een correcte behandehng van het verzoek om planschade. De voorzitter stemde in met de conclusies van wethouder A. C. Lokker. De verorde ning tot toekenning van planschade moet worden toegepast. Afwijking hiervan leidt tot procedures, waarvan de uitkomst voor beide partijen zeer onzeker kunnen zijn. De heer P. T. Grinwis (VGB) wil nogmaals beklemtonen, dat hij niet twijfelt aan de juistheid van handelen van de Stichting Ad viesbureau Onroerende Zaken, doch heeft duidelijk het oog op de belangen van de hier bij betrokken partijen. Het hele proces heeft ,naar spreker's mening wel problemen opge roepen. De heer H. van der Meer (VVD) pleitte als nog voor het uitvoeren van een zgn. second- opinion, waarbij een bindend advies voor beide partijen wordt uitgebracht. Na bespreking met partijen zou deze zaak tot een goede oplossing kunnen worden ge bracht. Na afronding van de discussie over dit voor stel wordt besloten de geadviseerde plan schadevergoeding aan P. J. Glerum toe te kennen, waarbij overigens de VVD-fractie geacht wenst te worden te hebben tegen gestemd, en de heer P. T. Grinwis (VGB) voor het voorstel is, doch alsnog deze zaak in heroverweging zou willen geven, terwijl de heer A. van der Laan (CU) eveneens akkoord gaat met het voorstel van burge meester en wethouders met de aantekerüng, dat een arbitrage uitspraak wellicht tot meer aanvaardbare resultaten zou hebben geleid. Zaterdag 21 april wordt het jaarlijkse Jeugdsolistenconcours gehouden in het verenigingsgebouw 'Melishof' te Melis sant. Tot dit muziekconcours worden deel nemers toegelaten tot en met 18 jaar. De deelnemers worden ingedeeld in vier groepen: 1Klavier instrumenten: Piano - Orgel - Klavecimbel. 2. Kleine instrumenten: Blaas instru menten - Gitaar - Viool - Accordeon -enz. 3. Zang: Solo - Duo's - Trio's - enz. 4. Instrumentaal: Solo - Duo's - Trio's - enz. Afhankelijk van het aantal deelnemers worden de groepen gesplitst in afdelingen A, B, enz., die naar leeftijd worden inge deeld, ledere deelnemer mag uitkomen met één of twee nummers van totaal ten hoogste 7 minuten, en ontvangt een diplo ma en een jury rapport. De volgende prij zen worden ter beschikking gesteld: 1. Een wisselbeker voor de winnaar van het gehele concours. 2. Een eerste, tweede en derde prijs voor de diverse groepen en afdelingen. Het maximale aantal deelnemers voor deze dag bedraagt 80. Daarom onder streept het organiserend comité het belang om tijdig de inschrijvings formulieren toe te zenden, met de gegevens van de deelne mers. Muziekleerkrachten en scholen zul len binnenkort deze aanmeldingsformulie ren ontvangen. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met de heer C.J. Smit, tel.: 0187-601270. Bij geen gehoor mevrouw A. van Leersum, tel.: 0187- 602792. Voor dit 38e concours bestaat ook dit jaar de jury weer uit deskundige, landelijk bekende musici. MOOI WEER Zaterdag 3 februari is het opnieuw wilgen knotten aan de Hofdijkseweg, de actiedag van afgelopen zaterdag moest worden afge last i.v.m. de weersgesteldheid en de daar mee gepaarde veiligheid voor de deelnmers. Deze activiteiten staan onder leiding van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbe- scherming Goeree-Overflakkee en worden georganiseerd door de werkgroep terreinbe heer van de vereniging. Op deze actiedag van de Vereniging kunnen we weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen kan ons daar a.s. zaterdag bij hel pen. We verzamelen om 8.30 uur bij de volks tuintjes, de werkzaamheden zullen tot ongeveer 12.30 uur duren. Handgereedschap en motorzaag zijn aanwezig, maar wie ook in bezit is van dit, en van ander goed gereed schap mag, en moet dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel openhaard hout hout onder de helpers worden verkocht voor f 10 per m3. De Hofdijkseweg is te bereiken via de Pro vinciale weg; richting stranden, bij de eerste rotonde rechtsaf. Verdere inlichtingen kunt u krijgen op telefoon nummer: 485566, 484156 of 681105. Fanfare-orkest 'Vooruit' verzorgt de komen de maanden een aantal gevarieerde concer ten. Het eerste concert is zaterdag 10 febru ari 2001. Dit concert geeft 'Vooruit' in samenwerking met Koninklijke Muziekver eniging 'Sempre Crescendo' uit Middelhar nis. Het concert vindt plaats in Zaal A van 'de Grutterswei' te Oude Tonge en begint om 20.00 uur. Vorig jaar was het de eerste maal sinds jaren dat Vooruit Sempre een geza menlijk concert verzorgden. 'Sempre Cres cendo' zal naast o.a. Ouverture to Candide, Robin Hood ook het mooie Composition VIII uitvoeren. Fanfare-orkest Vooruit zal o.a. the Festival Ouverture, Servo a Pri- mavera uitvoeren, maar het hoogtepunt zal het mooie Napoli zijn. Een lid van 'Vooruit', Dominique Capello blijkt een enorm natuur talent te zijn op trombone. Deze zestienjari ge trombonist studeert nu al jaren in de voor opleiding van het Rotterdams Conservatori um en krijgt les van o.a. George Wiegel, Pierre Volders en Jurgen van Reijen. Het tweede evenement is op vrijdag 30 en zater dag 31 maart: 'de Muziek Marathon', welke plaatsvindt in het gebouw van C.B.S. 'de Bron' te Oude Tonge. Het doel is om van vrijdag 18.00 tot zaterdag 18.00 uur conti nue muziek te maken, individueel en met ensembles. De muzikanten zoeken mensen die hen per gespeeld uur willen sponsoren om op deze manier wat extra geld te verdie nen. De opbrengst wordt gebruikt voor ons jaarlijkse 'Voorjaarsconcert', dat op zaterdag 21 april 2001 wordt gegeven in de sporthal van 'de Grutterswei'. Dit belooft weer een groots concert te worden, de sporthal zal weer omgetoverd worden tot een concert zaal. Dominique Capello zal eveneens enke le solo werken uitvoeren. Op zaterdag 19 mei verzorgen we een concert met muziek vereniging 'Voome Putten' uit Hellevoet- sluis en wordt aldaar gegeven. Zaterdag 16 juni spelen we op de Braderie in Oude Ton ge. Fanfare-orkest 'Vooruit' is op zoek naar nieuwe leden. Heeft u interesse om een ins trument te leren bespelen, kom naar een van de concerten, of kom langs op een wekelijk se repetitieavond: woensdag speelt van 18.45 tot 19.28 uur het leerlingenorkest, 19.30 tot 22.00 uur speelt het Fanfare-orkest in het Bolbaeken, achter de RK Kerk. Voor informatie kunt u contact opnemen met Leo nard Braber, orkestmanager: 0187-641173, lhbraber@wxs.nl of kijk op internet: www.personeel.glr.nl/lbraber. Als u of uw kinderen interesse hebben om lid te worden: voor nog geen 25 gulden per maand bent u lid van 'Vooruit' en krijgt u een instrument te leen. Lessen kunt u volgen bij de Stichting Ook in 2001 geldt het nog steeds dat een baby met borstvoeding de beste voeding en de beste antistoffen binnen krijgt. Maar niet alleen de baby heeft baat bij borstvoeding, ook jij als (a.s.) moeder. Wil je weten waar om? Wil je weten hoe je borstvoeding 'de beste start' geeft? En hoe je met borstvoe ding geven door kunt gaan? Je bent welkom op de info-avond van borstvoedingorganisa tie LLL te: - Ouddorp (dinsdag 6 februari, Molenblok 24); - Middelharnis (woensdag 7 februan. In dustrieterrein: Lorentz 5/7, tel. 485801). We bespreken dan o.a. de voordelen van borstvoeding. Alle a.s. en voedende moeders (baby mag mee!) en bijvoorbeeld a.s. kraam- verzorgenden zijn van harte welkom! Tijd: 20.00-22.00u. Kosten: 3,- voor dona teurs van LLL, 5,- voor niet-donateurs, (2x koffie/thee inbegrepen). Er is ook informa tiemateriaal betreffende diverse onderwer pen aangaande borstvoeding aanwezig. Ver der ook diverse kolven, folders over borst voeding, etc. Voor informatie kunt u contact opnemen met: Anneke Akershoek, tel. 0187-682999 Fransisca Wagenaar, tel. 0187-684433 Carla van Gils, tel. 0187-631716 Door de provincie worden een aantal regiobijeenkomsten belegd over het interprovinciale project 'Visie Holland se kust 2050'. Het doel van deze bijeenkomsten is om, in navolging van de eerste ronde regio bijeenkomsten, betrokkenen en belang stellenden te informeren over de resulta ten van stap 2. Aan bod komen de kust- veiligheid, de risico's in de afslagzones en verschillende mogelijkheden om de zeewering op termijn te versterken. Ook wil men graag ideeën, wensen en com mentaar van de aanwezigen horen: inter activiteit is een belangrijk onderdeel van dit project. In deze regio staat een bijeenkomst gepland op donderdag 1 februari 2001 van 19.30 tot 22.00 uur in het MFG Dorpstienden te Ouddorp. Muziekonderwijs Oostflakkee tegen een apart tarief (mits er plaats is). Waag de stap en kom eens kijken: woensdagavond in het Bolbaeken (achter de RK Kerk). MIDDELHARNIS - Integrale veilig heid is een zeer breed onderwerp. Organiseer je een burgeravond over dat onderwerp, dan kun je een bonte baaierd van klachten, ideeën, wensen, problemen en suggesties verwachten. De burgeravond die vorige week don derdag in Middelharnis werd gehou den, loste die verwachting helemaal in. In een drie uur durende stroom van gedachten en klachten gooiden de circa tweehonderd aanwezigen van alles op tafel. Van defecte achterlich ten tot drugshandel. En van parkeer perikelen tot varkensstank. De burgeravond, de tweede in een serie van drie binnen de gemeente Middelharnis, vond plaats in een behoorhjk gevuld Staver- Prieel. 'De zaal' hoefde zich niet in te hou den, want de gemeente, die integrale veilig heid tot één van haar kerntaken rekent, belegde de avond juist om te horen wat er leeft onder de burgers. Gespreksleider Rein van Gisteren (Vereniging van Nederlandse Gemeenten, VNG) zei het zo: „Het is de bedoeling dat we naar u luisteren. Ik hoop op een gezellige, leerzame en informatieve avond." De aftrap mocht desondanks wor den verricht door burgemeester De Vries, die de vraag van Van Gisteren of ze zich vei lig voelt in Middelharnis, beantwoordde met een volmondig ja. „Maar het kan natuurlijk altijd beter, en daarvoor zitten we hier", aldus de burgemeester. Lak aan alles Verkeersveiligheid was een veelvuldig terugkerend onderwerp. Het begon met een klacht over de fietsers. „De meeste fietsers hebben geen verlichting. De jeugd lapt alle veiligheidseisen aan zijn laars. Ze rijden gerust met drie of vier naast elkaar, 't Wordt steeds erger, ze hebben lak aan alles." Een oplossing leverde de klager er pasklaar bij: bekeuringen uitdelen („net zoals vroeger") en een grotere rol voor scholen en ouders. Een andere spreker wist echter te vertellen, dat het niet alleen jongeren zijn die zonder licht rondrijden. „Er wordt toch niet naar gekeken, dus waarom zou je die dynamo aanzetten?' Dat fietsers niet alleen geyaar kunnen aan stichten, maar ook zelf regelmatig in gevaar gebracht worden, werd duidelijk uit de klachten over onder meer de Langeweg. Een vrouw: „Ik fiets daar altijd op de stoep, anders word ik van de sokken gereden." Ze oogstte bijval, dus de tweewielersituatie op de Langeweg werd door meer mensen als problematisch ervaren. Het probleem kan worden opgelost door het twaalf tegels bre de trottoir wat te versmallen, opperde iemand. Parkeren, ook zo'n onderwerp dat donder dagavond diverse keren werd aangesneden. „Men zet de auto zomaar ergens neer; in het beste geval worden de knipperlichtjes nog aangezet." Het parkeren op de stoepranden bleek een regelrechte bron van ergernis („Met een rolstoel kun je vaak het trottoir niet op, dus moetje noodgedwongen de weg op"). Evenals het posteren van autobussen bij het Rien Poortvliet Museum. „Ze staan midden op een kruispunt. Het is levensge- vaarhjk, vooral omdat het op een punt is waar veel kinderen langskomen als ze van school naar huis gaan. Ze moeten helemaal om die bussen heen", aldus een vrouw. Haar buurman: „Het is wachten op het eerste ongeluk." 30 Kilometer Ook levensgevaarlijk: al dat drukke verkeer in die smalle Hobbemastraat. Een bewoner van de straat zei het probleem al eens aange kaart te hebben bij de gemeente, maar wilde zijn suggestie graag nog eens herhalen: „Maak er een 30 kilometerzone van." Een andere bezoeker van de burgeravond nomi neerde ook het Zandpad voor zo'n maatre gel. „Op vrijdagavond is het daar net een cir cuit", zette hij zijn pleidooi kracht bij. Een ander pleitte voor maximaal 30 kilometer in heel Middelharnis en Sommelsdijk. Hij kreeg de handen op elkaar, zij het in geringe mate en vrij voorzichtig. Wordt die verkeersmaatregel ooit van kracht - en is de controle adequaat - dan zal Taxi op Maat in ieder geval flink gas terug moe ten nemen. Tenminste, als het waar is wat een vrouw naar voren bracht. „Ze schakelen gerust door naar 60,70 kilometer per uur. En dat in die smalle straatjes. Het is verschrik kelijk." Klachten waren er ook over de openbare ver lichting. „Op de parkeerplaatsen is het stik- donker", zei iemand die 's avonds wel eens boodschappen doet bij Albert Heijn en de Plusmarkt. „Er branden maar een paar pitjes. Ik kan het sleutelgat van m'n auto slechts met moeite vinden." Ook de achterpaden verlichting laat hier en daar te wensen over, zo bleek. Aan de Wildemanstraat bijvoor beeld, waar overigens volgens een bewoner méér niet in de haak is. „Sommelsdijk is in de kern prachtig opgeknapt, maar bij ons ziet het er niet uit. Wij voelen ons een beetje ach tergesteld." Kerkklokken Natuurlijk moest Rein van Gisteren ook met zijn microfoon langs mensen die klaagden over hondenpoep, over in de weg staande reclameborden op den Diek en over jongens met rotjes. Dat integrale veihgheid heel breed is en dat je er in feite alle mogelijke klachten aan kunt ophangen, werd duidelijk toen ook het heikele punt van de varkens stank breed werd uitgemeten. En het gebeier van kerkklokken. „Ik woon in de Ring naast de kerk", meldde een vrouw. „En 's nachts is de klok in de kerktoren heel erg in de weer om mij uit mijn slaap te houden. Om half twaalf slaat hij twaalf keer! De word er dood moe en draaierig van; ik heb slaapmiddelen nodig. Wat is het nut van al die herrie in de nacht?" Het venijn zat, als zo vaak, in de staart van de avond, toen een man de situatie op het Havenhoofd voor het voetlicht bracht. Hij had het over criminaliteit, herrie en drugs handel. „Er wordt gedeald, er worden GSM- telefoons verkocht en de housemuziek dreunt regelmatig door tot vier uur 's nachts; soms moet het geluid tot in de binnenhaven te horen zijn. Ik heb er een keer wat van gezegd en toen werd ik bijna tot mijn woning teruggeduwd. Zinloos geweld had die avond bijna plaatsgehad; je mag en kan er niets van zeggen." In burger „De politie doet er niets aan. Die zwaait vriendelijk naar iedereen, daar op het Havenhoofd", betoogde de man. De politie, met twee man aanwezig in het Prieel, zei de situatie te kennen en een aantal keren gecon troleerd te hebben. „Ga eens surveilleren in burger", suggereerde de klager. „Want als julhe met de politiebus komen, is alles stil. Dan gebeurt er niets meer." Eerder diezelfde avond had politieman Jan de Vos reeds aangegeven, dat de politie Rot terdam Rijnmond 600 vacatures telt. „Dat tekort brengt met zich mee, dat we een aan tal dingen niet kunnen doen. We missen mensen in de wijken, we missen de zicht baarheid op straat." Het was een beetje de rode draad van de burgeravond: we zien defecte achterlichten, er wordt foutief gepar keerd, er is luidruchtige hangjeugd die zich bezighoudt met zaken die het daglicht niet kunnen verdragen, maar de politie doet er niet veel aan; de controle is beneden de maat, bekeuringen blijven uit. „We glijden af naar een niveau waar we als Goeree-Over flakkee niet op willen zitten", luidde een oordeel. Burgemeester De Vries was in ieder geval zeer content met alles wat over tafel was gekomen. Aan het eind van de avond zei ze, dat het college van B en W er zeker werk van zal maken. „We gaan alle gegevens rubrice ren, ook per wijk. Dan komt er tegen de zomer een notitie integraal veiligheidsbeleid en een investeringsplan. Een aantal door jul lie aangedragen suggesties hoeft echter niet te wachten." Wat betreft het politietoezicht had de burgemeester de mededeling in petto, dat het college zojuist besloten had een beveiligingsdienst in de armen te nemen voor de weekeinden en de koopavonden. Brandveiligheid Ook meldde ze, dat de brandweer en de pre ventieofficier bij tal van bedrijven gaat con troleren hoe het met de brandveiligheid gesteld is. Daarbij gaat het niet alleen om horecabedrijven, maar ook om andere plek ken waar veel mensen samenkomen, zoals kerken en verzorgingshuizen. Binnen enkele jaren zou de gemeente over een 'gebruiks- verordening' moeten beschikken, aldus de burgemeester. Bij enkele uitspanningen, meldde ze voorts, was de brandveiligheids- situatie kortelings besproken. „Bij twee van de drie zijn de aanbevelingen ingewilligd en bij de derde duurt het nog even omdat er een muur moet worden verbouwd." ;;^^^^^^^^«^m ^M chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,50; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstennijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE; hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ18,50. Per jaar 70, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 6P Peperomia, decoratieve kamei-pTant met hartvormige bladeren. Incl. vaaspot. DIRKSLAND, 0187-601351. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 2