Nieuws uit de Dierenstee "Oe Itojbjby v^a.aa Teunis Tanis ui^ Ouddorp ipiCertil|d System Engineer ~I Een advertentie in Eilanden-Nieuws lieeft altijd succes Nog meer geweld EIIAIIOEII-niEUWi Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp DE HEER CO. Voor ons hoofdkantoor in Sliedrecht zijn wij op zoeic naar een PAGINA 6 VRIJDAG 26 JANUARI 2001 ^If^/'Si^ x''^---'. Deze keer willen wij graag FLORIS aan u voorstellen, een alleraardigste hond, maar beslist niet moeders' mooiste. Floris is een bouvier met een lange staart en hangoren. Hij ziet er niet op zijn voordeligst uit, maar hij hoopt dat er ook gauw voor hem een nieuwe baas komt. Hij zit al weer een aantal maanden bij ons en hij is eigenlijk nu wel uitgekeken op De Dierenstee. Floris is ruim 6 jaar, zwart ruwharig. Het is een hond waar weinig mee gedaan is, maar het is een vriendelijk dier. Hij vindt het niet erg om alleen thuis te blijven, maar wel met een lekker hapje of een knuffel om mee te spelen. Floris is erg enthousiast en daarom zoeken wij voor hem een gezin met grotere kinderen en zonder katten, ook raden wij zijn nieuwe baas aan om hem de eerste tijd aangelijnd uit te laten, want Flo ris is niet gewend aan andere honden. TESSA is een kruising Mechelse Herder van ruim 5 jaar. Het is niet zo'n grote hond maar wel een dame die laat merken dat zij er is en Tessa is voor niemand bang. Het is een hond die erg waaks is en alleen maar vriendelijk tegenover haar familie. Als u een goede waakhond zoekt voor uw bedrijf komt u dan eens kijken bij haar. U vindt deze honden bij De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. (0186) 655150. Onze openingstijden zijn: Maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Uitslagen van 22 januari Dammen: J. Visbeen - A. de Mik3 - O H. M. Floresteijn - C. Mieropi - De heer Floresteijn had de winst steeds op zak, maar hij liet deze zelfs tot op de laatste zet liggen. Dit mag toch niet gebeuren. C. Akershoek - A. MeijerO - 3 Een mooie overwinning van Meijer. L. Moerkerk - M. BruinsmaO - 3 Bruinsma heeft de weg naar herstel weer gevonden. C. Tanis - J. Moerkerk1 - 1 A. P. C. de Mik - KL TanisO - 3 Een grote blunder van Tanis leidde tot onmiddellijk verlies. Schaken: P. Speelman - A. J. KasteleinO - 1 Een goede start van Kastelein, maar een par tij van de gemiste kansen aan beide zijden. RSB: Ontspanning 1 - Barendrecht 1TA - 5Vi Een smadelijke nederlaag voor de Ouddor- pers. Slechts 1 winstpartij en 3 remises. Ze hebben nu de strijd om de koppositie verlo ren. Jammer!!! Dat verzamelen een heel interessante hobby kan zijn, zag ik deze maand bij de achttien jarige Tennis Tanis uit Ouddorp. Teunis verzamelt al enkele jaren milita- ria: alles wat te maken heeft met de vredesmissies van de NAVO en de V.N. Dat ook deze hobby een wereld apart is, mag duidelijk zijn. Teunis, in het dagelijks leven werkzaam in de elektronica-bran- che, startte vier jaar geleden met zijn hobby. Dat begon met een plunjebaai die hij van een buurman cadeau kreeg. Het was gewoon leuk. Later kwam daar eens een embleem bij en nog later weer wat klein spul. Eigenlijk is hij pas goed 'aangesto ken' door een oudere collega, die al lang een website over dit onderwerp verzorgt. Toen die van Teunis hoorde over zijn hob by, waren ze meteen gezworen kameraden. En hij deelde zijn kennis graag met zijn jonge vriend. Teunis ontdekte dat er veel meer overblijft uit vredesmissies dan een sjaaltje en een embleem. En dat elke missie behalve een eigen naam, nog meer specifieke zaken heeft. Naast de standaarduitrusting zijn er sjaals, mouwtjes, baretten; emblemen, medailles, kraagspiegels, naambadges - tegenwoordig met klittenband enzovoort. Het verzamelen werd nu een stuk interessanter. Hij verdiepte zich in de achtergronden van de afzonderlijke mis sies en vertelt intussen als een kenner alle details over de uitzen dingen van de diverse bataljons. Op zijn zolderkamer tuimel je pardoes midden in een expositieruimte van het leger. Terwijl hij aanwijst, vertelt Teunis. Over de blauwhelmen, over Sinaï, Libanon en Unifil, IFOR, KFOR en SFOR, Cambodja en Cyprus, over Kosovo en Eritrea en alles wat daarbij hoort. Van dingen die voor een leek eender lijken, weet Teunis in rap Oud- dorps de bijzonderheden te melden, tot het je bijna duizelt. Neem alleen al de baretemblemen van de landmacht die voor het gesprek keurig gerangschikt op zijn bureau liggen. Natuur lijk merk je bij nader inzien dat die emblemen van elkaar ver schillen. Je weet alleen niet wat die dingen allemaal te zeggen hebben. Maar als Teunis er een paar oppakt en vertelt wie de emblemen op hun baret dragen, wordt het helder. Grof gezegd geven ze het onderscheid aan tussen hoge en lage 'pieten' en de diverse functies die de dragers ervan vervullen. Ik noem hier als voorbeeld emblemen van aalmoezenier, rabbijn en militair juri dische dienst. Ook de baretten in diverse kleuren waarop de emblemen horen te zitten, staan keurig uitgestald. Wat ooit begon met één blauwe baret is nu een hele verzameling gewor den. Naast land-en luchtmacht is ook de marine vertegenwoor digd. Teunis heeft zelfs een steenrode baret, ooit gefabriceerd voor een speciale missie van 700 mensen uit ettelijke landen. Rusland wilde die missie niet onder de blauwhelmen plaatsen, dus werden toen speciaal steenrode accessoires ontworpen om de missie van de MFO, Multinational Force and Observers, uit te rusten. Teunis lacht maar eens bij onze verbazing over het gemak waarmee hij praat over korps mariniers, bewakings mm korps, gele rijders en vele, vele andere namen. Alsof het niks is. Als curiositeit prijkt een hoge zwarte pet van de gele rijders van voor de Tweede Wereldoorlog: nog van één van zijn voorva ders. Naast de slaapkamerdeur houden twee militairen de wacht. Door Teunis zelf, eigen contouren, uit een plank gezaagd en vormgegeven met purschuim. Handige jongen. "De linker sol daat draagt een compleet Nederlands woestijncamouflage uni form met blauwe pet, de rechter een standaard camouflagepak met VN embleem, een kogelvrij vest en een blauwe helm. Teu nis grinnikt. "In België wordt schijnbaar gewerkt aan een kogel die wel door drie van deze vesten heen gaat. Dat betekent natuurlijk een nieuwe kostenpost voor defensie. Deze vesten kosten defensie zo'n tweeduizend gulden per stuk. Dat heb ik er natuurlijk niet voor betaald. Al kan ik, nu ik werk, natuurlijk gemakkelijker iets kopen dan vroeger. Sommige spullen vind je bij de dump of op een rommelmarkt. Dat zijn dingen die iedereen wel heeft. De meer bijzondere din gen komen van «ie beurs, zoals in Duiven, waar ik elke twee maanden heen ga. Daar kun je echt mooie dingen kopen. De meeste mensen die daar komen zoeken spul uit de tweede Wereldoorlog of zo. Ja, ieder heeft zo z'n interesse. De broer van mijn vriendin Karin bijvoorbeeld verzamelt spul uit de vijf tigerjaren en uit de oorlog. Wat ik verzamel zoekt niet iedereen. Ik richt me hoofdzakelijk op de vredesmissies." Teunis krijgt wel eens commentaar van mensen die al dat oor logsspul maar niks vinden of dat over één kam scheren met rechts-extremisme. "Je komt ze op die beurzen wel tegen hoor. Van die brede lui met leren jacks en stamplaarzen, zo van die mannetjes waarvoor je liever een stapje opzij doet. Maar daar voel ik me niet aan verwant. Wat zij beogen, zoek ik absoluut niet. Je kunt ook niet alles sparen, je maakt een keuze. Ik zeg altijd: Vroeger werd een militair opgeleid om offensief te kun nen functioneren. Denk aan de koude oorlog en Rusland. Daar was men doodsbang voor. Tegenwoordig richt de opleiding zich meer op vredestaken en alles wat daaromheen gebeurt. Nou, oorlogstaken of vredestaken, dat is een heel verschil. En de spullen van die vredesmissies, verzamel ik. Daar is niks mis mee." Opeens heeft Teunis een fotomapje met daarin fraaie foto's van zichzelf, in uniform gestoken. Meteen vertelt hij een paar leuke anekdotes van dingen die hij beleefde terwijl hij, voor de gein in uniform, de open dagen van de landmacht bezocht. Hij heeft nu alle uitzendingsuniformen compleet, waarmee hij een soort ver zadigingspunt bereikt heeft. Wat nog toegevoegd kan worden zijn de mouwemblemen van een nieuw bataljon naar een bestaande missie. Het staat hem goed, moet ik zeggen. Je zou ook denken dat een knaap als Teunis zelf wel eens met zo'n missie mee zou willen. Maar hij schudt lachend zijn hoofd. "Nee, ikke niet. Nou ja, Cyprus misschien. Daar wordt al jaren lang gewaakt over de vrede tussen Turken en Grieken. Dat zou ik wel eens willen. Maar zoals in Kosovo? Nee, daar is het echt gevaarlijk! Hoe dat klinkt kan ik laten horen op een CD." Helaas(?) kan hij die even niet vinden. In de hoek tussen de kast en het schuine dak, is een UNTAC- observatiepost in aanbouw. Een militair in Cambodja-uniform, gekregen van een veteraan, zit er klaar voor. Zandzakken liggen kniehoog opgestapeld, een camouflagenet verhult de dakplaten en diverse NAVO- en V.N.-vlaggen de overige dakplaten. Teu nis' eigen bureaustoel, met camouflagestof en het dito dekbed, vallen niet eens op in deze omgeving. "Met deze post ben ik al even bezig" vertelt Teunis. Je vraagt je af hoe hij weet dat zo'n post er zo uit hoort te zien. Teunis lacht breeduit. "Eigenlijk hoort een buitenstaander dat niet weten. Maar ja, op beurzen vind je niet alleen hobbygenoten en veteranen, met wie je natuurlijk graag contact maakt, je vindt er ook wel es informatie die niet voor buitenstaanders bestemd is. Daar doe je natuurlijk je voordeel mee. Nu het lijkt of het verzamelen een eindpunt heeft bereikt, zijn er nog andere dingen te doen. Zo knutselde Teunis een prachtige legerhelikopter in elkaar, en nu is hij bezig met een F-16. Maar nog liever nestelt hij zich achter de computer, waar hij dikwijls bezig is met zijn eigen website. Die heeft hij zelf geprogrammeerd. Op de website staat achtergrondinformatie over de diverse vredesmissies; ook staan er foto's op van zijn materialen, interviews met veteranen en nog veel meer. Teunis is drie maanden bezig, en nu al merkt hij grote belangstelling. Per maand heeft hij zo'n 150 a 200 bezoekers op zijn site: www.vredesnaam.com Zelf surft hij ook wel eens over het net, naar sites van andere geïnteresseerden én van zijn collega, in wie Teunis een voorbeeld ziet. "Het gaat hierbij altijd om infor matie-uitwisseling en je hoopt dat je zelf ook weer bezoekers op je website krijgt", vertelt Teunis. Op dit terrein is hij overigens nog lang niet uitgekeken. Techneut als hij is, produceert hij momenteel weer iets nieuws op de computer. Iets dat hij wehs- waar even laat zien, maar dat hij voorlopig toch nog voor zich zelf houdt. Als het klaar is zien we het vanzelf. Spannend, Teu nis. We zijn benieuwd. (21) OUD-BALJUW OP DE VLUCHT Abraham Hart liep op 14 september 1678 samen met Jan Genitse Cas en Otto Coos op de dijk tussen Sommelsdijk en Dirksland toen ze de oud-baljuw van Middelharnis, Hendrik van Dam, tegenkwamen. Van Dam nam voor de mannen de hoed af, waarop één van hen enigszins spottende zei: "dat is al een beleeft karel, waer heeft hij de beleeft- heyt geleert?" Daarna begonnen zij hem uit te schelden "langen duyvel, langen hont, gaet wat uyt de weege wij kannen den toor- en niet sien." Van Dam hield wijselijk z'n mond. Otto pakte Van Dam vast en zei: "Siet Hendrick ick en gij moete malcanderen eens tusschen vier oogen spreecken." Van Dam rukte zich los en liep door, maar werd ach tervolgd. Hij vluchtte het huis van Nicolaas Boulijn in, wijnverkoper te Sommelsdijk. In de avondschemering ging Van Dam naar huis. Later werden daar enige ramen inge gooid. Wat de reden van dit zinloos geweld was, is niet duidelijk, maar misschien had een van de heren nog een appeltje te schillen met deze oud-baljuw, een functie waarbij je weleens mensen tegen je in het harnas jaagd. In dit geval stond Abraham terecht, de ande re twee woonden wellicht in Sommelsdijk. Hij werd eerst in 1679 verbannen uit Goeree en Overflakkee. In beroep In 1679 vond er op de Kaai een vechtpartij plaats. Heijndrick van Dam verwondde Jan Gerrits Cas, schepen en leenman, met een mes in de arm. Volgens de keur moest Heijndrick 100 pond verbeuren. Dat kon hij niet betalen en maakte tevens bezwaar. Hij zou "appelleren ofte reformeren aen de Hove van Holland". Of hierover nog een proces is gevoerd en zo ja wat daarvan de uitkomst is, moet worden nagezocht in het archief van het Hof van Holland. Herbergier op de vuist Abraham Stevens was herbergier in de toe- last op de Kaai. In 1681 vroeg hij aan Pieter Leenderts om zijn mes. Dit - zo hij zei - om oesters schoon te maken. Toen Pieter wei gerde zijn mes af te staan, pakte Abraham een mes van Pieter Jacobse Pane en viel daarmee Pieter Leenderts aan. Hij raakte het mes kwijt, maar greep een grote tang, waar mee hij "seer geweldichlijck op Pieter Leen derts geslagen heeft hem quetsende aen de arm". Men wist de tang afhandig te maken, maar nu raakte Pieter Jacobse Paeu in gevecht met Pieter Leenderts. Inmiddels was de dienaar van justitie, Andries van Dam, geaniveerd. Bij de haard sprak hij met Abra ham de herbergier, die wederom de tang in zijn hand had genomen en tegen Van Dam zei, dat hij zich er niet mee moest bemoeien "off ick sal je met de tangh op je huyt bruij- en." Het gevecht tussen de beide Pieters was gestopt, omdat Pieter Leenderts hevig bloed de. Dit kwam onder meer doordat hij "tot drij a vier malen onder de voet met een stooff en anders met het aensigt soodanigh tegens de vloer aenstootende ende toegestelt heeft..." Pieter Jacobse Paeu moest een boe te van 150 pond betalen en/of zes weken op water en brood. Abraham Stevens, die als herbergier juist moest beletten, dat er gevochten werd in zijn kroeg, maar eigenlijk de aanstichter van de vechtpartij was, kon vanzelfsprekend rekenen op een pittige straf. Zo werd geëist, dat hij "in de gaten te water en te broot geleyt te werden den tijt van ses weecken, de redemptie vandien niet minder te moogen geschieden dan met 150 ponden." Daarenboven "gesuspendeert van sijne neringe voor den tijt van een geheel jaer en bovendien arbitralijck gecorrigeert." Het viel uiteindelijk mee: 50 gulden boete. Blinde woede Op vrijdagavond 26 maart 1683 zocht Aren Schutter ruzie met Leendert Voorwinden. Hij pakte een stuk hout en sloeg er hevig op los. Zijn broer Gerrit maakte hem het stuk hout afhandig, zeggende: "ghij soudt hem wel doot bruijen." In blinde razernij begon hij Leendert te schoppen en te slaan. Nu wist Marinus de With Aren te overmeesteren en dat was maar goed ook, anders was het wel licht verkeerd met Leendert afgelopen. Aren Schutter werd voor deze woede-uitbarsting tien jaar verbannen en een derde deel van zijn goederen werd geconfisceerd. 'Aardige' familie Het jaar daarop moest Jan Schutter - wellicht een broer van bovengenoemde - zich verant woorden voor de civiele rechtbank. Jan was op 28 augustus 1684 met zijn vader en broer Gerrit op zijn vaders wei, gelegen in de Spiemagelblok. In de naastgelegen wei van Stoffel Marinus van der Veer was een zoon van Van der Veer en de knecht Jan lans Goethals aanwezig. Er ontstond onenigheid over twee bossen glui (gekamd stro) en Jan Schutter begon de beide mannen uit te dagen, maar zij reageerden niet. Daarna sprong hij over de sloot om Jan Goethals aan te vallen. Het een en ander werd gesust. Op 31 augustus d.a.v. waren twee kinderen van Teunis Jaspers Breesnee - Jacob en Jas per - met het zoontje van Teeus Stalper de koeien van Breesnee aan het beweiden/wachten in de wei naast de wei van Schutter. De kinderen van Breesnee spraken de knecht van Schutter erop aan, dat een paard van zijn baas in de wei van Brees nee liep. Hij moest het paard weghalen "off dat hetselve daer de schutkooy soude jagen". Dit schoot duidelijk in het verkeerde keelgat en hij ging achter de jongens aan. Hij wist het ventje van Stalper te grijpen en vervol gens "schrickelijk heeft geslagen sulcx het selvige vreesselijk schreeude". De kinderen van Breesnee renden naar het huis van Stal per om te zeggen dat Leendert Teeuwis het zoontje sloeg. Twee zussen kwamen mee om poolshoogte te nemen. De oudste, Cornelia, riep Leendert Teeuwis ter verantwoording, maar deze greep haar bij de arm en zei "wil ick je armen nu aen stucken breecken of wil ick je in de sloot bruijen" en haar "oock vreesselijck schoppende ende slaende, soodat sij zeer schreyde". Hij zei, dat hij de andere jongens ook wel zou krijgen "ick sou se nemen ende in de gront van de sloot trap pen". Over die Leendert Teeuwis lezen we niets meer. Wel krijgt Jan Schutter een boe te van 500 gulden. Broer Gerrit was kwaad over deze uitspraak en ging met een stuk hout naar Marinus van der Veer en gaf hem flinke klappen "sodanigh dat daarvan blau we ledematen gedragen heeft" en riep "waar is nu die anderen duyvel" lopende al vloe kende naar het strohutje in de wei en heeft aldaar Jan Goethals geslagen en met een mes bedreigd. Resultaat: een boete van 600 gul den. Ruzie AAN boord Aan boord van de vissersschepen gebeurde ook weleens wat. Zo ontstond er in 1684 ruzie tussen stuurman Bastiaen Bloeme en Bastiaen Michiels Brij, waarbij de laatste een mes trok en de stuurman in de hals raak te. Het bebloede mes werd afhandig gemaakt en in zee geworpen. De stuurman had geen mes getrokken. De eis was: "in de gaten te water en brood geleyt redemptie vandien 150 pond." De verdere procedure is niet helemaal duidelijk, mogelijk was er sprake van een valse getuigenis. De zaak werd namelijk geseponeerd. Een opvliegerig type Stuurman Aren Abels zat op zaterdag 15 november 1687 met zijn scheepsvolk in huis om hoekhaken aan het want te winden toen hij plots Pieter Teunen ging slaan met een glazen fles, waardoor zijn hoofd zeer bloed de. Hij moest 100 pond betalen of anders enige tijd op water en brood. Secretaris blijft cool Michiel Nots maakte ten huize van secretaris Johan Groenendijk stampei. Hij beledigde, bedreigde en daagde de secretaris uit, maar deze wenste "op een ei vilder manier aenges- proocken te willen wesen of dat hij gedaeg- de anders konde vertrecken." Michiel ver trok. Toen hij ter verantwoording werd geroepen, was de vogel gevlogen. Bij ver stek kreeg hij een boete van 25 gulden opge legd. Bijna verdronken In 1696 lag het turf schip van Jochem Hoos ter lossing aan de Kaai. Vaak lagen een aan tal schepen langs elkaar afgemeerd. Wilde je dan het achterste schip bereiken, dan moes ten de eigenaren van de andere schepen overpad verlenen. Dit was normaal gesproken geen probleem, maar Jochem weigerde andere schippers de passage over zijn schip. Maarten van Gelder werd door Jochem zelfs in het water geduwd, waardoor "Van Gelder op lijffspe- ryckel quam te geraken ende met veele moeyelijckheyt van anderen moesten gevist ende daer uyt geholpen werden". Maarten kon dus schijnbaar niet zwerrmien en ver dronk bijna. Zwemmen was overigens een knus die maar weinig schippers en vissers onder de knie hadden. Jochem kreeg een boete van 20 gulden. De schrik van Men'eerse Pieter Jacobse was nog minderjarig toen hij op 13 augustus 1697 ruzie zocht in de her berg van Pieter Jeroense. Hij was samen met zijn meerderjarige broer Engel. Zij schrap ten met hun messen over de vloer om men sen uit te dagen, maar niemand reageerde. De twee broers hadden waarschijnlijk een flinke slok op, want buiten gekomen riepen zei onder andere, dat zij de "schrick van Menheersen" waren, 's Nachts vernielden zij de kramen van de kermis. Boete 150 gulden of voor een bepaalde tijd op water en brood. Bijtgrage vechtersbaas Op de koopdag van Pieter Kromdijck te Nieuwe-Tonge trok Teunis Jasperse een mes tegen Dirck Dircks van 't Oostende. Er vie len geen gewonden, omdat er tussenbeide werd gekomen. Het volgende jaar - 1701 - beet Teunis "seer hevigh in de handt" van deurwaarder Francois van den Hoek. Teunis kreeg voor het laten zien - en voelen - van zijn tanden een boete van 25 gulden. Jan Both - Middelharnis «l||l|H0'êroep ea,igi otiitikelaar vaft^Jl warep5duc|||^^|i lllllllllpiSerk ■■■?*lB3Belharnis liilr,. Gouda.w software Functie-eisen: :^/'^Kt pos Criminaliteit en rechtspraal( in Middelharnis Als Microsoft Certified System Engineer wordt je toegevoegd aan een dynamisch team om jouw kennis op het gebied van integratie van IVlicrosoft producten en het bepalen van eisen, ontwerp en implementatie te gebruil<en bij het ontwikkelen van nieuwe software. Hogere Technische Opleiding (HBO) in biivoorbeeld de richting Technische Computerkunde of Informatica en een afgeronde IVlicrosoft Certified System Engineer-opleiding. Je koppelt een sterk ontwikkeld analytisch en probleemoplossend vermogen aan een behoorlijke mate van zelfstandigheid. Je hebt ervaring in softwareontwikkeling en de nodige belangstelling en enthousiasme om jezelf verder te bekwamen. Je gaat deel uit maken van een enthousiast team van betrokken medewerkers, waarin jouw creativiteit en eigen initiatief alle ruimte krijgen. DE HEER CO. is een organisatie waar zelfstandigheid, verantwoordelijkheid en vrijheid van taakinvuiling centraal staan Er is dus volop ruimte om jezelf te ontplooien via opleidingen. Daarnaast bieden wij een aantrekkelijk salaris dat is aangepast aan jouw opleiding en ervaring en uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden. Schriftelijke sollicitaties kun je richten aan: DE HEER CO. Software, ter attentie van drs. B.M. de Heer AA/CA, RC. Hooftlaan 5 te 3362 TV Sliedrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 6