ZAFIRA \>i: LITIE 0900-8844 De les uit twee rampen Twee doden bij verkeersongeval te Nieuwe Tonge Getuigenoproep bankoverval karels. autoschade Ê^ÊÊfli V>^ Lampionnenoptocht te Oude Tonge chr. streekblad op gereformeerde gronS&iag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden ,(/yio MINNAARD V. VASTGOED \1$ser Meubelen Garage Knöps B.V. ^^^T Wisser Visser Predikant uit Jeruzalem in Dirlisland ^QflDdm^ Vrijdag 26 januari 2001 73e jaargang nr. 6975 Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Hartefijk welbom in de showroom van Nieuw van Opel: voor autorijden mt plezier BARENDRECHT. TEL0180642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Bij een frontale aanrijding met een vrachtwagen op de N215 ter hoogte van Nieuwe-Tongé zijn dinsdagavond omstreeks half zes twee inzittenden van een personenwagen om het leven gekomen, terwijl de chauffeur van de vrachtwagen een hartstilstand bekwam. Door nog onbekende oorzaak raakte de vrachtwagenchauffeur, een 65-jarige man uit Put te die vanuit de richting Oude Tonge naderde, met de rechterwielen in de berm. Na een stuurcorrectie kwam hij op de weghelft voor het tegemoetkomende verkeer terecht, waar op dat moment een Seat-personenwagen naderde. Een frontale botsing was het gevolg, waarbij de twee inzittenden van de personenwagen op slag werden gedood, Daarna werd de auto van de slachtoffers nog hcht aangereden door een automobiUst uit Oude-Tonge, die verder ongedeerd bleef. Ook de vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd, maar toen die in een politieauto op de hoogte werd gebracht van het overlijden van beide inzittenden, kreeg de man een hart stilstand. Hij moest met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam worden gebracht. De identiteit van de slachtoffers uit de personenauto, een man en een vrouw, kon nog niet worden bekend gemaakt. Het verkeer op de N215 tussen Oude-Tonge en Nieuwe-Tonge is ongeveer vier uren gestremd geweest. GOEDEREEDE - De recherche van het district De Eilanden zoekt getuigen van een overval op een bank aan de Noordzij de Haven, afgelopen vrijdagavond. Een paar minuten voor acht kwam een gemas kerde man de bank binnen. In de bank bevonden zich twee kassières, er waren geen klanten aanwezig. De overvaller bedreigde één van de medewerkers en eis te geld. Met een nog onbekend geldbedrag maakt hij zich vervolgens uit de voeten. Buiten stapte hij in een auto en reed weg. Een direct onderzoek in de omgeving had geen resultaat. De recherche van het dis trict De Eilanden verzoekt mensen die iets gezien hebben of anderszins over informa tie beschikken betreffende dit misdrijf te bellen met het algemene telefoonnununer 0900-8844, vragen naar de recherche van het bureau Hellevoetsluis. (30 cpm) Snelheids- en gordelcontroles DIRKSLAND/MIDDELHARNIS/ SOMMELSDUK - Personeel van de Ver keerspolitie hield dinsdagmorgen radarsnel heidscontroles op de N215 en de Staakweg, beide in Dirksland en op de Langeweg in, Middelharnis, terwijl op de Dorpsweg in Somrnelsdijk 's middags een gordelcontrole werd gehouden. Op de Langeweg in Middelharnis flitste de snelheidsradar tussen kwart voor negen en kwart voor tien 20 van de 161 passerende automobilisten wegens overschrijding van de maximum snelheid van 50 km/uur. Hoog ste score: 76 km/uur. Op de N215 hielden tussen half elf en kwart over twaalf 51 van de 530 passerende auto mobilisten hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 km/ uur, terwijl '50' daar is toegestaan. Op de Staakweg, waar tussen kwart voor elf en kwart voor twaalf werd gecontroleerd, namen 39 van de 217 passerende automobi- Usten het niet zo nauw met de maximum snelheid van 50 km/uur. Hoogste score be droeg hier 76 km/uur. Tijdens een autogordelcontrole op de Dorps weg in Sonunelsdijk gingen zeven automo bilisten op de bon. Op zondagavond 4 februari hoopt ds. Joseph Ben Zvi uit Jeruzalem in de hervormde kerk van Dirksland voor te gaan. De aanvangstijd is 18.00 uur. Ds. Ben Zvi zal in het Engels preken en hij wordt in het Nederlands ver taald. Hij heeft als thema opgegeven: 'slaaf van mijn heer' (Genesis 44:33). Ds. Paul leidt verder de dienst. Na afloop 'van de dienst is er nog gelegenheid de joodse predi kant te ontmoeten in gebouw Onder de wiek. Radio Flakkee verzorgt als lokale omroep de uitzending van deze dienst door de radio. Ben Zvi is als zoon van joodse ouders gebo ren in de Roemeense hoofdstad Boekarest. Zijn grootouders waren orthodoxe joden, maar zijn ouders kwamen onder de predi king van de bekende ds. Richard Wurm- brand tot geloof in Jezus als de Messias. Het gezin emigreerde naar Israël, waar Joseph electrotechniek studeerde en officier bij de marine werd. Later studeerde hij theologie in Amerika. Sinds 1994 is Ben Zvi predikant van de onafhankelijke messiasbelijdende gemeente 'Bat Tsion' (dochter van Sion) in een voorstad van Jeruzalem. Ds. Ben Zvi is getrouwd met een Nederlandse vrouw en zij hebben vier kinderen. De Nederlandse Stichting Steun Messiasbe lijdende Joden (postbus 22, 3860 AA Nij- kerk) steunt deze predikant en wil meewer ken om een eigen kerkgebouw mogelijk te maken in Jeruzalem. Het aangekochte pand Jaffastraat 17, moet gerestaureerd worden en wordt daarna ook gebruikt om lezingen en presentaties voor toeristen te houden. Tevens komt er een winkel met uitgaven van Messiasbelijdende Joden. In Dirksland zijn de locaties voor de bouw van twee nieuwe scholen inmiddels definitief vast gesteld. De openbare basisschool 'de Inktvis' komt langs de Hondsgalgweg, die naar zwem bad en sporthal 'de Gooye' leidt; de christelij ke basisschool 'Prins Maurits' komt aan de zuidwestzijde van de wijk Dirksland-Zuid, achter de laatste vier woningen in de uiterste hoek van de Bromelia. Geruime tijd heeft in Dirksland twijfel bestaan over de feitelij ke plaats waar de christelijke basisschool zou komen, over ver schillende locatiemogelijkheden gingen geruchten rond. Nadat in een eerder stadium tot de keuze van twee architecten was gekomen, werden onlangs de zojuist genoemde bouwlocaties vastgesteld. Over niet al te lange tijd zal voor het gebied ook een verkeerscirculatieplan ter tafel komen. Op een gemaakte situatieschets van de gemeente staan behal ve de definitieve schoollocaties ook getekend hoe de toe gangswegen naar beide scholen kunnen worden aangelegd. Daarbij is o.b.s. 'de Inktvis' vanaf het begin van de Honds galgweg bereikbaar, terwijl daarvandaan een nieuwe weg geprojecteerd wordt die langs de nieuwe 'Inktvis' gaat en waarlangs een nieuw parkeerterrein bij 'de Gooye' is getekend. Daar splitst de weg zich. Rechtdoor voert deze achterlangs 'de Gooye', naar de plek voor het nieuwe verenigingsgebouw 'de Schakel', en verder bestaan daarbij aansluitingsmogelijkheden voor het toekomstige park 'Akkerleeven'. Linksaf slaand voert de nieuwe weg achterom de Philipshoofjesweg en de manege van Poortvliet naar de nieuwe 'Prins Maurits', die ook bereik baar zal zijn vanuit Dirksland-Zuid (via de Acacia). Vanaf bei de kanten is de 'Prins Maurits' dan met de auto bereikbaar, maar het is niet mogelijk om met de auto over de nieuwe weg van de ene school naar de andere te gaan. Immers, aan het eind van beide aanrijmogelijkheden bij de 'Prins Maurits' zijn aan elkaar grenzende (parkeer)pleinen geschetst die d.m.v. een afbakening van elkaar gescheiden zijn. Overeenkomstig de geldende normen zullen in het bouwge bied fraaie waterpartijen worden gerealiseerd langs de nieuw aan te leggen weg. Mogelijk belegt de gemeente in de nabije toekomst nog een openbare informatie-avond om de Dirkslandse burgers inzage te geven in de plannen. ISO 9002 Woensdag 31 januari a.s. organiseert de Oranjevereniging Oude Tonge weer de inmiddels traditionele lampionnenoptocht ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Beatrix. Om 19.00 vertrekt de stoet vanaf het gebouw van de SWO aan de Bem- hardstraat. Uiteraard is er muzikale begeleiding voor een extra feestelijk tintje. Lampionnen en lampjes zijn verkrijgbaar vanaf 18.30 uur. Na afloop is er warme chocomelk en glühwein. instaltatiehedrijf In het jaar 2001, inmiddels enkele weken oud, is alweer genoeg gebeurd. Lief en leed wisselen elkaar in hoog tempo af. Ook het lief en leed dat de pagina's van de kranten nauwelijks bereikt, of het moeten de advertentiepagina's zijn. Ze zijn er niet voor niets. Meeleven begint dikwijls achter de krant, maar het mag er niet blijven steken. Siloam 'Volendamis inmiddels als nieuwsbron aan het weg ebben. Dagenlang is die ramp in alle toonaarden beschreven. Dat heeft meerdere redenen. Eén daar van wordt het best ven/voord door een vraag: 'als dat nu eens gebeurd was inEn dan vullen wij de naam in van een café, een disco of jeugdhonk in onze eigen gemeente. Als ónze kinderen. Sommigen hadden hun oordeel vrij snel geformu leerd. Daarom is het goed om de woorden van Chris tus ter harte te nemen: 'of de achttien, op welke de toren in Siloam vielen doodde hen, meent gij dat deze schuldenaars zijn geweest boven alle mensen die in Jeruzalem (lees: 'op het eiland') wonen? Daarmee wordt niet goed gepraat, wat fout was. Wel stemt het tot verootmoediging. Ook wij hebben of kennen kinderen van 13 jaar en ouder die... Je moet er niet aan denken. Trits De rampen in Enschede en Volendam krijgen ook op een andere manier aandacht Er is té veel niet goed gegaan om als gemeentebestuur de eigen situatie niet eens goed onder de loep te nemen. Er was veel grondig mis met de trits vergunningverlening, contro le en handhaving. Hier wreekt zich wellicht de ver doorgevoerde zucht naar consensus. We onderhan delen tot alle partijen zich in het resultaat kunnen vin den. Soms leggen we de resultaten niet vast in een verordening, maar wordt overeenstemming gezocht in een convenant Het lijkt er op dat de handhaving daarbij soms een stiefkindje is geworden. Het trieste van 'Volendam' is dat het dorp niet alleen herinnerd zal worden aan de ramp door een aantal vers gedolven graven. Een generatielang zullen er mensen wonen die door de brandwonden getekend zijn. Alleen al die wetenschap moet gemeentebe stuurders aan het werk zetten. De nu uitgekomen rap porten geven handvaten genoeg om de handleidingen - die soms sterk verouderd zijn - te actualiseren en in de praktijk te toetsen en te handhaven. Overheidstaak De overheid dient in deze haar taak tè verstaan. Dat Is de les die elke gemeente heeft te trekken. In menige gemeente zullen de rampenplannen dan ook tegen het licht gehouden zijn. Daarbij mag het echter niet blijven. Uit alles blijkt dat er namelijk van alles aan de hand is. Hoewel het officiële rapport van de commissie Oos- ting over de ramp van Enschede pas eind februari uit komt, worden er nu reeds maatregelen gesuggereerd. Minister De Vries van Binnenlandse zaken heeft bij voorbeeld een brief doen uitgaan aan de provincies en gemeenten waarin zij dringend worden opgeroepen het toezicht en de handhaving van de vergunningen tot een bestuurlijke topprioriteit te maken. Commissievoorzitter Oosting heeft in een interview op voorhand al flinke kritiek geuit op het optreden van diezelfde overheden. Die hebben in velerlei opzicht gefaald. Dat klinkt hard. Dat is het ook. Zeker voor degenen die met gevaar van eigen leven - in Ensche de kwamen ook brandweerlieden om - aan het front Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 inSoimiielsdpE. Haveneind 7, Soainteisdijk, tel. (0187) 48 33 28 nu m onze showroom REG I STER ACCOUNTANTS 'streden'. Ook voor degenen die de rest van hun leven huiveringwekkende beelden op het netvlies zullen hebben. Toch is het goed dat de hele structuur van de rampenbestrijding goed doorgelicht wordt Daar heeft de burger recht op. Het gaat om de veiligheid. Tweede Kamer Het wachten is nu op het definitieve rapport en de reactie daarop in de Tweede Kamer. Het ministerie van Binnenlandse zaken is 'systeemverantwoordelijk' voor de rampenbestrijding, zo valt te lezen in het VNG- bladvan 19 januari In de praktijk betekent dat echter dat gemeenten en provincie 'uiteindelijk vrij zijn in het bepalen van het niveau van de bestrijding van ram pen'. Het alternatief, en daar zal zeker over gesproken worden, is dat Binnenlandse zaken 'meer sturend gaat invullen' op basis van harde minimumnormen die ook worden gehandhaafd. Hoe dan ook, gemeen tebesturen doen er goed aan dat debat niet af te wachten, maar nu reeds lessen te trekken uit wat bekend werd. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Scholenlocaties in Dirksland definitief Op het stuk land naast sportcomplex 'De Gooyekomt de nieuwe 'Inktvis De locatie voor de nieuwe Prins Mauritsschool KEMA CERTIFICATE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1