Beroerte: Als concentreren een probleem is... EiiAifcei^iiiEyvs Het weerbericht en autobanden Gelukkig zijn... Kinderen van psycliiatrische patiënten Begrijpen is een hele kunst europaIuin Uitslag dressuurwedstrijd Vooral mensen die afhankelijk zijn op een zijspoor Zonnebloem met jaarthema 'Sanien leven?' op de bres voor leefbaardere samenleving PAGINA 5 DINSDAG 23 JANUARI 2001 De ruim 35.000 vrijwilligers van de Natio nale Vereniging De Zonnebloem constate ren een groeiende behoefte van ouderen, zie ken en gehandicapten aan contacten waarin tijd voor aandacht is. Dat toont weliswaar de zin van het vrijwilligerswerk dat De Zonne bloem al jaren realiseert overtuigend aan, het is minstens zo zeer een teken aan de wand. KenneUjk is er een toenemend gebrek aan niet-georganiseerdei spontane contacten waarin de een oog en hart heeft voor de ander en dat niet ^leen als het zo uitkomt. Aan contacten die zijn gebouwd op echte belangstelling en daardoor helpen om in deze maatschappij mee te blijven tellen. Deze verschraling van aandacht is volgens De Zonnebloem een keerzijde van de wel vaart. De floriserende economie met prachti ge groei-, werkeloosheids- en koopkrachtcij- fers, de zich in rap tempo ontwikkelende informatietechnologie, met de mobiele tele foon en internet voorop, de enorme presta tiedrang en de om zich heen grijpende indi vidualisering hebben tot gevolg dat mensen worden voorbijgelopen. In relaties, gezin nen, families, in de straat. Vooral de mensen die afhankelijk zijn. Een ontwikkeling die De Zonnebloem grote zorgen baart en die de vrijwilligersorganisatie met het jaarthema 'Samen leven?' aan de orde wil stellen. Zwaardere opgave Samen leven blijkt voor steeds meer mensen een steeds zwaardere opgave. Nog nooit waren de persoonlijke ontplooiingsmoge lijkheden en vrijheden zo groot, maar tege lijkertijd is vlucht in onder meer consumen tisme en aanpassing aan de ander nog nooit zo massaal en vergaand geweest. Heel veel mensen maken steeds vaker keuzes omdat de ander die ook maakt. Er is een onthutsen de vlucht in prestatiedrang, kapitaal vergro ting, uitgaven en zogeheten sociale verplich tingen: visite hier, visite daar, etentjes en ontspanningsverpUchtingen. De individuali sering blijkt meer en meer een lege dop: mensen ontplooien zich niet als een zelfstan dig denkend en handelend persoon die bij draagt aan een leefbare samenleving, maar zinken weg in hebzucht, overactiviteit en zinloos vermaak. Als compensatie vluchten steeds meer mensen in allerhande thera pieën, ondernoemers als 'rebalance' en rebirthing'. Intussen blijven steeds meer mensen van elke noodzakelijke aandacht verstoken. Vooral langdurig zieken, licha melijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen zitten daarbij in de hoek waar de klappen vallen. Vrijwilligers Kortom: er mogen gerust grote vraagtekens worden gezet bij de leefbaarheid van de samenleving. Er vallen schrijnende gaten van aandacht. Vooral in de zorg voor chro nisch zieken, in de ouderenzorg, de thuis zorg. Te meer daar de laatste jaren een groot aantal verplegenden de zorg verlaat. Vrijwil ligers vullen die gaten zo goed mogeUjk. En daarin zijn zij van letterUjk onschatbare waarde. De contacten die zij realiseren zijn voor veel mensen van levensbelang. Dat wil De Zonnebloem in dit Internationaal Jaar van Vrijwilligers onderstrepen. Blijft het feit dat de toenemende behoefte aan contact een harde boodschap is. Deze samenleving blijft in gebreke waar het gaat om noodzakelijke zorg en aandacht. Als vrijwilligersorganisa tie wil De Zoimebloem daarom een appèl richten aan de samenleving. Een leefbare, menselijke samenleving is alleen bereikbaar als mensen naar elkaar omkijken, zichzelf en elkaar serieus nemen. Dit alles kan alleen als wij de schaduwkanten van onze manier van leven en samenleven eerlijk onder ogen wil len zien en daar consequenties aan verbin den. Open brief aan Waarnemer Geachte waarnemer, Uw blik op kerk en samenleving heeft me nu wel heel erg gegriefd. Meestal stoor ik me aan de wijze waarop u schrijft over het S.o.W. gebeuren. Ik kan u verzekeren, dat ik met een blij gevoel lid ben van de S.o.W. kerk hier ter plaatse. Maar daar gaat het nu niet over. In E.N. van 5 januari jl. schreef u over de verschrikkelijke ramp in Volendam. U schrijft: "de jeugd van Volendam, die voor het merendeel rooms-katholiek is en niet beter weet.En dan: onze eigen jon geren, die beter kuimen weten" enz. enz. Ja kunnen! Ik vraag me af; wie zijn die ONZE EIGEN jongeren? Zijn die beter dan jongeren van Rooms-Katholieke ouders? Weten de ouders van de zg. ONZE EIGEN jongeren, altijd precies waar hun kinderen op zaterdagavond zijn? Had deze ramp niet net zo goed kunnen gebeuren in een gelegenheid waar de Gereformeerde of Nederlands Hervormde jongeren bij elkaar zijn? De meen, dat u toch wel anders door uw 'kijkvenster' moet kijken voortaan. Maar dat is uw zaak. H. M. de Man-Geldof P. Akkemanwei 22 8915 KD Leeuwarden Vele persoonlijke drama's Het kan iedereen overkomen Inderdaad, 30.000 Nederlanders krijgen dit jaar een beroerte. Jong en oud. De gevolgen van dit hersenletsel kunnen ingrijpend zijn: verlammingen, taal- en spraakstoomissen. Soms zijn er geheugenproblemen en kan iemands persoonlijkheid veranderen. Wat is een beroerte? Een beroerte kan zowel een herseninfarct als een hersenbloeding zijn. In beide geval len gaat er iets mis in de bloedtoevoer van de hersenen. Hierdoor krijgt het hersen weefsel weinig zuurstof en sterft dan af. De oorzaak is meestal een slechte conditie van de bloedvaten. Waimeer een bloedstolsel een slagader in de hersenen afsluit, spreekt men van een herseninfarct. Dit bloedstolsel kan ontstaan zijn in de hersenslagader zelf (trombose), maar kan ook van elders in het lichaam de hersenbloedvaten inschieten (embolic). Een hersenbloeding wordt meestal veroorzaakt doordat een slecht bloedvat in de hersenen knapt, waardoor bloed zich in de hersenen ophoopt. Enige feiten en cijfers Zeker 150.000 landgenoten lijden op dit moment aan de gevolgen van een beroerte. Eenderde van de slachtoffers overlijdt bin nen één jaar. Beroerte is de derde doods oorzaak in de Westerse wereld, na hartziek ten en kanker. Herseninfarcten zijn ook de belangrijkste oorzaak voor invaliditeit. Steun de Hersenstichting Nederland De gevolgen van een beroerte kunnen ingrijpend zijn. Snelle opvang en een goe de behandeling zijn van levensbelang. Er moet nog veel onderzoek worden verricht. Ook goede voorlichting is belangrijk. Wordt donateur of doe een gift op giro 860 t.n.v. Hersenstichting Nederland. Ook aan melding voor collectanten voor het komen de jaar is zeer nodig en kan via tel.: 0181- 417726. Elke ochtend kunnen we de waarschuwing verwachten dat bruggen, viaducten, op- en afritten glad kunnen zijn. Het is sprekend voor een jaargetijde waarbij de temperatuur steeds om het vriespunt blijft schommelen. In de nanacht en vroege ochtend hebben die wegdekken de neiging te gaan opvriezen. Dit is voor het ochtendverkeer bepaald niet ongevaarüjk. Voor het voorkomen van ongewenst slipgevaar 'zijn de autobanden onder iedere auto echter minstens even belangrijk. Immers, autobanden vormen de enige verbinding tussen de auto en het weg dek! Ieder die zich rijdens voortbeweegt is daarvan afhankelijk. Het is derhalve van belang dat een ieder zich realiseert dat het contact band-wegdek beperkt is tot ongeveer de grootte van een brieftaart! Dat betekent dat bij slechte weersomstandigheden een bandenprofiel van tenminste 4 mm is aan te bevelen. Het weerbericht is een 'must', evenzo veilige autobanden. Dan komen we onbeschadigd de winter door. Een vaak gehoorde zinsnede luidt: 'maat schappelijk gezien was de man geslaagd, velen benijdden hem maar toch was hij niet gelukkig.' Dikwijls laten mensen hun geluksgevoel van materiële zaken afhangen. Toch geeft geld geen geluk. Een mens die wijsheid heeft verworven zal de betrekke lijkheid van geld en materiële zaken erken nen. Wijsheid zal helpen om reëel te blijven en om niet te denken dat we in ons leven zelf alles kunnen bepalen. Neem bijvoorbeeld de dramatische gebeurtenissen die alleen al in het afgelopen in ons land hebben plaatsge had - één zelfs nog heel recent. Als iemands vrede en geluk alleen van geld en voorspoed afhankelijk is, is dat tragisch. Velen van ons beseffen dat de waarde van vriendschap, een gesprek van hart tot hart, samen huilen, samen lachen, uitnemender is en zelfs tegenspoed draaglijk maakt. Het spreekwoord zegt 'gedeelde smart is halve smart' of gedeelde vreugd is dubbele vreugd'. Er is dus méér dat helpt om vrede en vreugde te hebben dan geld of goed. Heb ben we van die waardevolle mensen rondom ons, ook dan mogen we ons rijk en gelukkig voelen. Als we een aanleiding hebben waar om we zouden kunnen klagen, dan hoeft dat geen reden te zijn voor ontmoediging. Wijs heid geeft ook in deze dingen ruimte. We kunnen een gezonde geest ontwikkelen als we die 'voeden' met goede dingen, als we bijvoorbeeld ook de 'andere kant' van andermans onhebbelijkheden proberen te zien en er moeite voor doen om oog te hou den voor het goede dat ons omringt. Tommy van zes schommelt op zijn stoel heen en weer. De kleurplaat die hij net zo graag pakte, lijkt zijn interesse niet meer te kunnen vasthouden. Puzzelen, dan maar. Dat lijkt hem wel wat. Drie stukjes legt hij op zijn plaats, maar dan begint het schom melen opnieuw. De afstandsbediening van de TV trekt zijn aandacht. "Tommy is altijd in beweging", verzucht zijn moeder. "Stilzit ten kent hij niet en alles wat hij doet is maar voor even. Tommy vreet energie. Overal klautert hij op of onder. Ik kan hem echt geen minuut uit het oóg verhezen." Elk kind is wel eens druk. Toch zijn er kin deren die echt nooit stil kunnen zitten, of door het minste afgeleid zijn. Er zijn kinde ren die op alles at ze horen of zien heel impulsief reageren en daardoor problemen voor zichzelf of voor andere veroorzaken. Het zijn deze kinderen - drukke kinderen - die zich door hun voortdurende omnst min der goed ontwikkelen dan men mag ver wachten. Leren concentreren Het vermogen om de aandacht op iets te richten en deze aandacht vast te houden is niet voor iedereen hetzelfde. Dit vermogen neemt duidelijk toe met de leeftijd van het kind. Zo kan een kind van 5 jaar ongeveer 10 minuten achter elkaar met een opdracht bezig zijn. Tegen het 14e jaar is deze perio de verlengd tot 30 minuten. Van temperament tot bloedarmoede Bij sommige kinderen is er met het concen tratievermogen iets mis. Zij kunnen hun gedrag niet onder controle houden en wor den overbeweegUjk of dromen juist weg. Bij de meeste kinderen ligt de oorzaak buiten henzelf. Ze kunnen hun concentratievermo gen tijdelijk niet goed gebruiken. Dit kan bijvoorbeeld komen door de omgeving waarin het kind opgroeit zoals sparmingen in het gezin, pesten op school, te weinig struc tuur en regelmaat in huis. Ook lichamelijke problemen zijn niet te onderschatten: te wei nig slaap waardoor het kind steeds moe is, ziekte (bijv. bloedarmoede), eenzijdige voe ding of het overslaan van maaltijden. In een zeldzaam geval kan een allergie of overge voeligheid voor bepaalde voedingsmiddelen de oorzaak zijn van de concentratieproble men. Bij ongeveer één op de drie kinderen zijn het gebrek aan concentratie en beweeg lijkheid als het ware 'ingebakken'. Soms speelt en erfelijke factor hierbij een rol. Geen politieagent Omgaan met een druk kind is voor de mees te ouders zeker niet gemakkelijk. Vaak heb ben ze het gevoel dat ze de hele tijd hun dreumes moeten corrigeren. Laat dat! Zit stil! Veel geduld en aanpassing zij nodig. Een aantal tips: Zorg voor een rustige omgeving en breng orde en regelmaat in de daginde ling. Spreek duidelijke gedragsregels af. Bouw momenten in waarop het kind zich mag uitleven, bijvoorbeeld door sport of een stoeipartij. Stimuleer de concentratie van uw kind door het veel verschillende spelletjes te laten doen. Lego, kleuren, sporten, voorlezen, TV kijken, computerspelle tjes, enz. stimuleren allemaal verschil lende aspecten van concentratie. Zo leert het kind zichzelf spelenderwijs steeds beter concentreren. Reageer niet alleen op negatief gedrag van uw kind. Probeer juist te zien wat er wel goed gaat, en moedig rustig gedrag aan. Geef uw kind aandacht, Uefst voor het erom vraagt. ADHD In Nederland lopen heel wat drukke kinde ren rond. Slechts bij een klein aantal is er sprake van een ernstige vorm van concentratietekort en overbeweeghjk- heid (ADHD). In maart 2001 zal Gezond en Wel hier aandacht aan besteden. Denk ook aan uzelf Een druk, beweeglijk kind eist veel van u. zorg daarom voor de nodige ontspanning en reserveer tijd voor uzelf en uw relatie. Ook een druk kind kan best eens gaan logeren of bij iemand anders spelen. Samenwerking met school in de aanpak van de concentra tieproblemen zijn heel belangrijk. Als dit alles niet helpt, is het verstandig om profes sionele hulp te raadplegen. U kunt terecht bij uw huisarts of bij de jeug- darts of -verpleegkundige van de GGD. Meer lezen De brochure 'drukke kinderen' gaat in op de achtergronden van druk gedrag en bevat een groot aantal tips en adviezen. 'Drukke kin deren' is te bestellen door overmaking van f 8,- (incl. administratie- en verzendkosten) op giro 2370075 van de Stichting Jeugdin- formatie Nederland onder vermelding van titel bestelnummer NI6. Ook de gezondheids wijzer van de GGD Zuid-Hollandse Eilanden (tel.: 0181- 652404) beschikt over een folder met duide lijke en praktische informatie. GGD Zuid-Hollandse Eilanden Afdeling Jeugdgezondheidszorg Over veel problemen in het leven wordt met kinderen gepraat. Zo niet wanneer een ouder psychiatrisch ziek is. De omgeving is hiervan vaak niet op de hoogte. Immers, de zieke vader of moeder heeft geen been in het gips, loopt niet met krukken, of zit niet in een rolstoel. Duizenden kinderen groeien op met een ouder die psychi sche problemen heeft. Onderzoek heeft uitgewezen dat deze kinderen het risico lopen om zelf ook psychi sche problemen te krijgen. "Mijn'trioeder is ziek. Zij is manisch depres sief." Aan het woord is Anouk, een meisje van 15 jaar. Zij doet soms de vreemdste din gen. Ze slaapt overdag en loopt 's nachts in huis te rommelen. Er zijn ook dagen dat ze helemaal niet uit bed komt. De ene dag is ze heel enthousiast over alles, de andere dag kan ze juist niets hebben. "Zo gaat het steeds bij ons thuis." Eerst wat verlegen en dan wat meer openhartig praat Anouk over haar moeder. Soms met sympathie en begrip, dan weer met afkeer en vijandigheid. "Of Öc nog van mijn moeder hou? Natuurlijk doe ik dat wel. Maar soms denk ik wel eens, je bent geen echte moeder voor me. Elke keer wan neer ik naar huis ga, ben ik bang. Hoe zal ik haai aantreffen? In wat voor humeur zal ze zijn? Ik ben bang voor het onberekenbare van haar gedrag." Ziek zonder gips Als in een gezin een van de ouders ernstig ziek is, is dat vaak een zware belasting. Het is moeihjk om alle zaken die nodig zijn om het gezin te laten draaien, te regelen. Niet alleen voor de gezonde ouder is het zwaar, maar ook voor de kinderen. Het betekent vaak een grote verandering en aanpassing in het dagelijks leven. Heel belangrijk is dat het kind begrijpt wat er aan de hand is. Op het moment dat vader of moeder Ujdt aan een lichamelijke ziekte is dat voor iedereen begrijpelijk. Het is zichtbaar. Kinderen begrijpen dan best dat vader of moeder in bed moet bUjven. Als een van de ouders ech ter aan een psychiatrische ziekte lijdt, wordt het al een stuk ingewikkelder om dit uit te leggen. Het is voor een volwassene al moei lijk om te begrijpen en te accepteren wat er aan de hand is, laat staan voor een kind. Wisselende stemmingen Psychiatrisch zieken gaan zich vaak anders gedragen dan we gewend zijn. Ze zijn heel erg bang of somber. Soms horen ze geluiden die er helemaal niet zijn. Stemmingen wisse len elkaar af. Het ene ogenblik overheerst de vrolijkheid, het andere ogenblik juist weer de somberheid. Dat maakt het er voor kinde ren niet makkelijker op. Hoe kan het toch dat vader of moeder elke dag weer anders is? Omdat de gezonde ouder vaak zelf ook niet precies weet wat er aan de hand is, is Tiet moeihjk om dit aan kinderen uit te leggen. Bovendien is de gezonde ouder vaak zo bezig met het verzorgen van de zieke part ner, dat de kinderen snel 'vergeten' worden. Kinderen zelf merken echter al snel dat er thuis wat aan de hand is. Voor deze zaken proberen de hulpverleners van de Riagg oog te hebben. Aan alle ouders die met psychia trische problemen bij de Riagg komen, wordt altijd gevraagd hoe het met de kinde ren gaat. Samen met de ouders probeert de hulpverlener te bekijken weUce begeleiding de kinderen nodig hebben. Deze begeleiding volstaat soms uit het informeren van de kin deren over de ziekte van de ouder. Soms wordt, in overleg met de ouders, bekeken of de kinderen zelf ook hulp nodig hebben. Het uitwisselen van ervaringen met andere kin deren in een zelfde situatie is ook een moge lijkheid. Hiervoor zijn er bij de Riagg spe ciale groepen, zogenaamde KOPP-groepen. (Kopp staat voor kinderen van ouders met psychiatrische of psychische problemen). De groepen zijn niet gericht op behandeUng, maar zijn bedoeld als steun voor de kinde ren. In een groep wordt uitleg gegeven over psychiatrische ziekten en er is ruimte om vragen te stellen aan hulpverleners. Het belangrijkste deel van de groep is het delen van ervaringen. Dat een dergelijke aanpak een waardevolle ondersteuning betekent, is inmiddels gebleken. Een jongen die deel neemt aan zo'n groep vertelt: "In de groep kan ik zonder schaamte of angst over mijn ervaringen praten. Thuis lukt dat niet zo goed. Mijn vrienden en vriendinnen, als ik die al in vertrouwen neem, begrijpen niets van de problemen thuis. Doordat iedereen uit de groep in een soortgeUjke situatie zit, begrijpen zij mij wel. Daardoor krijg ik van de groep veel steun." Start nieuwe Kopp-groep In maart start de Riagg met een nieuwe groep voor jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar. Deze groep komt bij elkaar in het gebouw van de Riagg te Spijkenisse. Wie meer informatie over dit onderwerp wil, of over de groep, kan terecht bij, Jacqueline Verdellen, medewerker Preventie van de Riagg, tel.010-4960535. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proef 2, gehouden op zaterdag 20 januari jl. in Manege Oostmoer, Oostmoer- sedijk 2a te Stad aan't HaringvUet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 80. Groep 1. Frans Scheijgrond, 106 pnt; Esther Breen, 103 pnt; Anne Scheijgrond, 102 pnt; Vanity Monnee, 96 pnt; Angelique v. Dam, 94 pnt; Christel Rijnbrand, 94 pnt; Chayenne Beijer, 93 pnt; Bionda Koese, 89 pnt; Nadine Peekstok, 86 pnt; Cynthia Monnee, 86 pnt; Jorien de Wit, 85 pnt; Loes Heintjes, 84 pnt; Jantien v.d. Spaan, 82 pnt. Groep 2. Rudy v. Dis, 109 pnt; Nicolette Meiaard, 107 pnt; Priscilla Moerkerk, 106 pnt; Jennifer Rommelse, 103 pnt; Ingrid de Vogel, 102 pnt; Adrienne Lui ten, 94 pnt; Josephine Luiten, 94 pnt; Daniella Vis, 94 pnt; Demi Uijtewaal, 93 pnt; Lisa Vis van Heemst, 92 pnt; Marlies Lokker, 91 pnt; Samantha Lugthart, 90 pnt; Mies Koopman, 88 pnt; Jeroen v. Dis, 87 pnt; Jacolien Bechthum, 80 pnt. Groep 3. Maaike de Vogel, 95 pnt; Bianca v.d. Sluijs, 93 pnt; Carola v.d. Sluijs, 92 pnt; Carola Damme, 89 pnt; Kim Visser, 88 pnt; Kim Wallet, 87 pnt; Jennifer Mulders, 87 pnt; Claudia v.d. Kolk, 87 pnt; Maxime Dasse- laar, 86 pnt; Stephanie Mulders, 85 pnt. -39- "Ik werk!" zei hij. "De eet en drienk en slaep. De leef met Lena en we kriegen kinder. Om God bekommer ik me nie. Jie mot dat ook nie doen. Je mot een besluut neme, watje oire wilt in de wereld en er nie altied over piekeren dat je vaoder wil, dat je domenie wordt". Langzaam bewoog Roelf het hoofd in een begrijpende knik. Zeker! Rens had gelijk! Zo'n kerel, die aUes had en het leven rustig opnam. "Ik", zei hij, "ben mijzelf kwijt en ik weet, dat ik eerst God moet vin den". Het was niet voor het eerst, dat ze over deze dingen praatten. Rens mocht de domineeszoon graag. Zelf had hij vroeger nogal eens het een en ander gelezen. En hij herinnerde zich nog heel goed het ont waken van zijn geest, het zoeken, toen, naar andere dingen, dan die voor het grijpen lagen. Vóór zijn ideaal aUeen maar meer was, een grote boer te worden, baas op een eigen stee, was er wel wat anders geweest dat hem trok. Avonden als deze had hij langs de zeedijk gelo pen en naar de blauwe Schelde getuurd en naar de lucht, naar de kleu ren en het sterven van de dag. Toen had hij wel over God gedacht en over de verheven dingen. Nu was hij over dat alles heen. En de gods dienst had hem nooit iets gezegd. "Laeter prakkizeer je nie meer over die diehgen",.voorspelde hij. Roelf geloofde dat niet. Bij hem zou er eerst een oplossing moeten komen. En die oplossing kon aUeen God zijn: zijn verhouding tot God. "Je kunt daer nie altied over tobbe", besliste Rens, "dan word je gek. 'n Normaal mens pakt het leven an, zoals 't is!" Ze gingen de schuur uit, keken naar de lucht, die donkerder van tint werd en waarin de zon bloedrood scheen. Ineens vroeg Rens: "En wat is dat noe mit Coba gewist?" Roelf veranderde daarvan en de jonge boer merkte, dat hij onaange naam getroffen was. "Och wat!" lachte hij. "We bin toch kerels onder mekaor en Coba is een prachtmeid. Jie bin ongetrouwd. Bie mien is dat anders. Lena kan op m'n an. Maar toen ik vrijgezel was. "Er is in ieder geval niks geweest", zei Roelf nors. Rens lachte. Het kwam Roelf voor, dat hij hem niet geloofde. "Die Uylen, dat bin m'n kerels. Ei je wel is dat van Johanna gehoord?" vroeg Rens met een lach. "Nee", zei Roelf kort. "Maar het kan me niet schelen. Ik ben er nooit meer geweest". Toch vertelde Rens met uitdagende stem: "Ze zegt: bij ons in de famihe zijn achttien onechte kinders. Ja, niemand weet, waar de jon ge Uylen allemaal vandaan komen! En ze heeft zelf ook een kind gehad". Roelf zag Dries staan in de kerkeraad^bank, de lange, schrale boer met zijn scherp gezicht en zijn mooie kale schedel. Achter aan het hoofd wat grijs, krullend haar. Het gezicht met diepe voren en leven dige ogen vol Ucht. Soms dacht hij, als hij hem zo zag staan: als ik tekenen kon! Ze liepen terug de schuur in. Terwijl ze bij de paarden stonden, vroeg Roelf ineens: "En Dries dan?" werd stil. ze bin nog stom ook. Eerst realiseerde Rens zich niet, wat Roelf bed )elde. Maar toen scha terde hij: "Die ouwe Uyl? Ha! Da's de vaoder 'an zotte Mareeja! Dat weet iedereen. Dienk je dat er één Uyl is, die eugt.. "Die deugt!" zei Roelf langzaam. Zijn gezicht i "Nou ja, die deugt!" herhaalde Rens. "Maar Iedereen weet het van de Uylen. Dat fokt mes r voort: neef en nicht. Met hun paerden doen ze 't nie. Daer ouwe ze het ras wel zuver. Hier, deze komt ook uut hun staL Ik heb er duzend voor betaeld, op de kop af. En er zit een veulen in van Ariel, de volbloed stamboekhengst van de Ruigen Hill, 'k Gae er de volgende zomer mee naer de tentoon- stelüng in Goes. Wat een dier, hè?" Hij hield het hoofd schuin en keek langs de benen, langs de borst en rug, klopte het op de hals, streelde de kop. Roelf hoorde de eentonig-vrome stem van de boer, die een stuk uit de oude bijbel las en zag het domme, grote mens, zotte Mareeja tussen de vrouwen in de kerk zitten. "Maar allé, we gaen eens kijken of de vrouw koffie heeft", stelde Rens voor. Samen stapten ze het erf op. Het was een weinig donkerder geworden. Toch leek alles fris en schoon in de avond: de hoge boom, het mooie huis, zo welverzorgd. Rens stapte op het huis aan, liep door het donkere kamhok naar de keuken. Roelf volgde en zij kwamen in de voorkamer. Daar zaten Lena en... Nan. "Hallo", groette Nan, "zie ik jou ook weer eens?" Ze zat bij het raam, maar stond op, kwam met uitgestoken hand op hem toe. Roelf wist, dat ze ook geslaagd was en feUciteerde haar. "Dank je", zei ze, "het is anders wel wat laat". "Maar goed gemeend!" Van harte hoor!" "Ja en met een negen voor Nederlands "Geweldig! De Goede Dood van Boutens?" vroeg Roelf. "Nee hoor, verbeeld je niks, allemaal zelf geblokt. Later reden ze samen over de dijk. Misschien maakten zij beiden zichzelf wijs, dat dit niets te betekenen had. Dat had het ook niet. Nan had wel vaker met een jongen van de H.B.S. langs de Zoom gelo pen en Roelf fietste, toen ze nog in Alden woonden, iedere dag met Corrie van Heusen naar de stad. O nee! Als een jongen eens een eind je met een meisje opfietst, daar hoefje niks van te denken. Alles goed en wel. Maar als die van Vorma Nan van ouwe Rens met Roelf van de dominee uit de Achterstraat in de richting van de zeedijk zagen fietsen...! Er was evenwel niemand op de landweg langs de watergang. Er was alleen om hen heen de grote stilte van deze prachtige zomeravond. Waarom praatten ze nu niet? Jonge mensen hebben toch altijd wat te praten? En had Nan niet vaak gedacht: als ik Roelf nog eens spreek, dan... Roelf zei: "Je moet me eens wat vertellen van je reis naar Zwitser land!" Nan keek hem even aan, knikte. Ze kwamen bij de oprit naar de dijk. Een smal paadje, dat steil omhoog Uep. Roelf probeerde er tegen op te fietsen, maar dat ging niet. Hij moest met een vreemde zijsprong snel van zijn fiets sprin gen. Nan kwam, met de fiets aan haar hand, moeilijk tegen de dijk op. Toen ze boven stonden, zagen ze de Schelde. Groot, blauw en het water had een wondere glans. Ze legden hun fietsen in het gras en gin gen hoog tegen de kruin aan zitten. Roelf probeerde erg gewoon te doen, hield zich steeds zijn oude wijs heid voor: een dochter van de grote, oude Rens van Mon Désir! Ik zal wel wijzer zijn! Bovendien: je wordt zo maar niet verliefd. "Ik vind het wel gezellig zo eens samen te fietsen en van zo'n mooie avond te genieten!" zei hij. Nan knikte, keek naar het water en de lucht. "Dat daar", en ze wees naar een slank blauw, minuscuul torentje aan de overkant, "dat is lerseke". En dan expres op z'n Thools: "lesen zegge wulder!" Roelf keek naar haar fraaie arm en ook even naar haar gezicht. Ze praatten nog wat over hetgeen aan de overkant te zien was. De zon ging onder en de stille pracht van licht en kleur in de hemel spiegelde zich in het water. Het werd donkerder. Ze waren beiden even stil, keken zo maar naar het dalen van de zon. Roelf zei - zo was de jeugd in de eerste jaren van onze eeuw: (wordt vervolgd) In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze In dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Varen, sterke soort, vast van blad. r' DIRKSLAND. 0187-601354, DONDERDAG EN VRIIDAG KOOPAVOND MOOI WEER

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 5