■pll^ ^9 ^^^^^^M LH Hoe de landbouw uit Nederland verdwijnt ^H ^H ^8 1 EIIAIIIiei-IIIEUWS Introductiecursus 'weer en sterren' 1 1 ^^^^^^^^B ^^^BIBI ■1 ^^^^^^^^^H ^H ^H ^H 1 Damclub Denk en Zet ^H ^^^^^^^1 nM^^^^^^^^E ^M ^H Hl PAGINA 9 VRUDAG 19 JANUARI 2001 Landbouwpraatje door B. Schouwing Nederland wentelt zich genoegzaam in een ongekende welvaart. Wij leven in een land met gouden bergen. Maar is het 18- karaat of klatergoud? Er is sprake van een macrosprookje met micro-drama's. Daar kan menig boer over meepraten. Het lijkt erop dat de landbouw in Neder land de langste tijd heeft gehad. Het magische jaar 2000 zit er alweer enkele weken op. Het jaar wordt gekenmerkt als de start naar een nieuwe gouden eeuw. De wel vaart groeit en bloeit. Nederland tobt van daag met luxeproblemen: hoe krijgen we de welvaartsvruchten op? Er is een overvloed aan geld; dat hebben we in jaren niet meege maakt. We barsten in het goud en toch rijst de vraag of het van voldoende karaatgehalte is. In veler ogen blijft het slechts klatergoud dat heel snel afbladert. Er is nog steeds een groot verschil tussen de macro-euforie en de microtobberij. In menig boerengezin stapelen zich alleen maar zor gen op. Ondanks de macrostatistieken van rekenmeesters bij het Centraal Bureau voor de Statistiek en bij het Landbouw Econo misch Instituut blijft het tobben op en rond het boerenerf. Een planoloog bij het Neder lands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting komt tot de conclusie dat de landbouw in ons land zijn langste tijd heeft gehad. Geert Mak zou de titel van zijn beroemde boek kunnen veranderen: 'hoe de boer verdwijnt uit Nederland'. Klimaat bedreigend Een microgram voltrekt zich op het platte land. Veel akkerboeren blijven steken in toe nemende verhezen. De prijzen voor de MIDDELHARNIS SOMMELSDUK 15 januari 2001 Afdeling 2: J. Lodder-M. Klink0-3 R. Jacobs-L v. d. Kooij1 -1 A. Verolme - C. Polder3 - O Afdeling 3: P. Kats - J. GroenendijkO - 3 G. Zaaijer - L A. Nipius3 - O Zeeuwse Competitie Aagtekerke/Oostkapelle - D.E.Z6 -10 J. Houmes-P. van Brussel2-0 A. Goudzwaard - A. v. d. VeerO - 2 M. C. de Smit - C. Spee2 - O J. Verstraate-L A. DekkerO - 2 L. de Visser - H. H. VerolmeO - 2 A.W. Smit-W. LPeeman1-1 A. A. Bouwens - J. v. d. OudenO - 2 J. Poppe-A. Knape:..l - 1 meeste akkerbouwproducten zijn belabberd laag. Menig akkerboer heeft de weergoden niet aan zijn zijde. Het akkerland is al enke le jaren verregend. Voor de tweede of derde maal in enkele jaren tijd blijven vfle gewas sen (zoals aardappelen) in de grond zitten. De melkveehouderij heeft goede jaren achter de rug. Maar ook daar dreigen donkere wol ken. Het vertrouwen in de koeien is geschokt: de voedselveiligheid is in gevaar door de gekke-koeienziekte. De breed ver spreide vrees voor de Creutzfeld-Jakobziek- te slaat terug naar de veehouderij. In die sec tor staan de prijzen flink onder druk. Met de varkenshouderij gaat het helemaal de ver keerde kant op. Varkenshouders leken op te krabbelen uit het dal van pest en mond- en klauwzeer. Maar nu komt er een lawine van regels, ge- en verboden, ingegeven door allerlei milieu- en ruimteüjke ordenings overwegingen. Er staat een Reconstructie wet Platteland op stapel die varkenshoude- rijbedrijven verbiedt in de nabijheid van natuurgebieden. De wet rekent waarschijn lijk af met meer dan de helft van alle var kensbedrijven in ons land. Klimaat boeronvriendelijk Het microgram op het platteland is wellicht niet zozeer het gevolg van de marktontwik kelingen maar veeleer van pohtieke en maat schappelijke druk. Het politieke klimaat in ons land is de boer allerminst gunstig gezind. Nederland is pohtiek paars gekleurd, daardoor is groen uit. De groene agrarische sector is uit de politieke gratie. Boeren raken vooral gefrustreerd door de wijze waarop politici de oren laten hangen naar allerlei groeperingen en bewegingen die boeron vriendelijk zijn. De 'one item groeperingen' storten zich fanatiek op de land- en tuinbouw en leggen hun ongenoegen op soms agres sieve manier op de politieke tafel in Den Haag. De uitkomst van deze races der onte vredenen wordt verzilverd in een lawine van regels die de boer volledig aan de ketting legt. Wet- en regelgeving verlamt de land en tuinbouw. Een optelsom van milieu- en ruimtelijke ordeningsregels ontneemt de boer alle bewegingsvrijheid. Voorbeelden zijn er te over: de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening pleegt een aanslag op 500.000 ha. landbouwgrond. De Reconstructiewet Plat teland raakt 14.000 veehouderijbedrijven. En de lijst van anti-boermaatregelen zal ook dit jaar cildoor groter worden. De micro-drama's op het platteland steken schril af tegen het macro-welvaartssprookje in Nederland. Vele boeren- en tuindergezin nen leven in trieste omstandigheden. Hun zorgen worden al te gemakkelijk weggemof feld onder het vaderlandse klatergoud. Het boerenleven past kennelijk niet meer in onze welvarende samenleving waar overvloed de gewoonste zaak is. Op dinsdag 6 februari a.s. begint weer de introductiecursus 'Weer en sterren op vakantie en thuis'. Het is de vierde cursus die ook dit maal wordt gegeven in het 'Diekhuus' te Middelhamis. U maakt kennis met onder andere: - de sterrenbeelden van het seizoen; - de maan en haar schijngestalten; - de planeten, zoals Jupiter, Satumus, Venus en Mars; - de zon bij opkomst en ondergaan; - de wolkenhemel; - het voorspellen van het weer op kor te termijn. De cursus biedt gelegenheid om te kijken met een echte sterrenkijker. Bijzondere voorkennis is niet vereist. Docent is opnieuw de heer H.P. Prinse. Acht avon den van 6 februari tot 27 maart, 19.30 - 21.30 uur. De cursusprijs bedraagt f 120,00 en voor omstreeks f 60,00 kunt u een sterrengids en sterrenkaart aanschaf fen. Aansluitend is er de mogelijkheid van een vervolgcursus van vier avonden vanaf dinsdag 3 tot 24 april. (De kosten hiervan bedragen f 60,00). Hierin worden een aan tal speciale onderwerpen behandeld. Cur sisten mogen deze ook zelf aanvoeren. Aanmelding: 0187 - 482400 of e- mail diekhuus@tref.nl (Diekhuus Mid delhamis). Een puzzelhoek waaraan zowel kinderen als volwasse nen kunnen meedoen én waarmee een prijs kan worden gewonnen. Éénmaal in de twee weken treft u 'Puzzelt u mee?' in de vrijdageditie van Eilanden Nieuws aan en iedere keer kunt u met uw goede oplossing een tegoed bon winnen van f 25. Die wordt beschikbaar gesteld door Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommels- dijk en kan aldaar worden besteed. Zend u uw oplossing uiterlijk één week na verschijnen naar: Eilanden Nieuws, 'Puzzelt u mee?'. Postbus 8, 3240 AA Middel- harnis. Per puzzel wordt uit de goede inzendingen een winnaar getrokken, die de gewonnen prijs krijgt toege zonden. Bij elke nieuwe puzzel zal de oplossing van de voorgaande worden gegeven. Puzzelt u mee? 6. 1Van weUc land was Og koning? 2. Welke vrij stad lag in de woestijn? 3. Waarin werden de nieuwe stenen tafelen gelegd? 4. Op welke berg moest het volk de vloek uitspreken na de intocht? Welk dier verdeelt de klauw, maar herkauwt niet? Wat mocht men niet koken in de melk van zijn moeder? Welk deel moest de priester krij gen van een offerande behalve kinnebak en pens? Wie moest het volk toespreken voor men ten strijde trok? Wat moest gemaakt worden op het dak van een nieuw huis? Hoeveel slagen moest de onrechtvaardige na een rechtzaak gegeven worden? 11. Waarmee moest men de stenen op de berg Ebal bestrijken? 12. Op welke berg zou het volk gezegend worden? 13. Waarvan zou de hemel zijn als men de Heere niet gehoorzaam was? Wie was de koning van Hesbon? Over welke vogel wordt gesproken in het lied van Mozes? Tot wie zei Mozes: "Dat hij leve en niet sterve"? Wie is de "beminde des Heeren"? Van wie zei Mozes: "Hij is als een jonge leeuw"? 19. Op welke hoogte lag de berg Nebo? 20. Hoeveel dagen werd Mozes beweend? 9. 10. 14. 15. 16. 17. 18. 13 14 18 16 2 9 8 10 4 17 5 3 6 12 19 7 20 11 I^^^M IB^^^^^^^^^^^^^^^^^^^B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Met het inluiden van liet jaar 2001, is voor Goeree-Overflakkee het Meekrapjaar van start gegaan. 2001 zal de geschiedenis ingaan als het jaar waarin de mee krap wortel herleeft. De zoektocht is inmiddels in volle >gang. Goeree-Overflakkee staat in rep en roer. Meekrap, een niets zeggend plantje, bijna verloren gewaand in het tumult van de industriële ontwikkeling, heeft naar het zich laat aanzien de potentie om anno 2001 opnieuw mensen samen te brengen. Reeds in september 1998 werd op persoonlijk ini tiatief een werkgroep samengesteld. Gedreven door nieuwsgierigheid naar de raadselen rond de verdwijning van de laatste meestoven ging men op zoek naar de wortels van een bijna vergeten gedeelte van de geschiedenis van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Aangevuurd door persoonlijke artistieke eigenschappen ont stond bij deze mensen van het eerste uur weldra een stiUe drive om een voor deze streek uniek project voor te gaan bereiden. Een diversiteit aan historisch besef, muzi kaal talent, creatieve beeldvorming, educa tieve inzichten en gezamenlijk enthousiasme zal uitmonden in een breed sociaal-cultureel evenement op Goeree-Overflakkee. Gedra gen door steun van lokale en provinciale overheden, maar eveneens gesterkt door een krachtige inzet van vrijwilligers en bedrijfs leven, heeft het project potentie om uit te groeien tot een evenement van allure. Een evenement van deze omvang, en met deze missie, verdient, maar kan ook niet zonder, een breed draagvlak van bevolking, overhe den, bedrijfsleven en media. Op zoek naar haar roots, bereidt Goeree-Overflakkee zich voor op een uniek jaar in haar reeds lange geschiedenis. Een stukje historie. Meekrap was sinds de middeleeuwen een zeer belangrijke bron van inkomsten op deze eilanden. Uit de wortels van de meekrap- plant werd, na een groeiperiode van drie fjaar, een fraaie rode kleurstof f ewonnen. De verwerking van de meekrapwortels voltrok zich in zogenaamde meestoven. Karakteris tieke productieplaatsen, eeuwenlang beeld- bepalend voor het landschap. Deze meesto ven werden beheerd door participerende boeren. Zij waren aandeelhouders binnen de stoof en verwerkten bij toerbeurt hun meekr- apoogst. De productiewijze had een hoge graad van perfectie bereikt en de kwaUteit van de Nederlandse meekrap werd geroemd. De handel in meekrap was bijzonder lucra tief. Echter, in 1868 ontstond de vervaardi ging van de chemische kleurstof Dit bete kende de nekslag voor de meekrapteelt. In betrekkelijk korte tijd werd deze bedrijfstak weggevaagd. De meestoven werden in een hoog tempo afgebroken of nog slechts als opslagruimte gebruikt. Gememoreerde geschiedenis vormde voor de initiatiefne mers van Meekrap 2001 de inspiratiebron van hun plannen. Meekrap mag niet uit beeld geraken. Tenslotte is dit deel van de geschiedenis van Zuid-West Nederland té kleurbepalend geweest. Onderbouwing Vanaf 1998 is door de ontstane werkgroep nagedacht aan de onderbouwing van Mee krap 2001. Men onderzocht of de teloorgang van de meekrapteelt voldoende aankno pingspunten bevatte voor een voorsteUing en of voor een dergelijke productie belangstel ling zou zijn in de regio. Daarna is onder zocht of er vanuit het bedrijfsleven sympa thie zou bestaan voor sponsoring van zo'n project. De reacties waren in deze fase al positief. Het creatieve team, de mensen van het eerste uur, heeft van meet af aan een the atraal verhaal voor ogen gehad. Vanaf de eerste studies, naar het verleden van plant en meestoven, is nlen dan ook bezig geweest met 'het werken aan een script. Een verhaal in woord, toon en gebaar wat zou moeten lei den tot een grootschahge openlucht voor stelling, met deelnemers van eigen Flakkee- se bodem. Na een verbreding van de werk groep ontstonden er eveneens plannen voor een nevenprogramma, met als doel: de belangstelling voor de meekrapcultuur te activeren. Gezocht is naar een breed vertakt aanbod, waarin onder andere een educatief scholen project (Meekrap Rood Show), een manifes tatie door eigentijdse regionale kunstenaars (Kraplak), exposities en lezingen (Meekrap Galerij), terugtelen van de meekrapplant (Meekrap Groen), deelname aan regionale manifestaties (Meekrap Actueel), publiceren vanuit het verleden en heden (Meekrap Nieuws), om de aandacht vragen. Om het enthousiasme van de bevolking te peilen, werden reeds een aantal werkconferenties en een verkenningsdag georganiseerd. Tijdens deze dagen kon het publiek de sfeer opsnui ven. Inmiddels hebben zich meer dan 150 personen aangemeld als gemotiveerde deel nemer. Ook vanuit bestuurlijke en maatschappelijke organisaties is enthousiast gereageerd. De afgelopen tijd is men regelmatig bijgepraat door middel van een nieuwsbrief. Inmiddels heeft dit medium zich voortgezet als Mee- 1 Ontwerp illustratie meekrap H. J. Jassoy, Goedereede krabbel, een professionele nieuwskrant voor iederéén die ook maar iets met Meekrap 2001 van doen wil hebben. In ontwikkelde opzet is uitgegaan van het regionaal aanwe zige talent dat kan worden benut. Met het project worden ideeën en structuren ontwik keld, die bijdragen aan een uitbouw van de culturele kwaliteit van de regio. Daarbij wordt gedacht aan bewustwording en waar dering van regionaal erfgoed en stimulering van het culturele klimaat. In de uiteindelijke realisatie staat een regio-overschrijdende uitstraling voor ogen. Financiering Ruim vóór het Meekrapjaar 2001 was het de provincie Zuid-Holland duidelijk. Met een mooie subsidie en de kwalificatie "landelijk voorbeeldproject" ondersteunt zij mede dit ambitieuze project. Gedeputeerde voor cul tuur dhr. Ir. Houtman onderschreef deze bre de waardering door beschikbaar te zijn als lid van het comité van aanbeveling. Inmid dels hebben ook de eilandelijke gemeenten aangehaakt. Tevens is een intensieve sponsorwerving opgestart. Al deze steunbetuigingen zullen tenslotte een brug vormen om de totale begroting van ca. fl. 300.000,sluitend te krijgen. Hoe verder... Inmiddels heeft het script zijn definitieve vorm gekregen en maakt het Diekhuusplein te Middelhamis zich op voor een zestal voorstellingen in juni 2001 van dit boeiende schouwspel. Door meer dan 150 mensen wordt op dit moment keihard gewerkt aan een productie die er zijn mag. Het is niet zo maar wat om voor ca. 125 kostuums zorg te dragen. Het is niet zo maar wat om zes avon den meer dan twee uur lang live te moeten musiceren en zingen. Het is niet zo maar wat om van de eerste tot de laatste voorstelhng scherp te blijven in hoofd- of bijrol. Het is niet zo maar wat om honderden kilo's staal te verwerken tot fraaie decorstukken. Kort om Goeree-Overflakkee is nu reeds in rep en roer. Met man en macht wordt gewerkt aan een megaproject. Want straks mogen zes avon den lang in totaal 3500 mensen genieten van een terugblik in een rijk stuk geschiedenis, gegoten in een eigentijdse verpakking ver taald door middel van een aansprekend ver haal. Kaarten Vanaf 1 maart zullen de kaarten voor dit streek-schouwspel in de voorverkoop gaan. De beide VVV's van Flakkee zullen dit ter hand nemen. Tevens wordt bekeken of ver koop via de site www.meekrap.nl mogelijk is. Vanaf 1 februari gaat de Rood Show op reis. Een door het Kunstgebouw ontwikkeld lesprogramma voor de groepen 7 en 8 zal alle belangstellende basisscholen van Goe ree-Overflakkee bezoeken. En de belang stelling is groot. Mogelijk kunnen ook diver se brugklassen van het voortgezet onderwijs meeliften. Wie de jeugd heeft...vult u zelf maar in. In Melissant groeit in alle stilte al bijna een jaar een unieke zijtak van Meekrap 2001. De Nollestee een beschermd werkproject voor zorggebruikers van de Stichting Zuid wester heeft de terugteelt van een uniek plantje ter hand genomen. Wortels vanuit het Zeeuwse Sint Maartensdijk zijn inmiddels tweejarige planten. Meekrap herleeft ook in letterlijke zin. Mensen met begrenzingen beleven plezier aan dit unieke project. Over integratie gesproken. Inmiddels is een aantal mensen bereid gevonden om stokoude streekbewoners te gaan interviewen. Deze bevindingen leveren boeiende historische verhalen op. Presentaties in de vorm van exposities en lezingen liggen in het ver schiet. Goeree-Overflakkee prijst zich gelukkig met een groot aantal beeldende- en schilderende kunstenaars. Met Meekrap 2001 als grote animator gaan deze mensen een expositie voorbereiden van nieuwe kunst met gebruikmaking van oude verf. Kraplak, de karakteristieke rode kleur, zal de basis zijn van een breed scala aan boeiende creaties. Meekrap 2001 heeft een uniek concept een werkwijze die opvalt. Zoeken naar een brede doelgroep. Hoe breng je anno 2001 opnieuw mensen bij elkaar. Respect voor eikaars overtuigingen. Ruimte voor een diversiteit aan signatuur, zonder verloochening van ieders unieke principe. Het kan nog steeds. Meekrap bewijst het en is in staat jong en oud, oud en nieuw, natuur en cultuur, woord, gebaar en klank, om te vormen tot herkenba re vormen, welke eigentijdse mensen moge lijkheden bieden, het heden opnieuw kleur te geven. Bouwen vanuit de basis betekent, geen doel stellingen vooraf, maar met de mogelijldie- den en begrenzingen van initiatiefnemers en deelnemers, bouwen aan een breed program ma. Hiermee is slechts en tipje van de sluier opgehcht. Het verhaal gaat door, de kara vaan die 'Meekrap 2001' heet, trekt verder. ^is:S^X#X^K?M^Sï%;KÏi||!;|i?>i;^^ lAX^^ t u mee 2 We puzzelen deze keer door het bijbelboek Deuteronomium. Na het beantwoorden van de vragen vormen de letters uit de balk weer de eindoplossing, als ze in de aangegeven volgor de zijn gezet. Het volk Israël mocht van bepaalde dieren niet eten. We zoeken deze week vier dieren die door het volk wél gegeten mochten worden. 5. 7. ■H 1^^ M^eekrap zoo] erf^oeb ki eur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 9