lanceren cursus voor dikke kinderen Historisch hoekje Stichting Gezond Gewiciit en Ziekeniiuis Eemland Inhoud u De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' Ellflltll0MtlEyWS Open avond ZAJW Nieuwe Tonge Abonneert U op Eïlanden-NieuvN/s .Z>4^ kinderen en tfnderen ^nnH4rf ^nnn/tn 7 X^CfCfTulMlk 2>^ t^Cfjde An^ ^dnttdti 8 Hampton Court-Labyrint 0 0 S T E R S C H E L D E D M R 0 G G E N P L A A T D N Y A E D V E R 0 0 M P 0 T A T, K E T A L E D N 0 G W K Z E H R S G R E V E L I N G E N D A M L D E L T A R K E N R 0 P M K A M R A E E Z S U L I T Y M A N C A R D I U M E Z N E L E B T B 0 U W p T Y G G B E N E K B R 0 U W E R S D A M R N L E S C H U I V E N V 0 T S L S R T A K L I F T 4 T 0 0 D A M I D N A L E E Z 0 S T R E A I N H A R I N G V L I E T D A M G A B 0 C A J A N N A H 0 J D ^roet: Tot ziens! De weg te strepen woorden zijn: 1 (27) PAGMA13 VRMDAG 19 JANUARI 2001 Stichting Gezond Gewicht biedt in samenwerking met Ziekenhuis Eemland een intensieve, multidisciplinaire bege leiding aan mollige meisjes en stevige jongens van tien tot twaalf jaar met een medisch overgewicht. "Het leven is niet altijd een lolletje voor een dikkerdje uit groep 7 of 8", zegt Jolien Pon, voorzitter van Stichting Gezond Gewicht. "Ze worden gepest, kleren passen slecht, ze kunnen niet goed meekomen met sport en bij spelle tjes worden ze altijd als laatste gekozen. Bovendien maken ze vijfenzeventig pro cent kans om als volwassene ook teveel kilo's met zich mee te dragen. Om een kind op dieet te zetten, heeft tot nu toe weinig resultaten geboekt. De kinderen - en hun ouders - stimuleren om andere keuzes te maken, zowel van voedings middelen als manieren van bewegen, geeft een veel beter resultaat, zeer zeker op termijn. Voorwaarde is wel dat ook de ouders er actief bij worden betrokken." De begeleiding die de stichting onder de naam 'Een nieuwe leefstijl' aan kinderen van tien tot twaalf jaar biedt, zal in eer ste instantie bestaan uit tien wekelijke bijeenkomsten. Tijdens het eerste uur wordt op een leuke en speelse manier een viertal thema's behandeld: voeding, kennis van het eigen lichaam, beweging en leren kiezen. Hierna volgt een uur sport. Na deze tien weken volgt een Dik ke Vrienden Week, een sportvakantie in Jeugdherberg Eist. Deze valt van 3 augustus tot en met 10 augustus 2001. Na de schoolvakantie volgen er acht wekelijkse bijeenkomsten, die worden afgesloten door een Dikke Vrienden Weekend in het najaar. Tijdens dit week end worden ook de ouders en eventuele broers en zussen uitgenodigd om actief mee te doen. De cursus eindigt met een zestal wekelijkse bijeenkomsten. De laatste vier maanden staan de kinderen onder controle van een vrijgevestigde diëtist uit de eigen woonplaats. De ouders worden iedere week schrifte lijk op de hoogte gehouden van het ver loop van de cursus, projecten en opdrachtjes. In de loop van de cursus worden ze uitgenodigd om enkele bij eenkomsten aanwezig te zijn. De cursus wordt gegeven in Ziekenhuis Eemland te Amersfoort, op maandag avond van 18.00 tot 20.30 uur. Bij vol doende belangstelling zal de cursus eind maart beginnen. Meer informatie is te verkrijgen bij Stichting Gezond Gewicht, Postbus 483, 3800 AL in Amersfoort. Telefoon: 033-4638014; e- mail: Obesitas@wxs.nl. DV morgenavond, 20 januari, is er een open avond in verenigingsgebouw 'Elim' aan de Zuiddijk te Nieuwe Tonge. De zaal is open om 19.30 uur. Kom gezellig pra ten, spelletjes doen, enz. Nog vragen? Bel dan even naar Hennie (652323) of Corrie (651523). Tot ziens! Comm. ZAJW 0uzzelreglement "1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom K% j>/a Eilaitden-Nienws, Festbiis S, 3240 AA Middeifaarnis. 2. Per maand ajn er 80 a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplosising leveren 15 extra punten op. Stuur af ea toe een Mefle, dat wordt beantwoord- Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van /15,~. ïQabank! Krr! Boem, boem! Een inktzwarte lucht. Grote mensen en kinderen kijken ang stig naar buiten. De bliksem zigzagt door de lucht. Krakend rolt de donder over het land. En dat zo maar in dé ochtend. Het lijkt nu wel nacht. Onverwachts onweer? De hagel ratelt naar beneden. Bomen en struiken bui gen in de harde wind. Tjonge wat een weer mompelen de mannen en vrouwen. Wat gebeurt daar? Daar op dat weiland? Een koe zakt plotseling in elkaar door de grote brok ken hagel die ze op haar kop krijgt. Takken breken van de bomen af. Op de akkers knakt het vlas. En de gerst? Wat denk je daar van? Dat stond al zo mooi overeind. Met de aren trots rechtop. In een mum van tijd ligt het als een rijstebrij op de grond. Het deugt nergens meer voor. Nee, hoe kan daar ooit nog prach tig Unnen voor de priestermantels van gemaakt worden? Ja ze hadden het kunnen weten. Gisteren had Mozes het gezegd. Domme, ongelovige Egyptenaren. Tijdens de vreselijke hagel- en regenbui bidt de oude leider van het Joodse volk. De Heere ver hoort. De lucht klaart op. Het wordt stil. De laatste hageUcorrels smelten weg. Het is voorbijDe boeren nemen de schade op. Met grote ogen lopen ze geschrokken over hun landerijen. En wat zien ze? Het vlas is waar deloos. De gerst evenzo. Hoe moet het met het brood in de toekomst? En dandan zien ze ineens dat die God van Israël hen toch nog genadig is geweest. De tarwe en spelt zijn niet geslagen, die waren bedekt. Dat wil zeg gen jong en nog net niet met hun eerste tere sprietjes boven de grond. Het oudere graan dat al in de halmen stond is verknoeid, het prille spul niet! Zo straft God soms de oude re zondaren, die het al zo lang weten wat er niet en wel mag. Baby's, meisjes en jongens als puzzelaars zo jeugdig (het jonge graan zouden wij zeggen), spaart hij soms nog. Heb je er wel eens erg in? Benno van Gils (Achthuizen) maakte een rebus voor in de krant. Hij vindt de puzzels altijd heel leuk. Weten jullie wat er hier bedoeld wordt? Zondag hoor je het vast weer. Benrio, bedankt vriend. Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) zette een doorstreper in elkaar. Aangezien hij een werkstuk maakte, paste dit hier heel goed bij. Wat zie je als je de overbUjvende letters achter elkaar schrijft? Jacob, je leverde keurig werk. Fijn! BETON BOUWPUT DAM HAMMEN KERING OSTREA ROGGENPLAAT ZEEARM DELTA GREVELINGENDAM JOHANNA JACOBA OOSTERSCHELDE SCHUIVEN ZEELAND BROUWERSDAM' DUK HARINGVLIETDAM MAESLANTKERDSfG PIJLERS TAKLrFT4 VEERSE GATDAM CARDIUM GONDEL KABELS MYTILUS ROOMPOT ZAND Even een kijkje in de map. Jan. 9 is een heel bijzonder Bijbels kruiswoordraadsel. Name lijk een woord min één puzzel. De tiende is een aardrijkskundige met letters die door elkaar gemixed zijn, ontwerpster Janneke Blok. Febr. 1 wordt D.V. een sommem-aadsel met Bijbelse uitkomst van Annet van Galen uit Sommelsdijk. Febr. 2 een bamboestengel waarin steeds de eerste of een andere letter ingevuld moet worden. Vragen uit de atlas naar idee van Marjolein Meijer. Febr. 3 en 5 vormen een Bijbels zigzag ABC van mijzelf. Het geheimschrift van Liesbeth Bos is de vierde. Welk woord past er tussen de twee woorden zodat er twee nieuwe ont staan? Die is van Linda Koppenaal. Nummer 7 de maandelijkse doolhof! Acht en negen zijn een special over Afrika! Alles bij leven en welzijn en onder voorbe houd. Annemarieke Broer (Klaaswaal) achter de tafel. In september vierde zij haar verjaardag. Hier haar relaas. Cadeaus: Geld, parfumdeo, CD, boeken en cadeaubonnen. Visite: Opa's, oma's, ooms en tantes en een paar vriendinnen en nichtjes. Eten: We hebben patat op. Nienke van Gurp (Ooltgensplaat) Een vakantie vliegt helaas altijd zo voorbij. Zeker met taken en werk erbij. Lees-en luistertoetsen voor Engels zijn er niet in te stampen. Probeer je maar aan woordrijtjes vast te klampen. Madeion Mooijaart (Ooltgensplaat) Bedankt voor je rebus. Het wachten is op de foto dus. Maak die alleen nog wel, dan zie je het stel in onze jeugdhoek. Pas dan: Vijftien punten voor een boek! Elke derde vrijdag het onderdeel DOOL HOF. Hier zien jullie het zogenaamde Hampton Courtlabyrint. Dit werd in 1690 aangelegd tijdens het leven van koning-stad houder WUlem III. Het is bedacht door de tuinarchitecten George London en Henry Wise. Deze doolhof beslaat een oppervlakte van ongeveer 1000 vierkante meter. Als je van buiten naar het centrum wil lopen, moet je ongeveer 750 meter wandelen. Kun jij er doorheen komen met je potlood? Volg de witte lijnen. Stuur de juiste weg naar mij op. Liefst met geel of een andere opvallende kleur. Alleen tot het middelpunt dus. Er zijn trouwens meerdere mogelijkheden. Voor C.ornelis van der Valk en Maatje Zaaijer zag de toekomst er rooskleurig uit toen ze in 1785 trouwden. Ze vormden een voor naam echtpaar, hadden geld en invloed en woonden in een mooi huis op een uitgelezen plekje. Hun eerste kind was al op komst en zou een stamhouder blijken te zijn, een opvolger in spe, de vierde Cornells van der Valk op rij in het huis op de Heul. Ook de komst van de Fransen met de 'Bataafse Revolutie' zou hun bevoorrechte positie niet aantasten. Geld en nog eens geld Cornells en Maatje wisten hun eigen rijk dom en die van hun familie nog te vergro ten. Cornells was uit hoofde van zijn func tie vaak executeur testamentair. Bij het afhandelen van nalatenschappen gebeurde het vrij regelmatig dat Maatjes broer Johannis land en huizen uit de boedels kocht. Na verloop van tijd verkocht Johannis Zaaijer de huizen vaak met winst, terwijl hij het land meestal zelf hield. Cornells van der Valk kocht vele malen onroerend goed om het met winst door te verkopen. Door een opleving van de landbouw stegen de prijzen van land bouwgrond. Cornells profiteerde daarvan en door zijn geld was hij in staat steeds meer geld te verdienen. Terwijl Cornells zijn revenuen hoofdzakelijk uit land en huizen verkreeg, kwamen de inkomsten van Maatje vooral ook uit aandelen in de Dirkslandse meekrapstoven, de visserij van Middelhamis en uit de exploitatie van een bierstekerij (bierhandel) op de Straat- dijk in Dirksland Cornells deed veel samen met Johannis Zaaijer. Hij had ook gemak van David van Weel, die met Paulina Maria van der Valk trouwde, een zuster van Comelis. Cornells zorgde ervoor dat David van Weel procu reur van de Dirkslandse vierschaar (het plaatselijk rechtscollege) werd. David van Weel werd later ook publiek notaris te Dirksland. Er was duidelijk sprake van een bestuurlijk en kapitaUstisch familie netwerk met Comelis van der Valk als centrale figuur. Huishouden Handtekening Maatje Zaaijer anno 1812 Op huishoudelijk gebied heeft het Maatje Zaaijer aan niets ontbroken. Met de huis raad van Maatjes moeder en een deel van de bestaande inrichting van Cornells' ouderlijk huis stond het huis op de Heul zeker vol met meubels en snuiste rijen. Dit nog afgezien van nieuwe snufjes die Comelis in Den Haag en andere ste den in Holland opdeed. Een boedelbe schrijving van Maatje Zaaijers huijsinghe is er niet. Uit haar testament van 1812 kunnen we wel opmaken hoe vol de hui zen van de rijkelui in die tijd in het alge meen waren. Een gedetailleerd beeld van het hebben en houden van een welgestelde boerenfamilie geeft de beschrijving van de boedel van haar andere broer Gerrit Zaaijer. Gerrit Zaaijer was boer en we mogen er vanuit gaan dat de inboedel van Maatje Zaaijers huijsinghe nog een slag rijker en deftiger was dan de zijne. Het testament van Maatje Zaaijer van 1812 noemt wat de imichting van het huis betreft onder meer: .Vloertapijten, vloerkleden, karpetten, matten, loopers, ledikanten met derzelver toebehooren van behangsels, gordijnen, rabatten, enz. alleenlijk daarvan uitgezonderd het Lidt d'Ange en alle desselfs toebehooren.... Staande in de zoogenaamde blaauwe of Koepelkamer van het eevengemel- de Huijs; Voorts nog al mijne boeken en daartoe gehoorende boekenkas en laatstelijk alle de bedsteden- en Glas-gor dijnen, met derzelver roe den en verde re toebehoor en...". Opval lend is de zinsnede "al mijne boeken en daartoe gehoorende boekenkas". In de tijd van Maatje Zaaij er was een verzameling boeken geen gewoon ver schijnsel. Lit d'Ange Het testament van Maatje Zaaijer gaat alleen over de belangrijkste stukken. Haar huis heeft ongetwijfeld vol gestaan met kabinetten en andere kasten, tafels, stoelen, serviezen, keteltjes, thee bladen en wat dies meer zij. Spiegels en schilderijen in vergulde lijsten hoorden bij een deftige imichting in die tijd. Grote waarde werd in vroeger eeuwen aan een goed bed gehecht. "Bedden en pelen, slaapkussens en dekens" staan hoog op de Ujst in oude boedelbeschrijvingen. Comelis van der Valk en Maatje Zaaijer waren qua slaapgelegenheid zeer luxe en modem ingericht. Want wie had er in een klein plattelandsdorp een lit d'ange? Het lit d'ange, een Frans ledikant met een hemel boven het hoofdeinde, was een noviteit. Een pronkstuk dat in Dirksland waarschijnlijk zijn gelijke niet had. Maat je vermaakte dit pronkstuk, haar .beste Bed, hoofdpeuluw, twee hoofdkussens, twee Lendenkussens, een witte chitze dee- ken, twee beste wolle deekens, een bedde- spreij en verdere toebehoorenaan haar dochter Jacomijna Arendina. Het bij de bedden behorende linnengoed was navenant. Welgestelde huishoudens had den meestal veel linnengoed, ook omdat de grote was vaak werd uitbesteed. De was uitbesteden was vooral een stadsver schijnsel. In het geval van de familie Van der Valk lijkt het waarschijnlijk dat de was werd gedaan achter het huis, gebleekt in Maatjes tuin achter Het Hof en buiten gedroogd of op de zolder van Maatje Zaaijers huijsinghe. Huishoudelijke hulp kostte in die tijd vrijwel niets en het gezin Van der Valk zal een aantal dienstboden hebben gehad. We kunnen daarbij denken aan drie of vier hulpen in de huishouding, al dan niet inwonend. Fluwelen revolutie Met de komst van de Franse troepen in Nederland in 1795 veranderde er prak tisch niet veel en ook in Dirksland was er sprake van de zogenaamde 'fluwelen revo lutie'. Een ware omwenteling was er niet, al kreeg'de bevolking in beginsel wel meer invloed op het dorpsbestuur. De Franse soldaten die naar Dirksland kwa men trokken verder naar Goedereede en werden daar ingekwartierd. Op 2 maart 1795 verschenen in de vergadering van schout en schepenen van Dirksland afge vaardigden van het Comité van Omwente ling in Amsterdam om de magistraat, bestaande uit baljuw en Mannen van Beschikke en schout en sche penen en de secretaris, te ont slaan. De baljuw was van tevoren door de ambachtsheer geïnstmeerd om zich niet te verzetten. Comelis van der Valk deed wat de ambachts heer van hem verwachtte. Op 4 maart werd door een burger- comité, dat daags tevoren in de herberg was samengesteld, onder aanvoering van een lid van het Comité van Omwente ling de oude magistraat afge zet. Op dezelfde dag werden in de kerk door het burgerco- mité de nieuwe leden van de 'municipaliteit' aan de bevol king voorgedragen. De muni cipaliteit bestond uit een bal juw, die ook 'maire' en secreta ris was, een president en negen andere burgers als leden. De nieuwe baljuw was dezelfde persoon als de oude: Comelis van der Valk. Hij was geen schout meer maar 'maire' en de aanhef van de brieven, die hij namens de 'commune' of 'gemeente' schreef, luidde: Vrijheid, gelijkheid en broe derschap! Cathy Westdorp Voorbeeld van een Ut d'ange

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 13