Wetjes en Weetjes Visser Visser Aantal vragen over orgaan- en weefseldonatie blijft groot De winter van 1929, herinneringen aan Dirksland Brand in sloopcomplex te Ooltgensplaat Doerians Mooie en sterke planten voor sfeervolle januari-tuin Voetreflexzonetherapie "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Nieuwjaar Nieuw jaar, nieuwe kansen! Dit is zeker van toepassing voor uw loonstrookje in het nieuwe jaar 2001. Immers de systematiek is gewijzigd; u heeft kunnen lezen: Net to gaat u er op vooruit. Een aantal zaken op een rijtje gezet. Heffingskorting nieuw in 2001 Eén van de belangrijkste wijzigingen is dat de belastingvrije sommen en tariefgroe pen zijn afgeschaft. Daarvoor in de plaats zijn heffingskortingen gekomen. Een heffingskorting is een korting op de belasting en premie die op uw loon wordt inge houden. Bij het inhouden van loonbelasting en premie houdt uw werkgever alleen rekening met de zogenoemde loonheffingskorting. De loonheffingskorting slechts bij één werkgever Iedereen heeft recht op zijn of haar eigen heffingskorting. De heffingskorting is niet overdraagbaar. Uw echtgeno(o)t(e)/partner die géén inkomen geniet, zal zijn/haar heffingskorting rechtstreeks door de Belastingdienst uitbetaald krijgen, indien daar toe een verzoek is ingediend middels de door de Belastingdienst uit gereikte/beschikbare formulieren. Automatische omzetting van uw tariefgroep De bestaande tariefgroepen zijn met ingang van 1 januari 2001 automatisch omge zet naar het nieuwe systeem van de loonheffingskorting. U hoeft daarvoor dus niets te doen. Als u in tariefgroep 1, 2, 3, 4 of 5 was ingedeeld, dan zal uw werkgever automatisch rekening houden met de loonheffingskorting waarop u recht heeft. Als u in tariefgroep O was ingedeeld, dan houdt uw werkgever géén rekening met de loonheffingskorting. Indien u het niet eens bent met de automatische omzetting, dient u een (nieuwe) loonbelastingverklaring 2001 in te vullen en bij uw werkgever in te leveren. Veranderingen op uw loonspecijïcatie Op uw loonspecificatie staat vanaf 2001 niet meer de tariefgroep vermeld. In plaats daarvan staat vermeld of uw werkgever wel of niet rekening houdt met de loon heffingskorting. Als u bent ingedeeld in tariefgroep 3, 4 of 5 Als u was ingedeeld in tariefgroep 3,4, of 5 kan uw netto-inkomen met ingang van 2001 lager zijn. Uw werkgever houdt namelijk géén rekening meer met uw per soonlijke omstandigheid. Ook als u was ingedeeld in tariefgroep 3, kan uw echtge- no(o)t(e)/partner met ingang van januari 2001 recht hebben op een maandelijks bedrag dat de Belastingdienst aan hemyhaar uitbetaalt. Om hiervoor in aanmerking te komen, moet hij/zij wel het formuUer 'Voorlopige teruggaaf algemene heffings korting' ingediend hebben bij de Belastingdienst. Als u ingedeeld was in tarief groep 4 of 5 heeft u zelf waarschijnlijk recht op een maandelijks bedrag dat de Belastingdienst aan u uitbetaalt. Hiervoor moet u het formulier 'Voorlopige terug gaaf heffingskorting' ingediend hebben bij de Belastingdienst. Op grond van bovengenoemde formulieren kan de Belastingdienst zorgen voor de maandelijkse betalingen. Heeft u verzuimd één van de bovengenoemde formuUeren (indien van toepassing en gewenst) bij de Belastingdienst in te dienen, dan advise ren wij u dit alsnog zo spoedig mogelijk te doen. In september en oktober 2000 heeft de Belastingdienst de formulieren om voorlopige teruggaaf aan te vragen verzon den. Indien u het formulier niet indient, heeft dit tot gevolg dat uw maandelijkse net to (gezins)inkomen kan dalen. U kunt echter altijd nog in de loop of zelfs na afloop van het jaar teruggaaf vragen door middel van het aangiftebiljet. Formulieren kunt u aanvragen via de Belastingdienst bestellijn: 0800-0043 (gratis). Overhevelingstoeslag In 2000 kwam op uw loonspecificatie een uitbetaling van overhevelingstoeslag voor. Met ingang van januari 2001 is dit vervallen. In plaats hiervan is uw brutosa laris wellicht met 1,9 verhoogd. Veelal zal in de CAO (indien van toepassing) vastgelegd zijn op welke wijze de overheveUngstoeslag gecompenseerd dient te worden. In elk geval kan uw werkgever u informeren over de voor u van toepassing zijnde compensatie. De maximale verhoging bedraagt f 1.745 per jaar. Eventueel kunnen in 2000 afwijkende afspraken schriftelijk vastgelegd zijn. Mogelijke oorzaken lager nettoloon in januari 2001 Is er rekening gehouden met de uitbetaalde heffingskorting door de Belasting dienst Bestaat er recht op extra heffingskorting, maar is deze nog niet bij de Belasting dienst'aangevraagd Is het brutoloon verhoogd op grond van de vervallen overhevelingstoeslag of zijn er in de CAO afwijkende afspraken overeengekomen Zijn er andere verschillen (bijv. deeltijdwerkenydeelname pensioenregeüng/aanpas- sing netto reiskostenvergoeding etc) De rubriek 'Wetjes en Weetjes' koiat tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhaniis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud^ aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS Stichting Donorvoorlichting (SDV) heeft in het afgelopen jaar meer dan 55.000 telefonische en schriftelijke vragen en reacties afgehandeld. 78% van deze vragen zijn kennisvragen en hebben betrekking op de donorregis tratie en de diverse aspecten van orgaan- en weefseldonatie. De overige 22% van de vragen hebben te maken met de activiteiten en het beleid van SDV. Soorten vragen Bijna 9% van de kennisvragen zijn admi nistratieve registratievragen die betrek king hebben op een individuele registra tie in het Donorregister. De meest gesteld vraag over orgaan- en weefseldo natie (24%) gaat over wetenschappelijk onderzoek. Dit ligt voorla in het feit dat er veel aandacht over xenotransplantatie in de pers is verschenen. Daarnaast ver warren mensen 'het lichaam ter beschik king stellen van de wetenschap' vaak met wetenschappelijk onderzoek gericht op transplantatie. Ruim 16% van de vra gen gaat over contra-indicaties. Mensen vragen zich hierbij af of ze zich bij ziek te of medicijngebruik nog als donor kun nen aanmelden. Dit is bijna altijd moge lijk omdat een donor meerdere organen en weefsels zou kunnen afstaan. Vragen die verder voorkomen gaan over: de donormelding en donatieprocedures, het vaststellen van de (hersen)dood, de toe- wijzings- en selectiecriteria, de wacht lijsten, het afscheid nemen/opbaren, leeftijd, levensbeschouwelijke aspecten van donatie en de kosten van donatie. Activiteiten en voorUchtingsprojecten Om in de informatiebehoefte van het Eubliek te voorzien en de registratie in et Donorregister te bevorderen, houdt SDV zich bezig met diverse activiteiten en voorlichtingsprojecten. Bestaande activiteiten zijn o.a. het verspreiden van folders en lesmateriaal voor basis- en voortgezet onderwijs, het geven van lezingen en bijwonen van beurzen en open dagen. Aan de hand van het beleidsplan '2000+ Met het oog op de toekomst' zijn verschillende nieuwe voorlichtingsprojecten ontwikkeld, zoals: de allochtonencampagne, de nabe- staandensite, een folder voor uitvaartver zorgers en mortuariummedewerkers, de Nationale Donorweek en een discussie website. Voortzetten van de activiteiten Ondanks het feit dat er een groei is van aanmeldingen in het Donorregister en herstel van het aantal transplantaties, neemt het aantal patiënten dat op een orgaantransplantatie wacht nog steeds toe. Het aantal vragen van het publiek over orgaan- en weefseldonatie blijft eveneens groot. Om registraties in het Donorregister te verhogen, is het dan ook van groot belang dat de verschillen de activiteiten op het gebied van voor lichting worden voortgezet. Oudere mensen zullen zich deze winter nog wel herirmeren. Het was bar koud en het eilcind was geïsoleerd. De veerboten van Middelhamis en Ooltgensplaat konden niet varen. De kreek van Dirksland was ook dichtgevroren. Arresleden reden op de haven en er waren kraampjes waar je choco lademelk en andere versnaperingen kon kopen. Lc woonde toen op de molen aan de Havendijk tussen Huib Grootenboer en Wü- lem Stofic (pakje C). Ik was toen 5 jaar en ging naar de kleuterschool bij juffrouw Trommel en bij Keetje. Ik weet nog goed hoe koud het was. Ik heriimer me ook dat er een kraampje op de boezem was tegenover het Tramstation en dat iemand daar een ver sje zong van de Eerste Wereldoorlog. Wat ik er nog van weet zal ik opschrijven, het zo misschien aan de vergetelheid onttrekkend. Misschien herinnert één van de lezers het zich nog: De oorlog maakt je onverschillig, je weet soms zelf niet hoe je heet. Je voelt het zonnetje niet meer schijnen, je weet niet watje drinkt of eet. De verste loopgraaf van de vijand ligt honderd meter van ons af, We zorgen voor eikaars gewonden of delven voor elkaar een graf. Soms zingen we dezelfde liedjes of ruilen we tabak voor brood. Maar als de aanval wordt geblazen, dan schieten wij elkander dood. Als u soms op de dodenlijsten mijn naam vermeld ziet staan Dan moet u maar bij uzelven denken, mijn jongen heeft zijn plicht gedaan. Het maakte op mij als kind een diepe indruk, niet wetende dat ik daar later zelf door moest gaan. Ja, 1929 was een koude winter. Ik woon nu al sinds 1954 hier in Alberta waar het 's winters ook héél koud kan zijn. Mijn zuster Atie (inmiddels overleden) en mijn broers Jaap en Hugo zijn hier ook. Mijn vader is in 1933 overleden en de zaak werd toen gedreven door Hein Rozemond en Piet Jelier, tot mijn broer Jaap oud genoeg was om de molen te beheren. Veel herinneringen heb ik aan Dirksland, de Havendijk, de school, de Kerkgracht (waar we ook gingen schaatsen), de gaslantaams en de lantaarn opsteker die met een lange stok en haak de straatlampen aandeed. En hoe mijn broer Jaap en ik soms in de lantaarns klonmien om ze weer uit te doen. De hoefsmeden en de kleermakers en de klompenmaker Mans. De bietentijd, waarin de boerenwagens met ijze ren banden bij ons over de Havendijk tjok- kerden. De aanleg van elektriciteit en de waterleiding. De crisistijd met zijn schrij nende armoede. Branden die ik me herinner: het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente, de boerderij van Bosschieter. We kregen als schoolkinderen gelegenheid om als klas een zeppelin te zien, daarvoor gin gen we naar de Havendijk. Ja, het was een strenge winter. Wij als broers praten nog vaak over Dirks land. Veel foto's van ons huis en de molen hebben we niet meer, de meeste foto's zijn verbrand in 1959 toen de molen en het woonhuis in vlanmien opgingen. Als er nog Dirkslanders zijn die foto's hebben van ons ouderlijk huis of omgeving, zou u die dan toe willen sturen? Ik zal ze weer terug stu ren. Het zou fijn zijn ook voor mijn broers. Bij voorbaat dank. Oor van Seters 2204-17 A Avenue Coaldale Alberta Canada Timiks Regio Goeree-Overflakkee, Middel hamis: Vanaf dinsdagavond 13 maart 2001 organiseert Gezondheid Service in zes avonden de cursus Voetreflexzonetherapie. Deze eerste basiscursus vindt plaats in 't Diek- huus in Middelharnis. Voetreflexzonetherapie neemt als uit gangspunt dat organen en zenuwbanen in ons lichaam worden weerspiegeld. Dat betekent dat^ wanneer u lichamelijke of psychische klachten hebt, de daarmee cor responderende zones veranderingen verto nen in de voet. Door deze zones met druk- puntmassage technieken te behandelen kunnen uw klachten verminderen of zelfs verdwijnen. Mensen die meer willen weten, kunnen contact opnemen met Gezondheid Service, van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur via tel.: 0181-626226. U leert o.a. over het ontstaan van de voetreflextherapie en de Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp Uitslagen van 8 januari 2001 Dammen: A. P. C. de Mik - H. van Floresteijn 3-0 Een blunder van de eerste orde van de heer Floresteijn. M. Bruinsma - P. van Eek3 - O J. Moerkerk-C. Tanis1 - 1 J. Visbeen - J. van Koppen3 - O C. Akershoek-C. Mierop1 -1 L. Moerkerk-KI. Tanis1 - 1 Schaken: De avond werd de laatste ronde van de eer ste helft van de competitie gespeeld. Groep A: P. Breen - A. van HuizenVi - 'A P. A. Derrez - P. Breen1 - O Groep B: E. Santifort-E. T. E. Derrez1 -O K. M. v. d. Wende - W. H. M. van Geelen1 - O J. Soeteman - J. W. Tanis'A-'A Door deze remise bereikte de heer Soeteman de eerste afdeling. Uitslagen van 15 januari 2001 Dammen: C. Mierop - A. MeijerO - 3 Een goede overwinning van Meijer. M. Bruinsma - KI. Tanis1 -1 Een prima resultaat van Bruinsma. J. Moerkerk-J. VisbeenO - 3 H. M. van Floresteijn - C. Akershoek ..1-1 A. P. C. de Mik-L. Moerkerk1 -1 J. van Koppen - C. Tanis3 - O P. van Eek - A. de Mik1 -1 Van Eek pakt toch zijn puntjes. Schaken, groep A: J. Soeteman - W. H. M. van Geelen'A - Yi M. Breen - K. M. van der WendeO -1 W. Breen - A. C. Baas1 - O Een lelijke misser van de heer Baas. J. Santifort-A. van Huizen1 - O Groep B: J. Grinwis - P. SpeelmanA - A Een salon-remise. E. Santifort-W. J. Tanis-Koole1 - O Wanneer gaat Willy haar eerste puntje halen. E. T. E. Derrez-F. L. TroostA - A Op maandag 22 januari a.s. spelen de kop lopers in de 3e klasse Ontspaiming 1 en Barendrecht 1 tegen elkaar in Ouddorp. Wie zal de koppositie overnemen? Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 15 januari Dammen, afdeling 1: G. Smits -W. Stolk3 - O C. van Welie - Jac. Wolfert3 - O C. van Prooyen - Joh. Wolfert1 - 1 Afdeling 2: J. V. d. Groef-A. Vijfhuizen1 - 1 C. V. d. Kroon - K. de Jong1 - 1 H. de Munck - M. Poortvliet1 - 1 A. Los - W. Nieuwland3 - O Schaken: D. Wolfert - H. Zorge1 - O W. Knöps - J. C. de Jong.„...1 - O werking van deze therapievorm. Daar naast wordt ook theoretisch en praktisch geleerd hoe de reflexzones op de voeten worden gemasseerd. De massagetechnie ken worden op een medecursist uitgeoe fend. Hét sloopcomplex waarin de brand heeft gewoed. In Ooltgensplaat bleek afgelopen maandagavond omstreeks elf uur brand te zijn ontstaan in een vrijwel leegstaand blok bejaarden woningen aan de Margrietstraat. Nog één woning van het complex was bewoond en daarin was de brand ontstaan. Tesamen daar mee brandden nog twee woningen van het verder leegstaande blok uit. Op het moment van de brand was de bewoner niet aanwezig. Gezien de omvang van de brand en de aard van het object gaf de brandweer het sein 'middelbrand'. De blusploegen van Ooltgens plaat en van Achthuizen bestreden het vuur, waarbij omstreeks kwart voor twaalf het sein 'brand meester' kon worden gegeven. Sinds enige tijd staat het bejaardenblok op de nominatie om gesloopt te worden. Omdat reeds vóór de afgelopen jaarwisseling brandstichting daar niet werd uitgesloten heeft de woningbouwvereniging te Ooltgensplaat toen al waarschuwingen in het dorp doen uit gaan dat brandstichters zo mogelijk persoonlijk aansprakelijk gesteld zouden worden voor de schade. Deze week sloeg de rode haan toe. Of van brandstichting sprake is nog niet bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. "Doerian? Doerak zult u bedoelen." "Nee, het is echt doerian. Sterker nog. 'Dirks land tussen de doerians.'" Dit vereist eni ge uitleg. Tot vorig jaar kende ik het woord ook niet en was ik onkundig van het feit dat deze vrucht iets met Dirksland te maken heeft. Dirksland op Celebes zullen we maar zeggen. Hoe dit kan? De schrijver Willem Walraven werd in 1887 geboren als zoon van een kruidenier op de Straatdijk in Dirksland. Hij overleed aan totale uitputting in 1943 in het toen malig Nederlands-Indië. Tijdens zijn leven ontpopte hij zich als eeii tegendraads journalist en schrijver. Met zijn geboortedorp had Walraven een haat-liefde verhouding. Hij hekelde het in zijn ogen benauwde en enghartige Dirks land maar schreef ook met liefde over zijn geboortegrond. "Er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan Dirksland denk." Het Dirks- lands dialect was hem eigen als geen ander. Ook humor was de. eigengereide criticus niet vreemd. Walraven trok al jong de wereld in en ver trok in 1915 naar Indië. Hij wès toen acht entwintig jaar. Drie jaar later trouwde hij met een inheemse. Dit feit en zijn politie ke stellingname maakte hem tot een vreemde eend in de bijt. Naast zijn werk als boekhouder hield Walraven zich bezig met schrijven. Na 1931 wist hij daarmee de kost te verdienen. Zijn latere bekend heid dankt hij aan zijn brieven. Hieruit welt het leven van Willem Walra ven op. Zijn aversie tegen het koloniale bewind, reisverslagen en andere lopende zaken komen uitgebreid ter sprake. Ook Dirksland komt aan de orde. Geloof en kerk, het fokken van varkens en de Oran- jefeesten zien wij door de ogen van een markant brievenschrijver. Walraven was Dirkslander in hart en nieren en tegelijk een bevlogen wereldburger. Hij was voor drachtskunstenaar en als bugelspeler ver bonden aan de fanfare 'Amicitia'. In Indië werd hij hartstochtelijk pleitbezorger van de Suikerbond en politiek gezien was hij links. Walraven wordt vergeleken met een doe rian. Dat is een uitheemse vrucht met een stekelige schil en een doordringende geur. Dirksland tussen de doerians. Waartoe een biografie over een Flakkees schrijver al niet kan leiden. j,j,^^^^^ Is uw tuin in januari een troosteloze bedoening? Nergens voor nodig. Want met een beetje fantasie is de tuin zelfs In de koude wintermaanden y meer dan het aanzien waard. Er zijn genoeg mooie en sterke plan ten die samen in januari sfeer in de tuin brengen Een beetje sneeuw kan de tuin omto veren tot een sprookjeslandschap. Rijp verandert de wereld om ons heen in ^<- t OUiCl/iisj, een verstilde schoonheid. Kortom: ^)jl^^ufl^/]^T^ de naaste woonomgeving hoeft 's - - - winter helemaal niet triest en onaangenaam te zijn. Daar kunnen we zelf veel aan doen, door er bijvoorbeeld voor te zorgen dat de tuin niet helemaal kaal de winter in gaat. Van veel vaste planten sterft het loof in het najaar af. 's Winters is van die planten niets meer te bespeuren, totdat in het voorjaar de jonge scheuten weer uit de grond komen. Heel anders is dat met siergras- sen. De pollen verdorren wel, maar ze blijven gewoon staan. Hun pluimen hebben de gehele winter door sierwaarde; vooral zoals gezegd met rijp of een laagje sneeuw erop. Kerstroos lichtpunt Er zijn nog andere planten die bijdragen tot een mooie, sfeervolle wintertuin. Neem de kerstroos (Helleborus), die bloeit zelfs in dit jaargetijde. Het mag dan ook geen wonder zijn dat deze vaste plant de laatste jaren enorm aan populariteit heeft gewonnen. De kerstroos vormt in deze donkere dagen een lichtpunt in de tuin. De meest bekende Helleborus is misschien wel de witte. Maar de kleurenrijk dom van de kerstroos is veel groter. Dat varieert van wit naar bijna paarsrood, met alle nuances daartussenin. U heeft daar gedurende lange tijd plezier van in uw tuin. Ze bloeien namelijk niet allemaal tegelijk. De witte (Helleborus niger) begint al in januari; andere vol gen. Kenmerkend voor alle kerstrozen is echter dat ze vroeg in het jaar sfeer in de tuin brengen. Wintergroene varens Behalve winterbloeiers zijn er ook vaste planten die 's winters hun blad behouden. Wintergroen zijn bijvoorbeeld varens als de eikvaren (Polypodium vulgare), de dubbelloofvaren (Blechnum spicant) en de verschillende naaldvarens (Polystichum). Andere varens zijn half wintergroen en daarom ook in dit jaargetijde het aanzien waard. Het mooie van groenblijvers is dat ze in de winter extra opvallen. In de zomer staat alles in blad. Dan hebben deze varens een veel beschei dener rol in de tuin. Besneeuwde bamboe Ook bij de bamboes vinden we wintergroene soorten. Dat is best opvallend, want wie aan bamboe denkt, heeft toch al gauw tropische beelden voor ogen. Maar er zijn genoeg bamboes die zich in uw tuin thuisvoelen en uitstekend winterhard zijn. Een soort als Fargesia nit- ida 'Nymphenburg' houdt in de winter gewoon zijn blad. Bij Phyl- lostachys aurea is dat net zo. Moet u zich eens voorstellen: bamboe met een laagje sneeuw bedekt! Over sfeer gesproken.Alleen wan neer deze bamboes het in de winter echt voor hun kiezen krijgen, ver liezen ze ook zijn blad. Maar dat komt dan het volgend voorjaar wel weer terug. Ze zijn goed winterhard. Sfeer in de januarituin ifmo pph)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 11