OVO sluit decemberactie af met uitreiking lioofdprijs Scliotejil zwemt 3e wedstrijd Verenigingscompetitie 70-jarig jubileum voor Schipper Zn. Elektrotechniek b.v. Gemeente met visie en missie, ook in 2001 EIIMBBI-nEIJIia Eerste samenkomst CVB 'Goeree' Bevolkingsverloop Goeree-Overflakkee in 2000 3 voor PAGDTAS In Ouddorp is Sjaan Koese de geluk kige winnares van de decemberactie van de Ondernemers Vereniging Oud dorp (OVO). Afgelopen vrijdagmor gen kreeg ze in de Ouddorpse vesti ging van Rabobank Westflakkee de hoofdprijs - een reischeque ter waar de van f 999, ter beschikking gesteld door Rabo Ouddorp - in handen gedrukt door Rabobank reismede werkster Ina van Oostenbrugge. De decemberactie omvatte een periode van zes weken, tijdens welke periode elke week zes prijzen waren te winnen: een goed gevulde boodschappenmand ter waarde van f50. Maar de hoofdprijs werd pas afgelopen vrijdagmorgen uitgereikt. Daartoe werd de winnaar per taxi van huis afgehaald en netjes afgezet bij de Rabovestiging te Ouddorp. Daar wachtten koffie met gebak en kreeg Sjaan haar reischeque overhandigd. De gehouden decemberactie is in alle opzichten zeer geslaagd geweest, zegt Frans Bakelaar van het evenemententeam van de OVO. Aan de actie hebben zeer veel inwo ners uit de gemeente Goedereede meege daan. In totaal werden bijna 15.000 envelop pen met kassabonnen ingeleverd, die door het team handmatig werden geteld (ter ver gelijking: zo'n tien jaar geleden bedroeg het aantal ingeleverde enveloppen nog ca. 9.000!). Waar het OVO-evenemententeam deze actie nog maar net heeft afgerond is ze alweer druk bezig met de voorbereidingen van de voorjaarsactie (1 t/m 14 april a.s.), de toeris- tendagen (woensdagen 25 juli en 8 augustus a.s.) en de kerstmarkt (vrijdag 7 december a.s.). Zaterdag 13 januari heeft zwemclub de Schotejil de derde wedstrijd in de Vereni gingscompetitie gezwommen in het thuis- zwembad van de Staver te Middelhamis. Na twee wedstrijden stond de Schotejil onver wachts op de 6e plaats in het Ie district, van waaruit na vijf gezwommen wedstrijden uit eindelijk de beste 10 automatisch promover en naar de landelijke C- afdeling. De Scho tejil zwom ondanks de tweeweekse trai- ningsonderbreking rond de jaarwisseling toch nog vrij redelijk in deze bijna drie uur durende competitiewedstrijd. De puntentel ling (4063,53) geeft aan dat de Schotejil een vergelijkbaar resultaat met dat van vorig sei zoen neerzette. Het blijft overigens wel afwachten welke positie hiermee op de rang lijst wordt ingenomen, omdat in de komende week de uitslagen van ca. 90 ploegen uit het Ie district verzameld moeten worden. Er werden door de Schotejil in deze wedstrijd ruim 50 persoonlijke records verbeterd en 27 ereplaatsen verdiend in de einduitslag. Bij de meisjes dames werd Esmee Koedoot (8) 2e op de 25m vlinderslag in 21.28 en won zij de 50m rugslag in een p.r. tijd van 44.20. Rhiana van Kempen (11) zwom zowel op de 50m vlinderskg (34.54) als op de lOOm rug slag (1.21.08) naar de Ie plaats. In de 4x 50m wisselslag estafette bereikte zij samen met Iris Oostdijk, Annemiek Veltman en Elize Weeda een 2e plaats in 2.26.93. Annemiek Veltman (13) was, behalve haar aandeel in twee 'zilveren' estafettes, ook succesvol op de 50m vrij in een p.r. van 32.75. Dit was goed voor de Ie plaats. Iris Oostdijk (14) won in een persoonlijk record de lOOm rugslag in 1.14.87 en werd later in de wedstrijd 2e op de 200m wisselslag in 2.51.43, opnieuw een p.r. Iris Oostdijk zwom in één van de genoemde estafettes, de 4x lOOm vrij met Annemiek Veltman, Lies- ke van de Polder en Danielle Hagoort, andermaal naar een 2e plaats in 4.38.40. Lieske van de Polder (16) zwom op de 200ra schoolslag in een tijd van 3.17.55 naar de 3e plaats. De 200m rugslag werd door Lieske van de Polder gewonnen in een tijd van 2.40.75. Op de 50m vrij zwom Danielle Hagoort in een tijd van 31.13 naar een 2e plaats en Marjon van Kempen werd bij de dames 3e op de lOOm vrij in 1.09.62. Bij de jongens heren zwom Sonnie Slui (11) op de 50m schoolslag in een p.r. van 46.00 naar de 2e plaats. Tevens zwom hij in een zgn. mix estafette met Bob de Jager, Anne Voli^erk en Gerriette Stolk op de 4x 25m schoolslag andermaal naar een 2e plaats in 1.31.97. In de zelfde leeftijdsgroep zwom Martijn van Hoorn in een p.r. op de lOOm rugslag naar de 3e plaats. Ted de Jager (12) zwom op de 50m vlinderslag naar de Ie plaats in een p.r. van 35.58. Op de zelf de afstand werd Maarten Blanke (13) 3e in 37.40. Leander Jongejan (13) won de 50m vrij in een p.r. van 30.37. Op de lOOm rug slag zwom Piet-Jan van Zoest (14) naar een 2e plaats in een p.r. van 1.14.87 en werd Mark Verwijs (15) 3e in 1.21.17. Mark Ver wijs zwom op de 200m wisselslag met een p.r. van 2.44.16 naar de 2e plaats. Op de 50m vrij zwom Frank Zoeteweij een p.r. van 27.80, waarmee hij 2e werd. Op de 200m rugslag werd hij 3e in 2.45.56, eveneens een p.r. Op de lOOm vrij werd Johnny Jongejan 2e in 58.10 en werd Addie Vroegindeweij 3e in 1.00.84. In de estafette 4x lOOm wissel slag heren zwommen Richard Abresch (rug: 1.12), Addie Vroegindeweij (school: 1.21), Leander Noordijk (vlinder: 1.06) en Johnny Jongejan (0.57) naar een 2e plaats. In de rubriek opmerkelijke prestaties zijn respectievelijke tijdverbeteringen van ca. 20 en 10 sec. op de lOOm rugslag door Arme Volwerk (1.40.28) en Monique Geldof (1.41.27), beiden lÓjaaroud, het vermelden waard. Op de 200m wisselslag leek ook Piet- Jan van Zoest (14) af te stevenen op een dik p.r. van om en nabij de 2.49. De p.r. tijd luk te wel, maar bij de start werd door de jury een foutje geconstateerd, waardoor hij werd gediskwalificeerd. Primula, in diverse Per stuk 1,50 EUROPA UIN Op D.V. donderdag 25 januari a.s. nodigen we u uit voor onze eerste samenkomst in het nieuwe jaar. In het programmaboekje staat een andere datum vermeld, dit is niet juist, dus dames let hier a.u.b. goed op. De avond zal in het teken staan van palliatieve zorg 'Calando' en zal verzorgd worden door mevrouw Zoutendijk. Zij komt vertellen en vragen beantwoorden over het leven en wer ken in hospice Calando, de woonvorm van de Stichting Palliatieve Zorg. Plaats van samenkomst is verenigingsgebouw 'Oost dam' te Goedereede. Aanvang van deze avond is 20.00 uur. Graag zouden wij u allen weer ontmoeteö. Introduces zijn vanzelf sprekend hartelijk welkom. Goedereede De bevolking in Goedereede is in 2000 met 53 zielen gegroeid. Er overleden in dat jaar 93 inwoners en er werden 132 baby's gebo ren wat een zogenaamd geboorteoverschot van 39 gaf; voorts kwamen er 300 nieuwe burgers in en vertrokken er 286, goed voor een vestigingsoverschot van 14. Samen geteld bij het geboorteoverschot goed voor een vermeerdering van 53. Het bevoUcings- tal bedroeg per 31 december vorig jaar 11.214 inwoners totaal, bestaand uit 5552 mannen en 5662 vrouwen. Het dorp Oud dorp heeft 5909 inwoners (2911 mannelijk en 2998 vrouwelijk), Goedereede heeft 1899 inwoners (957 mannelijk en 942 vrouwelijk) en Stellendam heeft 3459 inwoners (1705 mannelijk en 1754 vrouwelijk), totaal 11.267 perl januari 2001. Dirksland De gemeente Dirksland groeide in 2000 met 29 zielen tot een totaal - per januari - van 8200, bestaande uit 4049 van de mannelijke en 4151 van de vrouwelijke kunne. In Dirks land vonden 114 geboortes plaats, 287 nieu we inwoners vestigden zich en 295 vertrok ken, 77 inwoners overleden. Toch een ver meerdering met 29 zielen. Middelhamis Het zielental van de gemeente Middelhamis is in 2000 met 279 gegroeid. Er overleden vorig jaar 205 inwoners en er werden 199 baby's geboren, een negatief resultaat van 6, Het aan de Molendijk in Nieuwe Ton- ge gevestigde elektrotechnische be drijf Schipper Zn. vormt al zeven tig jaar lang een garantie voor kwali teit en betrouwbaarheid. De algemeen directeur Adri Schipper is de tweede Schipper die het bedrijf runt, zijn zoon - ook een Adri - zal in de toe komst de zaken waar gaan nemen. Alle begin is klein. Zo ook dat van Schipper Zn. De vader van Adri Schipper is in de jaren dertig in zijn tuin begonnen. Daar is het bedrijf min of meer opgericht. Dat dit begin later uit zou groeien tot zo'n groot en suc cesvol bedrijf als het nu is, kon hij toen nog niet vermoeden. In die periode was op het eiland nog geen elektriciteit, ondanks dat de radio al wèl zijn intrede had gedaan. Voor het volgen van uitzendingen was stroom nodig, die de burgers uit accu's probeerden te verkrijgen. Dat deed 'vader' Schipper, zoals gezegd, in zijn tuin. Een windmolen en een benzine-aggregaat vormden het begin van het thans in de gehele Randstad opere rende bedrijf. De winkel aan de Molendijk - waar het bedrijf ook al die zeventig jaren heeft gehuisd - maakte na de komst van elektrici teit in Nieuwe Tonge een forse uitbreiding van het assortiment door. Toen in de jaren zestig de huidige directeur aan het bewind kwam werd een fikse stap naar het grotere installatiewerk gezet. Mede door de komst van het massatoerisme naar de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden, ging het bedrijf steeds meer samenwerken met diverse aan nemers. "Omdat we blijkbaar kwaliteit leverden, werden we steeds vaker gevraagd", vertelt Adri Schipper. Na een geleidelijke ontwikkeling heeft het bedrijf anno 2000 zo'n 90 medewerkers. Een opdrachtenpakket van ongeveer 3000 woningen per jaar, waarvan 40% uit utiU- teitsbouw bestaat, gecombineerd met 70 jaar kennis en ervaring, maken het bedrijf tot een sterk geheel. "We hebben kennis over alle aspecten van dit vak. Dat is onze kracht." En de voortdurende ontwikkelingen in het vak gebied, o.a. in toegangscontrolesystemen en data- en telefooninstallaties - waarin het bedrijf gespecialiseerd is - worden van dag tot dag scherp in de gaten gehouden. Ook de mogelijke komst van alternatieve energie wordt op de voet gevolgd en de aandacht voor nieuwe elektrotechnische voorzienin gen heeft het bedrijf hoog in het vaandel. Voorheen stak het bedrijf zo'n 35 uur arbeidstijd in een woning, maar dat is inmid dels verdubbeld. Dat dit in nauw verband staat met de steeds uitgebreidere wensen van de klant, ligt voor de hand en daar voldoet Schipper graag aan. Wellicht is het zelfs één van de sterkste punten van het bedrijf. "Alles kan", zegt Schipper. "Wij kunnen onze opdrachtgevers de zorg voor elektrotechniek uit handen nemen. Daarom schuiven we bij voorkeur al in de ontwerpfase van een pro ject aan. De combinatie ontwerp-uitvoering is prijstechnisch interessant, maar biedt ook de mogelijkheden om eventuele hiaten in een bouwproces meteen te herkennen en op te lossen. Het liefst zijn we bij een project betrokken vanaf het moment dat de bouwlo catie nog weide is tot op het moment dat de sleutel wordt afgegeven." In 2001 hoopt Adri jr., die de afgelopen jaren als commercieel directeur al veel erva ring heeft opgedaan, de taak van zijn vader geheel over te nemen. "Ik denk dat de toe komst voor het bedrijf er goed uit ziet", blikt vader Schipper vooruit. "We staan bekend als een bedrijf dat goed werk levert en heb ben veel ervaring en een goede structuur, waardoor we onder grote tijdsdruk kunnen werken. Dat bewijzen we bijvoorbeeld met ons werk op een Vinex-locatie als Delfgauw. Kwaliteit verloochent zich niet!" Duidelijk is in ieder geval dat Schipper&zn. in de regio een bepaalde status heeft opge bouwd. Een bedrijf wat veel te bieden heeft en al aan diverse prachtige projecten heeft meegewerkt, zoals de 'Marinatoren en par keergarage' op de Kop van Zuid in Rotter dam, 'Tower Twins' aan de kade van de Coolhaven in Rotterdam, de bouw van een Vinex-locatie in Delfgauw, het recreatie park 'Nieuw Zeeland' in Middelhamis, uit breiding van het recreatiecentrum 'De Sta ver' in Middelhamis en vele andere projec ten. Kortom, Schipper&Zn. Elektrotechniek is een veelzijdig bedrijf, wat kwaliteit en betrouwbaar hoog in het vaandel heeft staan. maar er was een vestigingsoverschot van 285 doordat 807 nieuwe inwoners inkwa men en er 522 inwoners vertrokken. Was het inwonertal per 1 januari vorig jaar 16,758, eind dat jaar, op 31 december was het tot 17.037 gegroeid. Middelhamis (dorp) heeft 6110 inwoners (2968 manneMjk en 3142 vrouwelijk), Sommelsdijk 6888 inwoners (3071 mannelijk en 3413 vrouwelijk). Nieu we Tonge 2594 inwoners (1245 mannelijk en 1349 vrouwelijk) en Stad aan 't Haring- vUet heeft 1445 inwoners waarvan 754 man nelijk en 691 vrouwelijk. Het huidige bevol kingsaantal bedraagt 17.037, waarvan 8244 mannelijk en 8793 vrouweUjk. Oostflakkee Het bevolkingstal van de gemeente Oost flakkee is in 1998 met 63 zielen gegroeid. Het jaar werd begonnen 10.077 inwoners, per 31 december waren dat er 10.140, een groei dus van 63. Ook werd een geboorteo verschot van 50 geboekt (130 geboortes, 80 sterfgevallen), ook doordat zich 404 perso nen vestigden en er 391 vertrokken, werd het eindcijfer positief. Van de 10.140 inwoners zijn er 5085 van het mannelijke en 5055 van het vrouwelijke geslacht. De conclusie De bevolking van Goeree-Overflakkee is derhalve vorig jaar met 424 zielen gegroeid tot een totaal van 46.644. Goedereede groei de met 53 zielen, Middelhamis met 287, Dirksland met 29 en Oostflakkee met 63 zie len. Zondag 21 januari a.s. zal in de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp een dienst wor den belegd die als thema draagt: 'geloven in de toekomst'. Naast de eigen predikant ds. J. Smink zal in deze dienst ook de bekende ds. Sipke van der Land voorgaan, ter wijl medewerking zal verlenen het Ghanese koor uit de Bijlmer 'Christ's Temple'. Het orgel zal worden bespeeld door Jan Teeuw. De aanvang van de dienst is 18.30 uur, iedereen is van harte welkom. -37- Daar had Rensje niet van terag. "Kom", zei hij verder, "we zullen de ontsnapte netjes thuisbrengen. Als meneer wil tenminste!" Dat laatste was meer een vraag aan de vrouw. "Dat doe Rensje wel, vleide het mens, "netjes met domenie en meneer meelope, En zo weer naer 'uus?" Vader en Roelf keken elkaar aan om het zangerige Zeeuws. ledere zin een melodietje met eenzelfde, vriendelijke verheffing op het eind. Een boogje van goedheid en vreugde. Rensje knikte parmantig, aanvaardde voor de tweede keer Roelfs hand. "Het is een rakker, hoor", constateerde de dominee en weer zong de vrouw: "'t Zit er in, è?Ze bin nie eenkennig, de 'Oogendooms!" Toen, met een heel andere intonatie, vol bezwaar: "'t Is een 'alf uur gaens!" Dat vond dominee De Wit toch wel een bezwaar. Je kunt nu wel bereid zijn om vurige kolen te strooien, maar met zo'n klein jong een hidf uur door de brandende zon en dan nog weer van Het Paradijs terag naar Vorma.Nou, nou! De vrouw wist raad. Ze keek Roelf aan, knikte een paar keer nadmk- keüjk: "Je neem m'n fiets. Rensje bie meneer achterop. En mien man neem de fiets vanaevend mee from!" Zo werd besloten. De dominee ontkwam niet aan een hete kop thee en nog even een praatje over de '"Oogendooms" dat toch beste men sen waren. Alleen ouwe Rens was tegenwoordig 'op den 'ol'. Want de jonge vrouw wist heel goed wat de 'juffer' - ze bedoelde de domi neese - was overkomen. Roelf reed met Rensje achter op de fiets het gehuchtje uit, de zeedijk over en keek uit naar de hoge boom. De vrouw had gezegd: "Even vo- bie de diekbaes. Daer zie je 'm en dan is er een opril, dae rie je af en dan zie je zo Het Paradies". Het klopte. Op Het Paradijs heerste de grootst mogelijke onrust. Een goed half uur geleden had men Rensje gemist. En alle man was aan het zoeken. Lena met een brok in d'r keel. "O, mien jonske toch! En heb niemand 'm dan gezien? O, Heere! Waer is 't jong?" Ze bad echt, al wist ze het zelf niet. Rens üep ook als een halve gek rond, keek op 't lest in 'de duif en in 'de pit'. Iedereen, de knecht en de meiden, Lena en Rens, dacht aan de verha len van andere kinders, die verdronken waren. Och! Och! Ze hielden er hun mond over om elkaar, maar onophoudelijk kwamen de meest lugubre gebeurtenissen in herinnering. Onder Tholen was pas nog een ventje, als Rens, in een klein, smerig modderslootje gestikt. Rens nam Keesje van Ast, de ouwe knecht, apart, dat Lena het niet merkte. "Me motte gae dregge in de pit!" De knecht zuchtte, maar ja, het moest. Ze zochten in de schuur naar materiaal: haken en zo, een hooivork. Ja, wat moesten ze zo gauw nemen? Lena kon niet meer. Ze ging in huis, in de donker gehouden kamer, wrong haar handen, en schreeuwde haar angst uit in een schelle kreet. Rens toog met Van Ast naar de pit. De meiden sloegen de handen voor het gezicht. En daar ineens: de fiets in de dreef, de felle pinkeling van de bel. Keesje van Ast zag het 't eerst. "Baes!" bmlde hij en liet de haak uit z'n handen vallen. "Oei!" riep Rens en toen, nog voor hij het jong greep, met een kracht en een geweld, dat het scheurde uit zijn keel: "Lena!" Even later huilden de vrouwen alle drie. Lena zat met Rensje op haar schoot. Het Ventje begreep het niet. Keesje van Ast nam een 'vosse', kauwde energiek, spoog een lange bruine straal over 'de wurft' en zei: "Zo'n deksels jong, Pè!",'schudde zijn oude hoofd en ging aan het werk. "Schande!" schrok Rens ineens en keek, waar Roelf de Wit gebleven was. Een allemaarste gedachte sprong in hem op. Hij had, impulsief en zo ineens uit de diepste vrees gerakt, het kind direct naar zijn moe der gebracht. En z' n vader had Gelukkig, Roelf was er nog, stond met de damesfiets in de hand te wachten. Het was alles zo snel gegaan. "Kerel, meneer De Wit, neem me nie kwaelijk!" Rens stak zijn hand uit, keek Roelf met iets verlegen-dankbaars aan. Ze drakten mekaar ferm de hand. Rens nam de fiets van Roelf over, zette die tegen de muur en nodigde Roelf binnen. Daar was Lena alweer opgeknapt. "Goeie, goeie", zei ze maar en keek dan naar Rensje. "Wat een schrik, meneer!" Dan, zenuwachtig: "Wil meneer thee?" Maar Rens kwam met twee flessen pils aan, uit de kelder. "We zullen een biertje drinken, meneer De Wit. Ja?" Daar had Roelf meer zin in. En zo zat hij voor het eerst in de kamer van Het Paradijs. Natuurlijk moest hij vertellen. Dat was gauw gebeurd. "Tjonge, tjonge!" zei Rens en pakte z'n zoontje op "wa bin jie stout gewist!" Maar er zat zoveel tederheid in zijn stem, dat Rensje er hele maal niet beteuterd van keek. Zodra zijn vader hem losliet, stevende hij naar zijn hoek, naast het buffet, zocht in de grote kartonnen doos met speelgoed en kwam met de mooie stuiter, die hij toen 's middags bij grotevader meegenomen had, in zijn hand naar Roelf. "Asje blieft", zei hij. Ze lachten alle drie. "Ha, ha!" Maar Lena, nog zenuw achtig, het meest. Ze wilde wat zeggen, maar kon niet uit haar woor den komen van de lach. "Bedaer maer wat", stelde Rens voor. Doch Lena zei: "Een echte Hoogendoom; ie wil je betaele, meneer!" Ze bedacht zich verder, want het ging niet aan om te zeggen: en dat is nou net de stuiter, die het jong van het dorp mee heeft gebracht en waarvan hij zei: dat is de dominee van de knikkers! Rens had al wat zitten draaien op z'n stoel en een paar rare gezichten getrokken. "Kiek es, meneer De Wit". Hij aarzelde en daardoor wist Roelf waarover de boer wilde beginnen. Hij kreeg er een kleur van. Rens vermande zich. "Ik heb er een ekel an, maar 'k wil 't toch zeg gen: U weet, wat er gebeurd is, in Tholen, met vaoder. "Toe, toe! Laat rasten!" Roelf weerde met zijn hand af. Maar daar wilde Rens niet aan. "'t Past me nie, meneer De Wit, om m'n vaoder af te vallen. Maar 't leek nergens naer. En ik had zelf eigenlijk naar uw moeder willen gaen. Maar ja, een mens ziet daar tegen op". '"k Begrijp het volkomen, meneer Hoogendoom". Ze bleven er nog even over aan de gang en kwamen natuurlijk niet verder. Rens presenteerde sigaretten en na een poosje stond Roelf op om naar huis te gaan. Lena wilde, dat hij een boterham bleef eten. Maar dat kon Roelf niet: ze wachtten hem thuis, '"k Brieng u even!" zei Rens. "Helemaal niet nodig", weerde Roelf af met een verbaasde en hoge stem. "Kun je begrijpen! Zo'n eindje lopen!" Er viel niet tegen te praten, '"k Breng je weg! Zwieg mar!" Roelf nam afscheid van Lena en Rensje, volgde de boer naar de schuur. Alsof Rens iets te binnen schoot, bleef hij ineens staan, keek Roelf met grote ogen aan en vroeg: "Paerdrieë kunt u zeker nie?" Stel je voor! (wordt vervolgd) •f'^it'^m'^-ni^V ,ftf^0,f0 ^m><ijN^B^i »i^ DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND MOOI WEER Duif sloot; de pit is een soort vijver, waar men de paarden drenkt. O Vosse' is een nieuwe tabalispruim.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 5