Waar is Japie gebleven...!? 40-jarig jubileum-uitvoering Chr. gem. l(oor laus Deo' Bruinisse m.m.v. oritest 'Op weg in 2001' uit de kerken Kerstpostactie Hei^ormde gemeente c^m«,-.icHiik revert f 4300 op! Sommelsdijk levert NIEUWS VAN DE WERELDWINKEL Geachte waarnemer, Bijeenkomst 'De Christenvrouw' EIIIVriDEI1-niEUW5 Zevende EA toemstingsdag voor tiener- en jeugdleiders Bestel nu streekeigen plantmateriaal voor voorjaar Kerkdienst Ger. Gem. Ons gouden huwelijksfeest, waarop wij vanuit heel Goeree-Overflakkee al zo een stroom van spontane, ongelofe lijk aardige en lieve reacties ontvin gen, had nog een onverwacht staartje. Die reacties zijn ons heel dierbaar, ik wil daar graag later nog op reageren in deze krant. Wij openden de feestelijkheden met een feest voor kinderen en kleinkinderen. Maar onze kinderen zijn allang geen 'kinderen' meer en ons jongste kleinkind, Jasper, is zelfs al 15. Wij kozen daarom voor elk wat wils: een vakantiepark, 't Was in Domburg, vlak tegen de duinen. Drie dagen en machten lang met onze hele volksstam - die zich van lieverlee had uitgebreid - in een grote villa met capaciteit voor ons alle achttien. Dat was dolle pret. Sauna, tropisch zwembad, bowlen, biljarten, wandelingen langs het strand (wel koud!). We deden alles zelf, fou- rageren (een halve supermarkt), koken, samen eten aan de drie lange tafels, samen zingen. Schoonzoon Bram fungeerde als opperkok, en hoe! Een volledig captains diner (kapucijners met alles d'r op en d'r an) en zelfs op dé feestavond: rosbief en croüte. Bij onze foeksongs fungeerde hij ook nog eens als gitarist. En 't klonk als eens in de Pieterstraat, als een koor in een kathedraal. De meisjes zorgden voor prachtig verzorgde gedekte tafels met bloemen en kaarsen. Een heerlijk feest, en 'k hoef den ik niet te ver tellen dat er tot in de kleine uurtjes werd gepraat... De dag na kerstmis vertrokken man Kees en ik op een klein gouden huwe- lijksreisje naar Parijs. Dochter Cateleine paste op ons huis en onze kanarie Arie. Nee, dat was niet Japie. Japie is onze GSM, die we bij ons hadden. Enfin, met de Thalys naar de Lichtstraat. Een prachtig avontuur, heel veel zagen wij opnieuw: de Sacré Coeur, de Notre Dame met zijn schitterden middel eeuwse ramen, vooral de rozetten in voor- en achterschip, de Sainte Chapelle met al deze prachtige ramen rondom. De zon scheen, dan fonkelen die diepe kleuren zo intens mooi. We slenterden langs de Seine met zijn boe- kenstalletjes, maar 't was koud. Dan was 't beter om onder een warme straallamp even neer te strijken op een terrasje langs la Place du Tertre achter een glas vin chaud (waerme wien), te kijken naar de bibberende meisjes op een stoeltje, bezig geportretteerd te wor den door één van de vele schilders aldaar. Een bonte mensenverzameling en natuurlijk zagen wij weer een keer het Louvre. Dat blijft boeien. Maar nog mooier vonden wij het musée d'Orsay met alle beroemde impressionisten. Monet, Manet, Pisarro, Toulouse, Lautrec, Gauguin, Degas en ook Van Gogh, noem maar op, zalen vol. We genoten. Wel viel het ons op, dat waar je ook kwam, voortdurend omgeroepen werd: "Attention aux piek pockets!" In de metro, in de musea, overal. Angstvallig hielden wij onze tasjes om ons nek. In de metro was 't de eerste keer raak. Een vent liet zijn aansteker vallen en hees zich aan man Kees z'n benen weer overeind. Kees schopte hem weg, de vent stapte uit. Even later zei hij tegen mij: "Ik ben m'n portemonnee kwijt uit mijn broek zak". Gelukkig alleen petite monnaie, ons fooiengeld, 30 frs, een tientje dus. Waar schuwing? Je wordt er wat beducht van, ouwe taarten als wij zijn echt in trek! Ik ben iets alerter, m'n Amsterdamse jeugd, denk ik: Zetje fiets neer, draai je om en hij is weg. Man Kees uit zijn vriendelijke Zeeuwse dorp, waar ze vaak 's nachts niet eens de voordeur op slot deden. Zijn vader kwam nog laat van de boot waar hij op voer - is volstrekt en volkomen argeloos. Waarom zou iemand ook maar iets van een ander wil len pikken? Dat was voor hem volkomen ondenkbaar. Met fotograferen zette hij arge loos 'even' zijn tasje op de grond. Ik dook daar dan als een havik bovenop! De drukte en de volte in Parijs was enorm, 't leek wel of de halve wereld daar was, samen met de Fransen die vakantie hadden. Onze hotelreservering was daarom min of meer een verrassing. De laatste kamer in 't laatste hotelletje wat we krijgen konden. Een soort mansarde, hoog bovenin. Een kabou terkamertje met een klein wastafeltje, een klein w.c.'tje, een piepklein douchebakje (70 bij 70 cm) en een héél klein bedje, man Kees zijn voeten hingen buiten boord! Maar met opgetrokken knieën kun je ook slapen en zo vouwden wij ons 's avonds samen op, dicht bij elkaar, anders ging er één over boord, 't Was knus, dat wel, en 't was schóón. En 't ontbijt was lekker met verse croissants en vers knapperig stokbrood. Met boter en jam. Koffie, thee of chocola. Dat is Frans, geen poespas bij het ontbijt. Daar hebben ze hun dejeuner (lunch) voor, dan halen ze alles uit de kast. 't Diner 'savonds is vaak met restjes van de lunch. Wij namen dan een lekkere Gruyère in zijn binnenste en heel veel sla. En een brandende (geflam beerde) crèpe tot slot is ook heel feestelijk. De dag van vertrek was daar: de koffer met kleren, 't schoenenkoffertje (nooit weer, 't is te veel, te onoverzichtelijk!) ik mijn tas met fototoestel en kleine cadeautjes voor thuis. Kees zijn tasje met Hollands geld voor de taxi in Goes, zijn fototoestel en zijn volge- schoten filmpjes, nog wat reischeques én Japie, onze GSM! Om vanuit de trein vast de taxi op te roepen. Wachten op 't Gare du hord, ik zat bijna bovenop de tasjes, honderden mensen (én gekken) liepen daar rond. Dan veilig in de Thalys, besproken plaatsen. Overstappen in Brussel op de Internationale trein naar Roosendaal. En ja, daar gebeurde het. Ik zet mijn tas op de bank, jas er meteen overheen. Man Kees schuift de grote en de kleine koffer in het net. Zet 'even' zijn tasje neer op de bank, trekt zijn jas uit. "Mijnheer, excu- sez, stopt deze trein ook in Mechelen?" Kees draait zich om, ik ook helaas. "Ja, dat geloof ik wel", zegt hij. "Vraagt u 't aan de conduc teur", zeg ik. Wij draaien ons weer om: Kees z'n tasje is weg! Van de aardbodem verdwe nen. Even later roepen ze om: "Pickpockets in de trein, let u goed op!" Nu dat hoeft dus nu niet meer. Kees is zichtbaar ontdaan, ik zit bijna bovenop mijn tas. In 't gedrang is ook niemand - weghollend op 't perron - meer te zien. Wél weet ik, dat ze met z'n drieën waren. De één leidt je even af (Mechelen) de ander pakt 't tasje. Geeft 't meteen door. Je kunt ze nooit betrappen. Wijde jassen, 't zit er dan lekker onder. We waren allebei beduusd: Keken naar bui ten en zagen 't landschap niet. Alles was ineens anders. Nog maar even geleden, in de Thalys hadden we nog zo'n plezier over de 80 trappen, die we elke avond, komend vanuit ons eethuisje, op moesten klimmen, 80 treden van elk 15 cm hoog, om op la But te de Montmartre te komen waar ons hotel letje lag. Zo trots waren wij, dat dat elke keer weer lukte, met onze oude knietjes (ik één stalen) en dan al die honderden trappen in de metro, nog ouderwets met maar een enkele roltrap. "Wat is alles goed gegaan!" zei mannetje Kees. En daar zaten wij nu. 't Geld, 150,-, 't is te overkomen, maar wel zonde. Meestal halen ze 't geld eruit en gooien 't tasje weg, wisten wij. Met 't foto toestel van Kees en zijn zo met zorg gemaak te foto's op de filmrolletjes. De cheques konden wij meteen blokkeren thuis. Maar we konden geen taxi bellen, want Japie was weg. Japie had iets bijzonders. Op zijn voice- maile zat een heel verhaal, hoe je van de hoofdweg moest komen in de Camping de Hollandse Hoeve in Goes, tegen onze zoon. Op die Camping zaten wij in afwachting van de afbouw van ons huis ('98). Je hoort Kees praten, dan mij, dan Rogier's stem. Met geen mogelijkheid konden wij ooit die boodschap er weer afkrijgen, zelfs in de Pri- mafoonwinkel konden ze het niet. Je kon er verder nog heel goed mee bellen. Enfin, we gaven alles aan bij de politie, 't ging per telex ook naar Brussel. Ik gaf ze ons 06- nummer en zei: "Bel maar eens". En ja hoor, op Japie's voicemail kwamen duidelijk onze stemmen door. Nu een week thuis: je voelt je aangetast in je privacy, maar 't went. Zou iemand ooit ons tasje vinden in Brussel met onze filmpjes? We weten het niet. Ik bel nog wel eens naar Japie. Hij doet nog steeds zijn verhaal. Ik zou hem zo graag willen vragen: "Japie, waar bén je toch, daar helemaal in Brussel?" Maar ja, op sommige vragen krijg je nu eenmaal nooit antwoord. "Dag Japie! 't Gaje goed". Al met al hadden we 't toch heel fijn samen in Parijs. En dat kunnen ze ons nooit afne men! Dieke Schippers-Vaarzon Morel afd. Middelharnis/Sommelsdijk Op D.V. woensdag 17 januari 2001 hopen we bijeen te komen in 'De Hoeksteen' te Middelhamis. Aanvang 19.45 uur. Spreker is drs. N. v. d. Voet, schoolpastor en docent aan het Ichtus College in Veenendaal en de Christelijke Hogeschool in Ede. Met als onderwerp: 'Waarom moet ik altijd hel pen?' Deze avond is zeer aan te bevelen, iedereen is dan ook van harte welkom. Het bestuur 'Samen ervaren dat God echt is!' Op 10 maart organiseert de Evangelische Alliantie samen met haar deelnemende organisaties voor de zevende keer een gro te toemstingsdag voor tiener- en jeugdlei ders. Vorig jaar werd aan de dag deelgeno men door zo'n 800 deelnemers uit veel verschillende kerken. Ook dit jaar worden voor een vernieuwd en eigentijds pro gramma weer zoveel deelnemers ver wacht. Samen God ervaren in je leven? Hoe kun je samen met God jongeren helpen om te ervaren dat God echt betrokken is op hun leven, op hun gevoel, verstand en omstandigheden? Daar gaat het over in de lezing die Bram Rebergen 's morgens houdt. Bram is programmaleider van het Flevo Totaal Festival en al jaren actief betrokken bij jongerenwerk. Hij is veel met jongeren in gesprek over geloven en al hun vragen. Vra gen over wie God is, hoe je Hem kunt erva ren, of Hij er eigenlijk wel is, en wat jij daar dan mee moet. Een spannend traject dat hij zeer de moeite waard vindt. Het programma van de dag bestaat uit een hoofdlezing, tijd van lofprijzing, 35 workshops waarvan elke deelnemer er twee naar keuze kan volgen en een slotprogamma. De gospel-praiseband Levi verzorgt de muzikale begeleiding. Extra tijd is ingeruimd voor een uitvoerige ruime informarkt (in 3 gymzalen) met een dramapresentatie, diverse videopresentaties op groot scherm, gezellige koffiezitjes en veel ruimte om de materialen van zo'n twin tig organisaties te bekijken en te kopen. In het slotprogramma is er o.a. een presentatie van World Impact Tour. Grote workshopkeuze Een greep uit het grote aanbod workshops: Intimiteit met God, Jongerencultuur anno 2001, Belangrijke principes voor tiener- en jeugdleiders. Hot issues bespreken met jon geren, Coachen van jonge leiders, Luisteren naar de stem van God, Beroepskeuze samen met God, Tienerleiders de straat op!. Nega tieve groepsmechanismen, Streetdancing en Interactieve programma's. Daarnaast zijn er promo workshops waarin deelnemers kennis kunnen maken met nieuwe materialen en werkvormen van diverse orgardsaties. Aanmelding Aanmelding is uitsluitend mogelijk via de bon in de informatiefolder of via de bon op www.eanl.nl. Bestellen van folders kan via het bestelnum mer 0343-532876 ofwww.eanl.nl. Meewerkende organisaties Aan deze veelkleurige dag wordt meege werkt door Chris, Discovery/Agapè, Dor- kas, Eén in Christus, HGJB, De Hoop, Soul Survivor, Leger des Heils, Loek, NGJ, Opwekking, Radar, Ronduit Club, Tiener Toekomst, Time to Turn en Youth for Christ. Landschapsbeheer Zuid-Holland Actie Boeren Planten Bomen Landschapsbeheer Zuid-Holland houdt dit winterseizoen voor de achtste keer de actie Boeren Planten Bomen. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid- Hollandse platteland te stimuleren streekei gen struiken en bomen aan te planten. Tot 21 februari kunnen de bestelformulieren ingele verd worden, het plantmateriaal wordt drie weken daarna thuisbezorgd. Groen platteland Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerderij, streekeigen sier- bomen en -struiken op het erf, jonge boom pjes op een niet-gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij en het erf aanzienlijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur! Het plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenommeerde kwekers. Landschaps beheer Zuid-Holland zorgt verder voor goe de instructies voor de aanplant, verzorging en bescherming. Bestelboekje Boeren Planten Bomen Bewoners van het Zuid-Hollandse landelijke gebied kunnen het boekje Boeren Planten Bomen met het complete assortiment gratis aanvragen bij Landschapsbeheer Zuid-Hol land. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmoge lijkheden en de betekenis voor natuur en landschap. Ook advies (telefonisch of aan huis) over wat nu aan te planten is mogelijk. Wacht met het aanvragen hiervan niet tot het laatste moment! De actie wordt gezamenlijk georganiseerd met Landschapsbeheer Zee land en Utrecht. Landschapsbeheer Zuid- Holland, tel.; 0182-524500. OOLTGENSPLAAT - De eerste samen komst van dit jaar van de 55-h kring zal D.V. gehouden worden op donderdag 18 januari a.s. om 14.30 uur in 'Elthato'. Als gast komt mevrouw L. Vermaat- Beenhakker uit Scheveningen een lezing houden, met als titel 'Op weg in 2001'. Allen weer hartelijk welkom. Voor ver voer kunt u contact opnemen met de familie Mans, tel.: 631336. TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers M. A. Kuyt te Veen; te Huizen (Zenderkerk) K. van Meijeren te Zwolle; te Numansdorp (b.w. Elim) C. Stelwagen te Elspeet. Aangenomen naar Kamperveen kand. G. Boer te Stolwijk. Bedankt voor Voorthuizen R. W. van Mou- rik te Huizen; voor 's-Grevelduin-Capelle M. van Kooten te Montfoort. Beroepen te Schamegoutum-Loënga ca., Bozum, Wieuwerd-Britswerd, Oosterwier- um, Lutkewierum-Rien (SoW) A. van der Maas uit Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Hattem-C. L. W. de Graaff te Zuidlaren, die bedankte voor Grootegast. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Eindhoven D. Quant te s-Gravenhage-Rijswijk. Beroepen te 's-Gravenzande J. Driessen te Doednchem; te Zoetermeer G. J. N. Moens te Goes. Bedankt voor Boskoop J. J. Tanis te Mid delburg-C; voor Capelle a.d. IJssel G. J. N. Moens te Goes; voor Franklin Lakes (VS) P. Melis te Genemuiden; voor Houten M. Gol- verdingen te Gorinchem; voor Kampen C. J. Meeuse te Nunspeet; voor Meliskerke G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor Poortugaal L. Blok te Ermelo; voor Rotterdam-Alexander- polder J. S. van der Net te Apeldoorn; voor Rotterdam-Centrum A. J. Gunst te Benthui- zen; voor Rotterdam-IJsselmonde en Krui- ningen W. J. Karels te Hardinxveld-Giessen- dam; voor Terwolde-De Vecht C. Vogelaar te Grand Rapids; voor Vlissingen C. J. Meeuse te Nunspeet; voor Krabbendijke J. J. Tanis te Middelburg. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Temeuzen J. Goudriaante Ede. OUDDORP - Donderdag 18 januari 2001, 19.30 uur, ds. J. Schipper uit 's Gravenpolder. De Kerstpostactie die de Gemeentedagcommissie van de Ned. Herv. gemeente te Sommds- dijk vorige maand gehouden heeft, bracht ten opzichte van het jaar daarvoor bijna het dubbe le op. In 1999 bedroeg de opbrengst nog f 2300, vorige maand was dat maar liefst f 4300. En dat alles voor 'Calando'. Van tevoren was die bestemming al bekend en duidehjk werd wel dat daarom velen, zowel binnen- als buitenkerkelijken, met de actie meededen. Ook heten dit jaar meer bedrijven hun kerstkaaiten bezorgen door de Gemeentedagconunissie. Door mid del van de kerstpostactie laten vele mensen hun wenskaarten met via de PTT maar door een actiecommissie van een plaatselijke kerk bezorgen, waarbij de verschuldigde portokosten dan aan een goed doel kunnen worden besteed. De opbrengst van de afgelopen overtrof de stoutste verwachtingen van de organisatoren. Daarvan waren afgelopen donderdagavond Dirk Buskoop en Carla Joppe aanwezig in gebouw 'Vita Nova' te Sommelsdijk, om daar aan de heer C. Quist van 'Calando' een cheque overhandigden. Dankbaar en blij verrast toonde die zich met het feit dat in relatief korte tijd zich vanuit de bevolking zó'n breed draagvlak voor het hospice heeft ontwikkeld. "Een belangrijke steun in de rug voor alle medewerkers van het hospice, niet in het minst voor de vele vrijwilligers, voor wie het jaar 2001 is uitge roepen tot 'het jaar van de vrijwilUgers'. "Volgend jaar doen we 't weer!" liet een enthousiaste Carla Joppe als penningmeester van de Sommelsdijkse Gemeentedagcommissie alvast weten. Aanstaande zaterdag, 20 januari, is de wereldwinkel weer open. Plaats: Gereformeerde Kerk te Middelhar- nis, tijd: van 10.00 uur tot 15.00 uur. Wij verkopen ook pinda's en noten met het keurmerk, hier volgt een leuk receptje uit Zambia: tomaten-pinda saus voor 4 personen). 1 eetlepel olie, 1 ui, 250 gr.kleingesneden tomaten, 125 gr. pinda's (fijnge stampt}, 1/2 theelepel chilipoeder, 1 eetlepel sojasaus, iets zout. Verhit de olie en fruit de uiringen tot ze glazig zijn. Voeg de tomaten toe, enkele minuten mee laten fruiten. Roer de pinda's door het mengsel en voeg de chilipoeder, de sojasaus en wat zout toe. Nog even laten doorko ken. Lekker met rijst! Wie bent u en waarom komt u niet met uw eigen naam naar buiten? We leven toch in een open tijd, waarom dan die geheimzinnigheid. En kom voor het kijkvenster. Zeger Braber Jozefdreef 53 3255 AE Oude Tonge Het jubilerende Zeeuwse koor met op Op deze ongedwongen foto ontmoet u een aantal ongedwongen men sen die het liefst tweemaal per week een avond zouden zingen. Twee rijen dik vonnen ze het Chr. gem. koor op reformatorische grondslag 'Laus Deo' uit Bruinisse. Een stel enthousiaste zangers. Zij nodigen u uit om op D.V. zaterdag 20 januari te komen luisteren naar de jubi leum-zangavond ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Ter gele genheid van deze avond is een gevarieerd programma samengesteld. Op het programma staan werken van Sweelinck, Clavisius, Crüger, J.S. Bach, Palmer en van de huidige dirigent. Kees Villerius, die voor deze avond twee stukken maakte, waarvan één met orkestbegelei ding. Het bijzondere van deze avond is niet alleen het koor zelf, wat de achtergrond het 'Kerkje aan de dijk' veelal zonder begeleiding zingt; uniek is wel dat een koor als dit, medewerking heeft weten te krijgen van het Zeeuws Reformatorisch Symfonisch Ensemble 'Convocare' uit Kapelle. Beide groepen muzikanten zullen tijdens de jubileumavond zowel apart als geza menlijk te beluisteren zijn. Flakkeese belangstellenden zijn van har te uitgenodigd om te komen luisteren. Het koor bestaat sinds een paar jaar namelijk ook voor 15% uit Flakkeese leden. Een samenwerking tussen inwoners van twee provincies die uitstekend bevalt voor iede re zanger die veel aandacht wil geven aan wat er achter de noten staat. Plaats en tijd van uitvoering: Nederlands Hervormde Kerk te Brui nisse, 20 januari, 19.30 uur. De toegang: uw gift tijdens de collecte. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.50; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermynjamilieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan- sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, privé (0187)60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ18,50. Per jaar 70, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Nieuws GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het reclit voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantvifoorde- lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 2