Ondertekening convenant door autobedrijven en scliolen Goede berichten vanuit visafslag Stellendam Raad Oostfiakkee redelijk gerust over naleving van veiligheidsvoorschriften ^ISI ï\- Zangavond te Goes In memoriam 0900-8844 (30 cp„) mC/VL MINNAARD V VASTGOED Reddingacties KNRM Goeree in 2000 Open dag Scheepvaart en Transpoll College Middelharnis' Aangepaste kerkdienst Verhindering kerkdienst Ger. Gem. 'Stankoverlast en fusie Woningbouwvereniging Dinsdag 16 januari 2001 73e jaargang nr. 6972 Inbraak in woning DEN BOMMEL - Drie nog onbekende mensen hebben zaterdagavond ingebroken in een woning aan de Wilhelminastraat. Men was de woning binnengekomen, door de achterdeur open te breken. De gehele woning werd doorzocht. Uit de woning wor den vooralsnog sieraden vermist. De bewo ner, die aan de overkant van de straat op bezoek was, zag licht in zijn woonkamer aan en uit gaan en ging daarna direct kijken. Toen hij zijn woning binnenging, verheten de drie mannen de woning aan de achterzij de en vluchtten in de richting van de Molen dijk. Brand OOLTGENSPLAAT - Vermoedelijk als gevolg van brandstichting ontstond vrijdag avond laat brand in de woonkamer van een woning aan de Margrietstraat. De brandweer had debrand snel onder controle. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De woning raakte door de brand onbewoonbaar. De recherche van het district De Eilanden stelt eèn onderzoek in. Inbraak in schip van visserijbedrijf STELLENDAM - Tussen vrijdagmiddag vijf uur en zondagavond zes uur werd op de Mr. Snijderweg ingebroken in een schip van een visserijbedrijf. De toegangsdeur bleek geforceerd. Uit de stuurhut werd een compu ter weggenomen. OOLTGENSPLAAT - De dienst van 16 januari (dus: vanavond), aanvang 19.30, voorganger de heer Tuinier, kan door omstandigheden niet doorgaan. Middelharnis B.V. De Kustwachtpost Ouddorp moest in het jaar 2000 de drie KNRM-reddingboten, gestationeerd op de Kop van Goeree, 156 (157, tussen haakjes de. aantallen 1999) keer oproepen voor een actie. De Griend in Ouddorp 80 (77) keer. De Zeemanspot in Stellendam 55 (61) keer en de John Stegers, ook in Stellendam 21 (19) keer. Bij die acties waren totaal 435 (437) per sonen betrokken, die op de één of andere manier in dè problemen waren geraakt. Er werden ook 5 honden aan de wal gebracht. Van de in 2000 (1999) gemaak te tochten waren er 22 (16) ten behoeve van de beroepsvaart, 35 (47) voor motor boten en jacntjes en sportvissers, 55 (51) voor zeiljachten, 20 (16) voor surfers én 24 (27) zoekacties en overige. Het totaal is dit jaar te vergelijken met het vorige jaar. ziet aan dit staatje ook dat de meeste acties moesten worden uitge voerd ten behoeve van de recreatie, hoe wel er toch een behoorlijk aantal malen hulp werd verleend aan de beroepsvaart. Op D.V. zaterdag 24 februari 2001, aan vang 19.30 uur, wordt de jaarlijkse zang avond gehouden in de Sionkerk van de Gereformeerde Gemeente te Goes. De toegang is gratis. Ds. Moens hoopt de opening te verzorgen. Er zal een groot samengesteld mannenkoor zingen, bege leid door de bekende organist Klaas Jan Mulder, die ook de samenzang begeleidt en een orgelbespeling zal verzorgen. De collecte is bestemd voor vrijwilligers werk dat vanuit de Gereformeerde Gezindte plaatsvindt in psychisch zie kenhuis Emergis te Kloetinge. Met ingang van liet volgende school jaar komt er een aanvulling op de rich ting agrarische techniek bij het VMBO-Groen in Sommelsdijk. Bin nen deze richting is er de mogelijkheid om lessen te volgen op het gebied van auto-techniek. Dit is mogelijk gewor den door samenwerking tussen het Albeda-coUege, het VMBO Groen, de BOVAG-praatgroep en de Innovam. Toen de LTS in Middelharnis te kennen had gegeven te willen stoppen met de vakrich ting auto-techniek, heeft dat menigeen zor gen gebaard. Niet alleen leerlingen die er tegenop zagen om hun opleiding aan 'de overkant' te volgen, maar ook de BOVAG betreurde het dat er op het eiland geen moge lijkheid meer zou zijn tot het volgen van een opleiding voor automonteur. Dit resulteerde in een vraag aan het VMBO Groen om ook lessen te geven in auto-techniek. De school kon natuurlijk niet het gehele pakket overne men, omdat dit nu eenmaal niet tot het taken pakket van de school behoort. Het bestuur van de school was na onderzoek wel gene gen een gedeelte van de opleiding te verzor gen. Op verzoek van de BOVAG-bedrijven op het eiland en in samenwerking met Inno vam en het Albedacollege werd een diffe rentiatie voertuigentechniek ontwikkeld, waardoor met ingang van komend school jaar VMBO Groen-leerlingen vanaf het der de leerjaar kunnen kiezen bij het vak agrari sche techniek. Naast het diploma VMBO Groen kunnen zij dan een doorstroomcertifi- caat behalen waarmee zij voldoen aan mini maal 75% van de eisen van het programma assistent-autotechnicus niveau 1de overige 25% worden in een verkort traject afgerond in samenwerking met het Albedacollege, waarna leerlingen direct en zonder tijdver hes door kunnen gaan met de niveau 2-oplei- ding. Om dat te bekrachtigen werd afgelo pen donderdagavond in het schoolgebouw van de VMBO Groen aan de Langeweg te Sommelsdijk het convenant tussen Albeda college, het VMBO Groen, de BOVAG- praatgroep en de Innovam ondertekend. In deze overeenkomst verplichten de partijen zich o.a. om uitvoering te geven aan deze differentiatie binnen het reguliere oplei- dingsprogranuna. Daarmee wordt voorko men dat leerlingen een schooljaar verliezen bij de euze voor een vervolgopleiding in de motorvoertuigentechniek. Door deze unieke samenwerking kan worden voldaan aan de behoefte van de autobedrijven aan nieuwe instroom van personeelsleden die een voor bereidende scholing hebben gevolgd in de voertuigentechniek. Op 20 januari a.s. pre senteren de opleidingspartners de nieuwe differentiatie tijdens het Open Huis van VMBO Groen, van 10.00-15.00 uur aan de Langeweg 107 in Sommelsdijk. Vrijdag 26 en zaterdag 27 januari zijn er weer de open dagen op het Scheepvaart en Transport College (afd. Visserij) in Stellen dam. Op deze dagen, die gehouden worden voor nieuwe leerlingen, hun ouders en ande re belangstellenden-, presenteert de visserij sector zich in brede zin. Daardoor is een bezoek aan de school voor 'betrokkenen en buitenstaanders' de moeite waard. Zo zal Holland-Nautic een presentatie van de nieuwste visopsporings- en navigatieappara- tuur verzorgen, zoals de zeebodem in 2D en 3D; fa. Maaskant geeft een presentatie van de bouw van een schip, hoe het wordt inge richt in verband met de kwaliteit van de vis en voedsel veiligheid; Van Voorden heeft informatie voer koelinstallaties, ijsmachi- nes, schroeven, hoog rendement, straal bui zen en hun andere activiteiten; Visserij Coö peratie 'Westvoom' laat materialen zien die in de visserij worden gebruikt zoals, netten, staaldraden enz. en het uitgebreide pakket dat ze verder hebben; de Redersvereniging voor de zeevisserij zal een beeld geven van hun activiteiten op de wereldzeeën en op welke schepen ze dat doen en welke mensen ze daarvoor nodig hebben; de GO-32 is te bezichtigen en zal rondvaarten maken op het Haringvliet waar bezoekers ook vragen kun nen stellen aan de bemanning; ook het oplei dingsschip 'Koningin Juliana' is afgemeerd in de binnenhaven en kan worden bezocht; de leerlingen van de school zijn bezig met nettenboeten, vis snijden en vis bakken, hieraan kunt u deelnemen en tevens zullen er rondleidingen door de school gegeven wor den, waar men dan geïnformeerd wordt over het te geven onderwijs. Zoals u ziet, tal van activiteiten in en rond de school. Een uitge lezen moment om kennis te maken met het reilen en zeilen in de visserijsector. Nieuws gierig geworden? U bent van harte welkom op deze dagen. Op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur aan de Deltahaven 4 in Stellendam. Belangrijke punten op de jaar vergadering Huurdersvereniging: Op donderdag 30 januari om 19.30 uur houdt de Huurdersvereniging haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Prieel van De Staver in Sommelsdijk. In deze vergade ring doet het bestuur verslag van de gang van zaken binnen de vereniging en tevens de plannen van de Woningbouwvereniging Middelharnis om te komen tot een fusie met de Woningbouwvereniging Oude Tonge. Na de pauze wordt o.a. het hete hangijzer van de stankoverlast behandeld met de vraag of Middelharnis in 2001 eindelijk verlost zal worden van de stankoverlast. Het is inmid dels alweer ruim 7 jaar geleden dat onze gemeente geconfronteerd werd met de vesti ging van enkele mega varkenshouderijen. Sinds begin 1999 voert de Huurdersvereni ging Middelharnis strijd tegen de stankover last die de varkenshouders en Fleuren Com post de inwoners van Middelharnis aandoen. Nederland heeft een uitgebreide miüeuwet- geving, ambtenaren schreven dikke boek werken met beleidsplannen voor milieu en water en de rijksoverheid spoort ons dage lijks via radio en TV aan om zuinig te zijn op het milieu. Ondanks wetboeken, beleids plannen, mooie woorden van hooggeplaats te ambtenaren, ja zelfs ondanks een bezoek van de Commissaris van de Koningin met zijn gevolg, het voltallige College van B&W en wat dies meer zij: onze overheden blijken niet in staat de bevolking van Middelharnis te beschermen tegen de voortdurende lucht verontreiniging. Naast rijk en provincie, heeft ook de gemeente MiddeUiamis een taak in het handhaven van de kwaliteit van de woonomgeving. Daarom nodigde Huur dersvereniging Middelheimis de heer Slijk- huis van het ISGO en de heer ten Brinke van de gemeente uit voor een bezoek aan haar jaarvergadering. Na de pauze zullen de heren antwoord geven op de vraag van de Huurdersvereniging wat er gebeurt met de vele klachten over stankoverlast in de gemeente Middelharnis en de andere taken van het ISGO. Tot het eerste deel van de vergadering hebben alleen de leden van de Huurdersvereniging Middelhamis toegang. Na de pauze, om ca. 20.30 uur is iedere belangstellende van harte welkom. Tot slot wenst de Huurdersvereniging alle inwoners van de gemeente Middelharnis een gelukkig en stankvrij 2001 toe. op zondag 21 januari 2001 is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaaf den in de Ned. Hervormde kerk te Middel harnis, waarin hoopt voor te gaan ds. C. Gie- len. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. Tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie van de visafslag te Stellendam klonken positieve geluiden omtrent het reilen en zeilen van de afslag. Het afgelopen jaar is goed geweest en om alles nog beter te laten gaan wordt op diverse terrei nen flink aan de toekomst gewerkt. Goede omzet De Stellendamse visafslag, tegenwoordig deel uitmakend van de United Fish Auctions (UFA), richt zich er voor de toekomst op om internationaal een vooraanstaande rol te gaan spelen op het gebied van verse vis. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de visafslag vertel de directeur Henk Venema dat het jaar 2000 - het eerste jaar dat Stel lendam met Colijnsplaat en Scheveningen onder UFA-vlag opereer den goed is geweest. De totaalomzet van de drie afslagen bedroeg 139 miljoen gulden, wehswaar 1,1 miljoen gulden minder dan het jaar daarvoor, maar gelet op de factoren die daartoe bijdroegen kan toch worden gezegd dat het een zeer goed jaar is geweest. De visaf slag in Stellendam heeft zich namelijk vier frequente visaanvoerders zien ontvallen en dat leidde tot een omzetvermindering van zes a tien miljoen gulden. Als de uiteindelijke totaalomzet dan 'slechts' 1,1 miljoen gulden minder bedraagt, is het toch goed geweest. Breder Venema vroeg tijdens de receptie ook aandacht voor een aantal ande re activiteiten dat zich rond de visafslag heeft afgespeeld. Zo werden vorig jaar vijf steigers vervangen of vernieuwd en werd de buitenha- ven uitgebaggerd. Medio vorig jaar werd opdracht gegeven tot de bouw van 20 units voor visserijbedrijven op het omliggende terrein, terwijl verder nog wordt gewerkt aan de voorbereiding van een kan toren- en congrescentrum. In Stellendam is een centraal computer systeem geïnstalleerd. Daarop zullen de afslagen Scheveningen, Colijnsplaat en Stellendam worden aangesloten en met elkaar worden verbonden, waarbij Stellendam de centrale administratie gaat voeren. Ook gaan de drie afslagen online met het zogenaamde Pefa-netwerk - een Europees netwerk voor visafslagen - waardoor een grote stij ging van kopers te verwachten is. Beste van Europa Ook liet Venema weten dat de UFA-directie en de directie van Zee haven IJmuiden hun krachten willen bundelen en er daarbij aan den ken om een nieuw bedrijf op te richten waarin beide afslagen-worden ondergebracht. Daardoor zou een visafslag kunnen ontstaan waarbij de aangesloten afslagen gezamenlijk een jaaromzet realiseren van ca. 250 miljoen gulden. Het streven in Stellendam is namelijk om te blij ven groeien en steeds sterker te worden. "We willen de beste afslag van Nederland worden en misschien wel van heel Europa" bekende Venema, "met een omzet van 140 miljoen gulden zijn we niet groot en sterk genoeg". Met ietse meer dan 267 miljoen gulden had Urk vorig jaar de grootste omzet van de Nederlandse visafslagen, waarna UFA de tweede plaats innam. ISO 9002 Een feestelijk moment tijdens de nieuwjaarsreceptie brak aan toen de Stellendamse visafslag door certificeringsbureau SGS officieel werd gecertificeerd voor ISO 9002. In dè visserij is kwaliteit een actueel en belangrijk onderwerp. Ook voor de drie UF A-afslagen. Die willen dat hun kopers er verzekerd van kunnen zijn dat ze op de juiste kwa liteit kunnen rekenen. Daarom werd vorig jaar besloten dat het pro ces van vis lossen tot verkopen en laden gecertificeerd moest worden. De inspanningen die de visafslagmedewerkers zich daartoe hebben getroost konden thans worden beloond met het kwaliteitscertificaat. Inspectie-achterstand zal snel worden ingehaald De ramp in Volendam heeft (opnieuw) geleerd hoe onverwacht fatale ongelukken kunnen ontstaan en andermaal leerde het gebeurde hoe zorg vuldig openbare besturen hun verantwoordelijkheid dienen te wegen. In de donderdagavond gehouden raadsvergadering te Oostfiakkee was voor de heer G. J. v. d. Valk (ChristenUnie) het gebeurde in Volendam aanlei ding na te vragen hoe het met de veiligheid in Oostflakkeese openbare gebouwen en uitgaansgelegenheden is gesteld. De heer Van der Valk, met ieder ander ruw opgeschrikt door de tragedie in Volendam, wist namens de hele raad en de hele Oost flakkeese gemeenschap te spreken toen hij de Volendammers veel kracht en sterkte toe wenste. Het gebeurde daar en de wetenschap als bestuurders altijd attent te moeten zijn op de veihgheid van de burgers in allerlei gebouwen en etabhssementen deden de heer Van der Valk vragen hoe het in Oostfiakkee met de vergunningverlening is gesteld. Daarbij doelde vraagsteller ook op de schuurfeesten die - zo wist hij - 'vrij mas saal' worden bezocht. De raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt kon daar een redelijk geruststellend ant woord opgeven; menselijkerwijs zijn onge lukken niet uit te sluiten, maar schuurfeesten worden met de grootst mogelijke zorgvul digheid omkleed. Het college wil dan ook persé niet dat schuurfeesten in grote party tenten worden gehouden omdat een tent bij calamiteiten onvoldoende bescherming biedt en krappere vluchtwegen heeft dan een boerenschuur die kan bieden. Tevoren - en ook gedurende het hele ver loop van het feest - is de brandweer-, en zijn veiligheidsmensen aanwezig om een oogje in het zeil te houden. De risico's zijn derhal ve tot een minimum ingedamd, verzekerde de voorzitter. Dat geldt ook voor het open houden van de toevoerwegen die niet voor hulpverleners mogen worden versperd. De gevolgen van de ramp in Volendam heb ben ook de heer J. van der Mast (PvdA) niet onberoerd gelaten. Anderzijds hebben de critieken hem laten zien hoe lokale besturen gemakkelijk als rasboeven worden uitge maakt wanneer zich inderdaad excessen voordoen, terwijl - en dat wenste de heer Van der Mast te stipuleren -je als openbaar bestuurder nóg zo bezig bent het belang van de gemeenschap en haar veihgheid te die nen. De heer Van der Mast is er van over tuigd met College en raad altijd daarmee bezig te zijn. De raadsvoorzitter kon het geheel met de heer Van der Mast eens zijn; in de commen taren wordt dikwijls volstrekt voorbij gezien aan de democratische regelgeving en juris prudentie. Overigens gebood de eerlijkheid de voorzit ter te erkennen dat er wel een inspectie-ach terstand van meerdere jaren is opgelopen, maar wanneer de benoeming van een tweede (eilandelijke) veiligheidsofficier een feit is zal die achterstand snel kunnen worden ingelopen. Subsidie systematiek Al sinds meerdere jaren heeft de raad ken baar gemaakt behoefte te hebben aan een betere subsidie systematiek dan die waaruit welzijnssubsidies thans nog worden over wogen. Het College deed de raad nu het voorstel ten koste van 100.000,- een extern bureau daartoe een plan van aanpak te laten ontwerpen, overigens in samenspraak met een gemeentelijke projectgroep, mede werkers van Welzijn en mogelijk andere medewerkers. Er zou met de nieuwe syste matiek een betere verdeling plaatsvinden waarbij het zeker niet de bedoeling is dat de gemeente de subsidies zou willen beknotten, wel zou het geld beter terecht gaan komen en daar lijkt iedereen mee gediend al is van de 1,7 miljoen die jaarlijks aan subsidie wordt verstrekt maar 7 ton beïnvloedbaar, zo bere kende de heer Van der Valk. De raad gaat met E&S Advies en Management b.v. in zee, er waren daarvoor 8 voor- en 6 tegen standers. De tegenstemmers hadden maar 't Uefst de eigen ambtenaren met de ontwikkehng van een nieuw subsidiesysteem belast en boven dien vond mevrouw Van Rossum (CDA) dat aan de hele pohtieke discussie wordt voorbij gegaan terwijl ze daar graag haar zegje in zou doen als 't om zoiets belangrijks als de vast stelling van de hoogte van de subsidies gaat. Ondanks de bedenkingen van o.a. de Chris tenUnie en de SGP zou het voorstel het toch winnen, zeker ook nadat wethouder Van Dij- ke vaststelde dat er 'verschrikkelijk veel' moet worden rechtgetrokken, een karwei waartoe de eigen dienst wel de kennis heeft, maar onvoldoende geëquipeerd is. Het bureau E&S heeft ook in opdracht van de gemeente Middelhamis goed werk gedaan. Bij de besluitvorming bleek dat bei de leden van de SGP en van de ChristenUnie en mevrouw Campfens en de heer Heintjes (VLO) zich tegen het voorstel uitspraken. Aan het begin van de vergadering heeft voorzitter burgemeester Van Pelt woor den gewijd ter nagedachtenis van de heer M. D. de Wit die op 9 januari over leed in de leeftijd van bijna 76 jaar. De heer De Wit werd herdacht als een zeer betrokken raadslid die voor het CDA zitting had van 1979 tot 1994. Enkele maanden geleden werd bij hem een ernstige ziekte geconstateerd. Met enkele ogenblikken stilte werd de heer De Wit door de raad plechtig her dacht. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overf lal<l<ee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1