Overdenking Gemeente Oostflakkee reikt tiende en tevens laatse Jaarprijs uit weer op Flakkee uit de Heilige Schrift Aangepaste kerkdienst EiiAitiiei-raEuiia 'De Christenvrouw' Natuurgeneeskundige J.M. Bergsma HET .KUkVENSTER Wonderlijk VERVOLGVERHAAL PAGINA 5 VRUDAG 12 JANUARI 2001 Blik op kerk ^^y en samenleving Ij - Het SoW-rapport - Verschillende interpretatie - Kerkpolitiek Het SoW-rapport heeft in korte tijd veel pen nen en tongen losgemaakt. Om even de voorgeschiedenis op te halen: de triosynode was gevraagd zich duidelijk uit te spreken over het Zoonschap van Christus en over de verzoening. Dit tegen de achtergrond van publicaties als van de hoogleraren Kuitert en Den Heijer. Met name in de Nederlands Her vormde Kerk, maar ook in de Gereformeer de Kerken was de vraag opgekomen of dit nu allemaal zomaar kan. Of we als kerken 'Samen-op-Weg' kunnen, wanneer dergelij ke vrijzinnige geluiden worden getolereerd. Het rapport 'Jezus Christus, onze Heer en Verlosser' is door de gezamenlijke synoden met grote meerderheid aanvaard. Voor som migen was dat een reden tot dankbaarheid, anderen hadden er grote moeite mee. Aan de ene kant waren er geluiden als: "De synode heeft toch maar de moed gehad om, overi gens zonder namen te noemen, Kuitert en Den Heijer te veroordelen". Anderzijds waren er ook kritische stemmen: weliswaar zouden orthodoxe woorden zijn gebruikt, die echter met een andere inhoud zouden zijn geladen. Twee voorbeelden van een verschillende beoordeling sprongen er voor mij uit. In het Reformatorisch Dagblad van 28 december gaf de theologe drs. Martie Dieperink haar visie, die nogal vernietigend was. Ondanks de aansluiting bij bijbelse gegevens en noties uit het klassieke belijden van de kerk, vond zij het rapport toch een grote vaagheid. De belijdenis van de Godheid van de Zoon wordt niet met klare woorden uitgesproken. zelfs zou het rapport op gespannen voet staan met de belijdenis van de Drieëenheid. En ook de verzoening van de zonde door het offerbloed van Christus komt niet duidelijk uit de verf. Drs. Dieperink komt zelfs tot de uitspraak dat in het rapport 'het hart van het Evangelie' is weggesneden. Ruim een week later, op zaterdag 6 januari, kwam het RD met een totaal andere reactie, van de hand van dr. G. van den Brink, Hervormd predi kant te Bilthoven en lid van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. Hij geeft meer dan eens toe dat hij sommige zaken ook lie ver wat aangescherpt zou zien, maar over het geheel is hij niet ontevreden. De triosynode heeft het in dit rapport toch opgenomen voor de klassieke leer over het Zoonschap van Christus, terwijl de bazuin ook geen onzeker geluid geeft waar het de leer van de verzoe ning door voldoening betreft. Hij vindt de visie van drs. Dieperink dan ook overtrok- Ik kan me voorstellen dat een eenvoudig krantenlezer en gemeentelid in dit geval niet meer weet waar hij of zij aan toe is. Twee mensen uit de rechtzinnige hoek die tot een totaal verschillende interpretatie van het het zelfde rapport komen... Wie van de twee heeft nu gelijk? Ik denk dat ik het verschil toch wel een beetje kan verklaren. Het is maar de vraag welke verwachting iemand had, en door welke bril hij het rapport bekijkt. Gemeten aan de belijdenis van de kerk der eeuwen is het rapport te kort en te smal. Het Concilie van Nicea heeft zich klaarder uitgesproken over de Godheid van de Zoon, en wat betreft de verzoening zou den de Gereformeerde Ujnen scherper kun nen zijn getrokken. Met de publicaties van Kuitert en Den Heijer in ons achterhoofd valt het rapport niet tegen, dan is er duideUjk een afwijzen van de ketterijen in te ontdek ken. Hier ligt kennelijk ook de verklaring van het grote aantal voorstemmers. Zowel rechts als links konden zich in de formule ringen vinden. Dat maakt het echter ook wat verdacht. "ledere ketter heeft zijn letter." En wanneer het dan getrokken wordt in de sfeer van de kerkpolitiek, dan kan er straks gezegd worden: "Iedereen kan mee in de SoW-kerk, want we zijn het toch eens over Christus en over de verzoening door Zijn bloed?" Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. maaoM ooiEvana Hoe komt een vogel toch aan die vreemde naam ooievaar? Antwoord: Omstreeks de middeleeuwen noemden onze voorouders dit dier 'odevare' en dat zal komen van 'odebaar', hetgeen schatbrenger betekende. Ode stamt namelijk van het oudsaksische od bezit, schat, en baar is afgeleid van baren en beren, dat aller lei dragen betekende. VtfFltfltfFltf Mfi HULieaNO Hoe wen ik jonge hondjes aan een hals band? Ze gaan vreselijk te keer als ik ze met die dingen om wil meenemen! Antwoord: Het is verstandiger de halsban den om te doen als de pups staan te eten. Dan zijn ze afgeleid. Neem er de tijd voor ze er aan te wennen en eerst te leren aan de lijn te lopen, alvorens de straat op te gaan, want daar schrikken ze weer van de voorbijgan gers en het verkeerslawaai. aPPELWadTFEEST Vroeger bracht élke appeltaart feest in 't gezin, maar nu ik het recept kwijt ben, mis lukt het bakken. Hebt u het ouderwetse recept nog? Antwoord: Kneed 300 gram zelfrijzend bakmeel met 150 g witte basterdsuiker en 200 g (voor 't gemak in stukjes gesneden) boter met de helft van een geklutst ei en een geraspte citroenschil en een snufje zout in een kom tot glad beslag. Laat dat een uurtje op een koele plaats staan. Was ca. 50 gram rozijnen en laat die uitlekken in een vergiet. Schil 1 kg goudrenetten en snijd ze in schijf jes. De oven kunt u voorverwarmen op 170 graden Celsius. Droog de rozijnen iets af met een doekje als ze nog nat zijn en ver meng ze met de appelschijfjes, 75 g gewone suiker, 25 g custard en 3 g kaneel. Beboter de taartvorm. Bewaar desgewenst 4 (of wat minder) van het deeg uit de beslagkom voor de reepjes boven op de t^art en rol de rest uit tot een laag van zo'n halve cm en spreid die uit op de bodem en omhoog langs de opstaande rand van de vorm. Strooi nog 25 g custard over de beklede bodem tegen het doorlekken van het vocht. Vul die bekleding daarna met het mengsel van appels en rozij nen. Gebruik de andere helft van 't geklutste ei om dat losjes met suiker te kloppen en over de vulling te gieten, zodat de gaatjes gevuld worden. Maak dan van het restje beslag dunne reepjes, die u kruiselings over de vulling legt. Schuif de taartvorm op een afdeling Dirksland We beginnen het nieuwe jaar met een brood maaltijd en wel op D.V. woensdag 17 janu ari, aanvang 17.30 uur. U kunt zich hier voor opgeven tot 13 januari, bij mevrouw Leijdens, tel.: 602397. De bijbelstudie begint om kwart voor acht en zal verzorgd worden door mevrouw A. Spek-van Dijk. Dit alles in 'Onder de Wiek'. Een ieder is hartehjk welkom! Het bestuur Op Goeree-Overflakkee is de naam van J. M. Bergsma voor velen niet onbekend meer. Vele malen heeft deze natuurgenees kundige al lezingen gehouden op het eiland, die als doel hebben, mensen de helpende hand te bieden voor een betere gezondheid. Op een natuurlijke wijze werken aan een goede gezondheid blijkt in de praktijk dik wijls de meest doeltreffende en tevens meest eenvoudige manier te zijn. Velen hebben aan de hand van de lezingen van de heer Bergsma de weg naar een goe de gezondheid teruggevonden. Overigens gaat het daarbij niet om wonderdoenerij of anderszins 'ongrijpbare' mirakels, 'slechts' door middel van uw voeding en door natuurlijke middelen kan er aan uw gezond heid heel veel worden verbeterd. Niet in de laatste plaats bij langdurige gezondheids problemen zie je dit gebeuren! Om daar meer over te kunnen vertellen komt de heer Bergsma op maandagavond 9 april 2001 naar Dirksland. In 'de Schakel' hoopt hij weer een lezing te verzorgen, waarvoor de entree vrij is; de aanvang is 20.00 uur. Nadere berichtgeving volgt. rooster onder in de oven als die op tempera tuur is en bak uw appeltaart op 170 graden goudbruin. Als ze afgekoeld is, kunt u haar nog met wat abrikozenjam bestrijken. Als u de taart een dag laat staan alvorens haar aan te snijden, is ze nog beter op smaak geko men. mssEimoEU Hoe moet je met wintervoeten de voorge schreven wisselbaden nemen? Snel van te heet in ijskoud water, of langzaam in beter te verdragen warm en lauw water? En hoe lang moetje dat volhouden? Antwoord: Het gaat erom, de bloedsomloop in stimuleren en dat lukt niet met snelle wis selingen en het verbranden van de huid. Zet twee teiltjes naast elkaar, het ene met water van ca. 45 graden en het andere met water van ca. 15 graden Celsius. Wen uw voeten eerst aan deze temperaturen door ze beurte lings kort in die teiltjes te steken en probeer ze er dan langer in te houden, tot u ze één tot twee minuten in het warme water en vervol gens minstens 5 seconden in het koude kunt houden. Begin en eindig altijd met het kou de water. Herhaal de verplaatsingen zo'n 10 tot 15 keer en schenk zonodig wat heet en koud water bij, zodat de baden op tempera tuur blijven. Neem dergeUjke wisselbaden 's ochtends en 's avonds, ook als de pijn ver dwijnt. OE lEOIONELUISttCTEfilE Is de waterdamp die uit de verdampingsbak jes komt die aan de radiatoren hangen niet gevaarlijk in verband met de legionellabac- terie? Antwoord: De legionellabacterie is de laatste tijd helaas nogal veel in het nieuws geweest. Deze bacterie veroorzaakt de zogenaamde veteranenziekte. De bacterie is een micro-organisme dat vóór 1977 nog niet als ziekteverwekker bekend was. Die legionellabeestjes bleken het beste te gedij en in resten warm water, zoals dat bijvoor beeld voorkomt in boilers die een tijdje uit geschakeld waren; vooral bij watertempe raturen tussen 25 en 55 graden Celsius ontwikkelen zij zich snel. Gevaar kan dus stilstaand water bij genoemde temperaturen opleveren. De legionella komt ook van nature voor in kleine aantallen in het opper- Jesaja 9:5: "...en men noemt zijn naam... Wonderlijk..." We willen, zo kort na het Kerstfeest, nog een ogenblik mediteren over die wonderschone tekst uit Jesaja 9, waarin de profeet een bUk mocht werpen in de bUjde Evangelietijd, en gaat spreken over het komende Kind. Door de Geest des Heeren wordt die verre toe komst naar hem toegehaald, als ware ze reeds werkelijkheid, en klinkt het in heilige ontroering: "Want een Kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven". Maar.hoe zal de naam van dit Kind zijn? Een belangrijke vraag. Want als het goed is, zal de naam het wezen uitdrukken. De naam moet iets zeggen van degene, die de naam draagt. In onze, door de zonde beheerste samenle ving, is dit niet meer zo. Wij kunnen niet meer uit de namen van de mensen afleiden wie ze zijn. Alleen wanneer God Zelf een naam geeft, stemmen naam en wezen over een. Welnu, van het geboren Kind, dat de gegeven Zoon is, geldt, dat naam en wezen één zijn. Hij is, wat Hij heet. "En men noemt zijn naam Wonderlijk". Wanneer de Bruidskerk de heerlijkheid van haar Bruidegom bezingt, dan zegt hij: "al wat aan Hem is, is gans begeerlijk". Maar met hetzelfde recht kan zij ook zeggen: "Al wat aan Hem is, is zeer wonderlijk". Wonderlijk was het, toen Hij in de Vrederaad van God op zich nam, om voor al de zijnen volkomen te voldoen, sprekend: "Ik, De kom". Wonderlijk was het, toen Hij, die God was, zich zo heeft vernederd, dat Hij mens werd onder de mensen. Een dienstknecht, niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen. Alles aan Hem is wonderlijk. Wonderlijk was het doel van zijn komen: het redden van verloren zondaren, opdat het wonder zou gebeuren, dat in deze gevloekte wereld. God zou worden geloofd en gepre zen, vanwege zijn grote zondaarsliefde. Wonderlijk ook zijn komst zelf: de eeuwig zijnde, geworden als een mens; de Schepper van hemel en aarde, in doeken gewonden en liggend in een kribbe. Wie kan het verstaan: Hij is God en toch van God ontdaan. Wonderlijk was zijn sterven; de Koning der koningen genageld aan een kruis. En in zijn sterven, als alles verloren schijnt, klinkt het wonderlijk: "Het is volbracht!" Het graf kan Hem niet houden.Hij staat op van de doden en vaart vol glorie naar de hemel. Ja, alles aan Hem is gans wonderlijk. Hij werkt wonderen van genade. Daar wordt een zondaar, die meende rijk en verrijkt te zijn en aan niets gebrek te hebben, door zijn Geest ontdekt en leert zich kennen als arm, ellendig, jammerlijk en blind en naakt. Daar grijpt Hij een mens, dio in vurige vijandschap tegen Hem zijn weg gaat, in het hart, zodat hij graag vragen: "Wat wilt Gij dat ik doen zal?" Wonderlijk! Wie de wonderen van zijn genade heeft erva ren, kent zijn naam als Wonderlijk. Wie zich als een dood - en doemwaardig zondaar door Christus gered weet, die juicht: "Wonder lijk!" Wonderlijk, want die Heiland blijft eeuwig getrouw, ook al zijn, die Hem volgen, on trouw. Kent u, ken jij, zo reeds zijn Naam als Won derlijk? Behoort u, behoor jij bij de 'men' die zijn naam Wonderlijk noemen? Zing dan de Heere een nieuw lied, want Hij heeft wonderen gedaan. "Ik zal, o Heer', die ik mijn Koning noem De luister van Uw majesteit en roem Verbreiden, en uw wonderlijke daan Met diep ontzag, aandacht gadeslaan. Elks juichend hart zal Uw geducht vermogen, De grote kracht van Uwe arm, verhogen; Ik zal mijn stem met aller lofzang paren. En overal Uw grootheid openbaren B. H.H. Op zondag 21 januari 2001 is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaaf den'm de Ned. Hervormde kerk te Middel harnis, waarin hoopt voor te gaan ds. C. Gielen. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. vlaktewater. Het gevaar van de legionella zit in de waternevel die ingeademd wordt. Het drinken van besmet water levert geen gevaar op. De radiatorbakjes zijn ongevaar lijk omdat er weliswaar dampvorming optreedt, maar geen druppel- of nevelvor- ming. pammEfMEaENiGim Bestaat er een patiëntenvereniging voor mensen die lijden aan de ziekte polyneuro- pathie? Antwoord: Polyneuropathie betekent letter lijk een aandoening van verschillende zenu wen tegehjkertijd. Het komt nogal eens bij diabetes voor, maar meestal is er geen dui- deUjke oorzaak aan te wijzen. Er bestaat weliswaar geen patiëntenvereniging voor lij ders aan polyneuropathie, maar u kunt wel terecht bij de VSN (Vereniging Spierziekten Nederland). De vereniging rekent een aantal van de voorkomende spierziekten tot haar doelgroep, o.a. polyneuropathie. Het adres is: VSN, Lt. Gen. Van Heutszlaan 6, 3743 JN Baam, tel.: 035-5480480. »aaü OP OE TONG Wat is een bruine haartong? Kunt u me hier iets meer over vertellen? Antwoord: Eigenlijk is de oorzaak van een zogenaamde haartong niet bekend. De tong krijgt een bruine tot zwarte kleur en doordat de papillen van de tong sneller gaan groeien, lijkt het alsof er haar op de tong groeit, van daar de naam. In uitzonderlijke gevallen kunnen deze papülen zelfs tot een centime ter lang worden. Een haartong kan ontstaan na het gebruik van bepaalde medicijnen. Vooral na het gebruik van antibiotica wil dit wel eens het geval zijn. Natuurlijk ziet zo'n haartong er nu niet bepaald fraai uit, maar is verder onschuldig. Meestal verdwijnt dit ongemak door de tong enkele malen per dag te borstelen met een tandenborstel of door te schrapen met een speciale tongschraper, die u bij een drogist of apotheek kunt kopen. Is er een aanwijsbare oorzaak, dan moet u die natuurhjk vermijden. Het is bekend van een aantal middelen dat ze zouden werken tegen een haartong, zoals bijvoorbeeld anti-schim melmiddelen, watersto^eroxide en vitami ne B-complex. MELISSANT Mannenvereniging 'Gomarus' In aansluiting op het berichtje van dinsdag jl. delen wij mede, dat de eerstvolgende verga dering van de Mannenvereniging is gepland op D.V. vrijdag 26 januari a.s. De verga dering wordt gehouden in Middelharnis. Voor nadere berichten zie Kerknieuws van vrijdag 19 januari a.s. u>rin.txknkvLi tttèf 't Was op de avond van maandag 8 januari, de tiende én laatste keer dat in de gemeente Oostflakkee de Oost flakkee Jaarprijs werd uitgereikt. Dat gebeurde tijdens de nieuwjaars receptie van de gemeente, die dit jaar in 'de Bommelstee' in Den Bommel werd gehouden. De prijs werd gewonnen door Mien van Eykeren uit Oude-Tonge. De Oostflakkee Jaarprijs, die tien jaar gele den op initiatief van aannemingsbedrijf Winkels en de gemeente Oostflakkee in het leven werd geroepen, is bedoeld voor perso nen of instellingen die zich op een bijzonde re manier dienstbaar hebben gemaakt voor de Oostflakkeese samenleving. In principe kon iedere Oostflakkeënaar een mede-bur ger voordragen voor de prijs, maar omdat de voordrachten elk jaar minder werden is besloten om de tiende Jaarprijs tevens de laatste te doen zijn. En die laatste ging naar Mien van Eykeren te Oude-Tonge. Zij zet zich al vele jaren in voor vele maatschappe lijk doelen, en bekleedt daarbij enkele bestuursfuncties, o.a. voor Amnesty Interna tional, de Wereldwinkel, stichting Ontwik kelingssamenwerking Oostflakkee, Oranje vereniging Oude-Tonge, de Rooms-katho- lieke kerk, de oecumenische kerk en voetbalvereniging DBGC. De jury heeft dan ook gemeend dat er voor deze laatste Oost flakkee Jaarprijs geen betere kandidaat gekozen kon worden dan mevrouw Van Eykeren. ■36- Natuurlijk wist hij, dat Rens een broer van Nan was. Maar dat was toch niet de oorzaak, dat hij contact met de Hoogendooms zocht. Nan was ook geslaagd, maar ze was juist, toen hij in Vorma kwam, met een reisgezelschap naar Zwitserland en zou daarna een poosje bij oom Cors Geelhoed gaan logeren, die in de buurt van Nijmegen, in de Betuwe boer was. Telkens betrapte Roelf er zich op, dat hij hoopte haar nog eens te ontmoeten. Ze had wel indruk op hem gemaakt. En toch was hij zo wijs om zich terdege te realiseren, dat het niet makkelijk gelukken zou, de dochter van Rens Hoogendoom ooit te veroveren. Zo ver kende hij de trotse oude boer wel, en het geen die zijn moeder had aangedaan was welsprekend genoeg. Hij zou zijn enige dochter vast niet met de zoon van een arme dominee laten omgaan, die nog niet eens van zijn kerk was. "Trouwens", hield hij zich heel rustig voor, "ik ben niet verliefd op haar en ik zal wel zorgen het niet te worden ook". Zou hij zich moeiten op de hals halen? De eerste kennismaking met Rens Hoogendoom van Het Paradijs was werkelijk heel toevallig. Op een middag zei z'n vader: "Ik moet naar De Schans op ziekenbe zoek, bij vrouw Van Dalen. Wandel je mee?" Natuurlijk deed hij dat. Toen ze in het gehuchtje kwamen, stelde vader voor: "Loop jij hier wat rond. Ik moet een half uurtje in dat huisje zijn, bij een oude, zie ke vrouw. Het is hier aan de Scheldedijk friseer dan in het bedompte kamertje, waar het mens ligt". Zo liep Roelf te genieten bij het blauwe water van de grote zeearm. Het was prachtig zomerweer en, staande op de hoge dijk had hij naar beide kanten een mooi uitzicht: buiten de dijk het brede water, dat beschenen door de zon heftig schitterde en oplichtte. Slechts vaag kon je aan de overkant Zuid-Beveland onderscheiden. En aan de andere kant van de dijk, de enorme, welvarende polders: akkers en akkers tarwe, suikerbieten en aardappels. En over dat alles heen de enorme welving van de strakke, wittig-blauwige zomerlucht. Een mens kon zo maar staan te genieten. Roelf probeerde de torens thuis te brengen, die hij vanaf de dijkkruin kon onderscheiden. Het was in de verten niet zo erg helder. Maar die van Tholen, PoortvUet en natuurlijk die van Vorma kon hij alle drie heel duidelijk zien. Toen probeerde hij of hij de hoeve de Ruigen Hill kon ontdekken. En ja: daar lag ze midden in de groene vlakte van de zogenaamde Welhoek. En nu Het Paradijs! Die hoeve moest rechts van hem liggen en... Maar wat was dat? Een klagelijk kinderstem metje drong door de stilte van de verlaten polder tot hem door. Een klein, zieUg geluidje. IJverig speurde hij rond, waar het wel vandaan kon komen. Eerst ontdekte hij niets, dat op een klein, verdwaald mensje wees. Tot.ja! Daar! In het hoge gras aan de kant van de brede watergang die recht op de dijk aanlijnde, zat een klein kereltje te huilen. Roelf ging er heen. Toen het ventje hem zag komen, hield het direct met huilen op, krab belde overeind en vroeg: "Brieng jie mien naer 'uus?" Roelf moest er om lachen. "Maar wie ben jij dan?" "Rensje 'Oogendoom!" En het keek met z'n donkere ogen naar de grote man voor hem, of hij zeggen wou: "Weet je dat niet?" Het meest verbaasde Roelf zich er over, dat het ventje helemaal niet ver legen was. En direct volgde daarop een vreemde gewaarwording: Rensje Hoogendoom! Hoe bestaat het! Een kleinzoontje dus van de man, die zijn moeder zo beledigd had! "Maar kerel", zei hij, "hoe kom je hier helemaal!" "Lope", zei Rensje en toen ineens een donkere trek in het gezichtje: "Ik mo' naer 'uus". "Zo zo! En waar woon je?" Roelf wist dat wel, al had hij nog niet zo direct ontdekt waar de hoeve. Het Paradijs lag. "Bie de groate boam! Maar 'k zie 'm nie". Rensje keek hoopvol. "Weet jie die?" vroeg hij. "Dat komt wel goed, jong. Maar ik moet het even tegen m'n vader zeggen. Kom!" Een kleine, maar duidelijk zichtbare aarzeling ten aanzien van de vreemde man trok zichtbaar over het kindersnuitje. "Een zekere Rens Hoogendoom taxeert me", dacht Roelf en vond het fijn, dat de taxatie meeviel, want Rensje aanvaardde de reeds gerai- me tijd uitgestoken hand en stapte dapper mee in de richting van de huizen, rond het haventje. Maar toen hij het water zag - misschien voor het eerst, wie weet? - schudde het heftig z'n hoofdje en streefde tegen. "Nee, ik mo' naer 'uus!" Het stemmetje klaterde op in het kleine woonoord, en prompt ging een deur open. Roelf zag een jonge moe der met een kind op haar arm. "Gunst alevel", riep het mens, "dae 'enune Rensje. Bel, bel!" Rensje herkende blijkbaar de stem want hij mkte zich los en rende naar de moeder met het kind. Even dacht Roelf: "Laat gaan! Daar ben ik mooi vanaf!" Maar direcht kwam, o, snel en feitelijk volkomen onbe redeneerd, een andere gedachte, waarin op de een of andere manier Nan op de achtergrond stond. Misschien drong het niet eens tot hem door, dat deze fragiel-kleine gedachtenwending door Nan veroor zaakt werd. "Nee, nee, jouw kleine duvel", zei hij en stapte het jong achterna. De vrouw met het kind op de arm en Rensje aan haar rokken, keek de jonge kerel glunder aan. "Bin jie mit Rensje op stap, meneer?" Roelf vertelde van zijn vondst aan de oever van de watergang. De vrouw zei, dat ze tot voor kort op Het Paradijs gediend had en dat er gezorgd moest worden dat kleine Rens zo gauw mogelijk thuis kwam. Z'n moeder weet zich geen raad als het kereltje 'kwiet was'. "Stouterik", gromde ze met haar lieve, troostende stem, "mos jie weglope? Wa' zal moeder noe wel zegge? Die loop 'eel de middag te 'ule!" Rensje vond het ook wel erg, maar was volkomen content nu er weer 'eigen' bij hem was. '"Oe mottanoe?" vroeg de vrouw. "De was van plan hem thuis te brengen", stelde Roelf haar gemst. De vrouw scheen hem nu te herkennen: "Aha! Je vaoder is bie vrouw Van Dalen, 'k Hebbum zie' gae' Onwillekeurig keken beiden naar het huisje van het oude mens en alsof het zo uitgerekend was, stapte vader juist weer in de felle zon van de straat, zag natuurlijk het schilderachtig mensengroepje voor het arbeidershuisje aan de overkant niet staan: te groot was de over gang uit de bedompte, duistere ziekenkamer in het helle licht over de haven. "Vader!" riep Roelf over het water. Dominee De Wit beschermde z'n ogen met de hand en stak, herkennend, zijn andere hand op. "De heb een klein Rensje Hoogendoom gevonden!" klonk het hem in de oren. In de stemklank van Roelf zat humor genoeg. De naam Rens Hoogendoom had een aparte klank in de pastorie. Vader begreep wel niet hoe alles in elkaar zat, maar stapte het haven tje rond, groette de jonge vrouw, die hij herkende als een van zijn gemeenteleden. "Wat een kerel is het geworden", prees hij en streel de het kind van de vrouw over het zijzachte wangetje. Het was een van de eerste dopelingen van hem in Vorma. In het kort vertelde Roelf hoe hij aan Rens III gekomen was. Dominee legde zijn hand op het donkere kopje van Rens. "En jij", zei hij, "ben je bij moeder weg gelopen? Dat is stout hoor!" "En jie bin de domenie van de knikkers!" "Wel joe klein verdriet", gromde de vrouw, "'t wordt ter met de pap lepel ingegeve. 't Is zondag dak het zeg!" Beschaamd om het scheld woord keek ze haar dominee aan. Maar Roelfs vader glimlachte, pro beerde in gebroken Zeeuws: "Dan bin joe een bolleket!" (wordt vervolgd) 11 11 DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 5