Vreemdgaan krijgt een andere betekenis ^^}^E^ Ik e 11) i e fe Dwarsfluit- en orgelconcert te Sommelsdijk De waarde van aanmoediging RWERS ROMMELMARKT PREDIKBEURTEN Pianist Ulli Kron in Goedereede verk Speelgoed- en eedklerenbeurs 'One More Voice' zoekt bassen Brandweer bedankt! H. Verantwoording Sticliting Woord Daad EIIAüCBI-tllEUWS te Rockanje EIIAtlDEII-tllEUWS „Eilanden-nieuws" Recreatie Zondag 14 januari 2001 Autobedrijf Jan van Dijk Alledaags comité Goeree-Oveiflakkee Ontvangsten 4e kwartaal 2000: PAGINA 2 VRUDAG 12 JANUARI 2001 Voortgang De afbraak van het huwelijk gaat door - althans als D66 haar zin krijgt. Het homohu welijk heeft \'an het huwelijk een volstrekt andere relatie gemaakt dat wat in de wereld onder een huwelijk wordt verstaan. Tot voor kort was de opvatting van de ons omringen de landen - dichtbij en veraf - ook de onze. Intussen is dat \eranderd. Het huwelijk is niet langer een zaak van een man en een \TOuw. Intussen is de volgende stap gezet. Het kabinet ziet het samenwonen van de gehuwden niet langer als een wezenlijk onderdeel van het huwelijk. Je kunt getrouwd zijn. als je onbeperkt op afstand van elkaar woont. De lengte van de afstand doet er niet toe. Een huwelijk is een formeel contract. Daaraan is in elk geval niet langer de \'erpiichting verbonden om in een huis op hetzelfde adres te wonen. Eigenlijk is dit een merkwaardige ontwikkeling. De laatste jaren, enkele decennia al. zien we dat jonge mensen (en niet alleen zijj ongehuwd gaan samenwonen. Een officieel huwelijk vinden ze niet nodig. Het samenwonen is wel de ven.'anging van het officiële huwelijk. Nu zegt de regering, de nieuwe huwelijksopvat- ting vraagt niet langer van de gehuwden dat ze samenwonen. We vragen ons af: draait de regering de klok terug? Uiteraard zal er wel zoiets zijn als het samenkomen van de gehuwden, als samenwonen er niet meer bij hoort. En nu de laatste ontwikkeling, ons aanbevolen door het D66 kamerlid Dittrich: het samenkomen is ook niet langer wezen lijk voor het huwelijk. Ik moet me iets dui delijker uitdrukken, maar de lezer voelt wel waar ik op doel. Tot heden hoort bij het huwelijk de plicht tot 'getrouv,'heid'. Hier wordt gedoeld op de seksuele trouw tussen man en vrouw. Als ook deze bepaling wordt geschrapt, is er van het huwelijk niets meer over. Het is een formele, contractuele aange legenheid geworden. Deze raakt vooral de materiële kant van de zaak, bezit en beheer ^'an geld en goed. Het dorre hout Het is wrang te lezen dat 'getrouwheid' gerekend wordt tot het dorre hout van een huwelijk. Dit hout is dood. Het kan gekapt en verwijderd worden. Na deze onttakeling van het huwelijk \'raagt men zich af wat er nog over is van het huwelijk. Het lijkt mij niet onbillijk te concluderen dat het huwelijk zelf een dorre boom is geworden. We noe men die boom ook dor vanwege zijn on\Tuchtbaarheid. Seksueel verkeer met de mogelijkheid van het ver.vekken \'an nage slacht is immers niet meer aan het huwelijk \-erbonden. Met permissie van de wet kan een getrouwde man overal terecht. En een getrouwde vrouw hoeft zich in het seksuele \erkeer niet tot haar man te beperken. Het stuit me tegen de borst om dit allemaal zo open en bloot op papier te zetten. Ter wille van de duidelijkheid moet ik het echter zo wel doen. Tot voor kort sprak men over vreemdgaan. Dat betekent zoveel als het smaken van een slippertje (hetzij enkelvoud of meervoudj. Dit spraakgebruik moet in het licht van deze ontwikkelingen achterhaald, ja verouderd heten. Men kan zeggen dat wie \an deze nieuwe door de wet gegeven moge lijkheid geen gebruik maakt, vreemd gaat. Woorden wisselen van inhoud. Begrippen krijgen precies de tegenovergestelde inhoud van wat ze eeuwenlang betekend hebben. Dat is heel begrijpelijk. Als de ethiek zo ver andert als wij het nu meemaken, dan veran deren de termen en de begrippen ook. Con clusie, je gaat dus vreemd als je opkomt voor huwelijkstrouw. Ik voeg eraan toe: alleen het Kamerlid Dittrich heeft nog maar dit voor stel geopperd. We hebben echter in het afge lopen jaar gezien, welk een enorme invloed D66 ter zake van deze ethische onderwerpen op de andere partijen heeft. De coalitiepart ners laten zich meesleuren in de wezenlijke veranderingen op ethisch gebied. D66 wil winst boeken door alle waarden te ontwaar den; en aan tal van begrippen een precies tegenovergestelde inhoud te geven. De prak tijk zal dienovereenkomstig zijn. Dit laatste moest er wel van komen. Autonomie en individualisme als bron Waar komt dit alles vandaan'^ Wat zit er ach ter? De bron van deze ontwikkeling is met twee woorden te typeren. Allereerst de gedachte van autonomie. De mens maakt uit wat goed en kwaad is. Hij stelt zelf de wet. Niemand moet hem kapittelen. Dat is een vorm van betuttelen waar de moderne mens niet van gediend is. De notie van autonomie spant samen met die van het individualisme. Hiermee is bedoeld dat ik er voor mijzelf ben. Ik kom op voor mezelf. Ik heb met een ander niet te maken. Hoogstens moet ik met een ander rekening houden om te voorko men dat die ander zich tegen mij keert. Dit is echter een uiting van welbegrepen eigenbe lang. Alleen uit eigenbelang moet ik met de ander rekening houden. Deze redenering wordt nu toegepast op het huwelijk. Dan komen we tot de conclusie dat je in het huweüjk volstrekt individualistisch te werk moogt gaan. Je mag je eigen gang gaan. Zie boven - op de punten van niet meer verplicht tot samenwonen, noch tot getrouwheid. Als je ook binnen het huwelijk met de ander rekent, is dat uit eigenbelang. Geen herrie in de tent. zeg ik maar heel gewoon. U vraagt, hoe kon de hoge waarde van het huwelijk zo devalueren? Er is maar een antwoord op: men heeft het huwelijk zelf tot een dorre boom gemaakt, waaraan geen enkele vrucht meer groeit. Individualisme betekent: ik alleen, ik voor mezelf, aan de rest heb ik geen boodschap. Hiervan kan geen gemeen schap leven. Keert de wal het schip? Dat zal duidelijk worden, ook in Nederland. Er komen van onderscheiden kanten protes ten; niet alleen vanuit de kring van reforma torische christenen. Gaat de wal het schip keren? Ik ben niet seneisd daar volmondig ja op te zeggen. Ik merk wel op dat er in ver schillende kringen van onze samenleving een ge\oel van onbehagen groeit. Dit gaat te ver. Zo hebben we het niet bedoeld. Tussen de regels door voel je dan aan: deze vrijheid is te groot. Die kunnen we niet aan. Dat heb ben we eigenlijk ook niet gewild. Er moeten wel regels en grenzen zijn. Van verschillen de kanten wordt erop gewezen wat in Ame rika aan de gang is. De jongste generatie blijkt conservatief te worden. Dat zijn de kinderen van 'babyboomers'. Met dit woord wordt aangeduid de bevolkingsexplosie die zich direct na de Tweede Wereldoorlog heeft voorgedaan. Zij zijn de mensen die nu in de samenleving aan het roer staan, althans velen van hen. Zij hebben de oude normen en vormen van hun ouders afgeworpen. Zij wilden vrij zijn. De resultaten daarvan wor den ook in ons land in wetten vastgelegd. Zie de beschrijving hierboven. Kinderen van de babyboomers keren zich tegen hun ouders De kinderen van de babyboomers keren zich terug tot de normen en waarden van hun grootouders. Achter hun ouders om grijpen zij terug op de idealen van hun grootouders: een monogaam huwelijk. Geen behoefte aan vreemdgaan, zelfs als dit beveiügd is door condoomgebruik, zo lezen we in berichten uit Amerika. Of dit in Nederland een nieuwe trend zal worden, moeten we afwachten. Ik heb niet zo veel vertrouwen in een \-erande- ring die geen gevolg is van een oprechte bekering. Wel moeten we de ogen openhou den vooT de heilzaamheid van Gods gebo den. Ook niet-christenen hebben daarmee te maken. Dat kan betekenen dat de kinderen van de babyboomers vastlopen in de moder ne ideeën van autonomie en individualisme. We mogen hopen en bidden dat zij weer oog krijgen voor de waarden en normen die God ons tot ons welzijn heeft gegeven. Niet om ons te knechten of te beknibbelen, maar om ons welzijn te dienen - met dank aan God. de Schepper. W.H. Velema Op D.V. zaterdag 20 januari is er in het ver- enigingsgebouw^'Onder de Wiek' weer een themadag \oor \rouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffieoch tend Dirksland en gaat uit van de Ned. Her vormde Gemeente te Dirksland. Spreker op deze bijeenkomst is Otto de Bruijne. Het thema zal zijn "Mens worden". Otto de Bruijne zal met en voor ons nadenken over dit thema in het hcht van de Bijbel. De kos ten voor deze dag zijn f 20.-. "\^'ij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maken om elkaar te ontmoeten, te bemoedigen en te groeien in geloof Schriftelijke opgave kan bij Marjan Zoutendijk. Bromelia f?. 3247 DE Dirks land. ^^'e zien uit naar uw komst op deze dag. Werkgroep koffieochtend Dirksland Klinkerlandsewes 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 I Zaterdag 20 januari a.s. is het alweer de der de zaterdag in het nieuwe jaar. dus dat bete kent als van ouds weer rommelmarkt in de schuur aan de Hilseweg 3 in Rockanje. Er is weer voorraad genoeg. Verkoop vindt plaats tussen 9.30 en 14.00 uur. Voor informatie kunt u bellen naar: 0181-403971, 0181- 401118 of 06-51925313. chr. stxeekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTE^•TIES EN ADMIXISTRATIE: tel. f0187j 47 10 20 e-mail; Algemeen'sgebr-dewaal.com (onder \-ermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,50: contracttarieven op aanvraag slaitlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slaitingstermljnjamilieherichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv'ahetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius'^gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 18,50. Per jaar 70. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opze^ingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REÏ^NINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Doi-pskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. A. Vlietstra, Katwijk aan Zee. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. A. Vliets tra en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 17 januari, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. Lohuis - Ger. Gem. 9.30 leesdienst en 15.00 uur student A. A. Brugge uit Hardinxveld-Gies- sendam- Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Lems en 18.30 uur ds. W. A. Boer - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur zie elders in dit blad. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. J. R J. Voets, Amemuiden. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Geene. Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.30 uur ds. A. J. Krol. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student A. A. Brugge - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Kroeze - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Verduin en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKTNGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. L. Smelt - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur de heer W. Scholl - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. A. R Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. R den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W van Weelden. Bolnes en 18.00 uur Dr. C. A. v. d. Sluijs, Rot terdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. A. Samsom-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. v. d. Wal, Rotterdam en 18.00 uur ds. R C. Koster. Spijkenisse. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. F. van Duijvenboden. v.m. bediening Heilige Doop. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. Klok - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst. Op D.V. zaterdag 20 januari hopen Fransje de Visser (dwarsfluit) en Paul Kieviet (orgel) voor u te concerteren in de Neder lands Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Deze ruimte heeft een fraaie akoestiek èn een prachtig Meere-orgel, zodat de voor waarden voor dit concert uitstekend zijn. Uiteraard zullen de musici deze condities ten volle proberen te benutten door een goede programmering en door een hoog niveau van musiceren. De toegang is f 15,- voor vol wassenen en f 10,- voor scholieren en 65- plussers; kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar binnen. Het concert begint om 20.00 Het programma voor deze avond is: Fuga in g - J.A. Reinken (1623-1722), orgel Uit de 'Drie landelijke miniaturen' Opus 24: moderato - B. van den Sigtenhorst Meyer (1888-1953), fluit Sonate in a kleine terts - J.B. Loeillet (1888-?), fluit en orgel Suite du premier ton - L.N. Clérambault (1676-1749), orgel Uit de 'Drie landelijke miniaturen' Opus 24: andante - B. van den Sigtenhorst Meyer, fluit Sonata lin G grote terts (L'Henriette) - M. Blavet (1700-1768), fluit en orgel Variaties uit Sonate in d kleine terts - C.P.E. Bach (1714-1788), orgel Uit de 'Drie landelijke miniaturen" Opus 24 allegretto pastorale - B. van den Sigten horst Meyer, fluit Hamburger Sonate in G grote terts - C.P.E Bach, fluit en orgel Fransje de Viseer studeerde fluit in Ameri ka en aan het Arnhems Conservatorium. Zij is werkzaam te Oostvoome waar zij naast het les geven ook een eigen fluitorkest heeft. Verder is zij eerste fluitiste bij het Neder lands Douane Harmonieorkest en geeft zij regelmatig concerten. Up to date probeert zij te blijven door het intensief volgen van aller lei masterclasses. Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium. Voor en tijdens deze studie won hij een aantal concoursen. Als organist is hij werkzaam bij de Hervormde gemeente te Sommelsdijk en Middelharnis. Naast zijn privé-lespraktijk is hij ook verbonden als docent Muziektheorie aan de muziekschool Goeree-Overflakkee. Als organist maakt hij een CD met eigen composities en geeft hij regelmatig concerten. Deze avond wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflak kee en uitvoerenden en organisatie nodigen u van harte uit om te komen luisteren. Bij alles wat wij doen hebben wij aanmoe diging nodig. Een arts, verbonden aan een universiteit in New Jersey, maakte veei- \'uldig gebruik van de ergograaf - een ins trument om de fysieke aanwijzingen van vermoeidheid te meten. Hij ontdekte dat wanneer een Ud van de staf tegen een kind zei dat hij/zij het prima deed, de energie curve van het kind omhoog vloog. Ont moedigende woorden en ge\it hadden onveranderlijk de tegenovergestelde uit werking. Voor een ieder die met mensen omgaat is de bovenstaande wetenschap van groot belang. Probeer altijd redenen te vinden om anderen te motiveren door te prijzen. Wanneer bij iemand verbetering nodig is, laat dan opmerkingen daarover voorafgaan door aanmoedigende en indien mogelijk prijzende woorden. Het zal voor de ander gemakkelijker te aanvaarden zijn wanneer de opmerkingen op deze manier worden gegeven. Aanmoediging is goed voor degene die wordt aangemoedigd, maar ook voor wie de aanmoediging geeft. Moed is de ladder waarlangs andere deug den omhoog klimmen! De Duitse pianist Ulli Kron is morgenavond, zaterdag 13 januari, te gast in Goedereede om daar op uitnodiging van de Kunststich ting Goedereede een en ander te vertellen over zijn specialiteit: Boogie Woogie. Hij hoopt in te gaan op de geschiedenis van deze muziek en natuurlijk zal hij daarbij een en ander ten gehore brengen op de Steinway- vleugel. De aanvang van de avond, die gehouden wordt in het Röderhaus aan Noordzijde Haven 13 te Goedereede, is om 20.30 uur; de entree bedtraagt ƒ15 per per soon (incl. 1 consumptie). Op zaterdag 3 februari a.s. houdt de Wijk- groep Middelharnis-Zuid in haar gebouw aan de Kastanjelaan te Middelharnis van 10.00 tot 12.00 uur een speelgoed- en ver- kleedklerenbeurs. Als u op zoek bent naar ander speelgoed of leuke kleding voor de carnaval, moet u zeker even komen kijken. Iedereen die speelgoed, boeken, videoban den, cd-roms, fietsen, skeelers, schaatsen, skelters e.d. of verkleedkleren/attributen over heeft en wil verkopen, kan die inleve ren op woensdag 31 januari 2001 van 9.00 tot 11.00 en van^ 19.00 tot 20.00 uur in het gebouw van de wijkgroep. Degene die spul len heeft ingeleverd krijgt 75% van de ver koopprijs, 25% is voor de wijkgroep. Speel goed en kleding die niet verkocht zijn, kun nen worden opgehaald op maandag 5 februari tussen 19.00 en 19.30 uur. Als u meer informatie wilt hebben over deze beurs, kunt u contact opnemen met Simone Kiewiet. telefonisch bereikbaar onder num mer 0187-484415. Met deze oproep wil het christelijk vocaal ensemble 'One More Voice' de repetities her\atten. Na druk bezochte kerstconcerten m Schiedam. Middelharnis en Stellendam en een succesvolle kerstzang op het Marktveld te Sommelsdijk (velen trotseerden de koul) wordt het de hoogste tijd te gaan studeren voor het komende zangseizoen. Het laatste half jaar bleek Oegstgeest als nieuwe woonplaats voor een van onze bas sen geen belemmering te zijn zich volledig in te zenen voor het koor. Iets anders speelt over een halfjaar voor een andere bas. Hij 'verhuist" naar Perth (Australië). Bij aanvang \-an de repetities is het onze gro te wens nieuwe bassen te mogen begroeten. Onder leiding van Willem Chr. Meyboom wordt dit jaar nieuw repertoire gestudeerd van de componisten Brahms. Britten. Lotti. Mendelssohn en Stanford. Het belooft een interessant programma te worden. Nieuws gierig geworden, kom dan Mijblijvend op vrijdagavond vanaf 20.00 uur naar de Lukas kapel van het verpleeghuis 'De San^aritaan" te Sommelsdijk. Naast bassen zijn ook andere zangers en zan geressen hierbij van harte uitgenodigd. Voor verdere inlichtingen aangaande 'One More Voice" kunt u contact opnemen met Els van Splunder. tel.: 485879. De Schakelclub van Stellendam en tiener- club Spirit uit Goedereede wil de brandweer van Stellendam en Goedereede hartelijk bedanken voor de fantastische demonstratie- a\'ond van afgelopen zaterdagavond op het bedrijfsterrein van firma Van Wijk te Goe dereede. Op deze avond werd gedemon streerd hoe de brandweer een slachtoffer bevrijd die bekneld is geraakt na een auto ongeluk. Het was voor de tieners een indrukwekken de demonstratie, bij aankomst op het terrein van 'de Klute" stond een autowrak gereed met daarin een slachtoffer. Eerst werd er door de commandant van Stellendam, Niels Groo-tenboer, uitleg gegeven over de opzet en uitvoer van de demonstratie. Vervolgens ging de demonstratie van start waarbij de brandweer met loeiende sirene aan kwam rijden en zich gereed maakte om het slacht offer te bevrijden. Dit alles verliep onder de perfecte leiding van de commandant van Goedereede. Klaas Roos. Toen het slachtoffer eenmaal uit zijn benar de positie was bevrijd, mochten de tieners zelf aan de slag met de bekende autoknip- schaar. Zowel de leiding van de tienerclubs als de tieners zelf waren zeer onder de indruk van het geweld van de werktuigen. Ook mochten de tieners een kijkje nemen in de brandweer wagen. Vervolgens werd het inmiddels ver knipte autowrak naar buiten gereden en in brand gestoken, waarna de brandweer de monstreerde hoe dit op een juiste manier geblust wordt. Ook hierna mochten de tie ners weer aan de slag en spoten er op los. Zoals u wel kunt begrijpen voor de tieners een onvergetelijke avond. We willen als lei ding dan ook via deze weg de beide Brand weerkorpsen van Stellendam en Goedereede nogmaals hartelijk bedanken voor hun inzet en bereidheid aanwezig te zijn op hun \riie zaterdagavond Ook een woord van dank aan Jaap \'an \\'ijk die zijn bedrijfspand en bedrijfsteirein ter beschikking stelde voor deze demonstratie. Nog even een berichtje ook voor jou. Zater dagavond 20 januari is het mosselavond. We hebben bij leven en welzijn dan Jos van Damme uit Yerseke in ons midden. Jos is mosselkweker en eigenaar van de YE58. Hij zal ons een film laten zien over de mossel- visserij en zal zelf ook vertellen over zijn eigen bedrijf. Je hoeft dus geen mosselen "te eten. Kom je ook? Van harte welkom. Waar? De Ark in Goedereede. Wanneer? 19.30 uur. Entree 1,00. Groetjes: Spiiii-team telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagvetóie, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Wie kent dit woord nu nietï Sjoelen, paardrijden, kievitseieren zoeken of gewoon buiten zitten, we recreëren allemaal. Som migen amuseren zich avond aan avond, en naar het schijnt ook steeds meer overdag voor de vaderlandse kijk- en kwelbuis. Iedereen zoekt op de een of andere manier ontspanning. Binnen of buiten, alleen of in groepsverband, het maakt niet uit. Relax man (or woman), relax. Het hele jaar door maar vooral in vakan tietijd, tegenwoordig ook het hele jaar door, valt het roemnichte woord ontspanning te pas en te onpas. Mogelijkheden te over. voor de gtvte en de kleine beurs. De super latieven vliegend) je om de oren en de favo rieten zijn hier favoriet. Tussen camping en ci-uise zit een wereld van fietsen, varen. lopen, liften en de eigen auto. Recreatie in soorten en maten. Wie wil vissen moet dat doen, maar ook de eigen achtertuin is een geliefde stek. En niet te vergeten de stacara van. Om te recreëren is zelfs een speciale plank uitgevonden, het recreatieschap. Wat doet dit geheimzinnige orgaan? Wij gingen op ondeizoek uit en kwamen tot verbluffende en verbijsterende conclusies. Het recreatieschap is een bundeling van organisaties die mensen zoveel mogelijk -willen laten ontspannen, dat moet tegen woordig. Je ivordt een ander mens als je hebt gerecreëerd. Merken de buren en uw vrouw en kinderen er iets van als u zich hebt ontspannen?Nee'?Dan hebtu iets niet goed gedaan. Ga eens luandelen in eigen omgeving. Volgens kenners een van de bete re vannen van recreatie. Ook fietsen valt hieronder. Het laatste moet buurtgenoten en collega's zeker opvallen. Uxu vehikel op twee wielen stond al jaren aan de kant rn^ een hoog roestgehalte. Na 1960 steeg het welvaartspeil voor velr'; voldoende om serieus aan vrolijke vv.:!"- daagse vrijetijdsinvulling te gaan d':-''..v".. In eerste instantie niet al te uuc'\.";..-^,;,r natuurlijk. Een weekje kamperen of Veluwe of in Drenthe was al heel luat. Lik ker weg in eigen land was geboren. Alasij en recreatie gingen stevig gearmd het bos m. Niet veel later werden de Ardennen verkent: en even verderop gloorde Frankrijk. Daar na kwamen de Costa del Sol en de Costa Brava, tot dan toe volslagen onbekend/: oorden, binnen busbereik. Gran Canaria lag in een ver en onbekend vlieguerschiet en de Malediven moesten als toeristische trek pleister nog worden ontdekt. Wie had ooit kunnen denken dat oim Henk en tante Sjaan, vierhoog in dejord- aan, in Benidorm hun vakantiegeld en nog iets meer zouden verteren Er was Hol lands eten verkrijgbaar en Spaans drinken, beide voor lokale prijzen. Lang leve de pes eta! Belasting van het milieu door b.v. zwerfvuil of vliegverkeer waren onbekende verschijnselen. Anno heden zijn er niet alleen recreatiepar ken (verplicht ontspannen) maar er is zelf een leerstoel in de vrijetijdkunde. Daar kan bijna iedere Nederlander wel z'n zege (over) doen. Als u wat tijd over heeft: solli citeren. Onze voorouders zouden met stijgende ver bazing de ontwikkelingen binnen de recre atiesector hebben gadegeslagen. Voor hen luas een dagje Scheveningen met de kerke lijke vereniging of liet koor een uitje waar over nog lang werd nagepraat. Een ont spannen tijd moet dat in dat opzicht zijn geweest. Tegenwoordig is liet tegen elkaar opbieden in afstand en bestemming. Recreatie is een hectisch miljoenenbedrijf geworden waar het lijkt alsof het begtip vrije tijd opnieuiv moet worden uitgevonden. Bloeinbollemuiukt Ouddoipf 5.250.00 Verkoop sierfruii fam. Huizer. Herkineenf 520,00 Oliebollenaktie (bruto) V 14.014.35 Verkoop (kei-.st)kaartenV 5.115.85 Poter- en snerimarkt Middelharnisf 1.500.00 Spaarglobes'f 1.394.50 ï^'-''"'-^------y.....y 31.30 T"^'''"lƒ27.826,00 Iedereen die hier.um tieeti biigedracen harte lijk dank! Wilt u ons mooie on \lankhare werk steunen imadoL^; een citi. dan kunt u de/e storten i.u.x. W^vrd en Daad te Mid delharnis t.g.v. iekenincnr.3o,13.13,~72 van de Rabobank Dcpcnrur..i,n,-,su-r. l KckcT iU-1. 4S~093) f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 2