Een primeur beleefd Toekomst lokaal bestuur Dirksland centraal in nieuwjaarstoepsraak burgemeester Boonstra Vlooienmarkt Volendam huilt Open oclitend Themadag te Dirksland Jeugdcontactavond 'Om uw hart te luchten!' Bingo te Diricsiand Programma fotoclub De Rarekieli Smulbingo te Nieuwe Tonge Oplialen oud papier Middelhamis 'Van Vrouw tot Vrouw' te Oude Tonge Auto- en Treïnenbeurs te Ouddorp Damkampioenschap van Flakkee Als eerste en tot nu toe enige gemeente is door een ambtenaar van de Burgelijke Stand te Middelhamis een verloving officieel bekrachtigd. Martijn van Delft uit Sommelsdijk en Di- yenne Snijders uit Middelhamis werden tij dens hun verlovingsfeest welke werd gehou den in het Trefpunt, zeer aangenaam verrast. In het geheim werd een scenario geschreven voor een ambtelijke verloving. Alles moest echt lijken; een ambtenaar van de Burgerlij ke Stand, een toespraak, uitwisselen van de rijke Stand, een toespraak, uitwisselen van de ringen en het tekenen van de officiële ver lovingsakte. Het verlovingspaar werd feestelijk met trom petgeschal binnen gehaald, waar de ambte naar, de heer Jaap Mahepaard het verloving spaar voorhield dat door een nieuwe wetge ving die per 1 januari 2001 in werking was getreden, een verloving die in een vereni gingsgebouw van de gemeente plaatsvond deze officieel door een ambtenaar van de Burgehjke Stand moest worden voltrokken. Na de ceremonie, welke een hoog waar heidsgehalte bevatte werd het gelukkige ver lovingspaar onthaald met champagne en luid toegezongen door de vele aanwezigen, waarna de feestavond tot in de late uurtjes door ging. Jongelui opgelet! D.V. Zaterdag 13 januari is het weer zover. Voor de eerste keer van het nieuwe jaar of ook wel de nieuwe eeuw 2001. Op deze avond wordt er een Jeugdcontact avond georganiseerd, en wel in gebouwEben-Haë- zer aan de Preekhillaan te Ouddorp. De avond begint om 19.45 uur, de zaal is open om 19.15 uur. De spreker voor deze avond is Ds. Vhetstra. Hij hoopt te spreken over het onderwerp HET GRAF IN. Je zult denken: wat is dat voor zwaar onderwerp. Maar je kunt iets niet beoordelen als je niet geweest bent, kom dus deze avond naar Ouddorp als je hier wat meer over te weten wil komen. Na deze avond zullen we gezellig wat napra ten onder een genot van een hapje en een verfrissing. Alle jongeren vanaf 15 jaar zijn van harte welkom. Zien we je die avond? Groeten JCC Ouddorp Is uw partner overspannen? Uw zoon schizofreen? Uw yader manisch-depres- sief? Voor patiënten is er meestal wel hulp aanwezig. Maar u? Waar kunt u met uw gedachten en gevoelens terecht? Bezoek volgende week woensdag 17 januari eens de praatgroepavond van de interkerkelijke werkgroep 'In Perspec tief' Een luisterend oor voor familiele den en vrienden van mensen met psychi sche klachten. Voor informatie kunt u bellen met mevrouw A. van Kampen hout, tel.: 602950. Op 18 januari zal in de Victoriahal te Dirks- land een geldbingo worden georganiseerd door buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en één superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Graag tot ziens op donderdag 18 januari. Na de traditionele nieuwjaarsopening gaat bij fotoclub De Rarekiek op 12 janu ari a.s. het 'foto-seizoen' weer verder. Dan is direct een van de belangrijkste avonden van het jaar aan de beurt: de 'beeldjes- avond'. De leden van de Rarekiek leveren dan hun beste fotowerk van het afgelopen jaar in, waaruit door een landelijk bekende fotograaf 'de beste foto' wordt geselecteerd en waarvoor een wisselprijs beschikbaar wordt gesteld: een beeldje dat door Mei Dale speciaal voor De Rarekiek werd gemaakt. Vandaar de naam 'beeldjes-avond'. Dit jaar komt Pieter van Leeuwen uit Utrecht, redac teur van het bekende fototijdschrift 'Foto' zijn keuze toehchten en bespreekt hij het ingeleverde werk. Het predikaat de 'beste foto' moet ruim worden gezien: het beoor delen van foto's is heel persoonlijk. De keu ze is in het verleden dan ook meerdere malen gevallen op werk van beginnende leden. Ieder heeft dus een kans. Volgend jaar wordt de keuze gemaakt door een beeldend kunste naar. Onderstaand het programma voor januari en februari: 12 januari: Pieter van Leeuwen; 26 januari en 2 februari: Bespreking foto's van en door de leden; 16 februari: algemene ledenvergadering; 23 februari: werkavond, een praktische avond waarbij 'allerlei technische aspecten van de fotografie aan de orde komen. De clubvonden worden gehouden op vrij dagavond in het clubhuis van De Rarekiek: Kerkstraat 7 te Sommelsdijk. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Theo Mastenbroek, 0187-487096 of Jan Voogd, 0187-484271, of via Email: rarekiek@flak- kee.net. Ook is informatie te verkrijgen en een fotogallerij te zien op de website van de clud: www.flakkee.net/~rarekiek. Zaterdag 20 januari a.s. start de wijkgroep Nieuwe Tonge weer met haar gezellige bin goavond. Deze keer is het een smulbingo met prachtige prijzen. Kom allemaal naar 'Ons Dorpshuis'. De zaal is open 19.00 uur en de aanvang is om 19.30 uur. D.V. zaterdag 13 januari - morgen dus - halen wij vanaf half negen het oud papier op. Wilt u het papier alstublieft goed gebundeld en vooral tijdig (vóór 8.00 uur) buiten op de stoep zetten. De opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk van de Ned. Herv. Gemeente van Middelhamis. U mag het deze morgen ook komen brengen. Onze con tainer staat aan de Molenweg. OPA Op D.V. woensdag 17 januari a.s. hopen we weer een open ochtend voor vrouwen te houden in de ontmoetingsruimte van het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Iedereen is van harte welkom! Onze gas tspreker voor deze morgen is Marian Hellendoom, met het thema 'Dat is zon de' Het programma begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.00 uur. In de hal is een verkoping van handwerkarti- kelen, CD's en boeken. Na afloop van de open ochtend is er gelegenheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten'. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vriendinnen, kennissen, familie en buren enz. mee. De kerngroep 'Van Vrouw tot Vrouw' Het nieuwe jaar was net begonnen Toen ging het ineens goed fout. Er gebeurde een ramp in Volendam En schokte jong en oud. De klok had 12 uur geslagen Het was nog maar net nieuwjaar. Jonge mensen gingen naar café 't Hemeltje Praatten en lachten met elkaar. Iedereen praatte, iedereen lachte, Het was toch net nieuwjaar, Niemand had toen kunnen bevatten Dat levens werden losgerukt van elkaar. Jonge mensen die verbrandden Anderen vonden door verstikking de dood, In het anders zo rustige Volendam Is de pijn en het verdriet zo groot. De klokken gaan weer luiden Voor velen de laatste keer, Ze hadden nog zoveel idealen Maar keren nooit meer weer. Jonge mensen vechten Hun leven aan een zijden draad. Ouders wachten met verdriet en spanning Hoe het met hun kinderen gaat. Voor anderen in het ziekenhuis Nog een lange, lange weg te gaan. Van operaties en veel lijden Dat is nu het lot van hun bestaan. Wij staan stil bij al die mensen Met hun verdriet en pijn. En wensen hun veel kracht en sterkte toe Bedenk: wij hadden het ook kunnen zijn. G. L. van der Linde Burgemeester Boonstra van de gemeente Dirksland waagde zich tijdens zijn nieuw jaarstoespraak aan wat futuristische beschouwingen, over hoe het er over pak weg 100 jaar uit zou kunnen zien in Dirks land. Met opzet sprak Boonstra daarbij niet meer over 'de gemeente Dirksland', want die zal dan niet meer zelfstandig bestaan. In gedachten verzonken zag hij reeds een ach ter-, achter-, achterkleinzoon van de huidige gemeentebode Teun Meijer bezoekers rond leiden door het pand Voorstraat 15, nu nog in gebruik als gemeentehuis maar dan mis schien wel als gewestelijk oudheidkundig museum voor lokaal bestuur.Daarin zul len dan sprekende wassen beelden van de huidige raadsleden d.m.v. een druk op de knop een raadsvergadering simuleren, waar bij - op verzoek van toenmfdig Commissaris van de Koningin Jan Franssen - uitsluitend Flakkees zal worden gesproken. 'Robijn' en 'Kalle' voeren daarbij het hoogste woord, aangevuld door 'Van der Veer' en 'Van der Vlugt', terwijl 'wethouder Koningswoud,' het antwoord schuldig moet blijven op een vraag van 'Driesprong'. Achterin de zaal tenslotte hangt een levensecht schilderij met honderden belangstellenden op de toenmali ge publieke tribune... Tot zover genoeg gemijmerd. "Besturen is wel vooruit zien, maar zover vooruit nog niet. Besturen is vormgeven aan de toekomst van een samen leving" aldus Boonstra, die zich daarbij Bil- derdijks bekende uitspraak in herinnering bracht: 'in het verleden ligt het heden; in het nu wat worden zal', "'t Is daarom best eens interessant om na te gaan welke stappen we in het nabije verleden hebben gezet, die waarschijnlijk grote gevolgen hebben voor de toekomst van onze gemeente." Daarbij stond de burgemeester allereerst stil bij het besluit van de gemeenteraad om mee te werken aan de vestiging van een AZC voor de opvang van 200 asielzoekers gedu rende een periode van langer dan vijf jaar. "Een besluit waarmee de gemeenteraad te kennen heeft gegeven dat de komst van een groep vreemdelingen uit andere culturen niet als bedreigend ervaart voor de aard en de mogelijkheden van de Dirkslandse gemeen schap, maar als een mogelijke verrijking", zo liet Boonstra weten. "Dirksland bestaat immers bij de gratie van de diversiteit van zijn inwoners." Hij achtte het niet ondenk baar dat bij sommige asielzoekers zich wel eens problemen kunnen voor doen "maar die zullen qua aard, intensiteit en frequentie niet veel afwijken van problemen die er anders ook zouden komen. Die problemen zullen hoogst waarschijnUjk zelfs geringer zijn dan de problemen die we met oudjaar hebben gehad met een bepaalde groep Dirkslan- ders..." Weliswaar is het besluit tot mede werking aan de realisering van een AZC niet door alle inwoners van de gemeente in dank afgenomen. Een veel gehoord verwijt daar bij is dat ondemocratisch tot besluitvorming is gekomen omdat de meerderheid van de bevolking er niet achter staat. "Een trieste misvatting", legde Boonstra uit. "Democratie is niet een handelen naar de wil van de helft plus één. Het is geen optelsom van individuele stemmen. Democratie is heel wat meer dan een besluitvormingsme- chanisme. Met het begrip 'democratie' pro beert men juist een antwoord te formuleren op fundamentele vragen met betrekking tot de verhouding van mens en samenleving, van individu en gemeenschap, van vrijheid en gebondenheid. Het heeft te maken met normen waarden, met humaniteit, met respect voor anderen, met verdraagzaam heid, enz. En daar ging het bij het gemeente bestuur om bij de besluitvorming omtrent het AZC." Maar ook andere belangrijke beslissingen werden genomen. Onderzoek naar niet-vrij- blijvende samenwerking tussen de vier eilandelijke gemeentes zal in februari/maart aangeven welke verstrekkende gevolgen 'Bestuurlijke vernieuwing' heeft voor de bestuurlijke toekomst van de gemeente Dirksland. Daarbij zullen de begrippen 'groei', 'efficiency' en 'uniformiteit' cen traal staan. Wanneer hierin meer en meer overeenstemming wordt bereikt worden gemeentegrenzen steeds verder opgescho ven, waarbij burgers en gemeenschap als ter ritoriaal verband geen rol meer spelen en waarbij burgers te maken krijgen met een bestuur dat op steeds verdere afstand van de gemeenschap komt te staan. Boonstra vroeg zich daarbij af of het niet wijzer is om bij bestuurlijke vernieuwing juist de burger en zijn gemeenschap als uitgangspunt te nemen. "Dat heeft zin als wij onze gemeen schap - Dirksland - als een samenbindende en betekenisvolle eenheid zien", liet hij daarbij weten. "In het algemeen ervaart de burger 'zijn' gemeente allereerst als dienstverlenende instantie en bestaat er een meer zakelijke relatie tussen die twee. Het gemeentebestuur heeft er maar voor te zorgen dat..., en daar kunnen heel veel wensen worden ingevuld. Maar als onder een andere bestuursvorm beter aan die wensen kan worden voldaan, zal de burger er niet veel tranen om laten als er een gemeentelijke herindeUng plaats vindt. In deze 21ste eeuw waarin sprake is van een voortgaande individualisering, waarin gezin en famihe aan gezag inboeten en waarin relaties tussen mensen steeds zakelijker worden, kunnen we ons afvragen of er nog wel ruimte is voor gevoelens van verbondenheid met anderen. Of kiezen we ervoor om op zichzelf aangewezen te zijn, met het idee dat we het zelf wel aankunnen en anderen niet nodig hebben? Als dat de toekomst gaat worden dan verkilt de gemeenschap steeds meer en is zij ten dode opgeschreven. Dan is er alleen nog een zake lijke relatie tussen de mensen in een bepaald gebied en maakt het voor een lokaal bestuur niets meer uit waar dat gevestigd is. Om dat te voorkomen - zo gaf in dat verband onlangs de Commissaris van de Koningin J. Franssen tijdens zijn werkbezoek aan de gemeente aan - moet er in ieder geval voor worden gezorgd dat er een vorm van lokaal bestuur in de gemeente aanwezig blijft. En vanuit dat perspectief kunnen we de ver schillende verbanden in de gemeenschap (blijven) zien als voedingsbronnen voor een actief en veelvormig gemeenschapsleven, als kernen voor een levendige en boeiende gemeente. En juist op dat vlak kan een lokaal bestuur heel veel betekenen, vooral de klei ne landelijke gemeentes, waar de afstanden tussen partners betrekkelijk gering is", aldus Boonstra. Hij vroeg zich daarbij af of Dirksland in staat is een samenbindende eenheid te zijn en het daarbij weten ertoe geneigd te zijn daar bevestigend op te antwoorden. Overigens benadrukte de burgemeester dat de verantwoording voor de kwahteit van een gemeenschap niet alleen wordt bepaald door het lokaal bestuur, maar door die héle gemeenschap: ouders, leerkrachten, kerken, besturen en ondernemers. "Wij kunnen in de raad praten over vandalisme, maar vandalis me is voor een belangrijk deel het gevolg van tekortkomingen in de opvoeding en van gebrek aan sociale controle. Wij kunnen in de raad vergaderen over verkeersveiligheid, maar jonge tweeverdieners scheuren met hun auto's door de straten. Wij kunnen in de raad discussiëren over leefbaarheid van klei ne kemen, maar onze burgers besluiten elders hun boodschappen te doen. Wij kun nen in de raad beraadslagingen voeren over het welzijnsbeleid, maar de besturen van sociaal-culturele verenigingen zullen activi teiten moeten ondernemen. Er is sprake van een wederzijdse verantwoordelijkheid, maar ook van een wederzijdse afhankehjkheid. Daarover zullen we met elkaar in gesprek moeten komen." Boonstra sprak tenslotte zijn teleurstelling over het feit dat ook deze jaarwisseling in de gemeente Dirksland groepen mensen - zowel jeugdigen als ouderen - zich grandi oos hebben misdragen en vernielingen heb ben aangericht, zij het in geringere mate dan het jaar ervoor. "Het zijn tekenen van onmaatschappelijk gedrag en van het hebben van lak aan anderen, behalve aan een kleine zielige groep stoerdoeners." Zaterdag 13 januari a.s. is er in de Grutters wei te Oude Tonge een gezellige Vlooien markt, met veel snuffelkramen vol gebruikte spulletjes en hebbedingen. Er zijn ook kra men met prachtig verzamelmateriaal en Hobby Creatief. Voor de kinderen is er de gehele dag een speurtocht met leuke prijzen (altijd prijs). Kortom gewoon een gezellig gebeuren. De dag duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met tel.: 0181-312190. Zaterdag 13 januari is er in sporthal 'Dorp stienden' aan de Dorpstienden 4 te Oud dorp een grote auto- en treinenbeurs waar diverse hobbyisten hun gebruikte treinen en andere spoorse zaken te koop of te ruil aanbieden. Ook zijn er diverse stands met modelauto's. Deze beurs is een samenvoe ging van de beurzen van Brouwershaven en Oudenhoom tot een grote centrale beurs. Voor info en of meedoen kunt u bel len met de heer H.H. v.d. Handel te HeUe- voetsluis, tel.: 0181-312190. op D.V. zaterdag 20 januari is er in het ver enigingsgebouw 'Onder de Wiek' weer een themadag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffieoch tend Dirksland en gaat uit van de Ned. Her vormde Gemeente 'te Dirksland. Spreker op deze bijeenkomst is Otto de Bruijne. Het thema zal zijn 'Mens worden'. Otto de Bruijne zal met en voor ons nadenken over dit thema in het licht van de Bijbel. De kos ten voor deze dag zijn f 20,-. Wij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maken om elkaar te ontmoeten, te bemoedigen en te groeien in geloof. Schrifteüjke opgave kan bij Marjan Zoutendijk, Bromeha 17, 3247 DE Dkks- land. We zien uit naar uw komst op deze dag. Werkgroep koffieochtend Dirksland TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE In Ouddorp werd de derde ronde gespeeld. Verrassend daarbij was de nederlaag die I. Mackloet leed tegen de 'jonge' Mik. Ook Doom deed het erg goed door Lodder te ver slaan. Ondertussen heeft Van der Veer de leiding genomen. Hij heeft nu 6 punten en wordt gevolgd door Den Ouden en De Mik Jr. die 5 punten hebben. Zo begint zich langzamer hand al een kopgroep af te tekenen. De uitslagen zijn als volgt: J. Non - A. V. d. Veer 0-2 J. V. d. Ouden - K. Tanis1-1 A.P.C, de Mik-1. Mackloet2-0 M. Klink-A.de Mik 1-1 Joh. Wolfert-P. van Brussel 1-1 H. H. Verolme - A.'t Jonk 1-1 B. Visbeen - J. Jordaan2-0 A. Doom-J. Lodder 2-0 J. Kraik-H. M. Floresteijn1-1 L. Jacobs-P. V. d. Steen 1-1 C. van Welie-A. Knape 1-1 H. van Heukelen -1. Koese0-2 Jac.Wolfert - J. van Koppen2-0 P. van Eek - C. Tanis0-2 C. Polder-M. Goedegebuur2-0 Twee wedstrijden moesten worden uitge steld. L. Taaie had vrij. De volgende ronde zal op 24 januari in Melissant worden gespeeld. ■35- Ze beet op haar penhouder, keek over de studieboeken voor haar heen, glimlachte en voltooide haar afgebroken zin met: "de kerk van Roelfs vader!" Toen boog ze zich weer over haar werk: "Halimoen, Salak, Gedeh, Tankoewan Prahoe.en leerde de vulkanen van Java op een rij. Lena had gezegd: al dat gesnuffel in die ouwe papieren. Ja, dat was een opmerkelijke liefhebberij van ouwe Rens geworden. Misschien speelde het een rol, dat zijn grootvader van moeders zijde, dominee Versluis, een groot kerkhistoricus was. En zeer zeker was Klaas Wenders' ook debet aan het ontwaken van de zin tot het zich ver diepen in de oude schrifturen van gemeente-, kerk- en polderar chief. ïQaas was namelijk bezig een historie van Vorma te schrijven en daartoe raadpleegde hij natuurlijk de verschillende archieven. Van zelf moest hij bij oom Rens terechtkomen om de oude schrifturen in te mogen zien. Ouwe Rens verleende hem graag de vereiste toestemming. Ja, zelf ging hij, eerst met neef samen, maar later, toen hij er de smaak van te pakken had, alleen, zich met veel ijver toeleggen om de oude 'Han- dehngen van de Magistraat van de Heerlijkheid Vorma' en de 'Notu len van de kerkeraad der Gereformeerde kerk van Vorma' door te snuffelen. Vooral in het archief van de kerk had hij een stuk geschie denis gevonden, dat hem machtig bekoorde. Enkele jaren voor de Franse revolutie waren ook in Vorma de 'nieu we Psalmen' in de kerk ingevoerd. En dat had een felle strijd ont ketend tussen de in die tijd vooraitstrevenden, en de meer behou dend aangelegde gemeenteleden. Er was toen gevochten in de kerk. Hele beschrijvingen vond hij er van. Eerst alleen in het notulenboek van de kerkeraad. Later haast nog meer in de handelingen van de Magistraat. Oude Vormase en Thoolse namen werden er in genoemd. Te interessanter waren deze verhalen voor hem, omdat hij zowel de plaatsen, waar alles gebeurd was, als de namen van de mensen kende. Want in de anderhalve eeuw, dat het geleden was, was de kerk van Vorma niet veranderd. Als hij las, dat Gabbe van Nelis de Drager 'de tuin' van de kerk ingedrongen was en meester Boudewijn Marinuszoon het nieuwe psalmboek uit de hand had gerukt en dat, toen Manus Jelier en Pauw de Naier, twee jonge kerk voogden, geassisteerd door Nol van Krijn Damme, de koster, genoemde Gabbe met geweld uit de 'tuin' wilden verwijderen, deze Gabbe zich aan de koperen steunsels van de lessenaar had vastge grepen, dan kon hij zo uit het gemeentehuis, waar hij in de oude schrifturen deze dingen las, naar de kerk gaan en de situatie ter plaatse onveranderd vinden. Zo hevig werd de vechtpartij, dat een der koperen dragers afbrak en de bijbel op de kerkvloer viel. Gab be's hand schoot toen los van de stang en men zou hem makkelijk mee gevoerd hebben, als de kerel zich niet losgemkt had en 'ge- ropen' (stond letterlijk zo gespeld, als het nu nog in Vorma gezegd werd): "Zie daar! Het woord van God werpen jullie ter aarde, met je nieuwlichterij". Dat was slechts één verhaal. Rens kende nog verschillende andere. Want toen had men ook het snelle zingen willen invoeren. En de papieren verhaalden van twee partijen, ongeveer even groot in aan tal, die tijdens het psalmzingen tegen elkaar inzongen: die van de oude garde leingzaam en dreunend, die van de nieuwe stijl snel en onregelmatig. Toen de organist op last van de kerkeraad zich houden moest aan de nieuwe stijl, hebben die van de oude manier het orgel onklaar gemaakt en de volgende zondag wonnen zij het glansrijk. Tegen het orgel konden ze niet op, maar tegen de magere burger stemmetjes wel. Want die van de oude stijl waren de boeren en hun arbeiders. Rens pluisde met genoegen deze dingen uit. Hij ging in de trouw- en doopboeken, de namen van de belhamels van weerskanten opzoeken en volgde de lijn van hun geslachten tot op heden. Dat ging vrij gemakkelijk, zoveel mutatie was er niet in Vorma. Tot de aardigste ontdekkingen kwam hij daarbij. Zo wist hij soms iemand te zeggen: "Jij? Jij bent Hendrik van Marie de Laet? Nou, jouw over-overgroot- vader, die heeft in 1774 in Tholen eerst drie weken onder de toren gezeten en toen hier aan de paal bij 't stadhuis gestaan. Want dat was die wilde Gabbe van Nehs de Drager!" Maar het meest opmerkelijke, dat ouwe Rens bij zijn historiestudie vond was, dat de boeren altijd van de behoudende partij waren geweest. Die Gabbe was wel geen boer. Natuurhjk niet. Maar hij was, evenals zijn vader, drager op de Meestoof en bekleedde dus een func tie in dienst van de boeren. De burgers waren altijd de mannen van het 'nieuwe hcht' geweest. Geen wonder dat de historiestudie ouwe Rens stijfde in zijn strijd tegen alles wat nieuw was. Temninste op kerkeUjk en politiek gebied. Niet wat het bouwbedrijf betrof of de bemaling van de polders. In dat opzicht ging hij de anderen steeds voor. Maar verder voelde hij het als zijn plicht een behoudend man te zijn. Daarom kon hij het vrije kerk je in de Achterstraat niet uitstaan, evenmin als het modeme gedoe in zijn eigen kerk. "Als ik de tijd stil kon zetten, dan deed ik het. En dan bleef alles, zoals het is", zei hij eens tegen Nan. "AI dat nieuwe in de godsdienst maakt de boel kapot en de mensen ontevreden". HOOFDSTUK 10 HET WERD ZOMER en vauzclf een blijere tijd. Het was of de zon, die de mistflarden van het voorjaar verdreef, ook heel wat geharrewar van de Vormase mensen uit de wereld hielp. Geen wonder! De winter was feitelijk de grote vakantie voor de boe ren. Als de peeën van het land waren begon de rust al gauw en het leek of er dan pas gelegenheid kwam om over allerlei kleinigheden met elkaar te gaan bakkeleien. Het kon in de natuur 's winters ook zo naargeestig zijn: die natte, grij ze polders, de slikwegen, de korte dagen. Je kon niet beter doen, dan bij elkaar om de kachel gaan zitten. "En", zei dominee De Wit, die Vorma steeds beter begon te kennen, "zet maar drie Vormase mensen bij elkaar en ze zijn a la minuut bezig over de kerk en als je niet oppast horen ze nog alle drie tot verschil lende kerken ook". Al in de schone lente begon een ander geluid in de gesprekken te komen: werken! Werken! Catechisaties en jeugdverenigingen kre gen vakantie. Een hele mst. Roelf slaagde voor zijn einddiploma-Gymnasium en kwam natuurlijk naar huis om eens flink uit te msten en verwend te worden. Allemaal in de pastorie, maar vooral moeder, waren ze er wat trots op, dat ze nu een zoon en broer hadden, die althans het eerste deel van zijn studie er zo goed afgebracht had. Er was niks meer aan hem te merken van hetgeen omstreeks Kerstmis gepasseerd was. Hij was weer dezelfde vrolijke Roelf. Tevreden en mstig. Vader drong er op aan, dat hij zou beslissen in welke richting hij verder zou gaan en zich in zou laten schrijven bij de faculteit van zijn keus. Maar daar kwam niets van. Roelf wist, dat vader graag had, dat hij theologie koos. Maar zelf voelde hij daar niet zoveel voor. Vorma was nu niet de meest geschikte plaats om iemand als Roelf te stimuleren tot het predikambt. Hij bracht zijn tijd door met wandelen en fietsen. Verkende zo de omgeving en maakte ook kennis met grote Rens en zijn vrouw, de bewoners van Het Paradijs. (wordt vervolgd) In deze rubriek l<unnen lezers hun zegje doen of reageren op tietgeen ze in dit blad gelezen hebben, inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voorom ingezonden telfstin te liorten of niette plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 5