EIIAIiDBn^llEUWS PAGINA 12 VRIJDAG 29 DECEMBER 2000 Het is nog niet zo lang geleden dat alles in Nederland gewoon bij elkaar bleef, maar tegenwoordig gaat er steeds meer gescheiden de deur uit. Het is namelijk veel voordeliger en beter om alles uit elkaar te halen. Dan kan het nog een keer worden gebruikt. We hebben het over ons huishoudafval. Door veel mensen wordt gedacht; "Waarom is het eigenlijk zoveel beter om alles te scheiden, terwijl het afval straks toch weer bij elkaar komt?" Met de heer Jan van Wezel van het ISGO brachten we een bezoekje aan de AVR in de Botlek en aan het Regionaal Overslagstation Goeree-Overflakkee in Middelharnis. Sindsdien weten we wel beter: het is van het grootste belang om ons afval gescheiden in te zamelen want het wordt wel degelijk apart gehouden én voor een groot deel gere cycled. Samenwerking AVR EN GOEREE-OVERFLAKKEE Met ingang van 1 januari 2001 wordt het afval op het eiland ingezameld door de AVR, Zij is vanaf die datum verantwoor delijk voor de verwerking van al het afval op het eiland. De inwoners zijn (mede) verantwoordelijk voor het gescheiden inzamelen ervan. De AVR kan immers alleen gescheiden ophalen, als het afval ook apart wordt aangeboden. Vanaf 1 januari 1993 zijn de gemeenten verplicht om afval gescheiden op te halen. De meeste mensen (95% in 1995) deden direct mee toen ze van de gemeen te een GFT-bak kregen. Maar er is niet alleen GFT en ander afval, er is nog veel meer. Glas hoort in de glasbak, oud papier wordt opgehaald of kunnen we inleveren bij een verzamelpunt, batterijen en verfresten behoren tot het klein-che- misch-afval en belanden in de chemo- wagen, oude medicijnen gaan terug naar de apotheek en oud textiel kan afzonder lijk worden ingeleverd aan de inzamelen de instanties. Wat dan nog overblijft gaat in de container voor rest-afval, terwijl we voor het 'grove werk' terecht kunnen bij het Regionaal Overslagstation Goeree- Overflakkee in Middelharnis. De SCHEIDING Dat al het glas waar geen statiegeld op zit in de glasbak moet mag duidelijk zijn. En dat papier en kartonnen dozen naar het oud-papier moeten behoeft ook geen nadere toelichting. Maar wat mag (en móet) er nu in de GFT-bak? We geven een opsomming: groente- en fruitafval, aardappelschillen, gekookte etensresten, vis- en vleesresten (ook graten, schelpen en botjes), notendoppen en eierschalen, gestold vet, theezakjes, filterzakjes met koffiedik, keukenpapier, klein snoeiafval, gemaaid gras en bladeren, onkruid, bloe men en kamerplanten, mest van kleine huisdieren met stro. En wat mag er niet in de GFT-bak? Ook daarvan een opsomming: kattenbakkor rels, melk- en vruchtensappakken, plas tic- en pedaalemmerzakken, hout en dik ke takken, as uit asbakken en de open haard, vogelkooizand, stofzuigerzakken en/of de inhoud daarvan, honden- en kat- tenharen, luiers, zand. Wat gebeurt er MET het GFT-AFVAL? Het GFT-afval wordt overgebracht naar de AVRAM in de Botlek, waar het wordt gemalen. Vervolgens wordt het gezeefd door openingen van 15 mm. In de hal blijft het zeven weken liggen om te com- posteren. Daarna wordt het buiten gebracht om nog zes weken te na-com- posteren. Na die procedure kunnen we over compost spreken en is het voor de land- en tuinbouw bruikbaar als grond verbeteraar. Compost is een waardevol product om de structuur van de grond te verbeteren. Daarnaast bevat het nog een aantal waardevolle voedingsstoffen. Compost regelt de doorlaatbaarheid van de grond. Ze maakt vaste grond, zoals klei, luchtiger en het maakt zand juist ste viger. Zo wordt de doorlaatbaarheid voor lucht en water verbeterd. Het heeft dus wel degelijk zin om de GFT apart te houden. Per gezin wordt gemiddeld 500 kilo per jaar opgehaald en dat is goed voor de productie van 650.000 ton vruchtbare compost! Glas in de glasbak Als glas in de 'gewone' container ver dwijnt is dat jammer. Glas kan namelijk altijd opnieuw worden gebruikt, waar door de grondstoffen zand, kalk en soda kunnen worden bespaard. De afvalberg kan kleiner worden gemaakt door zoveel mogelijk afval te scheiden en opnieuw te gebruiken. Verder is het een groot voor deel dat de productie van nieuw glas uit glasscherven 25% minder energie kost dan het maken van glas uit nieuwe grond stoffen. Maar wat gebeurt er nu met het glas uit de glasbak? Als de glasbak vol is wordt die geleegd met behulp van een speciale 1800 wagons. Voor het milieu is het dus van groot belang dat dit afval gescheiden wordt afgevoerd. Maar wat behoort nu eigenlijk allemaal tot het klein chemisch afval? In elk geval chemisch afval dat in kleine hoeveelheden vrijkomt. Dat zijn uitslui tend afvalstoffen die bij de verwerking een gevaar vormen voor de bodem, het oppervlaktewater of voor de lucht. Daar bij doet het er niet toe of deze stoffen zich in gewone bussen, spuitbussen, plas tic flessen of andersoortige verpakkingen bevinden. Tegenwoordig hoeft de consu ment er niet meer aan te twijfelen of een bepaald product in het afvalstadiura al dan niet tot het chemisch afval behoort. Sinds 1994 zijn producenten en impor teurs namelijk verplicht om op de verpak kingen van deze producten het zoge naamde KCA-logo aan te brengen: de afbeelding van een afvalbak met een kruis er door. Maar let wel: de lege ver pakking met het KCA-logo mag wel de 'gewone' container in. Klein chemisch afval duidt dus alleen op de inhoud van de verpakking, het product zelf. Na inzameling belandt het klein chemisch afval bij het gemeentelijke depot. Van daaruit gaat het naar een inzameldienst. Die haalt het afval bij de gemeenten op vrachtwagen. Die brengt de inhoud naar de glasbewerkingsinstallatie, waar eerst de 'ongerechtigheden' worden verwij derd, zoals doppen en deksels. Het bespaart vanzelfsprekend energie als de doppen en deksels er bij ons thuis al af gaan. Vervolgens wordt het glas in kleine stuk jes gebroken, die naar de glasfabriek wor den gebracht. Hier wordt het bij tempera turen van ca. 1500° C gesmolten en wor den er nieuwe potjes of flessen van gemaakt. De glasfabriek brengt de glasverpakkin gen weer naar de fabrikant, die vullen het weer met producten, na een tijdje koopt de klant het weer in de winkel, gebruikt er de inhoud van, gooit het glas weer in de glasbak en..., ofwel: de glaskringloop. Klein chemisch afval (KCA) Per inwoner hebben we bijna 2,5 kilo klein chemisch afval per jaar. Dat lijkt weinig, maar dat komt voor Nederland toch neer op vijf volle treinwagons per dag. Per jaar is dat een goederentrein met en bewaart het tot het moment dat het kan worden verwerkt. Wat betreft de verwer king zijn er drie mogelijkheden: verbran den, storten of de bruikbare stoffen eruit halen. Elektrische apparaten Afgedankte elektrische apparaten horen eveneens niet in de vuilnisbak. Ook deze kunnen worden gerecycled, mits ze apart worden ingeleverd. Wanneer u een nieuw apparaat koopt, kunt u het oude inleveren bij de winkelier. Hij is namelijk verplicht het oude gelijksoortige apparaat zonder verdere kosten van u aan te nemen. Wilt u een oud apparaat weggooien terwijl u geen nieuwe koopt, dan kunt u dit aanbie den aan de reinigingsdienst van uw gemeente. Materialen uit de oude appara ten kunnen weer worden gebruikt voor nieuwe porducten. Het overslagstation Het KCA, glas, papier, GFT, textiel en restafval behoren allemaal tot het huis houdelijke afval. Maar er zijn nog meer soorten afval. Die kunnen gescheiden worden ingeleverd op het Regionaal Overslagstation Goeree-Overflakkee in Middelharnis. Daar wordt het afval onderverdeeld in 18 verschillende catego- riën (zo gescheiden moet het afval er ook worden aangeleverd, anders wordt het geweigerd). Hieronder worden ze ver meld. - Brandbare restfractie, zoals huisvuil bedrij fs vuil en afval van bouw- en sloopwerken. De grove stukken wor den naar de AVR gebracht en klaar gemaakt voor hergebruik. De fijne delen gaan naar de af val verbranding; - Schoon houtafval, waaronder uitslui tend schoon houtafval wordt verstaan, en geen multiplex, e.d. Het hout wordt naar een houtverwerkingsbedrijf gebracht, waarna het wordt gebruikt om er spaanplaat, e.d van te maken; - Composteerbaar snoeihout, grof plant soenafval, zoals takken en stammen met een diameter van max. 10 cm. Dit wordt bij de AVR versnippert, gemalen en gecomposteerd; - Veegvuil, dat ontstaat bij het machi naal vegen van de straten of wegen. Dit wordt naar een zandrecyclingsbe- drijf gebracht, waar het wordt gezeefd. Vervolgens wordt door middel van een watercycloon het zand naar beneden gewerkt waarbij het afval naar de oppervlakte komt. Zo ontstaat op de bodem weer zuiver zand, dat herge bruikt wordt in de wegenbouw; - Recyclebaar puin, zoals metsel-, straat- en betonpuin (zonder wapening) dat te breken is en kleiner is dan 40 cm. Hier mag geen asfalt of puin van schoorste nen bij zitten. Het puin wordt bij een bedrijf in Zierikzee gebroken, waarna het kan worden gebruikt voor wegver harding (puingranulaat); - Gemengd puin, wordt eerst in Zierik zee gezeefd om er het aanwezige zand en grond uit te halen. Daarna gaat ook dit in de puinbreker; - Verontreinigd puin, metsel- en beton puin, dat verontreinigd is met bijv. roet (zoals bij schoorsteeenkanalen). Dit gaat naar de stortplaats in Dordrecht; - Bitumen, dat afkomstig is van de wegenbouw en niet groter is dan 40 cm. Ook dit gaat naar een verwer kingsbedrijf; - Dakgrind, dat afkomstig is van platte daken wordt bij een bedrijf in Schie dam gewassen en zo van bitumenres- ten ontdaan, waarna het schone grind weer gebruikt kan worden; - Boomwortels, gaan naar de AVR waar er compost van wordt gemaakt; - Asbestcementgolfplaten, die volgens de regels twee keer in plastic moeten worden verpakt, waarna het in Dor drecht gecontroleerd wordt gestort; - Kadavers, van huisdieren, vogels en vissen. Deze worden door een gespe cialiseerd bedrijf opgehaald en vernie tigd; - Afvalglas, Ook dit wordt, evenals als het glas uit de glasbak, bij het bedrijf Malta in Dinteloord gebroken en opnieuw tot glas vermaakt; - Autobanden, deze worden hergebruikt in de vorm van rubberen tegels, bijv. voor onder speeltoestellen in speel- tuintjes; - Oud papier en karton, gaan naar de papierrecycling; - Spoorbielzen, zijn moeilijk te verwer ken omdat hier veel stoffen inzitten die slecht of niet te vernietigen zijn. Daar om gaan bielzen via de AVR naar een bedrijf in Zweden, dat deze wel kan verwerken; - Dakbedekking, bitumineuze dakbedek king gaat naar de stortplaats in Dor drecht. Het storten van dit afval op het overslag station wordt u in rekening gebracht. Omdat voor elk soort afval een apart tarief bestaat, gaan we daar hier verder niet op in. Informatie hierover kunt u navragen bij het overslagstation aan de Johannispolderseweg 19 te Middelhamis, tel. 486850. Een beter milieu begint bij jezelf Dat het gescheiden inzamelen van afval nut heeft, mag nu wel duidelijk zijn. Er kan immers nog heel veel met ons afval worden gedaan. Toch moet er ook nog veel afval worden verbrand. Daarom is het ook van belang dat we de totale hoe veelheid afval proberen te verminderen. Bijvoorbeeld door spullen te kopen met zo weinig mogelijk verpakking. Sommige artikelen zijn veel te overdadig ingepakt. Koop geen wegwerp artikelen. Neem uw brood mee in een broodtrommel in plaats van in een boterhamzakje. En probeer iets wat kapot is eerst te repareren in plaats van het meteen weg te gooien. Gelukkig staan we er als consument niet helemaal alleen voor, maar doen ook de fabrikanten er meer aan om de hoeveel heid afval te beperken. Zo wordt het gebruik van schadelijke stoffen zoveel mogelijk beperkt. Wasmiddelenfabrikan ten maken hun producten steeds gecon centreerder. De kleinere verpakkingen besparen honderdduizenden kilo's karton. Veel verpakkingen worden dunner gemaakt en ook dat bespaart materiaal. Ook navulverpakkingen komen steeds meer in zicht en daardoor wordt weer kunststof bespaard. Op kunststofflessen zit óók statiegeld, zodat ook deze kuimen worden hergebruikt. Ter illustratie nog wat voorbeelden van de hoeveelheid afval die in Nederland per jaar de deur uitgaat: - 2500 miljoen draagtassen en -zakjes, wat genoeg is om bijna de helft van Nederland van een huisvuilcontainer te voorzien; - 1000 miljoen wegwerpbekers, met welke stof ruim 21000 nieuwbouwwo ningen zouden kunnen worden geïso leerd; - 1065 miljoen conservenbükken, wat genoeg aluminium is om 300 Fokker- 100 vliegtuigen te bouwen en genoeg staal om 100.000 auto's van te maken; - 2300 miljoen kilo GFT, waarmee een half voetbalstadion kan worden gevuld; - 100 miljoen batterijen, genoeg materi aal om 85 kilometer dakgoot van te fabriceren. Een BETER MILIEU STAAT VOOR DE DEUR Als wij wat minder afval naast onze deur zetten en als we dat ook nog eens schei den doen, dan staat daarmee tevens een beter milieu letterlijk voor de deur. Dan komt ons afval, dat wij bewust hebben gescheiden, in een betere vorm weer bij ons terug. En als we er goed mee om blij ven gaan zal het ook bij ons terug blijven komen. Wordt dat de kringloop van de toekomst? U bepaalt het! mBié^m^^^- ;-.;i*5:ï5*;:iKS3ia Waarom scheiden v^j Afval dat niet bij het GFT thuishoort wordt hier uitgefüterd ■/Sftlv (iUrt; Asbest kan - in dubbelplastic verpakt - worden aangeboden oij de overstortplaats in Middelharnis de/ ophalen van GFT-afi'al is gemoderniseerd, met een aangepaste vrachtauto conform de Arbo-eis. Alle vuilnisauto 's zidlen zo worden uitgevoerd Het storten van het verzamelde GtT-apal Afval dat dus niet in de GFT-container thuishoort zijn bijv. lege bakjes van 'de chinees' Het eindproduct van de AVR mag er zijn: compost

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 12