De decemberactie in Ouddorp bereikt record in 13 jaar De beste wensen, voor héél veel mensen! Overdenking Eerste actie Prinses Margriet vanuit Steilendam uit de Heilige Schrift Een wandeldag met een gouden randje! EIIAIIDBI-raEUWS Zijn Zoon gegeven! VERVOLGVERHAAL PAGINA 5 MÜi JMOPAG 22 DECEMBER 2000 De Ondernemers Vereniging Ouddorp (O.V.O.) organiseert al 13 jaar lang dezelfde kassabonactie. De klant verzamelt kassabonnen tot een bedrag van 100,=, doet deze in een enveloppe (met naam, adres, telefoonnummer) en levert de envelop in bij de deelnemende ondernemers. Deze week is een record aantal enveloppen ingeleverd in 13 jaar tijd. Alle ingeleverde enveloppen worden wekelijks geteld en nu, tijdens de vierde actieweek, kwam als resultaat een verdubbe ling van het aantal enveloppen ten opzichte van voorgaande jaren uit de bus. Dit was een punt om bij stil te staan. Alle deelnemende onder nemers hebben hiervoor inmiddels een attentie ontvangen. In de loop van de jaren is nog steeds een stijgende lijn te zien in het aantal deel nemers aan de actie. Op bovenstaande foto ziet u de 6 actieve huis vrouwen, die nu als prijswinnaars op de foto staan. V.l.n.r. Mevr. v.d. Knaap, Gracht 29; Mevr. N. v. Heukeien, Irene- laan 12 uit Melissant; Mevr. M. Voogd-de Jong, Duinkerkerweg 15; Mevr. K. Padmos, Oosterweg 27; Mevr. W. Grinwis, Kelderweg 47; Mevr. J. Koese, Hogepad 55, bijna allemaal uit Ouddorp. Deze gelukkige prijswinnaars werden verwelkomt bij Rabobank West Flakkee in Ouddorp, waar zij hun levensmiddelenpakket en een bos je bloemen in ontvangst namen. Er volgen nu nog 2 trekkingen van de levensmiddelenpakketten, waarna de eindtrekking uit de totaal ingeleverde enveloppen zal plaatsvinden. De hoofdprijs is een reis cheque t.w.v. van 999,-. Deze prijs is beschikbaar gesteld door Rabobank West Flakkee. De volgende trekking met 6 prijswinnaars is vandaag, vrijdag 22 december. PTT Post draait overuren, nu zo veel mensen elkaar nog de beste wensen willen overbrengen voor de kerstda gen en het nieuwe jaar. Dit jaar kwam de drukte iets later op gang dan ver wacht. De kerst valt direct na een weekend en de meeste mensen ver stuurden hun kaarten pas rond het weekend daarvoor. Personeel Landelijk zijn er 10.000 mensen extra nodig om de kerstpost te verwerken. Per bestelkan- toor varieert dit van enkele tot vele tientallen personeelsleden extra. Op Goeree-Overflak- kee zijn maar enkele personeelsleden extra aangenomen. Het grootste gedeelte kan door eigen personeel worden verwerkt. Wel moe ten er dan natuurlijk heel wat uurtjes extra worden gemaakt. ^057- De hoeveelheid post wordt in de kerstperio de ongeveer verdubbeld. Van de jaarlijkse hoeveelheid van 6 miljard poststukken zijn er 200 miljoen kerstkaarten. Ook in deze tijd begint de dag, zoals gewoonlijk, erg vroeg voor de postbodes. Rond vijf uur zijn de bezorgers al op het postkantoor in Middel- hamis om de post op straat en nummer te sorteren. Met een dubbele hoeveelheid post is dat een flinke klus. Om de grote hoeveel heid post goed te kunnen verwerken, wordt er op een andere manier gewerkt dan gewoonlijk. Zo gaat de kerstpost na inzame ling nu voor een eerste verwerking naar Hel- levoetsluis en wordt de post voor de eigen De 3e Snert-wandeltochten op zaterdag 16 december jl. rondom Ouddorp aan Zee, waren een groot succes! Bij Hotel Akers- hoek aan de Boompjes in het centrum van Ouddorp was het al vroeg een drukte van belang met wandelaars die zich in wilden schrijven. Om 9.00 uur gingen de meeste 25 km-wandelaars van start. Gedurende de och tend kwamen daar ook nog verschillende 10- km-wandelaars bij, 180 deelnemers in totaal wederom meer als vorig jaar. De wandelaars waren na afloop zeer positief over de route, de verzorging onderweg, de bewegwijzering en natuurlijk over het allerbelangrijkste, de snert. Vele wandelaars bestelden een tweede kop! Deze wandeldag werd een groot succes mede door de assistentie van de medewer kers van Het Nederlandse Rode Kruis, afde ling Ouddorp. gebieden er al uit gehaald. Vervolgens gaat de post naar Zwijndrecht, waar ook alle post uit de regio Groot-Rotterdam bestemd voor Goeree-Overflakkee, aankomt. Van daaruit wordt de post naar Middelhamis gebracht. De kerstpost uit de rest van Nederland én alle andere post komt van één van de grote sorteercentra uit het land. Het hele jaar door verzorgen deze (zes) centra de verdeling van de post, die 's nachts wordt uitgewisseld. Alleen in de kerstperiode zijn er tussensta tions, zodat de post uit de regio niet verder hoeft te gaan dan strikt noodzakelijk is. Zo kan de post sneller worden bezorgd. Zakelij ke post en dringende post, zoals rouwbrie ven en geboorteberichten, moeten in deze tijd apart worden ingeleverd zodat PTT Post aan die poststukken nog extra zorg kan besteden, waardoor die zeker op tijd faannen worden bezorgd. Samen Ondanks de grote drukte en de vele uren overwerk wordt het humeur van de werkne mers niet slechter. Er heerst juist een gezel lige sfeer op het postkantoor. De mensen zetten samen de schouders eronder en zien het als een uitdaging om de stapels post op tijd op de juiste plaats te krijgen. Het is hun eer om de mensen büj te maken met goede wensen van familie, vrienden en bekenden! "Want alzo liefheeft God de wereld gehad, dat Hij zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebben (Johannes 3:16) De tekst van deze meditatie is heel erg bekend. En juist rond het Kerstfeest wordt dit woord veel geciteerd. Nu is het mij opge vallen, dat deze tekst toch niet direct in het Kerst-Evangelie staat. En misschien is dat wel goed ook. Want we moeten oppassen, dat we deze woorden niet gaan inpakken in een stuk Kerst-Romantiek, en ze voor de rest van het jaar laten liggen. We vinden dit woord na het gesprek van Jezus en Nicodemes. Nicodemus, een fari zeeër was in de nacht naar de Heere Jezus gegaan. Hij wilde wel eens doorpraten; want wie was die rabbi uit Nazareth nu eigenlijk? Maar de Heere Jezus zegt: Nicodemus, Ik ga met jou niet discussiëren. Weet je, wat eerst nodig is: datje wederom geboren wordt! Dat je radicaal vernieuwd wordt door de Heihge Geest. Je leven moet echt anders worden. En dat geldt ook voor u en jou, die deze medita tie leest. Het moet anders worden in ons leven. En het kan ook anders worden, wan neer we onze handen vouwen voor het gebed, en buigen aan de voeten van Christus. En dan wijst dit gedeelte ook naar het kruis van Christus: Zoals Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, zo moet de Zoon des mensen verhoogd worden aan het kruis! Weet u, dat is uiteindeUjk de bedoeling van Kerstfeest. De Heere Jezus is gekomen op deze aarde, neergelegd in de kribbe, om Zijn gang naar het kruis te maken. Om daar ver zoening aan te brengen. Om voor de schuld van de zonde te betalen. Zo lief had God de wereld Wie van de kribbe naar het kruis kijkt, mag zich steeds meer verwonderen over de leifde van God. Zo lief had God de wereld. Niet alleen de joden, ook de heidenen. Mensen, overal vandaan. Uit heel de wereld. Zo lief had God de wereld. De wereld, die Hij zo mooi geschapen had, als een kunstwerk uit Zijn hand. De wereld, die door onze zonden verzonken is in duisternis en smart. Zo lief had God deze wereld, dat Hij Zijn eniggebo ren Zoon gegeven heeft. Gegeven heeft in deze donkere wereld. Gegeven heeft in de stal van Bethlehem. Maar uiteindelijk over gegeven heeft, om te sterven aan het kruis. Om de zonde te verzoenen. Zou u het doen? Voor mensen, die ons wel gezind zijn, willen we nog wel eens wat doen. Maar voor mensen, die altijd dwars lig gen, en die het u moeiUjk maken? Die laat je tenslotte links hggen. Maar zo doet de Heere niet. Onbegrijpelijke hefde. Liefde, die vol hield en doorging. Liefde tot het bittere ein de. Tot de dood aan het kruis. Opdat.Dan komt het doel van dit alles. En let u dan op: er staat niet: omdat. Niet omdat wij zo gelovig zijn gaf God Zijn Zoon. Gelukkig maar, want wij zitten boordevol ongeloof en kleingeloof. Niet omdat, maar opdat een ieder, die in Hem gelooft. Zie daar gaat het om bij het Kerstfeest. Niet alleen maar een stukje sfeer en gezelligheid. Dat is straks op 27 december weer voorbij. Het gaat er om, dat u gelooft, werkelijk gelooft. Opdat u gelooft Het geloof, waar de Bijbel van spreekt is de overgave van het hart. Dus niet op de manier van: Ik geloof het wel, maar ik ga toch verder mijn eigen gang. Het geloof, dat de Heilige Geest werkt, betekent een streep door mijn eigen ik. Leren vertrouwen op Christus, en op Zijn middelaarswerk. Je vastklemmen aan deze Heiland. Moeilijk, zegt u. Dat doet een mens zomaar niet. Neen, dat is zo. Maar hebt u er de Hee re al echt om gevraagd: Heere, kom mijn ongeloof te hulp. Doet dat maar op deze Kerstdagen. Zoek momenten van stilte, en leg uw zonden, uw ongeloof maar voor de Heere Neer. Want Hij wil het u leren door Zijn Heilige Geest. Hij roept u, om met de nood en de schuld van uw leven neer te knie len bij de kribbe van Bethlehem. Want daar klinkt die heerlijke boodschap: Opdat een ieder, die in Hem gelooft niet verderve. Ja zeker, dat had ik wel verdiend. Door mijn zonden, door mijn verzet tegen de Heere. Verdiend, dat de Heere nooit meer naar u zou omkijken. Dat u voor eeuwig zou omkomen in de hel. Dat is ook de waarschuwing, die klinkt tot een ieder, die zonder Christus ver der wil. Daar kom je voor eeuwig mee om. Kom, verwondert u Daarom, laat het anders worden. Buig maar voor Hem, deze geboren Koning. Want Hij is gekomen, om ook u en jou te redden. En eeu wig leven te schenken. Ja, dat klinkt als een juichtoon aan het eind van deze tekst: opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. Wat is dat groot: eeuwig leven. Ja-zeker, wij moeten ong wel sterven. Ons leven is vergankelijk en broos. Maar Hij kwam op de aarde, om ook de dood te overwinnen. Na Zijn Opstanding op de Paasmorgen, mag Hij het zeggen: Ik leef, en Gij zult leven. Een leve over de dood en over het graf heen. Eeuwig leven met Hem. Eeuwig leven in een nieuwe wereld. Alle dingen nieuw! Als we dat allemaal overdenken, komen de woorden van dat oude kerstlied naar boven: Komt, verwondert u hier mensen! Verwon der u over die grote liefde. Ik kan er in deze meditatie nog maar iets over zeggen. Maar tijdens de Kerstdagen staan overal, op het eiland en aan de overkant, de kerkdeuren open. En dan wordt in de kerkdiensten nog veel meer verkondigd van die grote liefde. Zorg, dat u aanwezig bent, als het enigszins kan. Hij is het immers waard om Hem te die nen. Om samen met de gemeente Hem te aanbidden. Hem te danken voor Zijn grote liefde. Sliedrecht W. Westland De Neeltje Jans wordt door de Prinses Margriet de buitenhaven van Steilendam in gesleept. De Graaf van Byland is niet zichtbaar, omdat deze achter de Neeltje Jans schuil gaat Begin 2001 zal de te Steilendam gestationeerde reddingboot De Zee- manspot vervangen worden door de voorheen te Breskens gestatio neerde Prinses Margriet. Daar heeft onlangs een nieuwe reddingboot haar hgplaats gekregen. De Prinses Margriet Ugt thans in Steilendam om de bemanning aan haar te laten wermen en in de loop van januari gaat zij naar de werf om een grondige en langdurige opknapbeurt te ondergaan. Vanuit Steilendam heeft zij op maandag 18 december haar eerste daadwerkehjke actie uitgevoerd. De sportvisboot Neeltje Jans, met 20 personen aan boord, kreeg problemen met de koppeling toen zij zich boven de boei Euro 7 bevond. Via de kuswachtpost in de vuurtoren Ouddorp werd alarm geslagen. De bemanningen van de reddingboten van Burghsluis, de Graaf van Byland, en van Stellen- dam, de Prinses Margriet, werden rond 10.00 uur opgeroepen. De Graaf van Byland moest eerst assistentie verlenen aan de OD 18 en de Prinses Margriet arriveerde het eerst bij de Neeltje Jans. De afstand, ongeveer 30 mijl, legde zij af in één uur. Daaruit blijkt wel dat de snelheid van de nieuwe reddingboot aanzienlijk groter is dan die van De Zeemanspot. Even later aniveerde ook de Graaf van Byland. Beide reddingboten maakten vast aan het sportvissersschip en sleepten het via het Goereese Gat naar de buitenhaven van Stei lendam. Daar arriveerden zij rond 15.30 uur. Het varen met een behoorlijk schip achter zich op sleeptouw gaat uiteraard aanzienlijk minder snel. De Neeltje Jans werd aan één der steigers van de visaf- slag afgemeerd. De Graaf van Byland keerde direct terug naar haar station bij de Roompot, waar zij na 50 minuten arriveerde. De Prin ses Margriet kon, na eerst de bunkers weer vol te tanken, afmeren naast De Zeemanspot. De al sinds 1972 te Steilendam gestationeerde De Zeemanspot blijft op dit station tot de grondige revisie van de Prinses Margriet is uitgevoerd en gaat dan in de reservevloot van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij te IJmuiden. -32- "Dat kan ik nie wete, domenie!" "Meester Van Buren zei me, dat ik tot rare conclusies zou komen, als ik een onderzoek instelde". De smid haalde alleen zijn schouders op en het was hem aan te zien, dat hij zich daarover niet uit wilde laten. Mevrouw keek het kleine, kromme mannetje na. Het is of hij voort durend een last draagt, dacht ze. Er is ook zoveel te dragen. Juist voor ze van het raam vandaan zou gaan, zag ze Mary komen. Ze zag nog, dat de smid haar groette. Meteen, toen Mary de kamer inkwam, barstte ze in zenuwachtig snikken uit. Vader en moeder keken er van op en geheel van streek vertelde ze: "Ik ben door de ouwe Rens het huis uitgejaagd!" Meer zei ze eerst niet. Maar vader, onthutst, omdat dit er nu weer bij kwam, wilde alles weten. Moeder zag wel hoe het met hem was. Hij kon het niet aan. Zijn sterke, trotse natuur verzette zich. Wat had zo'n boer z'n dochter... Hij wond zich zichtbaar op. "Eerst jou!" Hij keek Jearme aan. "En nu haar! Vertel me dan, Mary!" eiste hij. Mary was alweer wat bedaard. Misschien door vaders heftigheid. "Nan had me gezegd, dat ik een boek kon komen halen. Ik belde en de meid liet me in een kamer en toen kwam die ouwe man en vroeg, wie ik was en toen stoof hij op: "Mijn huis uit! Ik wil rdks met jullie te maken hebben!" Toen kwam Nan en die zei: "Maar vader..." Ze had het boek al in haar hand. Maar toen ging hij nog meer te keer: "Die broer van jou probeert mijn dochter aan de haak te slaan. Dacht je dat ik het niet wist. Iaat hem.Maar beschaamd zweeg ze. Even wel te plotseling. Het viel vader op. "Vertel door", eiste hij. "Henkprobeerde moeder. Maar vader bleef er bij"Ek wil het weten en ik zal mijn maatregelen nemen". Beschaamd herhaalde Mary de woorden van ouwe Rens: "Laat hem maar naar die vuile bende op de Ruigen Hill gaan!" Vader zweeg, ging bij het raam staan, staarde de stille Achterstraat in, waar in het duister zo nu en dan een mens liep. Een vrouw met bood schappen onder haar schort, een man met een zaterdagse sigaar in zijn hoofd. Moeder stelde voor de lamp aan te steken en de luiken te sluiten. Breed viel het gele peteroliehcht over de tafel. Bijna zwijgend aten zij de avondboterhammen. Vader ging weer naar zijn studeerkamer, moeder en Mary probeerden nog wat te praten over het onbegrijpelij ke Vorma. M^ar zij kwamen er niet uit. En moeder kon toch ook alles niet zeggen tegen een kind als Mary. Toen het tijd was, ging Mary de koffie bij vader brengen. Voor het naar boven gaan had hij nog gezegd: "Ik zal morgen maar weer een zware preek houden. Dat wil Vorma. Wat heb ik al niet gedaan om de mensen te kunnen naderen. Alles, wat klein en uitwendig was, offerde ik. Wat kan ik nog meer doen?" Dat wist moeder ook niet. Beneden gekomen bleef Mary eerst nog wat zitten mokken, doch het was haar natuur niet, lang in de put te zitten. Bovendien was er iets in haar leven gekomen, dat belangrijker was dan het lompe gedrag van zo'n rijke boer uit de Boerenhemel. "Ik ga nog even weg, moe". "Weg?" Waarheen? Waar wil je nu nog heen?" Jeanne deed ver baasd, maar zij was het minder dan Mary eerst aan haar meende te zien. Een moeder als Jeaime ziet haast te scherp. Mary zelf voelde, wat moeder dacht en stond daarom wat stuntelig met het gezicht omlaag bij de tafel. Het zal altijd een tedere zaak blijven als een doch ter uit een fijne, wat ouderwets-beschaafde kring, merkt dat moeder het grote 'het' aanvoelt. Er hoefde dan ook heel weinig gezegd te worden. Terwijl Jeanne haar dochter rustig en vast aankeek vroeg ze alleen: "Wie?" Mary hief haar hoofd op, keek haar moeder vrijmoe dig aan: "Jack Quist!" Even stilte. Vreemde stilte. "Ga zitten, kind!" Toen ze beiden zaten, bleef de stilte nog. Geruchtloos stond de gele vlam van de lamp in het hoge, ronde glas. De zacht-rode zijden rand onder de melkglazen ballon zeefde het licht en gaf het een intieme glans. Er was geen ander geluid dan de afgemeten tik van de grote hangklok en zo nu en dan een zacht geluid van de kachel. Dat moe der het nu ineens weet, dacht Mary. "Zo gauw al, kind!" Moeder vroeg het niet. Zij zag de jongen duide lijk: zijn gezicht, zijn correcte manier van doen. "Heb je beloofd ergens te komen?" Mary knikte. Duidelijk voelde ze, dat deze manier van kennismaking moeder niet beviel. Toch was dit de manier van Vorma en van deze tijd. Moeder kwam uit zo'n geheel andere kring, uit zo'n andere wereld. Ze vreesde, dat moe zou zeggen: "Laat hem dan hier komen; zo hoort het!" Hoe zou Jack dat opvatten? "Ik moet nu gaan, moe der!" Ze keek op de klok. "Als je het beloofd hebt, ja! Maar dan moetje aan die jongen vertel len, wat wij hier aangevoeld hebben, wij samen. En dan moet je zeg gen, datje niet langer dan een kwartier bij hem blijft. WijMoeder zweeg. Was het haar bedoeling te zeggen: wij zijn anders? Wij behandelen deze zaak op een hoger niveau? Mary begreep haar. "Het is de gewoonte, hier, moe!" "Goed, kind, maar wij komen niet van hier". Toen liet ze haar doch ter gaan en alleen in de kamer achtergebleven, kwam er zo maar een heel ander gevoel in haar. Het verrassende van dit met Mary, dat zo'n jongen op het eerste gezicht verliefd was geworden, verdreef het drukkende, dat haar en Henk zo bezwaarde. Het was iets volkomen nieuws in haar leven. Het bepaalde haar er bij, dat haar kinderen 'groot' werden, dat zij nu een nieuwe taak kreeg; haar kinderen te stimuleren om 'dat' hoog en fijn te houden. Kon ze dat? Hier in Vor ma, waar juist dit deel van het leven zo veronzachtzaamd werd? Hoe zou die Jack Quist over deze dingen denken? Een vluchtig pleziertje met de knappe dochter van de dominee? Zo maar, zoals een christen dat doen kan, vouwde ze haar handen, hief het hoofd omhoog: "Help me, Heere!" Niemand, zijzelf ook niet, zou geloven, dat door die paar woorden alles veranderde. En toch werd ze, zonder enige ande re reden, blij. Een licht en zonnig gevoel verdreef de tobberijen. Mary kwam op tijd weer terug. Ze bloosde, maar niet van schaamte. Zo maar. Haai- ogen straalden. Moeder dacht: Welk een wonder: een meisje, een kind, komt in aanraking met de eerste ritseling van de lief de en het straalt, het weerkaatst het ongekende in haar hart. Moeilijk weerhield ze de woorden: wat ben je nu mooi, Mary! Er was iets ver- legens tussen hen, iets, dat ze alleen maar aanvoelde. Mary kwam naar haar toe, gaf haar een zoen. "Praat er nog niet over met vader?" Nee, dat zou Jeanne niet doen. "Maar...?" "Ik heb gezegd, dat ik er over denken wil en dat ik er met u over gepraat heb en dat hij "Hmm?" vroeg Jeanne. "Dat hij er ook goed over denken moest en. Moeder wachtte. Mary zweeg. "Als ik het ook meen", aarzelde ze, dan. "Nou?" "Nou ja", ineens de stem van Mary korter, "dan zal hij, volgens u, direct naar vader moeten gaan!" Moeder schudde haar hoofd. "Kind, zo meen ik het niet. We praten er morgen wel verder over". Ineens lachte Mary zenuwachtig. Het was ook alles zo vreemd. Ze kuste moe en ging naar boven. Wipte even bij vader aan om hem welterusten te zeggen en ging naar haar kamer om te slapen. Ja, om te slapen! (wordt vervolgd) W^^i^SM::s^M^^^^^^Msd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5