SPARTA-turnsters leiden klassement turncompetitie Het kerstmaal 1 ipp in ■■B m ^^^Jg ^^^^IZ H HHI 1 1 1 H 1 1 1 1 ZOO Antwerpen is veel meer dan een beestenboel... 1 1 1 ^^lI H H H ^^^^^^H i H ^^^a^ HHI^I Een priester zingt! Jili«i!lli91*l1IEUliia door de eeuwen heen MGim41 ^B ^P ^H^^^p VRIJDAG 22 DECEMBER 2000 Afgelopen zaterdag was de 2e wedstrijd in de tumcoinpetitie. van rayon Voome-Putten. Deze wedstrijd vond plaats in Hellevoet- sluis. Ook vandaag moesten de instappers ('93- '92) begimien. Zij startten op de lange mat. Deze 8-jarige talentjes lieten prima oefe ning-en zien. Ook op de sprong werden er goede overslagen gemaakt. Op brug werd er nog beter gescoord dan de vorige wedstrijd en op de balk waren er minder valpartijen. Margre was hier wel de topper. De verschillende niveaus waren nu geschei den, zodat er een nieuw klassement was ontstaan. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: INSTAPPERS-niveau 6: 1. Margre Plas 34,50 punten 3. Mirjam Kievit 33,70 punten 5. Eline Starink 31,30 punten Met de punten van de vorige wedstrijd erbij opgeteld, houden Margre en Mirjam een goede kans op een hoge eindklassering. De volgende ronde was voor de jeugd, meisjes geboren in '89 en '88. Hier had Sparta vorige keer veel punten gepakt. Er is wel veel strijd in deze leeftijdsklasse en het niveau was zeer hoog. Denise turnde op mat vele maleq beter dan vorige wedstrijd, alleen maakte ze een val van de balk. Eve- Hen begon haar balkoefening prima, maar wist dat niet de hele oefening vast te hou den. Haar andere 3 toestellen voerde ze pri ma uit. In het hoogste niveau voor de jeugd turnde Chantal v/d Klooster. Haar matoef ening zag er prima uit. De paardsprong waar ze vrese lijk tegenop zag, ging ook goed. Op de brug maakte ze 2 grote fouten, maar haar balkoe fening maakte dat weer helemaal goed. Zij staat nu op de Ie plaats in het klassement. De uitslag: JEUGD: LOS 4 sprong brug balk lange mat totaal 2. Eveüenv/dDoel 9.00 9.15 8.05 9.20 35.40 10. Denise KM 8.60 6.95 7.95 7.70 31.20 JEUGD:L0S3 1. Chantal v/d Klooster 8.70 8.60 9.25 9.25 35.80 In de andere baan waren de pupillen gestart. Bij de pupillen I turnde Inge Slockers en een jaartje ouder is Joy Kreeft. Hoewel Inge nog maar 8 jaar is liet zij zien dat ze zeker bij de pupillen hoort. Op brug turnde ze vrijwel perfect en scoorde daar 9,1 pnt. Zij won het dag-klassement dan ook. Joy turn de een prima matoefening en wist beslag te leggen op de 2e plaats vandaag. Beide turn sters doen nog volop mee in de strijd om het kampioenschap. *Pupillenn:L0S4 sprong brug balk lange mat totaal 2. Joy Kreeft 8.90 7.40 7.00 9.10 32.40 *PupillenI:L0S6 1. Inge Slockers 8.10 9.10 6.30 8.80 32.30 De laatste ronde voor vandaag. Er moesten nog 5 junioren van Sparta turnen. Na de vorige wedstrijd stonden deze turnsters op de plaatsen 1 t/m 3 in niveau 2 en 4. In LOS 4 was het aan Marijke de Vries, Helen Phylipsen en Christa Korthals om hun kunnen te tonen. En dat deden ze. Marijke wist net als vorige keer de Ie plaats te pakken, zij wordt op de voet gevolgd door Christa die maar 0,05 pnt op haar ach ter-staat. In het hoogste niveau bij de junioren turn den Stephanie BQink en Mirjam 't Manne tje. Beide 14-jarigen deden het goed. Mir jam turnt vooral sterk op sprong en brug, zij is een echte krachttumster. Stephanie turnt zeer elegant en het is een genoegen om naar te kijken. Op lange mat wist zij de perfecte 10 te scoren. Stephanie won ook vandaag. Haar voorsprong is na 2 wedstrijden zo groot, dat het kampioenschap haar bijna niet meer kan ontgaan. Jmioren-LOS 4 sprong brug balk lange mattotaal 1. Marijke de Vries 9,10 8,10 8,10 9,60 34,90 2. Christa Korthals 9,00 6,85 9,20 9,80 34,85 8. Helen Phylipsen 8,80 7,10 6,20 9,60 31,70 *Junioren-WS 2 1. Stephanie KM 8,40 9,25 7,80 10,00 35,45 5.Mirjam'tMannetje8,30 8,20 5,10 9,15 30,75 Vol spanning kijken we uit naar de laatste competitiewedstrijd. Die vindt plaats op zaterdag 13 januari in Spijkenisse. Vele eeuwen geleden vierden de Germanen in de donkere wintermaanden het zonnewen de feest. Hierbij werden wilde zwijnen geofferd, waarbij de beste stukken van het zwijn voor de goden bestemd waren en men de rest zelf opat. Om de boze geesten, die in het duister van de nacht vrij spel hadden, te verjagen werd bij deze feesten veel licht en lawaai gemaakt. Huis en stallen werden goed afgesloten, licht en vuur werden ont stoken en de lange nacht werd doorgebracht met eten, drinken en muziek maken. Na de komst van de Romeinen drong het christendom in Noord-Europa door en werd het heidense zonnewendefeest gekerstend. De traditionele festiviteiten werden nu gehouden ter herdenking van de geboorte van Christus. Volgens de Romeinse gewoonte werd het kerstfeest gevierd op 25 december. Vele oude gebruiken zijn nog temg te vinden. Zo is het in Noorwegen gebruikelijk om een varkenskop op tafel te brengen. Ook in Enge land werd een varkenskop gebruikt. Deze werd dan met een citroen in de bek op een zil veren schaal binnengedragen. In Nederland en België prijkte tegen Kerstmis in de etala ges van slagerswinkels een varkenskop met een citroen of sinaasappel in de bek. In oostelijke landen was de gans een echt kerstgerecht, net als in Nederland. Wie geen gans betalen kon, kocht een lootje waarop een gans gewonnen kon worden. Tegen woordig vindt menigeen een gans een te kostbaar en te machtig gerecht, vooral voor kleine gezinnen. Voor het hoofdgerecht kiest men dan ook hever kip, haas, konijn of kalkoen. Naast wild en gevogelte is er vooral ook bij de slager een grote keus aan vlees, waarmee naar wens eenvoudige of wat ingewikkelde re gerechten, dure en minder dure gerechten voor een feestelijke maaltijd bereid kunnen worden. Denk bijvoorbeeld eens aan een lekker ribstuk, waarbij een rijke variatie aan sauzen te geven is, een stuk kalfsfricandeau met een saus van sjalotjes en room (Blan- quette de Veau), een biefstuk, rijkeUjk bes trooid met grof gemalen peper (Steak au Poivre), een runder- of varkensrollade en zo zijn er nog heel veel dingen meer die met een mooi stuk vlees gedaan kunnen worden. M Een puzzelhoek waaraan zowel kinderen als volwasse nen kunnen meedoen én waarmee een prijs kan worden gewonnen. Éénmaal in de twee weken treft u 'Puzzelt u mee?' in de vrijdageditie van Eilanden Nieuws aan en iedere keer kunt u met uw goede oplossing een tegoed bon winnen van f25. Die wordt beschikbaar gesteld door Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommels- dijk en kan aldaar worden besteed. Zend u uw oplossing uiterlijk één week na verschijnen naar: Eilanden Nieuws, 'Puzzelt u mee?'. Postbus 8, 3240 AA Middel- harnis. Per puzzel wordt uit de goede inzendingen een winnaar getrokken, die de gewonnen prijs krijgt toege zonden. Bij elke nieuwe puzzel zal de oplossing van de voorgaande worden gegeven. Puzzelt u mee? KERSTPUZZEL In deze kersteditie even een andere puzzel, best een pittige overi gens. We nemen een sprong vanaf de bijbelboeken van Mozes naar het Kerstevangelie. Deze keer moeten (delen van) bijbelteksten worden aangevuld, die in drie verschillende bijbelboeken gevon den kunnen worden. Als de letters uit de verticale balk op de aan gegeven plaats in de horizontale balk onderaan de puzzel worden gezet, vormen deze een gedeelte van een bijbeltekst. 1en noemden hetnaar den naam zijns vaders. 2. Verwachtende deIsraels, en de Heihge Geest was op hem. 3. wien ik niet waardig ben, dat ik Zijnzou ontbinden. 4. Een stem is in .gehoord, geklag, geween en veel gekerm. 5. en heeft eenons opgericht,in het huis van David, Zijn knecht. 6. ziet, enige wijzen van het Oosten zijn teaangekomen. 7. En na die dagen werd Eüzabet, zijn vrouw, bevrucht en zij verborg zich maanden, zeggende; 8. En zij kwamen meten vonden Maria en Jozef, en het Kindeken Ug- gende in de kribbe. 9. Maar als hij hoorde, dat in Judea koning was, in de plaats van zijn vader Herodes, vreesde hij daarheen te gaan. Deze eerste beschrijving geschied de als over Syrië stadhouder was. En Maria opgestaan zijnde in die zelfde dagen, reisde met haast naar hetin een stad" van Juda. brachten zij Hem te Jeruzalem, opdat zij Hem den Heere 10. 11. 12 ^e prijswinnaar van de vorige puzzejj^. A. de Boer.va„ tenten wHoveIinckIaan4 ^351 TL Leek Oplossingen vorige puzzel ^r^»^. Havik, Gier, Struis 13. Deze dingen zijn geschied in over de Jordaan, waar Johannus was dopende. 14. Zo heeft het mij ook goed gedacht, hebbende alles van voren aan naarstiglijk onderzocht, vervolgens aan u te schrijven, voortreffelijke 15. En er was Anna, een profetesse, een dochter van 16. was een zeker priester, met name Zacharias, van de dagorde van.... 17. Sta op en neem tot u het Kindeken en Zijn moeder, en vlied in 18. En opdat zij offerande gaven, naar hetgeen in de wet des Hee- ren gezegd is, een paar of twee jonge duiven. 19. En van .aan was er met den engel een menigte des hemelsen heirlegers. 20. Hij heeft een krachtig werk gedaan door Zijn arm; Hij heeft verstrooid dein de gedachten huimer harten. 1 2 3 _9 8 12 15 4 5 6 18 16 7 8 9 10 3 14 10 20 11 1 12 5 13 ^ff 7 14 •15 fl 6 11 16 ^^^^^H 13 17 17 18 19 19 ^H H 2 20 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 door John de Rijke U kunt er beter niet naar toe gaan als het regent, hoewel de ZOO in Antwer pen u in dat geval toch voldoende onderdalc biedt. De tuin van de in 1843 gestichte Koninklijlie Maat schappij voor Dierkunde, die tegen woordig ook het fraaie Dierenpark Planckendael in Mechelen onder haar hoede heeft, is evenwel zo fijn om in te wandelen dat het gewoon erg jammer zou zijn als u zich zou moeten beper ken tot het alleen bekijken van de ver schillende binnenverblijven van de vele exotische dieren. .i;>ki-:,i!j so n.; .- Nu zijn de meeste dierentuinen mooi en inte ressant, zeker voor kinderen, maar qua vege tatie spant ZOO ANTWERPEN de kroon. Niet voor niets worden in de eigen seires tienduizenden bloemen en planten gekweekt om het hele jaar door de tuin te versieren. Permanent een lust voor het oog voor ieder een die er mee geconfronteerd wordt en uniek als het gaat om de combinatie van dier-en-tuin. Want juist dat maakt het bui- tengebeuren van de ZOO aan het Koningin Astridplein (direct naast het monumentale station) zo bijzonder. Uitnodigend en rustge vend van opzet; ideaal dus voor mensen die het jachtig leventje van alledag even willen ontvluchten. Daarenboven uitstekend toe gankelijk voor de mindervaliden, die desge wenst gedurende hun bezoek aan de tuin gra tis over een rolstoel kunnen beschikken. Na de koffie... Om er te komen moet u de afslag 'Centrum' nemen en de borden 'Centraal Station' vol gen. Parkeren in het centrum van de Schel- destad is overigens geen enkel probleem, mits u de auto in een van de nabijgelegen parkeergarages neerzet. U kunt dan met een gerust hart eventjes gaan winkelen op de Meir, een kopje koffie drinken op De Key- serlei of zo u wilt het cosmopolitisch Ant werpen verkennen. Door de eeuwen heen een smeltkroes van culturen, waarvan u als bezoeker volop kunt profiteren. Want net als haar beroemde diamanten schittert de metro pool in vele facetten. Duizend jaar architec tuur, vijf eeuwen muziek en niet te vergeten de kunst. Immers, Antwerpen is ook Rubens, Breugel, Van Dijck en Plantijn. Musea, gale ries, theaters en honderden cafeetjes. Het kan niet op, evenmin als de lekkere Ant werpse handjes' van de bakker en de niet te evenaren pralines Maar om van dat alles zoveel mogelijk te genieten en ook nog eens kennis te maken met de verfijnde, lees: bourgondische eetge neugten van de 'Sinjoren', zou het wellicht toch beter zijn als u eerst - na de koffie - de ZOO opzoekt met de belofte aan uzelf het hartveroverend gezellige Antwerpen niet te laten voor wat het is, maar er heel gauw terug te komen. Kweekprogramma's ZOO Antwerpen mag dan in rangorde de 8e oudste ter wereld zijn, van-daag-de-dag kun nen dierentuinen bepaald niet worden verge leken met de dierencollecties uit de 19e eeuw. Integendeel, het zijn eerder nood zakelijke centra voor het behoud van de diverse, door stroperij, milieuverontreini ging of ontbossing bedreigde, diersoorten. De opzet is dan ook om, buiten de natuurlij ke biotoop, door middel van zorgvuldig door wetenschappers begeleide kweekprogram ma's steeds een voldoende grote populatie in stand te houden. Vandaar dat gedragsspecia listen zich intensief bezighouden met het observeren van de dieren. De bedoeling is om uiteindelijk een zodanige leefomgeving te creëren dat de dieren er zich op een natuurlijke wijze in zullen gedragen. En dat hun inspanningen resultaat hebben is weer af te leiden uit gebeurtenissen die écht bijzon der genoemd mogen worden. Zo hebben ma en pa Kroeskop-pelikaan, in het wild sterk bedreigde dieren, voor de eerste keer in de geschiedenis van de Antwerpse ZOO zelf hun eigen jong grootgebracht. Spectaculair was trouwens ook de geboorte van een ge oorde gier die, eenmaal volwassen, op een vleugelspanwijdte kan bogen van liefst 2,8 meter. Het zijn slechts een paar voorvallen, maar ze illustreren wel hoe zeer men bij alles wat in de tuin gebeurt betrokken is en wat er gedaan wordt om geïnteresseerde bezoekers van een en ander op de hoogte te houden. Om precies te zijn: in het frequent verschij nende Magazine 'ZOO', waarin ook de wetenswaardigheden staan met betrekking tot andere dierenparken in de directe omge ving. Achter glas Het dolfinarium, onderkomen voor de Cali- fomische zeeleeuweri, is totaal vemieuwd en aangepast voor de regelmatig boven en onder water op te voeren shows die dus inderdaad van achter glas ook ènder de wa terspiegel goed te zien zijn. De eveneens •nieuwe en beter gekozen naam 'Aquaforum' laat in dat verband aan duidelijkheid niets te wensen over. Behalve dat het decor verwijst naai' de kusten waar Japanse en Equatoriaans Califomische zeeleeuwen leven, biedt het in het grote bassin aangebrachte platform alle ruimte om u te attenderen op de markante persoonlijkheden en eigenaardigheden van deze erg luidruchtige, in hoge mate acroba tisch ingestelde dieren. In het aan de overzijde gesitueerde zelfbe dieningsrestaurant 'Flamingo' (dat onlangs het begeerde OK Hygiëne kwaliteitslabel kreeg toegekend) kunt u weer op adem komen om u vervolgens in het Vogelgebouw te verwonderen over de schier ontelbare, kleurrijke vogelsoorten die de ZOO rijk is. Kongopapegaaien, Soldatenara's, de zeer zeldzame Violetoorkolibrie en last not least de mooie Equadoramazones en de als 't ware zeegroene Blauwkopara's in de buitenvoliè res. Met kop en nek Goed beschouwd wacht u in de Antwerpse ZOO de ene verrassing na de andere. Van zelfsprekend de elkaar alsmaar achterna zit tende apen die zich niets aantrekken van alle belangstelling voor hun uitzonderlijk ge drag. De toch altijd ontzag inboezemende leeuwen en tijgers en de niet minder gevaar lijke, maar bij kinderen eenmaal tot de ver beelding sprekende ijsberen. Dichtbij, in het 'Nocturama', ziet u de dieren van de nacht met hun grote ogen en oren waarmee ze in het schemer-duister een prooi op afstand kunnen waarnemen. Iets verderop - in de Egyptische Tempel - behalve breedlipneus- hooms vijf kolossen van olifanten, benevens een stel met kop en nek boven alles uitste kende giraffen die bij onderlinge twisten hun kop als slingerhamer blijken te gebruiken. Waaruit volgt dat elk dier bij de geboorte een geheel eigen manier van verdedigen heeft meegekregen. Of ze staan almaar op de uitkijk om alarm te slaan, zoals de leuke Stokstaartjes. Samengevat kun je zeggen: in ZOO Antwerpen kom je ogen te kort! A propos, u kunt aan de kassa met Neder lands (papier)geld betalen of uw ticket bestellen bij de ANWB. Eventueel een dag tochtkaartje bij de Nederlandse Spoorwe gen. (Rail Idee). KÜnkeriandscwcg 9, Nieuv/e Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 Een priester zingt, hij moet zijn lofzang kwijt. Hij zingt van licht en heil, van Gods barmhartigheid, Van Hém, Die uit de hemel komt als Redder in de nood, de mensen ziet in schaduw van de dood. Een priester zingt, ziet in profetisch licht een volk dat weer zijn schreden op de weg van vrede richt. Een volk dat buigt voor Hém, die aan Gods recht voldoet, Die vrede heeft gemaakt, verlossing door Zijn bloed. Een priester zingt, zingt van de zaligheid. Hij ziet Gods Zoon, de opgestane Zonne der gerechtigheid, Die omziet naar Zijn zondig volk en steeds hen blijft beschijnen. Een priester zingt van eeuwig vredelicht dat nooit meer zal verdwijnen. u^e- 1 1 ^m ^w fm Permanente belangstelling ook voor de grappige Humboldtpinguins in hun nieuwe verblijf (foto: Rob Daolaard/IZP) Op verschillende plaatsen in de tuin staan indrukwekkende florale objecten, die naargelang het seizoen van vorm, kleur en begroeiing veranderen (foio: Rob Dookmrd/iZP)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 41