Maria Recycling van drankenkartons levert veel nieuwe producten üeliööant Lw MARKT KOOL Van Harberden W. J. de Wit Jaap Nagtegaal goede Kerstdagen gelukkig nieuwjaar M. Mijnders Zn. b.v. Ph. Melissant EIIMfDEri-rUEUWS Loonbedrijf Hans Vogelaar A. Troost-van der Spaan en een Gelukkig Nieuwjaar Fam. D. Breen Mechanisatiebedrijf A. van der Mast 17T7T® Interieurverzorging goede ^Kerstdagen voorspoedig 2001 Wij wensen u Prettige feestdagen en een voorspoedïg 2001 Voorstraat 21, 3248 BL Melissant - Tel/fax (0187) 6014 28 en medewerksters wensen u Prettige Kerstdagen Prettige Kerstdagen getuf^kig nieuwjaar Prettige Kerstdagen gelukkig nieuwjaar Tretüge^ %er&tda^£ny Qehikki^'Nieimiaar Bakkerij gezegende Kerstdagen voorspoedig 2001 Wij wensen u goede ^Kerstdagen en een voorspoedig 2001 toe. fam. W. J. de Wit een getufte Kerst gezegend nieuwjaar toegewenst PAGINA 34 VRIJDAG 22 DECEMBER 2000 In het gebeuren rond de geboorte van de Heere Jezus Christus, treffen wij ook de Wijzen uit het Oosten aan. Opmerkelijk dat juist de Evangelist Mattheus, die toch zijn Evangelie vooral voor Christenen uit de Joden schreef, van de komst van deze heide nen melding maakt. Opmerkelijk ook het feit zelf: reeds spoedig nadat het Kind geboren is, komen heidenen uit een ver land om de geboren Koning der Joden te aanbidden en geschenken aan te bieden. Aanvankelijke vervulling van meer dan één profetie, zoals o.a. Jesaja 60:6 en Psalm 72:10. De psalm waarin we berijmd zingen: "Ja, elk der vorsten zal zich buigen. En vallen voor Hem neer. Al 't heidendom Zijn lof getuigen, Dienstvaardig tot Zijn eer". Wijzen uit het Oosten De Roomse Kerk heeft van de wijzen 'koningen' gemaakt. Ze viert op 6 januari het feest van Driekoningen, o.a. met verwij zing naar Psalm 72:10, waarin wordt gespro ken over de koningen van Tarsen en van Scheba en Seba, die geschenken aanbieden en vereringen toevoeren. De Heilige Schrift houdt het bij wijzen. En is in haar mededelingen over hen zeer sober: 'Wijzen uit het Oosten zijn te Jeruza lem aangekomen'. Duidelijk is... zij kwa men uit het Oosten. Ze kwamen waarschijn lijk uit Perzië. Hoeveel wijzen zijn er geweest? Mattheus noemt geen aantal. De latere volksoverlevering geeft grotere en kleinere getallen op: van twee tot twaalf. Meestal wordt aangenomen, dat er drie zijn geweest. Waarschijnlijk op grond van het drietal geschenken dat de wijzen aanboden. Zelfs weet men hun namen te noemen. De ene heette Melchior, een Semiet. De tweede, Caspar, vertegenwoordigde, zei men, de niet Semietische blanken en Balthazar was een neger. Wat was het beroep van de wijzen? Het waren natuurkundigen, die zich in het bij zonder met sterrenkunde bezig hielden. Ster renkundigen dus. In aloude tijden meende men, dat bijzondere gebeurtenissen op aarde konden worden afgelezen uit de stand van de sterren. Neen.het was geen 'waarzeggerij' die, uit wat 'in de sterren geschreven staat', de mensen hun toekomst voorspelden, een bezigheid, die in onze 'verlichte' eeuw, zijn tienduizenden verslaat. Het waren achtbare mannen van wetenschap, die 'magiërs' of 'wijzen' werden genoemd. De ster Als op zekere nacht deze sterrenkundigen de hemel afzoeken, trekt een ongewone lucht- verschijning hun bijzondere aandacht. Zij zien een ster van meer dan gewone afmeting en straling. Is het een komeet? Na uitvoerige observatie komen de magiërs tot de conclusie: 'het is de ster, die de geboorte van de Koning der Joden aanduidt' Welke ster ging hun op? Daarover is veel gegist en zijn veel vermoe dens uitgesproken en berekeningen ge maakt. Men heeft er zelfs de sterrentafels van de oude Chinezen bij gehaald. Kepler, een beroemde Duitse sterrenkundige (1571- 1630), dacht dat het hier ging om een con- juctie (samenvoeging) van Jupiter en Satur- nus. Anderen hebben de ster vereenzelvigd met de komeet van Halley of dachten aan een nieuwe ster. Men is er niet uitgekomen. Het meest waarschijnlijke is, dat het in Mat theus 2 gaat om een geheel wonderbaar ver schijnsel, dat niet kan worden ondergebracht in de vaste wetten van een natuurlijk hemel- verschijnsel. Ook de kanttekening op de Sta tenvertaling wijst in die richting. Zij zegt, dat deze ster: 'geen gewone ster des hemels geweest is, maar een bijzonder geschapen licht, gelijk de vuurkolom was, die de kinde ren Israels door de woestijn leidde'. En daCosta zegt in zijn: 'Bijbellezingen' er over: 'De ster was geen gewone ster, maar een buitengewone, een vonk uit de schechi- na, een sprank van de ongeschapen heerlijk heid Gods, die verscheen en verdween en zich laag in de dampkring tot geleidster nederliet' Maar... hoe konden de wijzen bij het zien van deze ster haar herkennen als die van de koning der Joden? Wat wist men in het ver re Perzië reeds van te voren af van een koning der Joden, die in Palestina als Ver losser werd verwacht? Ook daar heeft men een verklaring voor gezocht. Zo heeft men verondersteld, dat men daar de Messiaanse voorspellingen van Daniël heeft doorgege ven van geslacht op geslacht. Wellicht heb ben ze ook iets geweten van de wijdverbrei de mening, in vele heidenlanden, dat in Judea een machtige koning zou opstaan. Ook kunnen zij van de Joden, die in de vers- trooing leefden, hebben gehoord welke ver wachtingen onder het Joodse volk leefden. Zeker is, dat in Oosterse landen als Perzië en Medië Joden woonden. Dat ze daar zelfs een plaats van betekenis innamen. Zo kan de verwachting van een komende Koning der Joden ook in de kringen van de Oosterse sterrenkundigen zijn doorgedrongen. Het zijn veronderstellingen die onzeker zijn. Zeker is, dat een ster naar Goddelijk bestel het onbedriegelijke teken werd voor de wij zen, dat de Messias was gekomen. Het bracht hen ertoe, om de lange en moeilijke weg te gaan van het Oosten naar het Westen, dat is naar Jeruzalem. In Jeruzalem De wijzen verzamelen hun schatten en wat ze voor onderweg nodig hebben, zadelen hun kamelen en vertrekken. Hen wacht een lange weg, vol beproevingen. Ze zijn gegaan dwars door de wildernis, moeilijkheden en gevaren trotserend. Tot ze Jeruzalem berei ken. Waar anders zouden zij een Konings kind moeten zoeken? Maar wat een teleurstelling! Als zij informe ren waar zij de geboren koning kunnen vin den, is er alleen verbazing. Niemand weet er iets van af. 'Koning der Joden'dat is He rodes. Wel ziekelijk en oud, maar niet van zins om voor een eventuele mededinger opzij te gaan. Herodes, de wrede, de meer voudige moordenaar. Had hij niet om poli tieke redenen zijn eigen vrouw en twee van zijn zonen gedood? Een tijdgenoot van deze Herodes oordeelde over hem: 'Hij stal zijn troon als een vos; hij regeerde als een tijger en hij stierf als een hond' De komst van het vreemde gezelschap bracht Jeruzalem in opschudding! Het gonst van de geruchten. Ook Herodes hoort er van. Hij 'werd ontroerd en geheel Jeruzalem met hem' (Mattheus 2:3b). Hij ontbiedt de Overpriesters en Schriftge leerden met spoed ten paleize. Hij vermoedt namelijk, dat met het geboren Kind, de door de Joden verwachten Messias wordt be doeld. Hij wil weten waar die Messias zou geboren worden. En daarvoor moet hij bij de mannen van het vak, de theologen in Israël zijn. Want die kennen de letter van het Oude-Testament op hun duimpje. Wil de koning weten waar de Christus geboren zal worden? Wel, dat is na te lezen bij de profeet Micha (5:1). 'En gij Bethlehem Éfratha, zijt gij klein om te wezen onder de duizenden van Juda, uit u zal Mij voortkomen, die een Heerser zal zijn in Israël. Aangrijpend is, dat deze geestelijke leidslie- den wél weten waar Jezus geboren is, maar dat ze zelf niet meegaan naar Bethlehem. De interesse ontbreekt om nader onderzoek te doen in een plaats, die maar 2 uur is verwij derd van Jeruzalem. 'Het verlangen van de wijzen vindt in hun versteende ziel niet de minste weerklank'. Vreselijk... hun kennis van de Schrift is enkel hersenwerk. Het hart blijft er buiten. Ze zijn dode wegwijzers. Naar Bethlehem Herodes weet genoeg. Bethlehem dus. Met list zal hij het Kind uit de weg ruimen. En de wijzen zullen hem daarbij helpen. In het geheim verzoekt hij hen, bij hem te komen. Minzaam ondervraagt hij de wijzen op wel ke tijd en in welke plaats de ster verschenen was. Dan zegt hij: 'Ga naar Bethlehem, en kom dan bij mij terug met nadere gegevens. Ik wil dat Kind ook aanbidden'. Veinzerij in de hoogste graad... huichelen in de gods dienst uit eigenbelang. Als de wijzen zich opmaken om naar Beth lehem te gaan, is er verwondering en blijd schap. Verwondering... want niemand in Jeruzalem gaat met hen mee. Blijdschap... want de ster, die zij in het Oosten gezien hadden, staat weer te stralen en gaat voor hen uit. Hun geloof wordt er door bevestigd. God laat de ster weer lichten om hen te ver zekeren, dat ze op de goede weg zijn. Zo komen ze aan in Bethlehem. Aanbidding In Bethlehem is alles anders dan ze ge droomd hadden. Er is geen paleis met pracht en praal. Wel hebben Jozef en zijn gezin de grot van de geboorte verlaten en hebben ze onderdak gevonden in een huis, misschien van een van de herders. Maar dat huis is armoedig en armoedig zijn de omstandighe den. Ze vinden een eenvoudige moeder en een arm kind in doeken gewonden. Hemelse majesteit straalt er niet van af. Maar hun ogen mogen door de nederige uit wendige verschijning heenzien en aanschou wen het Woord, de grote Gave van God. En diep buigend met het aangezicht naar de aar de, hebben zij het Kind aangebeden, hun schatten ontsloten en Hem geschenken aan geboden: goud, wierook en mirre. Het kost baarste wat ze bezitten leggen ze voor Hem neer. 'De kostelijkste dingen, die in hun land gevonden werden' (kanttekening). De eerste hulde uit de heidenwereld. Gaven die dank baar werden aanvaard. Die in hun armoedige omstandigheden zeer welkom waren, mede met het oog op de aanstaande vlucht naar Egypte. Al spoedig gaan de wijzen terug naar hun land. En Herodes wordt uitgeschakeld. Zijn boze opzet mislukt. God waakt over Zijn Kind. Door God in een droom gewaarschuwd niet naar Herodes terug te gaan, vertrekken zij via een andere weg, die Jeruzalem en Jericho niet aandeed. Zo onverwacht de wijzen kwa men, zo onverwacht zijn zij verdwenen en horen we niet meer van hen. Maar.zij heb ben het teken verstaan! "Het teken hadden zij verstaan: Zijn ster stond schitterend te stralen; Zij zijn de lange weg gegaan, door woeste paden en door dalen. Zij kwamen in de hoofdstad aan en gingen van het heil verhalen: Het teken hadden zij verstaan. Zijn ster stond schitterend te stralen. Jeruzalem was zeer ontdaan, en ieder zweeg in alle talen, Want niemand had de ster zien staan, die opviel door haar helder stralen. De wijzen hadden het verstaan (Marinus Nijsse) B. H.H. Wat gaat er door Maria heen, als zij Augustusboodschap leest? Het moet voor haar toch wel héél moeilijk zijn geweest. Naar Bethlehem, kan zij dit nog wel wagen? Haar lichaam is zo zwaar, bestormen haar geen vragen? Vier dagen duurt de reis, de tocht is lang en zwaar. Zij draagt het Goddelijk Kind, maar Jozef is bij haar. En God gaat met haar mee. Hij is er elke morgen. Maria geeft aan Hém haar onbegrepen zorgen. Geen plaats in Bethlehem, 't is of de wereld spot. Ziet men dan niet haar nood...? Daar is een stal, een grot; Maria legt zich neer, de stad is vol gedruis; aan armen, zoals zij, geeft men toch niet zijn huis? "Ik ben geheel tot Uw beschikking, Heer'", Haar hart wordt licht, ze hoort de engel weer: "Vrees niet Maria, Gód is met u. Hij zal steunen, sterken. Vertrouw op Hém, gij zult Zijn bijstand merken". De nacht valt over Bethlehem, een nacht als nooit tevoren, de hemel opent zich, daar ruisen engelenkoren! Gods Zoon op aard', nee, wij begrijpen 't niet, maar jubelen mee met 't heerlijk engelenlied. Drankenkartons zijn zeer geschikt voor lierverwerking! Dit, omdat de vezels waaruit ze bestaan nog maar één keer zijn gebruikt De vezels zijn nog lang en daar om zijn ze nog sterk. Het karton van gebruikte drankkartons is voor papierfa brieken gelijkwaardig en toch goedkoper dan nieuwe papiervezels. Dit maakt dran kenkartons tot een waardevolle grondstof voor hergebruik. De Stichting HEDRA, die het hergebruik van allerlei drankver pakkingen stimuleert, vindt u op het vol gende adres: Postbus 23245, 3001 KE Rotterdam. Retourette Zou u ook wel eens een kijkje willen nemen in de bedrijven waar men zich bezighoudt met het hergebruik van restmaterialen? Vraagt u zich ook wel eens af, hoe men in de recycling te werk gaat met de spullen die wij bijvoorbeeld bij de Retourette aanleveren. Want dat al deze restafvalproducten gega randeerd een goede bestenmiing krijgen, wist u al. De Gemeente Oostflakkee staat daar garant voor. In Blikveld, het informa tiebulletin van De Retourette, lezen we meer over de herverwerking van drankpakken. Polyethyleen en aluminium In de herverwerkinginstallatie worden de balen drankenkartons eerst geshredderd en vervolgens met water vermengd. Het effect van dit proces is dat de papiervezels opzwel len en zich scheiden van de polyethyleen en aluminiumlaagjes. De pulp die ontstaat wordt vervolgens gefilterd waardoor de polyethyleen en de aluminium deeltjes ach- terblijven.De papiervezelpulp is nu geschikt voor herverwerking tot diverse producten, zoals bijvoorbeeld spoelen en kartonnen ker nen voor industrieel gebruik, toiletpapier, eierdozen, enveloppen, karton, etc. De overi gebleven polyethyleen en de aluminiumT deeltjes worden ook weer gebruikt. Het polyethyleen bijvoorbeeld als grondstof voor nieuwe kunststof producten of als ener-: giebron voor de herverwerkinginstallatie en het aluminium als grondstof voor nieuwe aluminium producten of als katalysator in de cementindustrie. Een andere mogelijkheid van herverwerken is om de drankenkartons te versnipperen en de snippers onder hoge druk tot platen te persen. Deze platen kun: nen worden gebruikt voor de productie vaii meubels, vloerplaten en diverse gebruiks voorwerpen. Het recyclen van drankenkartons bespaart energie en grondstoffen. De gebruikte methoden zijn milieuverantwoord en dé eindproducten zijn op hun beurt opnieuw recyclebaar! Massaal Diverse mensen weten intussen de weg naar de Retourette te vinden. Niet alleen met drankenkartons, maar ook voor blik, glas, oud papier, kleding, en plastic wasmiddelen flacons. Dit levert een aanzienlijke milieu besparing op. Op microniveau uiteraard. Maar u weet het; wie het kleine niet eert... En alles beetjes helpen. Gouden tip Misschien voelt u er wel iets voor, om op deze manier mee te werken aan een schoner milieu. En wie weet, misschien verzamelen uw biiren al lang dranker^kartons voor her gebruik. Organiseer (bijv. als straat of als wijk) een inzamelpunt, zodat (evt. op toer beurt) de pakken in één keer kunnen worden ingeleverd bij de Retourette. Dat scheelt natuurlijk heel wat ritjes naar Oude Tonge én aanzienlijk wat ruimte in uw vuilcontai ner! sh'te bakken Voorstraat 15 - 3248 BL Melissant Tel. (0187)60 12 26 en inedewerk(st)ers wensen u en een wenst familie, vrienden en clientèle en een Nieuweweg 6 MELISSANT Oosterweg 1 3248 LJ MELISSANT Tel. (0187)60 37 73 Taxibedrijf wenst familie, vrienden en clientèle IPrettige Kerstdagen en een gelukkig ïlieuwjaar lep 3, 3248 XH Melissant Transportbedrijf wenst alle clientèle, familie en bekenden en een Nieuweweg 31, telefoon (0187) 601409 MELISSANT .•v iM' en een Familie V. d. Mast wenst familie, vrienden en bekenden en een Binnenweg 36, MELISSANT Telefoon (0187) 60 19 00 wenst klanten, vrienden en bekenden en een Julianaweg 49 MELISSANT dankt alle cliënten voor de goede samenwerking in het afgelopen jaar. Familie, vrienden en kennissen en een Secr. Rooystraat 3 MELISSANT Administratief<antoor wenst clientèle, familie, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Ons kantoor is gesloten van 22 december t/m 3 januari 3248 AS Melissant, Marijkelaan 27 ill kl kiM w w fP w w 9 Struijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 34