Historisch hoekje d Wijziging energieprijzen per 1 januari 2001. Positie vrouw bij financieel advies onderbelicht De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' 1 ENECO Kerstfeest De web-arts Werkelijk helpen £f^HttAri(4«tïRB^ WÊBÊÊIÊÊÊÊ (25) Voordat Maatje Zaaijer haar intre de doet in het verhaal over het huis op de Heul, kijken we nog even naar het levenswerk van haar man Cor nells van der Valk en naar diens baas Mr. Maarten van der Goes, de ambachtsheer van Dirksland. Weg naar het Sas Toen Comelis van der Valk 3 zijn vader als schout opvolgde gaf hij Dirksland een nieuwe economische impuls door de haven op te knappen. Hij reisde naar Den Haag en andere plaatsen om de Dirksland- se belangen te bepleiten. Hij verhoogde de dorpsbelastingen en leende kapitaal van de famiUe Van der Goes en van de ambachtsheer van Herkingen voor herstel van de Dirkslandse haven. Bedroegen de uitgaven van het dorp over 1784 tot en Mr. Maarten van der Goes, ambachtsheer van Dirksland met 1787 ongeveer 5000,- per jaar, in 1788 was dat circa 23.000,-. In 1789 waren de uitgaven minimaal, maar in 1790 gaf de dorpsrekening de financiële krachtsinspanning voor het Dirkslandse Sas te zien. Het uitgavenniveau evenaarde dat van 1788. De realisering van het Sas is te beschou wen als topprestatie van Comehs van der Valk. Zonder het vertrouwen en de mede werking van zijn baas, de ambachtsheer van Dirksland, had Comelis dit huzaren stukje niet kunnen leveren. Veel tijd om bij dit succes stil te staan had hij niet. Met de aanleg van de sluis diende het volgen de project zich aan: de weg van Dirksland naar het Sas. Als hij van zijn huis over de Molendijk richting Sas ging, moest Cor- neUs constateren dat achter de korenmo len 'Het Fortuin' de begaanbaarheid van de weg op de kruin van de Havendijk ongeveer ophield bij de Dirkslandse sluis van 1672. Voortvarend als hij was, stelde hij na de bouw van de schutsluis alles in het werk om een goede wegverbinding te krijgen tussen Dirksland en het Sas. Historisch traject Op voorspraak van de ambachtsheer werd van de Staten van Holland toestemming verkregen om een rij- en trekpad langs het havenkanaal aan te leggen met gebruik making van grafelijkheidsgronden. Het rij- en trekpad was 2 Voomse roeden breed, ongeveer zeven meter. Op het tra ject kwamen acht los-laad- en wissel- wallen. Van deze acht plaatsen zijn er nog zeven afleesbaar en goed te zien vanaf de Oosthavendijk. Het Sas was tijdens het Franse regiem een belangrijke schakel in de route Parijs-Den Haag vice versa. Via de oversteek van Hellevoetsluis naar het Sas, via het rijpad van het Sas naar Dirks land, over de Geldersedijk naar Herkingen en daar met het Herkingse veer naar Schouwen-Duiveland, kwam men van Den Haag naar het zuiden, In 1814 werd de weg van Dirksland Sas naar Herkingen als rijksweg aangemerkt in die zin, dat hij door de staat zou worden onderhouden. Het was toen nog een eenvoudige klei weg, waarvan slechts enkele delen waren bestraal. Ambachtsheer Van der Goes Ambachtsheer van Dirksland ten tijde van de aanleg van het Sas was Mr. Maarten van der Goes. Maarten van der Goes werd in 1751 in 's- Gravenhage geboren, waar zijn vader bur gemeester was. Hijzelf werd secretaris van deze stad toen hij achttien jaar was. Van 1785-1796 bekleedde hij hoge diplo matieke functies in het buitenland. Hij was lid van de eerste kamer der Staten Generaal. Hij had een goede verstandhou ding met koning Lode- wijk Napole on, naar wie hij zijn zoon Louis Napo leon noemde. In 1763 werd Maarten van der Goes ambachtsheer van Dirks land. Omdat hij toen nog minderjarig was nam zijn vader Adri- aan van der Goes de ambachts- heerlijkheid voor hem waar. h Tijdens zijn verbUjf in het buiten land het Maarten van der Goes zijn zaken waar nemen door zijn vader. Zonder toe stemming van de ambachtsheer kon er niet zo veel gebeuren in Dirksland. Blijken daar van zijn terug te vinden in het familiear chief Van der Goes, dat zich in het Algemeen Rijksarchief bevindt. Het familiearchief Van der Goes bevat onder andere reke ningen van de rentmeesters van Dirks land aan de ambachtshe ren Van der Goes. Helaas ontbreken de rekeningen uit de tijd van Comelis van der Valk. Waarom de rekeningen over een bepaalde periode ontbreken is niet duidelijk. Bazen op afstand Zoals de meeste ambachtsheren van Dirksland regeerden de heren Van der Goes hun ambacht op afstand. Gebraike- lijk was dat ambachtsheren voor hun bes ognes in hun ambacht een huis hadden, het ambachtsherenhuis. Als ze voor zaken of ontspanning hun gebied bezochten ver bleven ze in het ambachtsherenhuis. Een secretaris-rentmeester hield de zaken voor de ambachtsheer bij, want de ambachtshe ren hadden veel rechten die revenuen opleverden. Van de meeste bezigheden in hun ambacht - het gebied waarover ze zeggenschap hadden - ontvingen de ambachtsheren een percentage van de opbrengst. De ambachtsheren hadden tal van heerlijke rechten. Windrecht, veer- recht, jachtrecht, visrecht, recht op de vogelarij, recht op de waag en de landme- terij, tiendrecht op koren, lammertienden enzovoort. De ambachtsheren stelden de bestuurders aan en gaven toestemming voor de benoeming van predikanten en schoolmeesters. Vergaderen op Het Hof Het ambachtsherenhuis van Dirksland was 'Het Hof' aan de Winterstraat. Volgens de Nederlandsche Stad- en Dorpbeschrijver van 1798: "...zynde dit een zeer aanzien- lyk Gebouw van binnen met verschelde behoorlyke vertrekken voorzien, weUce zeer geschikt zyn zo voor Vergaderingen der Regeeringen, als voor de Tiende Heffers. Het zelve staat op een zeer groot Plein met Ype, Esse, en andere Boomen beplant, leggende rondsom door Thuinen en Boomgaarden omringd. Voorheen wierd dit Huis altoos door den Secretaris van deeze Ambachts Heerlykheid bewoond". De huidige Secretarieweg heeft zijn naam te danken aan het feit dat hij de oostgrens vormde van 'Het Hof', de secretarie van de ambachtsheerhjkheid. Comelis van der Valk had nogal wat ver gaderplaatsen tot zijn beschikking, al moeten we ons van de mimten niet teveel voorstellen. Als schout van Melissant beschikte hij over een kamer in het Melis- santse Huis op de oostkant van de Dirks landse haven. Als schout van Dirksland beschikte hij over het raadhuis op de Voorstraat, maar dat was ook weinig meer dan de voorkamer van een woonhuis. Wat 'Het Hof' betreft ging het waarschijnhjk om twee of drie kamers in het oorspronke lijke ambachtsherenhuis, nu Winterstraat 6 en 8. Grote vergaderingen bij Comelis van der Valk aan huis zullen niet gebrui kelijk zijn geweest, gezien de luxe en op pronk gerichte inrichting van Maatje Zaaijers Huijsinghe in die tijd. Cathy Westdorp Het ambachtsherenhuis tot omstreeks 1810 Volgend jaar stijgen de inkoopkosten van aardgas. Vandaar dat ENECO Energie zich genood zaakt ziet de volgende tarieven aan te passen voor particulieren en het midden- en kleinbedrijf. Van het bedrag dat u jaarlijks betaalt aan energie gaat een belangrijk deel naar de overheid. Aan de overheid betaalt u de energieheffing (ecotax) en BTW. Aan ENECO Energie betaalt u de kosten voor de energie levering, u ziet de verdeling in het plaatje hiernaast. Dit is de situatie in 2001, bij een verbruik van 2.000 m^ gas en 3.200 kWh elektriciteit (dubbeltariefineter) per jaar. Deze vdjziging van de gasprijs ten gevolge van de inkoopstijging leidt, Uj een jaar\ierbmik van 2.000 m^ tot een stijging van f70,-. Toelichting: Genoemde bedragen zijn inclusief omzetbelasting, de algemene heffing op brandstoffen en de calorische toeslag (voor gas) maar exclusief energieheffing. De elektriciteitstarieven zijn onder voorbehoud van goedkeuring door de Dienst Uitvoering en Toezicht Energie (DTe). Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend. Wilt u een volledig overzicht van de energieprijzen? Bel dan met ENECO Energie: Zuiderparlcweg 300, Rotterdam, telefoon 010 410 0088 ENECO ENERGIE. DAAR KUNT U OP REKENEN. Bij ondernemingen in de landbouw en verblijfsrecreatie is de verdeling van inkomen en vermogensaanwas tussen man en vrouvc vaak ongelijk. Niet alleen de partners zelf, maar ook hun financiële adviseurs hebben meer aandacht voor het behoud van de onderneming dan voor de positie en inbreng van de vrouwelijke partner. De mogelijke gevolgen die een oneven redige verdeling voor haar kan heb ben bij overlijden van de man of bij echtscheiding, blijven vaak buiten beeld. Om hierin verbetering te brengen, moeten de adviseurs zich meer richten op een dialoog met hun klanten over de uitgangspunten voor de onderlinge verrekening. Een voor waarde voor een geslaagde dialoog is onder meer dat ook hun (vrouwelijke) klanten zich actiever opstellen en zelf hun wensen ken baar maken. Dit concludeert het LEI op basis van een onderzoek onder financiële adviseurs in de land- en tuinbouw en ver blijfsrecreatie. Uit het eerder dit jaar verschenen rapport 'Verzilveren of besparen' bleek dat vrouwen die op huwelijkse voorwaarden zijn getrouwd niet vanzelfsprekend recht krijgen op waarde uit om-oerende zaken. Het nu gepubliceerde onderzoek 'Monoloog of dia loog?' laat zien dat financieel adviseurs nau welijks prioriteit geven aan het delen van inkomen en vermogen bij overeenkomsten tussen zelfstandigen. Fiscale overwegingen doorslaggevend Bij het verdelen van inkomen zijn fiscale overwegingen doorslaggevend. Vooral in de landbouw wordt bij huwelijkse voorwaarden vaak afgesproken om inkomsten te verreke nen. De financieel adviseur speelt dan een belangrijke rol bij de uitwerking. Daarbij büjft winst die wordt temggeploegd in het bedrijf nogal eens buiten beschouwing. Dit betekent dat de vrouw hierin niet deelt, ten zij de onderneming mede op haar naam staat. In de verblijfsrecreatie wordt minder verrekend via de huwelijkse voorwaarden. De verdeling gebeurt daar vooral via de winst in de firma of BV. Onroerende zaken scheef verdeeld Onroerende zeiken staan in de landbouw op naam van de (mannelijke) ondememer. Uit gangspunt is de continuïteit van de onderne ming en het behoud van onroerende zaken die vaak tegen een lage waarde van famiüe zijn overgenomen. Later aangekochte onroe rende zaken gaan meestal ook naar de onder nemer. Veel adviseurs geven aan dat dit 'automatisch' gebeurt. Vrouwelijke partners in een maatschap krijgen daardoor weinig onroerende zaken op hun naam en delen niet in de er mee samenhangende vermogensaan was. In de verbhjfsrecreatie staan oiu-oeren- de zaken vaker op naam van de onderneming en is in veel gevallen het belonen van de inbreng van beide partners uitgangspunt. Nieuw aangekochte zaken worden hier vaak in eigendom van de onderneming gebracht, waardoor de vrouw eerder in de vermogens- aanwas deelt. Kansen voor meer dialoog Adviseurs zien de eigenaren van de ondeme- ming als hun cliënt. In de landbouw zijn dit bijna altijd mannen, in de verblijfsrecreatie zijn het vaker mannen en vrouwen samen. Informatie over mogeüjkheden om inkomen en onroerende zaken te verdelen, komt alleen over als ze interessant is en simpel wordt gebracht. Adviseurs vertrekken nu voor soortgeUjke situaties verschillende adviezen, waardoor de aandacht zich sterk op de uitvoering en minder op de gevolgen richt. Voor een betere dialoog is het gewenst om voorbeeldmodellen voor goede praktij ken op te stellen. Adviseurs kunnen meer aandacht schenken aan de financiële doelen op lange termijn van zowel de ondernemers als hun partners. Een dialoog zal alleen sla gen als ook vrouwen zelf actief hun wensen en uitgangspunten kenbaar maken en zich bewust zijn van de gevolgen van het plaatsen van hun handtekening. Het leven is niet enkel moeite, verdriet. Wéér luiden de klokken, hoor je ze niet? Ze zingen: 'de wereld is niet meer verloren, Ga mee naar Gods huis om er Zijn boodschap te horen!' Gods Zoon, zelf óók God, de Heer' van 't heelal, kwam naar de aarde. Hij lag in een stal. Wonder van liefde, door geen mens te verstaan: Hij trok zich het lot van de wereldnood aan. Een wereld in 't donker, de hemel was dicht, maar de hemel ging open, tóen straalde het licht op 't Kind in de kribbe, een stroom van genu; eenvóudigen knielden en sloegen het gd. Sindsdien stroomden velen uit 't donker naar 't licht, aanbaden hun Redder met stralend gezicht. De Heiland der wereld, Hij wijst ons het spoor, luidt maar, o klokken, luidt altijd maar door! De huisarts is ongetwijfeld een van de meest besproken personen in onze samenleving. Nagenoeg iedereen komt bij hem of haar over de praktijkvloer. Voor alles wat met uw gezondheid te maken heeft gaat u in eer ste instantie naar de huisdokter. Ook bij zwangerschap en kleine kwetsuren is hij de aangewezen man of vrouw. U kent hem en hij weet op zijn vakgebied wie u bent Sinds enige tijd heeft de huisarts te maken met een anonieme en niet te onderschatten concurrent De internet-arts. Dag en nacht te raadplegen op het wereldwijde net U voelt zich niet lekker? Een vaag en onbe stemd pijntje? Diarree of ander ongemak? Log in en surf naar de digitale huisarts. Voor al uw klachten. Klik-klik-klik. Een diagnose is gauw gesteld. Even door naar de 'virtuele' apotheek. Bijbe horende pillen aanklikken, bestellen en klaar is Kees. De middelen worden zo snel mogelijk bij u thuis bezorgd. Innemen maar. en ervan uitgaan dat u de juiste zaken hebt aangegeven. Tenders is de kans groot dat u serieus in de problemen komt Zeer groot zelfs. De web-arts 'kent' u niet Het onpersoonlijk aanklikken van klachten en kwaaltjes her bergt het gevaar van een volstrekt verkeerde diagnose. Onnodig en fout medicijngebruik is wel het minste gevolg. In feite loopt uw zozeer gekoesterde gezondheid gevaar. 7]an deze vorm van zelf doktertje spelen zit ten meer nadelen. Weet de 'echte' huisarts van uw escapades op het internet? Is hij op de hoogte van de digitale diagnose en bijbe horend medicijngebruik? Beseft u zelf wel goed waar u mee bezig bent? Kortom, zijn de gevolgen wel te overzien? Qelukkig ziet de nationale overheid ook gro te bezwaren in deze ontwikkeling. Er is een webpagina (in de maak?) die helemaal aan het begin van de 'gezondheids-slte' waar schuwt voor de hierboven geschetste ont wikkeling. Liever niet doen dus. een bezoek je brengen aan de digitale huisarts. Dat is niet beter maar het beste in dit geval Uw huisarts is de aangewezen man of vrouw waar het uw gezondheid betreft Van één van onze lezers uit Canada, William F. Dey te Port Coquitham, ontvingen we onderstaand verhaal, met het verzoek dit te plaatsen. Het was prachtig weer. De rijksweg was vol auto's van dagjesmensen. In een scherpe bocht van de weg slipte één van de auto's en kantelde met veel geraas. Twee mensen, een echtpaar, wer den uit de wagen geslingerd. Verschillende automobilisten stopten; sommigen uit nieuwsgierigheid, anderen om te helpen. Een politie-agent stopte. "Niemand mag hen aanraken!" was zijn bevel. "Deze mensen zijn erg gewond. Het wachten is op een ambulance!" De slachtoffers echter, de man en zijn vrouw, riepen om hulp. "Bid voor ons!" prevelde de man. Daarop wendde de agent zich tot de omstanders. "Is er iemand, die met deze mensen wil bidden?" vroeg hij. Er volgde een 'hoorbare' stilte. Niemand antwoordde. Eindelijk kwam een tienja rige jongen naar voren. "Ik kan bidden", deelde hij de politie agent mee. De agent bracht hem naar de twee ge-wonde mensen. De jongen kniel de naast hem neer. Hij bad 'Het Onze Vader'. Ieder luisterde stil. De man en de vrouw begonnen ook te bidden, op een fluistertoon. Toen het gebed was geëindigd, vroegen ze om meer gebed. Toen ging de jongen Bijbel verzen opzeggen. "Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeu wige leven hebbe". "Roept Mij aan in de dag der benauwd heid; Ik zal er u uithelpen, en gij zult Mij eren". "De Heere is mijn Herder; mij zal niets ontbreken..." Toen de jongen de 23-ste Psalm had beëindigd, kwam de ambulance, en de twee gewonden werden voorzichtig op brancards gelegd. Toen zij in de ambu lance werden ge-tild, keken zij steeds naar de jongen. Zij fluisterden hem hun dank toe, hun ogen vol tranen. Toen de ambulance wegreed, nam de agent de hand van de jongen. "Dank je wel jongen, dat was werkelijk helpen! Vertel me eens waar heb je dat allemaal geleerd?" "Op Zondagschool", antwoordde de jon gen. "En mijn 'teacher' is daar heel goed in". De omstanders waren op een vreemde manier stil. De één na de ander verliet de plaats, met de echo's van de Bijbelverzen in hun oren. „rH^ ^''^ej. Lllii 2001 3» BTW Energie heffing 61% Gas Elektra De verhoging van de energieheffing door de overheid (per 1 januüti 2001) leidt, hij eenjaarver- Jbrütfe van 2.O0O m^ gas en 3.200 kWh elektriciteit, tot een extra kostenstijging van f 224,-. Elektriciteit: Huidige prijs: (Incl. 17,5 BTW Nieuwe prijs per 1 januari 2001: (Incl. 19 BTW) vastrecht enkeltarieftneter per maand 5.82 7.33 vastrecht dubbeltariefineter per maand 11,93 11,06 bij een beveiliging tot en met 3 x 25 Ampère prijs per kWh dagtarief 25,11 cent 26,66 cent prijs per kWh nacht/weekendtarief 13,84 cent 13.45 cent bij een beveiliging van 3 x 35 t/m 3 x 80 Ampère prijs per kWh dagtarief 25,46 cent 25,30 cent prijs per kWh nacht/weekendtarief 12,31 cent 11,97 cent daling van f Huidige prijs: Nieuwe prijs per Gas: (Incl. 17,5 BTW 1 januari 2001: (Incl. 19 BTW) vastrecht per maand 13,22 13,39 vastrecht blolcverwarming per maand 1.47 1.49 prijs per kubieke meter: 50.69 cent 54,07 cent abonnement kookgas per maand 12,16 12,54 abonnement kookgas en/of warm tapwater per maand 24.83 26,06

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 23