0900-8844 'Vuurwerk' \>J ZAFIRA Commissie R.O. moppert over liandelwijze gemeente Middelharnis Mevrouw C. Slui-Robijn 100 jaar! De Zeemanspot en de GO 1 Ledenvergadering 'Koninklijke Sctiuttevaer' ^teer Meubelen Kerstzang op de Markt in Goedereede 3^'El P).ö voor de zuid-hollandse enzeeuwse eilanden Informatieavond borstvoeding in Havenziekenhuis f^Sm Visser Visser christen democratisch appèl m(/yL MINNAARD K^ VASTGOED Kerstzangdienst te lillelissant Garage Knöps B.V. Bedenkingen tegen museumplannen Battenoord gegrond verklaard BEW. EX. Vrijdag 22 december 2000 73e jaargang nr. 6967 c^. sti^êldblBdopger^ör n f Mevr. Slui-Robijn tijdens.een gezellig onderonsje met burgemeester De Vries (r) en een schoondochter De voor haar leeftijd nog opmerkelijk krasse mevrouw Slui-Robijn mocht op dinsdag 19 december haar 100ste verjaardag vieren. Een feit dat niet ongemerkt voorbij kan gaan. In de verjaardagskamer van verzor gingshuis 'De Goede Ree' te Sommelsdijk, waar ze nu bijna 10 jaar woont, was er voor familie, vrienden en bekenden de gelegen heid om met haar in de feestvreugde mee te delen. Bij zo'n leeftijd kan het niet anders of je hebt veel meegemaakt. Zo ook mevrouw Slui-Robijn. Ze werd op 19 december 1900 geboren in een piepklein huisje in Melissant. Ze was de tweede van het gezin Robijn, dat later dertien kinderen zou gaan tellen. Van wege de armoe heeft ze tot haar veertiende bij haar grootmoeder gewoond, maar moest toen naar huis komen om mee te helpen met verdienen. Ze is slechts drie jaar naar school geweest. Toen is ze ziek geworden en heeft ze een jaar lang - zoals dat vroeger ging - buiten in een tentje gelegen. Na haar ziekte mocht ze niet meer naar school, omdat ze zo lang en zo vaak mogelijk in de buitenlucht moest blijven, en dus zat er niks anders op dan te gaan werken. Echter, deze gang van zaken - na de schoolperiode gaan werken - was in die dagen niet zo vreemd, want dat overkwam haast iedereen. Al jong was ze werkzaam als dienstbode op de boerderij van Van der Velde, om op latere leeftijd voor een bepaalde periode bij bakker Wes- sels in Menheerse te gaan werken. Tot haar 20ste levensjaar heeft mevrouw Slui-Robijn in Melissant gewoond, waarna ze in Som melsdijk is gaan wonen, waar ze drie wonin gen heeft versleten: aan de Weeshuisstraat, de Ringstraat en een bejaardenhuisje aan het Hofplein. "Oak hebbe m'n nog op de Ach terweg geweund, in 'n klein, klein huusje", weet mevrouw Slui zich nog goed te herin neren. Toen ze op 91-jarige leeftijd gebeld werd door 'De Goede Ree', omdat ze de oudste was die op de lijst stond, heeft ze besloten om daar te gaan wonen. Haar eerste reactie na het zien van haar kamer was: "Dat hao 'k tien jaer geleeje motte doewe", vertelt de jarige met een glimlach. Van haar ouderlijk gezin met dertien kinde ren weet ze niet veel. '*As je getrouwd was, dan gieng je 't huus uut, en 'k bin op m'n 23ste getrouwd. Sinds dien tied hao 'k niks meer van de rest gehoord", bedenkt mevrouw Slui zich. Haar oudste zus - die 11 maanden ouder is en in Dordrecht woont - leeft ook nog, en hoopt in januari a.s. 101 te worden. Ze weet wel dat een jongere broer nog in Herkingen woont, maar "van de rest wee'k 't nie, oor". Haar moeder stierf op 43- jarige leeftijd, van haar drie kinderen is nog één dochter over en ze is al 27 jaar weduwe. Zelf is mevrouw Slui-Robijn veel ziek geweest, maar ze mag zich nu toch tot de 'zeer sterken' rekenen. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-OverflalcJ^ee (30 cpm) Aanrijding DIRKSLAND - Dinsdagmiddag rond half één vond op het Korteweegje een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een 64- jarige automobilist uit Middelhamis reed in de richting van het Schelpenpad en een 38- jarige automobilist uit Herkingen reed in de richting van de Oudelandsedijk. Bij een wegversmalling kwamen zij met elkaar in botsing. Beiden bleven ongedeerd. Het Havenziekenhuis heeft als enige zieken huis in Nederland het certificaat 'Zorg voor borstvoeding'. Omdat-wij het belangrijk vin den dat ouders goede informatie krijgen over het geven van borstvoeding, organiseren wij zes keer per jaar een informatieavond voor aanstaande ouders of andere belangstellen den. Maandag 22 januari 2001 is de eerst volgende avond. De avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 10,- per persoon of 15,- per koppel. Voor informa tie of inschrijving kunt u contact opnemen met de afdeling Verloskunde van het Haven ziekenhuis, tel.: 010-4043536. De komende tijd zal er door de politie extra gecontroleerd gaan worden op de overlast en illegale verkoop alsmede het voorhanden hebben van vuurwerk op Goeree-Overflak- kee. Een van de redenen om extra te contro leren is de mate van gevaar welke het verbo den vuurwerk oplevert. Het blijkt dat de (explosieve) kracht van dit verboden vuur werk alsmaar groter wordt. Hierdoor is de kans op ernstig Uchamelijk letsel bij het afsteken van dit verboden vuurwerk groot. Het is het gehele jaar verboden vuurwerk af te steken behalve tussen zondag 31 decem ber 2000 10.00 uur en maandag 1 januari 2001 02.00 uur. Het is tevens het gehele jaar verboden vuurwerk in het bezit te hebben behalve een hoeveelheid van niet meer dan 10 kg tijdens voornoemde afsteekiu^en en op 28, 29 en 30 december alleen vanaf het ver kooppunt rechtstreeks naar huis. Dit alles geldt alleen voor toegestaan vuurwerk. Dus niet voor strijkers, Chinese rollen, flower beds e.d. Met dit vuurwerk is alles verboden. Bij overtredingen wordt door de politie direct proces-verbaal opgemaakt, waarbij voor minderjarigen een zogenaamde alterna tieve straf wordt opgelegd via het bureau HALT. Bij overlast kunt u bellen. Politie Goeree-Overflakkee, tel.: 010-2741135. BARENDRECHT* TEL.0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 De C.D.A.-afdelingen van Goeree-Overflakkee wensen een ieder en in het bijzonder hun leden, raadsfrakties en kiezers gezegende Kerstdagen en voorspoedig 2001 toe Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Zondag 24 dec. om 17.00 uur wordt in de Gereformeerde kerk. Nieuweweg 11 te Melissant een kerstzangdienst gehouden. M.m.v. Gospelkoor CheJlenge, trompettis ten Jasper Voorend en Sandra van Bergen, organist Rinus Pannekoek. Deze dienst zal uitgezonden worden via radio Flakkee. U bent van harte welkom. instaKatiehedrijf Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Dinsdagmorgen in alle vroegte liep de motor van de eurokotter 'Catharina' GO 1 vast onder het vissen op de Noordzee. De in de nabijheid zijnde collega GO 3 nam het schip op sleeptouw en bracht het naar de uiterton van het Slijkgat. De bemanning van de Stel- lendamse reddingboot werd tegen vijf urn- gealarmeerd. Met De Zeemanspot voer men de sleep tegemoet en bij Brammetje werd de GO 1 overgenomen van de GO 3 en naar de haven van Stellendam gebracht, waar de 'Catharina' werd afgemeerd. Door deze actie zijn in één etmaal de oude vertrouwde Stellendamse reddingboot en de toekomsti ge, binnen korte tijd te Stellendam definitief te verwachten Prinses Margriet, voor hun werk op zee geweest. Tegen acht uur was De Zeemanspot weer op haar station terug. De afdeling Goeree-Overflakkee van de 'Koninklijke Schuttevaer' hoopt haar 104e jaarlijkse ledenvergadering te houden op vrijdag 29 december 2000, om 14.30 uur in de Grutterswei, Willemstraat 14 te Oude Tonge. Huldiging jubilarissen Voor de leden en de gasten staat er heel wat te gebeuren. De agenda vermeldt maar liefst 14 punten. In de regel komt men maar één keer per jaar bijeen, tussen Kerst en Nieuw jaar en dan worden de zaken die het bestuur in het afgelopen jaar heeft beziggehouden uitgebreid aan de orde gesteld. Na de ope ning door voorzitter J. Boogaard en de notu len van 27 december 1999, volgen de ant woorden op de voorstellen die vorig jaar zijn ingediend bij het hoofdbestuur. Een der leden brengt daarna verslag uit van het con gres dat op 19 en 20 mei jl. te ïCrimpen aan de IJssel werd gehouden. In een keurig jaar verslag, dat het hoofdbestuur heeft uitgege ven, verlucht met foto's en grafieken, wor den de leden hierover nader ingehcht. Verkiezing bestuur Voor de pauze worden er nog enkele versla gen, o.a. van de penningmeester, behandelt en na de pauze volgt er een bestuursverkie- zing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren J. Boogaard, voorzitter; L. J. Keijzer, vice- voorzitter en J. van de Vliet. Niet herkies baar is de aftredende penningmeester, de heer H. J. Hartog. Vele jaren heeft de heer Hartog, die zijn vader H. D. Hartog opvolg de, de vereniging als penningmeester terzij de gestaan. Het bestuur beveelt als nieuw bestuurslid/penningmeester de heer P. Deur waarder aan. En tenslotte zullen, voor de rondvraag en de sluiting, eerst nog de afge vaardigden voor het landelijk congres geko zen, dat op 17 en 18 mei 2001 te Goes wordt gehouden. Nieuw van Opel: nu in onze showroom voor mtorIjdeM mt plezier Een meerderheid van de commissie Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Middelharnis heeft in haar vergadering van afgelopen maan dagavond de bedenkingen gegrond verklaard tegen de plannen die R. Osinga in Battenoord heeft voor het oprichten van een automuseum en l^etsenverhuurbedrijf mét woning. Voor de commissievergadering meld den zich ook twee insprekers uit de burgerij, om hun verbaasde dan wel geërgerde gemoed te luchten over de gang van zaken bij de gemeente Middelharnis om Osinga's plannen er doorheen te krijgen. Althans, zo ervaren zij dat. Maar ook vanuit de commissie werd flink gemopperd. Verbazing 't Was eerst de heer Balde te Nieuwe Tonge die lucht gaf aan z'n verbazingen over heel de kwestie. "Eerdere gegadigden, die op de bewuste locatie ook iets wilden beginnen, moesten daarover bescheid van de provincie afwachten, toen opeens bleek dat 'het spul' verkocht was aan een derde, de huidige eige naar." Een vreemde gang van zaken, vindt Balde. "Daarnaast dragen de plannen van Osinga in 't geheel niet bij aan de land schappelijke- en cultuurhistorische waarden van de omgeving, sterker nog: ze horen er niet in thuis, terwijl dat volgens het Streek plan juist wel het geval zou moeten zijn. Bovendien kan nu al worden gezegd dat de exploitatie van een automuseum en fietsen- verhuur economisch volstrekt onrendabel zijn, op grond waarvan de plannen voor Bat tenoord strijdig zijn met het bestemmings plan. Eveneens geldt dat van de hoogte en omvang van de geplande opstallen, die niet binnen het planologische beleid vallen en daarom door middel van een groenvoorzie ning 'ingepakt' moeten worden. Deson- daiiks spreekt het college, ter ondersteuning van de plannen, over een kwalitatieve verbe tering van de landschappelijke waarden. Ook heeft de aanwezigheid van een automu seum een verkeerszuigende werking en dat is in de omgeving nu juist de bedoeling niet", vervolgt Balde. En dan al die auto wrakken die er al langdurig te kijk staan, een aanfluiting. Nog meer verbazing roept het bij hem op als het college stelt dat Osinga's plannen wel strijdigheden bevatten, maar dat die verder 'geen hout snijden', dus gewoon door kunnen gaan. "Hoe kan dat! Terwijl bijvoorbeeld het onrendabel zijn van plan nen van eerdere gegadigden redenen waren om daar geen toestemming voor te geven. Onbegrijpelijk!" Laakbaar Ook politieman Zuidmeer maakte van de gelegenheid gebruik om zijn zegje te doen. Hij is één van degenen die reeds eerder plan nen hadden om op Battenoord 14 iets te beginnen, samen met zijn vrouw. Toen hij daarover informatie wilde inwinnen bij de gemeente werd hem duidelijk gemaakt dat er niets van zijn plannen kon komen. Dus leg de hij zich erbij neer. "En dan hoor je opeens dat iemand anders wél door mag gaan. En als je dan bij navraag op het gemeentehuis te horen krijgt dat, als ik dóór had gevraagd, het wel had gelukt... Zo ga je dus niet met burgers om! En als je dan ook nog eens kijkt naar de knulplannen waar de gemeente nu aan meewerkt: niet goed doortimmerd en er worden veel mooie woordefi gebruikt om 't toch maar wat te laten lijken", uitte Zuid meer z'n grieven. Ook hem zijn de auto wrakken, die vanaf de openbare weg zicht baar zijn, een doom in het oog. "Het is lijn recht tegen de Algemene Politie Verordening, maar alles gaat gewoon door. En als ik over dit alles een brief aan de raad schrijf komt die daar gewoon niet terecht, die verdwijnt of blijft dan ergens hangen... Ongelijkheid en willekeur in de behandeling van burgers. Zeer laakbaar, die handelwijze van de gemeente", zo gramde hij. Zuur Uit de inbreng van beide sprekers klonk tus sen de regels door dat ze in Osinga's plannen meer het oogmerk zien om op een bepaalde plaats een luxe woning te kunnen realiseren dan dat het om reële bedrijfsplannen gaat. Ook enkele commissieleden leken die rich ting uit de denken, waarbij de heer Van den Berg opperde om bij het verlenen van toe stemming aan de bedrijfsactiviteiten voor waarden te stellen, die het welslagen daar van zouden kunnen bewerkstelhgen. "Dan hebben we over een paar jaar die kleine recreatievoorziening daar misschien nóg, in plaats van alleen een luxe woning", zo licht te hij toe. Overigens ontbrak het de commissieleden in 't algemeen niet aan begrip voor de ontstem ming van beide sprekers, "'t Is best zuur als je zoiets meemaakt" vond ook de voorzitter, wethouder Vroegindeweij, "maar ja, 't is nu eenmaal zo gegaan en daar verander je niets meer aan." Hij wees de vergadering er ook op dat ze zich deze avond in wezen alleen maar uit had te spreken over het wel of niet gegrond bevinden van de ingediende beden kingen tegen Osinga's plannen, namelijk de kapconstructie én de inhoud van de woning die, kort na de vaststelling van het vigerende bestemmingsplan, is vergroot van 600 m? naar 900 m?. "Dat zou uiteindelijk leiden tot een esthetisch beter geheel, terwijl er geen alternatieven voorhanden waren" lichtte Vroegindeweij toe. Niettemin gaf deze 'zijn' vergadering de ruimte om ook op de inbreng van de twee sprekende burgers in te gaan. Ernstige zaak De meeste andere commissieleden lieten zich ook niet onbetuigd van hun begrip voor de onvrede bij beide sprekers; sommigen gaven er blijk van zelf ook ontstemd te zijn over de wijze waarop de gemeente met bur gers en aan de raad gerichte brieven omgaat, "'t Is de eerste keer niet", merkte de heer Van de Ketterij op, "'t moet nu maar eens afgelopen zijn" vond mevrouw Van den Nieuwendijk, die later in de vergadering Het terrein te Battenoord, waar rondheen zich flinke discussies voordoen. Links vooraan enkele autowrakken. alleen al daarom de ingediende bezwaren gegrond verklaarde. En mevrouw Trompper pleitte ervoor om eens in kaart te brengen hoe een en ander kon gaan zoals het is gegaan, "dat geeft duidelijkheid'". "We hebben bij de behandeling van het bestemmingsplan nog zó gevraagd of er niet nog meer gegadigden waien dan alleen Osinga, waarop het college ontkennend heeft geantwoord. Nu merken we dat er wél meer gegadigden waren!" mopperde mevrouw Van den Nieuwendijk. Ook de heer Van de Ketterij dacht er zo over. "Als wij tóen geweten haddan dat er meer gegadigden waren had onze fractie een ander standpunt ingenomen. We worden nu geconfronteerd met dingen die we tóen had den moeten weten. Burgers krijgen nu het gevoel dat er bij de gemeente niet eens naar hen wordt geluisterd. Een ernstige zaak!" Ander licht Om over het geheel een ander licht te laten schijnen verduidelijkte de heer Van den Berg dat de verkoop van Battenoord 14 aan de huidige eigenaar buiten de gemeente heeft plaatsgevonden. "Dat was een aangele genheid tussen het Waterschap en een parti culier." Dat beaamde ook wethouder Vroe gindeweij. Ook gaf die aan dat de hele gang van zaken rond 'Battenoord' thuishoort in de commissie Algemene Bestuurs Zaken. In ieder geval zou hij een en ander nog eens bij het college ter sprake brengen en achtte hij het wellicht ook goed om de behandeling van burgers door de gemeente nog eens in breder verband ter sprake te brengen. Van ongelijke behandeling van burgers kan volgens Vroegindeweij overigens geen spra ke zijn. "Als mensen om inlichtingen komen, dan krijgen ze hier gelijkluidende informatie. Maar als er tijdverschil zit tussen wanneer de één en wanneer de ander om informatie komt, dan kan door verdergaande ontwikkelingen de later verstrekte informa tie wel eens anders luiden dan de eerder ver strekte. Bovendien komen er wel meer men sen om informatie, die er daarna niets meer mee willen of durven doen. Blijkbaar heeft Osinga meer aangedurfd." Feit was in ieder geval dat de raad in een eer der stadium al 'ja' heeft gezegd op het bestemmingsplan. Volgens Vroegindeweij wijkt Osinga's plan zelf niet af van het bestemmingsplan, maar zijn alleen de inhoud en de kapconstructie strijdig. Niettemin verklaarde, met een meerderheid van vier tegen drie, de commissie de inge diende bedenkingen tegen plan 'Battenoord' gegrond. Het college zal zich verder bera den. COMBI actief in beeld en geluid Bai^elik welkom In de sÉowroamvan Kayeneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Traditiegetrouw zal er op tweede kerst dag een kerstzang worden gehouden op de Markt in Goedereede. Medewerking wordt verleend door Chr. Stadskoor 'Goeree' onder leiding van Jaap de Geus en enkele blazers van Fanfare 'Apollo' Er zullen veel bekende kerstliederen worden gezongen. Het begint om 17.00 uur. Voor programma's wordt gezorgd, wilt u wel uw eigen lampje meenemen? Allen heel haitelijk welkom. REGISTERACCOUNTANTS uur fotoservice I OUDDOir. ViMM IS Til. |I1II7| 6S16I1 lox 6I37U RENUS!- Printilii|i Hagnuni 171 lil. (OU l| mm .♦r'.^J^K^J*aIiS«a<■*.iSïaJi^^*---«

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1