EiiAifiie^raEuws Waar blijven de biologische varkensboeren? Examens cursus in Manege koetsiersbewijs Oostmoer Voorlichtingsavond Clubkampioenen 2000 z.c. de Schotejil en Uitslag Speedowedstrijd Uitslag dressuur Manege 'Oostmoer' w middelbaar beroepsondenniijs Marathonbingo te Dirksland PAGINA 5 DINSDAG 19 DECEMBER 2000 Landbouwpraatje Biologische veehouderij: iedereen heeft er de mond van vol. Varkensboeren willen wel overstappen naar biologisch vlees maar wie betaalt de prijs voor deze over stap? Het scheelt één gulden per kilo var kensvlees. Voorlopig kijken varkensboe ren, supergrutters en consumenten elkaar aan. Wie doet wat? De varkenshouderij ligt zwaar onder vuur. Zelfs de moderne varkensbedrijven kunnen niet verhinderen dat het imago van de sector een flinke deuk heeft opgelopen. Niet alleen de mest- en milieuperikelen maar ook het dierwelzijn en de diergezondheid baren ieders zorg. Kan de varkenshouderij in ons land op de ingeslagen weg verder? Boeren, burgers en buitenlui zijn het erover eens dat het varkenslapje van de toekomst een geheel andere historie met zich mee zal dragen. De varkenshouderij zal de bakens moeten ver zetten. Iedereen heeft de mond vol van biologisch varkensvlees, maar waarom dan niet de draai van de varkenshouders? Nederland teh ongeveer 40 varkensboeren die de gangbare bedrijfsvoering hebben ingeruild voor een biologische aanpak. Zij leveren jaarlijks zo'n 25000 vleesvarkens af. Op korte ter mijn zal deze productie worden opgevoerd want 20 varkenshouders staan klaar om de overstap te maken van gangbare naar biolo gische productie. De verwachting is dat bin nenkort jaarlijks 50000 vleesvarkens wor den afgeleverd. Veel te weinig, zeggen de supermarkten. Daar zit dan de kneep. De supergrutters vinden dat het aanbod van bio logisch varkensvlees te klein is. Zij bedienen slechts 0,6% van de markt voor varkens vlees. Deskundigen hebben berekend dat een marktaandeel van ruim 5% zeer wel haalbaar is. De supermarkten klagen over het te geringe aanbod en zullen zich dan ook niet binden aan een te kleine groep van bio logische varkensboeren. Inzicht in kostprijs De boeren hebben de grootste moeite om over te schakelen naar biovlees. Het vraagt van de varkenshouder gigantische investe ringen in aangepaste huisvesting van de die ren en in de speciale diervoedering. Boven dien lijkt het omschakelingsproces in de var kenshouderij een onomkeerbare operatie. De varkenshouder die een biologisch bedrijf opzet kan bij eventuele mislukkingen heel moeilijk terugschakelen. De gedane investe ringen kunnen nauwelijks worden terugge draaid. In dat opzicht heeft de melkveehou der het gemakkelijker. De consument heeft geen idee welke kosten de varkensboer maakt om biovlees te produ ceren. Het Landbouw Economisch Instituut berekent dat de kostprijs van één kilo geslacht biovarkensvlees vijf gulden en acht en dertig cent is. Voor het gangbare vlees is die prijs drie gulden en twintig cent. Var kensboeren ervaren dat zij op de markt slechts vier gulden en veertig cent beuren voor elke kilo biovarkensvlees. De reken som is gauw gemaakt: de varkensboer die het avontuur waagt in de richting van de bio logische bedrijfsvoering moet dit avontuur bekopen met één gulden per kilo geslacht vlees. In uiterste nood is hij bereid een brok je eigen arbeid onbetaald te laten, maar dan nog zal de opbrengstprijs van biologisch varkensvlees omhoog moeten. De biologi sche varkenshouders doen er goed aan hun bedrijfsvoering cijfermatig bloot te leggen, zodat elke consument of burger daadwerke lijk ziet wat er allemaal nodig is om hem te voorzien van een stuk biologisch varkens vlees. Hypocrisie Varkensboeren en supergrutters kijken elkaar aan als het biologisch varkensvlees op tafel moet komen. Maar ook consumenten bezondigen zich al te vaak aan hypocrisie. Zij prefereren een eerlijk varkenslapje en - als het effe kan - ook nog op biologische wijze geproduceerd. Een nobel streven, dat wel. Maar is de consument ook bereid daar voor een eerlijke prijs te betalen? Tot nu toe loopt de doorsnee consument door de win kel, kijkt naar de "bio-schappen" en gaat vervolgens naar het gangbare vleescompar- timent. Het kijkspel met de varkensboer en de supergrutter heeft een nieuwe speler, n.l. de consument. Hoe kan dit spel naar een bevredigende oplossing leiden? Mogelijkerwijze zou de overheid tijdeUjk een stimuleringssubsidie kunnen geven aan de varkensboeren. Land bouwminister Brinkhorst heeft al enige tijd de mond vol over biologische landbouw. Toegegeven: de subsidie zou wel tijdehjk van aard moeten zijn. Want op den duur moet een kwaliteitsproduct zijn eigen prijs op de markt kunnen maken. Dan heeft de biologische varkenshouder ook toekomst. B.Schouwing Op zaterdag 16 december jl. werd er bij Manege Oostmoer weer het examen Koet- ^siersbewijs enkelspan afgenomen. Op zater dag 9 december, de week voorafgaand aan het examen kwam de groep examenkandida ten, bestaande uit 9 personen, voor het laatst bijeen bij de manege en kregen van instruc teur Adrie Kieviet de laatste instructies en de laatste oefenles. Het koetsiersbewijs is voor menners, wat het rijbewijs is voor automobilisten. Het examen is afgenomen door de heer D. Baan, examinator van de Stichting Recreatie Ruiter. Het examen koetsiersbewijs bestaat uit een theoretisch gedeelte en uit het maken van een rit. Het theoretisch gedeelte bestaat uit een multiple-choice test met 35 vragen, bestaande uit: - het exterieur van het paard en de bena mingen; - verzorging, zoals drenken, voeren, poet sen, hoefbehandeüng, hoe te handelen bij verwondingen en ziekten; - tuig, benamingen en de eisen waaraan dit moet voldoen; - rijtuigkennis en het onderhoud daarvan; - kleding; - verkeersregels voor aanspanningen; - verbodsbepalingen in het terrein; - wensen terreinbeheerders t.a.v. gebruik wegen en rijtuigroutes; - etiquette. Het praktisch examen bestaat uit een buiten- rit in de bebouwde kom. Voor de rit wordt beoordeeld of het paard, het tuig en het rijtuig voldoen aan de mini male exameneisen. Voor, tijdens en na de rit wordt beoordeeld of de kandidaat: - correct kan inspannen; - in alle omstandigheden tijdens de rit vol doende controle heeft over de aanspan ning; - duidelijke verkeerstekens geeft en goed anticipeert op het overige verkeer; - de juiste kleding draagt, passend bij het rijtuig; - correct en veilig kan uitspannen en het tuig kan afnemen. Bovendien is een menner met een koetsiers bewijs in heel Europa verzekerd tegen scha de aan derden. Alle deelnemers aan het examen haalden zowel het theorie- als het praktijkexamen. De geslaagden voor het enkelspan koetsiers bewijs zijn: A.E.J. Besling, E.K.M. Broer, J.J.W. Bouwer, N. Bouwer, H. Doom, M.J. Groenendijk, P.H. v. Liempt, F. Rietveld, E. Theunessen. De volgende cursus koetsiersbewijs, die door Manege Oostmoer wordt georgani seerd, start op zaterdagmorgen 17 FEBRU ARI 2001. Voor verdere informatie betreffende het koetsiersbewijs of voor het volgen van de betreffende cursus kunt u zich wenden tot Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet, tel. 0187-611242, internet: www.manegeoostmoer.nl waterschap Goeree-Overftakkee Sluiting kantoor Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven B8 t/m L13, gehouden op zaterdag 16 december jl. in Manege Oost moer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proeven dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 140. PROEF 8. Saron Donkre, Tazz, 171 pnt; Ricardo Heistek, Dynamite, 165 pnt; Celes te Bekkers, Michael, 159 pnt; Susan de Man, Mickey Boy, 138 pnt. PROEF 9. Amande v. Santen, Tazz, 166 pnt; Pamela v. Kempen, Brenda, 163 pnt; Nienke Verwij meren, Tazz, 162 pnt; Ary Drooger, Dynamite, 159 pnt; Ilse Looij, Dynamite, 155 pnt. PROEF 10. Ilona de Vogel, Tazz, 175 pnt; Lavina Burgers, Tazz, 174 pnt; Caroline de Vogel, Dynamite, 165 pnt; Melanie de Looze, Carla, 160 pnt; Wendy de Vogel, Carla, 159 pnt; Marielle Peekstok, Walter, 156 pnt; Marit de Rek, Tazz, 154 pnt; Ange- lique Visser, Pepper, 154 pnt; Dennis de Looze, Daisy, 153 pnt; Marian Spee, Ches ter, 148 pnt. PROEF 11. Esther Piersma, Mickey Boy, 162 pnt; Anne v. Middelkoop, Daisy, 159 pnt. PROEF 12. Chantal Moerkerk, Tazz, 166 pnt. PROEF 13. Nathaüe Visser, Pepper, 143 pnt. De gezamenlijke, eilandelijke MAVO en V(M)BO-decanen organiseren voor alle bovenbouwleerlingen weer een voorlich tingsavond in het gebouw van de Regionale Scholengemeenschap Goeree-Overflakkee, Burgemeester Mijslaan 5 te Middelhamis. Op maandag 15 januari a.s. worden weer zo'n 500 leerlingen en hun ouders ver wacht om in een twee- of drietal voorlich- tingsrondes uitgebreid informatie en docu mentatie te verkrijgen over alle mogelijke vormen van MBO. In totaal presenteren 28 voorhchters hun onderwij srichting: bouw kunde, motorvoertuigentechniek, laboratori umonderwijs, nautische beroepen, toerisme, verpleegkunde, uiterlijke verzorging, admi nistratie, plantenteelt etc. etc. Uiteraard is alle informatie over toelatingseisen, inhoud van de opleiding, kosten en beroepsmoge lijkheden na het behalen van het diploma op deze avond te verkrijgen. Ook zal 'Con- exxion' aanwezig zijn om informatie te geven over busverbindingen en -aboime- menten. Elke voorhchtingsronde duurt 35 minuten. De eerste vangt aan om 19.15 uur. Buurtvereniging 'West' organiseert op 28 december, aanvang 19.00 uur, een oudejaar marathonbingo in de Vicrotiahal aan de Phi- liphoofjesweg te Dirksland, met het beroem de Victoriaans warm en koud buffet. Voor meer informatie, tel.: 601850. Ook zullen er op 27, 28 en 29 december diverse kinderac tiviteiten met een grote verrassing worden georganiseerd. De aanvang is iedere dag om 13.30 uur en de entree voor drie dagen is voor leden f 7,50 en voor niet leden f 10,-. Donderdag 14 december jl. werd in het gemeentehuis van Middel hamis een huwelijk voltrokken met een wat bijzonder tintje. In feite is iedere huweüjksvoltrekking bijzonder, maar deze was toch nét iets bijzonderder. De bruidegom. Peter Dale uit Melissant, hoopt op 12 maart 2001 zijn politie-opleiding af te ronden en, u raadt het mis schien al, ter gelegenheid van zijn huwelijk was zijn gehele klas - in uniform! - aanwezig om bij de entree van het gemeentehuis een ere haag te vormen voor het bruidspaar. Een complete verrassing voor Peter, die daar niets van wist. Nadat hij op de Technische School zijn diploma elektrotechniek haalde, is hij gaan werken bij de Plusmarkt in Middelhamis. Daar was hij de laatste jaren werkzaam als bedrijfs leider. Maar omdat Peter best wel gat zag in het politievak wilde hij het daar eens gaan proberen. En met succes! In maart a.s. hoopt hij de politie-opleiding af te ronden. Carmen Groenendijk, de bruid, is na haar MAVO-diploma gaan werken. Ook zij kwam bij de Plusmarkt terecht... Daar is ze werk zaam als hoofdcassière en daar leerden Peter en Carmen elkaar ken nen. Junioren: Rhiana van Kempen en Ted de Jager Senioren: Lieske van de Polder en Leander Noordijk Vrijdag 15 december j.l., tijdens de jaarlijk se feestavond van z.c. de Schotejil, is de einduitslag bekend gemaakt van de Club kampioenschappen 2000, die werd ver- zwommen op de zaterdagen 2 en 9 decem ber. Om de ongeveer 100 deelneiners aan deze clubkampioenschappen enigszins over zichtelijk te ordenen, waren de zwemnum- mers in een 6-tal leeftijdscategorieën inge deeld bij zowel meisjes als jongens. Boven dien was voor het eerst een apart klassement ingesteld voor de recreatieve afdeling vanaf 13 jaar. Genoemde categorieën leverden evenzoveel winnaars op. In de jongste categorie tot 8 jaar werden Esmee Koedoot en Jeroen Verduijn de club kampioenen. Esmee Koedoot deed dit overi gens door op drie van de vier te zwemmen nummers een clubrecord te vestigen. Zij heeft nu alle clubrecord op de 25- nummers in haar bezit, waaronder uiteindelijk nu dan ook het record op de 25m schoolslag, dat sinds 1989 op naam stond van Greet van de Braak. Bij de groep 9- en 1 O-jarigen waren resp. Bob de Jager en Anne Volwerk (10) de gelukkigen. Anne Volwerk (10) werd club kampioen door alle vier de zwemnummers te winnen. In de leeftijd 11 en 12 jaar waren het Rhiana van Kempen (11) en Ted de Jager (12) die hun respectievelijk titels van vorig jaar pro longeerden. Beiden deden dit met ieder één clubrecord en vier afstandoverwinningen. Rhiana van Kempen zwom op de 50m vrij een clubrecord in 30.36. Ted de Jager deed hetzelfde, maar dan op de 50m vlinder in 35.72. Bij 13- en 14 jarigen zwommen Iris Oostdijk (14) en Piet-Jan van Zoest (14) naar de club- titel bij resp. meisjes en jongens. Beiden deden dit met een aantal nieuwe persoonlij ke records. Piet-Jan van Zoest verbeterde in totaal op de vier afstanden ca. 20 seconden, his Oostdijk verdedigde haar titel van vori ge jaren ook nu weer met sijcces. In de categorie 15- en 16-jarigeh waren de kampioenen Lieske van de Polder (16) en Mark Verwijs (15). Lieske van de Polder behaalde de titel via 4 afstandoverwinningen en verder met een clubrecord op de lOOm rugslag in 1.11.04. In de ietwat mager bezette categorie dames (twee deelnemers) won Danielle Hagoort de tweestrijd met Jenny Jongejan en werd de nieuwe kampioene. Bij de heren was de strijd aanmerkelijk breder van deelname en vooral erg spannend. De eerste twee wed strijdslagen (vrije slag en schoolslag) wer den gewonnen door de 21-jarige Johnny Jongejan (clubrecord op lOOm vrij in 60.63). De laatste twee slagen (vlinderslag en rug slag) waren een prooi voor Leander Noor dijk (clubrecord op lOOm rugslag in 1.05.81). Na de telling bleek Leander Noor dijk (19) uiteindelijk de snelste. Na in 1998 en 1999 net met een paar tienden van een seconde als tweede te eindigen, werd hij nu met een marge van 0.37 seconde dan toch Clubkampioen 2000. In de recreatieve categorie werden Michelle van der Stok (20) en Bas Hagoort (21) club kampioen De wisselbekers voor de snelste eindtijd op de 50m nummers en de lOOm nummers waren voor Rhaina van Kempen en Ted de Jager bij de junioren, en voor Lieske van de Polder en Leander Noordijk bij de senioren. Door samenloop van omstandigheden moes ten de Speedo zwemmers van de Schotejil, na de feestavond op de 15e december, de volgende ochtend vroeg alweer aantreden voor de geplande Speedowedstrijd in Rozen burg. De ca. 25 leden tellende zwemploeg bestaande uit zwemmers en zwemsters jon ger dan 12 jaar zwom hier ondanks de avond ervoor maar liefst 44 persoonlijke records, 4 clubrecords en 18 ereplaatsen bijeen. Opnieuw waren hier Rhiana van Kempen (11) en Esmee Koedoot (8) de vaandeldra gers van de Schotejil. Esmee zwom 4 clubrecords bijeen en werd won alledrie haar zwemnummers. Op de lOOm wisselslag zwom ze een tijd van 1.38.57. Op de lOOm schoolslag (eindtijd 1.44.38) zwom zij zelfs een officieel clubrecord op de 50m-tussen- tijd (48.85). Op de lOOm vrij tenslotte zwom zij 1.28.11. Rfhiana van Kempen was met overmacht de snelste op alle zwemnummers voor de jaargang 1989. De lOOm vrij ging in 1.08.28, de lOOm rugslag in 1.19.77 en de 200m wisselslag zwom zij in 2.59.49. Naast genoemde eerste plaatsen van Rhiana van kempen en Esmee Koedoot zwommen in de jaargang 1993 en later zowel Martijn Buth als Danica Koedoot naar ere plaatsen. Allebei behaalden zij een keer een 2e en een 3e plaats op 25m vlinderslag en de 25m vrij. In de jaargang 1990 was er succes voor Jelle van Dmningen op de 50m vrij (3e in 50.08), Bob de Jager op de 50m vlinder (3e in 46.98), Anne Volwerk eveneens op de 50m vlinder (3e in 53.32) en Jacob-Jan Buth op de 25m vlinder (3e in 28.54) In de groep 11-jarigen tenslotte zwom Adrianne Mastenbroek naar een 2e plaatst op 50m vrij (40.24), Maitijn van Hoom naar de 3e plaats op 200m wisselslag (3.37.25), Esther Korteweg eveneens naar een 3e plaats op de 200m wissel (3.42.31), Adrian ne Mastenbroek andermaal naar een 2e plaats nu op de lOOm wisselslag (1.45.72) en Martijn van Hoorn naar een 2e plaats op lOOm mgslag in 1.39.76. Vermeldenswaardig is verder dat bijna alle deelnemers forse tijdwinst boekten op de diverse slagen, waarbij met name de 8-jarige Diantha van Spronsen een keurige en even eens reglementaire 25m vlinderslag aflever de in een p.r. van 30.49. -31 Och, een beetje zot, vond zij. Maar hij maakte er een hele ceremonie van, sloeg zijn armen om haar heen, zijn schone, witte armen en wil de, dat zij hem omhelsde. Ze deed dat. Zij met haar magere schou- dertjes en verdorde boezem; haar oud rimpelgezichtje en haar handen met blauwe aders. Hoofdschuddend, misschien om deze late zotheid, misschien ook om de herinnering aan jaren terag, toen WuUem Donk fier en recht was, zijn haren gitzwart en zijn donkere ogen fonkelend. Toen zij Maar och, dat is zo lang geleden. En dat WuUem dit altijd nog wilde! "We laete da nie", zei hij eens, toen hij merkte, dat zij het gek vond, "tot dat me oud bin, of as een van ons er nie meer is". Ze zuchtte daar om: als we oud zijo! Twee zuivere mensen, waarvan de een de herinnering aan de eerste zaterdagmiddagen van hun huwelijk stil bewaarde als een vervlogen geluk en de ander in een onnozele, maar veelzeggende omhelzing, dezelfde herinnering in ere wilde houden. Na de plechtigheid van de omhelzing gingen ze samen in de huiska mer zitten en stak de smid een sigaar aan. Dit was hun uur. Nu begon, tot maandagochtend toe, de tijd, die onbeperkt van hen alleen was. WuUem nam wel de krant, maar legde die weer weg, toen zijn vrouw zei: "De 'oor iemand in de smisse". Bijna gelijk klonk: "VoUuk!" De smid stond op, liep naar de deur van het gangetje, opende die en keek in de smidse. "Ha, Dien!" groette hij. "Zeg het eens, meid!" Het was de dienstbode van dominee De Wit. "Of je even bie de juffer wil kommen!" "Noe direct?" "Als het kan wel!" "Is er wat? Moet ik gereedschap meeneme! Iets mit de kachel?" Dien haalde de schouders op. "Nie da 'k weet. Maar ik moest het kome vraege". "Goed! Ik kom dhect". Hij ging even naar binnen om z'n andere pet op te zetten en z'n pand- jesjas aan te trekken. "Een boodschap van de pastorie", zei hij. Vlug trok hij zijn jas aan en hep naar de Achterstraat, ging door het kleine hekje bij het huis van de dominee, stak zijn hand uit naar de bel, maar de deur ging al open. "Ik zag u komen, Donk", verklaarde mevrouw De Wit. De smid zag het haar aan, dat er iets was, waarvoor hij zijn gereed schap niet nodig had. Mevrouw gaf hem een stoel bij de kachel en ze begon direct: "Ik moet eens praten. Donk. Wij kennen Vorma nog zo weinig. En soms is het in het leven of alle narigheden bij elkaar komen". De smid knikte. Hij was een waardig mens, zoals hij daar in de stoel zat. Waardiger, dan wanneer hij krom over de straat ging met de stij ve slippen van zijn jas achtemit. Hij rookte nog van zijn sigaar. Mevrouw schoof een asbak aan en toen hij de as in het bakje depo neerde viel het haar op hoe krom en knoestig de werkhanden van het smidje waren. De deur ging open en de dominee verscheen in zijn huisjas en op pantoffels, met de pijp en de tabakspot in zijn handen. "Goede middag. Donk!" De smid schudde dominee de hand, vatte met de andere even zijn pet, die hij eerbiedig lichtte, maar direct weer op z'n witte haren dmkte. Het duurde even voor het gesprek begon. "We vinden het een beetje moeilijk, smid", verklaarde de dominee. Mevrouw stelde voor dat ze nog maar een kopje thee zouden drinken en schonk de thee in, presenteerde een koekje. "Wij hebben samen, mijn vrouw en ik", begon de dominee weer, "lang en breed overwogen met wie we eens over een moeilijkheid in ons leven zouden praten. Ik had gedacht: mijn collega, dominee Van Veen. Maar die is gestorven". "Makkelijk heeft die het niet gehad, met de ouwe Rens en met meneertje Vaandrager". De smid schudde nadenkend zijn hoofd. "Nee!" Dominee zei het op een toon van: daar gaat het nu niet over. "Wij kennen Vorma nog niet", vervolgde hij. "En nu is er iets gebeurd met Roelf van ons". Nadmkkelijk knikte de smid. Daar was wel een en ander van bekend op het dorp. Het bleef even stil. Het hoofd van de smid kwam omhoog. Opmerkzaam keek hij de dominee en mevrouw aan, begon toen, langzaam en met voorzichtige stem: "De Uylen deugen in dat opzicht nie. Het is schande, dat ik het zeg gen mot, mar voor jonge mensen als uw zoon, vormen ze een groot gevaer. En wat er noe verteld wordt en niet verteld wordt, achter de waerheid van die diengen komt geen mens". De smid nam een pauze, zette z'n knoestige handen op z'n dijen, vlak voor de knieën, z'n sigaar stond schuin omhoog, de rook prikkelde z'n ogen. Hij nam de sigaar weg, keek er naar en zei: "Ik ebbe geen kinders..." Weer zweeg hij. Het scheen, dat hij diep nadacht. Dominee en mevrouw wachtten. "Mar als ik kinders had, dan kwaemen ze nie op de Ruigen Hill". Toen keek de smid beiden weer beurtelings aan. In de toon van zijn stem had een grote beslistheid geklonken. "Bij een ouderiing van de kerk", schamperde dominee. Daar ging de smid niet op in. Hij filosofeerde: "Ze zulle daer wel weer een boel slechtigheid ebben gedaen en uw zoon zal er geen mooie diengen ebbe geleerd, en hij zal ook wel mee ebbe gedaen op de één of andere manier. Die Coba is een gevaerlijk dieng. En op dat gebied deugt er van de Uylen niet één!" "Dries dan?" vroeg de dominee. Even wachtte de smid. Toen, fel en beslist: "Dries ook nie!" Een kort knikje accentueerde dit oordeel. Het was of het bedoelde: dat zeg ik je, Wullem Donk. "Maar Donk, Donk.en die man is ouderling!" Even werd er niets gezegd. Mevrouw was met haar gedachten weer bij Roelf in Rotterdam, waar ze, wel niet rechtstreeks, maar toch wel heel duidelijk op het gebeurde omstreeks Kerstmis gedoeld had en als het ware gesmeekt om het vertrouwen van haar jongen. Tevergeefs. En nu zei de smid: achter de waarheid van die dingen komt geen mens. "Jammer van de kerels", begon de smid weer. "Zulke ferme lui!" "Ik heb zoveel moeten horen van meester Van Buren!" Mistroostig klonk dominee's stem. "Ik zag je wel bie em in 't rietuug zitte!" Er kwam een grote, goeiige lach over het gezicht van het kleine mannetje. "Ik docht: noe gaene me ollemaele deur de cardons!" "O nee", protesteerde de dominee. "Niks hoor! Van Buren heeft me alleen maar de naakte feiten verteld en heus niet op de manier van een roddelaar". "Da's meugelik!"De smid stak zijn kromme wijsvinger omhoog. "Wat ik van de Uylen gezeid eb is ook goed bedoeld en alleen omdat het over uw zoon gieng". Mevrouw knikte. "Natuurlijk, smid!" We stellen het op prijs". "Ik bemoei me nie met de diengen van een ander". Tegen dat het donker werd stond de smid op om naar huis te gaan. "We bin mit al ons praeteri mar weinig opgeschoten", zei hij bij het afscheidnemen en dat was ook zo. "Nog één ding, smid", vroeg de dominee. "Die buurman van jou, tim merman Jacobs, dat is toch de vader van het kind van Coba?" Donks gezicht trok in rare kronkels. Er scheen iets in hem om te gaan. Maar met een korte beweging van zijn hoofd bedwong hij iedere opkomende,gedachte om zijn mening te zeggen: {wordtvervolgd) Het waterschapskantoor te Middel- harnis en de steunpunten te Oude- Tonge, Goedereede en Ouddorp zijn vanaf Kerstmis tot en met Nieuwjaars dag gesloten. Ook op dinsdag 2 januari 2001 zijn wij in de tweede helft van de middag beperkt bereikbaar in verband met een interne nieuwjaarsbijeenkomst. Voor spoedeisende zaken kunt u tele fonisch contact opnemen met ons call- centre, telefoon (070) 3700350. 21 december 2000 Een 'blauw' huwelijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5