Specialistisch materieel voor brandweer regio Rijnmond Jufrouw Boot en meester Boot gingen in de liuwelijksboot Christmas Carols' in twaalfde editie Onderhoudsmonteur NIEUW: hondentrimsalon Blïtü CSNTSR STOWS EiiAittiei-raEui/s Bijna driekwart reageert actief op Gezondlieidseiiquête PAGINA9 \MJDAG 15 DECEMBER 2000 Primair voor de brandweer op Goeree-Overflakkee, maar indien nodig ook voor de rest van de regio, werd vorig jaar vanuit de regio Rijnmond specialistisch materieel voor hulpverlening beschikbaar gesteld. In Middelharnis staan nu een dompelpomp en een haakarmbak gestationeerd voor grootschalige rampenbestrijding. Danker Peeman en Paul de Blok, leden van blusgroep Middelharnis, zijn aan gesteld als chauffeur en zijn verantwoordelijk voor het algehele onderhoud aan wagen en apparatuur voor bijzon dere hulpverlening. Dompelpomp De dompelpomp wordt ingezet voor het zogenaamde groot water transport bij grote branden of wateroverlast. Bij brand rukken de plaatselijke ploegen uit. Als zich dan problemen voordoen met de watervoorziening kan de dompelpomp worden ingezet. Die kan water over grote afstand transporteren met een capaciteit voor twee brandweerwagens. Zo is het met de dompelpomp van Goeree-Over flakkee mogelijk om water te halen uit een waterwinplaats die 1 km. verderop ligt en daarmee vervolgens 2 brandweerwagens van water te voorzien. Die afstand kan met behulp van een zogenoemde 3 km- bak, die gestationeerd is in Spijkenisse, aangevuld worden tot een slanglengte van 4 km. Dat kan van groot belang zijn bij branden waar geen water in de buurt is, bij inzet van meerdere bluswagens tegelijk maar ook bij wateroverlast zoals dat twee jaar geleden op het eiland het geval was. Ook toen hebben diverse dompelpompen hun diensten bewezen bij het wegpompen van overtollig water. Nu is dus ook een dompelpomp in Middelharnis gestationeerd, waardoor eventuele hulpverlening sneller ter plaatse kan zijn. Haakarmbak De haakarmbak, met de zogenaamde basis-groepsuitrusting, kan worden ingezet bij rampenbestrijding. In deze bak zitten diverse materialen zoals kettingzagen, motorslijpschijven, rampenterrein- verlichting, redbrancards, stutmateriaal en hak- en breekmateriaal. Wanneer de brandweer geconfronteerd wordt met een grootschalig incident, denk bijv. aan de ramp in Enschede, dan wordt op een ande re manier opgetreden. Er wordt een brandweerpeloton gevormd dat bestaat uit 30 manschappen, meerdere brandweerwagens en de haak armbak. Op de plaats van de calamiteit aangekomen kunnen de man schappen met behulp van haakarmbak hun taken verrichten. In de toekomst zal er wellicht een tweede haakarmbak met specialis tische uitrusting bijkomen. Eén die toegerust is met zwaarder hulp verleningsmateriaal dan op een brandweerwagen gebruikelijk is, waaronder zware hydraulische scharen en spreiders, snijbranderma- teriaal, hefkussens en stempel- en stutmateriaal. Die bak zou dan inzetbaar kunnen zijn bij bijv. grote verkeersongevallen. Afzetsysteem Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft voor toerusting van de regionale brandweer gekozen voor een standaardsysteem: het haak- arm-afzetsysteem. De haakarmbakken zijn voor meerdere systemen toepasbaar. De bakken van de brandweer kunnen dus ook op voertui gen met andere systemen worden vervoerd. In geval van rampen kun nen ze ook door particuliere voertuigen getransporteerd worden. Regionaal De dompelpomp en de haakarmbak zijn geen eigendom van de gemeenten - zoals wel het geval is met de plaatsehjke blusvoertuigen - maar van de RHRR, ofwel Regionale Hulp-verleningsdienst Rot terdam Rijnmond. Deze kunnen dan ook overal in Nederland worden ingezet, hoewel ze in eerste instantie voor Goeree-Overflakkee zijn bestemd. Jaarlijks worden de materialen gekeurd door een inspecteur van Binnenlandse Zaken, zoals vorige week op het eiland het geval was. Nadat de materialen zijn goedgekeurd, zijn ze inzetbaar onder de codenamen, BG 73-2 voor het voertuig en DP 73-2 voor de dom pelpomp. Voor de financiering van onderhoud en stalling wordt jaar lijks een bedrag verstrekt door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Praktijk De wens ligt er nu dat alle blusploegen van het eiland regelmatig met dit materieel gaan oefenen, want bij calamiteiten is het van belang dat de brandweer er daadwerkelijk mee kan werken. In ieder geval is het nieuwe gereedschap een verrijking voor de hulpverlening op Goeree- Overflakkee. Hopelijk hoeft het niet teveel 'van stal te worden gehaald! De gezondheidsenquête 2000 die de GGD Zuid-Hollandse Eilanden deze herfst op de Zuid-Hollandse eilanden heeft georgani seerd, heeft het ongekend hoge responsper centage opgeleverd van maar liefst 73%. Oftewel van de 6.440 uitgestuurde vragen lijsten zijn er 4.690 ingevuld teruggekomen. Het aantal bewoners dat actief reageerde is 5% hoger dan bij de gezondheidspeiling van vijf jaar geleden op de Zuid-Hollandse eilanden en is ruim hoger dan vergelijkbaar onderzoek elders in het land. Voor de hand liggend is de vraag waaraan dit mooie resultaat te danken is. Allereerst natuurlijk aan al die mannen en vrouwen die de vragenlijst toegestuurd kregen en de tijd en moeite hebben genomen om de vele - soms ook indringende - vragen te beant woorden en terug te sturen. Voor sommigen bepaald geen kleinigheid. Door mee te wer ken, geven toch relatief veel bewoners van de Zuid-Hollandse Eilanden er blijk van, dat zij het, het als de GGD, belangrijk vinden dat hun ervaringen en meningen op het gebied van gezondheid er toe doen, en dat zij er vertrouwen in hebben dat er ook iets met de door het verstrekte gegevens gaat gebeuren. Tijdens de enquêteperiode heb ben vele tientallen mensen de GGD gebeld: ook een bewijs van betrokkenheid. Sommi gen hadden vragen over de anonimiteit of over nut en noodzaak van de enquête. Ande ren gaven door dat de aangeschreven per soon de vragenlijst niet in kon vullen om allerlei redenen of dat het adres niet klopte. En weer anderen - nadat de herinnerings- brieven waren verstuurd - belden veronge lijkt of verontrust op om door te geven dat ze de ingevulde vragenlijst al (lang) hadden teruggestuurd. Voor een enkeling bood het telefoonnummer een uitlaatklep om onvrede en ongerustheid over de eigen gezondheid en de gezondheidszorg te ventileren. De GGD is blij met deze hoge respons. Daar door is het mogelijk om een betrouwbaar en actueel beleid te geven van de gezondheids toestand anno 2000 van de volwassen eilan denbevolking én van een groot aantal facto ren die invloed hebben op hun gezondheid. De verzamelde enquêtegegevens kunnen de nodige aanknopingspunten bieden voor ver- betermogelijkheden. Het nieuwe jaar 2001 zal begonnen worden met de bewerking en analyse van de gegevens. Ook zullen dan hopelijk de eerste resultaten naar buiten komen. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDUK Tel. (0187) 471020 Best bijzonder eigenlijk wat ze allemaal gemeen hebben, beide echtelieden die woens dagmiddag in het gemeentehuis van Middelharnis in het huwelijk traden. Allebei in Zee land geboren, allebei dragen ze de achternaam Boot, allebei zitten ze in het onderwijs én. allebei houden ze van elkaar! En dat maakte hen woensdagmiddag tot een huwelijkspaar. Bruid Janine Boot is leerkracht op de Prins Mauritsschool in Dirksland en bruidegom Eel- co Boot op de School met de Bijbel in Sommelsdijk. Beide Bootjes gingen woensdag middag aan boord van hun huwelijksboot, een dag met stormachtige weersomstandighe den, hoewel op het moment van de afvaart het lieflijk zonlicht hen omscheen. Hopelijk mag het symbool staan voor hun toekomst: in het leven met al z'n stormen, ondervinden ze liefde en licht van Boven, 't Mag natuurlijk duidelijk zijn dat als een juf en een mees ter trouwen - een leerzaam huwelijk zogezegd - er bij de huwelijksplechtigheid heel wat kindertjes aanwezig zijn. Met z'n allen hielden die prachtige erebogen vast, waar onder door hun juf en hun meester het gemeentehuis binnengingen. En daarbij bleek de school van Dirksland wel een hele goede smaak te hebben, want de roosjes op hun erehagen waren dezelfde als die in het bruidsboeket! Na hun huwelijkssluiting zoeken Eelco en Janine - zij mag zich dus 'gewoon' Boot blijven noemen - hun geboortegrond Zeeland weer op, en gaan ze in Nieuwerkerk wonen. De 'Ceremony of Christmas Carols' is een uit Engeland overgewaaide traditie. Juist de vaste elementen die jaar op jaar terugkeren vormen het geheim van deze plechtige kerst viering. Het sololied aan het begin, het zin gend in- en uitgaan van de koren maakt elk jaar diepe indruk. De hoofdlijn ligt vast, toch zijn er wisselende elementen die elke viering weer een eigen kleur geven. Op vrijdag 22 december wordt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee voor de twaalfde keer de 'Ceremony of Christmas Carols' gehouden. Na een competitie tussen zo'n twaalf sohs- ten werd Reinera den Hoed uitgekozen om de Carols met het 'Once in royal Davids city' te mogen openen. Het lied moet zuiver en zonder begeleiding gezongen worden en dat terwijl velen ademloos luisteren. Als de koren binnengekomen zijn ontwikkelt zich een programma waarin Bijbellezingen ver richt worden, doorgaans door jongeren, waarna steeds een of twee schitterende Engelse Carols klinken. De traditie stamt uit de schoolkerstvieringen van o.a. Kings Col lege, waarmee de eerste helft van het school jaar besloten wordt, leraren en leerlingen uit de Bijbel lezen en het koor van de school, het Kings College Choir, de liederen zingt. De deelnemende koren zijn weer hetzelfde als vanouds: een samengesteld koor met leden van het Gereformeerd Kerkkoor Zier ikzee, aangevuld met een aantal gastzangers. Deze groep is inmiddels uitgegroeid tot een vast 'Christmas Carol' koor. Dit koor zal een aantal Carols zingen die nog niet tijdens de eerdere Carol-vieringen is uitgevoerd. Carols met een muzikaal romantisch karak ter zoals 'How soft upon the evening air' of 'Donkey plod and Mary ride', maar ook lie deren in een 20e eeuws klankidioom zoals 'Hodie Christus natus est' en een heden daagse bewerking van een oud lied "t Was in the year that King Uzziah died'. In het laatste lied speelt het orgel een belangrijke rol. Zo gaan oud en nieuw hand in hand samen maar worden de overbekende kerst liederen zoals 'O little one sweet' en 'The first Noweir niet vergeten. De deelname van een koor van de Prins Mau- rits is van het prille begin aan het geval geweest. Wel zijn het steeds wisselende leer lingen die meewerken. Dit jaar is het koor samengesteld uit een combinatie van het 'oude koor' en het nieuwe koor. Voor de leden van het oude koor betekenen deze Carols de afsluiting van de koorperiode op de middelbare 'school. De examenkandidaten hopen het komende jaar de school te verla ten. Het feit dat ze dolgraag nog eenmaal de Carols willen meemaken is de oorzaak dat het bovenbouwkoor met ongeveer 80 leden zal optreden. Het bovenbouwkoor voert nieuwe bewerkingen van bekende kerstliede ren uit. Uit dit koor is ook een aantal kleine ensembles samengesteld die meerstemmig, a capella, zullen zingen o.a. de liederen 'Silent Night' en 'O little town of Bethlehem'. Ook de aanwezigen zullen actief bij het gebeuren betrokken worden door het mee zingen van coupletten in de Nederlandse en Engelse taal. Sohstische medewerking zal worden ver leend door de Liesbeth Franken (alt) en Lies- beth Noordhof (sopraan). Instrumentale medewerking verlenen verder het koperen semble 'Van Kunst en Eer' onder leiding van Adri Radewalt, de organist Prosper Sevestre en Carla Sevestre, dwarsfluit. Ver der werken mee de burgemeester van Schou- wen-Duiveland, mr. J.J.P.M. Asselbergs en als vanouds de liturg, dr. A. Jobsen uit Zier ikzee. De beide koren staan onder leiding van Mar van der Veer. De Ceremony begint om 20.00 uur. De kerk is vanaf 19.30 uur geopend voor publiek. De toegang is gratis, wel zal bij de uitgang een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Bijzonder is dit jaar dat Omroep Zeeland waarschijnlijk radio- en televisieopnamen zal maken van het gebeuren. De uitzendin gen vinden op de kerstdagen plaats. Natuurfarm De Boed BV is in Nederland marktleider voor scharreleieren. De Boed BV houdt op 4 locaties pluimvee De Boed BV zoekt voor het onderhoud van machines enz. op deze pluimveebedrijven een (m/v) De functie: - Het totale onderhoud van de machines e.d. - Bereid te zijn af en toe medewerl<ing te verlenen aan de verzorging van de kippen. - Bereid te zijn 1 weekend per 4 weken te werken. Functie-eisen: - U heeft een MTS werk- en denkniveau. - U bent, naast technisch, ook handig in diverse reparaties. - U vindt het bovendien leuk om met dieren om te gaan. - Zelfstandig kunnen werken. - Leeftijdsindicatie tussen de 25 en 50 jaar. Natuurfarm De Boed biedt u: - Een uitdagende functie in èen snel groeiende onderneming. - Een vast salaris (bepaald door leeftijd en ervaring). - Spaarloonregeling. - Eventuele dienstwoning is aanwezig. Bent u de juiste Itandidaat? Zend dan uw schriftelijke sollicitatie en CV binnen 14 dagen naar: Natuurfarm De Boed BV t.a.v. de heer J. H. de Boed, Krommeweegje 6, 3244 LL Nieuwe Tonge. Tel. (0187) 65 18 88. 8IRDCENTER Dierenspeciaalzaken STORESB. LID DIBEVO Tel. (0187) 60 55 28 - Spuikolk, Dirksland 1150 m' groot - alles in voorraad

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9