ImZ: Innoveren met Zoi^ Vuurwerk, écht gevaarlijk! Kerstzangavond In Herv. Kerk Oude Tonge Weer iets verleden tijd in Dirksland RWERS eiiaudbi-hieuws Kerstfeestviering Oranje Nassauschool Winterwandeling door de Duinen van Oostvoorne Co Ottevanger actief als uitvinder van aanpassingen voor gehandicapten Voorlichtingscampagne voor schoolkinderen: PAGINA 6 VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 Ingezonden: Klinkerlandsewes 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 Zaterdag 23 december om 14.00 uur organiseert het Zuid-Hollands Land schap een winterwandeUng door de Duinen van Oostvoorne. Een ervaren gids leidt u rond en zal onderweg stil staan bij alles wat er aan natuurwaar den te beleven valt. ImZ Organisatie en Werkverbanden Databank Co Ottevanger Tekenarm Neus op de feiten Illegaal vuurwerk Strijkers Even uitproberen. Nog meer gevaren Neem maatregels! Voorschriften In de Hervormde kerk van Oude Ton ge wordt D.V. zaterdag 23 december een kerstzangavond gegeven. Aan deze muzikale samenkomst wordt medewerking verleend door de samenwerkende Chr. gemengde zang verenigingen 'Com nu met Sangh', 'Advendo', 'Korach' en het Chr. Jon gerenkoor 'Psallite Deo'. De instru mentale afwisseling wordt verzorgd door het samengestelde kerst-blok fluitensemble, bestaande uit het groot blokfluitensemble en de blokfluiten sembles 'Cunando' en 'Tibiarum Cantus' onder leiding van EUy Bak ker. De opening en sluiting worden verzorgd door ds. A. van Lingen. Onlangs is bekend geworden dat de muziek vereniging "Amicitia' geen kerstconcert en samenzang meer geeft. Dus weer iets wat afgeschaft wordt in Dirksland. Met deze avonden had men geen volle zaal, maar het is toch sneu voor de mensen die hier wél naar toekwamen. Het moet toch niet teveel gevraagd zijn, dat die paar ver enigingen in zo'n dorp één of twee keer per jaar een concert, samenzang of een combi natie hier\-an geven. Want ook de zangvereniging 'Excelsior' laat het afweten en stort zich alleen op con- coursmuziek voor de jaarlijkse uitstapjes. Niet leuk voor de begunstigers, donateurs en alle mensen die deze verenigingen een warm hart toedragen, en jullie toch ook niet in de kou laten staan met een verloting, ver koping of braderie. Het enige wat deze mensen van jullie vragen, doe wat terug in de vorm van een Kerstcon cert. En ook als julhe een andere avond geven, pas de muziek dan eens aan voor de massa. Iedereen heeft er begrip voor dat, als het goed gaat op muziekgebied met een vereni ging, het niveau steeds hoger komt te liggen. Zeker voor het jaarlijkse concours. Maar weet toch ook dat men voor de gewone muziekliefhebber iets moet brengen. Veel dorpelingen hoort men zeggen, als er nog eens een concert gegeven wordt: "naar die zware en moderne muziek ga ik niet lui steren". Misschien is de reden - als je deze muziek graag speelt of zingt - dat je er geen erg in hebt dat andere mensen die toch ook van muziek houden deze stijl niet zo inte ressant vinden. Is het dan ook niet mogelijk om in Dirksland deze muziek wat aan te passen, al is het maar een paar keer per jaar? Het succes van André Rieu, James Last of The night of the Proms ligt niet bij deze artiesten, maar bij het grote publiek dat naar hen toegaat. Die maken er een happening van. Als men zo'n avond een concert gaat bezoe ken, dan hoort men bekende melodieën en muziek wat goed in het gehoor ligt. Dat geeft het grote publiek voldoening. Als je mee kunt denken, neurieën of zingen, dan hoor je erbij: je doet mee en hebt dat fijne gevoel als je het concert verlaat. Maar muziek waar je geen verstand van hebt en waar niets herkenbaars aan is. dat is voor velen niet voor herhaling vatbaar. Dus alle begrip \oor concoursmuziek, maar laat men ook eens aan de \'ele muziekliefhebbers van wals. operette en meezingers denken. We hebben daar toch wel een beetje recht op. Niet gelijk zeggen dat de mensen niet komen, want dat is nog niet geprobeerd. Het zal, net als met alles, op gang moeten komen. Maar als men dit een keer gedaan heeft, dan komt het via mond-op-mondre- clame wel op gang. In Noord Holland is er op een plaats, net voor Koninginnedag, een Sing-Inn met Vaderlandse liederen. Daar wordt het ieder jaar drukker (misschien een idee). En zeker met Kerstfeest moet men deze tra ditie toch niet laten vallen. Zorg als vereni gingen dat de donateurs en de mensen, die jullie altijd bijstaan niet kunnen zeggen, "ze doen nooit iets voor ons". Al is het dan eens voor een minder volle zaal. Want als we zo doorgaan, waar is dan eigenlijk nog een nieuw verenigingsgebouw voor nodig? Alleen voor de repetities? O, ja dat gebouw is natuurlijk ook nodig voor de bejaarden om een spelletje te doen en te kaarten. Maar dat heeft niets met muziek te maken. Op D.V. 21 december a.s. houdt de Oranje Nassauschool te Nieuwe Tonge haar jaar lijkse kerstfeestviering in het gebouw van de Her\'ormde Gemeente. Het team van de school nodigt alle belangstellenden uit hier bij aanwezig te zijn. Alle groepen laten tij dens deze bijeenkomst iets van zich horen. Daarnaast zijn er de Bijbelvertelling en een vrije vertelling. De avond begint om 18.30 uur en na afloop is er voor iedereen de gele genheid in de school een kopje koffie te drinken. Kinderen en leerkrachten hopen u te ontmoeten! Team Oranje Nassauschool De Duinen van Oostvoorne zijn in winter slaap, althans zo lijkt het. Toch zie je overal leven in het gebied, de knoppen in de bomen worden gevormd en vogels eten hun buikje vol aan de laatste bessen. In de lucht is de roep van de buizerd te horen. Voor u ziet u een ree wegrennen. Konijnen kruisen uw pad en spechten vliegen lachend voor u uit. Het kan allemaal tijdens uw bezoek aan dit unieke natuurgebied. Datum: 23 december Tijd: 14.00 uur (tot 16.00/16.30 uur) Start: bezoekerscentrum Tenellaplas, Duinstraat 12a te Rockanje Kosten: leden van het Zuid-Hollands Land schap en Natuurmonumenten gra tis, niet leden: volwassenen 5,- en kinderen 1 ,- Aanmelden; telefonisch op nummer (0181) 483909 Advies: waterdichte schoenen meenemen Het is niet voor iedereen vanzelfspre kend om een kopje koffie leeg te kun nen drinken zonder te knoeien. En niet iedereen kan een ruimte doorlo pen zonder hulp. Wie te maken heeft of krijgt met hchamelijke beperkin gen weet maar al te goed hoe gebrek kig je je daarbij kunt voelen én hoe die beperkingen je soms nopen tot passi viteit. Met een kleine (individuele) aanpassing zou je geholpen zijn. Co Ottevanger uit Dirksland heeft op tech nisch gebied in verschillende takken kennis en ervaring opgedaan. Verder heeft hij niet alleen een behoorlijke kijk op het dagelijkse reilen en zeilen van gehandicapten, als pro jectbegeleider Binnen Zuidwester houdt hij zich ook persoonlijk bezig met de ontwikke ling van aanpassingen voor deze groep men sen. Dagelijks ontmoet hij personen die bij het uitvoeren van hun dagelijkse bezigheden op een probleem stuiten. Dat kunnen proble men zijn van allerlei aard. Dikwijls hebben mensen of hun begeleiders wel een idee over de richting waarin de oplossing gezocht moet worden. Maar... hoe geeft een leek gestalte aan zo'n idee? Er zijn mensen die begiftigd zijn met een speciaal talent: 'kij ken met je kijkogen'. Ze doorzien proble men maar hebben ook het vermogen om tot een oplossing te komen. Zulke mensen zijn onmisbaar voor TmZ'. ImZ is een initiatief om de kwaliteit van het leven van mensen met een meervoudige handicap te verbeteren, door het ontwikke len van innovatieve hulpmiddelen en voor zieningen. Deze hulpmiddelen/voorzienin gen kunnen variëren van een looprek dat niet klem raakt tot een pc-programma, waarmee zelfstandig multiple choice-oefeningen gemaakt kunnen worden. Andere voorbeel den uit het inmiddels beschikbare aanbod zijn een aangepaste schoonmaakkar of aan passingen van een machine in een werk plaats, zodat een cliënt in een zorginstelling bijv. graveerwerkzaamheden kan verrichten. Of een anti-mors beker die een cliënt zo helpt, dat hij voortaan zonder te knoeien kan meedoen met de koffiepauze. Dankzij al deze hulpmiddelen worden cliënten zelf standiger en dus actiever. En we weten het: we helpen gehandicapten niet meer in hun beperkingen, maar we stimuleren hen in hun mogelijkheden. Voor wie geïnteresseerd is in wat achter grondinformatie: in de loop van de tijd heb ben op organisatorisch gebied rond innova tie zich nogal wat ontwikkelingen plaatsge vonden. Er was sprake van een lange aanloop. Op Europees niveau werd middels Het Employment Horizon programma aan de non-profit sector binnen de zorg een sub sidie beschikbaar gesteld om tijd te steken in de ontwikkeling van nieuwe projecten. Daarvoor waren allerhande organen actief, We noemen bijvoorbeeld Senter. Dit was een agentschap van het ministerie van Eco nomische Zaken, dat een schakel wilde zijn tussen ontwikkelaars van aanpassingen en de fabrikant die de productie van een aan passing of product voor zijn rekening zou kunnen nemen. Senter nodigde bedrijven uit om zich in te zetten voor de productie van de nieuwe ont wikkelingen. Binnen Europa was Nederland - samen met een 5-tal organisaties uit ande re landen - vertegenwoordigd in een samen- Co Ottevanger demonstreert 'zijntekenarm werkingsverband dat zich presenteert met de Franse naam Prohduire. Deze naam ontstond uit de beginletters van de activiteiten van dit verband: preventie en revalidatie op moge lijkheden - daarbij rekening houdend met de beperkingen - maar probeert ook door de ontwikkeling en stimulering van mogelijk heden en samenwerking te komen tot arbeidstoeleiding en zo mogelijk terugkeer naar het arbeidsproces. Prohduire probeerde in binnen- en buitenland dit doel te bereiken door zowel te werken aan dagbesteding voor mensen met een handicap als aan het ont wikkelen van technologische aanpassingen, zodat mensen in staat worden gesteld een bijdrage te kunnen leveren of actiever te kunnen participeren binnen dagactiviteiten of werk. ImZ werd opgezet om te voorko men dat ieder voor zich het wiel opnieuw gaat uitvinden. ImZ, de Nederlandse vakgroep voor toepas sing en ontwikkeling van nieuwe technolo gieën, is een nog groeiend fenomeen op dit gebeid en zal o.a. zorg gaan dragen voor de coördinatie van alles wat met technologische vernieuwingen binnen de zorg te maken heeft. Een mogelijke taak is daarbij het opzet ten van een databank waarin alle beschikbare voorzieningen zijn opgenomen. Dat bespaart mensen, die werkzaam zijn binnen de techno logische vernieuwingen, veel zoekwerk als het gaat om de ontwikkeling van een nieuw project. De opzet van ImZ is alle informatie zoveel mogelijk centraal te krijgen, zodat zowel binnen als buiten de zorginstellingen, zoveel mogelijk mensen, die behoefte hebben aan een aanpassing of hulpmiddel, over zo'n voorziening kunnen gaan beschikken. Nu ImZ gestalte heeft gekregen heeft Senter haar taak beëindigd met als slotstuk een boekje met de laatste uitvindingen op dit gebied. In dit boekje staan ook uitvindingen van Co Ottevanger. Hoewel hij niet graag over zich zelf praat ontkomt hij er niet aan om over zijn werk te vertellen. In het atelier aan de Schoolstraat in Middelhamis, waar hij ook werkt in de dagopvang van gehandicapten, neemt hij als voorbeeld de anti-mors beker die door hem werd ontworpen. Binnen Zuid wester was vraag naar een beker die zo in elkaar zit dat een gehandicapte op een waar dige manier kan koffie drinken. Zo'n vraag gaat naar ImZ. Waarschijnlijk zal er een mogelijkheid zijn om zo'n beker te ontwer pen. Maar er moeten ook wegen gezocht worden om de productie van zo'n beker te realiseren. Het is uiteraard mooi als gelijk met de vraag ook meteen een ontwerp wordt meegegeven. Een groot deel van het denk werk is dan al gedaan. Voor een anti-mors beker sloeg Co zelf aan het ontwerpen en tenslotte kwam hij op de proppen met de beker, die tijdens het gesprek als voorbeeld op tafel staat. Bescheiden maar toch bevlo gen vertelt hij over de stappen die werden gezet om de beker te maken zoals die nu is. Een andere aanpassing van Co is een schoonmaakkar, die nu voor één van de cliënten van Zuidwester wordt gebruikt, en een adaptief looprek met speciale voorzie ningen, dat een cliënt ondersteunt in het voortbewegen zonder dat hij zichzelf klem rijdt. Co's laatste uitvinding is een tekenarm, ont wikkeld voor cliënten die niet bij machte zijn met de hand een potlood, pen of verf kwast te hanteren. Door middel van deze tekenarm, die de vorm heeft van een zgn. bokkenpoot en die voorzien is van twee zwenkwieltjes, zijn mensen weer in staat iets op papier te zetten. Door het aanbrengen van een plankje kan de tekenarm ook geschikt gemaakt worden voor gebruik met de voet. Verder kan door een kleine aanpassing het hulpmiddel ook geschikt worden gemaakt voor andere gereedschappen. Co hoopt met ImZ dat zoveel mogelijk mensen en instan ties, zowel binnen als buiten de zorg, gebruik kunnen gaan maken van de uitvin dingen op technologisch gebied. Maar daar voor moet ImZ wel bekend worden bij de mensen. Om meer bekendheid te krijgen hield ImZ op 9 december een open dag in Assen, waarop alle ontwikkelde hulpmidde len te zien waren. In het nieuwe jaar komt ImZ ook met een open dag naar het zuiden van het land. Allen die, op welke wijze dan ook, belangstelling hebben voor innovatie met zorg zouden daar eens een kijkje moeten nemen. Wie daar niet op kan wachten maar toch meer informatie wil kan dat opzoeken op: www.ImZ.nl. 'Doe effe normaal!' 'Je bent 'n rund, als je met vuurwerk stunt!'In één klap afge leerd!' 'Met één hand je veters strik ken?!' Enkele slogans die iets aangeven over het gebruik van vuurwerk. "Altijd gevaarlijk!" waarschuwden politieman André Groenendijk en Claudia de Baar van bureau HALT, afgelopen maandag morgen op de openbare basisschool J.C. van Gent te Sommelsdijk, toen daar een voorlichtingsles werd gegeven over het omgaan met vuurwerk. Jaarlijks gebeu ren er talloze ongelukken met vuurwerk, en de meeste gebeuren nog wel op nieuw jaarsdag, als je elkaar net een gelukkig nieuw jaar hebt toegewenst... Door mid del van een voorlichtingscampagne wil de politie in samenwerking met bureau HALT, die ellende inderdaad een halt toe roepen. Stunten met vuurwerk en illegaal gebruik daarvan, zijn dé grote boosdoeners als het om vuurwerkslachtoffers gaat. Niet ontplof te rotjes of resten van dergelijk materiaal die op straat achter zijn gebleven, maar ook vuurwerk dat illegaal verkocht wordt, 'afblijven!' luidt de boodschap. Tenminste, als je handen, vingers, gezicht, ogen of oren je voor de rest van je leven wat waard zijn! Veel kinderen en jeugd blijken niet of onvol doende te beseffen hoe 'n gevaarlijk spul het is, waar ze dikwijls maar al te lichtvaardig mee omgaan. Daarom is het goed dat ze eens met de neus op de feiten worden gedrukt, zo vlak voor de jaarwisseling. En tijdens de voorlichtingsles op de J.C. van Gentschool gebeurde dat al vrij snel, toen een al oudere man de klas werd binnengevoerd door een verschrikte vrouw. 'Opa' had 'n rotje zien hggen en had dat opgepakt... en toen gebeurde 't! Een grote klap en z'n hand lag open, er kwam allemaal bloed uit, en uit z'n mond kwam ook al bloed en rond z'n ene oog zag het er ook maar vreemd uit! Er moest direct een ambulance komen! Geluk kig was 't allemaal maar nagemaakt door één van de lotusslachtoffers van de Lotus- groep Goeree-Overflakkee, maar 't was een algemeen voorbeeld van hoe het er heel dik wijls aan toe gaat, én afloopt. En ja, als je zoiets ziet, dan ben je toch wel onder de indruk. Een groot gevaar vormt het zogenaamde illegale vuurwerk. Vuurwerk uit buitenland - ook uit België - of 'goed' dat je op straat aangeboden wordt, daar kun je gerust vanuit gaan dat het illegaal is. In ieder geval is vuurwerk illegaal als er géén Nederlandse gebruiksaanwijzing op zit. Extra gevaarlijk spul, dat in China door kinderen van 'n jaar of vijf, zes wordt gemaakt. Met een clubje zijn ze daar dagelijks - veelal gedwongen - met elkaar mee bezig in,een houten schuur tje. Juist kinderen moeten dat doen, omdat zij van die kleine fijne vingertjes hebben om de rolletjes in elkaar te draaien. Zonder eni ge bescherming doen ze dat: niets om hun handen, niets voor hun neus en mond (kruit is giftig, ook om in te ademen). Ook doen in China, waar heel veel wordt gerookt, vol wassenen niet voorzichtig met roken als ze zo'n schuurtje ingaan. Er zijn daar kinderen 'Opa', laat de klas z'n 'verwondingen' zien. genoeg, redeneert men, en 'n paar minder deert niet. Dus vliegt er wel eens zo'n schuurtje de lucht in. met kinderen... "En eigenlijk komt dat alleen maar omdat wij in ónze landen zonodig vuurwerk willen heb ben dat 'n beetje hardere klap geeft dan legaal materiaal", maakte Claudia de Baar duidelijk nadat ze dat allemaal verteld had. "Dus als je dan tóch zonodig vuurwerk wilt gebruiken, ga dan naar de winkel die een vuurwerkvergunning heeft." Bovendien is illegaal vuurwerk nóg minder veilig dan 'gewoon' vuurwerk. Claudia ver telde dat de politie van Middelhamis een partijtje 'doodshoofdstrijkers' had gevon den. Die waren flink wat groter dan de door snee strijker en dat gaf natuurlijk te denken over de inhoud... Daarom wilde de politie nagaan hoe zwaar de ontploffingskracht er\'an was. Van de sloop werd een ca. 1000 kg. zware auto gehaald en daaronder werd een 'doodshoofdstrijker' tot ontploffen gebracht... de auto vloog meer dan 1 meter de lucht in! Toch zullen waarschijnlijk nog heel wat kinderen en jongeren met dergelijk materiaal 'gewoon' de straat op gaan. Trouwens, 'gewone' strijkers zijn óók heel gevaarlijk. Niet alleen omdat er geen lont aanzit - waardoor je ook niet kunt weten wanneer ie ontploft - maar ook omdat er geen productiedatum op staat. Daardoor kan het best zijn dat je met strijkers op zak loopt met oud kruit erin en dat is levensgevaarlijk. Want oud kruit is slecht kruit en dat geldt ook voor het vertragingskruit in een strijker, dat het ontbreken van een lont moet com penseren. Slecht vertragingskruit werkt nau welijks of helemaal niet meer, waardoor de strijker ontploft op het moment dat je 'm aansteekt. Bovendien kan door transport het vertragingskruit en het explosieve kruit van de strijker door elkaar zijn gemixt, waardoor er een gerede kans bestaat dat het ding meteen afgaat als je 'm aansteekt... Een ander groot gevaar is het zoeken naar 'nog bruikbaar' vuurwerk of resten daarvan, dat na de oudejaarsnacht nog op straat ver spreid ligt: 'doet ie 't nog...?' Bloedlink! Alleen al door het uitproberen van restvuur- werk zijn dit jaar zo'n 2000 kinderen en vol wassenen in ziekenhuizen terechtgekomen. Ze zijn voor de rest van hun leven verminkt, kunnen hun werk of hobby nooit meer uitoe fenen of kunnen later nooit meer dat beroep kiezen dat ze zo graag wilden... Veel beter is het om restvuurwerk onschadelijk te maken door het in water onder te dompelen of in te leveren bij de politie of bij gemeen tewerken. Ook het prutsen aan vuurwerk - uit elkaar halen of bommetjes van proberen te maken - heeft al heel wat levensgeluk verwoest. En de manier hoe je het meeneemt is ook al niet om 't even. Sta je er bij stil dat je jezelf in gevaar brengt door vuurwerk simpelweg in je jas- of broekzak mee te nemen? Niet alleen omdat je daarmee regelrecht kleine bommetjes op je lijf draagt, maar ook omdat het op die manier opgewarmd wordt... En denk niet dat alleen knal vuurwerk gevaarlijk is. Ook siervuurwerk of gillende keukenmei den of babypijltjes bevatten kruit, dat op een verkeerd moment ontploffen kan. En wist je dat ook het zgn. kindervuurwerk, dat het hele jaar te koop is, gevaarlijk genoeg is om je tweede- of derde graads brandwonden te bezorgen? Het bra'ndende middelpunt van die 'simpele' sterretjes heeft toch maar een temperatuur van 1200° C! Over het gevaar van (illegaal) vuurwerk gesproken, terwijl velen dit 'gewoon' in hun jas- of broekzak hebben. Het is natuurlijk het veiligst om gewoon bin nen te blijven als het ene jaar in het andere overgaat en helemaal geen vuurwerk te gebruiken (bespaart bovendien bergen geld. dat je dan niet in één klap kwijt bent...). Maar ook al steekje zelf geen vuurwerk af- ofwel, maar je doet het 'voorzichtig' en vol gens de gebruiksaanwijzing - dan kan vuur- werkgebruik door anderen je nog beschadi gen. Let er dan vooral op datje geen extra brand gevaarlijke kleding aantrekt. Dus geen broek of jas van nylon of een parachutistenbroek of legging, maar kleding van katoen, zoals bijv. spijkergoed, of lederen Ideding. Ook geen gewatteerde kleding of capuchons waar gemakkelijk een rotje in terecht kan komen! En draag als 't even kan lederen schoenen en geen sportschoenen of (rubberen) laarzen. Laatstgenoemde smelten bij verhitting namelijk je voet in. In laarzen kunnen bovendien rotjes terechtkomen. Tenslotte zijn er rond vuunverk natuurlijk ook nog een aantal regels waaraan iedereen zich te houden heeft. Zo mag je mag pas vuurwerk kopen als je 16 jaar of ouder bent. En gekocht vuurwerk moet je onmiddellijk en langs de kortste route thuisbrengen, Vuurwerk mag niet eerder worden \erkocht dan drie werkdagen voor de jaarwisseling. Dat is, omdat oudjaar nu op zondag valt. dit jaar op 28 december. Vuurwerk afsteken mag alleen op oudejaarsdag vanaf 10 uur 's morgens tot "s nachts 2 uur, waarbij je niet meer dan 10 kg. bij je mag dragen. Op overtreding van de \'oorschriften ziet de politie nauw toe. Word je gepakt, dan neemt de politie je vuurwerk meteen in beslag en wordt het onklaar gemaakt. Zelf moet je mee naar het politiebureau. Daar wordt proces verbaal tegen je gemaakt en wordt in ge\'al van minderjaiige overtreders ook de ouders ingelicht; die kunnen daar hun kinderen ophalen. Vervolgens gaat de officier van jus titie zich ermee bemoeien en volgt er een fik se 'ven-assing', bijvoorbeeld een boete van f 250 voor te vroeg afgestoken \aiurwerk. en heb je levenslang op je naam staan dat je met justitie in aanraking bent geweest - voor jon geren leuk als ze later gaan solliciteren... Overigens kunnen j ongeren tot 18 j aar er\'oor kiezen om doorverwezen te worden naar bureau HALT. waar hun - na toestemming van de ouders - o.a. werkstraf wacht, zoals het schoonvegen van de straten in een stad op nieuwjaarsdag. Gelukkig nieuwjaar! Een gewaarschuwd man of vrouw telt voor twee. De blokfluitgroepen van muziekschool Goe ree-Overflakkee staan 10 jaar onder de des kundige leiding van Elly Bakker. Speciaal voor deze gelegenheid is er een kerst-blok fluitensemble gevormd dat bestaat uit zo'n 20 spelers, afkomstig zijn uit het Groot blok fluitensemble en de blokfluitensembles 'Cunando' en 'Tibiarum Cantus'. Naast het kooraandeel zijn de blokfluitisten te belui steren met vijf koralen uit het 'Weihnachts- oratorium' van J.S. Bach en de 'Pastorale" uit het 'Kerstconcert' van A. Corelh. Alle blokfluiten van sopranino tot en met subbas blokfluit zullen worden bespeeld. Het blok fluitensemble 'Tibiarum Cantus' laat zich nog apart horen in het 'Allegro' uit het 'Con certo in Bes-gr' voor vier altblokfluiten en in het 'Basso Continuo' van J.M. Molter. Het programma dat uitgevoerd wordt heeft veel afwisseling en verscheidenheid van muziek en samenzang. Het blokfluitensemble van de muziekschool Goen-ee-Overflakkee zal het programma inleiden, waarna ds. A van Lin gen de opening met gebed en schriftlezing verzorgt. Het Chr. Jongerenkoor "Psallite Deo' 0.1.v. Johan Nijsse brengt o.a. 'Von Einzug Christi und Hosianna', "Hoor de Eng'len zingen d" eer' en 'Three kings'. Het Chr. Gem. koor 'Com nu met Sangh" o.l.v. Arie van 't Geloof en de samenwerkende koren 'Advendo' en 'Korach' o.l.v. Henk Weiss openen met 'Stene van 't Oosten". 'Vrede' van Tom Peelen en de 'Kerstcantate met samenzang' van H.W. Weiss. De instru mentale afwisseling op het bekende Deense Frobenius orgel door Lennart Knöps, Anton Weenink en Arjan de Vos is zeker het belui steren waard. Voor u als publiek worden de beste plaatsen vrijgehouden. De aanvang van de kerstzangavond is om 19.30 uur. Er zal een collecte worden gehou den ter bestrijding van de onkosten. De toe gang is vrij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 6