Voorbarig 20% Korting LITI E ËiiiürnnEtt-iiiEuws i 1 4 ARENSMAN Kerstnachtdiensten bij kaarslicht kortingen van 20 tot 60% Ontwerp je eigen drankverpakking! Uitverkoop Dames-, Heren en Jonge Mode VERHUISD ANNETTE TT* uitvaartverzorging Heel veel dames- en herenkledin nu sterk afgeprijsd! 4^ Mevr. J. Peeman-Taale Gezegende Kerstdagen I en een Voorspoedig Nieuwjaar 'i SCHOENEN 20% t/m 70% KORTING Stoffelijk overschot aangetroffen PAGINA 4 VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 FAMILIEBERICHTEN Ik huil om de stilte na jouw bestaan, het verdriet omdat er geen afscheid was. Ik huil omdat jij zo eenzaam bent gegaan, omdat de dood jou zo plots heeft verrast. Door een tragisch ongeval is uit ons midden weg gerukt mijn lieve man en mijn lieve papa, onze geliefde zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom JAN GERRIT VAN HORSSEN echtgenoot van Kitty Troost Ooltgensplaat: K. van Horssen-Troost Lennard Nieuwe-Tonge: J. G. van Horssen C. M. van Horssen- van der Wouden Ooltgensplaat: M.M. Troost-Akershoek en verdere familie Pieter Biggestraat 19, 3257 AR Ooltgensplaat De begrafenis zal D.V. plaatsvinden dinsdag 19 december 2000 om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Ooltgensplaat. U wordt uitgenodigd om 13.15 uur in 't Centrum, Van Weelstraat 10, aanwezig te zijn om Jan de laatste eer te bewijzen. Gelegenheid tot condoleren in Elthato, Zuid-Ach terweg 27. op maandag 18 december van 19.00 tot 21.00 uur en in 't Centrum na de begrafenis. Jan hield van bloemen Zij, die geen rouwbrief ontvangen, mogen deze advertentie als zodanig beschouwen. Telefoon (0187) 491396 Op D.V. 24 december 2000 zullen in de Doopsgezinde Kerk, Dorpstienden 3 te Ouddorp, twee kerstnachtdien sten bij kaarslicht worden gehouden. De eerste dienst begint om 20.00 uur en de tweede om 22.00 uur. 's Avonds laat naar de kerk... de kerstnachtdiensten wor den gehouden. In de koude trekken de honderden op. Op weg naar de kerstnachtdiensten bij kaarslicht. Vér voor aanvangstijd moet je er al zijn, wil je nog een plaatsje hebben. Onze eigen koren met musici werken mee aan de diensten, en natuurlijk het koperensemble. Voorganger in beide diensten is ds. J. Smink. Ook dit jaar wordt u weer verwacht. Midden in het leven en dan dat ene moment Met verslagenheid geven wij kennis dat na een droevig ongeval van ons is heengegaan onze geliefde zoon, broer en zwager JAN GERRIT VAN HORSSEN echtgenoot van Kltty Troost vader van Lennard in de leeftijd van 46 jaar. J. G. van Horssen C. M. van Horssen-van der Wouden Ewoud van Horssen Willeke van Dijk Zo plotseling ben je van ons heengegaan daar heeft niemand ooit bij stilgestaan. Wat in onze herinnering blijft is je lach, je genoot van het leven. Bedankt voor alles watje ons hebt gegeven. Door een tragisch ongeval ging van ons heen onze geliefde schoonzoon, zwager en oom JAN VAN HORSSEN in de leeftijd van 46 jaar. M. M. Troost-Akershoek Ada en Joop Martine en Jan, Pim, Lisa Corstian Attie en Henk Miranda en Cebes Arjen Piet en Anneke Leen Michelle Robbert Rijk en Marlies Een stroom van kaarten en andere attenties bereikten ons in verband met ons 25-jarig huwe- lijk. Mede namens onze kinderen zeggen wij u hier voor hartelijk dank. Adri en Addy Robijn Sommelsdijk, december 2000 't Familie, vrienden en bekenden t I gezegende Kerstdagen I Voorspoedig ïlieuwjaar I Fam. A. Breen 1 Adverteert in Eilanden-Nieuws Ook onze kostuums en colberts hebben we sterk afgeprijsd! Wie zich mooi voordeh'g wil kleden moet beslist komen kijken en...profiteren. Den Engelsman Van Driel: combineren met persoonlijke accenten /Amerika heeft een nieuwe president. Na veel uoorbarig- heid en de spannendste verkiezingsstrijd ooit werd ji woensdag, ruim vijf weken na het uitbrengen van de stemmen, de winnaar bekend. Het is Bush, de gouver neur van Texas, geworden. Deze zeer nipte overwinning mag gerust omstreden worden genoemd. Omdat er geen overtuigend winnaar uit de (stem) bus kwam moesten de stemmen in één staat worden herteld. Na eindeloze juridische touwtrekkerij kwam er deze week aan de onzekerheid een eind. De presidentsverkiezingen hadden een zeer onbevredi gend verloop. Op de avond van de verkiezingen ont stond, door toedoen van de media en onnauwkeurige prognoses, grote verwarring over de uiteindelijke win naar. De bestaande rivaliteit tussen de twee kampen werd behoorlijk vergroot. Omdat het verschil tussen bel de kandidaten In de staat Florida zeer klein was moes ten de stemmen opnieuw worden geteld. Een dieptepunt werd bereikt toen In bepaalde kiesdis tricten de stemmen handmatig opnieuw werden geteld. Deze hertelling leidde tot onverkwikkelijke, nooit eerder vertoonde taferelen. Qerechtelljke procedures, verwijten over en weer en het onvermijdelijke publlciteltscircus. Uiteindelijk werd de strijd In het voordeel van de repu blikeinen beslist. De uitslag bracht niet alleen de.gebrul- kelljke opluchting maar ook veel commotie. De hele gang van zaken maakt het er voor Bush niet eenvoudi ger op. In dit land met vanouds een twee-partijen stelsel Is de keus beperkt Onafhankelijke kandidaten behalen wel stemmen maar zeker niet voldoende om een van de twee favorieten naar de kroon te steken. Dit keer ging de stembusstrijd tussen vice-president Al Qore. de 'arrog ante dosslerversllnder' en het 'politieke lichtgewicht' Qeorge W. Bush. Met de verkiezing van Bush komt een eind aan het tijd perk Clinton en daarmee aan acht jaar democratische hegemonie In het Witte Huls. Vanouds democratische stemmers als kleurlingen, joden en een groot deel van de sociale onderlaag aangevuld met progressief Amerika hebben het dit keer niet gered. Het Is voor vice-president Qore ongetwijfeld, zeker gezien het verloop van deze race, een bittere pil zijn rivaal voor tenminste vier jaar het Witte Huls te zien bewonen. De vader van Bush bekleedde voor president Clinton het ambt van 'mach tigste man van de wereld'. Qore, de man met de vitale uitstraling, rekende stellig op continuering van de democratische macht. Acht jaar onder en naast president Clinton bood meer dan genoeg perspectief om zelf de touwtjes in handen te nemen. Het tegenovergestelde is gebeurd. Na een ongekend span nende verk'iez'ingsrace. met een very-close-flnlsh, treedt de als 'grijze muls' betitelde Qeorge W. d.v. januari In de voetsporen van zijn vader. Zijn 'warmere' persoonlijk heid gaf mede de doorslag voor de nipte republikeinse overwinning. De Amerikaanse presidentsverkiezingen worden vaak betiteld als een circus. Veel glitter en glamour en weinig inhoudefijkê discussies. Deze uoorsteüing is gedeeltelijk schijn. Binnen de smalle marges van de Amerikaanse politiek zijn er wel degelijk verschillen tussen de twee grootste partijen. Ook voor niet-Amerlkanen zijn som mige verschillen duidelijk zichtbaar. Op het gebied van de buitenlandse pol'itlek, met o.a. Israël en de mensen rechten 'm landen als China en Noord-Korea. Ook onderwijs, soc'iale voorzieningen en de gezondheidszorg zijn belangrijke twistpunten. Voeg daaraan toe de visie op abortus en m'mderheden. Kortom, versch'ilpunten genoeg. Bush mag het samen met 'running-mate' Cheney vier jaar gaan proberen. De democraten likken hun wonden. De hele gang van zaken rond deze verkiezingen maakt het er voor de nieuwe president met gemakkelijker op. Het tijdperk Clinton, en daarmee ook dat van Qore, Is ten einde. Nieuwe bazen, nieuwe regels? De tijd zal het uitwijzen. kamer 130, Ebbe en Vloed wenst familie, vrienden en bekenden Washingtonstraat 2,3255 VJ Oude Tonge X §es,egende Kerstdagen Voorspoedig ïlieuwjaar J. W. Grootenboer >*9ee»^!e^)«5^)«e»(eeo(e«e«^e^)^^^)«(^eBe«6^*^^ gezege'nde Kerstdage Voorspoedig ïlieuwjaar C. Tanis K. Tanis-Mastenbroek n X en §ods Zegen voor het nieuwe ]aar C. A. H. van der Klooster L. van der Klooster-Grinwis Retourette-prijsvraag voor kinderen: In de wereld van drankverpakkingen zien we een grote variatie aan prachtige ontwerpen, die de bui tenkant van de verpakkingen sieren. Denk maar aan melk, vla, yoghurt en appelsappakken. Maar... We willen graag eens weten wat jullie als kinderen het liefst aan de buitenzijde op een drankverpakking zien. Dus: pakje teken- of verfspulletjes en ga snel aan de slag. Het ontweip watje maakt moet wel op een drankverpakking passen. Dus denk even aan de afmetingen. Veel kinderen hebben hun ontwerp al ingestuurd. Veel anderen zijn nog bezig. Wees er dus snel bij. De tien mooiste inzendingen worden beloond met een mooie prijs. En daar wil jij toch ook wel bij horen? Voor de hoofdprijswinnaar wacht er nog een extra verrassing! Je kunt je ont werp tot 31 december 2000 insturen naar: Retouret- te. Groenelaan 113-117, 3114 CD Schiedam, t.a.v. Martin de Cloet. De gehele voorraad vanaf 15 december Jaap en Stiena Breen-v. d. Bok gezegende Kerstdagen en een gelukkig ïlieuwjaar Donderdagmiddag werd in het water van de Rijnhaven het stoffelijk overschot aangetroffen van een 46-jarige man uit Ooltgensplaat. Het slachtoffer was op 29 november te water geraakt bij de Koninginnebrug, toen de houten stelling waarop hij stond te werken, het beg af. Direct na dit ongeval staitte er een zoekactie naar hem, maar hij werd toen niet gevonden. TE KOOP Tulpen (rood en wit) AdrCidPPeldl (bintje en eigenh.) Uien en Stoofperen fa. Van Prooyen Boomvliet 9, Dirksland, Tel. 60 23 76 Hypoglycaemie is feitelijk geen ziekte, maar een symptoom dat er iets mis is met de hormoonhuis houding. Een complex van hormonen, (insuline en glucagon uit de pancreas en Cortisol uit de bijnier) zorgen voor een vrij constante glucoseconcentra- tie in het bloed. Deze hormonen worden op hun beurt gedeeltelijk gereguleerd door andere hor monen vanuit de hypofyse. Een verstoring van de hormoonbalans kan resulteren in een te hoge bloedsuikerconcentratie Hyperglycae- mie (diabetes) of een te lage bloedsuikerconcentratie Hypoglycaemie. Deze verstoring in de hormoonba lans wordt geactiveerd door wat we eten. Direct na de maaltijd kan door een tekort aan insuline het bloed glucose gehalte zo hoog stijgen dat een gedeelte via de urine wordt uitgescheiden. Dat verschijnsel heet diabetes. De diabetespatiënt kan deze reactie voorko men, door zich goed te houden aan voedingspatronen en de door de arts voorgeschreven insuline te gebrui ken. Glucose is een belangrijke voedingsstof voor onze hersenen, het centrale zenuwstelsel en de spie ren. Gaat er iets mis in dit stofwisselingsproces dan heeft dit zijn weerslag op iemands welbevinden en vitaliteit. Bij Hypoglycaemie gebeurt het tegenovergestelde. Wanneer iemand er mee te maken heeft betekent het dat de alvleesklier (pancreas) onmiddellijk insuline gaat produceren. De suikers worden in heel korte tijd omgewerkt tot glucose, waardoor weer insuline over blijft. De persoon heeft snel weer behoefte aan zoe tigheid omdat het suikergehalte te snel, te laag is geworden. Wanneer dat proces langdurig plaats vindt, kan zo iemand een uitgeputte alvleesklier krij gen. Zo ontstaat o.a. ouderdomsdiabetes. Het idee dat het gebruik van suiker de juiste oplossing is voor vaak voorkomende lage bloedsuikerwaarden is fout. Het lichaam heeft juist behoefte aan meervoudige ongeraffineerde koolhydraten die te vinden zijn in o.a. groenten, granen, noten, zaden, peulvruchten en zilvervliesrijst. Door het eten hiervan vindt er een langzamere spijsvertering van de voeding plaats. Daardoor gaat de bloedsuikerspiegel minder schom melen dan bij voeding, die hoofdzakelijk uit geraffi neerde voeding bestaat. Je zou kunnen zeggen dat de geraffineerde suikers (enkelvoudige koolhydraten) de alvleesklier voor de gek houden, omdat deze klier is ingesteld op verte ring van ongeraffineerde, meervoudige koolhydra ten. Bij Hypoglycaemie is er dus sprake van extreme schommelingen van de bloedsuikerspiegel en hormo nen. Er ontstaat een overmatige afgifte van insuline als gevolg van hoge inname van geraffineerde sui kers uit voeding. Insuline reguleert het suikergebruik van het lichaam. Het gevolg van een grote insuUne productie is een sterke dahng van de bloedsuiker spiegel. We zien dat de alvleesklier en bijnier door voortdurende prikkeling eerst overactief worden, maar op den duur uitgeput raken. Oorzaak en gevolg van een laag bloedsuikergehalte zijn zeer moeilijk van elkaar te onderscheiden. Stress kan een gevolg zijn van een laag bloedsuiker gehalte, maar het kan er ook de oorzaak van zijn. Wie in een situatie van een laag bloedsuikergehalte terecht komt zit in een vicieuze cirkel. Er kunnen tal yan klachten optreden, zoals vermoeidheid, zwakte, concentratiestoornissen, honger, transpiratie, hart kloppingen, beven en overmatige emotionele reac ties. De behandeling moet er vooral op gericht zijn om de uit balans geraakte stofwisseling weer in even wicht te brengen, zodat een regelmatig suikemiveau in het bloed bereikt wordt. Een aangepast dieet is de belangrijkste maatregel samen met het gebruik van colloïdale mineralen en chromium picolinate. Ons lichaam heeft de vaardigheid om uit volwaardig voedsel voldoende suikers en koolhydraten te maken. Het is beter om de suiker uit de suikerpot te laten staan. Indien er een periode goed wordt opgelet kan de situatie van hypoglycaemie veranderen in een sta biele toestand. Dan zullen ook de extra hulpmidde len, zoals het chromium picolinaat niet meer nodig zijn. Hier volgt een aantal tips om hypoglycaemie te bestrijden: 1 Gebruik regelmatig kleine maaltijden. Fre quente kleine maaltijden gedurende de dag, liefst gecombineerd met eiwitten, geven een beter ver deelde opname van de koolhydraten in ons lichaam. 2 Eet geen geraffineerde suikers. Hiertoe behoren, naast het schepje suiker, ook snoep, chocolade, koek, ijs, kant-en-klaar maaltijden en veel fris dranken. Beter is ook rietsuiker en de eerste tijd ook honing te vermijden. 3 Eet voldoende ongeraffineerde voedingsmidde len. Ongeraffineerde voedingsmiddelen bevatten onverteerbare koolhydraten, ook wel vezels genoemd. Deze bevatten koolhydraten die lang zaam verteren. 4 Zorg voor een goed uitgebalanceerde minera- lenhuishouding. Het is zinvol om extra mineralen te gebruiken waarvan de belangrijkste zijn: chroom, magnesium en zink. Het beste is een compleet mineraal supplement te gebruiken. Om de bijnier te onder steunen kan gebruik gemaakt worden van het Gemmo middel Ribes Nigmm en een natuurlijk vitamine B-complex. 5 Voedselbereiding. Bakken en braden zijn de twee meest populaire voedsel bereidingsmethoden, maar ook de schadelijkste. Vetten die de minste schaden geven bij hoge temperaturen zijn in volg orde van voorkeur: roomboter, sesamolie en olijf olie. 6 Koffie c.q. dranken. Koffie en alcohol hebben een ongunstig effect op de bloedsuikerwaarde. Ook de cafeïne bevattende thee en cola is af te raden. Ook de meeste frisdranken zijn uitgesloten, omdat ze teveel suiker bevatten. Ongezoete verse vruchten en groentesappen zijn in beperkte makte toegestaan. Het beste is zuiver water te drinken. 7 Zorg naast een regelmatig voedingspatroon voor voldoende rust en het vermijden van over matige stress. Stress geeft een verhoging van de bloedsuikerspiegel, waarop de alvleesklier reageert met insuline afgifte en de bloedsuiker spiegel ongunstig wordt beïnvloed. J. M. Bergsma 8-10-1954 t 29-11-2000 Voor uitvaartverzorging op geheel goeree-overflakkee Administratie-adres: Catharinastraat 8 J 3252 AD GOEDEREEDE ^B ■«- en een ■t ''4 Molenweg 17, Ouddorp >r Tot ziens in Sint Annaland Voorstraat 15, 4597 EH Sint-Annaland ;'.^^-^^:^^^it^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ,TeL (0166); 65 24 90, Fax (0166) 65 24 90 l^ .0W:'i :;■;;•-:" Woensdagmiddag gesloten 7^'^'^fiS-'hg|| *4"!-<-^-i-^<.-J"^-)--^->-J-^->.<-C-<.<"!--!"!-*>->-i"i-i-)-i"}-<-4-J"!"}- ■9- 4- Wij wensen familie en vrienden en een IVlarijkelaan 3, 3248 AS Melissant t Wij wensen familie, vrienden en bekenden -^:-)-?»»»9^)«)K)«e( en een Hazersweg 56 3253 XG Ouddorp Wij wensen familie, vrienden en bekenden I gezegende Kerstdagen ■i- Rustburg 48 3253 VK Ouddorp Alles met Zandpad 90, Middelharnis, (0187) 48 24 31 Vlledberglaan 42, 3253 VT Ouddorp naar: Zorgcentrum 'De Vliedberg' Hoge Pad 2, kamer 119 3253 BJ Ouddorp Tel. (0187) 68 55 21 Tevens wensen wij u Rotterdam-Rijnmond Hypoglycaemie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4