DE PREMIER ALS EXEGEET r etï) i efe Champions Leage schenkt f 1500 aan Calando PREDIKBEURTEN Kerstzangavond OPEN AVOND Kerstconcerten EiiAimet-raEuws Grote kerstzangavond m.m.Y. Peter Wildeman en Lennert Knöps De voortdurende stankoverlast in Middelhamis Provincie vraagt burgers om reactie op Ontwerp Grondwaterbeheersplan Winterexpositie in het Röderhaus Kerstzangavond 'Jeduthun' EIIAtlDEH-niEUWS Extra kerkdienst Ger. Gem. Wintermaand Mannenkoor 'Ons Koor' PAGINA 2 VRIJDAG 15 DECEMBER 2000, De regering heeft niet geluisterd Klare wijn is gewenst Nog meer kritiek Zondag 17 december 2000 Alledaags 30 kunstenaars uit 6 landen Roparun hospice 'Calando' in Dirksland prijst zich er gelukkig mee dat ze met een zekere regelmaat begunstigd wordt door verenigingen of andere organisa ties, 't Mag er misschien op lijken dat het daardoor financieel wel zal gaan met de financiering van het hospice, maar het tegendeel blijft waar. Zolang van een structurele financiering nog geen sprake is blijven giften broodnodig. Tot in het buitenland bekend Vrienden van ons waren in Amerika, toen de Tweede Kamer op dinsdag 28 november de voorgestelde wetgeving in verband met de beëindiging van het leven goedkeurde. Hun kleinkinderen van twaalf en veertien jaar werden de volgende dag op school aange sproken over deze beshssing. Uit wat voor land komen jullie dat mensen daar gedood mogen worden, zo werd hun gevraagd. Deze kinderen waren onthutst. De vraag hebben ze ervaren als een aanval op hun vaderland. De kleine plaats waar deze Nederlanders wonen, ligt ruim honderd kilometer ten zuid westen van New-York. In die dorpssamenle ving was het bericht over de Nederlandse euthanasiewetgeving doorgedrongen. Zelfs kinderen van boven de tien waren veront waardigt over wat ik nu noem het liberalis me van de Nederlandse samenleving. In de krant konden we lezen dat premier Kok aan het buitenland wil gaan uitleggen wat er eigenlijk in Den Haag besloten is. De erva ring van onze vrienden en hun kleinkinderen maakt duidelijk dat de premier heel wat heeft uit te leggen. Het gaat mij op dit moment niet om een bespreking van het wetsvoorstel zelf. Ik wijs er nu vooral op, dat de wet kennelijk zo onduidelijk geformu leerd is dat er in het buitenland veel misver stand over is ontstaan. Als dat in het buiten land het geval is, wat moet de Nederlandse bevolking er dan van denken? We staan hier voor een ethisch probleem van de eerste orde. Een wet die euthanasie nader regelt moet toch zo duidelijk geformuleerd zijn dat ze niet voor misverstand vatbaar is. Het gaat om een zaak van leven en dood. Daarover mag toch geen onduidelijkheid bestaan. Dat mag helemaal niet het geval zijn na een behandeling in het parlement, waarbij de oppositie kritiek heeft geuit en om duidelijk heid heeft gevraagd. Kennelijk is deze kri tiek met de daarin opgesloten vragen aan de regering voorbijgegaan. Ze heeft er zich I tn niets van aangetrokken, met als gevolg dat de buitenlandse pers er volgens onze rege ring een volstrekt verkeerde uitleg aan geeft. Kan het buitenland dan niet goed luisteren en lezen? Zegt het onze regering niets, dat de buitenlandse pers conclusies trekt als welke zelfs uit kindermonden klinken? Of is de for mulering inderdaad zo vaag, dat men de fei ten wat wil verbergen achter verhullende taalgebruik? Durft men met de eigenlijke intentie en consequenties van de wet niet klip en klaar voor de dag te komen? In vind het ethisch volstrekt onaanvaardbaar dat onze regering zegt tegen de buitenlandse pers: u hebt de bedoeling van de wet niet begrepen. U dicht ons een standpunt toe dat het onze niet is. Daarom zullen wij het u wel komen uitleggen. Ik vind dit ook daarom onaanvaardbaar, omdat tegenstanders van de wet hetzelfde bezwaar als de buitenlandse pers naar voren hebben gebracht. De rege ring was dus gewaarschuwd. Desondanks heeft zij de wet staan zoals ze aanvankelijk was gefoiTnuleerd. Bij deze stand van zaken gaat de premier in het buitenland als exegeet optreden. Hij heeft daarvoor ongetwijfeld zijn diplomatie ke kanalen. Niettemin ziet hij zich toch geroepen om een nadere exegese te geven. Wie daarover nadenkt moet wel de conclusie trekken: men kan in het buitenland niet goed de Nederlandse wet lezen. Men verbindt er conclusies aan die door de regering niet zijn bedoeld. Dan zeg ik: op dit belangrijke punt had onze regering toch als wetgever klare wijn moeten schenken. Hierover mocht geen twijfel of aanvechtbare interpretatie moge lijk zijn. Dat dit toch het geval is doet ons de vraag stellen: heeft de regering er belang bij (gehad) dat de tekst niet duidelijk is? Heeft men niet voor de volle waarheid willen uit komen? Is men vaag gebleven om de uiterste consequentie niet op papier te zetten, terwijl die wel in de letter van de wet opgesloten ligt. In elk geval is het een slechte zaak - zakelijk en moreel - als de premier in het buitenland exegeet moet zijn van het hier door het parlement aangenomen wetsvoor stel. Dan is eerder wat op de regering aan te merken dan op de buitenlandse pers. Boven dien, als dit de reactie in het buitenland is, dan kan men in eigen land minstens hetzelf de of iets nog veel ergers verwachten. Kritiek van Trouw Nu ik over de beslissing van de Tweede Kamer van vorige week schrijf, wil ik niet onvermeld laten dat het dagblad Trouw van zaterdag 2 december jl. in twee artikelen ernstige kritiek oefent op de genomen beslis sing. Het is algemeen bekend dat Trouw in tal van opzichten een progressieve krant is. In een hoofdartikel wordt deze historische stap omschreven als een stap te ver. Eutha nasie zal steeds meer ervaren worden als een normaal verschijnsel. Als de 'zachte dood' normaal wordt is de huiver niet ongegrond, dat de sociale druk op zowel artsen als op zieke oude mensen zal toenemen. De samen leving is dan niet langer verplicht om te zien naar lijdende mensen. Zij ontslaat de burgers met een verwijzing naar de nooduitgang, van betrokkenheid en verantwoordelijkheid, aldus het commentaar. De politieke commentator Hans Goslinga oefent scherpe kritiek op de opstelling van Paars II. Hij waarschuwt Paars ervoor te waken, dat het de geestelijke ruimte van andersdenkende minderheden niet inperkt. Wie het beginsel van menselijke soevereini teit te triomfantelijk als overwinning of zelfs als bevrijding uitdraagt, neigt naar geestelij ke dwingelandij. Ik zou hierbij twee opmer kingen willen maken. Allereerst, nu hoort de regering deze zware kritiek ook eens van een andere kant. Vervolgens kan ik mij niet voorstellen dat men in het buitenland deze politiek-ethische consequenties niet zou trekken. Derhalve mag de premier zich wel op deze tegenwer pingen bezinnen, als hij zich de rol van exe geet van het euthanasiewetsvoorstel in het buitenland aanmeet. Misschien dat we hem voor zijn exegetische rondreis ook nog de kop van Goslinga's artikel ter explicatie mogen meegeven 'Paars maakt Nederland van God los'. W. H. Velema DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187) 482784 Op D.V. dinsdag 19 december a.s. wordt er een kerstzangavond gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge, aanvang 19.30 uur (toegang gratis). Aan deze avond werken mee een Chr. samengesteld koor o.l.v. A. van 't Geloof en H. Weiss en het Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' o.l.v. Peter Wildeman. Er zal veel samenzang zijn, het orgel wordt bespeeld door Lennert Knöps. Deze zal tevens een orgel/piano solo ten gehore bren gen in samenspel met Peter Wildeman. De soliste van deze avond is Lydia Struijk uit Dirksland. Verder zal de fluitgroep Krab- bendijke o.l.v. R. Rijkse haar medewerking verlenen. De meditatie zal verzorgd worden door ds. A. Belder. Komt allen, tesamen in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge! chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,50: contracttarieven op aanvraag slmtingslermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutier geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Adverientle-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 18.50. Per jaar 70,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 (Derde Adventszondag) OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop en 18.30 uur kand. G. J. Blankers, Montfoort. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. J. Blankers en 18.30 uur ds. R. Veld man-Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. Har- togh en 18.30 uur ds. J. Koster - Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. Th. J. Smink en 18.30 uur ds. C. Holleman. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, nam. bevestiging ambtsdragers. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Kos ter en 18.30 uur ds. P. Rozeboom. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Kappers en 17.00 uur ds. mevr. Kappers-Baars - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul, bediening Heilige Doop Welkomstdienst en 18.00 uur ds. M. Verduin. Vrijdag 22 december 14.00 uur ds. M. Verduin, bevestiging van het huwelijk van Diederik van Putten en Henriëtte Bestman - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. W. Groenenboom, Heilouw - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. Belder - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. Veenman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. Gie- len - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. M. Baas en 17.00 uu rds. J. J. Kappers. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. F. Kaars en 18.00 uur ds. A. Bel der - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen en 18.00 uur ds. G. van Wijk, Nieuwer ter Aa - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. L. H. Bouwkamp. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Den Doolaard, Kloetinge en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen, Haam stede en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur drs. P. de Jong, Raamsdonksveer. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. M. van Kooten - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x lees dienst. OOLTGENSPLAAT - Dinsdag 19 decem ber, 19.30 uur, ds. A. Bac uit Bodegra ven. MELISSANT - Woensdag 20 december, 19.30 uur, student A. Verschuure uit Gouda. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op D.V. dinsdag 19 december 2000 hoopt de Chr. Gem. zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haring vliet haar jaarlijkse kerstzangdienst te houden o.l.v. Paul Kieviet en met mede werking van het 'Flakkees Flute Choir' o.l.v. Cecilia McCoU. Ellen Meijerink, dwarsfluit; Ria Meiaard, sopraan en Jac. van Broekhoven, trompet. Jan-Simon Huijser: orgel. De meditatie zal verzorgd worden door ds. H. A. Samsom en de opening en slui ting door ds. N. J. A. van Exel. De aanvang is 19.30 uur in de Ger. kerk te Stad aan 't Haringvliet. Vroeger de tiende en laatste maand van het jaar. Nu de twaalfde en idem. Maand der maanden. Eenendertig dagen lang prop vol. Van pakjesavond tot oudejaarsdag. Nieuwjaarsdag valt gelukkig in januari, anders raakte de decembermaand echt over belast. De maand van in de westerse wereld ovenaegend overvolle magen. En veel auto kilometers. Je wilt je familie, vrienden en kennissen toch niet in de kou laten staan f Ook overdaad achter beeld- of andere buis. De uren die in de kombuis worden doorge bracht zijn schier ontelbaar. Het e-mailen of gewoon decemberzegels plakken is niet van de lucht. Iedereen schrijft iedereen. Het aantal kaartjes neemt elk jaar toe. En de postbode's maar sjou wen. De kaasboer ook en kaarsenverkopers bereiken een recordomzet. Supermarkten doen meer dan goede zaken. En niet te ver geten de kledingverkopers. De slagers kun nen het amper uit- en bijbenen. Speelgoed en andere cadeauwaren vliegen de winkel uit. Nog even langs de delicatessenwinkel en de gebakspecialist en de open haard kan worden aangestoken. Hardnekkige liefhebbers blijven zwoegen en zweten met kerstboom en andere overbodige versieringen die helemaal niets met het kerstfeest van doen hebben. Steeds m£er mensen hebben buitenverlichting. Dat is wel zo aardig en het wordt door velen gewaardeerd. De winkelstraten- en dijken worden ook sfeervol verlicht. Het witte en gekleurde neonlicht komt u overal tegemoet. Evenals de onvermijdelijke kerstman. Zo gaat het jaar in jaar uit. Goed beschouwd lijken de decembermaanden veel op elkaar. Alleen een witte kerst blijft wat langer in het geheugen opgeslagen. Ieder jaar winkeliersacties en kerstkorting. Alles lijkt wel kerst Van stol tot servet, van vlees tot vis. Kerstvis. Overal koopjes en super koopjes. Bijna voor niks. Op kerstavond wordt het winkelcentrum beheerst door een holle leegte. Slechts onder broken door het monotone geluid van voet stappen. Die gaan richting kerstavond dienst, met koorzang natuurlijk. Op zich een goede traditie. Maar de sfeer lijkt soms belangrijker dan de inhoud. Tegen het eind van het jaar wordt van oudsher veel en lekker gegeten. De meestal koude en lange winterse periode werd op deze manier doorbroken. Ook nu wordt er rond kerst en jaarwisseling vaak overdadig gegeten. De benaming 'lekkerste en duurste maand van het jaar' is ongetwijfeld van toepassing op december. Het jaar is rond en de wintermaand vol. Te vol? Reeds jaren wordt de bevolking van Mid- delhamis/Sommelsdijk geplaagd door ern stige stankoverlast. Deze wordt veroorzaakt door de compostfabriek van Fleuren Com post BV en door de varkensbediijven van Gebroeders Van Genugten. De laatste tijd ontvangt de Huurdersvereni ging Middelhamis van veel mensen klach ten over de toenemende stankoverlast. Naar aanleiding van deze klachten meldt de Com missie Bestrijding Stankoverlast van de huurdersvereniging het volgende: Fleuren Compost BV valt onder toezicht van de Provincie Zuid-Holland. De stan- kuitstoot bij Fleuren is vele malen hoger dan de norm die in de milieuvergunning genoemd wordt. De provincie heeft Fleuren verplicht uiterlijk 31 januari 2001 een nieu we milieuvergunning aan te vragen. In deze aanvraag dient het bedrijf aan te geven wel ke maatregelen genomen worden om de stank te verminderen. De varkensbedrijven vallen onder toezicht van de gemeente. Mede naar aanleiding van de vele klachten bezocht de commissie van de huurdersvereniging het bedrijf van de heer Toon van Genugten aan de Eerste Groeneweg. Uit dit bezoek kwam naar voren dat het bedrijf weinig tot geen effec tieve maatregelen neemt om stankoverlast voor de omgeving te voorkomen. De stank, die vrijkomt bij de voedeiinstallatie en de stank, die de duizenden vai'kens veroorza ken wordt grotendeels naar" de buitenlucht geventileerd. In de milieuvergunning voor Van Ge-nugten staat vermeld dat de gemeente nadere eisen kan stellen om de stankhinder te voorkomen. Volgens de gemeente is zij door leemten in de wet niet in staat de varkensbedrijven tot afdoende maatregelen te dwingen. Onze Commissie Bestrijding Stankoverlast heeft inmiddels de minister van LNV (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij), de minister van VROM (Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu) en Gede puteerde Staten van Zuid-Holland op de hoogte ge-bracht van de stankoverlast, die de inwoners van de gemeente Middelhamis van de aanwezige mammoet vai'kenshoude- rijen ondervinden. De gemeente onder steunde de klachten bij genoemde instan ties. Inmiddels heeft het ministerie van LNV gemeld, dat wethouder Slootweg hoogst waarschijnlijk nog dit jaar- zal worden uitge nodigd voor een gesprek met minister Brinkhorst over de mogelijklieden om aan de stankoverlast een einde te maken. Tot slot: lucht is een gemeenschappelijk bezit, het wordt de hoogste tijd, dat aan de oru-echtmatige vervuiling van de lucht een einde komt. Morgenavond D.V. is er een open avond in 'De Hoeksteen'. Zin in een partijtje biljart of gewoon wat zitten? Ben je 15 jaar of ouder? Kom dan gezellig langs! We vertellen ook alvast dat er D.V. volgende week zaterdag avond een kerstavond is. Wij zorgen voor een film en voor heerlijke lekkernijen en dan is het de bedoeling dat jullie voor de gezel ligheid zorgen. Tot ziens op beide avonden. Het OJW-team De provincie Zuid-Holland wil ervoor zor gen dat er in de hele provincie voldoende grondwater is van goede kwaliteit. Grondwater is belangrijk voor bijvoorbeeld de drinkwatervoorziening, de land- en tuin bouw, de industrie en de natuur. De provin cie heeft als vervolg op het huidige water- huishoudingsplan het 'Ontwerp Grondwa terbeheersplan 2001-2005' opgesteld. Bij de opstelling van dit plan zijn diverse over heden en maatschappelijke organisaties be trokken geweest. De provincie wil graag de reacties van burgers op dit plan horen en nodigt burgers hierbij uit om op het ont werpplan te reageren. Na verwerking van de reacties zullen Provinciale Staten van Zuid-Holland in het voorjaar van 2001 het plan definitief vaststellen. De beleidsuitgangspunten van het grond- waterbeheerplan staan vermeld in het Beleidsplan Milieu en Water dat op 18 oktober 2000 door Provinciale Staten is vastgesteld. Deze uitgangspunten zijn nader uitgewerkt in het Grondwaterbe heersplan. Hierin staat ook hoe een ieder die grondwater wil gebruiken hiermee dient om te gaan. Het plan dient als toet singskader voor het afgeven van be-schik- kingen op grond van de Grondwaterwet en heeft als doel om zuinig met het grondwa ter om te gaan. Geïnteresseerden kunnen tot en met 5 februari 2001 hun zienswijze geven over het ontweipplan. Het plan is te zien op het provinciehuis in Den Haag, alle gemeente huizen in Zuid-Holland en de kantoren van alle waterbeheerders in Zuid-Holland. Schriftelijke opmerkingen kunnen inge diend worde bij het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, postbus 90602, 2509 LP Den Haag. Mondelinge zienswijzen kunnen doorgegeven worden aan de heer Van Binsbergen, tel. (070) 4416082. Het ontwerpplan en een aparte samenvatting van het plan zijn te bestellen bij de Provinciale Uitgeverij, tel. (070) 4416082 ofte downloaden via internet op www.pzh.nl. De mannen van 'Ons Koor' zijn dit jaar drie keer te beluisteren in een programma met liederen en melodieën in kerstsfeer. Eerst op zaterdag de 16e in de Hervormde kerk van Dirksland, tesamen mét en als gast van een drietal andere koren, e.e.a. op jèitnodiging van 'Sursum Corda'. Vervol gens op maandag de 18e, tesamen met het Chr. Vocaal ensemble 'One More Voice', in de R.K. Parochiekerk aan de Langeweg te Middelhamis en tenslotte op woensdag de 20e in het kerkgebouw van de Her vormde gemeente in Stellendam. Die avond is ook de Chr. Gemengde Zangver eniging 'Soli Deo Gloria' aanwezig. De aanvang is steeds om acht uur 's avonds. De programma's zijn zeer gevarieerd, met koorwerken - zowel begeleid als a capel la - solopartijen voor sopraan, bariton en orgel en uiteraard is er samenzang. De moeite waard voor oud en jong en voor alle gezindten. U bent van harte welkom. Achtergrond-schilderij van Paul Franssen, voor links - bronzen beeld van Corrie van Beu- ningen en rechts stenenbeeld van Franz Maas In de wintermaanden en in het voorjaar 2001 exposeren in het Röderhaus te Goedereede 30 kunstenaars afkomstig uit Nederland, Duitsland, België, Ierland, Iran en de VS. Te zien zijn schilderijen, etsen, glaswerk, wandkleden, beelden van steen, brons en keramiek. Vele kunstenaars uit de streek leveren hun bijdrage aan de winterexpositie zoals o.a. Judy Bakker, Roel Dikkeschei, Hans Dolislager, Anja Meyboom, Helmut Roder, Harald Jassoy, Co Schellevis. Voor de eerste keer zijn er stenen beelden van de Duitse beeldhouwer Franz Maas aan wezig. De vernisage is zaterdag 16 december om 16.00 uur. U bent van harte welkom. De tentoonstelUng loopt door tot en met maart 2001De galerie het Röderhaus te Goedereede aan de Noord zijde Haven 13 is open op woensdag, don derdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. Zaterdagavond 23 december a.s. zal er een koor- en samenzangavond worden gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk van Mid delhamis. Deze avond wordt georganiseerd door de Hervormde Zangvereniging 'Jedut- hun' en staat onder leiding van Mar van der Veer. De vaste koororganist is Bart-Jaap de Bakker, die ook de samenzang zal begelei den. De meditatie zal worden verzorgd door ds. C. Gielen. Verder zullen enkele solisten van het 'Prins Mauritskoor' hun medewer king verlenen. Er zullen vier onderwerpen met schriftlezing worden ingeleid, te weten 'De Heiland wordt geboren'; 'De profeten hadden het reeds voorzegd'; 'De engelen zingen God ter eer' en 'De herders gaan het Kind aanbidden'. Opening en sluiting van deze avond zal eveneens worden verzorgd door ds. C. Gielen. De aanvang is 19.30 uur en de kerk is vanaf 19.00 uur open. U bent allen van harte welkom. Daarom was ook de f 1500, die Cees de Moor dinsdagavond namens de organisatie van de Champions Leage Goeree-Overflakkee 1999 d.m.v'. een cheque aan 'Calando' overhandigde, een zeer welkome aanvulling op de reeds ontvangen giften. Tussen Kerst en de jaarwisseling wordt voor de gezamenlijke voetbalverenigingen op het eiland - 13 in totaal - altijd een voet- baltoumooi gehouden - georganiseerd door en gespeeld in recreatiecentrum 'de Staver' in Sommelsdijk: de Champions Leage. Totdat de brand in 'de Staver' woedde, waarvan het vuur ook voor de Champions Leage roet in het eten gooide. Het had er alle schijn van dat het tra ditionele voetbaltoumooi nu niet meer gehouden zou worden en dat vond Cees de Moor uit Tonge onbestaanbaar. Hij trok het voortouw om dit evenement op een andere locatie toch doorgang te kunnen laten vinden, wat in 'de Grutterswei" te Oude Tonge moselijk bleek. Vele bedrijven sponsorden het toumooi dat daar werd gehouden en na atloop bleek er zelfs f 1 500 over te zijn. Daarvan besloot men om die te schenken aan "Calando". Namens het hospice nam C. Quist de cheque ter waarde van dat bedrag in ontvangst. "Een mooi oebaar is het - en de laatste tijd zie je dat steeds meer - dat sportmensen, kerngezond, zich inzetten voor hun zie ke'medemens" reageerde hij, daarmee zijn dank uitsprekend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2