Toezicht beveiligingsdienst Icrijgt vervolg in Middelharnis ZAFIRA Kustveiligheid vraagt extra aandacht Jiil5 XUM IE 0900-8844 Coüegef CoUeg^ Bush - Core - Bush, een president Wvs 'Binnenhof' centraal in Koffie Radio Plus KERSTBIJEENKOMST Kerstavond ZAJW Nieuwe Tonge karels aufoschode ^mÊgl 1^ 1V 2 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Marathonbingo te Dirksland yi/la MINNAARD VASTGOED Visser &Visser Visser Meubelen Garage Knöps B.V. Oecumenische werl^oep G-O 'Kop van Goereezorgenkind - Robuust natuurgebied nabij Stellendam fi^ ISO 9002 Kerstviering cbs 'Prins Maurits' Kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam Vrijdag 15 december 2000 73e jaargang nr. 6965 Buurtvereniging 'West' organiseert op 28 december, «anvang 19.00 uur, een oudejaar marathonbingo in de Vicrotiahal aan de Phi- liphoofjesweg te Dirksland, met het beroem de Victoriaans warm en koud buffet. Voor meer informatie, tel.: 601850. Ook zullen er op 27, 28 en 29 december diverse kinderac tiviteiten met een grote verrassing worden georganiseerd. De aanvang is iedere dag om 13.30 uur en de entree voor drie dagen is voor leden f 7,50 en voor niet leden f 10,-. Ook fietsers op d'n Diek krijgen te horen dat ze iets doen wat niet de bedoeling is Gedurende de zomerperiode heeft de Flakkeese Beveiligingsdienst op d'n Dieli en op liet Vingerling in Middelharnis op gezette tijden toezicht gehouden. Na een gehouden evaluatie hierover is besloten om daar een vervolg aan te geven. De resultaten van de zomerperiode zijn van dien aard dat het zeker de moeite waard is om op de ingeslagen weg voort te gaan. "Omwonenden hebben rustiger kunnen sla pen en er werd minder vernield" vertelt bur gemeester mevrouw De Vries van de gemeente Middelharnis. "Het is een goed experiment geweest, dat het beoogde effect heeft bereikt. De aanwezigheid van de beveiligingsdienst heeft een preventieve werking op het uit de hand lopen van het gedrag van sommige jongeren, waardoor anders overlast zou ontstaan." Daarom surveilleert ook deze maand de Flakkeese Beveiligingsdienst tijdens de koopavonden, de zaterdagmiddagen en rond de horeca-sluitingstijden. Daarnaast zal op wisselende tijden toezicht worden gehouden op speeltuintjes en hangplekken. Waar over last wordt geconstateerd zal rapport worden opgemaakt dat, inclusief de namen van de veroorzakers van overlast, bij de politie terecht komt. De beveiligingsdienst signa leert dus alleen, maar intussen bestaat tussen deze dienst en de politie de afspraak dat op waarschuwing van de beveihgingsdienst de politie meteen ter plaatse zal komen, waarop terstond bekeurd wordt. Daarbij wordt momenteel prioriteit gegeven aan het afsteken van vuurwerk, al of niet ille gaal, waarvoor prenten worden uitgedeeld tot ƒ250,-. In overleg met de wijkagent worden de locaties bepaald waar de beveili gingsdienst een oogje in het zeil houdt. De horeca en de middenstand, die gebaat zijn bij het verscherpte toezicht, zijn mede betrok kenen. Ondernemers hebben aangegeven meer aangifte te zullen doen in geval van winkeldiefstal. De politie heeft extra capaci teit vrijgemaakt om tijdens koopavonden en bij scholen toezicht te houden. Bij structureel overlast zal in samenwerking met het gemeentelijk jeugdwerk gezocht worden naar een adequate oplossing. "Jon geren vragen aandacht, dat brengt de leeftijd met zich mee" licht mevrouw De Vries toe. "En als je hen enerzijds serieuze aandacht geeft maar ze aan de andere kant ook op hun gedrag en verantwoordelijkheid wijst, leert de praktijk dat jeugd niet vervelend is, maar dat je er zelfs goed mee om kunt gaan." Daarom heeft ze er alle moed op dat ook in geval van structureel overlast best tot een oplossing kan worden gekomen. Midefelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning BARENDRECHT TEL. 0180 - 642111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 HwFteip^ welkom in de ^onroottivaa iüSoaiaielsdigk. Nieuw van Opel: voor ai^torjjdeii wet plezier A.s. zaterdag 16 december wordt er tijdens het aktuaUteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar uit Middelharnis een interview afgegeven door Dhr. J. van Geffen, directeur van het Binnenhof. Van Geffen zal het in dit interview hebben over het wel en wee en de toekomst van het Bin nenhof. De presentatie ligt in handen van Jan van Dop. De uitzending van Koffie Radio Plus is van 10.00 uur tot 12.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op de Flakkeese kabel FM 105.9 Mhz en vrij in de ether FM 107.3 Mhz. De Oecumenische werkgroep Goeree-Over- flakkee organiseert op zondag 24 december a.s. een kinder kerstbijeenkomst onder de noemer 'van Nazareth naar Bethlehem'. Deze kerstbijeenkomst vindt plaats in een drietal kerken in Middelharnis/Sommels- dijk, te weten de Exoduskerk, de Gerefor meerde Kerk en de Rooms Katholieke kerk. Om 16.00 uur wordt begonnen in de Exo duskerk aan de Dorpsweg in Sommelsdijk. Van daar gaat het naar de Gereformeerde Kerk op de hoek Koningin Julianaweg/Lan- geweg te Middelharnis, om tenslotte te ein digen in de Rooms Katholieke kerk aan de Langeweg te Middelharnis. In elk van deze kerkgebouwen zal een deel van het Kerst verhaal worden belicht. Deze kerstbijeen komst heeft twee doelstellingen. In de eerste plaats het doorgeven van de kerstboodschap aan kinderen; in de tweede plaats wordt van de kinderen een offergave gevraagd, bestemd als financiële steun aan het Ronald MacDonaldhuis van het Sofia kinderzieken huis te Rotterdam. De veiligheid van de Hollandse kust komt weer extra in de belangstelling te staan. Klimaatveranderingen en zeespiegelstijging hebben op langere termijn gevolgen voor de kustveilig heid. Onder andere wordt hierbij 'de Kop van Goeree' als zorgenkind gety peerd en beleidsmakers zijn ervan doordrongen dat hier tijdig op moet worden ingespeeld. Hierover spraken we met gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland de heer L.E, van der Sar. Onderzoek In het kader van het project 'Strategische Visie Hollandse kust' wordt gezocht naar het verband tussen een gegarandeerde kust veiligheid en het te voeren planologische beleid. Als voorwaarde wordt daarbij gesteld dat het bieden van een duurzame kustveiügheid op langere termijn mogelijk al op korte termijn eisen stelt aan de ruimte lijke inrichting van de kustzone. De prpvin- cie heeft hier een onderzoek naar laten uit voeren, waarvan tot op heden met name de kustveiligheidsproblematiek en de mogelij ke strategieën en oplossingen aan de orde zijn geweest. In de nabije toekomst zal gewerkt worden aan een geïntegreerd kust- beleid voor de Hollandse kust als geheel, waarbij de kosten en baten in beeld gebracht moeten worden vóórdat tot de keuze van een oplossingsrichting kan worden gekomen. Problematiek Met het oog op de veiligheid tegen zeewater hanteert de overheid veiUgheidsnormen. Deze wetteüjke norm is per dijkringgebied vastgesteld en is gerelateerd aan het maat schappelijk belang in het betreffende gebied. Sinds 1990 is het kustUjnbeheer vooral gericht op het compenseren van kustverlies door water, weer en wind (erosie) d.m.v. zandsuppleties. Daardoor is een teruggang van de kiastlijn tot staan gebracht. Inmiddels is echter duidelijk geworden dat op langere termijn de zandsuppleties aanzienUjk zullen moeten worden verhoogd. Zo zal in 2020 een dubbele hoeveelheid zand moeten wor den aangebracht en in 2100 een viervoudige hoeveelheid. Ook zal het strand mee opge hoogd moeten worden om te voorkomen dat de zee tegen de duinvoet aan komt te liggen. Ondanks deze maatregelen zijn er plekken in de kust waar - op kortere of langere termijn - de erosie zo sterk kan zijn dat zandsupple- tie te kort schiet. Bij wijzigingen in het stormklimaat kan de robuustheid van de zeewering, en daarmee de veiligheid, te zeer onder druk komen te staan. Eén van die plek ken in de kust omvat ook 'de Kop van Goe ree'. Door toename van erosie ter hoogte van 'het Flaauwe Werk' kan de stabiliteit van de bitumendijk worden ondermijnd. Vooral op langere termijn (100 jaar) wordt een aan zienlijke erosie op 'de Kop van Goeree' ver wacht. Gedeputeerde Van der Sar wijst op de kaart in zijn kamer in liet Provinciehuis in Den Haag het 'Delta Natuur'-gebied aan Oplossingen Met betrekking tot veiligheidsmaatregelen is in z'n algemeenheid een drietal principe scenario's ontwikkeld: duurzamer maken (consoUderen), aanpassen en transformeren van de kust. Consolideren kan d.m.v. duin- voetversterking, dijkverzwaring, vergroting van de duinmassa of duinvoetsuppletie. Aanpassing van de kust(verdedigingstech- niek) kan o.a. door het aanbrengen van onderwaterdammen of golfbrekers; transfor meren van de kust kan bijv. door 'verdui- ning' of door het verschuiven van getijden- geulen, waardoor o.a. de golfdynamiek wordt verminderd. Voor 'de Kop van Goe ree' wordt als oplossingsrichting gedacht aan het versterken van de bitumendijk, in combinatie met zandsuppleties. Een andere mogelijkheid is het transformeren van de kustzone d.m.v. een nieuwe duinenrij vóór de bestaande zeewering of door verplaatsing van de zeewering d.m.v. een nieuwe aan te leggen duinenrij landinwaarts. 'Delta Natuur' Daarnaast worden thans ook gedachten uit gewerkt over maatregelen van geheel andere aard. Door klimaatverandering stijgt niet alleen de zeespiegel maar ook de rivierwa terafvoer. Van smeltwaterrivieren zullen deze meer regenwaterrivieren worden. En bij een stij gende zeespiegel zal rivierwater minder 'vanzelf' de zee instromen, waarom er gewerkt moet worden aan- een grotere ber gingscapaciteit van rivierwater - voor Goe- ree-Overflakkee het Haringvliet. Daaruit voortvloeiend is het plan 'Delta Natuur' ont staan. Een plan waarbij de ïCroningspolder en Zuiderdieppolder nabij Stellendam mogelijk worden omgesmeed tot een robuust natuurgebied, waar onder invloed van getemd getij een brak watergebied ont staat - zoals ook de bedoeling is op het eiland Tiengemeten. Hierbij gaat het om een project waarbij 'droge voeten' en veiligheid voorop staan, waarbij het gebied een functie krijgt in de zoetwatervoorziening en waarbij voor de komende 10 jaar tevens gekeken wordt om e.e.a. zoveel mogelijk te combine ren met recreatie. In totaal is hiervoor 333 miljoen gulden uit getrokken. In de toekomst wordt in overleg met gemeenten, waterschappen en mede belanghebbenden gezien in hoeverre er draagvlak bestaat voor de plannen. In ieder geval bestaat er van de zijde van buitendijk se grondgebruikers al een grondaanbod dat groter is dan het op jaarbasis beschikbare budget. Veiligheid vóór alles Hoewel er ter uitvoering nog 'natuurplan- nen' van eerdere datum liggen, wil gedepu teerde Van der Sar toch met het plan 'Delta Natuur' doorgaan. "Louter omdat hier de veiligheid en de bescherming tegen het omringende water in het geding is" licht hij toe, "en ik denk niet dat iemand op het eiland me dat kwalijk zal nemen. Ook al was het procedureel wellicht logischer geweest als eerst aan de oudere plannen gewerkt zou worden." Op D.V. 16 december hopen we onze kerst avond te houden. Ook willen we deze avond te gaan gourmetten. Hiermee willen we om 19.00 uur beginnen. Wil je meer weten, bel dan even naar Hennie Looij (652323) of naar Corrie Bom (651523). Tot ziens! Comm. ZAJW DIRKSLAND - D.V. 21 december hoopt de Christelijke Basisschool 'Prins Maurits' te Dirksland haar jaarlijkse Kerstfeestvie ring te houden. Voor de kinderen van de groepen 3 t/m 8 en hun (groot)ouders vindt deze viering plaats in het kerkgebouw der Ger. Ge-meenten te Dirksland. Het thema van deze avond zal zijn 'Het mooiste geschenk'. Rondom dit thema zul len declamatie en (samen)zang plaatsvin den. Aanvang 19.00 uur. De kerk is 18.30 uur open. Iedereen is hartelijk welkom. Op D.V. woensdag 20 december hoopt de Chr. Gem. zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stellendam een kerstconcert te geven. Aan dit concert werken mee: de Chr. gem. zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stel lendam, mannenkoor 'Ons Koor' uit Som melsdijk en Chr. Vocaal Ensemble 'One More Voice' uit Sommelsdijk. Verder de solisten Petra Kieviet en Laurens Blind, organist Andries Stam en het geheel staat onder leiding van dirigent Willem Chr. Meyboom. Ds. W. L. Smelt verzorgt deze avond de meditatie. De kerk gaat om 19.30 uur open, de aanvang is 20.00 uur. (30 cpm) Snelheidscontroles DIRKSLAND - Personeel van de Verkeers politie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmorgen radarsnelheidscontroles op de Staakweg in Dirksland. Daar werd tussen tien en half twaalf gecontroleerd, waarbij 36 van de 240 passerende automobilisten door de snelheidsradar werden geflitst. Hoogste score bedroeg 72 km/uur, terwijl '50' daar is toegestaan. Meisjes gewond geraakt in zwembad MIDDELHARNIS - Dinsdagavond om streeks kwart over zeven raakte een 5-jarig meisje gewond in het zwembad aan de Oost- havendijk. Het meisje had tijdens het spelen op een schommel haar arm opengehaald. Zij verloor een behoorlijke hoeveelheid bloed. Zij werd naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Inbraak in vakantiebungalow OUDDORP - Dinsdagavond omstreeks twaalf uur ontdekten vakantiegangers, dat er was ingebroken in hun vakantiebungalow op Port Zélande. Een raam bleek geforceerd en een videocamera werd weggenomen. Amerika kan weer gerust gaan slapen, de volgen de president Is bekend. Woensdagavond, Amerikaanse tijd, was tiet zo ver. Al Gore, de liandidaat van de democraten maal<te bel<end dat hij zijn tegenstander George. W. Buslihad gefeliciteerd Hij had de race naar tiet Witte Huis opgegeven. Overigens, wie tiier nog over een race spreel<t, gebruilit een verlieerd voorbeeld. Wat eerst een race was, ontaardde na de verkiezingen in een lilndernisbaan met mijnen die op sclierp stonden. Beide kandidaten eisten het presidentschap op. Dan 'moetje je ook ais zodanig gedragen. Dat betekende dus een aanmerkelijke beperking in spraak en daad. We hebben immers de afgelopen weken gezien hoe belangrijk de publieke opinie is, zeker in Amerika. Het werd dus een voor ons schimmig gevecht tussen twee advocatenteams. De wereld stond erbij en keek er naar Dat is meer dan een woordspeling. Wat er ook van het Amerikaanse kiesstelsel gezegd kan worden, de procedure verliep geheel in het openbaar Dat wil wat zeggen, want de kiezer van 7 november moest veel verduren. En het aanzien van de Verenigde Staten leed schade. Daar om is het goed te onderstrepen dat de afgelopen tijd veel te leren viel. Uit landen waar men te maken had of heeft met Amerikaans toezicht, of waar men er baat bij heeft de wereldmacht te kijk te zetten, is meewarig gereageerd. Er werd even aan voorbij gegaan dat onder bepaalde politieke stelsels geknoei met de stembus netjes wordt afgedekt en dat onder een dictatoriaal bewind 'vrije' verkiezingen altijd over duidelijke uitslagen tonen. Lessen Dit verkiezingsjaar was ook een leerperiode. Aller eerst bleek dat een stelsel met ingebouwde zekerin gen van allerlei aard, wat eeuwen goed kan functio neren steeds weer tegen het licht moet worden gehouden. Nu bleek dat het als de kiezersaantallen van de beide kandidaten elkaar dicht naderen, faalt. Niet het totaal aantal op een kandidaat uitgebrachte stemmen geldt maar het aantal kiesmannen dat hij achter zich kan krijgen. Gore heeft meer stemmen, maar minder kiesmannen. In de praktijk Is dat een beetje gaan werken in de trend van: de verschillen in stemmen zijn groot, het is dus duidelijk naar wie de kiesmannen per staat naar toe gaan. Dan hoefje ook weer niet al ta serieus te zijn in het tellen. Dan hoeven de stemmachines niet up- to-date te zijn. de zwakte van het systeem is nu bloot gelegd. Florida was niet de enige staat waar wat aan de hand was. En er was veel aan de hand, want de stembiljetten werden gebruikt om meerdere kandida ten op verschillende niveaus de kiezen. De stemma chines zullen niet alleen bij de bovenste twee geha perd hebben, de biljetten zullen tot onderaan toe onduidelijk geweest zijn. Bush en Gore hebben hun advocatenteams de zaak laten 'uitvechten'. Het was kennelijk de moeite waard voor de Democraten om het onderste uit de kan te halen. Het is ongetwijfeld een kostbare procedure geweest, de kennis die ermee is opgebouwd is echter niet weg. Het rechtssysteem van de Verenigde Staten is tot het hoogste niveau beproefd, de zwakke plek ken zijn aangetoond. Daarbij moeten we bedenken dat iedereen weet dat een aantal benoemingen in deze sector politiek van aard is. Voor landen waar men prat gaat op de onafhankelijkheid van de rechte lijke macht-Nederland bijvoorbeeld- is dat onbegrij pelijk. Daar dient men echter te bedenken dat een rechter wel opereert binnen het kader van wet en regelgeving, maar dat hij zelf met zijn uitspraken ook jurisprudentie maakt. De eigen levensbeschouwing speelt daarbij wel degelijk een rol. Ook de media likken hun wonden. Snel voorspellen bij uitkomsten die ver buiten de foutenmarge van de voorspellingen liggen, is mogelijk. Zodra de getallen elkaar naderen, past terughoudendheid. Dat laatste geldt zeker als een van de kandidaten ook nog eens duidelijk de voorkeur van de media heeft. En verder... Hoe we er verder ook over denken. Bush is behou dender dan Gore Al Gore feliciteerde woensdagavond in een toespraak zijn tegenstrever Bush met het binnenhalen van het presidentschap. De rijen werden gesloten, „de zaken die ons verenigen zijn belangrijker dan wat ons ver deelt". Hij riep zijn landgenoten op zich achter Bush te scharen als 43ste president van de Verenigde Staten. Zelf beloofde hij met Bush te zullen werken aan het helen van de verdeeldheid die hun strijd in het land heeft gezaaid. Ook dat is Amerika. Het continent heeft een voor ons soms niet te begrijpen veerkracht Bush had een uitspraak die 'gangbaar' vertaald werd: Vice-president Gore en ik hebben onze ziel en zalig heid in de campagnes gelegd. Ten diepste gaat het in een mensenleven om z'n ziel en zaligheid. Vandaaruit worden de daden van een mens bepaald. Zo'n routi nematige uitspraak heeft dus, als men het wil horen, een diepe achtergrond. Vanuit die achtergrond kan volmondig de slotwens van Bush nagezegd worden, in de hoop dat hij ze uit dezelfde bron put: God zege ne de Verenigde Staten van Amerika. Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 EGISTERACCOUNTANTS Maveneiftd 7, Somnwtsdijk, tel. (0187) 48 33 28 nu in onze siiowroom MiJiL. KEMA CERTIFICATE 36570 aC^BEOi'EQfl' ""E Du'Cri CCUNC'. 'O» CEIfi'-CüiO^ idi Langeweg 38 Nieuwe Tbnge Tel. 0187-651396 GELDT OOK VOOR DE ER O 1 80-4800 1 O j»|i||N ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (0187)489 065 Deze week: -, Scampieschotel Nieuwstraat22 V^fJ'/?^M Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1