Criminaliteit en rechtspraak in Middelharnis De ivijde i^ereld in.. Kerstzangavond 'Komt allen tesamen' Verbreding landbouwbedrijf vraagt vooral visie en creativiteit Kerstzang Goedereede Eindelijk yolle winst voor Zwarte Pion 1 Diefstal en doodstraf Kleindierenshow van Nut en Genoegen Ouddorp een succes (15) Handel in de stoven De 18-jarige Gillis Comelis, geboren te Zandvliet, was een vagebond die zich zo nu en dan schuldig maakte aan kleine diefstal len. Hij vormde in 1634 een duo met een zekere Steven, die te Sommelsdijk gevangen zat. Enkele dagen voor zijn aanhouding was hij in de Sommelsdijkse stoof aan de Lange- weg waar Steven met een lap zwart laken en twee bundeltjes galon (rood en blauw) op de proppen kwam. Het laken gaf Steven aan de vrouw van Clement de droger in de meestoof. De bundeltjes galon verdeelde hij onder de vrouwen van de droger, de stamper en de onderman. Hij zei, dat hij het had gestolen te Middelharnis, maar daar leek niemand mee te zitten. Een dag of tien tevo ren ging Gillis tabak halen in het Kerkstraat- je te Sommelsdijk toen hij Steven, met onder z'n arm een pak linnen, tegenkwam. De kameraden besloten het pak samen te dragen en te brengen naar de meestoof te Sommels dijk, waar zij het tussen de meekrap verstop ten om het de volgende dag op de kafzolder van de nieuwe stoof te Middelharnis (aan de Steneweg) te verbergen. Aan de vrouwen van de stamper en de droger verkochten zij verschillende kledingstukken. Tijdens de begrafenis van de boer Pieter Claes gingen Gillis, Steven en een zekere Jan (met één arm) naar de boerderij van de overleden boer. Steven pakte uit de ovenkeet twee gan zen "die daerinne stoven ende brieden" en vervolgens meenamen naar de nieuwe stoof, waar zij het lekkers verorberden en deelden met de vrouwen van de droger en de stam pers en de kinderen die daar hielpen. Baljuw en leenmannen vermoedden, dat Gillis niet de hele waarheid sprak en dreigden hem met tortuur, maar hij volhardde zijn verhaal. De baljuw eiste een lijfstraf, maar Gillis kreeg voor deze maal gratie. Hij diende wel een uur aan de kaak te staan en verder werd hij voor 25 jaar verbannen van het eiland. Daar enboven werden zijn goederen geconfis- ceerd. Robin Hood Een soortgelijk geval betreft de 17-jarige Gerrit Pouwels uit Rotterdam. Hij was eigenlijk stoelmatter van beroep, maar had ook enige tijd gevaren, doch "van sijn dienst is ontslaegen omdat hij een seer hooft had- de". Gerrit was het schoolvoorbeeld van een landloper, een echte nietsnut. Hij bedelde niet alleen, maar was tevens een dief. Zo had hij met Heijndrick de Speelman ingebroken bij Lenert Holdertuut te Sommelsdijk. Heijndrick klom via de schuur in het huis en opende de deur. Zij namen kleding en schoeisel mee en brachten dit naar de oude stoof te Middelharnis (aan de Steneweg nabij de nieuwe stoof). Daar gaven zij de buit ten dele aan de werklieden van de stoof "als andere schaemele luyden uut deelen", o.a. Schele Pier en zijn broer. Wilden zij voor Robin Hood te spelen? Verder hadden zij ingebroken in een van de huisjes van Jacob Philips en in de schuren van Erasmus Jaspers. Gevraagd naar de diefstal van een zilveren beker uit het huis van Aren Lievens op de dijk zei Gerrit dat \yellicht Schele Pier en Jan Rachaugie zulks gedaan konden heb ben, "omdat dezelve gewoon sijn geweest alle avonden hier in 't dorp te loopen." Ondanks de eis om geseUng, werd Gerrit voor deze maal een uur aan de kaak gezet en voor tien jaar verbannen van Overflakkee. Een slechte buur Thonis Jacobssen een 28-jarige boer, die geboren en getogen was in Middelharnis, dacht in 1657 snel geld te kunnen verdienen. Hij had daartoe enkele voeren bonen van verschillende collega-landbouwers gestolen. Hij ging dan bij "nacht en ontijden" met paard en wagen, bijgestaan door zijn vrouw Boeren die hun bedrijf succesvol verbre den, onderscheiden zich door een heldere visie en doelstellingen, een goed uitge werkte strategie en communicatieve kwa liteiten. Deze eigenschappen wegen zwaarder dan hun landbouwkundige vaardigheden. Dat blijkt uit een onder zoek van het LEI in opdracht van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij". Het onderzoek onderscheidt twee typen ver- breders met verschillende bedrijfsvisies en motieven: Geïnspireerde Verbreders en Ra tionele Verbreders. Voor Geïnspireerde Ver breders wegen ecologische en maatschappe lijke doelstellingen minstens zo zwaar als economische. Rationele Verbreders zetten de economische doelen voorop. Onderne mers die hierin een bewuste keus maken, leggen daardoor een stevige basis onder het veranderingsproces. Zij kunnen bij hun visie- en strategievorming worden gesteund door nieuwe vormen van training en advise ring, zoals het gebruik van spelsimulaties. Boeren die hun bedrijf verbreden, gaan ver der dan de productie van zo goedkoop moge lijk voedsel. Ze produceren op biologische wijze, verweven landbouw met natuur of bieden recreatiemogelijkheden op het be drijf. In het onderzoek zijn 18 van deze boe ren diepgaand geïnterviewd. In de visie van 'Geïnspireerde Verbreders' is verbreding de aangewezen weg voor een goed toekomstperspectief. Die biedt meer kansen voor het bedrijf dan een sterke groei van de landbouwproductie. Hun bedrijfsvi- sie wijkt daarmee sterk af van de gebruike lijke. Hun ecologische en maatschappelijke doelstellingen wegen mingens zo zwaar als de economische. Bij de uitvoering van hun Sentgen Pieters, op stap. Het idee voor deze dieverijen was - zo zei de verdachte - van zijn vrouw. Om te voorkomen dat de diefstal zou uitkomen, had hij "stoutmoedelijck een partij aen hoopen achter sijn hoffstede publijck te droogen gestelt." Hij moest door drongen zijn van het feit, dat "naer den aerd van een eerlievend ingeboren, in alle manie ren schuldich was" stelen van je buren en mede-ingezetenen streng werd gestraft. Zeker als je op zo'n grote schaal producten van het land stal, moest het gerecht haar gezag laten gelden, anders was men niet zeker-, dat "de vruchten off 't gewas hun luy den van God Almachtich te velde verleent" ook nog geoogst konden worden, of dat alles wat los en vast zat werd gestolen. De eis van de baljuw was daarom niet mals: "gestraft metter coorde sulx datter de doot naer volcht met confiscatie van alle sijne goederen." Thonis werd uiteindelijk niet ter dood ver oordeeld, de leenmannen besloten om hem "met boonschooffven boven sijn hooft aen een pael gebonden" te geselen en te brand merken. Daarenboven werd hij levenslang verbannen van het eiland en werden zijn goederen geconfisceerd. Zijn vrouw Sent gen had zich uit de voeten gemaakt. Zij werd bij verstek voor 20 jaar verbannen van het eiland. Van de bleik De 21-jarige Jannetge Bouwens waagde het in 1663 om van een bleik bleekveld) ach ter een woning aan de Achterstraat te Som melsdijk kleding, waaronder een keuvel muts en een "nagtmantel" mee te nemen. Het gestolen goed verkocht zij voor 26 stuivers. Zij werd voor zeven jaar verbannen van het eiland. Diefstal en heling Lijsbet Jans had in 1670 het een en ander gestolen en zelf gestolen goederen doorver kocht. De eis van de baljuw was geselen, brandmerken en verbannen. Het bleef bij levenslange verbaiming van Overflakkee. Dievegge gewurgd In 1689 komen we voor het eerst de naam van Teuntje Willems tegen in de criminele registers van Middelharnis; dit zou zeker niet de laatste keer zijn. Teuntje werd op 11 mei 1670 te Middelharnis gedoopt en trouw de daar op 31 juli 1689 met Jacob Corsti- aans. Nog geen maand na haar huwelijksda tum beging zij haeir eerste diefstal. Op zon dag 29 augustus van dat jaar brak zij in bij - timmerman Willem van Aflaken. Op de keu kentafel lagen twee boeken met zilveren slo ten en één met een zilveren ketting. Bij het bed lag een bloedkoralen kettinkje met een gouden sluiting en een hemdrok met zilve ren knopen. Zij haalde het zilverwerk van de boeken en nam de hemdrok mee naar huis, waar zij de knopen eraf sneed en de hemdrok in de boomgaard van Jacob Verohne dump te. Het zilverwerk verkocht zij aan de vrouw van Daniel Hoijdonck, zilversmid te Som melsdijk; de opbrengst beliep ongeveer negen gulden. Reeds de volgende dag stond Teuntje terecht. Waarschijnlijk kon zij via de zilversmid zo snel worden opgespoord. De baljuw eiste dat zij "met den strop om den hals gegeeselt ende gebrantmerct" zou worden, daarenboven verbanning uit Hol land en West Friesland en confiscatie van haar goederen. Leeiunannen besloten haar echter voor een half uur aan de kaak te zet ten, met twee roeden om haar hals en het gestolen goed boven haar hoofd. Voorts werd ze voor tien jaar verbarmen uit de juris dictie van Middelharnis. Enkele jaren later - in 1692 - had ze zich te Middelharnis weer schuldig gemaakt aan diefstal; ditmaal een hemd van het bleekveld van Jacob Janse Kanse plus enige boonstaken uit de boom gaard van Comelis Rokus Kempe. Boven dien gingen er ook geruchten, dat zij de schuur van Teunis Janse Trommel in brand zou hebben gestoken, maar dit kon niet wor den bewezen. Zij mocht hier (nog) niet plannen laten ze zich niet afleiden door ont wikkelingen op korte termijn. Knelpunten gaan ze niet uit de weg maar ze lossen die op met hun visie, creativiteit en vasthoudend heid. Daarbij schakelen ze bij voorkeur hun netwerk in en ze maken gebruik van hun sociale en communicatieve vaardigheden. 'Rationele Verbreders' blijven het produce ren van voedsel als hun belangrijkste functie zien. Voor hen is de economische doelstel ling van het bedrijf belangrijker dan de eco logische of maatschappelijke, maar ze heb ben zeker oog voor de wensen uit de samen leving. Ze laten zich daarbij echter vooral sturen door druk en stimulansen van de over heid. Tegelijk vinden ze dat overheidsbeleid nogal eens strijdig. Ze hebben daardoor meer moeite met de uitwerking van hun bedrijfsvisie in een duidelijke strategie en met het oplossen van practische knelpunten, bijvoorbeeld als zij een recreatietak aan hun bedrijf toevoegen. Van alle melkveehouders kan 50% zich waarschijnlijk ontwikkelingen tot een Ratio nele Verbreder en 10% tot een Geïnspireer de Verbreder. Vooral in regio's met veel gebruiksfuncties naast elkaar (overdrukge- bieden) kunnen Rationele Verbreders een belangrijke rol vervullen. Zij zullen verbre ding alleen als serieuze optie zien als het beleid signalen afgeeft die niet tegenstrijdig zijn. Maar ook een heldere bedrijfsvisie en strategie van de boer zelf vormen een nood zakelijke basis voor het veranderingsproces. Het geeft hem helderheid over de richting waarin het bedrijf zich moet ontwikkelen. Dat vraagt nieuwe vormen van training en advisering. Interactieve spelsimulatie (com puterspel voor individuen van gelijke of ver schillende (belangen)groeperingen waarbij snel een indruk ontstaat van de knelpunten en mogelijkheden van alternatieve strate- komen, want zij was in 1689 immers voor tien jaar verbannen uit Middelharnis. Naar alle waarschijnlijkheid wilde zij in het begin niet zo meewerken aan de ondervraging, want de baljuw verzocht om haar "te mogen stellen in stricte gevanchenisse ende voorts is 't noot ter torture gebragt te wer den". Of zij ook daadwerkelijk werd gemar teld om het een en ander te bekennen, denk ik niet: dit wordt namehjk niet vermeld. Bij deze tweede veroordeling eiste de baljuw, dat zij "openbaerlijk door beulshanden gegeeselt en gebrantmerct" zou worden. Daarenboven een verbanning van 20 jaar. Zij kreeg geen lijfstraf opgelegd, maar werd alleen voor 15 jaar verbannen uit de jurisdic tie van Middelharnis. Drie jaar later was Teuntje weer van de partij. Zondag 10 juü 1695 wist zij - onder de predikatie - het huis van Isebrant Bilderbeecq binnen te komen en daar geld buit te maken. In de keuken kon zij "niets vinden van haer behagen" alleen de sleutel van de kas in de achterkamer. Uit deze kas pikte zij twee stukjes goud. Dit goud verstopte ze zolang onder de stoep van Jobjen Hendricx Hoi\Wer. Dit keer werd zij wel veroordeeld tot geseling en brandmer ken. Zij verzocht om gratie. In afwachting van de komst van de halsheren werd zij "wel beslooten" in het gasthuis ondergebracht. Daarbij heeft mogeUjk meegespeeld haar zwangerschap. Er wordt gesproken over eventueel uitstel van geseling, maeir uitein- deüjk had zij geluk en moest slechts een uur aan de kaak staan. Zij droeg daarbij vier roe den om de hals en boven haar hoofd was het gestolen goed te zien. Nu kon ze op levens lange verbanning uit Holland en West Fries land rekenen. Kwam zij weer terug, dan werd zij mogelijk streng gegeseld en gebrandmerkt. Teuntje dook aan het eind van de zeventiende eeuw op in het Zeeuwse Middelburg. Daar haalden de dienaars van justitie haar "op seekeren avont uyt een hoe- rekelder". Ze brachten haar in het spinhuis, waar zij "een jaar en ses a seeve maanden heeft geseten." In november 1713 woonde zij - ondanks haar bannissement - al weer geruime tijd in Middelharnis! Waarom men niet direct ingreep toen zij opdook, is niet helemaal duidelijk. Op 26 september 1713 was er ingebroken bij Leendert Jacobse. Aangezien Teuntje inmiddels toch wel een reputatie had opgebouwd als inbreekster, zal de verden- Op D.V. vrijdag 15 december 2000 zal er een kerstzangavond gehouden worden in de kerk van Goedereede. Het op ons eiland bekende Vocaal Ensemble 'Magnificat' o.l.v. Rinus Verhage zal haar medewerking verlenen. Bekende Engelise kerstliederen zullen door het ensemble gezongen worden. Uiteraard zal de samenzang niet ontbreken. Samen met het ensemble zal 'O kom, o kom Immanuël' en 'Hoor, de eng'len zingen d'eer' worden gezongen. De titel van dit laatst genoemde lied zal tevens het thema van de meditatie zijn, die zal worden verzorgd door drs. J. W. van Estrik. Het orgel zal worden bespeeld door Jan Bezuijen. Jan zal zowel de samenzang als het vocaal ensemble 'Magnificat' begelei den. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. De kerk is om 19.00 uur open. De toegang is gratis. Bij de uitgang zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Na afloop is er voor ieder een koffie, thee of limonade in 'De Ark' Schroom niet en kom. We kijken uit naar een mooie en fijne avond waarvan u getuige kunt zijn! gieën) kan hierbij een goed hulpmiddel zijn. Het stimuleert deelnemers om buiten de bekende paden te treden en zich in te leven in andere rollen. Die aanpak is ook bruikbaar om samen met andere belanghebbenden een ontwikkelingsvisie op te stellen voor een bepaald gebied. king dus al snel op haar gevallen zijn. Zij was de belangrijkste verdachte, die hier sowieso niets had te zoeken. Hoe zij precies in het huis van Leendert was binnengeko men, blijkt uit haar bekentenis: "gesien heeft dat aan die huisinge een venster openstont waervan den glaasen raam daarteegen geslooten was met een wervel van binnen, dat sij een ruyt met haar nagels het loot los gemaakt hebbende uyt de voors[chreven] raam heeft genoomen waar door sij haar hant en arm heeft doorgestoken, ende alsoo de wervel van de voors[chreven] raam los gemaakt, doende alsoo den raam open en siende dat er een stoeltje van binnen in de gemelte huysinge naast de tafel stont, welk stoeltje zij door den raam heeft gehaalt, waarmede sij door de raam in voors[chre- ven] huysinge is geclommen." De kast in de keuken wist zij open te breken door met een hamer (uit het achterhuisje) het paneel stuk te slaan. Uit de kast nam zij het volgende mee: twee roodkoralen kettingen, de ene met een gouden sluiting en ronde koralen, de andere met een zilveren sluiting en langwer- pig-ronde koralen; twee paar zilveren ges pen; zes zilveren knoopjes; kleingeld en een bijbeltje met zilver beslag. Het beslag ver wijderde zij van het bijbeltje en gooide het boek "in den assijbak". Het gestolen goed nam zij mee naar haar "huisinge ende ver- borge in haar kas". Op 25 november - dus twee maanden na de inbraak - deed zij het goud- en zilverwerk in een Zcikje, hetwelk zij "genayt en gespelt in een roode baye vrou webroek met meeningh en intentie om het- selve door dat middel heymelijk te vervoe ren naar Rotterdam". Zover kwam ze niet. Ze werd aangehouden en door de baljuw ondervraagd. Uit dit verhoor blijkt - en dat is toch wel opmerkelijk - dat ze blijkbaar weer al zo'n 14 a 15 jaar in Middelharnis verbleef! Gevraagd of zij niet bevreesd was voor straf vanwege haar terugkomst, antwoordde zij: "Ja, ende dat sij hier niet vandaan cost blij ven omme haare kinders." Eerst ontkende zij het vorenstaande. Zij zou de gestolen goede ren ontvangen hebben van een zekere Pieter Huijge. Hij was een man met een arm, maar niemand had deze toch wel opvallende per soonlijkheid gezien. Teuntje noemde wel enkele getuigen die haar verhaal konden bevestigen, maar deze noch haar zoon had den ooit een Pieter gezien. Zij vertelde met grote stelligheid over die eenarmige man uit Utrecht, die bij haar "twee a drie soopjes" dronk en vroeg om enig geld om naar "den Briel te vaaren om sijn acte te haaien". Hij liet enige spulletjes - het gestolen goed - ach ter. Drie weken later zouden zij elkaar te Rotterdam "in de Drie Brabanders in de Lan ge Lijnstraat" ontmoeten, waar zij haar geld terug kreeg plus nog wat extra's. Ditmaal werd zij om een bekentenis los te krijgen gemarteld: "nadat sij was gebragt aan de lig- te torturen in conformite van het laaste decreet om haar door torturen tot confessie te brengen." De baljuw eiste de doodstraf en "dat haar doot lichaam op een horde naar buyten sal werden gesleept ende geset op een radt ende sal aldaar andere ten exampel sal blijven tot dat het door de logt offte andersints sal weesen verteerdt." Volgens het vonnis zou de verdachte "gebragt te wer den ter plaatse daar men gewoon is crimi- neele justitie te doen, ende aldaar door een scherpregter aan een paal met een coorde gewrogt ende gestrafft te werden datter de doot na volgt, ende dat haar doode lichaam in een kist op 't vreemde kerkhoff alhier sal werden begraven." Op 16 december 1713 omstreeks 11.30 uur werd het vonnis "naar alvoorens een psalm gesongen en een gebet tot Godt gedaan te hebben" voltrokken. Na de wurging aan een paal werd haar stoffelijk overschot begra ven. Haar goederen werden daarna verbeurd verklaard. Jan Both - Middelharnis De eerste show van een nieuw millennium is een groot succes geworden. 600 dieren vul den weer de zalen van m.f.g. Dorpstienden in vele kleuren, en rassen waren ze aanwe zig. De kwaliteit was dit jaar ook weer bijzonder goed. De keurmeesters zagen dat ook en deelden dan ook meer dan eens het predikaat U uit. In elke diergroep kwam er ook een kampioen naar voren. Bij de Grote Hoenders was dit Dim Breen met een Leghorn bij de Kriel Hoenders. Dirk Luime met een Langshankriel bij de Watervogels gedomesticeerd. Dim Luime met een Kwaker bij de Watervogels niet gedomesticeerd. Dim Luime met een Kaneel Taling bij de Konijnen, Ruud Slagter met een Wener bij de Cavia's, Roel Streefkerk met een Gladhaar zwart bij de Sierduiven kropperrassen, Adrie Klink met een Steiger- kropper bij de Niet Kropperrassen, Coen de Ruijter met een King bij de Postduiven Showklasse, Gerard Grinwis met een man oud in de Vliegklasse, Mark Grinwis met een man oud. Er waren ook Kleine Kampioenen op de show. Stefan Lugtenburg was dit bij de Krielhoenders, Erika Luime bij de Watervo gels, Niels Klijn bij de Konijnen, Jeanet Grinwis bij de Cavia's, Jop Hoek bij de Kroppers en Gerard Grinwis bij de Postdui ven, alle Jeugdinzenders kregen een mooie herinnering aan de show mee. Zaterdagmiddag werden de bekers aan de kampioenen uitgereikt. Daarna draaide het rad en kon met een lootje nemen op de fiet sen en de kalkoenen. De winnaars van de verloting krijgen telefonisch bericht. Nut en Genoegen is er trots op dat zij elk jaar met vele hulp een prachtige show mag orga niseren. Verder bedankt het bestuur iedereen die op wat voor manier dan ook heeft doen bijdra gen aan het doen slagen van deze show ook de ondernemers van Ouddorp en omstreken de bevolking de sponsors de adverteerders en de familie Flohil voor de gastvrijheid. Wij hopen u in gezondheid weer op een ander jaar te mogen ontmoeten. Het bestuur Na drie eerdere halfgeslaagde pogingen was het nu echt raak en moest "t Houten Paard' uit Oostvoome met een lege zak huiswaarts keren. Van der Waal met zijn favoriete witte stukken spelend, had al binnen het uur zijn punt binnen en aan bord 1 was Mouriks tegenstander niet op komen dagen en zodoende stond het al na één uur 2-0 voor de Zwarte Pion. Verolme won verder weer overtuigend na goed openingsspel. Boeter had 64 jaar meer schaakervaring in te bren gen tegen de invaller op bord 8, die slechts een goed half jaar schaakte en zodoende was het volle punt voor onze routinier. Pee- man stelde zich tevreden met remise nadat hij in de opening zich een onnauwkeurigheid liet ontglippen, waarvan zijn tegenstander gelukkig niet profiteerde. Ivo stelde een val letje in het verre middensgel en zijn tegen stander trapte er vol in. Alleen van Prooijen en Minnaar moesten het punt aan hun tegen stander laten. Derhalve een 5,5-2,5 overwin ning en de Zwarte Pion 1 komt daarmee op een redelijke 50% score na vier van de te spelen zeven ronden in klasse 2A van de RSB. Voor de huishoudelijke competitie werd er ook weer volop geschaakt, alles bij elkaar daarom weer 30 schakers in de volle speel- zaal, waar tafels moesten worden bijgezet. In deze 14e ronde voor de winterstop pro beerde Jan Moedt met wit Ruud van Hooff voor problemen te stellen, maar hij ging daarbij (te) voorzichtig te werk, remise na GOLTGENSPLAAT - D.V. morgen, zaterdag 16 december, zal er in de Her vormde Kerk van Ooltgensplaat een Kerstzangavond gehouden worden. De medewerkenden willen de te houden col lecte bestemmen voor Calando, de Stich ting Palliatieve Zorg te Dirksland, u allen welbekend. De avond met als thema 'Komt allen tesamen' begint om 19.30 uur. Veel samenzang De volgende plaatselijke koren werken mee: de Chr. gemengde Zangvereniging 'Jubilate' o.l.v. Kees den Braber; het Chr. Jongerenkoor 'Jehosua' o.l.v. Sarita van Steeg-van der Steenhoven; meditatie door ds. J. B. ten Hove; organist is Kees van Eek. Op verzoek is er veel samenzang. Gebleken is dat veel mensen het zingen van kerstliederen leuker vinden dan een hele avond alleen naar koren te luisteren. Al reeds hierboven vermeld, is de collecte bestemd voor Calando, het zorgcentrum dat in een grote behoefte voorziet. Een goed een gezegende avond toegewenst ter voorbereiding op het kerstfeest. zo'n 20 zetten. Leon Struiks koningsgambiet werd goed opgevangen door Henk Smit, die koelbloedig op zijn pion ging zitten, zoals dat in het schakersjargon heet. Jan de Haan werd dit keer door Bart Loosjes (figuurlijk) de nek omgedraaid en verder was er nog een vermeldenswaardige overwinning van Leen Neleman op de oude 'crack' Gerard de Jager. Overzicht voor ronde 14, gespeeld op 11 december: Frans Meiaard - Jaap Noordijk 1-0; Leon Struik - Henk Smit rem; Addy Visser- Cees Vis 0-1; Gerard de Jager - Leen Neleman O-1 Bart Loosjes - Jan de Haan 1-0; Jan Moedt - Ruud van Hooff rem; PietLesuis- Anton Visser 1-0; Persoonlijke uitslagen RSB wedstrijd Zwarte Pion 1 - 't Houten Paard 1: Bram Mourik Kr); Martin Verolme 1; Ivo Lagendijk 1; Cesar van Prooijen 0; Wim Peeman 0,5; Maart van der Waal 1; Jan L. Minnaar 0; Joost Boeter 1. Een losgebroken pony veroorzaakte afgelopen dinsdag bijna een ongeval met een vrachtwagen op de provinciale weg ter hoogte van Melissant. Het dier was ontsnapt uit zijn wei aan de Nolleweg en was de provinciale weg opgelopen. Een pas serende vrachtwagenchauffeur kon hem maar net ontwijken. Twee getuigen gingen het dier achterna en slaagden er na eni ge tijd in om het dier vast te houden tot de gealarmeerde brandweer ter plaatse was. Deze brachten de pony, vanaf de roton de richting Stellendam, weer veilig terug in de wei. Vrouw wordt gewurgd aan een paal Verbreding op landbouwbedrijven; Met visie en creatieve vasthoudendheid naar succes. Deze publi catie is te bestellen door overmaking van 34,- op bankrekening 0300090641 van het LEI te Den Haag onder vermelding van rapport '7.00.02'. Het rapport is ook te vinden via onze website door vervolgens te klikken op 'Publicaties' en 'Rapporten'. Het Leeflang-Keijzerorgel in de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat t'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11