E-markt Kool te Melissant heeft orde op zaken gesteld Raad Oostflakkee beleefde historische raadsvei^adering Everhard Zwart geeft concert bij kaarslicht Unieke kerstzangavond Woord Daad Als proef boodschappen bezorgen in Stad Eiyiiiii0^iiiEyws Prachtige prijzen te winnen bij postduivenvereniging te Ooitgensplaat Spreekuur FNV-Bondgenoten VERVOLGVEF^HAAL PAGINA 5 DINSDAG 12 DECEMBER 2000 Sinds André Kool drie jaar geleden de E-markt van Jaap Mackloet in Melissant heeft overgenomen, is er een groot aantal veranderingen doorgevoerd. Om te beginnen zal per 1 januari 2001 - in verband met het opheffen van de E- markt in Stad - de bezorgdienst van de E-markt in Melis sant ook boodschappen in Stad aan 't Haringvliet gaan bezorgen. Voorheen werd door de efficiënte bezorgauto, met dubbele laadvloer, al in Melissant en Dirksland bezorgd, maar met ingang van het volgende jaar zal Stad daar ook bijbetrokken worden. In Dirksland vv'ordt o.a. drie keer per week de toko van 'Geldershof' bevoorraad. Ook zal in Stad aan 't Haringvliet een centraal punt voor het inleveren van de E-markt spaarboekjes gerealiseerd worden. Voorlopig zal het bezorgen in Stad een halfjaar op proef gebeuren en als blijkt dat het succes heeft zal er een vervolg aan worden gegeven. Zolang André de E-markt in Melissant runt heeft hij kwaliteit, goede contacten met de klanten, gemoedelijkheid en diverse service-ele menten hoog in het vaandel. Na de overname, drie jaar geleden, volg de eerst een soort observatiejaar, waarin gekeken werd hoe mogelij ke veranderingen het beste konden worden waargemaakt. En die ver anderingen zijn er ook gekomen: sinds twee jaar zijn alle weegscha len en kassa's computergestuurd en is alles geautomatiseerd. Kort om: het streven is om professioneel en effectief te werken. Bij de overname werd nog wel eens geklaagd dat sommige artikelen niet aanwezig waren in het assortiment, maar ook dat is verleden tijd. De reacties op de 'actie met de klantenkaart' (KK) zijn dan ook zo posi tief dat er regelmatig extra acties zijn. Met de klaritenkaart kunnen de klanten door middel van punten sparen voor allerlei huishoudelijke artikelen. Bij elke f 10,- aan boodschappen en elk E-markt huisartikel ontvangt de klant een punt voor de klantenkaart. De E-markt werkt met eeh vast personeelsbestand van zeven mensen, die door de onder linge gezelUgheid een goed team vormen. Een andere verandering die doorgevoerd werd is dat de winkel verruimde openingstijden heeft. Voorheen was de winkel tussen de middag gesloten, maar dat is afge schaft. Ook is de winkel nu in plaats van tot 17.30 uur tot 18.30 uur open, ideaal voor bijvoorbeeld tweeverdieners. Sinds enige tijd is in de winkel ook een 'speelgoedhoek' te vinden. U kunt er terecht voor kleine verjaardags- en geboortecadeautjes, en in tijden zoals Sinter klaas zijn er ook grotere cadeaus aanwezig. En voor de muzieklief hebbers is het wellicht aardig om te weten dat sinds vorige maand via een satelUetschotel op het dak non-stop muziek kan worden ontvan gen, slechts afgewisseld door de speciale E-markt reclames. Ambtsperiode burgemeester Van Pelt verlengd Het feit dat een raadsvergadering als his torisch aangeduid wordt, wijst er al op dat er iets bijzonders aan de hand is. En dat was ook het geval tijdens de raadsver gadering van de gemeente Oostflakkee, afgelopen donderdagavond. In de raads zaal van het eveneens historische gemeen tehuis in Ooitgensplaat fluisterde ge meentesecretaris Brouwer burgemeester Vaii Pelt in het oor waaróm die raadsver gadering zo historisch was. "Niet omdat mevrouw 't Hoen bij de laatste raadsvergadering nog zwanger aan tafel zat en inmiddels een zoon gekregen heeft" ver telde raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt. "Ook niet vanwege de heer Van de Ree, die bij de vorige raadsvergadering nog aan tafel zat als vader maar intussen opa is geworden. Ook niet omdat het de laatste raadsvergade ring van het jaar was (wat gemiddeld één keer per jaar voorkomt) en evenmin omdat het tevens de laatste van het millennium was. Daarom was het een historische verga dering omdat er voor het eerst in de geschie denis van de gemeente Oostflakkee een besluit genomen zou worden over het toe passen van de Wet voorkeursrechten gemeenten, en wel ten behoeve van de ont wikkeling van een regionaal bedrijfsterrein. Een tweede aspect dat de vergadering een feestelijk tintje gaf was het besluit van Hare Majesteit Koningin Beatrix d.d. 21 novem ber jl. dat "de heer A.J.C, van Pelt, burge meester van de gemeente Oostflakkee, met ingang van 1 december jl. zijn ambt als bur gemeester mag voortzetten". Ter gelegen heid hiervan kregen alle aanwezigen een stuk gebak bij de koffie en werd na afloop van de vergadering nog even geklonken op dit feestelijke - en voor Van Pelt óók histo rische - feit. En - om weer tot de orde te komen - wat betreft het regionale bedrijventerrein, daar over vroeg de heer Van de Ree (VVD) of de huidige eigenaar financieel niet de dupe zou kunnen worden bij de overdracht van grond. "Nee" was daarop het volmondige antwoord van wethouder Andries (CDA), "de waarde van de grond blijft gelijk en er zullen in de toekomst verschillende gesprekken met de huidige grondeigenaren plaatsvinden, waar in o.a. het onderwerp 'taxatie' aan de orde zal komen." Ook werd kort stilgestaan bij de situatie van de Stichting Kinderopvang Goeree-Over- flakkee. Door wethouder mevrouw Van Dij- ke-Van Daalen (PvdA) werd meegedeeld dat op 20 december a.s. een bespreking met de stichting zal plaatsvinden waarbij ook de gemeente Dirksland betrokken is. De bespre kingen zouden ertoe moeten leiden dat de begroting voor 2001 van de Stichting Kin deropvang sluitend kan worden gemaakt. Door de heer Van Gurp (SGP) en de heer Van der Valk (ChristenUnie) werd meege deeld dat zij niet achter subsidieverlening kunnen staan voor activiteiten op zondag. Op vrijdag 15 en zaterdag 16 december organiseert P.V. De Zwaluw weer hun jaar lijkse duivententoonstelling, met zoals ge bruikelijk het rad van avontuur. Elk jaar weer zorgt de duivenvereniging voor fantastische prijzen zoals: grote bood- schappendozen, verse vlees-fondue-gour- met schotels, prachtige planten, roUades, kalkoeken, taarten enz. Op vrijdag- en zaterdagavond is er voor iedere bezoeker bij binnenkomst een gratis lot waarmee u een waardevolle prijs kunt winnen en wie wilt dat niet? De te winnen prijzen zijn allen afkomstig van plaatselijke ondernemers die garant staan voor het beste kwaliteit. Tevens is er op de zaterdagmiddag een kin derbingo en draaien we het rad, ook weer met hele leuke prijzen, iets lekkers zal er ook weer wel aanwezig zijn. Dus kinderen kom voor een leuke gezellige middag naar het duivenlokaal en breng ook eens je ouders, opa's en oma's mee. Zaterdagmiddag open vanaf half 2 en we starten om 2 uur. Vrijdag en zaterdagavond open vanaf 19.30 uur. Tevens zaterdagavond trekking grote verlo ting. U kunt het duivenlokaal vinden aan de Dorpsweg 2 in Ooitgensplaat. FNV-Bondenoten houdt spreekuur op maan dag 18 december van 19.30 tot 21.00 uur in het Diekhuus te Middeüiamis. Leden en niet-leden met vragen over werk gever, beloning, uitkering, belasting, e.d. kunnen terecht bij deskundige kaderleden. U kunt ook bellen (06) 10 74 46 18 voor kor te vragen. Organist Everhard Zwart geeft op tweede kerstdag, dinsdag 26 decem ber, een kerstconcert bij kaarslicht, in de Grote- of St. Janskerk te Schiedam. Aanvang 20.00 uur. Organist Everhard Zwart is voor Schiedam geen onbekende. Een aantal jaren achtereen was hij te zien en te beluisteren tijdens de Populaire Kerstconcerten die in de Grote Kerk gehouden werden. Als organist en als dirigent van een tweetal koren presenteerde hij 'Een Kerstfeest met...' o.a. The Deep River Quartet, Glenda Peters, Ira Spaulding en Oscar Harris. Everhard Zwart is heel blij dat hij dit jaar weer in de gelegenheid is om Schiedam een Kerst concert aan te bieden. Ditmaal in de vorm van een feestehjk kerstconcert op tweede kerstdag. Orgelwerken gespeeld op het historische hoofdorgel van de Grote Kerk, maar ook samenzang, aUes voUedig in kerstsfeer. Het belooft een waarlijk feestconcert te wor den. Een met echte kaarsen verlichte kerk, orgelmuziek geheel in het teken van kerst en ook samenzang van bekende kerstliederen. Een prachtige afsluiting van de kerstdagen. Op het programma zullen ongetwijfeld delen staan uit de 'Kerstsuites' gecomponeerd door Jan Zwart, de grootvader van Everhard. Wie kent niet de prachtige bewerking van het meest bekende kersthed 'Stille Nacht'. Een concert voor jong en oud! Everhard Zwart speelt jaarlijks een orgel concert op de tweede kerstdag. Hij is blij dat hij zijn concert dit jaar op het schitterende orgel in de sfeervolle St. Janskerk te Schie dam mag geven. De voorverkoop van de kaarten voor dit concert is inmiddels gestart. Om het voor iedereen aantrekkelijk te maken worden hele Het historische orgel in de Grote Kerk Schiedam vriendelijke toegangsprijzen gehanteerd. Zo betaalt een volwassene in de voorverkoop 8,50 (aan de kerk 10,00). Voor kinderen tot 12 jaar betaalt men 6,00 7,50). Als gezin (2 volwassenen en alle kinderen onder 12 jaar) betaah u slechts 26,50 32,50). Redenen genoeg om snel uw kaarten te bestellen. U kunt dat telefonisch doen via nummer (0182) 524595; de kaarten zijn ook te koop in Schiedam, bij de koster van de St. Janskerk. Op tweede kerstdag is de kerk vanaf 19.15 uur open en is er gelegenheid om vooraf een kopje koffie te drinken. Het comité van Woord Daad te Schouwen-Duiveland organiseert in samenwerking met het bestuur van het kinderkoor Jedaja een kerstzang avond in de Nieuwe of Grote kerk te Zierikzee op woensdag 20 december 2000. De kerstzangavond begint om 19.30 uur en de deuren gaan om 19.00 uur open. Aan deze kerstzangavond werken het Chris telijk Gemengd Eilandenkoor uit Zierikzee en het Christelijk Kinderkoor Jedaja uit Nieuwerkerk mee: Beide koren staan onder leiding van de bekende dirigent Peter Wilde man uit Tholen. Tevens zal Peter Wildeman deze avond een strijkers-ensemble begelei den, dat is samengesteld door Natasja van Doesburg. Het strijkers-ensemble zal deze avond zowel de beide koren begeleiden als een tweetal instrumentale intermezzo's ver zorgen. De sopraan Lydia Struyk uit Goeree-Over- flakkee en de bekende panfluitiste Liselotte Rokyta-Fennema verlenen ook hun mede werking aan deze kerstzang-avond. Liselotte heeft tijdens uitvoeringen al ver schillende malen meegespeeld met het kin derkoor en zij komt graag naar Zierikzee Pieter Heykoop Peter Wildeman Liselotte Rokyta-Fennema om in deze geweldige grote kerk met zijn goede akoestiek te spelen. Zeker nu zij samen met het strijkers-ensemble moet optreden. De samenzangen van deze kerstzanguitvoe- ring zullen op het orgel worden begeleid door de bekende organist Pieter Heykoop. De laatste jaren wordt deze organist veel gevraagd vanwege zijn improvisaties en ook het begeleiden van psalmzangavonden, die door geheel Nederland worden georgani seerd. De bezoekers van deze kerstzanguitvoering zullen een zeer gevarieerd programma ten gehore krijgen. Zo zullen de beide deelne mende koren zowel alleen, als gezamenlijk optreden met en zonder begeleiding van het strijkersensemble. Ook de panfluitiste en de sopraan zullen wisselend optreden bij de diverse liederen. Zo zullen onder meer de volgende liederen gezongen worden; O hoe heerlijk, hoe begeerlijk - Op weg naar Beth lehem - O Bethlehems ster - In diepe, duiste re nacht - Uit de hemel komt een lied - Psalm 132 - Maar de Koning is boren. Traditioneel zal de kerstzangavond eindigen met het gezamenlijk zingen van het 'Ere zij God'. De meditatie/appèlwoord zal op deze kerst zangavond verzorgd worden door Ds. J. Jop- pe, predikant van de Hervormde Kerk te Sir- jansland. Tijdens dit appèlwoord zal erop gewezen worden dat de te houden collecte bestemd zal zijn voor het project 'Zeeland helpt Filippijnse jongeren een vak te leren'. Dit project wordt namelijk gesteund door verschillende comités van Woord Daad in Zeeland. De toegangsprijs voor deze kerstzanguitvoe ring is ƒ5,00 voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen t/m 12 jaar. Lydia Struyk ■29- Precies op tijd kwam Dingena en ja hoor: de meester deed zelf open, keek verbaasd naar het vrouwtje, dat vlak, voor hem kwam staan en met haar hevige neusstem zei: "Kompelemente van de zeune van onze boer en da' Keesje van mien te stom is om boer te worre en of joe d'r een schoolmeester van kan maeke". Ze lachten alle drie om het verhaal. Nan vroeg nog wat: "En verder?" "Och, dat weet ik niet meer", zei tante. "Dat gaat zo. Je onthoudt het aardige. Ik denk dat de verwaande meneer Van Dalen wel begreep, waarop de grap betrekking had". Toen Nan naar huis Uep, tegen de straffe wind in, kon ze het niet laten even door de Achterstraat te gaan, langs het huis van dominee De Wit. Niet omdat ze misschien hoopte Roelf te zullen zien, want die was in Rotterdam. Maar het gezin trok haar aan. Ze zou vriendin met Mary willen zijn. Wat had ze thuis in het deftige Mon Désir? En hoe fijn leek haar het milieu, waarin Roelf en de meisjes leefden. Het licht brandde in de huiskamer en boven ook, waar de dominee wel zou zit ten. Met een glimlach op haar gezicht liep ze voorbij en verder de straat uit, langs de Kade en zo de Boerenhemel in. Stel je voor als zij later met Roelf ergens in een pastorie woonde. Hij zou toch dominee worden! "Gekkerd", schold ze half hardop zichzelf. Maar daarmee liet het verhaal niet af. Zulke fantasieën zijn immers geheel van je zelf. Niemand kan ze zien of horen. Je doet er niemand kwaad mee en zelf trek je je er aan op uit de put van narigheden. Gaande tegen de wind in werd het verhaal mooier en levendiger. Ze Uep nog wat rond. Haar verhaal zou inmiers uit zijn, als ze thuis tegenover vader zat. Zou ze doorlopen naar Het Paradijs? Ze deed het, bleef er slechts even en keerde toen terug naar Vorma. In de Boerenhemel waren bijna alle huizen donker. Op Mon Désir Uchtte evenwel het raam van vaders kantoor. Zou neef Klaas er zijn? Ja, hij was er. In de gang hingen zijn jas en hoed. Hij zal toch wel zo wijs zijn om te zwijgen over haar bezoek? Had ze dat maar aan hem gevraagd. Hè! Dat was nu vervelend. Vader zou het haar erg kwalijk nemen en dan was er niets met hem te beginnen. Maar Klaas Wenders was zo wijs. Oom Rens liet hem zelf in, mopperde: "Johanna heeft haar vrieë aevond en waer Nan zit, weet ik nie. Zeker naer Het Paradijs! Trekje jas uut, neefje. Ik zit in m'n kaentoor en ik heb de kachel an. 't Is kil, 's aevonds". 's Jonge, wat was oom Rens te spreken, vond Klaas. Het stemde hem hoopvol. In zijn stoel achter het grote bureau zette oom zich, sloeg de armen over elkaar en keek zijn neef spottend aan. "Je kom me zeker kapittelen over dat mit d^t mens van die afgescheië domenie". "Wel nee, oom! Hoe kom je daar bij. Maar moeder vertelde vanavond een verhaal van je, uit je jeugd, weet je wel met Dingena en zotte Keesje en die meester van toen". "O ja!" Het leefde bij ouwe Rens, het verhaal en hij lachte er om. "Je hebt die man goed gestriemd. Dat kun je, als je jong bent en geest hebt. Later schijnt dat minder goed te gaan. Dan wordt een mens gauw grof en lomp als hij wat afreageren wil". "Hmm!" Het gezicht van de grote man van Vorma verstrakte. Zijn ogen leken kleiner te worden in de saamgenepen spleten. "Zou je mar nie recht voor de dag komme, maimetje". "Waarom, oom! Ik ben nog niet zo'n grote kerel, die nergens mee te maken heeft. De moet nog oppassen!" "Jie?" Het verwonderde ouwe Rens. "Jie?" zei hij nog eens. "Ja, ik!" ïQaas ging weer zitten staren. Langzaam bewoog zijn hoofd. "Ja", zei hij, als naar rijp beraad. "Ik heb te maken met God en daar om ook met de mensen. Er zijn enkele geboden van God, die belang rijker zijn dan een zware preek. En belangrijker dan veel geld en veel invloed". "Je mot je mond mar ouwe, jie". Ouwe Rens' stem klonk bitter. "Ik heb je meer gezegd: daer weet jie niks van. Niks! Je weet nie, waer het om gaet. Het gaet om de goede, ouwe tied. Die in de Achterstraet bin tweedrachtzaoiers. In Vorma moet één kerk weze en één stevig bestuur. Weetje dat Koos van Gurp bezig is om een afdeling van de S.D.A.P. op te richte?" "Maar m'n goeie man, wat heeft dat te maken met de kerk in de Ach terstraat en met..." "Alles!" Ouwe Rens sprak zeer beslist. "Alles!" Zijn vuist kwam energiek op het tafelblad. Zijn gezicht leek jonger en zijn ogen ston den fel. "Ze wete het zelf nie, die van de Achterstraet. Mar breken mit de kerk, briengt een algemene breuk in het leven". Klaas luisterde. Hij was een mens, dat de dingen vaak beter verstond, dan ze gezegd werden. Hij kon er volkomen inkomen, dat de oude boer, die midden in de glorietijd van het machtige boerendom leefde en die met zijn helder verstand de afbraak daarvan naderen zag, over ieder die deze bewerkte, zo dacht en zo sprak. "De zie dat alles één, Klaes. Ik bin nie zo, dat ik noe zeg: die Koos van Gurp is de zeune van een afgescheiene. Nee, dat nie! Mar, het komt er uut voort. De eenheid is weg. Alles komt los te staen". "Maar als je zo praat, dan zou je anders moeten gedaan hebben met die mevrouw De Wit". Klaas keek hem nu met zijn bolle ogen recht aan. Hij was er van over tuigd, dat oom Rens hem geUjk gaf, maar dat niet zou erkennen. Ouwe Rens zweeg. "Ik kan nie met die mensen saemen gaen en ik doe het nie ook", zei hij stug en het gesprek was daarmee uit. Als hij een raampje in zijn hart had, dacht Klaas, dan zou ik er in kunnen zien. "Je komt van kwaad tot erger op die manier", waarschuwde hij. En dat was zo ongeveer het laatste. Voor de tweede maal ging hij .terug, zonder iets bereikt te hebben. Zo dacht hij. Maar hetgeen hij gezegd had, liet de ouwe boer niet los. AUeen, hij kon zichzelf niet aan. De man, die zo sterk leek, zo hard en onbuigzaam, was dat eigenUjk niet. Hij was vergrimd, zoals menig groter mens dat worden kan als de tijd hem voorbij streeft. Grote Rens raadpleegde hem niet bij de aanschaf van nieuwe, machines. Ook niet meer bij de bewerking van het land, dat hij, ouwe Rens, toch zuiver en vruchtbaar gemaakt had. In de gemeenteraad zaten jonge burgers met andere ideeën en in de kerk drong het nieuwe door, dat zijn vader beweerd had. Het ging hem niet om gezangen of psahnen. Niet om een zuivere leer. Maar om het vas te, het bekende, dat er geweest was, zolang hem heugde en dat er blij ven moest. En daar bij kwam dan Nan, zijn dochter! Hij stond op, ging naar de huiskamer, waar Nan en Johanna hem wachtten bij de gedekte tafel, waarop de borden stonden, de pan met geurende kamemelkspap en de stroopkan. Naast zijn bord lag de bijbel. HOOFDSTUK 8 VORMA VIEL TEGEN, Constateerde dominee De Wit. Feitelijk dwaas voor een man als hij, die meer dan duizend maal gezegd had, dat de mens van nature geneigd is tot alle kwaad. Iemand, die het eigen hart kende. Maar ja! Het is een groot verschil, het ene mens of het andere en ook, de ene plaats of de andere. Alden was rustiger. Misschien wel te rus tig. Het was in Alden zo, dat de mensen uiterlijk zeer netjes leefden,' getrouw naar de kerk gingen, maai" verder weinig spraken over het geestelijke. Vorma leefde meer. Maar in Vorma kwam ook het boze in de mens meer tot uiting. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5