Gezin Den Boer 'kwartet' in de Goede Ree Waciit lijsten Tiiuiszorg Applaus bij S.O.F. Wisselende successen op Clubkampioenschappen Schotejil Kerstviering Jonge leerlingen spelen kerstmuziek 'Van Vrouw tot Vrouw' EIIAillIEII-IIIEUWS VERVOLGVERHAAL PAGINA 4 DINSDAG 5 DECEMBER 2000 Ze waren er alle vier netjes voor aan gekleed. En alle vier zaten ze al klaar. Samen met twee van de dochters, op Zijpe 123. Teunis den Boer en zijn drie zusters, Johanna, Trijntje en Teuntje. Alle vier zijn ze nog redelijk gezond. En dat is heel wat. Van het gezin Den Boer, dat zeven kinderen telde, zijn twee broers overleden. Een zuster, die 75 jaar is, woont in Geldermalsen. Haar man leeft gelukkig nog. Teunis kwam er als eerste met zijn vrouw, die intussen is overleden, en hij woont alweer zeven jaar in het rusthuis. Trijntje, die nu op Springersdiep woont, is alweer zes jaar in de Goede Ree. Zuster Teuntje, de jongste van het viertal, woont er januari 1 jaar en afgelopen augustus maakte Johanna het kwartet compleet. En zoiets over komt niet iedereen. Reden om een kijkje te nemen hoe dat gaat. Teunis houdt met zijn 94 jaar nog steeds van doorwerken. Dat is hij zijn hele leven gewend geweest. "Zei mar wa 'k je vertellen mot", nodigt hij meteen. Met de handen op de kromming van de wandelstok - zo kun je hem uittekenen - vertelt hij. Althans, pro beert hij te vertellen. Want heel vaak kletsen die zussen er doorheen en moet hij weer ver manend om zich heen kijken. Maar het ver haal komt er wel uit. Teun den Boer is de enige van het stel die zijn eigen naam mocht houden. Ja, dat heb je als man. Wie als vrouw trouwt, levert haar eigen naam een beetje in. Teun moest, zoals vroeger alle kleine jongens, al vroeg de handen uit de mouwen steken. Eerst als jochie van elf jaar als stalknecht, daarna naar het land. Voor 80 cent per dag. Reken maar uit. Maar in het gezin met zeven kinderen was elke cent wel kom. Ook daarna werkte hij altijd buiten. In allerlei beroepstakken. En natuurlijk heeft hij de oorlogen meegemaakt. In de Tweede Wereldoorlog natuurlijk in Duitsland geweest. En niet eens zomaar; hij zat op de locomotief Je kunt gerust spreken van een arbeidzaam leven. En nog zit hij niet stil. Hij loopt nog regelmatig een rondje buiten. Kijkt even naar de lucht, en als hij denkt: 't kan wel even, dan komt de rollator van stal en gaat hij op pad. Het paadje van de tuin van het rusthuis af. De Langeweg over, het Korteweegje door, de Sinterklaasdreef over, dan door de Hobius en zo door de Prinsesse- laan weer terug naar huis. En er is geen let ter van gefantaseerd, want pas zijn de schoenzolen nog vernieuwd. Zuster Johanna, afgekort tot Hanna, nu Mevrouw Jordaan-den Boer, is 92 jaar en wuift alles weg wat ze heeft gedaan. Naar het land? Ach, dat was maar even. Gediend? Ach ja.Nee, de óórlog, dat staat haar in het geheugen gegrift. Logisch. Al tijdens de Mobilisatie kreeg ze een voorproefje van de spanning van het wachten op haar man, die maar niet terugkwam. En dan te weten, dat er op het dorp werd verteld dat hij allebei zijn benen kwijt was. Iedereen scheen er het fij ne van te weten, behalve zij. Het was dan ook een bijzondere gewaarwording, dat de zogenaamde zegsman van dit slechte nieuws haar kon verzekeren dat hij nergens van wist. In de oorlog zelf verdween Ai voor twee jaar naar Tsjecho-Slowakije, terwijl zij een halfjaar zwanger was. Al die tijd kreeg ze maar één brief uit het verre land en dat was niet veel. Na de oorlog, op 2 juni, op haar verjaardag nota bene, om twee uur 's nachts kreeg ze de verrassing van haar leven. Ze lag al op bed, en was ergens wakker van geworden. Wat was het toch geweest, dat bekende geluidje. Het leek wel het ver trouwde 'tikje' op het raam dat haar man altijd gaf als hij thuiskwam. Ze dacht dat ze gedroomd had, maar nee hoor, ze ging uit bed en... 't was 'em echt! Een mooier ver jaardagscadeau kon ze zich niet wensen. Ook de kinderen kwamen uit bed en het was natuurlijk een bijzonder vreugdevol weer zien. Natuurlijk wilden ze bij pa op de knie. En Leen, (ja, die van 'de Staver' - hij was nog geen twee jaar) 'wou oak wel bie die man zitte.' Ja, zo ging dat. Nu leeft haar man niet meer. Ze kregen samen zeven kinderen, waarvan er helaas één op de leeftijd van 2 maanden overleed. Zuster Trijntje Hartensveld-den Boer, ook al weduwe, heeft tijdens het gesprek niet veel woorden gewisseld. "Tante Trijntje woont op Springersdiep", vertelt Riek Jordaan. Ze hurkt naast de rolstoel en maakt de 90-jarige Trijntje, even wakker. "Mar, z' is ter toch, eej? En ze hawe der mooaie jurk dervoor angetrokke! Wasjoe, tante Trijntje. Hier is iemand van de krante, die geat een verhael- tje schrieve, over da juule noe alle viere in 't rusthuus weune. In dan wordt er zo aok nog een foto gemeakt van juule. Is ta goed?" Het blijft even stil. Het gezicht van Trijntje licht even op. "Waajeat", zegt ze. En daarmee is haar aandeel geleverd. Trijntje heeft één zoon. Wout. Die rijdt op de bus. Trijntje is, toen ze in het huwelijk trad, bij haar ouders ingetrouwd en is daar altijd blijven wonen. Later, toen opoe blind werd, hebben ze best gemak van elkaar gehad. De jongste van het kwartet, Teuntje, wedu we van Marien Vroegindewey, is 85 jaar en heeft vanmiddag een kleindochter op bezoek; de jongste van één van haar twee dochters. Ja, twee dochters heeft ze. De één is in de oorlog geboren, de andere in de ramp. "Dus dan weet je het wel." Ook in haar leven speelden oorlog en ramp een cru ciale rol. Toen de oudste een half jaar was, moest Marien naar Duitsland. Samen met Teunis. Teuntje had toen een foto van vader Marien op de lamp gezet. Als de kleine dan naar bed ging gaf ze zó haar pa altijd een kusje. De thuiskomst van Marien na de oor log liet nogal op zich wachten. Elke keer als er weer een vrachtwagen met mannen aan kwam, was het spannend. Maar elke keer was hij er niet bij. Tot die keer, dat de vracht wagen met daarop Teun, voorbij hun huis reed. Teuntje naar buiten En ja hoor, daar was haar Marien! Toen ze van de tweede liep, braken op Flakkee de dijken. Dus moest ook de hoogzwangere Teuntje naar Rotter dam, "'t Was wat eej, Hanna, om voor iede reen een plekje te vinden, weet je 't nog?" "Jae nou, of ta 'k 't nog wete!" knikt Johan na. De baby, de jongste dochter, werd zodoende in Rotterdam in het ziekenhuis geboren. Weer op het evacuatieadres moest Teuntje toen maar op de bank met het wieg je aan het voeteneind. "In dan alles opruume en schoönmaeke toene m'n terugkwamme. Want die mannen hadde al wel wat gedae, mar jae, je weet hoe dat gaet!" Dat we het nu goed hebben met z'n allen, daar zijn we het wel over eens. Stille armoe wordt er heus wel geleden, maar niet meer zoals vroeger. Teunis merkt dat de zusters zijn uit verteld. Dan heeft hij nog wel wat te melden. Want ze doen ook mee aan de diverse ont spannende activiteiten, die in het rusthuis worden georganiseerd. En, prekend voor eigen parochie, vertelt hij over de hobby kajuit waar, vooral voor de mannen, elke dag iets anders te doen is. "Maendag Bingo. Weet je wat dat is? O ja. Nou, diensdags domineeë. Je kan der aok nog biljarte, mar deai- houw 'k nie fan. Weunsdag doewe m'n spelletjes. Mit een bal of zo. Doenderdags weer wat aores en vriedag, dat was tan vandaege, hawe 'm gege- te mit z'n allen. Een buutengeweune vismael- tied hadde m'n. Jae, dat was lekker! In 's Maendags komme ze nog langs mit boeken. Dan ka' je leze. Ze hawe aok boeken mit van die groate letters. Mar ik leze geen boeken oor. Alleen de krante. M'n gaen aok lederen ochend koffie drienke beneje in de groate zae- le. In saeterdags kriege m'n een borreltje." "In de vrouwen een affekaotje', vullen de dames weer aan. Als klap op de vuurpijl heeft de 94-jarige Teun ook nog zitting in de bewonersraad. De raad houdt niet alleen contact met bejaarden huizen in de regio, zoals Ebbe en Vloed, Geldershof en de Vliedberg, maar in die raad worden ook de belangen van de bewoners van de Goede Ree besproken. "Wat je daer toch allemael te bespreken heit?" weifelt zuster Teuntje. Hoe serieus Teun met zijn functie omgaat, is duidelijk uit het korte maar krachtige ant woord: "Wat of ter binnen de vergaedering besproke wordt? Dat gaet joe geweun niks an!" Tenslotte wilde het viertal nog wel even poseren voor een foto. En wat zegt tante Trijntje, die hiervoor natuurlijk even wakker moest worden: "Zet miên mar vooran!" Prachtig toch? Er is de laatste tijd veel geschreven over de wachtlijsten in de Thuiszorg. Onze Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goe- ree-Overflakkee heeft altijd gewerkt vanuit de filosofie dat iedere hulpvraag beantwoord dient te worden. Wij hebben daarom de laat ste jaren geen echte wachtlijst gehad, maar deden aan rantsoenering. Door een goed overleg met ons Zorgkantoor Zuid-Holland se Eilanden ten aanzien van de vraag hoe om te gaan met de rantsoenering, zijn wij, mede dankzij de extra middelen die door het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport beschikbaar zijn gesteld, tot het volgende gekomen. Het is mij een groot genoegen u te meedelen dat wij. Stichting Thuiszorg en Maatschap pelijk Werk Goeree-Overflakkee, eind 2000 de rantsoenering ten aanzien van de hulpver lening hebben afgerond en de wachtlijst tot O hebben weggewerkt. Hadden wij in mei 2000 nog 247 cliënten op de wachtlijst (rant soenering) en meldde het dagblad 'Trouw' op zaterdag 4 november 2000 dat men op Goeree-Overflakkee 31 maanden op thuis zorg moest wachten, hetgeen niet juist was omdat het om rantsoenering ging, thans is het een feest nu te mogen stellen dat mede dankzij de beschikbaar gestelde extra mid delen en de beschikbaarheid van personeel, het ons gelukt is om vanaf heden direct ant woord te kunnen geven op de gevraagde zorg. Voor de inwoners van Goeree-Over flakkee staat de Thuiszorg klaar om hulp te bieden waar die nodig is, met een ploeg van enthousiaste medewerkers, die invulling weten te geven aan hun vak en begrip opbrengen ten aanzien van de werkwijze naar de cliënten toe. Wij wensen dat de over heid alert blijft op de zorgvraag en de mid delen die nodig zijn om hieraan gehoor te geven, beschikbaar' blijft stellen, zodat wij kunnen waarmaken dat de wachtlijsten in de Thuiszorg op Goeree-Overflakkee tot het verleden behoren. Dank aan al onze mede werkers, het Zorgkantoor Zuid-Hollandse Eilanden en het Ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. A. van der Veer, directeur Laten we eerlijk zijn, schaken is op zich een vrij rustige sport. Geen juichende supporters op de banken, vandalisme rond de partijen komt weinig voor, kortom alles gebeurt in betrekkelijke stilte. Maar afgelopen woens dag werd de stilte verbroken. Aanleiding voor dit alles was de overwin ning van Jan Willem Holleman. Speelt nu zijn tweede seizoen voor S.O.F., en had dit seizoen nog geen enkele overwinning in zijn boekje staan. Deze avond speelde hij zijn partij tegen J. van Bergen; de eerste avond voor Johan bij de senioren. Hij stroomt door vanuit de jeugdopleiding en moest nu dus een echt lange partij gaan spelen. Nu is het spelen bij de senioren toch iets anders als bij de jeugd, zo moet je veel langer geconcen treerd blijven en hebben de ouderen natuur lijk al wat meer ervaring in het spelen van lange partijen. En daar wist Jan Willem dan ook gebruik van te maken en werd zijn eer ste overwinning een feit. Dit werd door alle andere spelers met een applaus begroet en zo werd er toch weer behoorlijk wat afge- lachen. Leen Holleman hield Wim Buth mooi in bedwang. Hoewel Wim echt wel voor de winst wilde gaan kwam er niet meer uit als een remise. Stolk houdt ook zijn ongeslagen status, wederom een remise, waarmee Bec ker achteraf geeneens ontevreden moest zijn. Uitslagen ronde 14: A. Douw-J. Hennekes1 - O L. Holleman - W. Buth0.5 - 0.5 G. J. H. van Genderen - R. Sparreboom1 - O R. Huibrechtse - R. C. M. Huysmans ...1-0 P. Holleman-B. J. Bruggeman1 - O L. van den Ouden-D. Mulder1 - O L. Stolk - H. Becker0.5 - 0.5 K. W. Wijnands - C. Korteweg1 - O J. van Bergen - J. W. HollemanO - 1 Zaterdag 2 december heeft z.c. de Schote jil de eerste dag verzwommen in het kader van de Clubkampioenschappen 2000 in het zwembad van de Staver te Middelhar- nis. In totaal 90 wedstrijdzwemmers en - zwemsters namen deel aan de wedstrijd en kwamen in actie op resp. de vrije slag en de schoolslag. Iedereen startte aldus twee maal, hetgeen bijna 100 persoonlijke records opleverde. Er werden ook 2 clubrecords verbeterd. Allereerst op de 50m vrij bij de meisjes onder 12 jaar door Rhiana van Kempen (11), die een tijd van 30.36 zwom. En verder ook op de lOOm vrij bij de heren, waar Johnny Jongejan een tijd van 56.63 realiseerde. De eerste wedstrijddag werd met wisselend persoonlijk succes door de diverse sporters afgesloten. Johnny Jongejan zwom bij de heren tot twee maal een zeer scherpe tijd. Op de 100 vrij dus een clubrecord in 56.63, en op de lOOm schoolslag een persoonlijk record in 1.18.37. Zijn directe tegenstanders Addie Vroegindeweij en Leander Noordijk werden door hem op respectabele achters tand (6 tot 9 seconden) gezet, zodat deze beide loigslagspecialisten op de volgende wedstrijddag wel heel snelle tijden moeten zwemmen, willen zij nog een kans maken. Ook op de vlinderslag mogen ze dan geen steekjes laten vallen. Bij de dames gaat het dit jaar tussen Jenny Jongejan en Danielle Hagoort, die elkaar goed in evenwicht houden v.w.b. het klasse ment. Jenny Jongejan won de lOOm school slag in 1.31.44 en Danielle Hagoort werd eerste op de lOOm vrij in 106.91 In de categorie tot 16 jaar is het bij de jon gens eveneens spannend. Hier won Matthijs Weeda de lOOm vrij in een p.r. van 1.04.98, terwijl Mark Verwijs de lOOm schoolslag won in 1.25.15. Ook hier is nog van alles mogelijk. Bij de meisjes in deze categorie lijken de kaarten geschud, omdat Lieske van de Polder zowel de lOOm vrij (1.09.10) als de lOOm schoolslag (1.29.20) winnend afsloot. In de categorie tot 14 jaar is erbij de jongens een direct duel gaande tussen Piet-Jan van Zoest en Arthur Stolk. Beide zwemmers ver beterden in een directe confrontatie hun lOOm vrij met ca. 6 seconden naar resp. 1.07.56 en 1.08.47. Een persoonlijk record voor Arthur Stolk op de lOOm schoolslag in 1.26.11 brengt hem in een uitermate gunsti ge uitgangspositie voor de tweede wedstrijd dag. Hier maakt de meest allround sporter van de twee de meeste kans op de eindover winning. Bij de meisjes in de zelfde catego rie zwom Iris Oostdijk (14) een zeer scherpe lOOm vrij in 1.07.87, terwijl de lOOm schoolslag in 1.31.85 succes betekende voor Annemiek Vehman (13). Hiermee zijn de kansen eigenlijk weer in evenwicht, al is Iris Oostdijk wel een geduchte specialiste op zowel rugslag als vlinderslag. In de categorie tot 12 jaar hebben Rhiana van Kempen en Ted de Jager beide zwem- nummers gewonnen, en lijken de kaarten ook hier geschud. Wel speelt zich voor de 2e en 3e plaatsen nog een interessante strijd af. Bij de meisjes presteert Esther Korteweg namelijk verrassend goed door met 2 secon den haar tijd op de 50m vrij op 35.85 te bren gen, terwijl ook Nadieh de Groot met haar tijd op de 50m schoolslag van 51.48 nog volop in de race is. Bij de jongens behoudt Niels Albrechts nog redelijk aansluiting. In de categorie tot 10 jaar waren op de 50m vrij resp. Anne Volwerk (p.r. 40.45) en Wil liam Weeda (39.56) de snelste, terwijl op de 50m schoolslag resp. opnieuw Anne Vol- werk (53.24) en dit keer Bob de Jager (49.78) succes hadden. Bij de jongens in deze categorie heeft ook weer de meest allround zwemmer de meeste kans. Bij de allerjongsten was er een ruime deel name, getuige zo'n kleine 20 zwemmers en zwemsters in de leeftijd tot 8 jaar. Er werd hier 25m viij en 25m schoolslag gezwom men. Op de 25 vrij waren resp. Renske Smith (26.52) en Jeroen Verduijn (28.89) het snelst. Op de schoolslag waren dit resp. Sharita Mastenbroek (28.05) en Jonathan Drooger (27.67). Bij deze editie van de Clubkampioenschap pen was er tenslotte ook een speciaal Recre anten klassement, dat bij de dames wordt aangevoerd door Michelle van der Stok (met 1.12.17 op lOOm vrij en 1.36.24 op lOOm schoolslag) en bij de heren door Bas Hagoort (resp. 1.06.87 en 1.26.61). Uitvoering Muziekschool Goeree-Overflakkee Graag willen wij u inviteren voor een voorspeelavond van de Muziekschool Goeree-Overflakkee op vrijdag 15 de cember om 19.30 uur in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. De toegang is gratis en u kunt genieten van een optreden van de blokfluit-, gi taar- en slagwerkleerlingen van de school. Voor wat betreft de blokfluitleerlingen heeft docente Elly Bakker een selectie moeten maken uit het omvangrijke leerlingenbe- stand en deze keer komen de kinderen aan de beurt die nog op de basisschool of in de brugklas zitten. Deze leerlingen, ongeveer dertig, hopen aan het eind van het schooljaar A-examen te doen en spelen nu voor u veel bekende en onbekende kerstliederen. Zo'n achttien leerlingen hiervan vormen het ensemble Nova Melodia, wat begeleid zal worden door het Flakkees Gitaar Ensemble; ook de andere blokfluiters zullen veel met elkaar en met de gitaren samen spelen. Docente Anneke van 't Verlaat luistert het geheel op met een krachtige inbreng van haar slagwerkleerlingen. Een drumsolo, xylofoonspel, multi percussie (ongestemd) en een ensemble-optreden op ongestemd slagwerk zijn de bestanddelen van deze bij drage die u zeker zal verrassen. Dwars door alles heen vormen het Jong Flakkees Gitaar Ensemble en het hierboven genoemde volwassenen gitaarensemble onder leiding van docent Leo Verkerk de Op D.V woensdag 13 december a.s. hopen we weer samen met de vrouwen uit en bui ten onze gemeente het jaarlijkse kerstfeest te vieren. Gastspreekster voor deze morgen is Noor van Haaften. Zij gaat met ons op bezoek bij Daarnaast zullen we weer veel met elkaar zingen. De muzikale medewerking voor deze morgen is van Ineke Sperling. Het pro gramma begint om 9.30 uur en zal om onge veer 11.30 uur eindigen. Wij, als kerngroep van 'Van Vrouw tot Vrouw' verwachten veel van deze morgen, lin de hal is een verkoping van handwerkar- tikelen, CD's en boeken. Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar en staat het kerkge bouw van de Doopsgezinde Gemeente, aan de Dorpstienden 3 te Ouddorp voor u open. Na afloop is er gelegenheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten' onder het genot van een kopje koffie of warme chocolade melk. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voor en neemt u ook uw vriendin nen, kennissen, familie, buren enz. mee. Komt allen tezamen! De kerngroep 'Van Vrouw tot Vrouw' rode draad van het programma. Naast veel begeleidend werk zijn de ensembles ook apart te horen met muziek uit de kersttijd. De gitaar als solo-instrument is te beluiste ren in een prachtige compositie van Tarrega, die gespeeld zal worden door Elisa Schone. Leerlingen, docenten, bestuur en directie van de Muziekschool Goeree-Overflakkee hopen op uw aanwezigheid bij de uitvoering. 27- Haar handen vlochten het haar. Langzaam en zorgvuldig. Over iede re wending van het haar legde zich de gloed van het lamplicht. De ogen, weerkaatst in het diepe, donkere glas, moesten wel het beeld opnemen van het flinke, regelmatige gezicht. Maar tot haar bewust zijn drong dat beeld niet door. Langzaam stond ze op, nam het kapmanteltje van haar schouder. Alles zonder de gedachten er bij. Want in haar was een voortdurend bezig zijn met iets, dat niet concreet gestalte nam. Dat cirkelde om het wonder van de twee-eenheid van de mens. Ieder mens had toch be hoefte aan meer dan geld en materieel bezit. En vader had vroeger in zijn jeugd gedronken en.Ja, wat had hij toen nagejaagd? Zo wild en ongetemd, dat de mensen er nu nog van spraken? Daarna was zijn sterke tijd gekomen: de boer van Het Paradijs. De wijze, wilsvaste man, de rijkaard. En nu, na alles bereikt te hebben, nu Rens op de hoe ve zat, nu... Nu greep hij naar...? Nee, ze kwam er niet uit! Wat was het bij vader, dat hij nu zo star en stug tegenover de kerk ging staan? Op den duur verliet het probleem haar. Ze kon het niet onder woor den brengen, want vader stond immers niet tegenover de kerk. Hij wilde, met meneertje Vaandrager, met neef Geluk en de anderen iets bijzonders van de kerk maken. Maar waarom? Was vader dan zo'n godsdienstig mens? Er kwam een andere gedachte, de herinnering aan vaders zeggen over 'die magere jongen'. En gelijk daarmee een tikkeltje weemoed. Vader hoefde zo dreigend niet te waarschuwen. RoelfNa dat vreem de verhaal over Coba, dat ze van Aaltje gehoord had, was Roelf niet helemaal dezelfde meer voor haar. En het leek ook wel of hij haai' ont week. Eén keer had ze hem nog gezien. Ze kwamen toevallig gelijk op de pont. Toen reden ze samen naar Bergen. Roelf? Och vader, maak je niet ongerust. Klaas Wenders had in zijn verschijning het gemoedelijke. Hij was wat zwaar geworden en hoewel hij nogal in de buitenlucht kwam, had hij onmiskenbaar een kamergezicht: iets te bol, te bleek. Feitelijk niet het gezicht van een geleerde. Zijn ogen hadden het vreemde, dat op zijn lijden wees. Ze waren lichtbruin en de bleekheid van zijn gezicht kwam te meer uit door het sluike, zwarte haar. Hij was altijd uiterst conect gekleed, liet nooit na - al bleef hij ook heel de dag in zijn kamer, uitgezonderd de avondwandeling met zijn moeder - om zich iedere ochtend zorgvuldig te scheren. Ook verzorgde hij zijn grote, zachte handen accuraat. Aan zijn linkerhand droeg hij de ring, die zijn vader gedragen had en die op de een of andere manier weer in het bezit van zijn moeder was gekomen. Al deze dingen onderscheidden hem ook van de meest vooraanstaan de mensen in Vorma, die minder aandacht aan hun uiterlijk besteed den. Nan stond in vele opzichten ver van haai- neef af. Ze kreeg vaak de indruk dat hij haar amper opmerkte. In het oude huis van grootva der kwam ze alleen met Nieuwjaarsdag en op de verjaardagen. Dat was zo geweest in haar prilste jeugd. Ze reden dan van Het Paradijs met het rijtuig naar het dorp. Zij, Rens en de anderen als kinderen op z'n zondags gekleed. De visite in het oude huis had altijd iets plech tigs. Ze spraken er lang tevoren over en nog lang daarna, zij en Rens. Het oude huis was deftig. Rens kon zich nog iets van grootvader her inneren en was zelfs meegeweest, op de dag van diens begrafenis. De andere broer en zuster, die tussen haar en Rens in waren, wisten van grootvader niets meer. Zij vanzelf ook niet. Ze kende alleen het klei ne, geschilderde portret, dat nu nog bij tante Santje in de kamer hing, tussen de ramen, waar het bijna niet te onderscheiden was. Heel goed herinnerde zij zich nog, dat het ineens uit was met die bezoeken. Tan te en neef waren toen verhuisd naar een dorp in Utrecht. Toen ze terugkwamen was zij al een groter meisje, dat naar school ging. Omdat ze 's middags op school overbleef, wandelde ze weleens expres langs het huis. Doch slechts een doodenkele keer was zij er buiten de gewone visites in geweest, als ze een boodschap voor vader moest doen. De visites geschiedden, na tantes terugkeer, zonder moe der. Die is eerst een tijd ziek geweest en stierf, toen Nan misschien tien jaar oud was. De dag, nadat vader zo boos was geweest, omdat ze zijn gedrag jegens mevrouw De Wit afkeurde, zat ze op haar kamer over al deze dingen te denken. Ze kon haar gedachten onmogelijk bij het school werk bepalen. Het woog haar te zwaar, wat vader had gedaan en tevergeefs pijnigde ze haar hersens met de vraag hoe vader toch zo geworden was. Vroeger was hij anders en beter, wist ze. Blijer! Zo had ze hem gekend in zijn goede tijd. Rens zei, dat hij na moeders dood veranderd was. Maar daar was Nan het niet mee eens. Zo lang was het nog niet geleden, dat vader een goede, wijze man was. Het kwam door de eenzaamheid, zei Lena, Rens' vrouw. Het leven stelde hem teleur. Zo heel oud was hij nog wel niet, maar toch spoedde het naar het eind en wat had het hem gebracht? Eer en aanzien, rijkdom en oppassende kinderen. Toch mooi! Toch volkomen geslaagd. En kwam nu toch de teleurstelling, het gevoel van onvoldaanheid? Het ging Nan ter harte. Ook om haar zelf, maar meer om vader. Echt meer om vader. Ineens dacht ze aan Roelf. Feitelijk was alles, wat vader over hem gezegd had de grond van al haar overleggingen, in verband met vaders gedrag. Maar dat gaf ze zichzelf niet toe. Dat met Roelf was immers slechts een gewone vriendschap. Ze nam haar vulpen, speelde er mee en keek naar de schittering, die de gouden pen in het gele licht van de staande lamp maakte. Er kwam even een glimlach, die terstond weer onderging in een ernstige frons. Het was per slot van rekening Roelfs moeder, die vaders belediging had ondergaan. Welke indruk zou hij van vader krijgen, zo'n lompe boer! Hé! Ze wrikte haar schouders heen en weer. Lam! En de volle zwaarte van misnoegen overviel haar weer. Ze stond op. Resoluut, zoals ze doen kon. Zonder direct overleg was er ineens het plan, dat in haar gebroed had, eigenlijk al van het ogenblik af, dat ze van vaders onhebbelijk handelen gehoofd had: ze ging met neef Klaas praten. Met wie anders? Het was geen aangenaam weer. Er stond een ferme wind en op het Kerkplein nabij de hoge toren was die nogal guur. Haastig liep ze op het oude. deftige huis aan. Probeerde zich voor te stellen welke indruk ze als schoolmeisje van de voorname gevel met de zwijgende ramen had. Maar dat gelukte niet, omdat het zo donker en kil was en ze zelf te veel vervuld was het geen ze ging doen. De bel klonk met een eigenaardige klank, toen ze de knop uittrok. Een klank, die bij het huis paste, maar waarvoor ze geen naam wist. Klaas zelf deed open. Zijn gezicht was in de schaduw van de gang lamp, die aan drie kettingen van de zolder afhing. "Wel, nicht!" Ze merkte duidelijk, dat neef het vreemd vond, dat er gebeld was. Gunst, moeder, wat zou dat zijn? had hij natuurlijk gezegd. Er werd waarschijnlijk nooit 's avonds gebeld. Behalve het andere, dat niet in de Vormase stemmen was, was er ook een, zij het gereserveerde hartelijkheid in neefs stem: "Kom binnen kind. Wat een wind!" Even stond ze onwennig voor hem, in het gele schemeriicht van de petroleumlamp. "Ik wou u spreken, neef!" "Alleen?" "Och nee!" Ze dacht: tante mag het gerust horen. Neef Klaas hielp haar handig met de mantel, die hij aan de kapstok hing. Zij streek langs het haar, wachtte toen even op haar neef, die wat scheen te aarzelen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4