Raad Goedereede ingenomen met Beeldkwaliteitsplan Dorpskern Ouddorp Regionale en lokale knelpunten kustveiligheid in beeld Kabelkrant overgenomen De Ouddorpse historie beiiclit Prijsuitreiking bij Rabobank West-Fiakkee SPELAVOND Koffie-ochtend 8 december Amnesty International op D'n Diek Bouwfondsactie GerefKerk Vrijgem. Midwinterfeest rond d'n Diek in Middelharnis Kerstmarkt in Ouddorp Nieuws van de Wereldwinkel EIIAi1I]0t41IEyWS Graag ook aandacht voor de economische problemen in dat gebied EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Gevonden voorwerpen Goeree-Overflakkee Kerkdiensten Ger. Gem. Extra kosten kerktelefoon Goedereede PAGINA 2 DINSDAG 5 DECEMBER 2000 Die was donderdagavond tijdens de raadsvergadering in Goedereede het meest opvallend, die lege plek die meer dan veertig jaar lang door wet houder Visser bezet was geweest. De nestor, altijd trouw aanwezig, is heengegaan, zomaar plots aan z'n gezin en aan de raad ontvallen en begrijpelijk dat wethouder A. Lokker die de raad donderdagavond pre sideerde daar omtrent bezet was met gemengde gevoelens zoals hij die ook bij de overigen aanwezig wist. Maar het leven gaat door en een van de eer ste zaken die aan de orde kwam was de opvulling van de vacante plaats in de CDA- fractie. Na onderzoek van zijn geloofsbrie ven adviseerde de raad het College tot toela ting in het raadscollege van de heer C. Noor- thoek die al twee raadsperiodes zitting heeft gehad, maar bij de verkiezingen in 1998 uit de raad verdween totdat hij nu weer werd opgeroepen. Wie de nieuwe wethouder wordt is voorals nog niet uitgesproken, maar die zal in de ver gadering van 21 december worden gekozen, de vergadering waarin de heer Noorthoek als raadslid zal worden beëdigd. Burgemeester Sinke die normaliter de raad voorzit was donderdagavond afwezig. Hij verbloeef buitenslands waar hij de belangen van de Stellendamse visserij bepleitte. Beeldkwaliteitsplan Het moet voor hen die de voorlichtings avond over het Beeldkwaliteitsplan Dorps kern Ouddorp in Dorpstienden hebben bijge woond, haast goed zijn te horen dat het Col lege zelfs 'dankbaar' is geweest voor zóveel belangstelling, niet 50 waarop was gerekend maar zelfs honderdvijftig belangstellenden vulden deze avond de zaal, een belangstel ling die door voorzitter Lokker 'overweldi gend' werd genoemd, behoud van het dorps beeld bleek velen dierbaar. Zo ook de raad die het plan graag vaststelde waarmee het een juridische status heeft gekregen zodat wat er in de dorpskern te gebeuren staat aan het Beeldkwaliteitsplan zal worden getoetst. Alleen jammer, vond de heer P. Grinwis, van die paar tekstuele fouten die zijn gemaakt en na ontdekking nog steeds niet zijn gecorrigeerd. Een gereproduceerde topografische kaart is verkeerd gedateerd, zo ook het oprichtingsjaar van de VVV Oud dorp, een beetje meer respect voor de ge schiedenis zou de heer Grinwis best hebben gewild. De gevraagde correctie werd alsnog toegezegd. Ook de heer Van Oosterom (CDA) verklaar de zich heel blij met de beschikbaarheid van het Beeldkwaliteitsplan: "er is de laatste tientallen jaren al te veel moois verloren gegaan", betreurde hij. Anderzijds stelde hij de manier waarop de historische dorpskerk van Ouddoip is opgeknapt. Een voorbeeld: "de kerk is ons daarin voor gegaan!", waardeerde de heer Van Ooster om, illustratief voor zijn oproep aan alle betrokkenen er zich daadwerkelijk voor in te spannen dat de kern een betere uitstraling krijgt. Het betekent niet dat bestuurlijk aller lei belemmeringen moeten worden opge worpen wanneer door particulieren plannen ontwikkeld worden, maar allengs werd dui delijk dat het met plannen niet zo'n vaart zal lopen: "'t gaat inderdaad niet goed met het winkelbestand in de kern van Ouddorp", beaamde voorzitter Lokker de signalen die de heer Van der Meer daarover bekend maakte. Het mocht dan zo zijn dat bijv. de verkeerscirculatie alle aandacht verdient, "denk ook aan het economisch belang in de Ring en haar omgeving", riep de heer Van der Meer op, waarbij hij zijn 'ernstige zor gen' m.b.t. de ontwikkehng van het winkel bestand in de kern duidelijk maakte: "We zouden daar een frisse, nieuwe adem in moe ten kunnen blazen!" De raad begreep en stemde met de voorzitter in dat vooral het economisch aspect de volle aandacht verdient, niet later nog'es, maar vanaf nu. Reconstructie Dijkstelweg De Dijkstelweg in Ouddorp zal worden ge reconstrueerd. Er werd voor het karwei, dat vóór Hemel vaartdag volgend jaar dient te zijn voltooid, een krediet van 672.000,- gevoteerd. De raad waarschuwde tegen het aanbrengen van trottoirbanden die in de eveneens gere construeerde Koolweg heel hinderlijk aan wezig zijn. De heer J. 't Mannetje zou zulke 'trammelant' in de Dijkstelweg graag voor komen. Zo ook trouwens raadsvoorzitter Lokker. Hij schroomde niet de trottoirbanden in de Koolweg 'ellendige dingen' te noemen, maar ze zullen om technische redenen niet overal kunnen worden gemist. Er zal naar worden gestreefd ze in de Dijkstelweg zo spaarzamelijk mogelijk toe te passen. Het leek ook wethouder Bakelaar een goed idee voor de aanwonenden een voorlich tingsavond te beleggen, zoals de heer 't Mannetje had gevraagd. Eventuele sugges ties uit de burgerij kunnen dan wellicht nog worden ingepast. MIDDELHARNIS - Op 10 december werd in 1948 in de VN de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen. Ondanks de goede voornemens zijn daarna - en worden ook nu nog - wereldwijd men senrechten op grove wij ze geschonden. Met name in verhoorcentra, gevangenissen en concentratie kampen worden onvoorstelbare wreedheden begaan. Ook is het in sommige landen gebruikelijk politieke tegenstanders te laten 'verdwijnen'. Reden voor Amnesty International om jaar lijks op of rond 10 december door het gehe le land hiervoor aandacht te vragen. Op vrijdagavond 8 december zal de eilande- lijke werkgroep op de Westdijk in Middel- hamis met fakkels, kaarsen en folders aan wezig zijn. De boodschap is uiteraard: Doe niet niets wanneer tienduizenden van uw mede mensen een wreed onmenselijk lot onder gaan. Het huidige beleid voor de erosiebestrij- ding van de kust van Noord- en Zuid-Hol land biedt in grote lijnen bescherming tegen klimaatverandering, bodemdaling en zeespiegelstijging op lange termijn. Wél zal in de toekomst meer zandsupple- tie dan nu nodig zijn. Uitzonderingen zijn de Kop van Noord-Holland, het Westland en de Zuid-Hollandse eilanden. Voor deze kustgebieden zijn op lange termijn ingrij pender oplossingen nodig. Bij voortzetting van het huidige beleid kun nen door klimaatverandering, bodemdaling en afslag tijdens stormvloeden bij Callants- oog. Ter Heijde en het Westland op lange termijn veiligheidsproblemen ontstaan voor het achterland. Om aan de wettelijke veilig heidsnormen te blijven voldoen, zullen extra maatregelen nodig zijn. Verder nemen door zwaardere stormen in de toekomst de veilig heidsrisico's toe voor verstedelijkte gebie den vlak langs de kustlijn, zoals in Scheve- ningen. Kijkduin, Zandvoort, Egmond en Bergen aan Zee. Door meer zandafslag komt bovendien in Katwijk en Noordwijk aan Zee de huidige vereiste veiligheid van het ach terland onder druk te staan. Ook dit zal maat regelen vergen. Dit zijn de belangrijkste, voorlopige conclu sies uit onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de provincies Noord- en Zuid-Holland. Voor het eerst in Nederland zijn circa 200 lokale en regionale planologische plannen voor de kust van Noord- en Zuid-Holland getoetst op hun invloed op de kustveiligheid. Werkconferentie Vandaag, vrijdag 1 december, organiseerden de provincies Noord- en Zuid-Holland in het provinciehuis van Zuid-Holland in Den Haag de tweede werkconferenties over de veiligheid aan de Hollandse kust. Bestuur ders van beide provincies, waterschappen, kustgemeenten en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en bedrijfsle ven hebben daar met elkaar gesproken over de problemen en gewenste oplossingsrich tingen voor de.veiligheidsvragen. Stuurgroep Hollands Kust 2050 Initiatiefnemer van het onderzoek is de stuurgroep Hollands Kust 2050. Deze stuur groep met als voorzitter gedeputeerde Ada Wildekamp van Noord-Holland en vice- voorzitter gedeputeerde Leen van der Sar van Zuid-Holland, bestaat verder uit be stuurders van hoogheemraadschappen, kust gemeenten en vertegenwoordigers van Rijks waterstaat en de Rijksplanogische Dienst. De beide provinciale statencommissies Water en Provinciale Planologische Com missies zijn ook bij het proces betrokken. Na bestuurlijk overleg met de kustgemeen ten en waterschappen organiseren de provin cies Noord- en Zuid-Holland begin volgend jaar bijeenkomsten voor iedereen die langs de kust woont of werkt. Deze regiobijeen komsten zijn een vervolg op de informatie bijeenkomsten die in september hebben plaatsgevonden. De stuurgroep Hollands Kust 2050 bepaalt na de regiobijeenkomsten haar standpunt over de bevindingen uit het rapport en de ideeën uit de bijeenkomsten. De stuurgroep zal ook voorstellen doen voor de laatste fase van het onderzoek. Doel van deze laatste fase is kansrijke oplossingen te scheppen voor de aanpak van de veiligheidsproblemen. MIDDELHARNIS - D.V. zaterdag 16 de-cember van 12.00 tot 15.00 uur zijn er in de gereformeerde kerk vrijge maakt, Oostvoorgors 52 te Middelharnis taarten te koop ten bate van het (ver)bouwfonds van de kerk. De taarten zijn te koop voor ƒ5,- per stuk, 3 voor 12,50. Wees er snel bij want op is op. We hopen u zaterdag 16 december te ontmoeten! Bij het politiebureau te Middelharnis zijn in de maand november jl. de volgende gevon den voorwerpen afgegeven. 13/11/2000-312 geldkistje met reken machine, te Sommelsdijk. 16/11/2000-773 gsm telefoon zwart, te Ouddorp. 20/11/2000-298 gsm telefoon, te Sommelsdijk. 22/11/2000-150 horioge, te Sommelsdijk. 24/11/2000-866 gsm telefoon, te Middelharnis. 27/11/2000-804 zwarte koffer met gereed schap, te Middelharnis. 29/11/2000-244 fietslamp, te Middelharnis. Ook zijn er diverse sleutels en bankbiljetten gevonden. Deze kunt u bekijken in het buro te Sommelsdijk tussen 10.00 en 16.00 uur. Gelieve bij navraag het nummer van het goed op te geven. December is een uitgelezen maand om de familie en uzelf te verwennen. We beginnen met Sinterklaas, daarna gaan wij naar de kortste dag van het jaar toe: 'midwinter', en vervolgens Kerst. Om de midwinterdag heen organiseert de Middenstandsvereniging van Middelharnis een Midwinterfeest. Het Diek- huusplein wordt omgetoverd tot een sfeervol winterterras, waar in een weinstube heerlijke Glühwein geschonken wordt. Op het ver warmde terras staan allerlei kraampjes, waarin o.a.oude ambachten te zien zijn, leu ke spelen gespeeld kunnen worden en waar o.a. gepofte kastanjes en oliebollen genut tigd kunnen worden. Vrijdagavond start het feest, met o.a. een lampionoptocht en erw tensoep. Dit alles vrijdagavond 15 december van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 16 december zetten wij het feest voort, dus ook dan het midwinterterras, oude ambachten, gepofte kastanjes en nog veel meer. In het Diekhuus wordt een Kerstmarkt gehouden. Zowel vrijdag als zaterdag wordt op het midwinterterras op het Diekhuusplein gratis glühwein geschonken. Op de Lijn baanpromenade is er gratis erwtensoep en op het Zandpad en de Westdijk kunt u kabou ters tegenkomen, die oliebollen uitdelen. Zaterdag om 17.00 uur is het feest ten einde. De ondernemers van Middelharnis wensen u allen een heel fijne decembermaand toe! OUDDORP - woensdagavond 6 december 19.30 uur ds. A. M. den Boer uit Dirks- land (H.D.). OUDE TONGE - woensdagavond 6 december 19.30 uur ds. A. J. Gunst. TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Heeft u ooic zo 'n grote vraag Hoe paars is de regering in Den Haag? De Gezondheidszorg? Je kan 't niet maken. Probeert men aan alle kanten te kraken. Boeren, zijn er nog te veel. Al kijken sommigen van amioe scheel. Nederland gaat snel vergrijzen. Wisten jaren geleden al de zgn. wijzen. Nederland loopt wel vooraan. Voor hulp of actie in 't buitenland geeft men spontaan. Maar moet er voor je eigen volk hier wat gebeuren Dan is het werkelijk te betreuren. Neem nu voor de oude of zieke mensen, de kerktelefoon Klinkt in de volksmond als heel gewoon. Maar wordt hun nu door extra hoge kosten opgelegd. Ook 's zondags nog hun preek en samenzang ontzegd. U ziet waarin een rijk land toch arm kan zijn. De werkers van toen lijden nu op vele manieren pijn. Wat vele oudjes en zieken niet verwachten Zijn dus beslist geen Kerstgedachten! K. Vroegindeweij Ring 22, Middelharnis Tieners opgelet! Hier even een berichtje voor jullie. D.V. zaterdagavond 9 december 19.00 uur is er weer een Spirit-avond geregeld, je bent weer van harte welkom! Het programma begint om 19.30 uur. De avond bestaat voor eeïi groot deel uit het doen van allerlei spelletjes en met natuurlijk een hoofdprijs! Tot ziens. Groetjes: het Spirit-team De ondernemersvereniging Ouddorp organi seert op vrijdag 8 december een Kerstmarkt in het centrum van Ouddorp. Deze Kerst markt wordt voor de derde keer gehouden en is.nog ruimer en groter van opzet als voor gaande jaren. Tijdens deze kerstmarkt van 16.00 tot 22.00 uur vindt u ruim 60 kramen met fraaie aan biedingen. Erwtensoep, glühwein, broodjes beenham, chocolademelk en nog veel van al dit lekkers is ook aanwezig op deze Kerstmarkt. In de Weststraat is er een spectaculaire hout- hakkersshow. De gehele dag motorzaagde- monstraties van de exclusieve lijn van Jonk man tuindecoraties. Met de motorzaag wor den vogelhuisjes, paddestoelen, stoeltjes, tafeltjes, totempalen, beren, uilen, roofvo gels en dergelijke gemaakt van FSC-hout. Ook robuuste tuinversieringen worden ge zaagd uit één stam. Natuurlijk is er een grote keus in kerstbomen en versieringen. Ook kerstkleding voor jong en oud vindt u op deze markt. Het Ouddorp- se Raad- en Polderhuis is speciaal voor deze markt met kaarsen verlicht en gratis te be zichtigen. D.V. woensdagmorgen 6 december is er in ons pittoreske Goedereede opnieuw een kof fie-ochtend, die dit keer in het thema staat van: 'Prioriteiten stellen'. Mevr. Lemkens is onze spreekster en we willen met haai" nadenken over de vragen: 'Hoe maak ik de juiste keuzes?', 'Wat vind ik werkelijk belangrijk?' en 'Hoe word ik van een Mar tha meer een Maria?' Vragen die ons, juist in deze drukke tijd, allemaal zullen aanspre ken. 'De Ark' is open vanaf 9.00 uur. Om 9.30 uur beginnen we. Kinderoppas in de boven zaal. Kosten voor deze ochtend 2,50. Tot ziens. Het team De Kabelkrant is iets meer dan 10 jaar geleden gestart op Goeree Overflakkee, in het woonhuis naast het oude gebouw van de EMGO in de Hoflaan te Middelharnis, door Hans Gaasenbeek. Hij heeft het met veel pionierwerk tot een zeer gewaar deerd medium gemaakt. Sinds die tijd heeft de techniek een hoge vlucht geno men en daar wil Emile Koole, die tot nu toe de Teletekst exploiteerde, graag op inspelen. Met de overname van de Kabel krant is de weg vrij om alle mogelijkhe den die het medium biedt te benutten. September 1999 is Emile het Kabelkrantbe- drijf binnengekomen met de overname van de Teletekstafdeling. De Teletekst is sinds die tijd behoorlijk uitgebreid, met veel nieu we rubrieken en in oktober een geheel nieuw computersysteem, waardoor ook dit medium geheel op de toekomst is voorbereid. Door dat het systeem nu interactief is komen er voor de kijker en adverteerder binnenkort interressante mogelijkheden bij. Zomer 2000 is er het Internetplatform www.eiland- web.nl bijgekomen, om een zo compleet mogelijk informatiepakket aan te kunnen bieden. Eilandweb is een zeer gebruiks vriendelijke startpagina met veel informatie en links. De Kabelkrant heeft mét een nieu we eigenaar ook een nieuw logo gekregen en het lettertype van de streekberichten zijn veranderd. Het is modemer geworden, wat meer overeenkomt met de gedachten van Emile over de toekomst van de Kabelkrant. Met de nieuwste technieken is er heel veel mogelijk, Emile is heel wat van plan om de Kabelkrant nog aantrekkelijker te maken. U zult nog van hem horen. GOEREE- OVERFLAKKEE Voor uw Kerstinkopen gaat u natuurlijk naar een van de gezellige Kerstmarkten op ons eiland. Op twee daarvan kunt u ook een kraam van de wereldwinkel vinden. Op vrijdag 8 december in Oude Tonge, van 16.00 tot 21.00 uur, en op zaterdag 9 decem ber in Den Bommel, in de Bommelstee, van 10.00 tot 15.30 uur. Voor leuke kadootjes en mooie artikelen uit de Derde Wereld kunt u bij ons terecht. Wij zullen u daar graag begroeten! In de Ouddorpse ring wordt op vrijdag 8 december de traditionele avondmarkt ge houden. Deze avond zal Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' vanaf 18.00 uur ver licht worden door honderden kaarsjes. Het Museum opent haar deuren voor het publiek van 19.00 tot 22.00 uur, de toegang is vrij. Een bijdrage in de onkosten wordt op prijs gesteld. Bij de uitgang treft u hiervoor een collectebus aan. Decembertip: Alleen deze avond zullen diverse ingelijste afbeeldingen van het 'vroegere Ouddorp' te koop worden aange boden voor het gereduceerde bedrag van 14.95 (normale verkoopprijs 19,95). Het bestuur van Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' hoopt op deze avond velen van u te mogen verwelkomen. Woensdag 22 november jl. was het dan zover: de prijsuitreiking van de kleur- wedstrijd bij de Rabobank West-Flakkee, kantoor Voorstraat Stellendam. Tijdens de spaarweek mocht iedereen een kleur plaat meenemen, die tot 15 november ingeleverd kon worden. Omdat er zoveel mooie kleurplaten binnen zijn gekomen, was het voor de medewerkers van de Rabobank extra moeilijk om een win naar te kiezen. In plaats van één winnaar werden er daarom rnaar liefst vijf winnaars gekozen. Robin van der Veer won de hoofdprijs, de vier teoost- pnjzen gmgen naar Rob Kardux, Fabiënne Klepper, Ama Ama Omar en Cathalijne Wit te. Alle wmnaars kregen een mooi cadeau en een zakje pepemoten. Robin kreeg ook nog eens zijn spaargeld, wat hij tijdens de spaar- week op zijn rekening stortte, verdubbeld. De kleurplaten zijn nog tot 10 december a.s. te bezichtigen bij het kantoor van de Rabo bank aan de Voorstraat te Stellendam chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tiollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,50; contracttarieven op aanvraag sluiüngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluittngstermijnjamüiebenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 18,50. Per jaar 70, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 ]n deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst In te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2