IE 0900-8844 Toporkest komt naar Ouddorp Raad Dirksland stemt in principe in met Icomst Asielzoekerscentrum Abonnementsprijs ,(yyL MINNAARD K^ VASTGOED Opvolging weth. L. Visser WWZ-kerstconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee Plm. 200 'buitenlandse gasten' voor periode van 8 a 10 jaar Strikte voorwaarden zullen worden gesteld Oliebollenactie Chr. Ger. Kerk IVliddelharnis __CWa^il_ Kerstviering S.W.O. Beroep aangenomen Dinsdag 28 november 2000 73e jaargang nr. 6960 Rotterdam-Rijnmond (30 cpm) Alcoholcontrole Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het distiict De Eilanden- hield vrijdagavond en -nacht alcoholcontroles in Middelhamis, Oude Tonge, Ooltgensplaat en Dirksland. Zo'n 600 automobilisten moesten een blaas- test ondergaan, waarbij 4 bestuurders wer den aangehouden omdat zij onder invloed van alcohol verkeerden. Na ademanalyse werd van een 53-jarige vrouw uit Ooltgens plaat het rijbewijs ingevorderd. Dat gebeur de ook met het roze papiertje van een 39- jarige man uit Sorrmielsdijk. Hij negeerde eerste een stopteken tijdens de controle in Middelhamis en weigerde na aanhouding te blazen. De beide andere automobilisten kre gen een geldboete opgelegd. Inbraak in woning MIDDELHARNIS - Zaterdagavond rond tien uur ontdekten bewoners van een woning aan de Lij sterbes weg bij thuiskomst dat onbekenden tijdens hun afwezigheid hadden ingebroken. Uit de woning werden onder meer sieraden weggenomen. Snelheidscontroles GOEDEREEDE/DIRKSLAND/OOLT- D.V. zaterdag 9 december a.s. wordt de jaar lijkse oliebollenactie door de Chr. Ger. Kerk weer gehouden. De opbrengst van deze olie bollenactie is voor de helft bestemd voor de bouwkas van de Chr. Ger. Kerk en voor de helft voor Calando. Op deze dag komen we in Middelhamis en Sommelsdijk bij u aan de deur om l^perüjke oUebollen aan u te verko pen. Stel de verkopers en verkoopsters niet teleur; voor de prijs hoeft u het niet te laten. We hopen dan ook dat na afloop van deze actie een mooi bedrag kan worden overge maakt voor deze goede doelen! GENSPLAAT - Personeel van de Verkeers politie (Project Verkeershandhaving) hield zaterdagmiddag en -avond radarsnelheids controles op de N57 in Goedereede, op het Korteweegje in Dirkland en op de N59 in Ooltgensplaat. Op de N57 bij Goedereede werd de snelheid tussen drie uur en half zes gemeten door de radarapparatuur in een daar geplaatste aanhangwagen. Van de 1020 pas serende automobilisten hielden 29 zich niet aan de 100 km-limiet. Tussen kwart over zeven en kwart over negen flitste de snel heidsradar op het Korteweegje 44 van de 550 passerende automobilisten omdat zij zich niet hielden aan de 50 km-limiet. Hoog ste score: 70 km/uur. De snelheidsradar in de aanhangwagen stond tussen half acht en negen uur op de N59 bij Ooltgensplaat en flitste daar 36 van de 1200 passerende auto mobilisten, die aanzienlijk harder reden dan de toegestane 70 km/uur. Het is al weer enige tijd geleden dat Britse toporkesten regelmatig naar Nederland kwa men. Het betekent voor de organisatie van een dergelijke tour dat er nogal wat tijd en energie in gaat zitten. Tevens is er voor het inschakelen van de nodige sponsors ook nogal wat contacten nodig met de daarbij gepaard gaande risico's. Zo ook de tour van de Britse brassband Fodens Courtois. Zes weken voor aanvang van de tour liet de hoofdsponsor het afweten. Door negatieve pubUcaties in de media trok het bedrijf zich temg. Echter, door de vele contacten in het bedrijfsleven is hét toch nog goed gekomen. Zo geeft op vrijdagavond 1 december a.s. brassband Fodens Courtois, in samenwer king met fanfare-orkest 'de Hoop' uit Stel- lendam een concert in de sporthal in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. 'De Hoop' ver zorgt het voorconcert, zo geregeld omdat de aanrijtijd van Fodens Courtois aanzienlijk is en niet precies kan worden gezegd wanneer men aankomt. Zo biedt dit concert een unie ke mogelijkheid om twee toporkesten op één avond te horen. De aanvang is 20.00 uur. De organisatie VcUi de Fodens's KOSTER Tour is in handen van een stichting (i.o.) welke twee doelstellingen heeft. Ten eerste: het positief stimuleren van de ontwikkeling van de brassband en brassmuziek in het algemeen; ten tweede: meer in het bijzonder de uitvoering van brassmuziek tot op de hoogste niveaus. Door de economische ont wikkelingen in het bedrijfsleven te gebrai- ken in de vorm van sponsors, stelt dat de stichting in staat een groot publiek te berei ken. Tevens maken deze sponsors het moge lijk om minder voor de hand liggende activi teiten te ontplooien zoals het uitnodigen van solisten en bands uit binnen en buitenland. Ook zal er in de stichting een raad van advies van bekende namen uit de brassbandwereld plaatsnemen uit binnen en buitenland. Deze raad adviseert de stichting in het ontplooien van initiatieven en draagt zorg voor het inspelen op de continue veranderingen om ons heen. Voor de concerttour wordt gebmik gemaakt van één globale en vele lokale sponsors. De organisatie van deze tour bestaat uit vier leden: drie lokale organisato ren en één coördinator. De lokale sponsoring stelt zelf veel minder hoge eisen aan de besteding van de financiële injectie. Daaren tegen is het bedrag wat ter beschikking is gesteld door de hoofdsponsor aanzienlijk. Hoofdsponsor van de Fodens tour is de KOSTER Groep. Een bedrijf voor Systeem Integratie en Elektrotechniek, met een hoofdkantoor in Wehl en meerdere vestigin gen verspreid over Nederland. Fodens Courtois treedt in Ouddorp op onder leiding van het dirigentenduo Brian Hurdley en Hendry van Loo. Ze hebben een vol pro gramma samengesteld met een 15-tal wer ken met voor elk wat wils en met de nodige soli. Het belooft een prachtig concert te wor den. Kaeirten in de voorverkoop kunnen rechtstreeks besteld en betaald worden bij de verschillende contactpersonen. Voor het concert in Ouddorp is dat Amout Boelaars, Alexanderstraat 3, Ouddorp, tel. 0187- 681184, e-mail: amout.boelaars@wana- doo.nl. actief in beeld en geluid Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning GOEDEREEDE In de a.s. donderdagavond te houden raads vergadering te Goedereede zal de raad wor den voorgesteld de heer C. Noorthoek (66) toe te laten als raadslid voor het CDA, waar mee de driemans CDA-fractie weer com pleet zal zijn nadat wethouder Visser daar kortelings aan ontvallen is. Wie door het CDA als nieuwe wethouder zal worden voorgedragen blijft vooralsnog onuitgesproken, daar zal nog met de Kjes- vereniging en de coalitie-partners over gesproken worden. De wethoudersbenoeming zal in de decem- bervergadering aan de orde komen. De naam van de heer Noorthoek wordt daarin ge noemd, maar zelf zegt de heer Noorthoek niet van een voorkeur op de hoogte te zijn. Bij zijn entree in de raad in 1998 werd de heer Henk van Oostenbrugge als potentieel opvolger van de heer Visser genoemd. Op D.V. 16 december organiseert de Stich ting WWZ-concerten een kerstconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Naast veel koor zang is er uiteraard ook raimschoots gele genheid voor het samen zingen van kerstlie deren. Medewerking wordt verleend door het Dirksland Marmenkoor onder leiding van F. Cornet en M. de Wit, orgel; het jon gerenkoor 'Con Amore' onder leiding van W. A. den Hertog en R. van Ommeren, orgel; het jongerenkoor 'Matthaja' onder leiding van P. Wildeman en M. Weststrate, orgel; Hendrie Westra, marimba en de opening en sluiting zullen worden verzorgd door ds. A.M. den Boer. De aanvang is 19.30 uur en de kerk is vanaf 18.45 uur open. De toegang bedraagt voor volwassenen 7,50, voor 65+ 5,- en voor kinderen t/m 12 jaar 2,50. De opbrengst is bestemd voor 'De Bijbel in elk huis' (BIEH). Op woensdag 13 december a.s. organiseert de ANBO en de Plaatselijke Commissie van de S.W.O. een kerstviering voor hun leden en de ouderen vanaf 55 jaar, die woonachtig zijn in Oude Tonge. Deze zal worden gehouden in het Infocentmm, Bemhard- straat 27 te Oude Tonge. De kosten bedragen 7,50 per persoon. De middag begint om 14.00 uur en de zaal is open vanaf 13.30 uur. Er wordt niet gerookt, dit voor mensen die er niet tegen kunnen. Opgeven voor 8 decem ber a.s., dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur op tel.: 641344, omdat er maar beperkte mimte beschikbaar is. Geeft u ook door of u suiker- patiënt(e) bent en of u opgehaald moet wor den. Wij hopen met elkaar weer een mooie voorbereiding te hebben op het komende kerstfeest. OOLTGENSPLAAT - De Hervormde pre dikant, ds. J. B. ten Hove, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente van Wapen- veld-Wijk 1 (vacature ds. P.H. van Trigt) aangenomen. Aan onze abonnees De abonnementsprijzen voor het laar 2001 zijn: kwartaal abonnement 18,50 halfjaar abonnement 36,00 jaar abonnement 70,00 Bij de abonnees die ons een machtiging voor incasso hebben gegeven zal dit half december worden geïncasseerd. De abonnees dfe betalen via Telebantcieren bij de omschrijving svp abonneenr. en faktuurnr. vermelden. Betaal s.v4>. niet voordat u een acceptgiro hebt ontvangen! administratie Ellanden-Nieuws 's Morgens vóór de raadsvergadering hingen spandoeken bij Dirkslands entree Te zeggen dat géén schoonheidsprijs dient te worden toegedacht aan de besprelcing die Dirlcslands gemeenteraad donderdagavond wijdde aan de vraag of er wel of niet een AZC (Asielzoekerscentrum) in Dirlisland gevestigd wordt, is de waarheid nogal geweld aandoen. Alleen de manier waarop de heer Van Houwelingen (Gemeentebelangen) uitpakte tegen SGP vertegenwoordiger drs. Baan was nogal beneden de maat, maar zón der die uitglijder zou de gevoerde discussie best stijlvol hebben mogen heten. En ja..., op de volle publieke tribune werd gemurmureerd en wer den vooral de woorden van de raadsvoorzitter burgemeester Boonstra op een heel gevoelig schaaltje gewogen... De heer Boonstra leek persoonlijk verant- woordleijk te worden gehouden voor het raadsvoorstel waarin de raad gevraagd werd naar z'n bereidheid mee te werken aan de vestiging van een asielzoekerscentrum voor de opvang van plm. 200 asielzoekers, voor een periode van 8 a 10 jaar. Als locatie wordt niet ergens een plaats in het wijde polderland gedacht, maar een plaats in het bestem mingsplan 'Kleine Boezem', fase in, dat pas na tien jaar aan bebouwing toe is, de grond is nog eigendom van een particulier, niet van de gemeente. Een gevoelig onderwerp, dat was duideUjk, maar de raadsvoorzitter had zich wat hoon gelach uit het pubhek kunnen besparen als hij z'n woorden nóg nauwkeuriger had gewogen. "Een goeie leer voor een andere keer", zo deed hij de klacht van een van de raadsleden af dat de raad lange tijd onwetend was ge houden. Het leverde schamper gelach op als of het College het nog voor een tweede keer moest besteken en nóg'es werd dat 's voor zitters deel toen hij het gedane voorstel het meest 'handige' noemde. De raadsbespreking werd geopend door de heer Van Houwelingen (Gemeentebelan gen) met een buitengemeen felle aanval op z'n raadscollega drs. Baan, de SGP fractie voorzitter. Had Baan op de voorlichtings avond op 9 november dan niet gezegd dat Dirksland Dirksland moet bhjven, precies, van de SGP, die stelselmatig de Calvinisti sche bevolkingsgroepen wil bevoordelen, maar 'buitenlandse gasten' wil weren omdat ze een andere kleur hebben en niet Ger. Gem. of Oud Gereformeerd zijn? Kortom, in de woorden van de heer Baan had de heer Van HouweUngen nogal wat liefdeloosheid door horen klinken en een bewuste uitspraak beluisterd dat asielzoekers niet welkom zijn in Dirksland, kortom, de SGP weet niet om te gaan met haar bestuursverantwoordelijk- heid". En niks geen nadere uitleg van de heer Baan, vond de heer Van Houwelingen, nadat de heer Baan zich daartoe had ingespannen. Als 't erom gaat dat Dirksland Dirksland moet blijven zei de heer Baan te hebben bedoeld dat niet zóveel asielzoekers moeten worden geplaatst dat daarmee de sociale verhoudin gen in het dorp worden aangetast, een "dui delijk en glashelder standpunt", liet de heer Baan nog'es weten, samen met z'n verkla ring vóór steun aan de naaste te zijn en jegens hem/haar zeker herbergzaamheid te willen betrachten, ongeacht ras of huids kleur. Die bereidheid neemt voor de SGP niet weg heel concreet vastgelegd te willen zien aan welke voorwaarden het AZC zal moeten voldoen, terwille van zowel de gemeente als de bewoners van het AZC zelf, voorwaarden op het gebied van o.a. onder wijs, huisvesting, medische verzorging e.a. De uitleg van de heer Baan werd door de heer Van Houwelingen 'onbevredigend en de raad van Dirlcsland onwaardig' genoemd waarop de hele fractie van de SGP later, bij de besluitvorming het meest duidelijke ant woord heeft gegeven door in te stemmen met het voorstel, zij het dat de SGP fractie maar 't liefst met een opvang van vijfjaar zou vol staan. Ook de heer Baan had dat graag gewild, zelfs als 'klemmende' vraag opge voerd. Heel expliciet heeft ook de heer J. H. Kalle (SGP) daarop gehamerd, het zou z.i. de rust onder de bevolking zeer ten goede komen te weten dat het te stichten AZC, zij het dan ook met 350 bewoners in plaats van 200, over vijf jaar weer zou verdwijnen zodat voor de burgers op die plek weer zou kunnen worden gebouwd. Natuurlijk zou ook dan aan alle voorwaar den moeten worden voldaan. Dat vond ook de heer Baan, zijns inziens moet het College met het COA (Centrum Opvang Asielzoe kers) over de termijn onderhandelen, die in elk geval korter dan tien jaar doen zijn, daar aan zelfs een deel van de huurprijs opofferen want na tien jaar is het zeer aannemelijk dat zo'n centrum niet meer weg te krijgen is", waarschuwde de heer Baan. Morele wijze Raadsvoorzitter burgemeester Boonstra heeft zich daarop nóg maar weer'es gegord uit te leggen hoe het allemaal gekomen was. Dirksland heeft z'n verantwoordelijkheid genomen en een stuk medeverantwoorde lijkheid met de hogere Overheid willen delen, maar Dirksland gaat dan wel de weg van de goede moraal en het burgerlijk fat soen en zal zich niet laten verleiden met gemarchandeer weer wat asielzoekers kwijt te raken: "dat kan niet en dat wil ik ook niet", stelde voorzitter Boonstra vast en nog eens legde hij de mogelijkheden duidelijk op tafel: of 350 asielzoekers voor 5 jaar, óf 200 voor 8 a 10 jaar. Het College heeft dat laat ste voorgesteld, haar ingegeven door de praktijk waarin nooit de termijn te lang werd genoemd maar - door de burgers - altijd het aantal te hoog werd gevonden, het is of het een of het ander, maar er worden géén oneer bare voorstellen gedaan", beslite de voorzit ter, niet over het aantal, niet over de termijn en evermiin over de locatie die nu gevonden is 'redeUjk in de buurt van het centrum'. Met het goedvinden van de raad zal het COA gevraagd worden de raad een bestuursover eenkomst voor te leggen. Tot die mededeling had - wat de heer Robijn betreft - de hele discussie beperkt kunnen blijven. Om straks een definitief voorstel, met programma van eisen waaraan het Cen trum zal dienen te voldoen, door de raad te krijgen zullen B W gehouden zijn de raad er stapsgewijs bij te betrekken, "want als het voorstel ons niet bevalt wijzen we het gewoon af, zó simpel is het!" besliste de heer Robijn en inderdaad, zo simpel zal het zijn. Een goed voorstel zal mogen rekenen op aller steun, van de VVD: "zowel onze inwo ners als de asielzoekers hebben recht op (onze) bescherming", aldus de heer Drie sprong. 'Welwillend en positief' had de heer Sandee (CDA) op het voorstel gereageerd en de heer Leeflang (ChristenUnie) had zelfs een emo tioneel betoog gehouden tot hulp aan de ont heemde naaste: "Ik was een vreemdeling en gij hebt Mij geherbergd" wordt in Mattheüs 25 gezegd tot de gezegenden die in het laat ste oordeel ter rechterhand zijn gesteld. Als dan zuUen de rechtvaardigen Hem afvragen wanneer zij Hem dan als vreemdeling heb ben geherbergd, waarop Zijn antwoord zal zijn: "Voorzover gij dit een van deze iVIijn minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij gedaan". Een kwalitatief hoogwaardig centrum, daar pleitte de heer Leeflang dan ook voor. Alle voorwaarden zullen derhalve nog wor den vastgesteld en van een 'intensief over leggen' met de COA was dan ook tot dusver geen sprake geweest. Mevrouw Tuinstra had het College verweten bij die intensieve besprekingen de raad onwetend te hebben gehouden: "We voelen ons als raad klein en ondergewaardeerd", had mevrouw Tuinstra het College verwe ten, "we willen als raad erbij betrokken wor den en erbij betrokken blijven", had ze bena drukt en de voorzitter heeft het haar en de hele raad graag toegezegd. Mevrouw Tuin stra: "laat de bestuursovereenkomst die u ons voor gaat leggen dan ook niet een soort toverdoos zijn maar laat het een heel helder en duidelijk voorstel zijn". De raad zei tenslotte in principe 'ja' tegen de opvang van plm. 200 asielzoekers voor een periode van 8 a 10 jaar. Het wachten is nu op de inhoud van de bestuursovereen komst die overlegd gaat worden. Dat maak te de raad duidelijk dat het centrum aan hoge eisen zal moeten voldoen, eisen qua beveiliging, qua medische zorg, qua onder wijs enz. enz. De publieke tribune stroomde vervolgens leeg. In de foyer waar bode Teun Meijer de koffie gereed had siste een van de bezoekers het raadslid Van Houwelingen toe: "Als je bij de volgende verkiezingen wéér zoveel stemmen wilt verhezen als je al verloren hebt, dan moet je je zó over andere partijen uit blijven laten zoals je nu gedaan hebt!" Ontspannener De rest van de vergadering kon het er heel wat ontspannender toegaan, geen wonder ook omdat voor het jaar 2000 een aantal 'forse meevallers' zijn gebleken, ten bedra ge zelfs van 874.000,- terug te voeren tot de economische welvaart en de plaatselijke bedrijvigheid. De raad stemde er mee in 840.000,- toe te voegen aan de reserve 'incidentele bestedin gen' en 60.000,- te storten in de reserve 'automatisering'. Brandweer Dirksland zal worden voorzien van 6 chemicaliënoverals en 4 oefenoverals voor de aanschaf waarvan de raad een kre diet van 25.000,- voteerde. Er zit haast bij de aanschaf omdat heel bin nenkort de Rechter uitspraak zal doen in de zaak tegen een Dirkslands bedrijf. Sluiting dreigt wanneer niet de brandweer voldoende is toegerust om calamiteiten bij dat bedrijf het hoofd te bieden; de beschikbaarheid van chemicaliën overalls is daartoe onontbeer lijk. COMBI OUDSW' WtlllHoot 3S TeI. |0II7| 6II6I! Iox 6I«734 ffiNESSE- Priltihop Hagnxm 17! lel. |0111| 4i!4l» Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1