Verkoping PREDIKBEURTEN Ombouw vaartuig SL-42 voor de haringvisserij Voldoende water en geen lucht in de verwarmingsinstallatie RWERS EIIAIttiei^lEUWS EIIAriDEn-tllEUWS Dieverdoatsie Extra kerkdienst Ger. Gem. Desgevraagd Oproep aan kopers van een huurhuis van de woningbouwvereniging Dirksland Verkoping in Ooitgensplaat Drukkerij Gebr. De Waal Creaclub Stellendam houdt weer verkoping Ophalen oud papier Oude Tonge PAGINA 2 VRIJDAG 24 NOVEMBER 2000 Zondag 26 november 2000 Alledaags SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Een onbekend woord Dit woord, de doorbreker, is minder bekend dat het verwante woord inbreker. Dit laatste woord kennen we allemaal. Wie vertrouwd is met de Statenvertaling weet dat het woord de doorbreker daar voorkomt: overigens slechts eenmaal, namelijk in Micha 2:13. In deze tekst ziet doorbreker op degene die de troepen aanvoert en door de vijandelijke linies heenbreekt. In het dagelijks spraakge bruik horen we het woord doorbreker niet zo vaak gebruiken. Ik vind er een genoegen in om bij dergelijke taai-puzzels Van Dale's Groot Woordenboek van de Nederlandse Taal te raadplegen. Die drie delen zijn een veilige gids, al loopt deze een enkele maal wat achter. Maar goed, doorbreker wordt in Van Dale genoemd en omschreven als dege ne die doorbreekt. Een tweede betekenis slaat op een heel brood dat bestaat uit twee aan elkaar gebakken broden. Heel vaag her inner ik me uit een ver verleden het woord in deze betekenis wel eens gehoord te hebben in het dorp waar ik ben opgegroeid. U zult zeggen - waar wilt u naar toe? Een inleiding, zo zei ik tegen de studenten, moet kort en krachtig zijn. Anders ben je als dominee de aandacht kwijt voordat je goed en wel op gang bent. Ik hoop dat dat met u als lezer niet het geval is. En dat u nog even verder leest. Jan Wolkers Ik kom nu ter zake. Onderweg in de auto zet te ik de radio aan en hoorde ik een program ma waarin over het werk van Jan Wolkers werd gesproken. Hij is onlangs vijfenzeven tig jaar geworden. Dat is voor velen in den lande aanleiding geweest hem te huldigen. Daarbij is uiteraard uitvoerig aandacht aan zijn werk besteed. Zoals bekend is hij schrij ver en beeldhouwer. In het programma waar van ik een gedeelte opving spraken gerenom meerde journalisten over de literaire en cul turele betekenis van zijn werk. Een van de sprekers typeerde hem in zijn literaire oeuvre vanaf het begin van de zestiger jaren, als degene die door de grenzen van zijn gerefor meerde opvoeding is heengebroken. Die doorbraak heeft veel wijdere consequenties gehad dan alleen de eigen kring waarin hij is opgevoed. De geef nu met eigen woorden weer wat in dat gesprek ter sprake kwam. Jan Wolkers heeft vooral op het terrein van sek sualiteit een totaal nieuwe moraal in zijn boe ken tentoongespreid. Op twee manieren heeft hij dat gedaan. Door een volstrekt vrije rela- De doorbreker tie mssen man en vrouw in zijn boeken te beschrijven; een doorbreking van de huwe lijkstrouw. En verder door zoveel open en bloot op papier te zetten datje zijn boeken en plaats van gefotografeerde, een vorm van beschreven pornografie kunt noemen. Zijn boeken zijn dan ook bij honderdduizend ver kocht. Op veel middelbare scholen gold de regel, Wolkers moet je gelezen hebben. En dat moeten schoof met de verschijning van elk boek weer een nummer op. Dat moeten was goed voor de verkoopcijfers van Wol kers' boeken. Dat moet kunnen Ik ben geneigd er een regel aan toe te voe gen. Dat was slecht voor de moraal van ons volk. Voordat ik deze regel verder toelicht houd ik even halt. Ik wil met u als lezer van dit streekblad even nadenken over het feit dat ik zo'n oordeel uitspreek. Wellicht zijn er lezers, jongeren maar ook ouderen, die het kleinziehg en bekrompen vinden over de boeken van Jan Wolkers zo'n oordeel uit te spreken. Zij vinden het niet zo erg en tillen er niet zo zwaar aan wat voor vuiligheid er in de boeken van Wolkers voorkomt. Na mijn emeritaat heb ik nogal wat moderne Neder landse romans gelezen. Het is mij duidelijk geworden dat Jan Wolkers een trendsetter is. Na hem kan nauwelijks een boek geschreven worden zonder een aantal zeer pikante pas sages. Een bekend gezegde van de laatste jaren is: dat moet kunnen. Daar moet je je niet aan ergeren. Wij leven in een samenle ving waar vrijheid, ook vrijheid van meningsuiting een groot goed is. Dit laatste zal ik natuurlijk niet bestrijden. Bc stel er wel een vraag bij. Zijn er ook grenzen die men sen in acht moeten nemen. In elk geval is Jan Wolkers door grenzen heen gebroken. Hij heeft met zijn boeken honderdduizenden bereikt en beïnvloed. Niemand leest deze lectuur zonder er invloed van te ondergaan. De invloed is te indringender naarmate de lectuur van de naam van literair werk ver dient. Die naam kan aan het werk van Wol kers niet ontzegd worden. Het behoort tot de literamur van onze taal. Vanwege composi tie en verwoording is het literair werk van niveau. Intussen is Wolkers door een bepaald leefpatroon heen gebroken. Hij heeft muren afgebroken en de weg gebaand voor een leven waaruit de laatste sporen van het christelijk geloof en van Gods geboden werden uitgewist. Hij heeft ruim baan gemaakt voor de liberalisering van de seksu ele moraal. Wat de filosofen van de Verlich ting hebben gedaan in de wereld van het denken, heeft Wolkers gedaan in der wereld van het doen. Een liberalisme onder het volk bevorderd dat voorheen ondenkbaar was. De doorbreker Het werkwoord werd in het gesprek tussen de journalisten wel gebruikt, het zelfstandig naamwoord dat hierboven staat, niet. Met opzet heb ik het tot titel gekozen. Welhcht blijft het bij deze en gene hangen. Wie onze tijd wil verstaan moet op een aantal signalen letten. Een van die signalen - het is overi gens de eeuwen door zo geweest - is de lite ratuur van een land. Vooral die hteratuur die Hteraire waarde heeft. 1965 - een keerpunt In beschouwingen over de veranderingen in de Nederlandse samenleving, in de denkwe reld en in de ethiek, wordt als keeipunt heel vaak 1965 genoemd. Toen was de tijd van de naoorlogse wederopbouw voorbij. Er begon een nieuwe tijd. Er kwam een nieuwe geest. Zo'n jaartal 1965 komt niet uit de lucht val len. Het wordt voorbereid. Daarom fixeer ik de grote wending in de cultuur, ethiek en theologie in het begin van de jaren zestig. Alles moest kunnen. Alles moest mogen. Geen grenzen, geen fatsoen- of moraalkneu- ters. De moraal moest opengegooid worden. Jan Wolkers geniet de eer op literair gebied de grote doorbreker te zijn geweest. In de radio-uitzending waarover ik hierboven schreef, zei een van de journalisten: hij heeft voor Maarten 't Hart de weg gebaand. Die is, om het met mijn eigen woorden te zeggen, populair geworden op de vleugels van Jan Wolkers. Zelf gelezen? Er zullen lezers zijn die zeggen: dan hebt u zelf Jan Wolkers ook gelezen. Dat is een vraag die de ethiek, mijn ethiek raakt. Inder daad heb ik, lang niet alles maar wel wat van Jan Wolkers gelezen. Ik voeg er wel aan toe dat ik niet behoord hen tot degenen die op de eerste dag van de verschijning van een nieuw boek in de boekhandel stonden om de nieuwe Wolkers te kopen. Eigenlijk heb ik er een afkeer van dat mensen zeggen: dat boek moetje gelezen hebben. Mijn reactie is dan altijd: als iedereen het gelezen moet heb ben, moeten er ook mensen zijn die dat niet doen. Laat ik tot die (misschien kleine) kring mogen behoren. Ik laat mij niet dicteren door de massa wat ik lezen moet. Ter wille van een bepaalde lezing voor studenten moest ik iets van Wolkers en 't Hart gelezen hebben - overigens met uiterst gemengde gevoelens. Waar de doorbreker aan het werk is die tegelijk afbreekt, valt het mij moeilijk om nog van hterair genieten te spreken. Eigenlijk is mij dat onmogelijk. Ik besef dat nu de volgende vraag is: hoe moet dat dan bij het hteratuur-onderwijs op de middelbare scholen? Dat vraagt om een behandeling apart. Ik beloof niet dat het volgende artikel als een vervolg daaraan gewijd is. Vergeet in eUc geval niet welke enorme invloed een (literaire) doorbreker heeft - en helaas niet ten goede. W. H. Velema Klinkerlandseweg 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 11 Op D.V. donderdag 30 november a.s. hopen we, als zendingskrans, onze verkoping te houden ten bate van de Mbumazending. Er is weer van alles te koop: o.a. handwerk, heerlijke cakes, zelfgebakken brokken, schoonmaakartikelen, boeken, kerst- en nieuwjaarskaarten en nog veel meer. Ook staat de koffie weer voor u klaar. U bent van harte welkom in het verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp, van 9.30 tot 16.30 uur. Tot ziens op de ver koping! chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. [0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.46; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn Jamiliebenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per Jaar 66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENING NUMMERS postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. C. Evers, Putten en 18.30 uur ds. A. van Lingen, Oude Tonge. Eben-Haë zer: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. C. Evers. Woensdag 29 november, Dorpskerk: 19.30 uur kand. J. den Ouden. Nederhemert - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. A. A. Rijken GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, voorberei ding Heihg Avondmaal en 18.30 uur ds. E. F. Vergunst. Vrijdag 1 december: 14.45 uur ds. J. W. van Estrik, huwe lijksbevestiging van Teun Klepper en Gertruida van Splunder. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur lees dienst. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Mauritz, Uddel en 18.00 uur ds. J. G.Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Kroeze, Steenbergen - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. M. Verduin - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKEvfGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Hei lig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. G. Mul der - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. C. de Bie, Papendrecht - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Gielen, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Out en 17.00 uur ds. T. T. van Leeuwen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, voorbereiding Heihg Avondmaal en 18.00 uur ds. P. Vermaat, Scheveningen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. A. Sam- som - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. V. d. Zwaag en 18.00 uur ds. G. J. Smink. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur de heer L. H. Zweers (voorber. H.A.). OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. T. C. de Leeuw, Lienden - Ger. Gem. 9.30 uur (HA) en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur ds. W. A. Boer en 18.00 uur drs. H. P. de Goede (H.A.). Als u de betekenis van de titel van dit stuk je in haar volk omvang en reikwijdte wilt weten moet u doorlezen. Alleen rasechte of van afkomst Groningers en kenners van het meest noordelijke dialect in ons land begrijpen in een oogopslag wat hier wordt bedoeld. Maar ook zij kunnen, wellicht met enige moeite, hom verdievendaaiem met dit geschrijf. Hoe kwamen wij zover^ Een goe de vraag. Het enig juiste antwoord luidt: een trouiuerij in en rond Ten Boer. Een dorpje ten noord-oosten van de stad Gro ningen. Hier gaat immers niets boven. De burgerlijke plechtigheid vond plaats in het gemeentehuis. Een in 1977 verbouwde kolossale boerderij. De voormalige hooizol- der is nu raadzaal en daar worden paren in de echt verbonden. Schitterende ambian ce. En gepaste dieverdoatsie. Na het plaatjes schieten door naar de kerk. Uur van bezinning en vreugde. Gevolgd door maaltijd en receptie. Daar kzvamen de eerste geheimen van de Groninger omme landen aan het licht. Een echtpaar ging ergens 'in de buurt' slapen. Was dat de naam van een hotel, een jeugdherberg of een camping"? Anderen gingen gewoon overnachten. Wij wilden ons op eigen wijze verdievendaaiem en reden in de vroege avond tenig. Dit bleek de ware dieverdoat sie. De rit ontvouwde smeuïge details, onge dachte vergezichten en leuke momenten. Een selectie: in Friesland ligt een gehucht dat volgens een aangepaste richtingwijzer Burum City heet. Gehuchten ah Opper- kooten en Stroobos gleden aan ons voorbij. Al dat water uit de atlas bestaat echt en is schitterend om te zien in het late avond licht. Ook de namen van rust- en brand- stofinnameplaatsen zijn hier soms poëtisch, op het lyrische af. Han Spijkel, Aalscholver, Lemmerhop. Verderop is het meer maaiveld en moerkerken. Wij maakten een echte Frie se tussenstop bij Stienkamp, Zuidzijde nr. 2, Opeinde. Dat klonk een beetje vertrouwd. In deze contreien spreekt men een andere taal. Van hom verdievendaaiem heeft nie mand hier gehoord. Ik wel. Van horen (leun) zeggen. Je kunt het op veel plekken doen. Op het schoulplaain, op stroat, met sweeptollen, op gimmestieh. Of: ons pa spo- ari postzegels oet dieverdoatsie. Dit als voorbeeld, en niet als alledaagse Flakkeese werkelijkheid. Tiedverdrief zeggen ze in Groningen. De tijd op een leuke manier verdrijven. Zich vermaken. Bijvoorbeeld achter een toetsenbord. Stukjes schrijven ah dieverdoatsie. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. voorbereiding Heihg Avondmaal. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. Zoet - Oud Ger. Gem. 3 x leesdienst - Ger. Gem in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst. DIRKSLAND - Dinsdag 28 november 2000. 19.30 uur, ds. A.M. den Boer, Bijbellezen. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de Inhoud van wat lezers schrijven. In het Eilanden Nieuws van 10 november jl. stond een verslag van de algemene beschou wingen van de Gemeente Middelharnis. Daarin was vermeld, dat 'desgevraagd' de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' geen interesse had voor het gebouw 'De Sjem'. Dat is feitelijk onjuist. De 'Prins Maurits' had (en heeft) die interesse wel, maar gesprekken over overname leidden niet tot resultaat. Deze rectificatie zal duidelijk maken, dat de vraag die bedoeld wordt met 'desgevraagd' dus niet aan ons gesteld is. J. Boot, rector Chr. S.G. 'Prins Maurits', Middelharnis Mensen die de afgelopen jaren een huurhuis van de Wbv hebben gekocht, hebben kort geleden een bedrag van ten onrechte betaal de verkoopkosten teruggekregen. Door mij en door de meeste andere kopers is voor het kopen van mijn huis een hypotheek afgeslo ten waarover rente moet worden betaald. Ook de verkoopkosten maakten deel uit van mijn hypotheek en dus heb ik ook ruim 2 jaar rente moeten betalen over dit bedrag. Door de Wbv wordt nu het ten onrechte betaalde bedrag zonder rente terugbetaald. Dit is niet correct omdat over de waarborgsom die ik als huurder aan de Wbv heb betaald bij teruggave wel rente wordt vergoed over de periode waarin dit geld bij de Wbv heeft gestaan. Op 5 september heb ik een brief gestuurd, waarin ik heb gevraagd de wette lijke rente (6%) over dit bedrag aan mij te betalen, waarop ik tot nu toe niks heb gehoord. Om een plaatje te geven om welk bedrag het hier gaat geef ik u hierbij een berekening: door de Wbv zijn in 4 jaar ca. 200 woningen verkocht waarvoor gemid deld ongeveer f 1.500.- kosten aan de Wbv zijn betaald (ca. f 300.000,-). Dit bedrag is geleend door de kopers die daarvoor rente hebben betaald, terwijl de Wbv de rente over dit bedrag heeft ontvangen. Als je gemiddeld 2 jaar rente rekent, praat je over f 36.000,-, die door de Wbv wordt achter gehouden van de mensen die hun huis hebben gekocht. Per koper gaat het over een bedrag van ca. 100 tot 250 gulden. Als u het bedrag de moeite waard vindt, schrijf dan een kort briefje waarin u verzoekt de rente over de door u betaalde verkoopkosten te vergoeden, en stuur dit aan de Klachtencommissie van de woningbouwvereniging Dirksland, p/a Molendijk 15, 3249 AN te Herkingen. M.A. Knöps Berkehof 10, Dirksland Na een omvangrijke verbouwing bij Maaskant Shipyards te Stellendam heeft de SL-42 van v.o.f. Visserijbedrijf C. en J. Brinkman te Stellendam op vrijdag 17 november een geslaagde proefvaart vol bracht. In een tijdsbestek van 7 weken is het gehele schip geschikt gemaakt voor de haringvisse rij. Hiervoor werden onder andere de vol gende werkzaamheden uitgevoerd. Op het werkdek is een deklast geplaatst waarin de vangst kan worden gelost. In de deklast zijn 'ijsdeksels' aangebracht waar door de vangst door het dek op 2 voedings banden juist onder het plafond in het visruim wordt gevoerd. In de ijsdeksels zijn kleppen gemaakt welke onderdeks kunnen worden bediend voor het doseren van de hoeveel heid vis op de banden. De voedingsbanden zijn gemonteerd in een rijconstructie zodat de vis zowel voor als achter kan worden gelost. De haring wordt op de voedingsband gemengd met scherfijs waardoor een opti male opslag wordt gewaarborgd. Voor de vangstverwerking zijn twee schotdoorvoe ringen tussen het visruim en het nettenruim gemaakt. Deze schotdoorvoeren kunnen tij dens de boomkorvisserij worden afgesloten zodat het nettenruim weer dienst kan doen als opslag voor netwerk. Het hele vangstver werkingssysteem is draadloos te bedienen. Ten behoeve van de koeling in het 'netten ruim' is er in de machinekamer op het voor schip een complete nieuwe koelinstallatie geplaatst. De reling en de verschansing op het achterdek werden aangepast, zodat de borden, beide visgewichten en het netwerk kunnen worden binnengehaald. Hiers'oor zijn diverse beugels, slijt - en geleidehalf ronden gemaakt. In de stuurhut werden een nieuwe sonar en 2 nieuwe echoloden geplaatst. Bovendien zijn er camera's aangebracht, waardoor de schipper een goed overzicht kan nemen van de situatie op het achterdek. In het dok werd het vaartuig gedeeltehjk gestraald en geschilderd en werden de diver se bodemelementen t.b.v. de echoloden en de sonar aangebracht. Bovendien is het schip voorzien van het nieuwe visnummer SL-42. De hoeveelheid vis in het net kan worden waargenomen. Op zaterdag 25 november zal het gereedko men van het karwei gevierd worden met een 'open schip' en een receptie bij de werf. Op D.V. dinsdag 28 november hoopt de handwerkkring een verkoping te houden. Er is weer van alles gemaakt. Als u een leuk cadeautje zoekt of een kop koffie of thee met cake wilt, kunt u bij ons terecht. Van 13.30 tot 16.00 uur bent u van harte welkom in'Elthato'. Netbestuur Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! De creatieve club van de Gereformeerde kerk in Stellendam houdt weer een verko ping van eigengemaakte artikelen zoals: brei-, haak- en naaiwerk. Ook zijn er leuke attenties voor de Kerst. Tevens is er een verloting van mooie prijzen. Dit alles t.b.v. D'n Duyt, Middelhkamis. U bent allen welkom op: dinsdag 28 november van 10 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur in de zaal van de kerk. Koffie, thee of fris staat voor u klaar. Morgen, zaterdag 25 no^'ember. zal bij u het oud papier weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9.00 uur buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratie fonds van de Nederlands Hervormde Kerk te Oude Tonge. Bij voorbaat hartelijk dank. Het stookseizoen staat voor de deur. De centrale verwarming heeft waarschijn lijk de periodieke onderhouds- en con- trolebeurt gehad. Die onderhoudsbeurt is van belang voor het veilig functione ren van met name de cv-ketel. Het bij vullen en ontluchten van de installatie behoort niet tot het onderhoud. Dat dient u zelf te doen. Een hinderlijk hoorbaar ruisen of drup pelen is een teken dat er lucht in de radiatoren zit. Die lucht verd\vijnt als de installatie wordt ontlucht. Open alle radiatorkranen en ontlucht alle radia toren, te beginnen bij die op de laagste verdieping. Het kan zijn dat de cv- installatie na het ontluchten bijgevuld moet worden. Manometer De installatie heeft een meter (manometer), die een schaal van O tot 4 bar heeft. De meter geeft aan of de waterdruk voldoende is. Zod ra de dnik lager wordt dan 1 bar moet er bij gevuld worden. Als er enkele malen per jaar bijgevuld moet worden, is het raadzaam de installatie te laten controleren. Uitschakelen Voordat u gaat bijvullen, moet de cv buiten werking worden gesteld. De radiatoren moe ten namelijk niet te warm zijn als er nieuw water in komt. De thermostaat wordt laag gezet en u schakelt de stroom uit. Vulnippel De keuken of badkamer is meestal de plaats waar zich de vulnippel bevindt. De vulnippel dient door een slang verbonden te worden met de waterkraan. Om te voorkomen dat er via de slang opnieuw lucht in de radiatoren komt, moet de slang, vóór de aansluiting open wordt gezet, helemaal met water wor den gevuld. Langzaam bijvullen Als dat gebeurd is. kunt u met een speciale vulsleutel. herkenbaar aan het vierkante gat. de nippel openzetten. Ver\olgens w-ordt ook de kraan voor koud water opengezet. Het water stroomt nu onder druk in de installatie. Vul de installatie langzaam tot een druk van 1.5 tot 2 bar. Schakel de stroom en de kamer thermostaat weer in. Winterperiode Zet in de winterperiode de k.mterthennostaat gedurende de nacht of bij l.mgere afwezig heid niet lager dan 15 "C. Sch.\kel de stroom niet uit. Zet tijdens een vorstperiode alle radiatoren geheel of gedceUelijk open waar mee be^•riezings§evaa^ wordt vermeden. Storingen Als onverhoopt een stonng tnocht optreden, controleer dan eerst de volgende zaken: - Staat de kamerthennostaat juist ingesteld'? - Is de staxMn ingeschvikcld en iii de stekker in het stopcontact? - Is de gaskraan geopend? - Zijn de .itsluiikruren op de radiatoren geo pend? - Is de w aterdruk in de installatie hoser dan l Kir? - Is de instjülatie ga^ndig ontlucht? Onderhoud Ecu regelmatige inspectie en cvMitcole van de ketel IS iKXxL'akclijk. De levensduur en bcdrijfs^-ekerhcid van de installatie worden hiemvee verKMcrvi. De mantel \;m de ketel kunt u .'clf schvvnmakcn met een niet schu- aMid schvvmnaakmiddel, Gebn.uk hiervoor iKX'-it opKxsmukkkn, iWils thinner of vert- vealuuner. Bij irlkir c\^imMUitritf^ ^e'/l^^>rf een instruc- n't'Kvtit'. <rv« vuisUvtg, ivitlm.-htingssleu-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2