'Floddertje', goed tweedehands goed! Adventsconcert 'Canto di Lode' Revolutionaire hybride-auto dit najaar op Nederlandse markt Binnenkort York- en Antwerpen reizen mogelijk vanaf Goeree-Overflakkeel Verkoping Agro-Portal wil e-commerce in agrarisciie sector bevorderen WWZ-concerten in Zeeland EIIAnDBl-niEUWS Het zendingswinkeltje Kinderkoor voor IVIeekrapYoorstelling Fa. Mijnders en P&O North Sea Ferries werken samen 0J> vrouwenvereniging 'Ora et Labora' te Nieuwe Tonge Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes ?mC5ÏKAÖ VRMDAG 17 NOVEMBER 2000 Een deel van het assortiment in 'Floddertje In de polder nabij Ooltgensplaat is een win keltje gevestigd waarin tweedehands kinder kleding en complete baby-uitzetjes met alle toebehoren worden verkocht. Deze winkel draagt de naam 'Floddertje' en is inmiddels alweer ruim eenjaar geopend. Merk-kinder- kleding voor de leeftijd van O t/m 16 jaar, wandelwagens, campingbedjes, ledikantjes, enz., u vindt het er allemaal. 'Floddertje' is charitatief van opzet. Uit de verkoopop brengsten worden regelmatig goede doelen voor kinderen bedacht. Zo wordt er al een kind uit India geadopteerd en werden er al giften gedaan aan de VBOK en de stichting 'CHRIS' Jeugdtelefoon. Nu is er een gift overgemaakt naar het kindertehuis 'Jemina' te Beit Jala in Israël, een huis voor gehandi capte jongeren dat onder beheer staat van een Nederlands echtpaar. Onder de Arabi sche bevolking is verzorging van het zwak ke niet vanzelfsprekend. Veel van deze kin deren worden verwaarloosd en verborgen gehouden, als gevolg waarvan de meeste van hen een grote emotionele en verstandeUjke achterstand hebben. In Jemina worden deze kinderen opgevangen en met warmte, teder heid, üefde en zorg ondersteund. Momenteel hangt 'Floddertje' vol met win- terkleding. Nieuwe inbreng van kleding is niet meer mogelijk, alleen nog van (win ter) sportkleding en 'kerstkleding'. Deze maand wordt op alle winterjassen 10% kor ting gegeven. U vindt 'Floddertje' aan Noordzij dsedreef 10 nabij Ooltgensplaat (uit Ooltgensplaat gezien: vanaf de Langeweg de eerste weg rechts de derde boerderij; vanaf Schaapsweg gezien: op de Langeweg - ter hoogte van 't VogeUcooitje aan uw rechter kant - linksaf de derde boerderij). 'Flodder tje' is geopend op dinsdag- en donderdag morgen van 9 tot 12 uur en op woensdag middag van 1 tot 4 uur. De Reformatorisch Oratorium Ver eniging 'Canto di Lode' uit Rotter dam organiseert op D.V. 2 december 2000 een concert in de Grote Kerk te Vlaardingen. Dit concert staat voor het grootste deel in het teken van advent. Het West-Nederlands Bach- orkest, onder leiding van Marco Bons en organist Arjen Leistra, wer ken mee aan dit concert. Er worden werken van Durante, Buxtehude en Hammerschmidt uitgevoerd. ROV 'Canto di Lode' is op 1 maart 1997 opgericht en heeft nu ongeveer 75 leden. De Italiaanse naam betekent 'Lofzang'. Als grondslag heeft de ver eniging het Woord van God en de daar op gegronde Drie Formulieren van Enigheid. Het muziekrepertoire wordt bepaald door deze grondslag en de tijdsperiode waarin de muziek gecom poneerd is. Wat dat laatste betreft, wordt er gericht op de periode 1650 - heden. Sinds december 1999 staat het koor onder leiding van Rinus Verhage. Tijdens het concert in de historische Grote Kerk van Vlaardingen worden drie koorwerken van D. Buxtehude uit gevoerd, te weten: 'Magnificat', 'Das neugebor'ne Kindelein' en 'Der Herr ist mit mir'. Verder wordt 'Ihr ïieben Hirten' van A. Hammerschmidt en 'Magnificat' van F. Durante gezongen. Daarnaast zullen er twee orgelsoli ten gehore worden gebracht, respectieve lijk van D. Buxtehude en G.F. Handel. Een gevarieerd programma dus, en zeker de moeite waard om te komen luisteren. Het concert in de Grote Kerk te Vlaardingen begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is f 17,50, kinderen tot 16 jaar gratis. Voor reservering en infor matie kunt u contact opnemen met mevrouw G. van Binsbergen, tel.: 078- 6816142 of de heer W. Nederiof, tel.: 079-3312143. Het zendingswinkeltje hoopt op woensdag 22 november haar najaarverkoping te hou den in het Hervomid Verenigingsgebouw 'Eben Haëzer' aan de Preekhillaan te Oud- dorp. De openingstijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Te koop zijn o.a. kerstkaarten en andere kaarten, nieuwe en tweedehands boe ken, bloemen, speelgoed, ondergoed, koek jes, boerenkaas en cadeauartikelen. Ook hebben we nog goedkope CD's-en MC's in voorraad. Koffie, thee, limonade en cake staan voor u klaar. U bent allemaal hartelijk welkom. Thuis hebben we weer leuke kin dercadeaus in voorraad: kleurpotloden, vilt stiften, kleurboeken, auto's, geduldspelle- tjes, telefoonagenda's en nog veel meer. Kaarten hebben we altijd in voorraad. Kunt u niet komen? We brengen het graag bij u thuis. Wij herinneren u aan het orgelconcert van Klaas Jan Mulder in de Hervormde Kerk te Tholen op D.V. 18 november. Aanvang concert: 20.00 uur; kerk open: 19.15 uur. De toegangsprijs is: volwassenen 10,00 65+ 7,50 kinderen t/m 12 jaar 5,00 U komt toch ook? Over enkele weken zitten we weer in de adventweken. De verscheidenheid aan kerst concerten, weUce in deze periode worden georganiseerd, bemoeiUjkt vaak het maken van een keuze. Welk concert is het mooist? Het concert dat op D.V. 16 december wordt gegeven, is zeker de moeite waard. Dit W.W.Z.-concert, waarvan de opbrengst bestemd is voor 'De Bijbel in elk huis (BBEH)', wordt gegeven in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Meewerkenden zijn: Dirkslands Mannenkoor o.l.v. F. Cornet en organist M. de Wit; Jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. W. A. den Hertog en organist R. van Ommen; Jongerenkoor 'Matthanja' o.l.v. P. Wilde man en organist M. Westrate; Hendrie Westra, marimba. Aanvang concert: 19.30 uur Kerk open: 18.45 uur Toegang volwassenen ƒ7,50 65+ ƒ5,00 Kinderen t/m 12 jaar ƒ2,50 Zoals bekend zal in juni 2001 de voorstelling 'Meekrap' plaatsvinden op het Diekhuus- plein in Middelhamis. Dit werk gaat over de teloorgang van de meekrapteelt, de teelt van een rode-verf wortel die in de loop der jaren overbodig werd. 'Meekrap' is een verhaal over veranderingen, die ingrijpen in het mensenleven. De spelersgroep repeteert al, het (vrouwen)koor is samengesteld, de kos tuums worden genaaid en de decors worden bedacht en gemaakt. Wat nog wordt gemist is een kinderkoor en daarvoor worden kin deren gevraagd uit de groepen 6, 7 of 8 van de basisscholen. Voor aanmeldingen kun je een briefje inleveren, met daarop je naam, leeftijd en adres, bij Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis. Toyota levert Prius vanaf NLG 52.990,- 's Werelds eerste, in serieproductie gebouwde hybride-auto, de Toyota Prius, wordt vanaf half oktober dit jaar leverbaar op de Nederlandse markt en distributeur Louwman Parqui B.V. heeft de prijs van deze bij zondere auto, die zowel een benzine- als een elektromotor heeft, vastgesteld op NLG 52.990,- EUR 24.045,81. De fraaie hybride-techniek werd onlangs nog bekroond met een prestigieuze 'Engine of the Year Award'. De Prius, waarvan de naam 'voorloper' be tekent, staat voor een uniek concept omdat de benzine- en elektromotor niet alleen afzonderlijk, maar ook tegelijkertijd kunnen werken. Geheel afhankelijk van de gevraag de snelheid en de acceleratie, bepaalt een elektronische regeleenheid welk aandeel van de elektromotor wordt gevraagd en welk aandeel van de verbrandingsmotor. Bij het starten en bij lage snelheden is de elektro motor actief, omdat de verbrandingsmotor dan veel minder efficiënt is. Op dat moment is er geen uitstoot van uitlaatgassen. Afhan- kelijjk van de omstandigheden activeert de regelunit de benzinemotor. Als de bestuur der de auto remt of hij snelheid vermindert, schakelt de elektromotor automatisch over op een 'generatorstand' en wordt de bewe gingsenergie van de wielen aan hem overge dragen. Mede met deze geleverde energie wordt de accu opgeladen, waardoor de actieradius verder wordt vergroot. Het grote voordeel van de hybride-auto boven de geheel elektrische auto's die Toy ota ook al op kleine schaal produceert, is dat de hybride-auto zijn eigen accu's kan opla den, terwijl een volledig elektrische auto ge middeld na zo'n 200 kilometer rijden, stroom moet 'bijtanken'. Een hybride-auto kan net zo ver of zelfs verder komen dan een conventionele benzine-auto. De Toyota Prius maakt gebruik van geavan ceerde nikkel-metaal hybride-accu's om het milieu ook op dit vlak zo veel mogeüjk te dienen. Deze accu's zijn hcht, compact en krachtig, hebben een hoog vermogen en behoeven een korte oplaadtijd. Ook de ben zinemotor die in de auto te vinden valt, be hoort tot de meest moderne in z'n soort. Het is een 1,5 liter viercilinder, die zo geconstru eerd is, dat er een maximaal rendement wordt geleverd tegen een laag verbruik en minimSe uitstoot. De krachtbron maakt ge bruik van Toyota's VVV-i-techniek, het variabele kleptiming-systeem. Uiteraard zorgt het efficiënte gebruik van de hybride-technologie voor een significant lager brandstofverbruik en een gereduceerde emissie van schadelijke stoffen, vooral bij het rijden in druk stadsverkeer. De Toyota Prius heeft genoeg aan 5,1 Uter loodvrije benzine per honderd kilometer (gecombi neerde Europese rijcyclus) en stoot 120 g/km CO^ uit, wat ongeveer veertig procent minder is dan een vergelijkbare conventio nele auto met automatische transmissie en benzinemotor. De uitstoot van andere schadelijke stoffen is zo laag dat de Prius al aan de Europese Step FV-normen voldoet, die pas in 2005 zullen gelden. Volgens de Europese standaard testcondities is de emis- PriUS 9/00 sie-uitstoot van de Prius 0,63 g/km koolmo noxide (CO)m 0,05 g/km koolwaterstoffen (HC) en 0,05 g/km stikstofoxiden (Nox). Tot 1 juU 2002 is er een akkoord dat de auto vrijgesteld is van BPM. En doordat de Hou derschapsbelasting niet berekend wordt over het hybride-systeem en de accu's, valt de auto in een lagere gewichtsklasse. De ge noemde prijs van de Toyota Prius is overi gens inclusief onder andere de standaard automatische airconditioning, automatische transmissie, Uchtmetalen velgen, ABS, twee airbags en een fraai multifunctioneel kleu- rendisplay, waarmee niet alleen de bedie ning van de audio geregeld kan worden ('touch-screen'), maar waarop ook informa tie gegeven wordt over de actuele aandrij ving van de auto. En het mooiste van dit alles blijft misschien nog wel dat er ondanks alle aanwezige tech niek die de auto zeer zuinig en aanzienlijk schoner maakt, geen consessies zijn gedaan ten aanzien van rij-eigenschappen, comfort en ruimte. George de Zesde zei het al: de geschiedenis van York is de geschiedenis van Engeland. De stad York heeft een rijke historie van bijna 2000 jaar oud. Het uiterlijk van de stad stamt nog uit de middeleeuwen, maar de grondvesten stammen nog uit de Romeinse tijd. De Vikin gen gaven de stad haar naam. Hun aanwezig heid kunnen we in vele Deense straatnamen terugvinden. York is een compacte stad, ommuurd door stokoude vestingwallen, van waar je een prachtig perspectief op de stad hebt. Dé manier om alle geheimen van York te leren kennen is om je te begeven in het dichte netwerk van smalle stegen en bochtige straat jes. De trots van de stad is de Minster. Deze gotische kathedraal, met uitzonderlijke gebrandschilderde ramen, werd in 1472 inge wijd. Daarvóór heeft het echter 250 jaar geduurd eer de bouw gereed was. De geest van het middeleeuwse York is waar schijnlijk het meest nadrukkelijk aanwezig in haar oude straatjes. De oude vakwerkhuizen zijn eeuwenlang min of meer onveranderd gebleven. Hun gevels dragen vandaag de dag nog de sporen van brandplekken en toorsdom- pers. De vier Bars - de beroemde stadspoorten, die een herinnering vormen aan grimmiger tijden - domineren nog steeds de hoofdstraten. Je kunt je nog verder verdiepen in de geschie denis van York in de vele interessante musea, zoals York City Art Gallery, het 18e eeuwse Fairfax House, het National Railway Museum, York Castie, Clifford's Tower, en vele andere. Niet onvermeld mag blijven het Jorik Viking Centre, waar je kunt horen, zien én ruiken hoe het leven van het stadje York eruit zag toen het nog door de Vikingen werd bevolkt. Dwaal op eigen gelegenheid door het stadje of bekijk het wandelend of vanuit een bus. Dat komt voor de bewoners van Goeree-Overflak- kee vanaf deze maand nóg beter binnen handbereik doordat tourin- carbedrijf Mijnders te Mehssant samen is gaan werken met P&O North Sea Ferries, waar het o.a. midweekreizen naar York en Ant werpen betreft. Terwijl P&O de reizen organiseert draagt fa. Mijn ders zorg voor de uitvoering ervan, en gezamenlijk staan ze voor een klinkend product. 's Middags tussen 4 en 5 uur vertrekt u met een luxe touringcar van de fa. Mijnders naar Rotterdam/Europoort. Daar ontvangt P&O North Sea Ferries u op één van haar luxe Cruiseferries, waar aan boord genoeg te doen is. Nadat u zich in uw hut heeft geïnstalleerd is het leuk om eens een kijkje te nemen op het buitendek. En natuurlijk ontbreekt een uit stekend vijfgangendiner niet op het programma. De nacht brengt u door aan boord. Na een uitgebreid ontbijtbuffet wordt de tweede dag vroeg in de morgen ontscheept in Huil voor de reis naar het pittoreske York, alwaar u tot half vier 's middags de dag kunt besteden. Daarna wordt weer naar Huil gereisd om in te schepen voor de overtocht naar het Belgische Zeebrugge. Aan boord wacht u opnieuw een vijfgangen diner. De volgende morgen, de derde dag dus, wordt in België ont scheept en gaat het per bus naar Antwerpen. Ook daar zijn tal van musea en historische gebouwen te bezichtigen en kan in de leuke win kelstraten naar hartelust worden gewinkeld. Na een heerUjke dag in Antwerpen brengt de fa. Mijnders u weer terug naar huis. Voor meer informatie verwijzen we u naar de advertentie elders in deze krant, of kunt u contact opnemen met de fa. Mijnders te Mehs sant, tel. (0187) 601077. GOEDEREEDE OTQ Hallo allemaal! D.V. zaterdag 18 november is het weer zover; vanaf 20.00 uur staat de deur weer open van de Open Deur! Deze avond zal er iemand van Stichting Naar House iets ver tellen over housemuziek en de gevaren daar van. Dus, hebben jullie zin in een gezellige avond en willen jullie meer weten over het housecultuurtje, kom dan naar "de Ark". Het programma begint om 20.30 uur. Tot dan! Het Open Deur team. Op D.V. woensdag 22 november hopen we onze verkoping te houden in 'Elim' De opening om 14.00 uur zal worden verricht door ds. Belder. U bent van har te welkom 's middags van 14.00 tot 16.30 uur en 's avonds van 18.30 tot 19.30 uur U kunt van alles kopen, o.a. cake, oliebollen, wafels, slaatjes zelf gebreide sokken. Er is een bolderkar, geborduurde tafellakens, theemutsen en nog veel meer. We nodigen u uit om zelf te komen kijken. U kunt er gezellig een kopje koffie of thee drinken. Na de slui ting om 19.30 uur worden de prijzen bekend gemaakt. De opbrengst van de verkoping is voor 75% voor het opknap pen van de pastorie en voor 25% voor het 'Isaac Da Costa Fonds', voor het bouwen van een kerk in Israël, voor Messiasbelijdende Joden. ROTTERDAM - Cebeco Groep, Gezondheidsdienst voor Dieren, KNP, LTO en Rabobank hebben op woensdag 15 november 2000 een intentieverkla ring ondertekend voor de oprichting van Agro-Portal, een internetportal dat de bedrijfsvoering voor boeren en tuin ders moet verbeteren. De vijf deelne mers hebben uitgesproken dat zij ernaar streven om Agro-Portal aan het eind van het eerste kwartaal 2001 ope rationeel te hebben. Agro-Portal geeft boeren en tuinders eenvoudig en snel toegang tot een scala van hoogwaardige diensten, producten en informatie van de deelnemers in dit project en van andere geïnteresseerde partijen. Momenteel worden in de agrarische sector op kleine schaal diensten en producten via intemet aangeboden. De betrokken ondeme- mingen willen eUc met hun eigen inbreng eraan bijdragen dat via Agro-Portal e-com merce in de agrarische sector breed en gemakkelijk bereikbaar wordt voor boeren en tuinders en alle andere bij de agribusiness betrokken ondememingen en instellingen. Het is de intentie dat Agro-Portal zich zal ontwikkelen tot een gebruiksvriendelijke, laagdrempelige elektronische marktplaats. Boeren en tuinders kunnen er terecht voor alle informatie, diensten en producten die zij nodig hebben voor hun bedrijfsvoering. Zij vinden er vaktechnische informatie (zoals teeltadvlezen), kunnen bankzaken regelen en bedrijfsbenodigdheden als mengvoeders en zaaizaden kopen. Ook moet Agro-Portal leiden tot een kleinere papierstroom binnen de sector door elektronisch invullen van registratieformulieren mogelijk te maken (bijvoorbeeld bedrijfsgezondheidsadminis- tratie). Een belangrijk uitgangspunt is dat de gebruikers gepersonifieerde informatie krij gen. Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat een pluimveehouder in beginsel slechts voor hem relevante gegevens aangeboden krijgt, en dat men regionale weerinformatie krijgt in plaats van een landelijk weerbericht. Begin november heeft een klankbordgroep van 20 boeren en tuinders uitleg gelo-egen over de plannen voor Agro-Portal. De eerste reacties zijn positief. Vooral het idee om de grote hoeveelheid aan websites in de agro- sector via één portal op een toegankelijke manier te ontsluiten sprak hen aan, net als de mogelijkheden om via Agro-Portal bedrijfs benodigdheden te kunnen bestellen en regis- tratieformuüeren onUne te kunnen invullen en te kunnen koppelen aan de eigen boek houding. Ook bij de verdere ontwikkeling en opzet van Agro-Portal zal deze groep optre den als klankbord. Initiatiefnemers De ondememingen die het initiatief tot Agro-Portal hebben genomen, vervullen alle een leidende rol binnen hun branche. Zij leveren elk vanuit hun specifieke aandachts gebied inbreng: LTO Nederland zal vooma- melijk optreden als leverancier van zowel algemene als vakspecifieke informatie en diensten voor de agrarische sector; Rabo bank Nederland brengt onder meer kennis in op het gebied van agrarische bedrijfsvoe ring, e-commerce en het leveren van finan ciële diensten via intemet; Cebeco Groep biedt via de lid-coöperaties en de werkmaat schappijen de mogelijkheid tot bestelling van producten en diensten voor het hoeren en tuindersbedrij f; de Gezondheidsdienst voor Dieren ontsluit haar kennis op het gebied van diergezondheid en zijn data- en registratiebestanden, adviespraktijk, labora torium en financiële administratie; KPN zal haar kennis van intemet, e-commerce en het exploiteren van portals ter beschikking stel len. Open portal Cebeco Groep, Gezondheidsdienst voor Dieren, KNP, LTO en Rabobank gebmiken de komende zes weken om te werken aan de vervolmaking van het ondememingsplan. In december wordt een definitieve beslissing genomen over de uiteindelijke opzet van Agro-Portal. Aan het eind van het eerste kwartaal van 2001 zouden de eerste delen van Agro-Portal operationeel moeten zijn. Het zal een zogenaamde open portal worden. Dit betekent dat alle ondememingen die voor de agrarische sector interessante pro ducten of diensten hebben, deze via Agro- Portal kunnen aanbieden. Op termijn zal Agro-Portal als een zelfstandige ondeme- ming in de markt gaan opereren. ^i'.f-^'^;^3''~~'^fr.~sih^''iS'iK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9