IE 0900-8844 Eerste Rabox de deur uit bij Rabobanlt West-flalcicee \>J ZAFIRA Gedeputeerde ir. M. Houtman over Goeree-Overflaltiiee en cultuurwaardenbeleid Abonneert U op Eilanden-Nieuws koréls, ciufoschade Fomm te Ouddorp Regionale concerten in kader van Bacli-jaar Rectificatie collecte diabetesfonds Orgelconcert Ridderkerk ml^Ao MiNNAARD K^ VASTGOED Laat ons de Heer lofzingeh \1sser Meubelen Politieke bijeenicomst V"^ Visser Visser Doop nieuwe reddingboot afgelast Garage Knöps B.V. Rotterdam-Rijnmond (30 cpm) STAD/OOLTGENSPLAAT/MELISSANT Snelheidscontroles Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield maandagmiddag radarsnelheidscontroles op de Lieve Vrou- wepoldersedijk in Stad aan 't Haringvliet en op de Langeweg in Ooltgensplaat, terwijl 's avonds een alcohol- en gordelcontrole werd gehouden in Melissant. Tussen half drie en vijf uur namen op de Lieve Vrouwepolder- sedijk 185 van de 710 passerende automobi listen het niet zo nauw met de 50 km-limiet. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 94 km/uur. Op de Langeweg, waar eveneens tussen half drie en vijf uur werd gecontro leerd, overschreden 21 van de 567 passeren de automobilisten de maximum snelheid van 80 km/uur. Hoogste score: 125 km/uur. Tus sen zeven en negen uur 's avonds werd op de rotonde bij Melissant een alcohol- en auto gordelcontrole gehouden. Rond tweehon derd automobilisten moesten een blaastest afleggen, waarbij echter niemand onder invloed van alcohol verkeerde. Wel kregen tien automobilisten een proces-verbaal voor het niet dragen van de autogordel. Snelheidscontroles Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmiddag en -avond radarsnelheidscontroles op de Schaapsweg in Den Bommel, de rijkweg N59 ter hoogte van Ooltgensplaat en ter hoogte van Oude Tonge. Tussen kwart voor drie en vier uur werd gecontroleerd op de Schaapsweg. Van de 142 passerende auto mobilisten hielden 7 zich 'niet aan de maxi mum snelheid van 50 km/uur. Op de N59 ter hoogte van Ooltgensplaat, waar tussen kwart over vier en kwart voor zes werd gecontro leerd, hielden 6 van de 2365 passerende automobiüsten zich niet aan de 100 km- limiet. Op de N59 ter hoogte van Oude Ton ge stond de snelheidsradar tussen tien over zeven en tien uur. Van de 351 passerende automobiUsten werden er 99 geflitst wegens het overschrijden van de 70 km-limiet. Tus sen half negen en kwart voor tien werd op een andere plaats gecontroleerd op de N59 ter hoogte van Oude Tonge. Van de 260 pas serende automobilisten hielden 25 hun gas pedaal te diep ingedrukt. Hoogste gemeten snelheid bedroeg 149 km/uur in plaats van de toegestane 100 km/uur. Snelheidscontroles DEN BOMMEL/STAD/DIRKSLAND - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield woensdagmor gen en -middag radarsnelheidscontroles op de Lageweg in Den Bommel, de Lieve Vrouwepoldersedijk in Stad aan 't Haring vliet en het Korteweegje in Dirksland. Tus sen tien voor vier en tien acht voor werd op de Lageweg gecontroleerd. Van de 429 pas serende automobilisten hielden 86 zich niet aan de maximum snelheid van 80 km/uur. Hoogste gemeten snelheid bedroeg 126 km/uur. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk, waar tussen kwart voor acht en tien uur werd gecontroleerd, hielden 40 van de 274 passe rende automobilisten hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogste score bedroeg 94 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Op het Korteweegje, waar de snelheidsradar tussen half elf en half twaalf stond, werden 21 van de 361 passerende automobilisten geflitst. Hoogste gemeten snelheid bedroeg 76 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Auto opengebroken STELLEND AM - Een nog onbekende man en vrouw hebben woensdagmorgen vroeg omstreeks vier uur ingebroken in een op de Willem de Jagerstraat geparkeerd staande personenauto. Uit de auto werd de radiocas- settespeler weggenomen. Een buurtbewo ner, die van zijn werk thuiskwam, betrapte de twee. Zij gingen er echter vandoor. De gewaarschuwde politie heeft de mand en de vrouw niet meer aangetroffen in de omge ving. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning U wordt van harte uitgenodigd om samen Psalmen en Gezangen te komen zingen in de Hervormde Kerk te Goedereede op D.V. zaterdag 18 november 2000. Het is een goed moment om in deze haastige en drukke tijd, op de zaterdagavond, in de kerk op de zon dag voor te bereiden. Komt allen, zingend met elkaar en luisteren naar een korte medi tatie. Ja, ook met zingen vliegt de tijd. Zing en verreikt de geest. Wat kunnen we beter doen voor ons geestelijk leven, dan de Hee- re de lof toe te brengen. Hij komt 'onze' tijd toe. De meditatie zal deze avond worden verzorgd door de heer F. van Wijk, ouder ling van de Hervormde Gemeente van Goe dereede. De samenzang zal op het orgel wor den begeleid door Jan Bezuijen. De aanvang van deze avond is 19.30 uur en de kerk is om 19.00 uur open. De heer W. Kardux van Rabobank West-Flakkee overhandigde onlangs de eerste Rabox aan de heer B. Born uit Dirksland op het Rabokantoor aldaar. "De Rabox biedt alles wat nodig is om handig en snel bankzaken te regelen. Om te beginnen bevat het een gratis toegang tot Internet via Het Net van KPN Telecom. Het belang rijkste onderdeel van de Rabox is de persoonlijke DigiPass. Een slim appa raatje dat een unieke beveiligingscode aanreikt, iedere keer als de klant online wil bankieren of winkelen", aldus de heer Kardux, Financieel Adviseur op het kantoor in Dirksland. Steeds meer bankzaken verlopen via de digi tale snelweg. Daarnaast is er een toenemen de belangstelling voor winkelen op Internet. De Rabobank speelt met Random Access Banking volledig in op die behoefte. Ran dom Access Banking biedt tal van toepas singsmogelijkheden, waarbij klanten zelf de keuze hebben hoe zij daarvan gebruik willen maken: via Internet, via de telefoon of via beide middelen. De kosten voor de aanschaf voor Random Access Banking, de Rabox, zijn 10 euro (f 22,04). Mensen die belang stelling hebben voor Random Access Ban king of er meteen gebruik van willen maken, zijn van harte welkom bij Rabobank West- flakkee. Loop even binnen of maak eerst een afspraak met een van onze adviseurs, tel.: (0187)49888. HMeiPj: weücoata ia de ïümwmamvm ImSoiittneisdJlk. Mgyeaetodl 7.5<«nmetedijk, tel. (0187) 48 33 28 De afdeüng CDA-Goedereede nodigt u, mede namens de zusterafdelingen van Dirksland, Middelharnis en Oost-flakkee, uit voor het bijwonen van een politieke bij eenkomst, welke D.V. zal worden gehouden in zaal C/D van het MFG 'Dorpstienden' aan de Dorpstienden 4 te Ouddorp op woensdag 22 november 2000. De aanvang is 20.00 uur. Spreker zal zijn de heer L. E. van der Sar, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor het CDA. Het onder werp zal zijn: 'De toekomst voor de land bouw in de Kroningspolder en de visserij in de Voordelta'. Komt allen naar deze bijeen komst, er staan grote belangen op het spel. Er wordt dit jaar zowel in binnen- als bui tenland veel aandacht besteed aan het feit dat Johann Sebastian Bach 250 jaar gele den is overleden. Ook in onze regio wor den in het kader van deze herdenking bin nenkort concerten gegeven, die mogelijk gemaakt worden door een samenwer kingsproject van het Cui Orkest en de St. Catharijne-Cantorij. Deze concerten wor den gegeven op 8 december a.s., 20.30 uur in de de Katholieke Kerk te Oude Tonge en op 9 december a.s., 20.30 uur in de St. Catharijnekerk te Brielle. Kaarten voor deze concerten zijn vooraf verkrijgbaar op de telefoonnummers 0181-417397 en 0181-485113. Op het programma staan de Bach-cantates BWV 117 en BWV 142, die uitgevoerd worden door het Cui Orkest en de St. Catharijne-Cantorij, met als solisten Irene Kleywegt (alt), Obbe de Roos (tenor) en Lauwrens van der Leer (bari ton); evenals enkele orgelwerken van J.S. Bach, uitgevoerd door de organist Cor Ardesch; tenslotte spelen enkele blazers van het Cui Orkest een blaaskwintet van Johann Christian Bach. BARENDRECHT «TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 In verband met het overlijden van ons erelid de heer L. Visser gaat de doop van de nieu we reddingboot van de Ouddorpse Redding Brigade op a.s. vrijdag 17 november niet door. Er zal een nieuwe datum worden vast gesteld, waarover u nader zal worden bericht. Nieuv\/ van Opel: voor MPori/deH mP plezier "Je staat er eigenlijk voor wat een eiland als Goeree-Overflakkee, met zijn vlakke polders, aan cultureel erf goed bezit", zegt gedeputeerde ir. M. Houtman van de provincie Zuid-Hol land. Met hem hadden we in het Pro vinciehuis in Den Haag een vraagge sprek over de cultuurwaarden op het eiland in relatie tot het Cultuurplan 2001-2004, dat onlangs gereed kwam. Dit plan voorziet onder andere in ver dergaande bescherming en behoud van cultureel erfgoed in de provincie, en daarmee ook op Goeree-Overflak kee. Uiteraard bestond hiervoor in het verleden ook al beleid. Een beleid dat meer verdeeld was over verschillende aspecten rondom cultuur. In het nieu we plan worden die samengebundeld en geïntegreerd tot één geheel. Daar bij zullen, in plaats van mogelijke belangenverstrengeling van de bij cul tuurbeleid betrokken partijen, juist eikaars gemeenschappelijke belangen centraal staan. Erfgoed moet een eigen plaats gaan krijgen in de ruim telijke ontwikkeling, waarbij de cul tuurhistorische waarden van de eigen regio richtinggevend moeten worden. Cultuurplan 2001-2004 Dat is in 't kort de boodschap van het nieu we cultuurplan, dat trouwens nog maar een eerste stap is om te komen tot een integraal cultuurbeleid. Overigens brengt het plan geen m'euw beleid met zich mee, "het is wel een optimalisering van het bestaande" Ucht de heer Houtman toe. "Bestaande plannen die dit jaar nog op stapel staan gaan gewoon door." Zoals reeds aangegeven moet met het nieu we cultuurplan een integraal cultuurbeleid tot stand worden gebracht, met als doel het behoud en de verdere ontwikkeling van het cultureel erfgoed in de provincie. "Was het voorheen zo dat bij nieuwe plannen voor ruimteUjke ontwikkeling vooral gelet werd op milieu-aspecten en natuur en landschap, met het nieuwe cultuurplan is 'cultuur' als toetsingsfactor daarbij gekomen. Nu willen we ook eerst weten of, en zoja welke, cul tuurhistorische waarden er zijn vóórdat we aan bepaalde plannen beginnen", legt Hout man uit. Om dat te kunnen weten zullen in de nabije toekomst alle cultuurhistorische waarden van eUce regio in kaart worden gebracht. Daar zuUen de regionale vereni gingen die zich serieus met cultuur bezig houden, zoals op Goeree-Overflakkee bij- Gedeputeerde Houtman tegen het decor van Zuid-Holland in zijn kamer in het Provinciehuis te 's-Gravenhage. voorbeeld 'de Motte' en de Molenstichting, zéker ook bij betrokken worden. Dergelijke verenigingen worden in het Cultuurplan 2001-2004 zelfs 'provinciale partner' genoemd met wie de provincie nauw wil samenwerken bij de uitvoering van haar cul tuurbeleid; het zijn immers de 'kenners uit het veld'. "Gemeentes doen er goed aan om zich door deze plaatselijke verenigingen te laten adviseren en ze daarin de ruimte te geven" vindt Houtman. Daarnaast komt er voor de gehele provincie een zogenaamd 'Erfgoedhuis'. Een stichting met eigen leden, waarin een aantal bestaande diensten - zoals bijvoorbeeld Monumentenzorg, de museumconsulent en de consulent voor gemeente- en streekarchieven - worden gecentraliseerd. Het Erfgoedhuis zal een dienstverlenend centrum vormen voor advi sering en coördinatie bij en ter stimulering van activiteiten die gemeenten, instelhngen of vrijwilligers willen ontplooien op het erf goedterrein. Volgens het Cultumplan 2001- 2004 zal de provincie aan de 'amateursector' - vrijwilligers die zich hebben georgani seerd in een cultuurhistorische vereniging - in de toekomst ondersteuning bieden, bij voorbeeld door het verstrekken van subsi dies of het uitreiken van stimuleringsprijzen. Gebiedsgedeputeerde Sinds kort zien we op het provinciale toneel de figuur 'gebiedsgedeputeerde' verschij nen. Gebiedsgedeputeerde wil zeggen dat speciaal voor de betrokken regio één van de leden van het dagelijks bestuur van de pro vincie, een gedeputeerde, aanspreekbaar is. Bij die gedeputeerde kunnen zowel mede overheidsinstellingen als burgers terecht voor zaken waarbij en voor zover ook de provincie haar betrokkenheid heeft. Daar mee wil de provincie de drempel naar de burgers verlagen en één van de middelen die ze daartoe hanteert is het regelmatig houden van spreekuren in de regio. Voor Goeree- Overflakkee is de heer Houtman gebiedsge deputeerde. Afgelopen vrijdagmiddag was hij voor spreekuur aanwezig in recreatiecen trum 'de Staver' in Middelharnis. "Daarvoor hadden zich in vergelijking met spreekuren elders in de provincie veel belangstellenden aangemeld", gaf de heer Houtman aan. "Onderwerpen als de torenflat die de gemeente Middelharnis gepland had, de ver keersveiligheid op het eiland en de inrich ting van de leefomgeving bleken het meest te leven." 'Knooppunt' Middelharnis Met betrekking tot de te realiseren door braak naar 'de Westplaat', met de aanvanke lijk geprojecteerde torenflat, zei de heer In onze editie van vrijdag 10 november j.l- stond de opbrengst van de collecte voor het Diabetes Fonds Neder land. De afdeling Stad aan 't Haringvliet stond er boven vermeld. Dit moet niet Stad aan 't HaringvUet zijn, maar de afdeling Ooltgensplaat. De opbrengst van de collecte in Ooltgensplaat was 2.800,10. Alle collectanten wor den hartelijk bedankt. r^ ISO 9002 Houtman dat de provincie zich afvraagt of je in gebieden die van oudsher 'plat' zijn en waarin slechts kerktorens en molens de hori zoncontouren bepalen, zo nodig hoogbouw moet realiseren. "Of dat nu Goeree-Over flakkee betreft of bijvoorbeeld De Hoeksche Waard, in gebieden waarin nooit stedelijke elementen te vinden zijn geweest moetje die daar naar mijn mening ook uit laten". Een doorbraak van de dijk en het maken van een nieuw soort havenkom, als de originele gedempt is, is voor Houtman niet onoverko melijk, "'t Is er maar naar hóe het gebeurt", vindt hij. "Als je de plannen zó vormgeeft dat duidelijk zichtbaar wordt gemaakt hoe het 'verdwenen verleden' geweest is, hoeft dat helemaal niet erg te zijn." Wel zal de gemeente worden gevraagd om een oriënte rend onderzoek plaats te laten vinden naar eventuele archeologische waarden in het gebied. Daarvan wordt ook in het Cultuur plan 2001-2004 de waarde onderkend. Hier bij kan het zowel gaan om oude vondsten als om een onderzoek naar de bodemstructuur. Molens Molens zijn volgens het cultuurplan, gelet op hun historische betekenis en aantal, ken merkend voor het Zuid-Hollandse land schap. Vanwege hun kwetsbaarheid en cul tuurhistorische en landschappelijke beteke nis spant de provincie zich daar dan ook zeer voor in. Met betrekking tot molenbiotopen zegt de heer Houtman dat het goed zou zijn als men - ook gemeentes - eens kennis neemt van het boek dat onder redactie van Bureau Bos en Slabbers binnenkort ver schijnt en waarin van vrijwel alle molenbio topen van de Alblasserwaard en Vijf Hee- renlanden worden behandeld, alsmede hoe die biotopen verbeterd kunnen worden. Of het cultuurplan ook perspectief biedt voor de 'molenstomp' van Ooltgensplaat kon Houtman niet zeggen. In het plan wordt enerzijds wel gesproken over het behoud van molenrompen en -stompen maar ander zijds wil dat niet zeggen dat gelijkertijd gestreefd wordt naar completering, al wordt dat niet uitgesloten. "Er zal in ieder geval eerst een plan op tafel moeten komen". Op 25 november 2000, aanvang 20.00 uur, zal er in de Singelkerk te Ridderkerk een orgelconcert georganiseerd worden. Deze keer zal het Van den Heuvel-orgel bespeelt worden door Everhard Zwart. Hij speelt Nederlandse koralen die passen in het the ma 'Koralen in Europa'. Everhard Zwart begint met een Fantasie van Feike Asma, gevolgd door een Allegretto Grazioso van Berthold Tours. Verder worden er werken gespeeld van Samuel de Lange en Johan nes Bastiaans. Het concert besluit met de Sonate de Chièsa van Hendrik Andriessen en enkele werken van Jan Zwart. Het beloofd een mooi concert te worden, waar u allen aan terug zult denken. De koralen passen in het kerkelijk jaar. De Singelkerk biedt een warme sfeer, waar u zich direct zult thuis voelen. De toegang is gratis. Allen hartelijk welkom! district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl<ee Doef/nchemsestroat 32-34, 3241 M Middelharnis Tel. (0187)482606 CDA REGISTERACCOUNTANTS nu in onze showroom «iasïs^ KEMA CERTlFICftTE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1