Nieuw interieur compleet bij Visliandel Verspuy Federatie Prat. Chr. Primair onder wijs op Goeree OverfJaldiee een feit! Bedankt namens Woord en Daad! WWW-concerten in Zeeland Montignac uit de Oven Niet zo'n best weekend voor Intermezzo Opbrengst potermarkt Open ochtend voor vrouwen Collecte Diabetes Fonds Nederland afdeling Middelhamis Themamiddag rondom de dwarsfluit c/> VERVOLGVERHAAL Het was dinsdag 7 November jl. een min of meer historiscli moment, toen ten overstaan van notaris C. N. Scliu- ring de akte werd gepasseerd voor de oprichting van de Federatie van ver enigingen voor het Protestants Chris telijk primair ondervnjs op Goeree- Overflakkee. Gerekend vanaf de eerste samenkomst, alwaar federatieve samenwerking ter sprake werd gebracht, zijn er vijf jaren voorbijge gaan. In die periode hebben afgevaardigden van de nu aangesloten schoolbesturen met elkaar nagedacht en inventarisaties gemaakt over een op te richten federatie, met als uit gangspunt dat elke aangesloten vereniging haar eigen autonomie blijft behouden. Anderzijds werd door alle betrokkenen onderkend dat aan samenwerking in breder verband niet meer te ontkomen zi zijn, daar de eisen en verantwoordelijkheden voor zelfstandige schoolbesturen en -organisaties steeds zwaarder worden. De stuurgroep (bestuursafgevaardigden) gaf in mei 2000 groen Ucht voor de oprichting. De toen gekozen bestuursleden, mevrouw E. Wegman en de heren A. de Gast, R. Hoeks tra, M. Koppejan en J. H. Koppelaar, werden door de leden gemachtigd om tot oprichting over te gaan. Het bestuur heeft tot taak om, in samenwerking met de directies van de aangesloten scholen, gemeenschappeUjk beleid te ontwikkelen en te stimuleren. Daar het samenwerken in federatief verband elders in het land al functioneert heeft het bestuur, in overleg met het directieplatform, voor de aangesloten directies en leden- besturen een studiedag georganiseerd die op D.V. woensdag 22 november a.s. gehouden zal worden. Op die dag zal met elkaar na^ge- dacht en besproken worden hoe in federatief, verband kan worden samengewerkt om een optimale uitgangspositie te verkrijgen om het doel van de federatie gestalte te geven. Dat doel is het stimuleren en bevorderen van het geven en doen geven van Protestants Christelijk onderwijs, het stimuleren van samenwerking tussen de leden en de onder de leden ressorterende scholen en het bevor deren van de belangen van die scholen. Zaterdag jl. was het een drukke dag voor heel ^veel kinderen ien_diYer|e.ojjcLexSjjZo'p iï.'Qö|f'011613011611 "zijif veMoclftT iQndêfen, heel erg bedankt voor jullie "enthousiaste hulp. Dat geldt natuurUjk ook voor de chauffeurs. En niet te vergeten de jongelui van de Herv. Jeugdvereniging in Middelhar- nis die tot diep in de nacht geholpen heeft bij het bakproces. De netto-opbrengst is ruim 8.000,-. Schitterend! Verrassend was ook de opbrengst van de 'kleine' middenstandsmarkt op het Diek- huusplein te Middelhamis van jl. 4 novem ber. De opbrengst was maar liefst ruim 2.600,-. Dit bedrag wordt gedeeld tussen Woord en Daad en Stichting 'De Hoop'. Onkosten zijn er niet daar de ondernemers vereniging de 'snert en de poters' betaalde en ook de prijzen beschikbaar stelde! Alle maal heel, heel harteUjk bedankt. Intussen is met de start van de verkoop van deze kerstkaarten van Woord en Daad begonnen. Veel kinderen zullen dan ook de komende weken op pad gaan om een setke kaarten van 2,50 aan de man te brengen. Misschien wilt u wel persoonlijk kaarten bestellen en afhalen. Dat kan. Hieronder vindt u de adressen waar u terecht kunt. Van harte aanbevolen! MIDDELHARNIS: T. Keizer, Pr. Willem Alexanderstraat 4, tel. 487093. SOMMELSDIJK: Mevr. A. van Heemst, Azaleastraat 11, tel. 483981. Mevr. A. H. H. Hamelink, Specht 12, tel. 486367. M. V. d. Boom, Oudelandsedijk 21, tel. 484082. NIEUWE TONGE: C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat 10, tel. 651933. STAD a/h HARINGVLIET: L. J. Visser, Molendijk 48, teil 611696. DEN BOMMEL; Mevr. A. de Leeuw-Osse- .weyer, Jilspdijk 7, tel. 612269. Fa. Meinster,-Vöor«traat 3/5, tel.-*61l384; OUDE-TÓNGE:u.Mevr. J.; E. Verduiö,-de Blaeij, Emmastraat 22, tel. 641284. OOLTGENSPLAAT: Mevr. A. Kreeft-Bra- ber, Stoofstraat 20, tel. 632132. Mevr. J. Kooyman-Overbeeke, P. Bigge- straat22, tel. 631986. HERKINGEN: A. van Eist, St. Elizabeth- straat 32a, tel. 669715. DIRKSLAND: M. de Ruiter, Gerbera 31, tel. 603446. MELISSANT: J. J. Menheere, Fabiusstraat 63, tel. 602081. STELLENDAM: Mevr. C. M. Brinkman, Eendrachtsweg 14, tel. 491048. GOEDEREEDE: Mevr. J. de Gans, Beren- steyn 24, tel. 493443. OUDDORP:M. Grinwis, Dijkstelweg 28, tel. 681578. Op de potermarkt van de Middenstand Ver eniging van Middelhamis, welke laatst op het Diekhuusplein is gehouden, is maar liefst 120 kilo poters met spek en 225 liter snert verkocht, en rond de middag waren we door de voorraad heen! Dus volgend jaar hopen we (nog) meer soep en poters te hebben. De netto-opbrengst van deze dag bedroeg f 3.000,- en wordt verdeeld tussen de stichtingen 'Woord en Daad' en 'De Hoop'. Mede namens hen hartelijk dank! 100 heerlijke ovenrecepten Vandaag de dag zijn nog steeds ruim. 300.000 Nederlanders en Belgen actief bezig met 'Montignaccen'. De methode 'Montignac' is een beproefde manier om snel slank te worden en te bUjven. Bij deze methode staat genieten van lekker eten en drinken voorop. Nog belangrijker is, dat de methode uw conditie en gezondheid verbe tert! Auteur Francis van Arkel heeft in deze uitgave meer dan honderd heerlijke ovenre cepten samengesteld. De gerechten zijn onderverdeeld in voorgerechten, hoofdge rechten met vis, vlees, wild, gevogelte en pasta, vegetarische gerechten en nagerech ten. Natuurlijk horen er ook groenten uit de oven bij en, niet te vergeten, pizza's. En wat dacht u van hartige en zoete taarten en heer lijke nagerechten? Zoals in het principe Montignac thuishoort, worden ook in deze recepten geen geur-, kleur- en smciakstoffen gebruikt. Overigens hoef je niet per se aan Montignac te doen, om te genieten van de zeer smakelijke ovenmaaltijden die je op basis van dit boek kunt maken. Francis van Arkel heeft een eigen praktijk als voedings- en dieetdeskundige. Van haar hand versche nen eerder 'Brood moet....zegt Montignac', 'Montignac met stokjes', 'Het Montignac Visboek' en als niet-Montignac kookboek 'De Klassiekers'. Zij won onlangs - als eni ge niet-professionele kok - de tweede prijs in de HANOS-dessertwedstrijd. De bekende schrijfster Joke Verweerd, die verschillende boeken - waaronder psycholo gische romans - op haar naam heeft staan, hoopt D.V. woensdag 22 november als spreekster aanwezig te zijn op de Open Och tend voor vrouwen te Ooltgensplaat. De organisatie hiervan is in handen van de Ned. Herv. gemeente te Ooltgensplaat/ Langstraat. Het onderwerp luidt: 'Onderweg op je gevoel'. Zij heeft dan ook boeken bij zich die u kunt kopen en waarin zij haar handtekening zal zetten. Wij hopen op een grote opkomst. Jong en oud zijn van harte welkom! Wat is het fijn en belangrijk om ook doordeweeks als christenvrouwen elkaar te ontmoeten, te bemoedigen en toe gerust te worden. U/jij komt toch ook? Plaats: Ned. Herv. Verenigingsgebouw 'Elt- hato', Zuid Achterweg 27 te Ooltgensplaat. Tijd: 9.30 - 11.30 uur. Oppas is aanwezig. De koffie/thee staat vanaf 9.15 uur klaar. Wij herinneren u aan het orgelconcert van KlaasJanMulder jn, de Herviormde KerkJie XbolenQp,D.V,. IS.upvember....u, ii-;.u-'! Aanvang concert: 20.00 uur; kerk open: 19.15 uur. De toegangsprijs is: volwassenen 10,00 65+ 7,50 kinderen t/m 12 jaar 5,00 U komt toch ook? Over enkele weken zitten we weer in de adventweken. De verscheidenheid aan kerst concerten, weUce in deze periode worden georganiseerd, bemoeiUjkt vaak het maken van een keuze. Welk concert is het mooist? Het concert dat op D.V. 16 december wordt gegeven, is zeker de moeite waard. Dit W.W.W.-concert, waarvan de opbrengst bestemd is voor 'De Bijbel in elk huis (BIEH)', wordt gegeven in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Meewerkenden zijn: Dirkslands Mannenkoor o.l.v. F. Cornet en organist M. de Wit; Jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. W. A. den Hertog en organist R. van Ommen; Jongerenkoor 'Matthanja' o.l.v. F. Wilde man en organist M. Westrate; Hendrie Westra, marimba. Aanvang concert: 19.30 uur Kerk open: 18.45 uur Toegang volwassenen 7,50 65+ 5,00 ïCinderen t/m 12 jaar ƒ2,50 In december is het al weer vijfjaar geleden dat Cees Verspuy begon met een vishandel aan de Nieuwstraat in Middelhamis. En met trots kan hij zeggen dat hij met de investering van een nieuwe oven voor de speciale verkoop van diverse belegde broodjes een goede aankoop heeft gedaan. Twee jaar geleden zijn er nieuwe vitrines geplaatst en nu de nieuwe oven een plaatsje heeft gevonden in de viszaak, is het aanbod voor de klant optimaal. Met de komst van de nieuwe oven is het mogelijk om de klant 18 verschillende soorten broodjes met vis, 12 soorten stokbrood en 18 soorten kant-en-klare maedtijden, die variëren van f 12,50 tot f 19,50, aan te bieden. De twee visbakpannen die al in de winkel stonden staan er nog steeds, maar het feit dat hier een patatpan, een spiegelbakplaat, een 'au bain marie' (bakken voor het warm houden van sauzen) en een 2-pitter gaskomfoor aan toege voegd zijn, maakt het geheel nog completer. Sinds de komst van de nieuwe oven is het ook mogeUjk om de klant een complete schotel, bestaande uit patat, garnituur en een warme of koude saus, voor te schotelen. Er is van de gelegenheid gebruik gemaakt om ook gelijk de openingstijden te verruimen; de twee full-timers Karen en Mark, EUy als part-timer, de twee oproepkrachten Yvonne en Hetty en niet te vergeten Cees zelf, staan nu van dinsdag tot en met vrijdag tot 19.30 uur, en op zaterdag tot 17.00 uur voor u klaar aan de Nieuw straat 20-22 in Middelhamis. SPIJKENISSE - Verschillende teams van volleybalvereniging Intermezzo hadden het zwaar afgelopen weekend en zijn hun beteren tegen gekomen. Zowel heren 1 als dames 1 gingen in Spijkenisse tegen Spivo met 4-0 onderuit. Heren 1 trad aan met een complete selectie. Speelde niet slecht, maar niet goed genoeg voor Spivo 3. Enkele keren zat Intermezzo tegen de setwinst aan, maar Spivo had net wat meer kwaliteiten en wat meer geluk. De eerste nederlaag veor Jaap Kcanse en zijn teamgenoten voor dftt seizoen, hierdoor is Intermezzo in de rang schikking van de tweede naar de derde plaats gezakt. Spivo staat nu 2e. Bij dames 1 verloor men door wisselvallig spel van het tweede damesteam van Spivo. Het team van trainer Marcel Bal had meer uit de wedstrijd kunnen halen, ware het niet dat de blokkering en de pass niet goed liep. Daarnaast waren er verschillende persoon lijke fouten. Bij de jeugd gaf jongens D het goede voorbeeld tegen Ibis 1. In een span nende, gelijkopgaande wedstrijd wisten de jongens van Intermezzo de setwinst net op tijd te pakken. Uitslagen: Spivo 1 - Jongens A4-0 Spivo 1 - Meisjes C23-1 Savok 1 -Heren 20-4 Spivo 1 - Jongens B4-0 Spivo 3 - Heren 14-0 Spivo 2 - Dames 14-0 Ibis 1 - Jongens D0-4 Programma: De komende week speelt Intermezzo weer thuiswedstrijden, heren recrea 2 speelt in Ooltgensplaat tegen Vip'82, in recreatie- centram de Staver te Sommelsdijk. De toe gang is gratis. Het wedstrijdoverzicht luidt alsvolgt. 13 november 21.00 uur Heren Recrea 1 - Schovocomca 1 De collecte 'Geef voor diabetes' die van 29 oktober tot en met 4 november in Mid delhamis is gehouden, heeft 3.449,45 opgebracht. Het Diabetes Fonds Neder land (DFN) dankt alle gevers, collectanten en al diegenen, die zich hebben ingezet om de collecte te doen slagen, voor hun gift en welwillende medewerking. Met de opbrengst van de collecte maakt het DFN verder wetenschappelijk onderzoek rond diabetes mellitus (suikerziekte) en compli caties die als gevolg van diabetes kunnen ontstaan, mogelijk. Vanwege de diabetes kunnen oogproblemen ontstaan. Diabetes is de grootste veroorzaker van slechtziend heid en blindheid in de Westerse wereld. Diabetes is dus helemaal niet een onschul dige ziekte, wat velen denken. Op dit moment hebben meer dan 500.00 mensen diabetes. Ondanks de behandeling kunnen op latere leeftijd bij mensen met diabetes toch complicaties ontstaan. Oogproble men zijn al genoemd, andere complicaties zijn hart- en vaatziekten, nieraandoenin gen en aantasting van de zenuwfimctie. Dankzij verder onderzoek komen we meer te weet over diabetes en complicaties en kan de behandeling van mensen met dia betes verder verbeterd worden. 17 november 20.00 uur Vip'82 1 - Heren Recrea 2 18 november 11.30 uur Jongens D - Volley Zuid 1 Meisjes Cl - Spivo 1 12.45 uur Heren 1 - VCO/Ervea 3 Dames 2 - Alcom/Capelle 5 Jongens A - SDC 1 Meisjes A - Logica Krimpen 1 14.15 uur Jongens B - Logica Krimpen 1 Heren 2 - Bok 1 Meisjes C2 - Volley Voome 2000 1 De vereniging van orgelvrienden belegt op D.V. 18 november 2000 een speciale the mamiddag. Op deze middag zal mevrouw C. McCoU een inleiding over het muziek- instmment de dwarsfluit. Tevens zullen enkele leerlingen van haar een mini-con cert geven. U wordt van harte uitgenodigd om bij deze informatieve en muzikale the mamiddag aanwezig te zijn. De vergade ring wordt gehouden in de Lukaskapel van veipleeghuis De Samaritaan te Sommels dijk. Aanvang 14.00 uur. GOEDEREEDE GfOt Hallo allemaal! D.V. zaterdag 18 november is het weer zover; vanaf 20.00 uur staat de deur weer open van de Open Deur! Deze avond zal er iemand van Stichting Naar House iets ver tellen over housemuziek en de gevaren daar van. Dus, hebben jullie zin in een gezellige avond en willen jullie meer weten over het house- cultuurtje, kom dan naar "de Ark". Het pro gramma begint om 20.30 uur. Tot dan! Het Open Deur team. -21 Weer schaterde de lach. "Ik meende natuurlijk een H.B.S. of zo", ver weerde Roelf zich. "Jao, de H.B.S. in Sint-Annaland. Ha, ha!" De jool rumoerde op. En Roelf had ongewild door zijn vraag een lawine van bedenkelijke aar digheden veroorzaakt. Toen eindelijk de laatste gerechten waren ver orberd, las oude Dries lang en plechtig een verhaal uit het oude testa ment. Daarna dankte hij. Toen ging het 'manvolk' weer naar de schuur en de 'frallie' hielpen met het opraimen van de kamer en het afwassen van de vaat. Och! Het is tegen de avond. De dijk naar de Postweg is hard bevro ren. Over de vlakte snijdt de oostenwind. De dijk is haast onbegaan baar vanwege de knobbels en de diepe, hard bevroren karsporen. Roelfs voeten doen pijn. Ze zijn koud in de nauwe schoenen met de dunne zolen. Links van hem komen ongehinderd de windvlagen over de vlakte gegierd. Hij houdt z'n hoofd rechts om de bijtende kou niet te voelen. Hij is verslagen, gewond. Wat hij gezien heeft.Gelukkig, het was tè erg. Dat was geen verleiding meer. Het was angstaanja gend. Hij wist maar één weg: naar huis! Een heel lange, koude weg: de dijk over naar de Postweg en dan heel de Postweg over naar Vor- ma. Meer dan twee uur misschien. Maar het moét. Het waait zo hard, dat hij de snelle hoefslag niet hoort, voor het paard z'n kop vlak naast hem heeft. Hij schrikt, springt opzij. Machiel lacht ruw. Zet het paard dwars voor hem op de dijk, vloekt en scheldt: "Joe ellendeüeng! Is dat de dank? Is dat de manier van een meneer!" Hij haalt dat laatste woord lang en tergend uit. "En nu gae jie het vertellen tegen die mooie vader van joe. En je weet toch, dat Dries er niet bie was en dat Dries daar niks van geweten eit". Roelf voelt dit zeggen in opdracht. Zo hebben de anderen tegen Machiel gesproken. Roelf begrijpt dat de eer van de vrome Dries gered moet worden. Pijlsnel vliegen deze gedachten door zijn hoofd. Het paard van Machiel staat geen moment stil. Roelf kent het, het is Marie, de jonge merrie, waarop hij zelf gereden heeft. "Zeg op.doe je mond open, farizeeër!" "Nee", zegt Roelf. "Dries was er niet bij en Leendert ook niet en Johanna ook niet". Machiel dringt zijn paard nader op Roelf aan. Roelf is geen held. Hij overwoog misschien het paard bij de teugel te pakken en er voorbij te lopen. Maar hij brengt dat voornemen niet ten uitvoer. "Laat me door!" vraagt hij. "Nooit! Je gaet mee naar de hoeve. Je zult je stomme praetjes niet an je vader gaen vertelle. Vooraut! Temg!" Nog korter dringt Machiel zijn paard naar Roelf, die een stap terag doet, en ineens met een fer me sprong voorbij het paard schiet en voortholt over de smalle dijk. Dat is natuurlijk dwaasheid. Het paard haalt hem zo weer in. Hij kijkt op zij naar het ijs. Zou het hem al dragen? Wat geeft het, al zakt hij er door? Het is toch ondergelopen land en het water staat slechts een voet hoog. Voor Machiel bij hem is schuift hij z'n voet op het ijs. En het draagt hem, het sterke, donkere ijs. Machiel schrikt. Niet omdat de jong nu ontkomen zal, maar om het gevaar. "Doe dat nie, Roelf. Nee, Roelf!" Zijn stem is heel anders dan daareven. Dringend. Er spreekt angst uit. Roelf weet immers niet hoe verraderlijk de ondergelopen weilanden zijn met de watergangen en drinkputten voor het vee. Hij laat z'n paard tot vlak bij het ijsveld komen en waarschuwt: "Je verzuipt, Roelf! Je verzuipt! Denk om de kolken en de waetergangen. Het ies draagt je nie!" Het dringt tot Roelf door. "Ik zal over de dijk gaan als jij teraggaat. Ik ga niet mee naar de hoeve". Vastbesloten künkt zijn stem. Machiel probeert nog: "Je kan bie m'n op het paerd meerieë!" Maar Roelf blijft weigeren. Hij is hier veilig voor Machiel. Het bUjft even zo. Gemime tijd houdt Machiel de wacht. Doch hij begrijpt wel, dat hij dit moet opgeven. Het jonge paard is ongeduldig en bezweet. Het zal kou vatten en dat kan hij niet riskeren. "Gae dan!" roept hij. "Maar dienk er om, dat wij bie je vader een boekje over je open zul len doen, als je ook maor één woord kikt!" Roelf voelt zich ellendig. Hij is koud en wat tot hem doordringt bij Machiels dreigement, maakt dat hij zich machteloos voelt. Hij hoort: "Er bin er wel drie of vier, die gezien ebbe, wat jie met onze Coba hebt uitgespookt, mannetje en in de mond van drie- of vier getu- gen...!" "Schoft!" scheldt Roelf. Moet die kerel een bijbelwoord gebruiken? Het deerde Machiel niet. Tergend bUjft zijn stem: "Dat had je nie ge docht, Jij wou de mooie meheer spele!" Roelf voelt de kou van de snerpende wind niet. Maar wel een andere kou, een ontzetting over zo'n gemene streek. Hij doorziet ineens welk net ze hem spannen, nu hij bij hun smerige dingen is weggelopen. "Ik zal zwijgen", belooft hij. "Maar laat me dan gaan!" Machiel bromt wat: "Het is je geraë". Dan wendt hij het paard en rijdt terug naar de hoeve. Pas als hij in de schemer verdwenen is, komt Roelf van het ijs. Het is maar goed, dat hij, vluchtend voor Machiel, de tocht over het onder gelopen land niet gewaagd heeft. Want terwijl hij zich beweegt om naar de dijk te lopen, brokkelt het ijs af. Hij zakte er tot zijn knieën door. Met natte voete en benen staat hij op de dijk en voelt zich diep ongelukkig. Snel loopt hij voort, stampt met z'n voeten op de harde grond. Eindeloos lijkt de dijk. Het water gutst in z'n schoenen. Z'n voeten worden niet warm. Z'n broekspijpen bevriezen van onder. En toch is hij blij. Blij, omdat hij gegaan is. Hij moest. Plots wist hij het. Hij moest om zichzelf te redden. O, hij had meer moeten doen. Hij had moeten getuigen en het speet hem, dat hij dat niet gedaan had. Niet kon ook! Hij was immers zelf niet zuiver. Hij wist zich reeds besmeurd. Al deinsde hij terag voor de daad, de drang tot zonde, was er geweest. En zelfs nu, gedurende deze erbarmelijke tocht, die op een soort kastijding ging lijken, voelde hij, dat heel z'n verder leven in het teken van deze ervaring zou staan. Op de een of andere manier krijgt hij een zeker welbehagen in deze zware tocht. Er zit iets van aflaat in. Natuurlijk weet hij wel beter. Maar dat weten is theorie. De werke lijkheid is, dat hij lang, heel lang door deze winternacht moet gaan, met een hart vol weerzin en berouw. Ook vol onbegrijpelijke tegen strijdigheden. Het kan toch niet zijn, dat de stoere godsdienst van de Uylen bedrog is. Ze menen het toch. Ze leven immers in de steile begrenzing die Gods wet aan het leven stelt? En dan zo maar die onverklaarbare uitbarsting van het gemene? De snelle wandeling, schuin tegen de wind in, maakt hem toch warm. Alleen z'n voeten en benen blijven ijskoud. Waar de dijk een bocht maakt krijgt hij de wind in de rag. Dat is een hele verademing. Hij zoekt z'n pijp en de tabak. Het gelukt hem de pijp aan te steken. De frisse tabaksgeur verkwikt hem maar verheldert ook weer het beeld van het gebeurde, dat hem ontzet heeft. Dat was zo gemeen! Zo aan tastend het gevoel van menselijke waardigheid, dat hij was opge sprongen en geroepen had: "Schande! Ik ga!" Een hoongelach was het antwoord van de meer dan half dronken jongens en meisjes. Maar toen hij de deur achter zich dicht smeet, werd het in de kamer stil, door Machiels stem. Hij wist niet, dat Coba min of meer ontnuchterd zich beschaamd in de bedstee had verborgen, dat de anderen gierend hun lach inhielden voor het vertrokken gezicht van Machiel. "De stommeling!" riep Machiel. (wordt vervolgd) Op de foto v.l.n.r. zittend: M. Koppejan, R. Hoekstra, J. H. Koppelaar, A. de Gast, E. Wagenaar, staand: notaris C. N. Schuring.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5