~r Wbv 'Sommelsdijk' presenteert levensloopbestendige bouw tijdens inspraakavond in gemeentehuis GZH de lucht in! UITNODIGING Bingo bij ANBO EIIAnilSI-IIIEIJWS Herinnering concert 'Magnificat' Winst voor heren 1 en 2 recreanten Intermezzo Openbare Avond VBOK PAGINA 7 VRIJDAG 10 NOVEMBER 2000 Een puzzelhoek waaraan zowel kinderen als volwasse nen kunnen meedoen én waarmee een prijs kan worden gewonnen. Éénmaal in de twee weken treft u 'Puzzelt u mee?' in de vrijdageditie van Eilanden Nieuws aan en iedere keer kunt u met uw goede oplossing een tegoed bon winnen van f 25. Die wordt beschikbaar gesteld door Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommels- dijk en kunnen aldaar worden besteed. Zend u uw oplos sing uiterlijk één week na verschijnen naar: Eilanden Nieuws, 'Puzzelt u mee?', Postbus 8, 3240 AA Middel- harnis. Per puzzel wordt uit de goede inzendingen een winnaar getrokken, die de gewonnen prijs krijgt toege zonden. Bij elke nieuwe puzzel zal de oplossing van de voorgaande worden gegeven. Puzzelt u mee? Puzzelend de bijbel door De antwoorden van deze eerste bijbelse puzzel kunnen allemaal gehaald worden uit het bijbelboek Genesis. Zo willen we bij elke puzzel een ander bijbelboek aan de orde laten komen. De vragen worden gesteld in dezelfde volgorde als ze in het bijbelboek voor komen. Schrijf het antwoord achter de gestelde vraag. Bij juiste invulling kan met de letters die in de verticale balk verschijnen de namen worden gevormd van vier koningen van Edom (Genesis 36). Het tussen haakjes geplaatste nummer achter het antwoord geeft de plaats aan waar de letter uit de verticale balk moeten worden inge vuld in de horizontale balk onderaan de puzzel. 1De vierde rivier die de Hof van Eden bewaterde? 2. Hoe noemde Adam zijn vrouw eerst? 3. Wat was het beroep van Kaïn? 4. Wie was de zoon van Jered? 5. Van welk materiaal werd de Ark gemaakt? 6. Wie was de koning van Elam? 7. Waarbij vond de Engel des Heeren Hagar na haar vlucht? 8. Hoe heette de zoon van de jongste dochter van Lot? 9. Wie was de krijgoverste van Abimélech? 10. In welk land moest Abraham zijn zoon offeren? 11Waar was de akker van Efron? 12. Waarheen werd Jacob door Izak gezonden? 13. Wat stal Rachel? 14. Wie was de voedster van Rebekka die te Bethel werd begraven? 15. Hoe werd Jozef ook wel betiteld? 16. Hoe heette de schoondochter van Juda? 17. Hoe heette de oudste zoon van Jozef? 18. Wie bleef achter bij Jozef toen zijn broers Benjamin moesten halen? 19. Waar werd Rachel begraven? 20. Wie was de zoon van Manasse? (4) (6) (17) (11) (16) (2C (10) (2) (3] (9) (12) (8) (5) (1] (19) (7) (15) (13) (14) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Levensloopbestendige woningbouw. Dat stond centraal tijdens een inspraakavond in het gemeentehuis in Middelharnis, afgelo pen maandagavond. Omwonenden uit de Everdinapolder, waar in de levensloopbestendige woningen staan geprojecteerd, kon den zich laten informeren over de plannen van de woningbouw vereniging 'Sommelsdijk' om deze bouw te realiseren. Ook kregen ze de gelegenheid om er hun zegje over te doen. Zo'n klei ne dertig belangstellenden waren daartoe bijeengekomen, 't Was geen avond om in te gaan op de procedurele gang van zaken, zei wethouder L. Vroegindeweij, het ging uitsluitend om de presen tatie van de bouwplannen. Hiervoor hing langs één van de wan den van de raadzaal een aantal tekeningen van architectenbu reau Gestel b.v., die alvast een beeld gaven van de geplande bouw, en gaven enkele betrokkenen bij de bouwplannen tekst en uitleg. Veranderende vraag Voorzitter van de bouwvereniging, de heer Van Kampenhout, gaf in een toeUchting aan dat bouwverenigingen de laatste jaren steeds meer met hun neus gedrukt worden op het tekort aan woningen voor ouderen. "De tijd van grote eengezinswoningen voor de verhuur is voorbij. In de toekomst zal de vereniging zich sterk moeten richten op seniorenwoningen. Gedacht wordt daarbij aan levensloopbesten dige woningen met zorgvoorzieningen, waarvoor de bouwvereniging in Sommelsdijk twee locaties heeft en waarvan de reaUsering baan brekend zal zijn." Eén van deze locaties Hgt in de Everdinapolder. Daarvoor zijn de plannen al in een vergevorderd stadium en heeft de bouwvereniging de bouwaanvraag bij de gemeente ingediend. Bij de reaüsering van de bouwplannen werkt de vereniging nauw samen met aanbieders van zorgdiensten, waarbij op dit moment onderhan- delingen worden gevoerd met de HDG te Sommelsdijk. 1 Levensloopbestendig Uemand die veel kan vertellen over levensloopbestendige woningen fis Rien Platteschorre, hoofd planontwikkeling bij stichting 'Humani- I tas' te Rotterdam. Hij treedt op als adviseur voor de bouwvereniging 'Sommelsdijk' en tijdens de inspraakavond lichtte hij de achtergron den van de levensloopbestendige woningbouw toe. Ouderen zijn anders gaan denken over hun laatste levensperiode. De tijd waarin verzorgings- of verpleeghuizen vanzelfsprekend was hgt achter ons. Ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Om dat mogelijk te maken is de levensloopbestendige woning een instrument. Daarbij gaat het om woningen die zodanig worden gebouwd dat de bewoner ervan in staat blijft om zoveel mogelijk zelfstandig te blijven wonen, ook als de gebreken toene men. Ook kunnen deze woningen eenvoudig en zonder al te veel breekwerk aangepast worden aan veranderende behoeften van de bewoners. Twee belangrijke plekken in zo'n woning zijn de keuken en de badkamer. Zo zou bijvoorbeeld het aanrecht in hoogte verstel baar kunnen zijn. Belangrijk is ook dat de woning overal toeganke lijk is voor een rolstoel. Voor de wijk waarin levensloopbestendige woningbouw wordt gere aliseerd zal de aanwezigheid daarvan een extra dimensie betekenen. Naast veiligheid en beschutting voor de bewoners van deze wonin gen kan het complex ook faciliteiten bevatten voor de gehele wijk. Een soort multifunctioneel dienstencentrum dus. Te denken valt bij voorbeeld aan een praktijkruimte voor huisartsen of ruimte voor kin deropvang, die voor die doeleinden verhuurd kunnen worden. Deze beschikbare ruimtes zijn uitsluitend bedoeld voor dienstverlenende activiteiten en kunnen dus niet als bedrijfsruimte doorgaan. Voor het bouwplan in de Everdinapolder is ook een souterrain ontworpen dat voor bijna de helft voorziet in de benodigde parkeerruimte. Over het op stapel staande project, dat de naam 's Landshaven draagt, gaf de heer Leenen namens architectenbureau Gestel een verduide lijkende beeldpresentatie. Bij de stichting Humanitas in Rotterdam bestond twee jaar geleden reeds voor 9.000 bewoners een wachtlijst voor levensloopbestendige woningen en naar verwachting zal hieraan over vijftien jaar landelijk een tekort bestaan van 800.000. Ook op Goeree-Overflakkee, Zee land en Brabant - met een toenemende vergrijzing - zal de behoefte aan deze woningen in de toekomst fors toenemen. Bij Humanitas komen jaarlijks een paar honderd delegaties op bezoek om zich te vergewissen van het hoe en wat van levensloopbestendige woningen. Een grote belangstelling, die tekenend is voor de landelijke belang stelling voor deze woningbouw. Bezwaren Vanuit de bewoners werden enkele vragen gesteld, onder andere over de geschiktheid van de locatie m.b.t. de bewonersdoelgroep - aan de uiterste rand, achterin de woonwijk - en de hoogte van de bouw in relatie tot de molenbiotoop. "Bewoners met zorgbehoeften worden letterlijk naar de rand van de samenleving verwezen", merkte Ben Wessling op, voorzitter van de vereniging 'Vrienden van de Koren bloem'. "Bovendien is het plan strijdig met de molenbiotoop." Dat dit laatste waar is bevestigde wethouder Vroegindeweij, maar hij gaf aan dat een vrijstellingsregeling hieraan tegemoet kan komen. Het 'verwijzen van ouderen naar de rand van de samenleving' werd ech ter door Platteschorre krachtig van de hand gewezen. "Met een win kelcentrum op 300 meter loopafstand van het winkelcentrum kun je niet zeggen dat men aan de rand van de samenleving verkeert" vond Platteschorre, maar een idealere locatie kon hij zich toch ook wel voorstellen. Op D.V. 11 november 2000, aanvang 20.00 uur, hoopt het Vocaal Ensemble 'Magnifi cat', onder leiding van Rinus Verhage, een concert met Engelse kerkmuziek voor u te verzorgen. Medewerking zal worden ver leend door organist Wim Diepenhorst. Gedurende de twaalf jaren die het koor oud is, staat ieder jaar in november een concert in de Nederlands Hervormde Kerk te Dirks- land op het programma. Zo ook nu. De toe gangsprijs is f 10,- voor volwassenen, f 7,50 voor CJP en 65+ en is gratis voor kinderen t/m 12 jaar. Ook wordt u er op attent gemaakt dat na het novemberconcert het koor naarstig op zoek is naar een nieuwe bas. De repetities vinden iedere vrijdag avond van 18.45 tot 20.15 uur plaats in het Diekhuus te Middelharnis. Een ieder is van harte welkom. Vanaf 9 november kunnen recreanten die op zoek zijn naar de leukste recre atiemogelijkheden bij hen in de buurt terecht op een nieuwe website. Dan is de website van Groenservice Zuid- Holland, www.gzh.nl, in de lucht. •De website neemt de recreanten in vogel vlucht mee naar alle recreatiegebieden in Zuid-Holland. Naast algemene informatie over de Zuid-Hollandse recreatiegebieden staat er regelmatig een nieuwe tip op de website voor een leuke wandeling of fiets tocht. De door GZ georganiseerde recre atie-activiteiten zijn ook op de website te vinden en via de website kunnen folders worden besteld. Recreatieve kennis over Zuid-Holland kan opgefrist worden door deelname aan de recreatiequiz waarmee leuke attenties te winnen zijn. Ook de werkzaamheden van GZH, de ontwikke ling, inrichting en het beheer van recreatie en natuur, zijn beschreven op de website. In de toekomst zullen naar verwachting alle Zuid-Hollandse (Natuur- en) Recreatie schappen zich uitgebreid presenteren met een eigen website. Dit jaar gaat de website van het recreatieschap Rottemeren al de lucht in. Vanaf 9 november zijn alle Zuid-Hollandse SOMMELSDIJK - In een aantrekkelijke wedstrijd won het eerste heren recreanten team van Intermezzo met 1-3 in Nieuwer- kerk a/d IJssel van het plaatselijke Nivoc'72. Beide teams waren aan elkaar gewaagd in een snelle wedstrijd waar servicedruk en blokkering de hoofdrol speelden. Het ene moment stond de thuisploeg voor door het goed uitoefenen van bovengenoemde facto ren. Het andere moment was Intermezzo niet te stoppen. Peter Oost en Eddy 't Jong draai den op volle toeren. Leo Jongejan moest even op gang komen, maar pikte hierna ook zijn puntjes mee. Uiteindelijk bleek Inter mezzo de beste en blijft de koppositie gehandhaafd. Grote afwezige was Hans van Hoorn, die een kijkoperatie in zijn schouder had ondergaan en hierdoor even uitgescha keld is. Kalkafzetting, shjtage en een ontste king werden geconstateerd. Zijn carrière is nog niet ten einde en Van Hoorn hoopt bin nen enkele weken de kleuren van de "Tilse Knip" weer te verdedigen. Het tweede team onder leiding van Ruud de Beer kende in HoUemare een matige tegenstander. Inter mezzo, met Gerard Rommens weer eens in de gelederen, won via twee maal 15-2, 15-1 en 13-15(een Blackout?!). Uitslagen: Heren 1 -Volley Zuid 13-1 Heren 2 - Micro Electro/Roosendaal 7...3-1 Dames 1 - VCO/Ervea 43-2 Blijdorp'95 3 - Dames 23-1 Den Ouden/Nivoc'72 1 - Heren Recrea 11-3 Heren Recrea 2 - HoUemare 13-1 Programma 11-11-2000: 11.30 uur Spivo 1 - Jongens A Spivo 1 - Meisjes C2 13.00 uur Alexandria'66 1 - Meisjes A 13.30 uur Spivo 2- Dames 1 15.15 uur DDL 1 - Meisjes Cl 16.00 uur Spivo 1 - Jongens B1 17.00 uur Spivo 3 - Heren 1 17.30 uur Savok 2 - Heren 2 Ibis 1 - Jongens D 13-11: 21.00 uur Heren Recrea 1 - Maritza 1 recreatiegebieden te bezoeken op de websi te van Groenservice Zuid-Holland. Ieder een wordt uitgenodigd om vanaf 9 novem ber een kijkje te nemen op onze website. Het adres is www.gzh.nl. De VBOK-werkgroep 'Goeree-Overflak kee' wil u hierbij van harte uitnodigen voor de openbare avond D.V. woensdag 15 no vember 2000. Aanvang 19.45 uur. De VBOK is een algemene vereniging die zich ten doel stelt het ongeboren kind vanaf de conceptie te beschermen. Men biedt hulp aan ongewenst zwangere vrouwen en meis jes, aan ouders die (mogelijk) een kind met een handicap verwachten, vrouwen die pro blemen hebben met het verwerken van een abortus provocatus en vrouwen die proble men hebben met het verwerken van een mis kraam. Daarnaast geeft de VBOK voorlichting op scholen en verenigingen over de ontwikke ling van de ongeboren mens. De hulp en voorhchting wordt door zowel beroepskrachten als opgeleide vrijwilligers ingevuld. De vele werkgroepen zetten zich in om bekendheid te geven aan het werk van de VBOK. Wij, als werkgroep 'Goeree-Overflakkee' vieren dit jaar ons 20-jarig jubileum; dus wij zijn al 20 jaar actief in uw regio. De genoemde openbare avond zal gehouden worden in gebouw Vita Nova, Van Aerssen- straat 5 te Sommelsdijk. Spreker is drs. A. Molenaar, als psychiater werkzaam bij de stichting Eleos. Hij houdt een inleiding over 'de psychische kant van een zwangerschap Waarin hij o.a. aandacht besteedt aan de problematiek van postnatale depressie en zwangerschapspsychose. Tijdens de pauze is er gelegenheid tot het schrifelijk indienen van vragen, welke besproken worden na de pauze. Ook is er een verkooptafel aanwezig met allerlei leuke artikelen. Iedereen wordt hartelijk uitgenodigd deze avond te bezoeken! Voor vragen en informatie over de VBOK: tel. secretariaat (0187) 483592. De ANBO organiseert op zaterdag II november om 19.30 uur in het Dienstencen trum te Middelharnis voor jong en oud weer een bingo-avond met prijzen. En op woensdag 22 november een bingo middag voor ouderen, die begint om 13.30 uur, ook in het Dienstencentrum te Middel harnis. Een ieder is van harte welkom op onze gezeUige bingo's. 'f u^di u mce^'? (18) iM*:^ Zo zal de levensloopbestendige bouw in de Everdinapolder eruit gaan zien

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7