etï) i eb Vioolles in Cultureel Centrum Diekhuus PREDIKBEURTEN Droomland, een leven in dienstbaarheid REAOATIE IL EJ Uw blaas de baas Herinnering combi-avond RWEI» Wie helpt bij liartstilstand? U! EIIArtOEIt-IIIEUWS EIIAIIDEn-IIIEUWS Dialectavond in Ouddorps museum De lieer Kroon in Flakkeecialiteiten Oud papier Stellendam Diabetesavond in zielcenliuis Dirksland Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Drempels en sluizen PAGINA 2 VRUDAG 10 NOVEMBER 2000 Een bekende vereniging Niet speciaal christelijk Eventuele moeilijkheden samen over winnen Niet neutraal Autobedrijf Jan van Dijk Oud papier Middelharnis Zondag 12 november 2000 Op vrijdag 1 december verwacht het Diekhuus de voorstelling 'Droom land, een leven in dienstbaarheid'. Een voorstelling over drie vaders, gespeeld door drie zonen. Het verhaal gaat over Aart Klapmuts, landarbei der, postbode en kruidenier in Nieuwe Tonge (geboren in 1924), over Willem Christiaans, hoofdonderwijzer in St. Anthonis (geboren in 1892) en over Jan van de Ven, fietsenmaker in Berli- cum (geboren in 1927). De spelers zijn de drie zonen: Hugo Klapmuts, Luc Christiaans en John van de Ven. Regionale zendingsavond G.Z.B. wanneer elke seconde telt... De werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelharnis/ Sommelsdijk organiseert weer een cursus Reanimatie. Uitslagen van 6 november Alledaags De letters boven deze column staan voor de Vereniging tot Bescherming van het Onge boren Kind. Sinds 1971 bestaat deze vereni ging; ze is aan veel lezers bekend. Zij is opgericht door voornamelijk Protestanten en Rooms-Katholieken. Het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers uit beide groeperingen. Per jaar doen ongeveer zes duizend mensen een beroep op de Vereni ging. Tachtig procent van dit aantal noemt zich niet christelijk. Op een vergadering in september hebben niet alleen christenen, maar ook vertegenwoordigers van andere levensbeschouwingen (een imam en een humanist) het woord gevoerd. Juist dit laat ste feit is aanleiding tot discussie geworden. Hoe ziet de VBOK deze samenwerking met niet-christenen? Daarover zou ik enkele opmerkingen willen maken. Het is bekend dat de VBOK haar medewerkers vooral uit christelijke kringen recruteert. Toch is de vereniging geen specifiek christelijke ver eniging. De doelstelling van de vereniging is 'hulp te verlenen aan hen die om welke reden ook ongewenst zwanger zijn'. Zo for muleerde de algemeen directeur van de VBOK, mr. drs. Bas van der Ven het onlangs in een artikel in het Reformatorisch Dag blad. Het is algemeen bekend dat er tal van plaatselijke afdelingen zijn, die een duidelijk christelijke signatuur dragen. Dat komt ook uit in het gebed bij de opening en de sluiting van de vergaderingen ter plaatse. Veel medewerkers zijn uit deze kring afkomstig. En dan toch een vereniging die zich bewust niet christelijk wil noemen. Men lette erop dat het streepje tussen niet en christelijk ont breekt. Zou dat er wel staan, dan stond de zaak er heel anders voor. Nu maken christe nen, maar ook mensen die geen christen zijn, deel uit van de vereniging. Zij steunen het werk en zij doen het werk. In ons verzuilde Nederland rijst dan al gauw de vraag: kan dat? Kunnen zo veel christenen zich inzetten voor een algemene vereniging? Kunnen christenen de strijd tegen abortus voeren samen met mensen die niet uitgaan van het geloof in de Schepper, de Vader van Jezus Christus? Er zullen onder de lezers mensen zijn die dit een benepen en benauwde vraag stelling vinden. Moet je je als christen opsluiten in je eigen hokje? Verraadt deze De VBOK vraagstelling niet de bekrompenheid van de eigen zuil? Wij doen het, wij doen het goed en daar komen anderen niet aan te pas. Ik stel de vraag maar haidop. Ze leeft bij niet-chris tenen en misschien ook wel bij christenen. Graag wil ik erop ingaan. De VBOK is opge richt om hulp te bieden aan hen die door een ongewenste zwangerschap in problemen verkeren; dus aan mensen, speciaal aan vrouwen die in zorg en nood zijn. De VBOK gaat uit van eerbied voor het ongeboren leven. Zij ziet het leven als beschermwaar dig vanaf het moment van de conceptie. Deze overtuiging is de basis voor de hulp verlening. Het betekent dat mensen voor abortus niet bij de VBOK terecht kunnen. De doelstelling verbiedt hulp te verlenen die gericht is op het verki'ijgen, respectievelijk het te weeg brengen van een abortus. Moetje nu christen zijn om dit standpunt te delen? Kan iemand die zegt niet in God, de Vader van Jezus Christus te geloven, niet met ande ren op deze grondslag staan? Het is heel goed mogelijk dat christenen en mensen die zich geen christen willen noemen, samen voor de bescherming van het ongeboren leven opkomen; dat zij samen hulp bieden aan ongewenst zwangeren om daarmee abortus te voorkomen. Als men met leden van de VBOK in gesprek komt, zal de prin cipiële afwijzing van abortus door allen onderschreven worden. Dat is de stimulans om voor de VBOK te werken. Met dit neen tegen abortus is niet alles gezegd. Het gaat om hulp aan moeder en kind. De inzet is dus positief, zij richt zich op moeder en kind. Deze positieve inzet kunnen mensen vanuit een verschillende levensbeschouwing betrachten. Je hoeft geen christen te zijn om tegen aborius te zijn en voor het leven op te komen; en daarbij ook moeder en kind in moeilijke omstandigheden (voor en na de geboorte) te willen helpen. Een christen hoeft in zijn deelname aan het werk van de VBOK zijn christelijke motivatie niet te ver loochenen en zelfs niet achterwege te laten. Een niet-christen wordt niet gedwongen om de christelijke motivatie te onderschrijven. De leden - van welke kerkelijke of gods dienstige achtergrond ook - vinden elkaar in de eerbied voor het leven en in het zich tot een plicht rekenen moeder en kind te helpen. De eenheid van visie is voldoende om zich gezamenlijk in te zetten. Ik vermeld nog dat slechts zeven procent van de Nederlandse bevolking abortus afwijst. In het licht van dit percentage is het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen uit deze groep zich vereni gen in het verzet tegen abortus. Bent u dan niet bang dat er moeilijkheden rij zen bij de uitwerking van deze actie? Overal waar samengewerkt wordt kunnen moeilijk heden ontstaan. De eenheid van doelstelling zal echter zo samenbinden, dat eventuele moeilijkheden te overwinnen zijn. Men zal er in de plaatselijke afdelingen rekening mee moeten houden dat niet ieders motivatie het zelfde is. De doelstelling, die tegelijk iets van en drijfveer heeft, verenigt. Wat dit voor de praktijk van de samenwerking betekent zal per plaatselijke of regionale afdeling bezien moeten worden. Als er in die afdeling alleen christenen lid zijn, dan is het mogelijk om de vergaderingen te beginnen zoals christenen dat gewoon zijn. Als de plaatselijke of regio nale afdeling niet enkel uit christenen bestaat, dan zal men met elkaar moeten over leggen hoe men de agenda van een vergade ring samenstelt, hoe men het begin en het slot van de vergadering opzet. Betekent dit niet dat christenen in deze samenwerking hun principe verloochenen? Dat hoeft absoluut niet het geval te zijn. Men is het eens over de doelstelling. Deze eenheid in eensgezindheid is een groot goed in onze samenleving. Men zal vanuit de eenheid in doelstelling geen verschil van mening krijgen over de weg die gegaan moet worden. De eenheid in doelstel ling zal ook tot een eenheid in ethiek leiden op het specifieke punt van bescherming van het leven. Eventuele verschillen moet men niet verdoezelen. Men moet ze ook niet uit de weg gaan. Ik kan mij echter nauwelijks indenken dat men niet blijvend kan samen werken voor het gemeenschappelijke doel. Over eventuele verschillen moet men willen praten. Openheid en respect mogen gevraagd worden van mensen met een verschillende godsdienstige achtergrond. Men kan de VBOK niet neutraal noemen. Het leven gaat haar leden ter harte. Op dat punt - een groot goed in onze samenleving - trekt men één lijn. Men staat voor dezelfde zaak. Tenslotte nog een opmerking. Dit algemene karakter van de VBOK is daarom zo belang rijk, omdat tachtig procent van de zesduizend cliënten zich geen christen noemt. Christenen hoeven zich er niet voor te schamen dat ook deze vrouwen willen helpen. Het tegendeel is het geval. Het is een christenplicht. Als niet- christenen hierin willen meedoen, zijn ze har telijk welkom. Zo gezien is de VBOK een heel aparte verschijning in onze Nederlandse samerüeving. De zeg niet dat dit algemene model op alle terreinen kan worden toegepast. In de strijd tegen abortus en voor de hulp aan moeder en kind is deze samenleving gewenst en een kostbaar goed. Ik doe hiermee tegelijk een goed woord voor de VBOK. W. H. Velema OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveldig, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Op D.V. donderdag 16 november a.s. hoopt de Chr. Vrouwenbond 'Goeree' weer bij elkaar te komen in het verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. Aanvang 20.00 uur. Deze avond zal er een lezing zijn, getiteld: 'Uw blaas de haas'. De lezing wordt voor u verzorgd door een informatrice van Remedica te Eindhoven. Er zullen dia's vertoond worden waarbij uit gebreide mondehnge toelichting. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs ge steld. Ook introducé's zijn van harte welkom. We wensen u een fijne en leerzame avond toe. chr. stxeekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vevmelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag sliiitlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingslennljnjainllleberlchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-maü: J.VilleriusSgebr-de-waal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ17,50. Per Jaar 66.—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Op donderdagavond 16 november a.s. wordt in het 'Museum Ouddorps Raad- en Polder huis' weer een dialectavond gehouden. De heer P. Heerschap, deskundige op het gebied van de dialecten op Goeree-Overflakkee, zal een inleiding houden over die dialecten. Hij zal in het bijzonder ingaan op het dialect van Ouddorp. Na de pauze, waarin koffie geser veerd wordt, zal hij enkele Ouddorpse schet sen voordragen. Het belooft weer een inte ressante, boeiende en humoristische avond te worden. Kaartverkoop en reservering uit sluitend bij de VVV-Ouddorp, tel.: 681789. In de zaal zijn geen kaarten meer verkrijg baar. De aanvang is 20.00 uur. De uitzendingen van "Flakkeecialiteiten" van Radio Flakkee worden altijd van tevoren opgenomen. Als er onverhoopt iets fout mocht gaan, dan kan dat gedeelte opnieuw opgenomen worden. A.s. zaterdag is de heer Kroon uit Middelharnis te gast in het pro gramma van Jan Lodder. Omdat bij het schrijven van dit artikel de opname nog moest worden gemaakt kan over de inhoud van het gesprek nog niets meegedeeld gemaakt worden. Wie het levensverhaal van de heer Kroon wil horen zal zaterdagmorgen om 9 uur moeten afstemmen op Radio Flak kee. De frequenties zijn: 104.9 MHz in de ether, 107.1 MHz op de kabel en op het Tv- kanaal dat alleen in de gemeente Dirksland is te zien. De herhaling van het programma is op dins dagavond tussen 6 en 7 uur. Tieners opgelet! D.V. zaterdagavond 11 november gaan we zwemmen in het zwembad het Zuiderdiep te Stellendam. Deze avond zijn we samen met de tiener- club van Stellendam, de schakelclub. Dat wordt dus gezellig. Je bent van harte wel kom, dit mag je niet missen. Let op: ver trek vanaf de Ark om 19.00 uur. De entree is 3,- en geef even aan je ouders door dat het iets later kan worden (21.45 - 22.00 uur), omdat we het zwembad tot 21.30 uur hebben afgehuurd. D.V. zaterdagmorgen a.s. halen wij vanaf half negen het oud papier op. Wilt u het papier alstublieft goed gebundeld, dit maakt ons werk een stuk gemakkelijker en dan waait er niets weg, en vooral tijdig buiten op de stoep zetten. De opbrengst komt ten goe de aan het jeugdwerk van de Nederlands Hervormde Gemeente van Middelharnis. U mag het deze morgen ook komen brengen. Onze container staat aan de Molenweg. Alvast bedankt, OPA Sinds oktober worden er privé-vioollessen gegeven in het Diekhuus in Middelharnis. Zowel kinderen die beginnen met vioolspe len, als verder gevorderde leerlingen volgen hier hun lessen bij een gediplomeerd doce rend en uitvoerend violiste. Om goed viool te leren spelen krijgen de leerlingen elke week individueel les. In de week tussen de opeenvolgende lessen moet er thuis door de leerlingen regelmatig geoefend worden. Hele jonge kinderen die nog niet zelfstandig kunnen oefenen, worden hierbij begeleid door de ouders/verzorgers. Binnen de lessen is naast het aanleren van een degelijke techniek, ook het plezier in muziek maken een wezenlijk onderdeel. Momenteel is het mogelijk om leerlingen direct te plaatsen. Indien u interesse heeft in het volgen van vioollessen voor uw kinderen of wellicht uzelf, kom dan eens lang in het Diekhuus iedere woensdagmiddag na 15.00 uur. U kunt dan persoonlijk meer informatie krijgen en eventueel een les bijwonen. Voor meer informatie kunt u ook contact opnemen met CarHne Gieszen, tel.: 010-4848221. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 18.30 uur ds. J. Kot, Borssele. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. R. Veldman, voor bereiding Heilig Avondmaal. Woensdag r 15 november voor de 'School met de Bijbel', Dorpskerk: 19.00tiurds. W. van Vlastuin, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Tevel en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink (H.A.). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, dank- dag voor gewas, arbeid en visserij. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. W. h. Smelt - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C. v. d. Leer (H.A.) - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. M. Verduin - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. J. Wiegeraad en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. K. Groe nendijk - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. C. den Toom - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur de heer Bergman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur (dankdag) ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. Gie- len - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur mevrouw ds. D. Ferwerda en 17.00 uur ds. C. G. Kors (H.A.). NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur drs. E. F. Vergunst en 18.00 uur Prof. Dr. A. de Reuver - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student A. A. Brugge. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. J. Teeuw, Veenendaal en 18.00 uur ds. C. van Sliedregt, Nunspeet - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom en 18.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinx- veen - Ger. Gem. 10.00 leesdienst en 15.00 uur dhr. A. A. Brugge - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Ejiel en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Prins, Sint Annaland en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Rijssen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur de heer J. van Lambalgen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Kommers, Stavenisse. SINT MAARTENSDHK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. Loohuis, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst. De levensverhalen van de vaders zijn het levensverhaal van een generatie. Het gaat over keuzes maken, kansen krijgen, verdriet, hoop en verlangens. Het gaat over ons alle maal. Het stuk geeft een tijdsbeeld dat bij de toeschouwer veel herkenning oproept. Een document over de omwentelingen die in en na de oorlog plaatsvonden in het katholieke Brabant en op het calvinistische Goeree- Overflakkee: de wederopbouw en de toene mende welvaart; het afkalvend geloof; de veranderde moraal, de veranderde sociale verhoudingen en de conflicten die daardoor ontstonden. Het verhaal wordt verteld door de drie zo nen. Zij geven woorden aan het leven van hun vaders, aan het onvermijdelijke als je op een bepaalde plaats geboren wordt, aan het uiterlijk van de vaders, aan hun gezondheid, ziekte en dood. Ook denken Hugo, Luc en John hardop na over de kansen die hun vaders kregen of lieten liggen en over wat zij hen nog gegund hadden. Naast het persoonlijk leven van de vaders en Aart Klapmuts {landarbeider, postbode en kruidenier in Nieuwe Tonge) het tijdsbeeld dat dit oplevert, wordt het Brabantse platteland en het eiland Goeree- Overflakkee met hun markante bewoners in beeld gebracht: van boeren en knechten en het café van ome Dirk tot de boot op het Haringvliet en het varken van de dominee. Het stuk is een 'theatrale vertelling', afwis selend in algemeen Nederlands en dialect. Het stuk is te zien in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 in Middelharnis. De datum: vrij dag 1 december. Aanvang 20.30 uur. Entree 17,50. Voor informatie en reserve ring: (0187) 482400. Bij grote belangstel ling is er een reprise op zaterdagmiddag 14.30 uur. Klinkertandsewes 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 r Op D.V. donderdag 16 november wordt er een regionale zendingsavond gehouden in de Hervormde Kerk van Nieuwe Tonge. Ds. A. Belder zal deze avond openen, waarna ds. J. B. ten Hove, Hervormd predikant te Oolt- gensplaat, een meditatie zal houden. Het koor 'Advendo' onder leiding van dirigent H. Weis en organist Lennert Knöps zullen een bijdrage leveren. De avond begint om 19.30 uur. nederlandse hartstichting Voor wie is die cursus bedoeld, zult u mis schien denken. Het antwoord is voor u, want reanimatie is eerste hulp bij levensgevaar. Ieder uur overlijden er in ons land twee men sen aan de gevolgen van een hartinfarct. Ritmestoomissen als gevolg van dat hartin farct zijn vaak de oorzaak. Het hart, de motor van ons lichaam, gaat regelmatig, stagneert en na gemiddeld 4 tot 6 minuten zullen de hersenen onherstelbaar beschadigd zijn, maar wanneer binnen die eerste minuten na de hartstilstand met hartmassage en mond- op-mond beademing begonnen wordt, kan deze beschadiging voorkomen worden. Dan kan een leven worden gered. Zulke eerste hulp bij hartstilstand wordt reanimatie genoemd. Die hulp moet echter wel heel snel geboden worden, vandaar het motto 'Wanneer elke seconde telt'. Deze reanimatie-cursus wordt gegeven in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommels dijk en wel op maandag 11 en 18 december. De kosten bedragen 25,- per persoon en de avonden beginnen om 19.15 uur. U kunt u opgeven of inlichtingen krijgen bij fam. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middelharnis, tel. 483311 of bij Jannie Joppe, Berkenlaan 21, Middelharnis, tel. 482318. Dammen, afdeling 1: G. Smits - J. Knöps3 - O Jac. Wolfert - C. van WelieO - 3 W. Stolk - C. van ProoyenO - 3 Afdeling 2: J. V. d. Groef - H. de Munck3 - O C. V. d. Kroon - W. Nieuwland3 - O M. Poortvliet-A. Vijfhuizen1 - 1 Schaken: D. Wolfert - W. KnöpsO -1 W. Stolk - J. C. de Jong1 -O Sommige vwnsen hebben drempelvrees. Meestal is dat geen goede zaak, maar in het verkeer wel. Of eigenlijk ook weer niet. Om de snelheid van het gemotoriseerd verkeer in te dammen hebben denkhoofden allerlei zaken met bijbehorende namen bedacht. Ooit gehoord van erftoegangsweg, straat punaise en asverspringing? Misschien woont u in een verblijfsgebied, het is maar dat u het iveet. De bedoeling is afremmen, in de praktijk komt het vaak neer op dezelfde snelheid of een tikkeltje erbij om de kunstmatige hobbel zo vloeiend mogelijk te nemen. Meeliften met de bestaande mogelijkheden wordt dit genoemd. Onlangs zijn drempels en andere verkeerssnelheidbelemmerende maatregelen als borden en sluizen ook in de gemeente Middelharnis besproken. Maar het beste idee om snelheid te gaan beperken is al eeu wenoud. We moeten weer terug naar de tijd van de poorten. Van die heerlijk smalle en lage bouwsels waar nauwelijks een boerenkar doorheen kan laat staan een tractor met brede banden en dito kar erachter. Ook voor een sla-ommende bus is de poort een onneembare veste. Om tegemoet te komen aan het moderne ver keer komt er één streng (camera) bewaakte in- en uitvalsweg. Voor de bus, de boer en bestemmingsvrachtverkeer. Voor personen auto's is in ommuurde en met poorten uit gevoerde stadjes en dorpen eenvoudigtueg geen plaats. Zij overnachten, bewaakt en wel, buiten de poort. Mocht dit niet helpen, wat bijkans ondenk baar is, dan zijn er altijd nog de plateaus. Enorme beiueegbare verhogingen in het weg dek die b.v. de uitlaat fors beschadigen dan wel in z'n geheel van de auto halen. Ook behoorlijke schade aan de voorzijde van uiu vehikel is reëel. Ik geef toe deze verhogingen zijn een paardenmiddel maar zullen het ongetwijfeld goed doen. Alles bij elkaar vormen poorten, werkelijk een briljant alternatief dat aan duidelijk heid, uitvoerbaarheid en nog veel meer niets te wensen overlaat. Dus de alledaagse borden, bloembakken, drempels en sluizen aan de kant. Van je oord, oord, oord, rijdt de koning door de poort. Wie poort er mee Op D.V. zaterdag 11 november hopen wij namens de Financiële commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier o pte halen. Wij beginnen om 09.00 uur op de Molen kade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? S.v.p. geen karton. Bij voorbaat dank. Het bestuur van de afdeling Goeree-Over flakkee nodigt u uit op dinsdag 14 november 2000 voor het bijwonen van een avond in het teken van Wereld Diabetes Dag. Deze wordt gehouden in het personeelsres- taurant van het ziekenhuis Stationsweg 22, Dirksland. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Het thema voor deze avond is 'Wat kan de podotherapeut voor u betekenen?' Mevrouw Breas en mevrouw Bartels, beide podotherapeuten te Goedereede, zullen deze avond verzorgen. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en/of discussies. Het bestuur van de DVN-afdeling Goeree- Overflakkee hoopt met u allen op een leer zame avond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2