Openbare avond VBOK VBOK De buiken gevuld en de banden verstevigd! Jaarlijkse vogeltentoonstelling in de Fordgarage te Middelliarnis Streek-Schaakderby op de kop van Goeree Programma Fotoclub 'De Rarekiek' Collecte Diabetes Fonds Nederland Voorlichtingsavond EIIAnilQ^IIIEUWS 'Voeding en Astma' Eilanden-nieuws" PAGINA 11 VRïdfDAG 10 NOVEMBER 2000 Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan organi seert de VBOK-werkgroep Goeree-Overflakkee op 15 november een openbare avond met als onderwerp 'de psychische kant van een zwangerschap'. Drs.A. Molenaar zal er een lezing houden over o.a. postna tale depressie en zwangerschapspsychose. Deze avond, die om 19.45 uur begint, wordt gehouden in 'Vita Nova', Van Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk. Het organiseren van informatieavonden is maar één van de vele taken van de VBOK. De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind werd in 1971 opgericht. In deze tijd werd het wetsvoorstel aangenomen voor legalisering van Abortus Provocatus. De VBOK had hier tevergeefs actie tegen ondernomen, maar keek daarna niet lijd zaam toe. Nauw wordt toegezien op veran deringen binnen de wetgeving over dit onderwerp. Zodra er ontwikkelingen zijn op het gebied van de abortus-wetgeving komt de VBOK met een reactie aan de betrokke nen. Gemiddeld worden er per jaar 31.000 foetussen uit de moederschoot weggehaald. De leeftijd van de moeder ligt dan meestal tussen de 25 en 29 jaar. Nu de abortuspil op de markt is gekomen zou het aantal keren dat Abortus Provocatus wordt uitgevoerd kun nen stijgen. Het innemen van een pil kan namelijk drem pelverlagend werken. Tevens is een ontwik keling in dezen dat de overheid in overleg is over een wetsvoorstel waarbij een abortus provocatus is toegestaan bij een maximale zwangerschapsduur van 24 weken. De VBOK tracht door verduidelijking van haar standpunt de betreffende personen minstens aan het denken te zetten. In de loop der jaren ziet men binnen de vereniging een verschui ving van actiegroep naar meer hulpverlenen de instantie. De VBOK wil hulp verlenen aan hen die op welke wijze dan ook onge wenst zwanger zijn, op basis van de overtui ging dat het menselijk leven beschermwaar dig is vanaf de conceptie. De vereniging, die bestaat uit professionele hulpverleners en 1500 vrijwilligers, is onderverdeeld in drie afdelingen: voorlich ting, hulpverlening en presentatie. Elke regionale afdeling van de VBOK is in deze subgroepen onderverdeeld. De groep van 1500 vrijwilligers is uiteraard geheel belan geloos werkzaam voor de VBOK, al zijn vrijwilligers zeker geen leken op het gebied van hun afdeling binnen de vereniging. Steeds meer wordt de nadruk gelegd op professio naliteit binnen de VBOK. Vrijwilligers moe ten dan ook cursussen volgen voordat zij 'het veld worden ingestuurd'. Hulpverlening Er wordt door de VBOK hulp verleend aan verschillende doelgroepen. Zo zijn er in de eerste plaats de meisjes/vrouwen die door omstandigheden ongewenst zwanger zijn. Maar ook echtparen die een gehandicapt kindje verwachten hebben soms de hulp van derden hard nodig en ook daarin wil de VBOK voorzien. Na een spontane mis kraam, maar ook na een abortus provocatus, verleent de VBOK vooral psychische hulp. Hulpverlening door de VBOK wordt vaak opgestart na een eerste telefoontje van de moeder naar de hulphjn. Na een eerste tele foongesprek wordt de moeder uitgenodigd voor een gesprek met de Maatschappelijk Werker. Als de situatie minder gecompli ceerd is, kan de moeder ook va^ worden geholpen door de plaatselijke vrijwilligers. Als de moeder zich afvraagt of ze een abor tus provocatus zou willen laten plegen is er de mogelijkheid tot één of meerdere keuze gesprekken. De moeder kan dan alsnog besluiten tot een abortus provocatus, al wordt de hulp dan wel stop gezet. Als de moeder haar kindje wil houden, maar niet binnen haar eigen omge ving kan worden geholpen en er absoluut geen andere oplossing is, kan de moeder in het opvanghuis in Gouda worden geplaatst. Hier is plaats voor tien alleenstaande moe ders in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. Gemid deld komen er 6.000 hulpvragen per jaar, waarvan 80 afkomstig is van onkerkelijke cliënten. In geval van problemen bij de ver werking van een miskraam of de verwach ting van een gehandicapt kind, ligt de nadruk vaak op psychische hulpverlening. Ook wordt psychische hulp verleend als de moe der achteraf toch in de problemen komt door haar beslissing om haar ongeboren kind weg te laten halen. Voorlichting De subgroep voorlichting verricht haar werk vooral op scholen, tijdens koffie-ochtenden en bij verenigingen. Zo worden jongeren al vroeg met de uitgangspuntenvan de VBOK in aanraking gebracht. Niet alleen de uit gangspunten van de vereniging worden ver teld, maar ook het werk dat zij doet en waar om ze dat doet. Zo zal er ook worden verteld wat de tegenwoordige wetgeving zegt over ongeboren leven en wat daarvan de conse quenties zijn. Het respect dat men hoort te hebben voor het ongeboren leven wordt benadrukt, maar ook de vanzelfsprekend heid waarmee de maatschappij abortus pro vocatus accepteert wordt door de VBOK belicht. Presentatie Het werk van de subgroep 'presentatie' is het verzorgen van de verkooptafel voor bra derieën, exposities en bijeenkomsten, zoals nu op de openbare avond. Ook stellen zij de advertenties op die in kranten worden geplaatst. Het verspreiden van foldermateri aal bij artsen, bibliotheken, apotheken, wijk- gebouwen en campings behoort ook tot hun .taak. Momenteel is men aktief om geld in te zamelen voor een nieuwe videoband. Deze zal vooral bedoeld zijn als hulpmiddel bij een bezoek aan de huisartsen. Onderzoek heeft nameUjk uitgewezen dat 90% van de vrouwen die een abortus provocatus laat ple gen, werd door verwezen door de huisarts. De bedoeling is dat binnen korte tijd een professionele hulpverlener de huisartsen gaat bezoeken. Hij/ zij zal de artsen verzoe ken in ieder geval de VBOK te noemen als mogelijkheid bij problemen. VBOK De VBOK is voor hulpvragen dag en nacht bereikbaar onder het landelijke nummer 0900 - 2021088, maar ook het eilandelijke nummer kan voor hulpvragen worden gebeld (0187 - 652760). Mocht u geen hulp nodig hebben, maar wel graag de vrijwilli gers bij willen staan bij hun werkzaanüieden in de verschillende subgroepen, dan kunt u ook bellen met de contactpersoon van de VBOK (0187 - 483529). Ook financiële steun is natuurlijk welkom. U kunt zich aanmelden als lid bij boven staand contactpersoon of tijdens de openba re avond van a.s. woensdag. Ook kunt u de internetsite bezoeken op het adres www.vbok.nl. De leden van de fotoclub boekten nog een mooi succes op de lande lijke bondsdiawedstrijd. De Rarekiek eindigde hierbij op een mooie vijfde plaats. Ingezonden werd een serie van 10 dia's. Er werd door 72 fotoclubs uit het hele land meegedaan aan deze wedstrijd. Pons Kern en Joep Luijckx kregen voor hun werk een eervolle vermel ding! De ingezonden serie is te zien op de website van De Rarekiek: www.flakkee.net/~rarekiek. Op deze site vindt u ook alle verdere informatie over De Rarekiek en de Fotobond. Op vrijdag 10 novem ber a.s. is er een avond met als thema fotojoumalistiek. Als spreker zal Nicole Robbers naar de Rarekiek komen. Zij werk als fotoredac teur bij het NRC. Het is heel boeiend te horen hoe de keuze van het plaatsen van foto's in de krant tot stand komt. En op vrijdag 24 november wordt een gast uit de eigen gemeente ontvangen: Jan Both komt aan de hand van oude foto's spreken over 'de (geromantiseer de) wereld van vroeger' De leden kunnen ook oude foto's meenemen om over te praten. Deze avond krijgt het volgend seizoen een tegenhanger, met als thema 'de (ongeromantiseerde) wereld van nu'. Eveneens met foto's van de eigen, leden. Op vrijdag 8 december a.s. zal er een bespreking van het eigen werk van de leden plaatsvinden, en op zaterdag 16 december zal het seizoen worden afgesloten met een feestelijke slotavond. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met tel.: (0187) 487096 of (0187) 484271. DIRKSLAND - De collecte 'Geef voor diabetes' die van 29 oktober tot en met 4 november in Dirksland is gehouden, heeft 2.328,00 opgebracht. Het Diabetes Fonds Nederland (DFN) dankt alle gevers, col lectanten en al diegenen die zich hebben ingezet om de col lecte te doen slagen voor hun gift en welwillende medewer king. Met de opbrengst van de collecte maakt het DFN verder wetenschappelijk onderzoek rond diabetes mellitus (suiker ziekte) en complicaties die als gevolg van diabetes kunnen ontstaan mogelijk. Vanwege de diabetes kunnen oogproblemen ontstaan. Diabe tes is de grootste veroorzaker van slechtziendheid en blindheid in de Westerse wereld. Diabetes is dus helemaal niet een onschuldige ziekte wat velen denken. Op dit moment hebben meer dan 500.000 mensen diabetes. Ondanks de behandeling kunnen op latere leeftijd bij mensen met diabetes toch complicaties ontstaan. Oogproblemen zijn al genoemd, andere complicaties zijn hart- en vaatziekten, nieraandoeningen en aantasting van de zenuwfunctie. Dankzij verder onderzoek komen we meer te weten over diabetes en complicaties en kan de behandeling van mensen met diabetes verder verbeterd worden. Als één familie zaten ze aan de maaltijd, afgelopen dinsdagavond in het restaurant van m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Met ruim veertig deelnemers genoot de Ondernemers Vereniging Ouddorp (GVO) daar met volle teugen van hun gourmet-avond. Naast het jaarlijkse gezamenlijke ontbijt kent de GVO haar jaarlijkse war me maaltijd, en dat was dit jaar de gourmetavond. Elke keer wordt zo'n avond op een andere locatie gehouden - bij een colle ga-ondernemer die ook bij de OVG is aangesloten - en elk jaar staat er weer een ander menu op hen te wachten. Dat kan variëren van mossels tot vis en van gourmetten tot barbecue. Doel van deze voedzame bijeenkomsten is het verstevigen van de onder linge banden en het in stand houden van de contacten. Zo schikt elk jaar een respectabel aantal ondernemers en personeelsleden zich aan tafel en wordt in alle rust en vree genoten van wat de pot schaft. Hoewel ditmaal de belangstelling niet zo groot was dan anders, mocht dat de pret niet drukken. En zéker zou het geen reden zijn om dit op en top Guddorpse ondememersfenomeen maar over te laten gaan. Gp ten top Ouddorps ja, want er zijn maar weinig plaatsen elders in 't land waar ondernemers zó met elkaar er iets van maken! Het zal nog een discussie worden wie het beter treft: de vogelliefhebber of de klant die komt kijken naar een mooie auto. Van donderdagavond 9 november tot en met zaterdag 11 november kunnen klanten van de Ford garage ook een grote collectie vogels bekijken die er staan tentoongesteld. Maar voor vogelliefhebbers is het er niet minder mooi, want als die de vogels komen bekijken kunnen ze meteen een blik werpen op de nieuwe Fords in de garage. Al jaren stelt de eigenaar van de Fordgarage belangeloos zijn showroom beschikbaar voor de Eerste Flakkeese Vogel vereniging. Ook dit jaar verhuizen ruim 400 vogels van hun vertrouwde kooi naar de Fordgarage, om daar bekeken te kunnen worden. Dè mooiste exemplaren papegaaien, parkieten, vinken, tropische vogels en kïuiaries zijn door 39 leden van de Vogel vereniging en vier gastleden naar Middelhamis gebracht. Niet alleen voor de tentoonstelling, maar zeker ook voor de keuring die woensdag gehouden werd. Iedereen wil immers toch proberen of zijn parkiet, kanarie of andere vogel de beste van het eiland is! Naast de leden van de Eerste Flakkeese Vogelvereni- ging doen ook enkele leden van de Oud- dorpse vogelvereniging Putter mee aan de keuring. Er is al jaren een plezierige samen werking tussen de twee verenigingen. Zo zullen aan de keuringen voor de Ouddorpse vereniging, begin december ook leden van de Flakkeese Vogelvereniging deelnemen. Nadat de vogels afgelopen woensdag wer den gekeurd, kunt u thans de kampioenen en vele andere vogels komen bezichtigen. Gisterenavond werd de tentoonstelling geo pend, waarna er nog gelegenheid was om de vogels te bezichtigen. Ook op vrijdag van 10.00 - 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 - 18.00 uur is een ieder van harte welkom in de Fordgarage in Middelhamis. De toegang is gratis! Keuring De vogels worden gekeurd door speciaal opgeleide keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Deze beoorde len de vogels op vooraf vastgestelde stan daardeisen met betrekking tot conditie, kleur, formaat, de snavel en de poten, maar ook het gedrag en de houding telt mee bij de keuring. Aan de hand van het verenpak kun nen de keurmeesters dikwijls al bepalen of het dier in goede conditie is. Voorwaarde is ook dat de vogels in de kweekklasse geringd zijn met ringen die de initialen van de kwe ker vermelden. Die worden namelijk hoger gewaardeerd dan de vogels van de open klasse, die niet geringd hoeven te zijn. De vogels worden in hoofdgroepen verdeeld, waama er in elke hoofdgroep van minimaal 15 vogels een kampioen wordt aangewezen of naar rato verdere prijzen worden ver deeld. Naast de hoofdgroepen spelen alle inzenders mee in een totaalklassement waar in de 5 best gekeurde vogels van iedere inzender meespelen. Daarnaast kan iedere inzender bij het inbrengen zijn of haai 'hoogste' vogel aangeven van welke vogel men verwacht dat die het hoogste zal eindi gen (derby genaamd). Ook is er een klasse waarin men in elke hoofdgroep 4 zelfde vogels kan insturen. Deze moeten uiterlijk zo exact mogelijk op elkaar lijken (stam men). Nadat de keuring woensdag was verricht werden de volgende prijswinnaars bekend. Bij de jeugd werd kampioen Bastian van Kempen; bij de kanaries W. Grootenboer en L.J Hameete; bij de postuurkanaries J.J. Coverde; bij de zebravinken en de prachtvinken W.M. Blok land en C.J. Veltkamp kampioen stam. Bij de tro pische vogels werd A. Verhage kampioen, samen met H.W. Schewe; mevrouw West- dijk-Bakelaar bij de grasparkieten en defor- pussen; C. Goedegebuure werd stammen kampioen bij de agaporniden en H. Wattel bij de roseicollis. In de grootste groep van de overige aga porniden vielen vijf kampioenen te verdelen, te weten 1 xJ. van Alphen, 1 xL. C.N. Kievit en3 X C. Goedegebuure. Bij de grotere par kieten M.L. van Bodegom en P.M. Damme. Tot slot bij de lories P. Both, algeheel kam pioen met 93 punten. De tentoonstelling Er worden op de tentoonstelling geen vogels te koop aangeboden maar er is wel een spe ciaal prikbord waar leden hun vogels ter ver koop kunnen aanbieden. Naast het bezichti gen van de vele mooie vogels is er nog veel meer te doen in de Fordgarage. Zoals als reeds gezegd, staan er ook de personenwa gens opgesteld en dat zal voor velen een aan gename afwisseling zijn. Verder vallen er ook heel wat prijzen te winnen. Zo is er een prikblok met vele mooie, door sponsors beschikbaar gestelde prijzen. De laatste prik is zelfs een fiets waard! Voor de kleintjes is er een leuke grabbelton. Maar de bezoekers kunnen ook gewoon even plaats nemen op de zitjes in de zaal waarin tijdens de show kleine verlotingen worden gehouden, met als hoofdprijzen boodschappenpakketten ter waarde van f 50. Leden van de vereniging zullen zeker genegen zijn om onder het genot van een hapje of drankje eventuele vragen te beantwoorden. T)f Ferste Flakkeese Vogelvereniging Deze vogelvereniging werd in 1951 opge richt en telt momenteel 129 leden, afkomstig van Goeree-Overflakkee en ook enkele daar buiten. Zes keer per jaar, op de derde zater dag van de maand, komen de leden van de vereniging bijeen in het dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat in Middelhamis. Hier worden de laatste nieuwtjes van de kweek en van de hobby uitgewisseld of wordt er gewoon even gezellig bijgepraat. Ongeveer 6 keer per jaar wordt er een leden vergadering gehouden waarbij sprekers wor den uitgenodigd, die eventueel met behulp van video of diapresentatie hun kennis over dragen aan de vogelliefhebbers. Er wordt dan informatie gegeven over bijvoorbeeld het huisvesten of het kweken van bepaalde vogelsoorten of over de juiste voeding. Maar ook over gedrag van de vogels valt veel te vertellen. Komend jaar heeft de vogelvereni ging een grote regioshow op het programma staan, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Maar daar hoort u t.z.t. beslist meer over. Welkom Bent u geïnteresseerd in het werk van de vogelvereniging en bij de prachtige vogels? U bent tot zaterdagavond zes uur van harte welkom in de Fordgarage aan de Koningin Julianaweg te Middelhamis! Het astmafonds, afdeling Goeree-Overflak kee organiseert een voorlichtingsavond waar een ieder van harte welkom is. Het thema van deze avond is Voeding Ast ma. Spreekster op deze leerzame avond is de dië tiste van het ziekenhuis. Voor deze belangrijke avond stelt zieken huis Dirksland haar personeelskantine gratis beschikbaar. De datum is dinsdag 28 november aanstaan de om 20.00 uur (zaal open 19.30 uur). De toegang is gratis. Tijdens de bijeenkomst is roken NIET toe gestaan en wordt u verzocht geen luchtjes op te doen. Voor verdere informatie kunt u bellen naar Petra de Berg, tel. (0187) 669200. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Gp maandagavond 7 november jl. was er de spannende streekderby tussen Ontspan ning (Ouddorp) en Zwarte Pion 2. Leon Struik won op zeer overtuigende wijze met een loperoffer gevolgd door een paar- doffer in slechts 17 zetten van "Flakkee- netter" Jan Willem Tanis. Ook Bart Loos- jes liep "groos als un bezem" door de speelzaal na zijn winst op Van Huizen, maar afgezien van deze twee sterke over winningen was de einduitslag helaas voor de Zwarte Pion toch teleurstellend: 5,5 - 2,5 voor de Ontspanning. Als excuus mocht echter gelden dat twee vaste waar des Anton Visser en Jan Leendert Minnaar niet van de partij waren. Uitslagen: Wim Markwat - Baasremise; Santifort - Henk Smit1-0; Leon Struik - J. W. Tanis1-0; Troost Leen Stolk1-0; Piet Lesuis - DerrezO-I; Breen - Leen NelemanI-O; Frans Meiaard-van Geelen0-1; Van Huizen - Bart Loosjes0-1 Gp de club werd er nog intern gespeeld. Ruud van Hoof haalde 9 ronden de volle winst. Gok Kees Smit moest er, hoewel al ruim een jaar intem ongeslagen, uiteinde lijk ook aan geloven. Ruud duwde en trok in een positionele partij, net zolang tot hij de winst in het laatste speeluur eindelijk binnen had. Peeman speelde ouderwets sterk en neutraliseerde het openingsvoor deel van Mourik op slagvaardige wijze. Een zogenaamde plusremise was het uit eindelijk resultaat. Uitslagen Huishoudelijke Competitie ronde 9, gespeeld op 6.11.2000: Ruud van Hooff- Kees Smit1-0; Bram Mourik - Wim Peemanrem; Anton Visser - Maart van der Waal....0-I; Jan Leendert Minnaar - Gerard de Jagerrem; Jaap Noordijk - Addy VisserI-O; Kees Vis - Jan de Haan1-0; Cesar van Prooijen - Ivo Lagendijk ...rem JJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11